פעם  שנייה אתונה...

בפעם הראשונה הייתי באתונה בנובמבר 2019 עם בעלי. זה היה הטיול האחרון שלנו לפני הקורונה. נהננו מאד אבל לא התאהבנו כפי שרבים מתאהבים בה, כך שלא בער בי לחזור ולטייל בה.

הפעם השנייה הגיעה במקרה. חיפשנו טיול קרוב וקצר במזג אוויר נעים בהרכב שונה של שש נשים – אימי, שתי אחיותי, בתי, אחת מאחיניותי ואנוכי – וכך הגענו לאתונה.

טסנו לשלושה לילות וארבעה ימים מלאים בסוף פברואר תחילת מרץ ואהבנו מאד.

טיסות הוזמנו כשבוע ומחצה מראש עם ארקיע במחירים מצויינים. הכרטיסים כללו טרולי לכל אחת מאיתנו וכן הזמנו מזוודה אחת. טיסת הלוך בשבת אחה"צ וטיסת חזור ביום רביעי בצהריים, כך שנותרו לנו שלושה ימי טיול מלאים. ביום ראשון החנויות סגורות כמובן, ובמקרה שלנו גם ביום שני בשל חג ה- CLEAN  MONDAY, אשר חל ב- 27.2.

לנו במלון AMALIA, בקרבת כיכר SYNTAGMA  המרכזית. המלון מומלץ ע"י ישראלים רבים, ומאחר ורצינו מחיר סביר וללא "הימורים" מיותרים בחרנו במלון זה. הזמנו שני חדרים לשלושה מבוגרים כל אחד, בתוספת ארוחת בוקר סבירה, אבל אחידה בכל הימים.

יום שבת ה – 25.2.23

כאמור טיסת ארקיע לאתונה ביום שבת בשעה 16:30. בימי שבת גם טיסות LOW COST  יוצות מטרמינל 3. התכנסנו בסביבות 13:30-14:00 בשדה. אמי שעל שמה הוזמנה המזוודה, ביצעה תהליך צ'ק אין מלא וכורטסה להושבה במרחק מאיתנו. עברנו את תהליך הבידוק, השיקוף וביקורת הדרכונים והגענו לדיוטי פרי לאחר כשעה ועוד קצת. בדיוטי פרי התפצלנו והסתובבנו בין החנויות. קצת קניות, קפה ועברנו לשער העלייה למטוס. כירטסו את כולנו מחדש והושבנו יחדיו בשורה אחת במרכז המטוס. עלינו על הסעה למטוס, והתברר שהטיסה היתה כמעט ריקה לגמרי. הטיסה המריאה באיחור קל של דקות, בשל היותה טיסה קצרה חולקו בה רק מים ונחתנו בסביבות 18:30. עברנו את ביקורת הדרכונים במהירות, ואספנו את המזוודה.

שאלנו על עלות מונית לשש, והמחיר המבוקש היה גבוה ביותר. לפיכך, חזרנו למחשבה המקורית לנסוע למרכז העיר באוטובוס. אוטובוס 95X נמצא מחוץ לשדה ונוסע לעיר בתדירות גבוהה למדי. רכשנו שישה כרטיסים בעלות של 5.5 יורו לכרטיס והמתנו לאוטובוס, שיצא לדרך מעט לאחר 19:00. בסביבות 20:00 הגענו לכיכר SYNTAGMA,  הלכנו דקות בודדות למלון, ביצענו  צ'ק אין, שמנו את המזוודות בחדרים ויצנו לחפש מקום לאכול.

התיישבנו במסעדה תיירותית למדי בסמיכות לקתדרלה של אתונה. זו מסעדה שבה אכלנו בעלי ואני בטיולינו הקודם בעיר. הארוחה היתה טובה למדי, אבל בדיעבד היא היתה הפחות מוצלחת מכלל הארוחות שאכלנו.

לאחר הארוחה המשכנו לכיוון כיכר מונסטיראקי וזכינו לתצפית ראשונה על האקרופוליס בלילה. העיר היתה עמוסה ותוססת. עייפות חזרנו למלון.

כיכר מונסטיראקי והאקרופוליס המואר

בימים הבאים עברנו את המסלול מהמלון לכיכר מונסטיראקי וחזרה כ"כ הרבה פעמים.

יום ראשון ה- 26.2.23

התחלנו בארוחת בוקר במלון. כפי שכבר כתבתי ארוחה סבירה.

בחרנו להתחיל את הטיול באתונה בסיור, כך שנקבל אורינטציה, כיוונים וידע כללי. הזמנו מבעוד מועד מקום בסיור חינמי בעברית של חברת COLON TOURS. הקונספט מקובל בערים רבות בעלם, במסגרתו המשתתפים בוחרים לשלם למדריך בהתאם לשביעות הרצן מההדרכה. הטיול ערך כשלוש שעות ועבר במגוון נקודות מרכזיות בעיר. יחד עם זאת לעניות דעתנו ההדרכה לא היתה מספיק טובה. המדריכה דיקלמה את המידע ולא הצליחה להביא ערך מוסף או את "הצבע" של העיר.

בכל מקרה נקודת ההתכנסות היתה בשעה 10:00  בכנסיית KAPNIKAREA שבמרכז רחוב ERMOU. חלק מהמשתתפים איחרו ונאלצנו להמתין להם.

כנסיית KAPNIKAREA

משם צעדנו לקתדרלה היונית- אורתודוקסית מטרופוליס. שמענו את סיפורו של הארכיבישוף דמסקינוס, שהוכר כחסיד אומות עולם ופסלו מוצב ברחבת הקתדרלה. נכנסנו לקתדרלה להתרשמות קצרה והמשכנו בסיור.

קתדרלת מטרופוליס

עברנו במדרחוב ERMOU חצינו את כיכר SYNTAGMA, וירדנו לתחנת הרכבת התחתית ע"מ לעבור לבניין הפרלמנט במקום לחצות את הכביש הראשי. בתחנה התחתית עברנו בחטף ליד עתיקות, אשר נחפשו בחפירות במקום.

כיכר SYNTAGMA ובניין הפרלמנט

לבניין הפרלמנט הגענו בשעה 11:00 בדיוק בזמן לחילופי המשמרות, אשר בימי ראשון בשעה זו מתבצעים באופן מורחב. המקום היה הומה אדם, כך שראינו את ההחלפה מהצד. צעדי השומרים מדמים צעדי סוסים, הם לבושים בחצאיות מרובות כפלים ובנעליים מוזרות עם פונפוני ענק, כך שהטקס והלבוש משעשעים למדי.

חילופי המשמרות

משם הלכנו הליכה קצרה ונכנסנו לגנים הלאומיים. חצינו אותם לכיוון גני ZAPPION  ונכננסנו לאולם  ZAPPION. קיבלנו הסבר על המבנה, נכנסנו והתרשמנו. בשלב הזה נפתחו מחברות הבחינה האחרונה לסימסטר זה של בתי הסטודנטית. היא יכלה להעריך את הציון באופן חלקי, אולם כבר אז הבינה שהציון סביר ואף מעבר לכך, כך שהיא לא תידרש למועד ב', והיא כמובן חשה הקלה,וכן גם אני. (למתעניינים הציון הסופי היה 88).

הגנים הלאומיים
אולם  ZAPPION

עברנו ליד מקדש זאוס והתרשמנו מהמבנה המרשים מבחוץ. הלכנו לשער אדריאנוס, חצינו את הכביש הראשי ונכנסנו לאזור הפלאקה. עצרנו להפסקה קצרה בכיכר קטנה ועמוסה בחנויות מזכרות ומסעדות שהמרכזה מונומנט ליזיקרטס. המונומנט נבנה ע"י פטרון אמיד שתמך במופעים שנערכו התיאטרון דיוניסוס בשנת 334 לפנה"ס.

מקדש זאוס
שער אדריאנוס
מונומנט ליזיקרטס
בית קפה בשכונה פלאקה

לאחר מיכן עברנו ברחוב העתיק ביותר באתונה, צפינו באקרופוליס וכיוונו לקראת סיום הסיור בכיכר מונסטיראקי. עברנו ליד האגורה הרומית ומגדל הרוחות מרשים, וראינו את ספריית אדריאנוס.

האגורה הרומית
מגדל הרוחות

במרכז כיכר מונסטיראקי הסתיים הסיור.

כיכר מונסטיראקי

השעה היתה שעת צהריים וחשבנו על ארוחת צהריים, אבל קודם לכן שמנו פעמנו לשוק הפשפשים הסמוך לכיכר, אשר בימי שבת פעיל מעבר לחנויות הקבועות. אמי אוספת קומקומים וכאשר ראינו באחד הדוכנים קומקומים עתיקים שאלנו למחירם. ניסינו לנהל מו"מ והמוכר כמעט וגירש אותנו.

שוק הפישפשים

חצינו את הכביש מהשוק לכיוון שכונת PSSIRI. עברנו ליד בית הקפה LITTLE  KOOK, המקושט. החלטנו לא לשבת בו שכן רצינו ארוחת צהריים ולא היינו מעוניינות במתוקים. המשכנו להסתובב בשכונה המקושטת והשמחה. הרחובות והמסעדות היו עמוסים ביותר בשעות צהריים אלו של יום ראשון בו מזג האוויר היה נעים ביותר. חלק מהמסעדות היו כ"כ עמוסות שלא מצאנו בהן מקום ישיבה. בסופו של דבר ישבנו באחת המסעדות שהיתה מקושטת בקישוטי נייר ובמסכות לכבוד החג הצפוי מחר. המלצר הזהיר אותנו מבעוד מועד כי בשל העומס השירות ייקח זמן רב. אנו, שרצינו לתת מנוחה לרגליים, לא התרגשנו מהעיכוב. הזמנו מגוון מנות במחירים זולים ביותר והאוכל היה מצויין.

בית הקפה LITTLE KOOK
PSSIRI - מסעדה מקושטת לחג

לאחר כשעתיים סיימנו והמשכנו להתסובב בשכונה. נכנסנו למספר חנויות מעוצבות ששלובות בחנויות ישנות של בעלי מלאכה. מזג האוויר השתנה התחיל להיות קר ורוח חזקה התחילה לנשב.

עברנו שוב את הכביש הראשי וצפינו מבחוץ על האגורה העתיקה, מקדש הפייסטוס והסטואה של אטלוס. בטיול הקודם בעיר נכנסנו לאגורה העתיקה. הפעם בחרנו שלא לעשות זאת.

האגורה העתיקה

בשלב הזה התפצלנו. אחותי ואחייניתי חזרו למלון. אמי, אחותי השנייה, בתי ואנוכי המשכנו לכיוון האנדרטה הצנועה לזכר יהדות יון שנספתה בשואה. לאחר מיכן חזרנו בצעדה ארוכה למלון.

האנדרטה לזכר יהדות יוון שניספתה בשואה

לאחר מנוחה קצרה יצאו כולן מלבדי לחפש מקום לארוחת ערב. אני נשארתי לפגישת זום של כשעה ומחצה שקבעתי מראש.

בסביבות 22:00 יצאתי למסעדה בהתאם לנקודת הציון שקיבלתי מהן. הן ישבו ב- ROOFTOP  מקסים במרכז הפלאקה. מהצד האחד תצפית על האקרופוליס המואר ומהצד השני תצפית על גבעת LYCABETTUS- גבעת הזאבים – הנקודה הגבוהה ביותר בעיר שעוד נגיע אליה. הגעתי לשלב הקינוחים וכבר לא הזמנתי מנה, אבל הבנתי שהאוכל היה מצויין. היה קר ובשל הקור והעייפות בחרנו בסביבות 23:00 לחזור למלון.

הפלאקה

עבר עלינו יום עמוס ומעניין.

יום שני ה- 27.2.23

היום יום חג באתונה ומזג האוויר נעים ביותר. ממאפייני החג אנשים שמתחפשים והעפת עפיפונים מנקודות גבוהות בעיר. לאורך היום ראינו אנשים וילדים מחופשים וברקע מגוון עפיפונים.

כמו אתמול התחלנו את הבוקר בארוחת בוקר.

יצאנו לקראת השעה 10:00, ולכן חצינו את הכביש לראות את החלפת המשמרות המצומצמת שנערכת בכל יום בכל שעה עגולה. משם פנינו שוב לגנים הלאומיים וחצינו אותם לכיוון האיצטדיון האולימפי של אתונה PANATHENAIC STADIUM. בדרך עברנו ברחוב מקסים מלא בעצי הדר במרכזו ביצעו חיילי המשמר חזרות לצעדיהם המוזרים.

חילופי המשמרות בבניין הפרלמנט
הגנים הלאומיים

הגענו לאיצטדיון המקסים, הסתכלנו והצטלמנו עליו אבל לא נכנסנו. משם התחלנו לצעוד לכיוון האקרופוליס.עברנו שוב ליד מקדש זיאוס ושער אדריאנוס. אחיינתי ובתי קנו בדוכן רחוב קשתות של אלות יווניות לתחפושת פורים, אשר יחול בשבוע הבא, ואני קניתי עגילים זולים.

תמונה מתוך אתר למטייל

פנינו לאקרופוליס וקנינו כרטיסים בעלות של 10 יורו. התחלנו לטפס על ההר. בשלב הראשון ראינו את תיאטרון דיוניסוס המדהים. המשכנו בטיפוס ונכנסנו לאקרופוליס דרך שער הפרופילאה. טיילנו כמובן בפרתנון המרשים, שנמצא בשיפוצים. ניגשנו לנקודת התצפית על אתונה וזיהינו את כל המקומות שראינו בסיור יום קודם לכן, כולל ה-ROOFTOP שישבנו בו בערב הקודם. ראינו את מקדש הארכתאון עם ששת עמודי הנשים היפים, שהמקור שלהם נמצא במוזיאון האקרופוליס. וכן צפינו במקדש אתנה ניקה.

תיאטרון דיוניסוס
שער הפרופילאה
תמונה מתוך אתר למטייל
הפרתנון
מקדש הארכתאון
תצפית על אתונה וגבעת הזאבים מהאקרופוליס

האתר בן ה- 2500 שנה לערך, מדהים, מרשים ומרגש.

הטיפוס שנראה קשה ומאיים אינו כזה בפועל וכולנו כולל אמי עשינו אותו בהצלחה וללא מאמץ יוצא דופן.

מהאתר ראינו עפיפונים רבים בשמים שהועפו מגבעת פילופאפוס הסמוכה לאקרופוליס, עליה טיפסתי בביקורי הקודם בעיר. וכן מגבעת אראופאגוס הצמודה לאקרופוליס.

גבעת אראופאגוס

לאחר הסיור באתר ירדנו מהאקרופוליס ונתקלנו במגוון דוכני מזון, כנראה בשל החג. קנינו תירס, ערמונים והכי כיף לוקומודס, מעיין סופגניות יווניות קטנות, ברוטב שוקולד. צעדנו לאורך הרחוב הרחב ופנינו שוב לכיוון הפלאקה והכיכר בא עצרנו יום קודם לכן. השעה היתה שעת צהריים מאוחרת וחיפשנו מסעדה לצהריים. התיישבנו במסעדה מקומית בפלאקה עם אוכל מצויין ומגוון. אנו ישבנו בקומה השנייה, כאשר בקומת הכניסה, עליה צפינו, ישבו משפחות יווניות רבות שבאו לחגוג את החג. במסעדה היו מספר נגנים ויוונים רבים קמו לרקוד. חוויה מקסימה. אחרת מהרוקדות היתה אשה מבוגרת אשר הפליאה בריקוד ובשימוש בכוסות כחלופה לקסטנייטות.

לאחר הארוחה בשעת אחה"צ המשכנו להסתובב ברחובות הפלאקה היפים. נכנסנו למגוון חנויות שהיו פתוחות למרות החג. קנינו גלידה ובשלב מסויים שוב התפצלנו. אמי קנתה באחת מחנויות המזכרות רימונים מקרמיקה לאוסף שיש לה. בתי קנתה בחנות הרשמית של קבוצת הכדורגל פנתיניקוס או אולימפיקוס, איני זוכרת איזו קבוצה, צעיף לחבר שנשאר בבית. אחותי מצאה תיק יפה עליו התלבטה וחזרה בסופו של דבר לקנות אותו למחרת.

הפלאקה

חזרנו למלון למנוחה ובערב יצאנו לבית הקפה הוורוד והאינסטגרמי ELLYZ CAFE. בית הקפה נמצא בסמיכות לכיכר מונסטיראקי ואף מעבר לה, כך שהצריך הליכה ארוכה למדי. התברר כי בערב לא מגישים בבית הקפה קפה, אלא רק משקאות חריפים. מאחר שהיינו שבעות למדי מארוחת הצהריים שתינו מים וביקשנו מהמלצרית שתיים מהעוגות המבוקשות שלהם. קיבלנו שתי עוגות וורודות מאד, אבל לא ממש טעימות. לא משנה העיקר התמונות.

ELLYZ CAFE

לאחר  הארוחה התחלנו לחזור דרך רחובות שבהם לא צעדנו קודם לכן ומצאנו את עצמנו ליד חנות הממתקים הנס וגרטל. נכנסנו להתרשמות בלבד. ברחוב מיטרופוליס נכנסו למעדניה מסעדה ERGON, שמאופיינת במאכלים יוונים.

חנות הממתקים הנס וגרטל

בשעה מאוחרת חזרנו למלון לשנת לילה.

יום שלישי ה-28.3.23

היום החנויות פתוחות ולכן יום זה תוכנן כיום שופינג. מזג האוויר היה אפרורי למדי ומעונן בהשוואה לימים הקודמים, ולדקות בודדות אף ירדו מספר טיפות גשם שלא הפריעו לנו לטייל.

שוב ארוחת הבוקר הבינונית ויצאנו לדרך.

פנינו לכיכר SYNTAGMA ומשם לרחוב ERMOU. למרות שתכננו לחלק את היום לשניים, קודם לטייל מעט ולאחר מיכן לעשות סיבוב קניות, אחותי התחילה בכניסה לחנות נייק בתחילת הרחוב ויצאה עם מספר רכישות. חשבנו להתפצל, אולם בסופו של דבר המשכנו יחדיו. נכנסנו לחנות נוספת וביצענו ספר רכישות נוספות. פנינו לרחוב ATHINAS, ראינו את חנויות כלי העבודה, ציוד הבישול וכדומה. הגענו לשוק המרכזי של אתונה בו בשר ודגים. כל השותפות שלי לטיול ממש לא אהבו את השוק עד כדי גועל, כך שלאחר סיבוב מהיר ביותר עזבנו אותו.

רחוב ERMOU
רחוב ATHINAS
השוק המרכזי

החלטנו לנסוע לפוניקולר שמוביל לגבעת הזאבים – הנקודה הגבוהה ביותר באתונה. ניסינו לעצור שתי מוניות ודי התקשנו. בסופו של דבר אחותי עלתה על מונית עם בתי ואחייניתי מבלי לדעת בדיוק את הנקודה המבוקשת. היא התקשרה אלי ובסופו של דבר הסבירה לנהג לאן להגיע. עם מונה עלתה להן המונית כ-6 יורו. אני אמי ואחותי עצרנו מונית שהריחה מדגים, אותם הסיע הנהג לאחת המסעדות באיזור. הנהג דיבר על הדרך, התייחס לקבוצות ספורט ישראליות שהגיעו לשחק באתונה והתקשה במציאת הנקודה בה עליו להוריד אותנו. בדרך ראינו חנויות מעצבים ותכננו לחזור אליהן בהמשך. בסופו של דבר הוא גבה מאיתנו 10 יורו. עלות עלייה בפוניקולר הינה 10 יורו לאדם הלוך ושוב והפוניקולר יוצא לדרך כל חצי שעה. הופתענו מהמחיר, אולם קנינו כרטיסים. המתנו כעשרים דקות וב- 13:00 עלינו לגבעה. הנוף למעלה היה מדהים, אם כי היה מאד מעונן. ראינו את כל אתונה פרוסה לפנינו, זיהינו את המלון וכל הנקודת בהן ביקרנו. הצלטמנו ובחרנו לרדת בפוניקולר של השעה 13:30 ע"מ שלא להתעכב חצי שעה נוספת. בנקודת התצפית כנסייה אליה לא נכנסנו ומסעדה שלא דגמנו. אני מאד אהבתי את התצפית. אני חושבת שחלק מאיתנו היו מוותרות.

LYCABETTUS- גבעת הזאבים
תצפית על האקרופוליס מגבעת הזאבים

רצינו לרדת דרך שכונת קולונאקי ולהסתובב בחנויות המעוצבות. ירדנו מספר גרמי מדרגות, עברנו ברחובות עם עצי תפוזים, התחלנו להסתובב ברחובות ולא התרשמנו מהחנויות. הבנו שאנו לא ממש בכיוון והמשכנו בירידה. אחותי נזכרה בשם אחת החנויות שראינו בנסיעה במונית ואיתרנו אותה במפה. העלייה היתה מורכבת מידי ולכן החלטנו לוותר. צעדנו לכיוון בניין הפרלמנט והמלון. הגענו למלון למנוחה קצרה ולפריקת הקניות מהבוקר.

שכונת קולונאקי

בסביבות השעה שלוש או ארבע יצאנו שוב לכיוון רחוב ERMOU. הפעם היינו יותר ממוקדות בקניות ועברנו בכל הרשתות M&H זארה, אויישו, ברשקה ועוד. האמת כמעט ולא קנינו כלום. הבת שלי ראתה שמלה שמצאה חן בעינייה באחד מחניות הראווה והתברר שהיא בכלל חסרה במלאי. לאחר קצת קניות רצינו לאכול ארוחה מסודרת ואחרונה במסעדה כיפית.

ירדנו לכיוון כיכר מונסטיראקי בפעם האחרונה ונכסנו לטברנת KOTILI. השעה היתה מוקדמת יחסית ובשלב זה הטברנה היתה ריקה יחסית. הזמנו מספר מנות מגוונות ובסופו של דבר זו היתה הארוחה היקרה ביותר בטיול. עם הזמן הטברנה התמלאה בסועדים וחוגגים. במקום היתה להקה קטנה ושני רקדנים מקצועיים. הם הזמינו את אחותי לרקוד איתם ובסופו של דבר אחיותי בתי ואחייניתי רקדו איתם קצת. היה נחמד ביותר.

טברנת KOTILI

לאחר הארוחה האחרונה התחלנו לצעוד לכיוון המלון. בדרך עצרנו בסטארבאקס לקפה ובתי ואני קנינו קינוח של מוס ותותים בחנות סמוכה, קינוח אותו לא הצלחנו לסיים.

האקרופוליס בלילה

שוב עצרנו במעדניה מסעדה ERGON, והפעם בוצעו מספר רכישות.

הגענו למלון ללילה אחרון.

יום רביעי ה- 1.3.23

הטיסה לארץ בסביבות אחת בצהריים. בחרנו לנסוע לשדה באוטובוס כפי שהגענו.

אכלנו ארוחת בוקר מהירה, ביצענו צ'ק אאוט ועלינו של האוטובוס של שעה 9:00 מכיכר SYNTAGMA.

הנסיעה היתה מהירה יחסית וארכה פחות משעה, כך שלפני השעה 10:00 כבר היינו בשדה.

תהליך הצ'ק אין עבר במהירות. ביצענו תהליך של החזר מס לקניות המעטות שעשינו. עברנו בידוק מוקפד, כמי שטס לישראל, במסלול נפרד מכלל הנוסעים.

העלייה למטוס עברה במהירות, והטיסה היתה עמוסה בהשוואה לטיסה הלוך. הטיסה התעכבה, כאשר הקרבניט עדכן כי העיכוב בשל בעיה בסלוט הנחיתה בארץ. בסופו של דבר העיכוב היה קצר בהרבה ממה שנצפה בתחילה.

הטיסה עברה במהירות  ובשעות הצהריים נחתנו בארץ.

הטיול היה פסק זמן קצר ואינטנסיבי ומוצלח ביותר.

לחיי טיולים נוספים שיבואו.