בסיפורי הילדות שלנו כל המלכים היו מנהיגים כריזמטים כל הנסיכות עדינות ויפות. אבל במציאות גם מלכים ונסיכים היו בסך הכל בני אדם בשר ודם, ומה שהבדיל אותם משאר האנושות היה עושר ומעמד מכוח שייכות משפחתית שהובילו אותם לתפקיד. לכן מסקרן אותי ללמוד עליהם ולהבין את הקשר בין המציאות בה אדם נולד לתוך תפקיד מכוח מעמד ושייכות משפחתית לבין הכישרון לבצע את התפקיד, ואיזה חותמת השארת אחריך.

הפוסט הזה מתמקד במלך פרדיננד הראשון ששלט בנסיכות הרומנית בין השנים 1914-1927.

הוא היה המלך השני, והכי פחות כריזמטי, מבין ארבעת המלכים בני אותה שושלת בנסיכות הרומנית. נישא לאישה שהייתה גדולה ממידותיו, מריה מאדינבורו נכדתה של המלכה ויקטוריה. בני הזוג הביאו לעולם 6 נסיכים ונסיכות, ובנם הבכור קרול השני היה יורש העצר הראשון שנולד והתחנך בנסיכות הרומנית. עד היום יש המטילים ספק בשאלה האם כל השישה היו ילדיו הביולוגים. ערב מלחמת העולם הראשונה, 1914, עמד בראש הנסיכות הרומנית דוד שלו - המלך קרול הראשון, ששלט בממלכה 48 שנים ברצף, ונחשב כאחד המנהיגים הגדולים של רומניה מאז ועד היום.

כמה שבועות אחר כך המלך קרול מת, ובהיעדר יורש פרי בטנו של המלך, פרדיננד אחיינו שהתמנה כיורש העצר נכנס לנעליו הגדולות, במציאות של מורשת מפוארת וגם צוואה - נסיכות רומניה תנקוט עמדה ניטרלית ולא תצטרף למלחמה. בשנתיים הבאות הופעל עליו מכבש לחצים מבית ומחוץ, כשהוא מתמודד עם קונפליקט הזדהות בין מכורתו (הקיסרות הגרמנית) לממלכה שלו (איחוד הנסיכויות הרומניות), ובסוף קיבל החלטה שבעיני הייתה אמיצה, ויש הטוענים שיותר מזה הייתה תועלתנית, ואולי גם וגם, להצטרף למלחמה ולהילחם לצד מדינות ההסכמה.

והתברר כצעד פוליטי משתלם, כי ב-1 בדצמבר 1918 הנסיכות הרומנית סיפחה אליה את חבל ארץ טרנסילבניה, ובכך הכפילה את שטחה, סיפוח שקיבל אישור רשמי במסגרת חוזה טריאנון שנה וחצי אחר כך. בכל 1 בדצמבר חוגגים ברומניה את החג הלאומי לרגל האיחוד הגדול של נסיכויות ולאכיה מולדובה וטרנסילבניה.

פרדיננד הראשון, מלך רומניה, אז אולי הייתה לו כריזמה של צנון, אבל התרומה שלו לממלכה מאז ועד ימינו היא הגדולה והמשמעותית ביותר.

רוצים לשמוע את הסיפור המרתק של שושלת המלוכה הרומנית? הצטרפו לסיור הקלאסי שלי בבוקרשט. להזמנת סיור כיתבו לי הודעת ווטסאפ למספר 0040746683714, או לחצו כאן ותתחברו ישירותאפשר גם במייל [email protected]. כמו כן, מזמינה אתכם להצטרף לקבוצת הפייסבוק בוקרשט טיפים והמלצות. ובקישורים הבאים תוכלו לקרוא חוות דעת של אנשים רבים שסיירו איתי בבוקרשט, וטרחו לכתוב בעמוד הפייסבוק של Travel With Yael או ממש כאן באתר למטייל .