דצמבר 2017: זה היה אתגר לא פשוט להזיז את שני המתבגרים הנרגנים שלי מהספה הצמודה לרדיאטור, אבל בזכות ההזדמנות לראות לראשונה בחייהם חג מולד אמיתי ולא רק בקולנוע, הם התרצו ובאו. חצי שעה אחר כך מצאנו את עצמנו בלב האיזור ההסטורי בבוקרשט, והמחזה שנגלה לעיני הדהים אותי.

שטיח פרחים ונרות נשמה בחזית הארמון

על הרחבה בחזית הארמון שלאורך רחוב ויקטוריה הניחו שטיח ענק של זרי פרחים ונרות נשמה שהאירו אור כתום, מאות אזרחים רומנים עמדו והתפללו, הניחו עוד זרים, הדליקו עוד נרות, ועובדי עירייה באפודים צהובים עמלו על פינוי הזרים היבשים והנרות הכבויים כדי לפנות מקום לאלה שיבואו בהמשך.

מתפללים לזכרו של המלך

שאלתי מה קרה? ענו לי שהמלך מת. ושתבינו, בימים ההם הידע ההסטורי שלי על רומניה הסתכם בנדיה קומנצ'י ולא יותר. אז פניתי לאבא גוגל ושאלתי "מלך רומניה?" וגוגל ענה שהמלך האחרון של רומניה, מיחאי, גורש מהממלכה והופשט מכל נכסיו אזרחותו וסמכויותיו בתחילת 1948, כלומר לפני 70 שנה, ולא חזר להיות מנהיג במעמד רשמי אלא טקסי בלבד.

מיחאי מלך רומניה

יש פה סיפור שמסקרן אותי. אני מתרשמת שיש פה ציבור גדול של צעירים שנולדו הרבה שנים אחרי שהאיש הזה כבר מחוץ לתמונה, ובכל זאת יש בהם כמיהה למשהו שלא הכירו באמת, אולי מהסיפורים של סבא וסבתא.

יורשת העצר מרגרטה, כיום ראש משפחת המלוכה הרומנית

חודשיים אחרי זה, בפברואר 2018, הוצאתי את הסיור המודרך הראשון שלי בבוקרשט שכולל פרק נרחב ובעיני מרתק במיוחד על בית המלוכה.

5 בדצמבר 2017 יום פטירתו של מיחאי מלך רומניה בגיל 96.

מזמינה אתכם לשמוע את הסיפור המרתק של שושלת המלוכה הרומנית במסגרת הסיור הקלאסי שלי בבוקרשט. להזמנת סיור כיתבו לי הודעת ווטסאפ למספר 0040746683714, או לחצו כאן ותתחברו ישירותאפשר גם במייל [email protected]. מזמינה אתכם להצטרף לקבוצת הפייסבוק אוהבים את בוקרשט. ובקישורים הבאים תוכלו לקרוא חוות דעת של אנשים רבים שסיירו איתי בבוקרשט, וטרחו לכתוב בעמוד הפייסבוק של Travel With Yael או ממש כאן באתר למטייל.