אורדסה במובןאורדסה . . . אתרים:http://www.topwalks.net/en/aragon.htm#Ordesa http://www.cpoyato.com/pirineos/ordesacola/indexcaballo.html http://trotamontes.org/marcocoladecaballo.htm מעניין לראות את המטיילים בגשם שוטף בקניון, וגם את השפעת הגשם השוטף על המפלים בהרים ובנהר ARAZA, שזהו האורדסה. לפי התאריכים רואים שצולם בסוף אוקטובר 2008. מפל זנב הסוס Colla De Caballo:
מפל זנב הסוס שמורת הטבע אורדסה היא לא רק אורדסה, אלא הרבה יותר. בשמורת הטבע אורדסה יש ארבעה קניונים -; עמקים גדולים שאורדסה עצמה היא אחד מהם. השאר הם (בכיוון השעון החל מ12): פינטה (PINETA), אסקואין (ESCUAIN) ואנסקילו (ANSCILO). אבל כשישראלי אומר לטייל באורדסה הוא בוודאי מתכוון לקניון של אורדסה המנקז את השמורה לכיוון מערב וזורם בו נהר ARAZAS. למה הדבר דומה? לישראלי האומר שהוא עושה "אסדו", כלומר על האש. יחד עם זה "אסדו" הוא חלק מסוים של הפרה: הצלעות. כלומר למילה יש משמעות מצומצמת וגם משמעות רחבה. החלק היפה יותר (בעיני) של אורדסה הוא דווקא החלק העליון בו הגיא -; העמק נפתח והופך לאחו רחב ידים. סחוף רוחות במידה מסויימת, סבירה. הזרם נחלש, המים הופכים נגישים, ואפשר לרחוץ בהם. על המפות הוא נקרא GRADAS DE SOASO. ופרושו בעברית : היציע של SOASO בחלק זה גם העליה מתונה יותר וההליכה קלה יותר. המפלים, שבעצם הם אשדות אולי פחות גבוהים ורועשים אבל במרחק של נגיעה ובבברכות בחלקם התחתון תוכלו לראות מטיילים מתרחצים. וגם אתם כמובן יכולים להצטרף. הכל הופך להיות שליו. ההרים מתרחקים ממך ואת המרחב ממלא דשא. ההרגשה שלי היתה כמו שמתואר בבראשית פרק א' פסוק י"א : "תדשא הארץ דשא עשב . . ." . בקצה המרוחק של הגיא מופיע מפל "קולה דה קאבלו" (COLA DE CABALLO) "זנב הסוס". שבעצם לפי המינוח שלהם הוא אשד = CASCADA. הגעה: בחודשי השיא של הקיץ יולי אוגוסט, אין כניסה לקניון וצריך לנסוע בשאטלים מטורלה. השאטלים יוצאים בזה אחר זה כשמתמלאים. סיבה נוספת להקדים להגיע. החזרה מאורדסה עד שעה מאוחרת. נדמה לי שמונה וחצי בערב. מוזאון: בחניה בטורלה, בבניין שבו קונים את הכרטיסים, מצוי מוזאון על אורדסה והפירינאים. המוזאון הוא איכותי ועל רמה. יתכן שישעמם קצת לילדים. לדעתי אסור להחמיץ. המסלול הרגיל: הוא הליכה למפל וחזרה. אני הלכתי במשך 6.5 שעות, מתוך זה שעתים וחצי בקצב איטי יחסי. הירידה קלה מאד ויש גם מקומות לקצרר. המסלול יפה, אם כי לדעת חברי, המסלול במלדטה יפה יותר. אורך המסלול כ 15 ק"מ. והגובה האנכי של הטיפוס הוא XXX . אנחנו התחלנו ללכת בשעה 12:0, אבל אם מתחילים מוקדם יותר, לא צריכה להיות בעיה להספיק להגיע למפל ולחזור.
מסלול רגיל:
המסלול למפל זנב הסוס
מסלול אופטימלי: להתחיל רגיל, לעבור ימינה בגשר הראשון ולטפס לפי המסלול ב: http://www.topwalks.net/en/ordesa/faja_pelay.htm היתרון: תצפית יפה על העמק וההרים ממול, העליה מרוכזת ברובה בהתחלה. חסרונות: הליכה רבה ללא צל.

סריקה של המסלולים מהבורשור שלהם:
מסלולי אורדסה - סריקה מהבורשור של הפרק
 מסלול נוסף באורדסה, מעט קצר, אותו טיפוס . . . :
מפל נוסף באורדסה - קוטאטארו
מרחק: כ 18 ק"מ הלוך חזור. גובה אנכי: כ 700 מטר. למי מתאים: למי שרוצה !! אפשר לראות שהולכים משפחות שלמות טף והורים וגם מגיעים עד למפל. עושים הפסקה באזור האחו וממשיכים. כאמור הסוף מישורי למדי כך שאין בעיה. ולחזור -; הרי תמיד קל יותר.