הטיול שלנו לבלגיה ולהולנד 10-23/08/2019

אנחנו זוג הורים ושני מתבגרים בני 16 ו- 11. היעד שבחרתי במקור הוא הולנד בלבד, ולאחר מכן כפי שאפרט מיד, התברר שיותר כדאי (לנו לפחות) לטוס לבריסל, וכך התווספה בלגיה למסלול הטיול. המקומות בהם ביקרנו בבלגיה היו יפים ומהנים מאוד, ושידרגו משמעותית את הטיול.

פרק הזמן שהקצבתי לטיול היה 13 ימים, כיוון שהיעד רווי במקומות ואתרים שכדאי לבקר בהם, והוספת בלגיה למסלול עוד גרמה לכך שיהיה עלי לוותר על מקומות, שהזמן קצר מלבקר בהם.

כרטיסי טיסה – בבדיקת החלופות השונות כ- 10 חודשים לפני מועד הטיול, התברר לי שטיסה לבריסל זולה בהרבה מטיסה לאמסטרדאם, וטיסה בברסל איירליינס היא הזולה ביותר. כמה זולה? ב- 50% כמעט, לעומת החלופה העיקרית שהיתה לאמסטרדאם. אומנם רק בדיעבד נודע לי שברסל איירליינס נחשבת לחברת לואו קוסט, אבל בפועל הטיסות במטוסיה, לא נפלו מטיסות בחברות לאומיות שטסנו איתן בעבר, למעט מזון ושתיה שהיה צורך לרכוש (במחירים סבירים של יורו בודדים) בטיסה לבריסל. בטיסה מבריסל לארץ החברה שידרגה את המקומות שלנו, וזכינו לקבל גם מזון ושתיה כלול במחיר כרטיס הטיסה. הטיסות לבריסל וממנה יצאו בזמן, ואפילו הטיסה לבריסל נחתה 20 דקות לפני הזמן המתוכנן. את הזמנת כרטיסי הטיסה, ביצעתי ישירות מאתר האינטרנט של ברסל איירליינס.

רכב - אומנם אנחנו ארבעה, אבל תמיד אוהבים לטייל במכונית גדולה, שמאפשרת לכל אחד את המרחב שלו (חשוב במיוחד בטיול עם מתבגרים...), וכן שתוכל להחיל את 4 המזוודות הגדולות, הטרולר והתיקים שלנו. לכן הזמנתי סיטרואן C4גראנד פיקאסו, עם 7 מקומות. את ההזמנה ביצעתי כשלושה חודשים לפני הטיול, דרך אתר האינטרנט של AVIS ישראל. הזמנת הרכב כללה ביטוח מקיף, ביטול השתתפות עצמית (דבר חשוב מאוד), קילומטרז' בלתי מוגבל, ובקשה לרכב דיזל (שיהיה יותר חסכוני). כמובן שכמו בכל טיול, דאגתי לחדש את תוקף רישיון הרכב הבינלאומי (לא לשכוח!...). הרכב שקבלתי בפועל היה זהה לזה שהזמנתי, ולשמחתי גם היה דיזל, בדיוק כמבוקש.

תכנון מסלולי הטיול לכל יום – את איסוף המידע על יעדי הטיול, עשיתי בתחילה בעיקר דרך אתר למטייל ומ- YOUTUBE, מהם אני מוציא את מרבית המידע לטיולים שלי. מהר מאוד התוודעתי לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק של אמיר ואייל, מהן קבלתי מידע רב ושימושי מאוד בנוגע למקומות ומחירים של אטרקציות, ומקומות בהם מומלץ לבקר.

אני חייב לציין שמכל הטיולים שבניתי בשנים האחרונות, את הטיול הזה היה לי קושי מיוחד לבנות. העובדה שהטיסה שלנו לבריסל ולא לאמסטרדם, אפשרה לי כאמור להכניס גם מספר ימי בלגיה לטיול, אבל מנגד יצרה לי בעיה של מחסור בזמן. מהר מאוד גיליתי שפרק זמן של שבועיים, יאפשר לנו להיות רק בחלק משלל האטרקציות העצום ששתי המדינות הללו מציעות. וכך גיליתי שאנטוורפן, ברוז', וולנדאם, פארק הוחה פלואה, דלפט, קינדרדייק, מדורדאם, פארק דואינרל ופארק מגלשות המים הצמודות אליו, פנורמת מסדאך, מוזיאון ואן גוך, מוזיאון רמברנדט, תצפית א'דאם, שוק אלברט קאופ, אלקמאר, טירת דה האר, מוזיאון תיבות הנגינה באוטרכט, פארק הקופים ופארקי החבלים, הם רשימה ארוכה ומכובדת של מקומות שאולי עוד נהיה בהם, אבל רק בטיול הבא שלנו בהולנד ובבלגיה...

את מסלולי הנסיעה וההליכה לכל יום, אני בונה תמיד מראש בעזרת GOOGLE MAPS. בצורה שכזו, אני יכול להעריך את משך הזמן שהמסלולים יארכו, ולנצל את היום בצורה שמתאימה ביותר לרצונות שלנו. אנחנו בד"כ יוצאים מהמלון ומתחילים את יום הטיול לקראת שעה 10:00 בבוקר, כי לא רוצים לקום מוקדם ולהיות ב"מסע כומתה".

את כרטיסי הכניסה למרבית המקומות והאטרקציות הזמנתי דרך אתר TRIPPER המעולה, אותו הכרתי בזכות קבוצת הווטסאפ של אמיר ואייל, דבר שחסך לי עשרות יורו, והיה גם עדיף על כרטיס המוזיאונים ההולנדי. חלק מחברי הקבוצה מצאו תועלת גם באתרי הגרופון הגרמני והבלגי, שמשווקים גם כרטיסים לאטרקציות בהולנד. כרטיסים למקומות שלא היה ניתן להזמין דרך טריפר, הזמנתי מאתרי האינטרנט של המקומות עצמם, כגון: בית אנה פרנק, מוזיאון קורפוס בליידן ו- This Is Holland.

מסעדות וסופרמרקטים – בד"כ אני לא מתכנן רשימת מסעדות מראש, ואנחנו אוכלים במסעדות שנמצאות על הדרך. בגלל המאפיינים הקולינריים המיוחדים של הולנד (פנקייקים וצ'יפס), חרגתי הפעם ממנהגי והכנתי מראש רשימת מסעדות וצ'יפסריות מומלצת. לרשימה נכנסו גם מסעדות איטלקיות מרשת FRATELLI במספר מקומות. בפועל, לא תמיד אכלנו במסעדות אלה. לגבי סופרמרקטים, גם כאן בדקתי מראש ב- GOOGLE MAPS, מהם הסופקמרקטים הקרובים למלונות בהם נשהה, כך שנוכל לקנות בהם (בעיקר מים, פירות וירקות) עוד לפני ההגעה למלון עצמו. רשת הסופרמרקטים הגדולה בהולנד היא "אלברט היין".

רשימת מלונות - את המלונות הזמנתי כרגיל מאתרי בוקינג.קום, הוטלס.קום ומאתרי האינטרנט של המלונות עצמם. ביצעתי את ההזמנות לאחר סקר מקיף באתרי אינטרנט אלה ובאתר טריפאדווייזר, קריאת חוות דעת של מטיילים ששהו בהם, והשוואה מול מלונות פוטנציאליים אחרים. האפשרות של כפר נופש נפלה מהר מאוד, ממספר סיבות: העיקרית היא שאצלנו מזגן הוא דבר חשוב והכרחי. בבדיקה שביצעתי, קראתי שבכפרי הנופש אין מזגנים בחדרים, וההולנדים גם לא שמעו על רשתות לחלונות... במצב שכזה, אם היינו מזמינים בכפר נופש, היינו עלולים למצוא את עצמנו בחדר (יפה ככל שיהיה) חם וחנוק ללא אפשרות אוורור נאותה, (מאווררים לא עושים את העבודה מבחינתנו). מעבר לכך, אנחנו לא אוהבים לנסוע בבוקר מרחקים גדולים ליעד כלשהו, ולעשות את הדרך חזרה בערב. עד כמה שניתן, אנחנו מעדיפים לישון בסמוך למקום בו אנו מטיילים, למצות אותו ולחוש את האווירה שלו.

תכנית המלונות היא כזו:

לילות 1-3 (ימים שבת-שלישי, 10-13/8) מלון BEST WESTERN WAVRE - ממוקם בעיירה וואברה, שבסמוך אליה נמצא פארק WALIBI בלגיה. את ההזמנה לחדר משפחה במלון זה, ביצעתי מאתר האינטרנט של המלון. חדר המשפחה שקיבלנו במלון כלל שני חדרי שינה פשוטים, אבל יעילים מאוד. המיזוג שהובטח כלל מזגן אחד בכניסה לחדר, כך שחדר השינה השני קיבל זרמי אוויר קרים מיחידת מיזוג זו. למזלנו, לא היה חם מידי כשאנו שהינו במלון, והמזגן האחד הצליח למזג את שני חדרי השינה. כמו כן, בהזמנה הובטחו שתי מיטות נפרדות לילדים. בפועל קבלנו ספה נפתחת, ורק אחרי שיחה עם דלפק הקבלה, הכניסו לחדר מיטה נוספת. ארוחת הבוקר כללה מיצים, קפה, תה, דגנים, לחם, טוסטים, לחמניות, ממרחים, גבינות, נקניקים, חביתה מקושקשת, לביבות תפו"א, בייקון וסלט פירות. (בהמשך הטיול הסתבר לנו שכל המלונות בהם התארחנו, מציעים ארוחת בוקר במגוון זהה לפחות) ארוחה משביעה ברמה בינונית+.

לילות 4-5 (ימים שלישי-חמישי 13-15/8) – מלון HOLIDAY INN LEIDEN. ממוקם בעיירה המקסימה ליידן, שצמודה להאג. את ההזמנה למלון זה ביצעתי מאתר הוטלס.קום. בתחילה הזמנתי חדר במלון HILTON GARDEN INN LEIDEN, שצמוד למוזיאון קורפוס (גוף האדם), וגם מקנה הנחה ברכישת כרטיסים למוזיאון, למי שלנים בו. מאחר וסידור המיטות במלון היה כזה שהילדים אמורים לישון על ספה ולא על מיטה זוגית, שיניתי ברגע האחרון את ההזמנה למלון הולידיי אין, בו יהיה לנו חדר עם שתי מיטות זוגיות, וגם יש בו בריכה מקורה. ארוחת הבוקר במלון זה היתה עשירה מאוד, וגם אכלנו בו ארוחת ערב (מזנון) מגוונת וטובה באחד הערבים.

לילות 6-8 (ימים חמישי-ראשון 15-18/8) – מלון AMSTERDAM CANAL RESIDENCE. ממוקם באמסטרדם, בסמוך לחוויית הייניקן ושוק אלברט קאופ. את ההזמנה למלון זה ביצעתי מאתר בוקינג.קום. הזמנת המלון לאמסטרדם, היתה מורכבת מאוד. ראשית, כמובן שחייב להיות חדר ממוזג. מעבר לכך, המיקום בתוך אמסטרדאם חשוב, כך שהמלון יהיה יחסית מרכזי ונוח, מצד שני לא רועש מידי וגם שניתן יהיה לחוש ממנו את אווירת העיר. כמובן שגם המחיר היווה שיקול, ומחירי הלינה במלונות באמסטרדאם יקרים מאוד. ההתלבטות העיקרית היתה בין מלון ESTHEREA, לבין מלון אמסטרדם קאנאל רזידנס. היות ואת כרטיסי הטיסה הזמנתי 10 חודשים מראש, יכולתי להזמין מראש חדר בשני מלונות אלה, במחיר סביר מאוד. לקראת תאריך הטיול מחיר מלונות אלה, עלה בכ- 50%, וכחודשיים לפני תאריך הטיול, כבר לא היה ניתן להזמין אליהם חדר בכלל. בסופו של דבר בחרתי במלון קאנאל רזידנס, והשהייה בו היתה מהנה מאוד. היתה לנו בו מיני סוויטה מקסימה של חדר גדול ומרווח להורים ועוד חצי חדר לילדים. משני החדרים נשקפה התעלה הצמודה למלון, היה לנו מיני בר לשימוש חופשי, טרקלין עם שתיה חופשית וכיבוד קל בשעות אחה"צ וערב, שייט תעלות בשבת בבוקר, והכל היה כלול במחיר ששילמנו עבור החדר. כמו כן, היתה לנו חניה במלון, בתשלום נוסף על מחיר החדר.

לילות 9-10 (ימים ראשון-שלישי 18-20/8) – מלון HILTON ROYAL PARC SOESTDIUNEN. סוויטה מרווחת ויפה שכללה חדר שינה להורים וסלון גדול עם מיטות לילדים ופינת אוכל מרווחת, וכן שני חדרי שירותים. את הסוויטה הזמנתי מאתר האינטרנט של המלון. ממלון זה יצאנו לחיטהורן, לדולפינריום ולאוטרכט. המלון מקסים מוקף צמחיה, ומצדו האחד נשקפים מדשאות ומגרשי גולף הצמודים למלון. במלון יש גם בריכת שחיה מקורה. לדעתי מלון זה יכול להוות תחליף מצויין למי שאינם מעוניינים בכפר נופש, אבל כן מעוניינים במלון אחד ממנו יוכלו לעשות טיולי כוכב לחלק גדול מהאטרקציות בהולנד.

לילות 11-12 (ימים שלישי-חמישי 20-22/8) – EFTELING HOTEL. את ההזמנה למלון זה, ביצעתי מאתר האינטרנט של אפטלינג. הזמנתי חדר משפחה (מיטת קווין ושתי מיטת יחיד צמודות) לשני לילות במלון. בזכות כך נהננו מכניסה לפארק למשך שלושה ימים (מיום ההגעה ועד יום העזיבה), וכן כניסה מוקדמת של חצי שעה ביחס לשאר המבקרים, עם פתיחת הפארק, דבר שמהווה בונוס גדול מאוד. בזכות כל אלה, מיצינו את הפארק בצורה מיטבית, כפי שלא היינו מצליחים לעשות, אלמלא הזמנו חדר במלון של הפארק.

לילה 13 (ימים חמישי-שישי 23/8) NOVOTEL BRUSSELS AIRPORT. את ההזמנה למלון זה, ביצעתי מאתר בוקינג.קום. לינה במלון ליד שדה התעופה, לפני הטיסה חזרה הביתה, ביום שישי בבוקר.

חבילת גלישה ושיחות, לטלפון הסלולרי: אנחנו אוהבים תמיד להזמין מראש מהארץ. יכול להיות שמשלמים כמה עשרות ש"ח יותר (גם לא בטוח), אבל מתחברים אוטומטית עם הנחיתה לרשת הסלולרית של היעד, וחוסכים הרבה כאב ראש, התרוצצות וזמן יקר ברכישת סים ביעד הטיול, במקום להתחיל את הטיול בראש שקט. את חבילת הגלישה והשיחות הזמנו מפלאפון. במהלך כל הטיול השתמשנו חופשי בטלפון הסלולרי כולל גלישה באינטרנט, שיחות בינינו ושיחות לארץ ללא כל תקלה או בעיה.

תיאור הטיול:

יום שבת 10/8/2019 – טיסה לבריסל והתמקמות במלון ב- WAVRE

אחרי ציפיה ארוכה, יום הטיול מגיע. ארזנו במהלך הסופ"ש את המזוודות (4 גדולות וטרולר אחד), ודאגנו להשאיר מספיק מקום פנוי לקניות בהולנד...

לקראת שעה 10:00 בבוקר ראיתי שהטיסה מבריסל לארץ יצאה בזמן, מה שאומר שכנראה גם הטיסה שלנו מנתב"ג לבריסל תצא בזמן.

בשעה 12:00 יצאנו לשדה התעופה. הבידוק הביטחוני וביקורת הדרכונים עברו במהירות, ונכנסנו בכיף גדול לאזור הדיוטי פרי. ראינו שהטיסה מבריסל נחתה אפילו קצת לפני הזמן המתוכנן, כך שעדיין אנחנו נמריא כנראה בזמן, לאחר שיארגנו את המטוס. בשעה 15:30 עלינו על המטוס, ובשעה 16:10, באיחור של דקות בודדות המראנו. הטיסה היתה חלקה ונסבלת מאוד באופן יחסי, ואפילו נחתנו בבריסל בשעה 19:30, מוקדם ב- 20 דקות מהמתוכנן. ביקורת הדרכונים בבריסל התנהלה בעצלתיים בגלל שהיו רק 2 דלפקים פתוחים. מזל שלא היה תור גדול. 20 דקות ואנחנו באיסוף המזוודות, שכבר המתינו לנו על המסוע. מראש ידעתי שממש ביציאה מאיסוף המזוודות יש סופרמרקט (לואיס דלהייז) בו עשינו קניה ראשונית של מים וירקות. גם בחרנו כבר לאכול ארוחת ערב במסעדת QUICK ממש ליד, כי העדפנו לא לעשות עצירות בדרך למלון.

אחרי הארוחה ניגשנו לסוכנות AVIS הסמוכה וקיבלנו את הסיטרואן C4 גראנד פיקאסו שהזמנתי. פקידי החברה האדיבים נתנו לי רכב דיזל, למרות שמראש החברה לא התחייבה לכך.

כשהשעה כבר אחרי 21:00, יצאנו בדרך למלון ב- WAVRE. ביציאה משדה התעופה התנוסס על בניין חדיש, גדול ויפה שלט גדול של BDO, כאילו במיוחד בשבילנו.

הנסיעה למלון ארכה כחצי שעה. מראש הזהירו אותי ממצלמות המהירות בבלגיה ובהולנד, ובאמת במהלך הדרך היו 4-5 כאלה. הווייז ידע להתריע על כולן מראש.

הצ'ק אין במלון היה זריז, ועלינו לחדר. קיבלנו יחידת משפחה ממוזגת של 2 חדרי שינה לא גדולים, אבל נחמדים מאוד. שלא כמובטח, לא קיבלנו לילדים 2 מיטות יחיד, אלא ספה נפתחת. בטיפול מהיר מול דלפק הקבלה, הכניסו לחדר מיטת יחיד נוספת. בינתיים, כבר אחרי 23:00 ואנו עייפים מאוד מהיום ומהטיסה. נשפכנו למיטות.

יום ראשון 11/08/2019 – מצודת נמור, גני אנבוואה ודינאן

התחנה הראשונה היום היא מצודת נמור, בה ידעתי שנערך סיור ברכבת פעם בשעה, בין השעות 10:30-17:30. התעכבנו קצת ביציאה מהחדר, והגענו למקום בשעה 10:29 שמחים ומאושרים, אבל עד שהספקנו לקנות כרטיסי עליה לרכבת, הנהג (המאוד לא נחמד), כבר יצא לדרך. פספוס... טיילנו קצת ליד הטירה, ובמורדותיה, מהם נשקף נוף מקסים של העיירה הסמוכה והנהר החוצה אותה, והמשכנו הלאה לגני אנבוואה מרחק של כעשרים דקות נסיעה. הגנים לא גדולים, אבל מאוד יפים, עם צימחיה מיוחדת, בריכות עם מזרקות (לא גדולות), ברווזונים, ברבורים, זרימת נחלים יפה והרבה רוגע. כשעה ממצה את הביקור המקסים במקום, והמשכנו ליעד העיקרי של היום, עיר הסקסופונים דינאן. בדינאן חנינו בחניון ממש ליד הנהר, ויצאנו לסיבוב רגלי בעיר. מיד עם תחילת הטיול בעיר, לקחנו שייט מהנה של כ- 45 דקות בנהר, כולל הסברים באנגלית במהלך המסלול. השייט היה מקסים ואיפשר לראות את הטירה, העיר והאזור כולו כמעט מכל פינה אפשרית. לאחר השייט אכלנו ארוחת צהריים באחת המסעדות על גדת הנהר (האוכל לא ממש ראוי לציון) ואחריה טיילנו על גדת הנהר, גשר שארל דה גול המקסים עם פסלי הסקסופונים עליו, וברחוב המקביל לנהר, בו גם ממוקם בית אדולף סאקס והצטלמנו עם דמותו שעל ספסל הרחוב. קינחנו בקרפ, ופל בלגי ומילק שייק באחת הגלידריות במקום. וויתרנו על העליה לטירה ברכבל, והתחלנו בנסיעה חזרה לכיוון המלון. עוד התלבטנו אם לחזור בכל זאת למצודת נמור, לסיור הרכבת של שעה 17:30, אבל החלטנו שהיה יום מקסים ורווי גם בלי זה, אז חזרנו למלון. לאחר מנוחה של כשעה, יצאנו לארוחת ערב בבורגר קינג בקניון ל'אספלנד, לא רחוק מהמלון (ביום ראשון חנויות הקניון סגורות).

גני אנבוואה היפים בבלגיה

גשר שארל דה גול ופסלי הסקסופונים עליו בדינאן המקסימה

דינאן והטירה שלה, מהשייט המהנה בנהר

יום שני 12/08/2019 – פארק וואליבי בלגיה ומרכז בריסל

לאחר ארוחת הבוקר במלון, יצאנו לפארק, והגענו אליו ממש לפני פתיחתו בשעה 10:00. את הפארק הזה הכרתי מצויין עוד לפני ההגעה אליו, בזכות הכנה מוקדמת שעשיתי, וכך ידעתי מהם המתקנים היותר אטרקטיביים מבחינתנו. שני יתרונות גדולים שיש בוואליבי: הפארק קטן יחסית (בטח ביחס לאפטלינג, בו נבקר בהמשך הטיול) ומרחקי ההליכה בו אינם גדולים יחסית, והשני הוא שהפארק בנוי ברובו בצורה מעגלית, כך שניתן לעשות את המתקנים שבו לפי סדרם במעגל, מה שמייעל עוד יותר את המעבר ממתקן למתקן ומקטין עוד יותר את מרחקי ההליכה בפארק. עשינו את הפארק בדיוק בסדר המתקנים שהכנתי מראש, ונהננו ממנו מאוד. לאור היתרונות שציינתי ובזכות מיצוי זמן מקסימלי, הספקנו את כל מתקני הפארק שרצינו (חלקם אפילו מספר פעמים) בזמן קצר יחסית, ויצאנו ממנו כבר לקראת שעה 15:30. בזכות כך שנשאר לנו אחה"צ שלם, נסענו למרכז בריסל שלא הרשים במיוחד פרט למנקן פיס ולחנויות הרבות שבו. אכלנו ארוחת ערב מצויינת במסעדה איטלקית באזור המרכז, וחזרנו למלון.

פארק וואליבי בלגיה

יום שלישי 13/08/2019 – מעבר להולנד, טיול בליידן ובחוף סכפנינגן

לאחר השקמה וארוחת בוקר במלון, סיימנו לארוז את המזוודות, ויצאנו לדרך. קודם כל עצרנו באווטלט שוקולד שראינו מבחוץ עוד אתמול, באחד המבנים בקרבת המלון, ונכנסנו להציץ מבפנים במה מדובר. היה מדובר בחנות מרשימה בגודל של כ- 200 מ"ר, ובצמוד אליה מחסן גדול פי 3-4, מלאים בשוקולד בלגי איכותי בצורות ובטעמים שונים, כולל מרשמלו מצופה שוקולד, שוקולד מצופה בקקאו, בונבניירות מקסימות וכל סוג של שוקולד שהדמיון יכול לחשוב עליו, ומכל דבר יש טעימות. אללי... טעמנו קצת (או יותר) וקנינו שוקולדים משלושה סוגים, למרות שיכולנו למלא שם מזוודה שלמה. יצאנו מהאווטלט מלאי התרשמות, והתחלנו בנסיעה של כשעתיים לליידן שבהולנד. מראש הזהירו אותנו מפני הכבישים בהולנד, הגבלת המהירות בחלק גדול מכבישיה ומצלמות המהירות הרבות שבכבישים. לאחר המעבר להולנד, מהר מאוד הבנו ממה הזהירו אותנו. מצאנו את עצמנו נוסעים לפעמים בכביש מהיר של 3 נתיבים, עם הגבלת מהירות של 80 קמ"ש... תודה לאל הגענו לליידן לקראת שעה 13:00, ושמחנו מאוד לגלות שהחדר שלנו במלון כבר מוכן, ואפשר להתמקם בו. השהות שלנו בליידן ובהאג הסמוכה אליה, היא דוגמא מצויינת להמחיש עד כמה הולנד מלאה באטרקציות, ולשינויים והתהפוכות בתכנון הטיול שלנו. מראש היה לי ברור שאני מתכוון לבקר בהאג ובמדורדאם המוכר לי עוד מאז שהייתי ילד קטן (אימי ואחי נסעו לטיול בר מצווה שלו לפני למעלה 40 שנים לאירופה הקלאסית, וחזרו מוקסמים מהמקום ששמו מדורדאם, ובו מוצגת מיני הולנד). לאחר בירור קצר על איזור האג, עלה גם שמו של פארק דואינרל ופארק המים הצמוד אליו. בתחילה, שני מקומות אלה (מדורדאם ודואינרל) היו אמורים להיות בסיס הטיול באזור האג. מהר מאוד התוודעתי לליידן, שבסרטוני ה- YOUTUBE, נראתה מהממת ביופיה, מוזיאון קורפוס, קולנוע האומניברסום המיוחד בהאג, וחוף סכפנינגן. אז איך דוחסים את כל אלה לפחות מיומיים שהוקצו לאזור? לא דוחסים. מוותרים. וכך דווקא המדורדאם (שבמקומו היינו במיני אירופה בבריסל בסיום הטיול) ופארק דואינרל (בכל מקרה היינו בטיול בווליבי בלגיה ובאפטלינג), שני המקומות שבזכותם האג נכנסה למסלול הטיול, היו אלה ששילמו את המחיר ויצאו מרשימת האתרים בהם נבקר.

לאחר התמקמות במלון הולידיי אין ליידן כאמור, יצאנו לליידן עצמה. הכנתי שני מסלולי טיול מעגליים במרכז העיר, ובסופו של דבר עשינו את הקצר והמצומצם מביניהם. העיר מקסימה ביופיה ושמחתי לגלות שה- YOUTUBE אכן שיקף בצורה נאמנה את המציאות. את מרכז העיר חוצים שני נהרות (הישן והחדש) שמתחברים בנקודה מסויימת במהלכם. מעל הנהרות, גשרים ססגוניים ויפים, סירות תיירים עם מוזיקת מסיבות משייטות בנהר, סירות תיירים פרטיות להשכרה לפי שעה, שלל חנויות, בתי קפה ומסעדות. מקסים, מקסים, מקסים! שעתיים טיול במקום ממצה את העניין, ובחרנו שלא לשכור סירה לטיול משל עצמנו (כבר עשינו שייט בדינאן, ועוד ממתינים לנו שיוטים גם באמסטרדאם וגם בחיטהורן).

חזרנו למלון, ולאחר מנוחה קלה ירדנו לארוחת הערב במלון. ארוחת המזנון היתה עשירה במגוון רב של מנות בשריות, דגים, תבשילים, ירקות, וקינוחים מצויינים. בסיום הארוחה ובגלל שהיתה שעה מוקדמת יחסית (סביבות 19:00), החלטנו שנצא כבר היום לחוף סכפנינגן ליד האג. נסיעה של פחות מחצי שעה הביאה אותנו לחוף. מזג האוויר היה חורפי וסגרירי מאוד והפריע לחוויית הביקור במקום. הלכנו קצת על החוף, והגענו לפיר, לאזור הגלגל הענק, הבאנג'י והאומגה שלא פעלו בגלל מזג האוויר כאמור. לאחר סיבוב של כשעה במקום, חזרנו למלון.

מרכז ליידן המקסימה

יום רביעי 14/08/2019 – מוזיאון גוף האדם (קורפוס) וקולנוע האומניברסום בהאג

התחנה הראשונה היום היא מוזיאון גוף האדם, קורפוס בליידן, מרחק נסיעה של דקות בודדות מהמלון שלנו. הזמנתי מראש סיור לשעה 10:15. מסלול הסיור במוזיאון מדמה הליכה בתוך הגוף, לימוד על חלקיו השונים (ברך, פה, עין, לב, ריאות, כליות וכו'), על הדם והסבר יפה על הריון, כיצד הוא נוצר והתפתחות העובר. חלק מההסברים מלווה בסרטונים קצרים ומושקעים. בסיום הסיור יש חלק אקטיבי בו המבקרים יכולים לבצע משימות שונות ועל הדרך להעמיק למידה ויישום של דברים שנצפו בסיור. הביקור במקום שארך כשעתיים היה מקסים ומועיל מאוד לילדים. מהמוזיאון נסענו לטיול קצר וארוחת צהריים במרכז האג, ומשם המשכנו לתחנה הבאה שלנו בעיר, שהיא קולנוע האומניברסום. האומניברסום הוא קולנוע שמקרין סרטים באורך של 45 דקות על גבי מסך בצורת שלושת רבעי כדור, כך שלמעשה המסך מקיף את כל האולם. כאוהבי כלבים, הזמנתי מראש כרטיסים לסרט Superpower Dogs שמוקרן בשעה 16:00. בזכות כך שהגענו מעט לפני הזמן, עוד הספקנו לעשות לפני הסרט מציאות מדומה של טיסה בחלל. נחמד בפני עצמו. הסרט על הכלבים היה מקסים, והצפיה בקולנוע המיוחד בהחלט היה שונה מצפיה בסרט רגיל. אומנם הסרט בהולנדית, אבל בעזרת האפליקציה של המקום, ניתן לשמוע דיבוב לאנגלית. בסיום הסרט נסענו שוב לחוף סכפנינגן בתקווה לתיקון חוויית הביקור במקום מאתמול, אבל שוב מזג אוויר החורפי הפריע. לפחות הרווחנו ארוחת ערב מצויינת במסעדה איטלקית ליד קניון פאלאס פרומינייד.

הקרנת הסרט Superpower Dogs על מסך הכדור באומניברסום האג

יום חמישי 15/08/2019 – נסיעה לאמסטרדאם, ביקור ביוהאן קרוייף ארנה, טירת מויידן וזנדאם

קמנו מוקדם מאוד יחסית, וכבר בשעה 09:00 היינו לאחר ארוחת בוקר (מצויינת ועשירה) במלון, מוכנים ליציאה מהמלון. העדפתי להגיע קודם כל בתחילת היום ישירות למלון באמסטרדאם ולשים בו את המזוודות, על מנת שלא נהיה צריכים להסתובב איתן כל היום ברכב. לאחר נסיעה של כחצי שעה מליידן לאמסטרדאם, הגענו למלון והשארנו בו את המזוודות. משם הספקנו לעשות סיבוב ברכב, להיכרות ראשונה עם מרכז אמסטרדאם המקסימה, ונסענו ליוהאן קרוייף ארנה לסיור שאליו הזמנו כרטיסים לשעה 11:00. מאחר ולא היה משחק של אייאקס באמסטרדאם בתקופה בה היינו בעיר, החלטנו שגם ללא משחק, סיור בארנה הוא חובה מבחינתנו. כבר ביקרנו בהרבה משחקים ומגרשים בטיולי עבר, והיה ברור שחלק מביקור באמסטרדאם הוא גם לבקר ביוהאן קרוייף ארנה. הסיור היה מקסים, וכלל את חדרי ההלבשה, האיצטדיון עצמו, כר הדשא, ספסלי הקבוצות והיציע המרכזי, חדר העיתונות, מציאות מדומה נחמדה וכמובן את המוזיאון של אייאקס, עמוס הגביעים, הצלחות והתמונות ובראשן כמובן התמונות של אחד מאלילי נעורי, יוהאן קרוייף. הסיור עצמו ארך שעה וחצי מהנות מאוד, ואני בהחלט ממליץ על ביקור במקום לחובבי כדורגל. מהארנה נסענו למויידן הסמוכה לסיור בטירה שלה. מויידן עצמה היא כפר קטן, ציורי ונחמד ממוקמת בלב הטבע, בצמוד לתעלה גדולה והים, וכמובן שגולת הכותרת שלה היא הטירה המקסימה, מוקפת התעלות. הסיור בטירה, הגם שאינו זול, מקסים ומצדיק את המחיר. הבונוס הגדול הוא שהסיור מלווה בהסבר בעברית במכשיר אודיו, לפי חלקי הטירה בהם מבקרים. ההסבר בעברית שידרג מאוד את הביקור בטירה, וגרם לנו להכיר את הטירה וההיסטוריה שלה בצורה טובה מאוד, וממש חווינו את הדברים כפי שהיו בעבר. בחלק מהסיור ניתן להצטלם עם לבוש הולנדי שמוצג בחדרי הטירה. שוב, סיור מקסים שנהננו ממנו מאוד. מהטירה נסענו למלון באמסטרדאם למנוחת צהריים והתרעננות. לאחר המנוחה נסנענו לזנדאם לביקור בשדרת החנויות המקסימה של גדמפטכראכט, המבנים ההולנדיים המקסימים והמיוחדים שמקיפים אותה והמון המים שבה. אכלנו ארוחת ערב במסעדה איטלקית שבקרבת השדרה, וחזרנו למלון.

יוהאן קרוייף ארנה – אמסטרדאם

טירת מויידן – סיור מקסים ומעניין עם הסברי אודיו בעברית

גדאמפטכראכט בזאנדאם

יום שישי 17/08/2019 – טיול במרכז אמסטרדאם וביקור מרגש בבית אנה פראנק

את היום הזה הקדשנו מתחילתו ועד סופו לאיזור מרכז אמסטרדאם. קנינו כרטיס יומי לתחב"צ, והתניידנו במרכז העיר בעיקר בעזרת הטראם וברגל כמובן. בתחילת המסלול נסענו בטראם מספר 4 מהמלון ליעד הראשון של היום, ככר רמברנדט (למרות שניתן היה גם ללכת את המסלול, כ- 10 דקות הליכה). בככר מוצבים הפסלים המתארים את הציור "משמר הלילה" של הצייר המפורסם. משם המשכנו לשוק הפרחים הסמוך. נהננו מאוד מהטיול בין הדוכנים הססגוניים, ומיד אחריהם נכנסנו לאזור החנויות של קאלברסטראט, בית הצ'יפס המפורסם (לא אכלנו, היה עדיין מוקדם) עד לעוגיה המפורסמת של ואן סטאפלה, ממנה כמובן טעמנו, והיא אכן הצדיקה את שמה הטוב. משם לקחנו טראם מספר 12 לתחנה המרכזית של העיר. מהתחנה המרכזית חצינו את הנהר במעבורת לכיוון היעד הבא שלו This Is Holland, אליו הזמנתי כרטיסים לשעה 12:30. במקום יש סרט הסבר קצר ומעניין (אומנם בהולנדית, אבל עם כיתוביות באנגלית) על ההיסוריה של הולנד, ועל מאפיניה המרכזיים, ומיד לאחר מכן עוברים לאטרקציה המרכזית של המקום, והיא סימולטור הטיסה המרהיב, מקסים ויוצא הדופן בשמי הולנד, מלווה באפקטים של ריח, רוח ומים. היה חוויה מיוחדת ובלתי רגילה. מיד לאחר מכן, יוצאים להמשך התנסויות מקסימות עם הסברים מעניינים על מאפיינים מרכזיים של הולנד, כולל תחנות הרוח, החומות שנוצרו ע"י בני האדם להגנה מפני הגשם והסערות ועוד. בסה"כ ארך הביקור במקום קצת יותר משעה, שהיתה אחת היפות ומהנות בטיול, אם לא המהנה שבהן. במבנה הצמוד למקום נמצאת תצפית א'דאם על כל אמסטרדאם (והנדנדה המפורסמת שלה), עליה ויתרנו, וחזרנו לתחנה המרכזית במעבורת. מהתחנה המרכזית צעדנו לככר דאם על רחוב דאמארק, וכמובן שבדרך עצרנו לצ'יפס מלא רטבים מיוחדים במנקן פיס. בצמוד לככר דאם נכנסנו למוזיאון השעווה מדאם טוסו (קניתי מראש כרטיסים מוזלים באתר טריפר) לביקור מהנה של כשעה, והצטלמנו עם המון הדמויות המפורסמות שבמקום. מככר דאם לקחנו טראם מספר 17 לכיוון בית אנה פראנק שהיה היעד הבא שלנו, אליו הזמנו כרטיסים לשעה 17:30. כיוון שהגענו למקום כשעה מוקדם מהמועד אליו היו לנו כרטיטסים, טיילנו מעט ברובע יורדן (היהודים) הצמוד, וישבנו באחד מבתי הקפה שבו. לקראת שעה 17:30 הגענו לבית אנה פראנק ונכנסנו לסיור בו. לדעתי, הסיור בבית הוא חוויית חובה בטיול לאמסטרדאם. היה מצמרר לראות את המקום, ואת תנאי החיים של משפחת פראנק ומשפחת היהודים הנוספת שהוסתרו במקום על ידי משפחת גויים. המקום שימש למעשה כמקום העבודה של האבא אוטו, בתקופה שלפני כיבוש הולנד על ידי הנאצים. לאחר שהנאצים כבשו את הולנד, המשפחות הסתתרו במקום מבלי שאיש ידע על כך, פרט למשפחה שהסתירה אותם, ונאלצו לשמור על שקט מוחלט במהלך שעות היום, בהם שהו בבניין עובדי המקום. כמו כן, יש הסברים ארוכים על החיים במקום, הסנקציות שהיו על היהודים ותיאורים אישיים של אוטו פראנק מהתקופה שאחרי המלחמה, על תקופת המלחמה והחיים במקום. בסיום הסיור, כתב הבן הקטן שלי, בן 11 רשמים מרגשים מהביקור, בספר המבקרים של המקום. מבחינתי היתה חוייה מרגשת בצורה מיוחדת ובלתי רגילה. מהמקומות היותר מרגשים ובעלי עוצמה, בהם הייתי בימי חיי. לאחר היציאה מבית אנה פראנק אכלנו ארוחת ערב בבית הפנקייק הצמוד, עליו קבלנו המלצות רבות, ומשם בטראם מספר 17 לככר דאם, וטראם מספר 4 למלון.

שוק הפרחים הססגוני באמסטרדאם

הנוף מחלון החדר שלנו באמסטרדאם עם הסירות (שהן בתי הקבע של בעליהן) לגדות התעלה.

יום שבת 17/08/2019 – שייט תעלות באמסטרדאם, זאנסה סכאנס וביקור בהאלרם

את היום הזה התחלנו מעט יותר מאוחר וברוגע, כיוון שבשעה 11:00 יש לנו שייט תעלות פרטי מאורגן של המלון. השייט המקסים יצא בשעה 11:00 בדיוק, מרציף המלון, כשעליו היינו 12 מאורחי המלון ונהג הסירה שגם הדריך את השייט. שייטנו בין כל האיזורים המרכזיים של אמסטרדאם, ומה שהוסיף ליופי של הסיור היה ההסברים היסודיים של המדריך לרבות הסברים על הסירות שעוגנות דרך קבע לשפת התעלות ומשמשות בתי קבע לתושביהן, אופניים שמושלכים לתעלות, מכוניות שנופלות לתעלות ומיבנים הנוטים על צידם לאורך המסלול בשל הקרקע הרכה והלא יציבה, ועוד. היה ממש מקסים וכיף. בסיום השייט יצאנו לזאנסה סכאנס. המקום הכל כך ידוע, הצדיק את שמו הטוב עם אווירה ססגונית ונפלאה, דוכני שוק מקסימים וכמובן ביתני הקבע המיוחדים שיש שם, עם מפעלי כפכפי העץ, הגבינות, השוקולד הליקרים ותחנות הרוח הצבעוניות והמקסימות שבמקום. סך הכל ארך הביקור במקום כשעתיים וחצי מגוונות ומהנות מאוד. מזאנסה סכאנס, היו לי שתי אפשרויות נסיעה: וולנדאם והארלם. על שני המקומות קבלתי המלצות חמות, אבל מה לעשות יש זמן רק לאחד מהם. ההחלטה נפלה על הארלם, מרחק נסיעה של פחות מחצי שעה, והגענו להארלם. הסתבר שיש שם פסטיבל ג'אז, ומרכז העיר שהוא גם כך יפה וססגוני, היה עוד יותר יפה בזכות כך, עם המוני אדם ברחובות, במות הופעות ומוזיקת רקע נפלאה (אני חובב ג'אז גדול). היינו בהארלם עד סביבות השעה 19:00, ומשם חזרנו למלון.

שייט התעלות המהנה באמסטרדאם, ואחד המבנים הנוטים על צידם בגלל הקרקע הרכה.

תחנות הרוח בזאנסה סכאנס

יום ראשון 18/08/2019 – חוויית הייניקן, נסיעה למלון בסואסטדיונן ומשם לחיטהורן

הזמנתי מראש כרטיסים לשעה 10:30 לחוויית הייניקן. הסיור כלל הסברים על ההיסטוריה של החברה ומייסדה, מרכיבי הבירה, תהליך הייצור וכן הפעלה אינטראקטיבית של רכיבה על אופניים, בעיטות לשער (הייניקן היא מאמצת ראשית של ליגת האלופות) ועוד. שעה וחצי של סיור מהנות ומעניינות הסתיימו, וסיימו שלושה ימי ביקור מקסימים ומהנים באמסטרדאם. מאמסטרדאם יצאנו למלון הילטון רויאל פארק בסואסטדיונן, שממוקמת דרום מזרחית לאמסטרדאם ומאפשרת טיולי כוכב הן לאיזור הצפון והן לאוטרכט הקרובה אליה. לאחר התמקמות במלון יצאנו לארוחת צהריים, הטובה ביותר בטיול במסעדת “T HOOGT" המעולה, ממש בסמוך למלון. משם המשכנו בדרך של כשעה וחצי לחיטהורן. בדרך ירד עלינו מעט גשם, וחששנו שהביקור בחיטהורן יהרס בשל כך. מעט אחרי השעה 17:00 הגענו לחיטהורן, וממש עם הגיענו לשם, כבמטה קסם השמים התבהרו ואיפשרו לנו שייט כייפי במזג אוויר מושלם. שכרנו מסמית הידוע סירה עם מושבים מרופדים והגה למשך שעתיים. קיבלנו מפה, עם הסבר למסלול השייט, ויצאנו לדרך. לא להאמין איך השעתיים הללו חולפות במהירות כשנהנים. שייטנו בהתחלה בתעלת הכפר הקטנה, לאורך בתים קסומים עם גינות צבעוניות, ולקראת סופה פנינו לאגם הגדול. הילדים נהגו גם הם בסירה ונהנו מאוד. בדיוק כעבור שעתיים חזרנו למקום של סמית, ולא שכחנו לבקש את הפיקדון בסכום של 50 יורו, לפני שעזבנו את המקום. יצאנו לנסיעה של כשעה וחצי חזרה למלון, כשאנו מרוצים מאוד מהביקור והשייט המקסימים בחיטהורן.

סיור בחוויית הייניקן

שייט רגוע ומהנה בחיטהורן

יום שני 19/08/2019 – דולפינריום הארדרוויק, מסעדת עמי ותמי ואווטלט באטאביה סטאד

קמנו לבוקר בהיר ונעים, כהמשך למזג האוויר שהתחיל אתמול, ולאחר ארוחת הבוקר (מצויינת ועשירה) במלון יצאנו לכיוון הדולפינריום, אליו הגענו מעט לפני השעה 10:00, בה הוא נפתח.

מיד לאחר הכניסה צפינו במופע של אריות הים, ואחריו במופע של כלבי ים מקסימים. היה עוד מופע כרישים, אבל בחרנו לוותר עליו, ולתפוס מקומות טובים במופע המרכזי של הדולפינים שאמור להתחיל בשעה 12:00. מופע זה שארך כחצי שעה היה כמובן אטרקציה מרכזית בביקור במקום ובהחלט הצדיק את הציפיות ממנו. לאחר מכן היינו בעוד מופע אחד, והילדים מאוד רצו ללכת למגלשות המים שבמקום, בהן העברנו כמעט שעה מהנה, גם בגלל המגלשות, וגם בגלל שלא היו עומס והילדים יכלו לגלוש שוב ושוב מבלי להמתין בתורים ארוכים. בשעה 14:30 מיצינו את הביקור בדולפינריום, ויצאנו לכיוון מסעדת עמי ותמי אליה הזמתי מקום לשעה 16:30 (חשבתי שהביקור בדולפינריום יארך יותר זמן). למרות שהשעה היתה 15:00, קבלנו בתוך מספר דקות שולחן. עד אז כבר הספקנו לטייל מעט מסביב ולספוג מאווירת המקום שהיה מוצף במשפחות על ילדים שנהנו מכל המתקנים והמגלשות מסביב למסעדה. גם המסעדה עצמה מיוחדת ומרוהטת כולה בסגנון עמי ותמי, וגם המנות שהזמנו היו טעימות מאוד. בסיום הארוחה הילדים עוד שיחקו מעט במתקני המקום, ואפילו הבן הגדול שלנו, מצא בהם עניין והנאה. סיימנו את הביקור במקום לקראת שעה 16:30, ושוב בגלל שהשעה היתה מוקדמת יחסית, התאפשר לנו לסוע לאווטלט באטאביה סטאד, מרחק של פחות מחצי שעת נסיעה, דבר שבתכנון הטיול, היה מוטל בספק. מצאנו באווטלט מגוון גדול של חנויות, בדיוק לפי הטעם שלנו וגם המחירים היו מצויינים ויכולנו לקנות מוצרים של המותגים המובילים הן באופנה והן בספורט במחירים שזולים עד 40-50% ממחירם בארץ. בסיום מסע הקניות חזרנו למלון בסואסטדיונן.

דולפינריום הארדרוויק

יום שלישי 20/8/2019 – אוטרכט ותחילת ביקור באפטלינג

לאחר ארוחת בוקר מצויינת נוספת במלון, יצאנו ממנו לאוטרכט. התחנה הראשונה באוטרכט היתה מוזיאון הרכבות. טיילנו במוזיאון בין הקרונות והקטרים, התנסנו במשיכת קרון רכבת, וביצענו את הסימולטור הנחמד של הנהיגה בקטר. סה"כ ארך הביקור במקום כשעה, אבל דווקא מוזיאון זה היה החווייה הפחות מהנה בטיול, והסתבר כמקום שמתאים אולי למשפחות עם ילדים בגילאים צעירים יותר. ממוזיאון הרכבות יצאנו למרכז אוטרכט כשהכוונה היתה לחנות בחניון קניון הוג קטרינה ומשם לטייל רגלית לאזור העיר העתיקה של העיר. חנינו בחניון ועצרנו לארוחת צהריים במנקן פיס שבמקום. כאן החלטנו על שינוי תוכנית להיום, ובמקום לעיר העתיקה של אוטרכט (שלא אמורה לחדש הרבה לעומת מרכז ליידן, ומקומות נוספים בהם כבר ביקרנו) חזרנו לרכב והתחלנו בנסיעה לאפטלינג. באפטלינג הזמנו כאמור חדר במלון של הפארק, מה שאיפשר לנו כבר לאחר צ'ק אין קצר להיכנס לפארק באותו יום ולהנות מכמעט שלוש שעות בין מיתקניו. מאחר וכבר היו שעות פעילות מאוחרות יותר של הפארק, כנראה שהוא לא היה בשיא העומס, והתורים לא היו ארוכים במיוחד. לקראת שעה 19:00 נכנסנו למסעדת פינוקיו (איטלקית) בפארק וסעדנו ארוחת ערב.

מוזיאון הרכבות באוטרכט – סימולטור הנהיגה בקטר

יום רביעי 21/08/2019 – אפטלינג

לאחר ארוחת הבוקר הטובה והעשירה במלון, יצאנו לפארק לקראת שעה 09:20. כאורחי המלון יש לנו חצי שעה כניסה מוקדמת לפארק, לעומת שאר אורחי הפארק שיכולים להכנס לפארק בשעה 10:00. המשכנו את הכיף וההנאה מהמתקנים השונים אתמול. אנחנו לא חובבי "לופים" ולכן "פייתון" ו"בארון 1898" היו מחוץ לתחום עבורנו. המתקן המהנה ביותר מבחינתנו היה "בוב", מזחלת מהנה ביותר וגם "ג'וריס אן דה דראק" רכבת ההרים שמסילתה עשויה עץ, ודומה לה כבר עשינו בווליבי בלגיה. מעבר לכך גם "פיראנה" מסלול האבובים היה מהנה מאוד, וכן המתקנים "דה וליג'נדה הולנדר", "סימבוליקה", "דרומוולוכט", "גונדולטה" (שייט רגוע ומהנה באגם הפארק בין הברווזים והברבורים החמודים) ו"פאטה מורגנה". הפארק עצום ומרחקי ההליכה בו גדולים, ולכן בצהריים חזרנו למלון למנוחה של כשעתיים, ואחריהם שוב לפארק עד הערב. מיצינו? מבחינת המבוגרים בהחלט, אבל מבחינת הילדים ממש לא... אבל כבר אין כוח. חזרנו לקראת שעה 18:30 למלון ואכלנו ארוחת ערב "בופה" בחדר האוכל של המלון.

גונדולטה באפטלינג

דה וליג'נדה הולנדר וברקע מסילת ג'וריס אן דה דראק באפטלינג

יום חמישי 22/08/2019 – עוד אפטלינג, נסיעה לבריסל וביקור בפארק מיני אירופה.

לילדים ממש לא הספיק יום וחצי באפטלינג (לא מבין איך...), ולבקשתם ניצלנו שוב את הכניסה המוקדמת לפארק, ועוד שלוש שעות אחריהן, בסיומן הרגשנו שאנחנו מכירים כבר כל פינה, מתקן ואבן בפארק. יצאנו לארוחת צהריים בבורגר קינג בסמוך לפארק (מרחק 5 דקות נסיעה), ולאחר מכן יצאנו לדרך של כשעה וחצי למלון ליד שדה התעופה בבריסל. לאחר התמקמות במלון, נסענו לפארק מיני אירופה בבריסל, שממוקם ליד האטומיום המפורסם של העיר. בפארק נהננו מטיול בין ארצות וערי אירופה השונות כולל מקומות רבים בהם כבר ביקרנו, ובהם לונדון, ברצלונה, רומא, ונציה ועוד. היה נחמד ונעים להיזכר, ואני מניח שנהננו שם יותר ממה שהיינו נהנים במדורדאם לשם ההשוואה. לאחר מכן נסענו למרכז בריסל, לארוחת ערב מסכמת לטיול במסעדה בה אכלנו לפני כמעט שבועיים. שוב נהננו מהגודל, והאיכות של המנות, ובסיום הארוחה חזרנו למלון.

פארק מיני אירופה והאטומיום בבריסל

יום שישי 23/08/2019 – טיסה חזרה לישראל

הטיסה אמורה להמריא בשעה 09:35 בבוקר, כאשר לפני כן עוד צריך להספיק להחזיר את הרכב. קמנו בשעה 05:45, ירדנו לאכול בוקר זריז בחדר האוכל של המלון שנפתח בשעה 06:00 בבוקר, ומיד לאחר מכן יצאנו לשדה התעופה, מרחק של 5 דקות נסיעה בדיוק. החזרת הרכב לקחה זמן קצר, וגם הצ'ק אין לטיסה. לשמחתנו, גילינו ששדרגו אותנו ונקבל כאמור מזון ושתיה ללא תוספת תשלום בטיסה. הטיסה עצמה שוב עברה בצורה חלקה וטובה, המריאה מבריסל באיחור קל, ונחתה בארץ מעט לפני 15:15, באיחור קליל.

דגשים עיקריים שלי לתכנון טיול בהולנד (ובבלגיה):

  1. לבדוק טוב את חלופות הטיסה, ולשקול טיסה לבריסל. הפרשי המחירים יכולים להגיע לעשרות אחוזים.
  2. אנחנו נהננו מאוד מהמלונות בהם היינו, ושמחים מכך שלא לקחנו כפר נופש. חשוב גם בעניין זה, לבדוק את החלופות ולהחליט על החלופה שמתאימה ביותר עבורכם.
  3. ביקור בבית אנה פראנק היה חוויה מרגשת ובהחלט המשמעותית בטיול מבחינתי.
  4. This Is Holland, היה האתר בו הביקור היה המהנה ביותר מבחינת המבוגרים.
  5. אפטלינג – היה שווה כל יורו שהשקענו במלון אפטלינג, וגרם לשידרוג משמעותי של חוויית הביקור בפארק, שארכה כאמור שלושה ימים.