האיים האאוליים - סטרומבולי (STROMBOLI), ליפרי (LIPARI), פנראה (PANAREA) ושו"ת . .
הביקור באיים היה אחת המטרות החשובות שלנו. אבל גשם סוחף ומזג אויר סוער במשך יומיים איפשר לנו רק קרוז של יום שלם שבסופו הקפה של האי סטרומבולי ותצפית מן הים על ההתפרצויות של הלוע הפעיל של הר הגעש. בפועל זכינו לראות התפרצויות, מה שאלו שטיפסו על ההר עצמו החמיצו, משום העשן שכיסה את ההר בשעה שהגיעו אל נקודות התצפית.
טיילנו וסיירנו בפנראה ובסטרומבולי, ואת הסיור בוולקנו ובליפרי נשלים בהזדמנות הבאה. טרחנו הרבה על מנת להגיע לקרוז, כולל נסיעה חזרה מאגריג'נטו למילאצ'ו, ואיננו מצטערים כלל !!!
לצערנו ולצער המטיילים מסלול אופטימאלי שיכלול את וולקאנו, ליפארי, סטרומבולי - כולל טיפוס על הלוע וחזרה בלילה או למחרת בבוקר, איננו אפשרי, או קשה ביתר ל"תפירה" כי השייט חזרה מסטרומבולי יוצא רק בשעה 11:50 בצהרים. כך שבפועל על המטייל הרוצה למצות את האיים להיות בהם יומים או אף שלושה ימים.
חשוב: כל אופציה שכוללת טיפוס על הלוע, ואיננה כרוכה בהתארגנות עצמית של שכירת סירה על ידכם אישית או של קבוצה עצמאית, תמשך לפחות יומים וזאת מהסיבה שההפלגה הראשונה בבוקר מסטרומבולי היא בשעה 11:50. יתכן שלפעמים יש הפלגה לילית לליפרי או למילאצ'ו, אבל כרוך כמובן בלילה לבן ללא לינה וזאת אחרי העליה והירידה מהלוע.
התפרצות הסטרומבולי בלילה
על האיים:
האיים הפכו לאזור נופש, אקסקלוסיבי בחלקו. אל תתפלאו לראות בתקופה שאיננה העונה - יוני עד ספטמבר - בתי רבים סגורים. חוץ מזה היחודיות שלהם היא התופעות הוולקניות. בחלקם, כמו פנראה ליפארי וסרומבולי קמו ישוביים חקלאיים המתקיימים בזכות עצמם עד היום. בליפארי נמצא שרידים ארכיאולוגיים ממשת של האדם הקדמון. ההתפרצויות של הסטרומבולי מרהיבות ויחודיות. בלוע שבאי וולקנו תוכלו לחוש את האדים ממש לידכם. בליפרי-אם תקדישו לכך זמן- תוכלו לראות מחצבות של אבן הפומיק שהיא קצף וולקני שהתמצק ואנו משתמשים בה להסרת העור הקשה שברגלים. תוכלו לראות גם בתי נופש, שאין בהם שוני רב בשוואה למה שניתן לראות בכרתים מיקונוס ואיים יוונים אחרים. בוולקנו מעינות גפרית ואמבטיות בוץ. החוף בו התרחצנו נמצא משמאל -דרום מערב- למזח של גינוסטרה, העיר בה מבקרים בסטרומבולי. החלק החקלאי- צפון מזרחי- של סטרומבולי די מנותק מהחלק התיירותי שבגינוסטרה. החול שחור משחור והחוויה מדהימה. אם אני משווה לחול האפור שחור שיש בסנטוריני, אז זה רק על מנת להגיד שבעצם אין מה להשוות . .

חוף ים שחור בסטרומבולי
מידע כללי על ההפלגות לאיים:
1. יש חברות שמקיימות הפלגות ויש משרדים שמוכרים כרטיסים לקרוזים. לא להתבלבל. האינטרסים שלהם שונים.
2. קיימים לוחות זמנים שונים לפי תקופות השנה. בידקו היטב שאתם מעיינים בלוח המתאים. בד"כ ההחלפה היא בתחילת ספטמבר וביוני. ברור שבקיץ יש יותר הפלגות כל יום ובמשך השבוע.
3. חברות השייט הן:
Uscita Lines המשרד בנמל של מילצ'ו
http://www.usticalines.it/eng/index.php
טלפון 0923873813
Siremar המשרד בנמל של מילצ'ו
ttp://www.tirrenia.it/it/siremar/Pagine/home.aspx
טלפון 909283242
http://www.ferriesonline.com/EN/company.taf?_l=1&code=16&idanno=2010&nc=12193
N.G.I
http://www.ngi-spa.it/default.asp
טלפון - 0909283415
הערות: השיט מותנה במזג אויר טוב או לפחות סביר. לא ברור אם מתקיים גם בחורף. היופי של האיים שביקרנו בהם פנראה וסטרומבולי אינו מי יודע מה. פחות מסנטוריני, למעט החוף השחור של סטרומבולי וההתפרצויות של הלוע.
חניה במילצ'ו: בזמן שאתם שטים ומטיילים באיים הרכב שלכם צריך לחכות לכם. אנחנו החננו אותו בחניון של B&B, שבו תכננו לישון ומשם הלכנו ברגל מרחק של 10 דקות לנמל. LIBERTINN שבפיאצה רומא במרכז העיר. ישנם גם חניונים פרטיים שמספקים שרות זה.
אפשרויות למסלולים:
1. קרוז - כמו שאנחנו עשינו - 58 € לאדם.
 • יציאה ממילאצ'ו בשעה 11:00, הפלגה לפנראה וירידה לחוף למשך שעתים. אפשר לאכול שם צהרים ולטייל מעט באי.
 • הפלגה לסטרומבולי, ירידה לחוף ושהיה של שעתיים. אפשר לטייל מעט על האי. בניגוד לפנראה שהוא אי של נופש והבתים נראים סגורים ( היינו בסוף ספטמבר, אחרי תקופת התיירות העיקרית ), בסטרומבולי ישנה אוכלוסיית קבע ניכרת ויש בו חקלאות. אנחנו ניצלנו הזמן להתרחץ. שימו לב לחוף המרהיב ביופיו השחור משחור. אחה"צ על החוף היו יתושים.
 • הפלגה הכוללת ארוחת ערב קלילה של פסטה יין ולחם. תצפית על הר געש החל משעות הדמדומים.
 • חזרה למילאצ'ו בערך שעתים וחצי אחרי השקיעה.
2. שייט לליפרי למשך יום או יומים טיול על האי והמשך לקרוז ימי סביב הסטרומבולי או שייט לסטרומבולי וטיפוס על הלוע. אפשר גם לקפוץ לוולקנו, יש הרבה אפשרויות של ספינות שלמפליגות.
3. הפלגה ישירה לסטרומבולי וטיפוס על הלוע. בד"כ יארך יומים בגלל לוח הזמנים של הספינות. מחיר הלוך וחזור 48€. לא יודע את מחיר הטיפוס המאורגן. במידה ויש לכם אפשרות של השפעה או בחירה - העדיפו את הטיפוס המקדים לצאת.
4. רעיון שתיכננו ( לוח זמנים של USTICA 11/09/13 - 19/06/14 ) אך לא בוצע בגלל בעיות מזג אויר, כפי שכבר תוארו.
 • הפלגה ממילצ'ו לוולקנו בשעה 07:20 בבוקר. ההפלגה אורכת כ שלושת רבעי שעה. ירידה לאי וטיפוס על הלוע - כשעתים.
 • המתנה לספינה .
 • עליה על ספינה שיוצאת בשעה 14:00 ממילצ'ו , עוברת בוולקנו, וממשיכה לסטרומבולי.
 • בסטרומבולי, בזריזות הרשמה לטיפוס והשגת מקום לינה.
 • חזרה למחרת בבוקר למילצ'ו.


5. במזל :
 התלוות לקבוצה שיוצאת למסלול מיוחד. לידנו היתה קבוצה כזאת שהיתה בוולקאנו, פנראה, וטיפסה על הסטרומבולי. לא ברור איפה ישנו בלילה. שילמו לספינה כ 70€. שזה לא הרבה יותר ממה ששילמנו אנחנו(58€, כולל ארוחת ערב דלה).

ציוד לטיפוס:
לטיפוס על הסטרומבולי תזדקקו ל:
 • נעלי הליכה טובות.
 • לבוש חם כולל פליז.
 • תרמיל גב קטן לאוכל ומים.
 • כובע חם.
 • קסדה+פנס ראש.
 • מקלות הליכה למי שרגיל ואוהב.
 • שאר הדברים שאתם לוקחים כרגיל אבל בחסכנות. אתם עומדים לטפס !!
כל אלו תוכלו לשכור בסכום של 10-15 € בחנויות שבאי, אחת מהן ממוקמת ממש ליד הכנסיה Chiesa di San Vinceenzo שהיא נקודת היציאה לטיפוסים.שמה TRECKING TOTEM
לינקים:
v מתוך האתר Thinksicily
http://www.thinksicily.com/guide-to-sicily/islands-and-archipelagos/the-aeolian-islands.aspx
v מתוך הויקיפדיה: http://en.wikipedia.org/wiki/Lipari
v על מחצבות אבן הפומיק בליפרי :
v http://www.sicilytourist.com/aeolian/lipari/about_lipari.htm
מידע על איים נוספים בקבוצה:
v סלינה ((SALINA: האי השני בגודלו בקבוצה, אחרי ליפרי. כ 27 ק"מ מרובע, כפליים מהעיר רמת גן. האי נמצא ברשימת המורשת העולמית בגלל חשיבות למחקר הוולקאני והגאולוגי. מיוחד בגידול הצלפים, וביין יחודי שלו. נמצאים בו כ 400 מינים שונים של צמחים. שזה מגוון עצום יחסית לשטחו. בישראל הגדולה בשטח פי 750 יש כ 2700 מינים שגם זה המון יחסית לשטח. שמו "סלינה" נובע מהמילה סלינה - "אגם מלח", שבו השתמשו לשימור הצלפים. המלח נאסף מאגם קטן ליד העיר סנטה מריה, והוא גם העניק לה את שמה סנטה מריה סלינה. באי כ 2500 תושבים והוא פורה ומתאים לחקלאות
v וולקנו ((VULCANO: האי השני בגודלו בקבוצה, אחרי ליפרי. כ 27 ק"מ מרובע, כפליים מהעיר רמת