צפון מזרח גרמניה - מסלול הלבנים האדומות

אזור צפון מזרח גרמניה עדיין אינו מוכר לתייר הישראלי ומושך אליו בעיקר תיירים גרמנים. אזור זה הוא חלק מ"מסלול הלבנים האדומות", שעובר לאורך מספר מדינות באירופה וכולל מבנים עתיקים הבנויים מלבנים, שרבים מהם הוכרו כאתרי מורשת. לפניכם המלצה על מסלול מעניין בקראוון, שיוצא מברלין וכולל נופים קסומים וערים עתיקות, הבנויות בסגנון מיוחד.
גילה בר הסה
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: צפון מזרח גרמניה - מסלול הלבנים האדומות
© איתמר ברק

עדכון סטטוס קורונה נכון ל-17/11/2020

 • בגרמניה הוטל סגר חלקי והוטלו הגבלות על מעבר ממחוז למחוז.
 • חובה לעטות מסכות בחנויות ובתחבורה הציבורית
 • התחבורה הציבורית פועלת במתכונת מצומצמת
 • המסעדות ובתי הקפה פתוחים לטייק אווי בלבד.
 • בברלין הוטל עוצר לילי.
 • עבור אזרחי ישראל, ישנה חובת בידוד של 12 יום, בשובם לארץ.
לוגו וירוס קורונה
גולשים יקרים, אנו עושים כמיטב יכולתנו להציג כאן את המידע העדכני ביותר האפשרי. כיוון שהמצב משתנה באופן תכוף, המידע המוצג כאן הוא להתרשמות בלבד ואינו מחייב. לקבלת מידע מחייב על מצב ומגבלות הקורונה ביעד הנסיעה שלכם, יש לפנות אל חברת התעופה/חברת הנסיעות או רשויות המדינה ביעד הנסיעה שלכם. תודה!

מידע כללי על מסלול הלבנים האדומות

הטיול עובר ברובו במחוז מקלנבורג (Mecklenburg), מחוז שהיה בשליטת מזרח גרמניה עד האיחוד. חלק גדול מהמסלול נקרא מסלול הלבנים האדומות (The European Route of Brick Gothic Architecture). זוהי אחת מדרכי התיירות החדשות בגרמניה, היא נמשכת לאורך מדינות החוף הבלטי שבדיה, אסטוניה, דנמרק, גרמניה, פולין, ליטא ולטביה ומשתרעת לאורך 2,500 ק"מ. הדרך מיוחדת בעושר כנסיותיה, בתי העיריות, שערי העיר הדקורטיביים וחומות הערים. הערים השייכות לדרך זו מסומנות בשלט מיוחד, המעיד על כך. השימוש בלבנים אדומות החל במאה ה-12 והיה אילוץ, שנבע ממחסור של סלעים טבעיים. משך הזמן המומלץ למסלול הטיול באזור צפון מזרח גרמניה הוא כשבועיים.

המנזר ב-Chorin, צפון מזרח גרמניה, צילום: גילה בר הסההמנזר ב-Chorin, צפון מזרח גרמניה, צילום: גילה בר הסה

מברלין צפונה

המסלול יוצא לדרך מהעיר ברלין (Berlin). ניסע לכיוון העיר נידרפינו (Niederfinow), שנמצאת במרחק של 70 ק"מ. בעיר זו פועלת מעלית הסירות הוותיקה ביותר במדינה. זהו פלא טכנולוגי להעלאה והורדה של סירות בתעלת אודר-האפל, אשר נחנך ב-1934 ופועל עד היום.

 • מחיר -; יורו.
 • שעות פתיחה -; 09.00-16.00.

במרחק של 23 ק"מ נסיעה מנידרפינו נמצאת העיר צ'ורין (Chorin). צ'ורין היא חלק משמורת הטבע Schorfheide והיא ידועה בעיקר בשל המנזר הסיסטריאני המרשים, שנבנה ב-1270. מבנה זה מהווה דוגמא לסגנון בניית הלבנים הגותי הנהוג באזור והוא משמש עד היום כאולם קונצרטים.

 • מחיר - שלושה יורו.
 • שעות פתיחה - 09.00 -; 18.00.

מכאן נמשיך 112 ק"מ לנויברנדנבורג (Neubrandenburg). עיר זו שוכנת לחופי אגם טולנזי (Tollensesee) והיא מוקפת חומה, ששרדה כמעט לחלוטין מתקופת ימי הביניים ונמתחת לאורך של למעלה משני קילומטרים. העיר מכונה גם "העיר בעלת ארבעת השערים" לציון ארבעת שערי החומה. כעיר השייכת למסלול הלבנים האדומות, יש בה כמה מבנים מרשימים, בהם כנסיית הקדושה מריאן, מהמאה ה-13, בה פועל היום גם אולם קונצרטים.

 היעד הבא הוא אזור הנקרא "מדינת אלף האיים", שנמצא במרחק 52 ק"מ. באזור זה שוכן הפארק הלאומי מוריץ (Müritz) והוא כולל אגמים, יערות, גבעות ובכלל, נוף מרהיב. במרכז האזור שוכן אגם מוריצזי (Muritzsee), שהוא האגם השני בגודלו בגרמניה, אחרי אגם קונסטנץ.

נמשיך 82 ק"מ לעיר גוסטרו (Gustrow). זוהי עיר עתיקה ומקסימה, שמעליה ניצבת טירה (Schloss Gustrow) משנת 1558, בה התגוררו דוכסי האזור. בדומה לקתדרלות בערים השונות באזור, גם קתדרלת העיר גוסטרו בנוייה מלבנים אדומות ובסגנון גותי.

 • מחיר הכניסה לטירה - שלושה יורו.
 • שעות פתיחה - 10.00-18.00.

40 ק"מ מכאן נמצאת רוסטוק (Rostock). זוהי עיר הנמל החשובה ביותר בים הבלטי והגדולה בערי מדינת מקלנבורג. הנמל והעיר העתיקה מאד מרשימים ומומלץ להגיע אל כיכר העיר החדשה (Neuer Markt), בה ניצב בניין העירייה ולהתרשם מבתי הלבנים של העיר.

האי רוגן וסביבתו

האי רוגן (Rügen) נמצא במרחק של -100 ק"מ מרוסטוק. בדרך אליו מומלץ לעצור בעיר העתיקה סטרלסונד (Stralsund). עיר זו מוקפת מים והיא הוכרזה כאתר מורשת אונסק"ו, בשל מבני הלבנים היפים, שבמרכזה ההיסטורי.

 האי רוגן, אשר בים הבלטי, הוא האי הגדול ביותר בגרמניה נחשב לאתר תיירות מוביל באזור צפון מזרח גרמניה. האי מאופיין על ידי חופי חול לבן, מצוקים תלולים ויערות רבים, הוא גם נחשב ליעד פופולארי בקרב גולשי גלים, בשל אפשרויות הגלישה הרבות הקיימות בו. מומלץ לשהות באי מספר ימים באחת מעיירות הנופש, שבהן בתי מלון, צימרים ואתרי קמפינג. רוחב האי הוא כ-50 ק"מ והוא מתפתל לאורך כ-150 ק"מ. בינץ (Binz) היא עיירת נופש יפהפייה באי, השוכנת לצד חופי ים לבנים ובה בתי מלון בכל דרגות התיירות. אתר תיירות נוסף באי הם צוקי הגיר הלבנים - צוקים אלה נמצאים בפארק הלאומי Jasmund והם נושקים לים. כדי לראות את הצוקים יש להגיע לעיר Sassnitz וממנה לצאת לשיט של כשעה ורבע עד לצוקים. זו חוויה שאסור להפסיד, בשל יופיו של הטבע.

 במקביל לאי רוגן נמצא אי נוסף - הידנסי (Hiddensee), המהווה חלק מהפארק הלאומי השני הנמצא באי: Nationalpark Vorpommersche Boddenlandschaft. אל הידנסי ניתן להגיע במעבורת מהעיירה Schaprode. האי הוא אי ללא מכוניות ונוסעים בו רק אופניים ועגלות עם סוסים. מומלץ לשכור במקום אופניים או לערוך טיול רגלי לאורך האי. המקום הוא מעין גן עדן יפהפה, שעדיין נראה "בתולי". כדאי לשריין כחצי יום לטיול במקום.

העיר רוסטוק, צפון מזרח גרמניה, צילום: גילה בר הסההעיר רוסטוק, צפון מזרח גרמניה, צילום: גילה בר הסה

מהעיר באד דובראן עד העיר שוורין

לאחר הביקור באי רוגן, נצא לכיוון מערב וניסע כ-110 קילומטרים לכיוון  באד דובראן (Bad Doberan). בעיר זו נמצא המנזר הסיסטריאני (Doberaner Münster), שנחשב למנזר החשוב ביותר בחוף הים הבלטי. בעיר זו פועלת עד היום רכבת קיטור מהמאה ה-19, שמשמשת אטרקציה לתיירים.

 • מחיר הכניסה למנזר - שני יורו.
 • שעות פתיחה -; 09.00-18.00, פתוח מדי יום, פרט ליום א'.

מכאן נמשיך אל וויסמר (Wismar), שנמצאת במרחק 55 ק"מ. זו אחת הערים היפות ביותר במקלנבורג ובה ניצבת כיכר השוק הגדולה בגרמניה. העיר הייתה תחת כיבוש שבדי עד שנת 1803, אז היא הוחכרה לדוכסות מקלנבורג, ומאז לא הוחזרה.

 במרחק של 67 ק"מ נמצאת העיר לובק (Lübeck), השייכת למדינת שלזוויג הולשטיין. לובק היוותה בעבר עיר נמל חשובה וכיום היא משמשת כמוקד למתעניינים בסגנון אדריכלות הלבנים הגותית. העיר ייחודית במבניה, כנסיותיה ושעריה וסגנון הבנייה בה, הפך אותה לאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. בנוסף, מייצרים בלובק מרציפן, מסורת, שהחלה עוד במאה ה-16.

רצבורג (Ratzeburg), שנמצאת כעשרים ק"מ מלובק היא עיר, הבנויה על אי ומוקפת בארבעה אגמים.

 היעד האחרון במסלול היא העיר שוורין (Schwerin), בירת מקלנבורג. זוהי עיר מרשימה ביופייה, הנמצאת במקום ציורי בין אגמים. הטירה העתיקה שבה, נראית כציור מתוך אגדה והיא מוקפת בגן יפה. מכאן נעשה את דרככנו בחזרה לברלין, המרחק הוא 180 ק"מ.

 • מחיר כניסה לטירה - ארבעה יורו.
 • שעות פתיחה -; 10.00-18.00.


 נכתב ע"י גילה בר הסה -; מלווה קבוצות לחו"ל

לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על טיול בגרמניה? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

עדכון סטטוס קורונה נכון ל-17/11/2020

 • בגרמניה הוטל סגר חלקי והוטלו הגבלות על מעבר ממחוז למחוז.
 • חובה לעטות מסכות בחנויות ובתחבורה הציבורית
 • התחבורה הציבורית פועלת במתכונת מצומצמת
 • המסעדות ובתי הקפה פתוחים לטייק אווי בלבד.
 • בברלין הוטל עוצר לילי.
 • עבור אזרחי ישראל, ישנה חובת בידוד של 12 יום, בשובם לארץ.
לוגו וירוס קורונה
גולשים יקרים, אנו עושים כמיטב יכולתנו להציג כאן את המידע העדכני ביותר האפשרי. כיוון שהמצב משתנה באופן תכוף, המידע המוצג כאן הוא להתרשמות בלבד ואינו מחייב. לקבלת מידע מחייב על מצב ומגבלות הקורונה ביעד הנסיעה שלכם, יש לפנות אל חברת התעופה/חברת הנסיעות או רשויות המדינה ביעד הנסיעה שלכם. תודה!

כתבות מומלצות עבורך על גרמניה