הטיול לברלין ומזרח גרמניה

ברלין עם כל מה שהיא צופנת בחובה-כיכרות, מוזיאונים ומראות ואז אל פוטסדם, לייפציג, ויימאר, דרזדן, סקסוניה השוויצרית ועוד מקומות נפלאים.
דוד נחמוני
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: הטיול לברלין ומזרח גרמניה
© איתמר ברק

עדכון סטטוס קורונה נכון ל-27/10/2021

 • נכון לתאריך עדכון זה, גרמניה הוגדרה כמדינה כתומה.
 • גרמניה מאפשרת רק למחוסנים או מחלימים להכנס לשטחה ללא צורך בבידוד. גם ילדים מחוייבים בבידוד.
 • מי שחוסן במנה השלישית ועבר שבוע, או מי שהחלים או חוסן במנה השניה בחצי השנה האחרונה, פטור מבידוד בחזור מגרמניה.
 • כל השבים מגרמניה שאינם עונים על קרטריונים אלו, נדרשים לבידוד של שבועיים, אותו ניתן לקצר לשבוע לאחר שתי בדיקות קורונה שליליות.
 • יש חובת עטיית מסכות במדינה
 • על מנת להיכנס, יש צורך בהצגת בדיקת קורונה שלילית בתוקף 48 שעות אחורה (מחוסנים, מחלימים וילדים מתחת לגיל 12 פטורים).
 • התחבורה הציבורית פועלת כסידרה.
 • והמסעדות ובתי הקפה פועלים, תחת הגבלות.
 • כל החוזרים מחו״ל צריכים להציג בכניסה לארץ בדיקת קורונה שלילית מה-72 שעות האחרונות ולעשות בדיקה נוספת עם חזרתם ארצה (תקף גם למחוסנים).
לוגו וירוס קורונה
גולשים יקרים, אנו עושים כמיטב יכולתנו להציג כאן את המידע העדכני ביותר האפשרי. כיוון שהמצב משתנה באופן תכוף, המידע המוצג כאן הוא להתרשמות בלבד ואינו מחייב. לקבלת מידע מחייב על מצב ומגבלות הקורונה ביעד הנסיעה שלכם, יש לפנות אל חברת התעופה/חברת הנסיעות או רשויות המדינה ביעד הנסיעה שלכם. תודה!

הטיסה לברלין

יצאנו בטיסת אל על בשעה 06:35 וכעבור 4 שעות הגענו לברלין. החלטנו לנסוע מהשדה לכיכר אלכסנדר (Alexander Platz) משך הנסיעה כ- 30 דקות. זאת רכבת מקומית שנוסעת בתוך ברלין והסימן שלה הוא S9. כל הרכבות העיליות של ברלין מסומנות באות S והמספרים שונים לפי היעדים ורכבות התחתית מסומנות באות U והמספרים שונים בהתאם ליעדים. חשבנו להגיע משם למלון שלנו שהוא ברחוב Brite (בריט). בחרתי במלון זה מאחר והוא קרוב לקו התפר ואפשר ללכת ברגל להרבה אתרים.

כאשר הגענו לכיכר אלכסנדר הלכנו למשרד של Tourist Information הנמצא לרגלי מגדל הטלביזיה מול תחנת הרכבת. שאלנו אותם כיצד להגיע למלון שלנו. הכרטיסים שקנינו ברכבת לכיכר אלכסנדר עלו לנו (לשנינו) 6.4 יורו, הכרטיסים תקפים לשעתיים. הבחורה במודיעין בדקה את הואוצ`ר של המלון ואז הסתבר שהמלון נמצא בחלק הצפוני של העיר שגם בו יש רחוב בשם Brite במקום שנקרא Altstadt Spandau (שפנדאו העתיקה). בקיצור אכלנו אותה... קנינו ב-Tourist Information כרטיס שבועי לכל כלי התחבורה בעיר בעלות של 49 יורו לשנינו ועם הכרטיסים קיבלנו גם מפה של ברלין עם האתרים העיקריים. בכרטיסים שקנינו עלינו על הרכבת הרגילה ונסענו בה עד תחנת שפנדאו. הכרטיס שקנינו בשדה היה עדיין בתוקף כי לא הסתיימו השעתיים. כאשר הגענו עברנו לתחתית, החתמנו את הכרטיסים השבועיים ונסענו תחנה אחת עד רחוב Brite. יצאנו מהתחנה והמלון היה מולנו. זה המלון שהזמנו מהארץ בעלות של 80 יורו ללילה עם ארוחת בקר. זה מלון 3 כוכבים בשם Lindenufer. התארגנו במלון ולאחר מכן הלכנו לטייל.

עלינו על אוטובוס 145 ונסענו בו עד המוזיאון המצרי (Egyptin Museum).הכניסה אליו עולה 6 יורו לאדם. ביקרנו בו כשעה, הוא לא משהו מיוחד, פרט לפריטים האורגינלים שבו. לאחר מכן הלכנו לארמון Charlottenburgהנמצא מול המוזיאון. השעה הייתה כבר 15:00 ולא היה מספיק זמן לביקור ולכן לא נכנסנו. הלכנו לטייל בגנים שמסביבו שהיו די יפים, אולם לא מיוחדים. חזרנו באוטובוס למלון. אכלנו ארוחת ערב במסעדה מול המלון וחזרנו לחדר. היה היום יום חם בברלין- 29 מעלות.

לתחילת הכתבה

איזור רחוב Unter Den Linden 

לאחר ארוחת בקר הלכנו לתחנת האוטובוס 145 ונסענו בו עד תחנתו הסופית (כשעה) שהיא בגן החיות (Zoologischer Garten). במקום זה ישנה תחנה לשני אוטובוסים מספר 100 ומספר 200 אשר עוברים ליד האתרים העיקריים בעיר. עלינו על אוטובוס מספר 100 ונסענו איתו עד הריכסטאג (Reicshtag- הפרלמנט הגרמני). משך הנסיעה כ-20 דקות. ירדנו והלכנו לריכסטאג הנמצא מעבר לכביש. עמדנו בתור כדי להיכנס, למזלנו הגענו מוקדם כך שלא חיכינו הרבה.

הבניין עצמו הוא ענק. עברנו בכניסה בדיקה ביטחונית ולאחר מכן עלינו במעלית לקומה גבוה. בכניסה לקחנו פרוספקט באנגלית אשר בו הסבר של כל מה שרואים מגג הריכסטאג. הגענו למעלה וראינו את הנוף המקסים. זיהינו את המקומות בהתאם למופיע במרשם הפנורמי. אגב, על המעקה עצמו ישנם מרשמים פנורמיים כפי שקיבלנו בפרוספקט. אפשר לעלות עוד יותר גבוה במעין מבנה מזכוכית אשר נראה יפה מבחוץ. ירדנו והלכנו לשער ברנדנבורג (Brandenburg) שמאד קרוב ולכיכר פאריז Pariser Platz. כאן מתחילה שדרת Unter Den Linden שהיא שדרה יפה עם מבנים עתיקים.

ליד שער ברנדנבורג יש מין כדורגל ענקי ואפשר להיכנס פנימה אל תוכו תמורת תשלום. המשכנו ללכת בשדרה עד רחוב Friedrich. רחוב זה חוצה את השדרה לכיוון צפון ולכיוון דרום. אנחנו פנינו צפונה. הלכנו בו ועברנו את תחנת הרכבת. המשכנו הלאה. חצינו גשר על נהר Spree והגענו עד ארמון פרידריכשטאט Friedrichstadt Palast שהוא היום תיאטרון. אי אפשר היה להיכנס, זה מתאפשר רק כאשר קונים כרטיסים להצגה. חזרנו לשדרות אונטר דן לינדן ובדרך עברנו ליד חלקים של אוניברסיטת הומבלד (Humboldt) אולם לא ראינו את הכניסה הראשית. בכל האזור בתים עתיקים. הגענו לשדרה, פנינו שמאלה בכיוון כללי מזרח ואז ראינו את הכניסה הראשית לאוניברסיטה.

לאחר מכן עברנו ליד בית המשמר החדש המשמש כאנדרטת זיכרון לקורבנות המלחמות והאלימות. ראינו ממול את בית האופרה. המשכנו ללכת עד קתדרלת דום וראינו גם את הספרייה הלאומית, אך לא נכנסנו. חצינו את השדרה לצידה השני (הדרומי) והתחלנו לחזור. עברנו את כיכר בבל (Bebel Platz).המשכנו בשדרה מערבה עד רחוב Charlott. פנינו בו דרומה עד שהגענו לכיכר ז`נדרמנמארקט. זאת כיכר מאד יפה ראינו בה את אולם הקונצרטים, הקתדרלה הגרמנית והקתדרלה הצרפתית- שווה ביקור.

המשכנו ללכת דרומה ברחוב Charlott עד שהגענו לרחוב Leipziger. פנינו ברחוב זה מערבה והלכנו בו עד שהגענו לכיכר פוטסדאם Platz Potsdmaer. כאן אכלנו ארוחת צהריים במסעדת Nordzee (דג פילה, סלט, תפוחי אדמה ומנה אחרונה- 6.25 יורו לאדם). במקום מרכז קניות גדול וכן כיכר מרלן דיטריך. לאחר מכן נכנסנו לתחנת הרכבת התחתית ועלינו על קו U 2 בו נסענו עד תחנת ביסמרק שם עברנו לקו 7 -U לכיוון Spanau. ירדנו בתחנה ליד המלון. עלינו למלון ולאחר מכן ירדנו והלכנו ברגל למבצר שפנדאו (20 דקות). בכניסה למבצר שילמנו 3 יורו לשנינו וטיפסנו בתוך צריח חלול המתנשא לגובה של 80 מ`. עלינו לחלקו הגבוה במדרגות. הנוף שנשקף מלמעלה הוא נהדר. סיירנו בחצר המבצר וחזרנו ברגל למלון.

לתחילת הכתבה

איזור כיכר אלכסנדר

בבוקר ירד גשם, בניגוד ליומיים הראשונים שבהם היה מאד חם. לקחנו מטריות ומעילים ונסענו עם התחתית בקו U 7 שליד המלון עד תחנת ביסמרק שם החלפנו לתחתית, קו U 2 ונסענו עד כיכר אלכסנדר (משך הנסיעה בשני הקווים כ-40 דקות). נכנסנו ל- Tourist Information וקיבלנו תדריך נוסף. הלכנו למשרד של Uoro car הנמצא בכיכר כדי להחליף את מקום קבלת הרכב לתחנה הקרובה למלון וסידרו לנו לקחת את הרכב בתחנת Spandau ליד המלון. ירד גשם. עלינו על אוטובוס מספר 200 בכיכר אלכסנדר ברחוב Karl Liebknceht ונסענו לתחנה מול אי המוזיאונים (מאד קרוב). ירדנו ונכנסנו לבקר במוזיאון פרגמון (6 יורו כניסה לאדם). צריך לאחסן את התיקים בלוקרים: מכניסים 1 יורו, נועלים אותו וכאשר מוציאים את התיק לוקחים את היורו. סיירנו במוזיאון קרוב ל-3 שעות והיה מאד מעניין. עשינו זאת בעזרת אוזניות באנגלית. החלק העיקרי הוא של יון העתיקה ויש בקומה מעל מוזיאון מוסלמי (לא כל כך מעניין).

מהמוזיאון הלכנו לכיוון בית הכנסת החדש. יצאנו מהמוזיאון, פנינו ימינה בכיוון כללי צפון והלכנו כאשר לימיננו מוזיאון בודהה. עברנו אותו ופנינו ימינה. עלינו על גשר, חצינו את הנהר והלכנו ברחוב Morbijou כאשר מימיננו פארק עד שהגענו לרחוב Oranienburger. פנינו שמאלה והלכנו עד מספר 32 אשר בו נמצא בית הכנסת. נכנסנו לבית הכנסת (יש בכניסה בדיקות ביטחוניות ומשאירים את התיק והמצלמה). סיור בבית הכנסת כולל עליה למקום הגבוה עולה לשני אנשים 9 יורו ועוד 1 יורו לשמירת חפצים. לאחר הסיור חזרנו ברחוב אוראניינבורג בכיוון כללי לכיכר אלכסנדר. הגענו להאקישה הופה (Hackesche). במקום כ-9 חצרות הקשורות במעברים צרים ביניהן. כל חצר מסומנת באות רומית. החצר הראשונה והאחרונה הן יפות. לאחר מכן חזרנו לכיוון בית הכנסת עד לרחוב Krausnick, הסמוך לבית הכנסת. הלכנו בו כ-500 מ` עד רחוב Hamburger ופנינו בו ימינה. הלכנו עד בית מספר 19A ומולו ישנה אנדרטה עם מגן דוד ולידה בתוך גינה קבוצת פסלי ברונזה של נשים וילדים וכן שלט של בית הקברות היהודי הסמוך, כתוב בגרמנית ובצד שני בעברית ובאנגלית.

חזרנו עד Hackescher Markt ומשם המשכנו ברחוב Spandauer לכיוון כיכר אלכסנדר. הגענו לרחוב Karl Libekneecht ועלינו על אוטובוס קו 100. נסענו בו עד קרוב לכיכר ויטנברג (Wittenberg Platz) והלכנו כ-10 דקות עד לכיכר. נכנסנו למרכז קניות גדול בשם Ka De We. הסתובבנו שם וחזרנו משם בתחתית (בקו u2 עד ביסמרק ומשם בתחתית 7) עד למלון.

לתחילת הכתבה

גן החיות ומרכז אירופה


היום יום יפה. אחרי ארוחת בקר עלינו על קו התחתית U7 עד ביסמרק ומשם המשכנו על קו U2 עד לתחנת גן החיות בה ירדנו. האזור קרוב ל"אירופה סנטר". המקום הראשון בו ביקרנו היה גן החיות והאקווריום הסמוך לתחנת התחתית. דמי כניסה היו 14 יורו לאדם והכרטיס מאפשר ביקור בגן החיות ובאקווריום. אם רוצים לבקר רק באקווריום העלות היא 9 יורו לאדם בעוד שכרטיס כניסה לגן החיות בלבד עולה 5 יורו לאדם. בתחילה ביקרנו בגן החיות שהוא מעניין. הביקור באקווריום הוא כדאי, מאד יפה ומעניין. במקום 3 קומות: קומה ראשונה שבה דגים למיניהם, קומה שניה שבה זוחלים: נחשים, לטאות למיניהן ועוד וקומה שלישית שבה חרקים. גולת הכותרת היא הקומה הראשונה. אם יש זמן כדאי לבקר.

יצאנו מגן החיות והלכנו ל"מרכז אירופה" (Europa Center). מעל הבניין רואים את הסמל של מרצדס. עברנו ליד כנסיית הקיסר וילהלם (Kaiser Wilhelm Memorial Church).נכנסנו פנימה. יש בה קומת קרקע בלבד ואין אפשרות לעלות. יופי הכנסייה הוא מה שרואים מבחוץ. במצב הנוכחי הכניסה פנימה ממש מיותרת. בין הכנסייה למרכז אירופה יש כיכר שהיא מדרחוב והיא מלאה בתי קפה. שם הכיכר Breitscheid Platz ויש בה גם מזרקה בצורת כדור הארץ. נכנסנו ל- Tourist Information במרכז אירופה (בקומה ראשונה בכניסה מול רחוב בודפשט -Budapest). נאמר לנו שאין אפשרות לעלות לבניין אירופה למעלה. לאחר מכן הלכנו לאורך שדרות (קו-דאם) Kurfurstendamm עד רחוב Fasanen. פנינו ימינה ברחוב זה ובמספר 79 מול מלון קמפינסקי נמצא בית הקהילה היהודית. כאן היה בית הכנסת אשר הוצת בליל הבדולח. בחצר הקדמית יש אנדרטה ובצד לוח עם כתובות וכן העמוד השמאלי של הבית עם פיתוחים.

חזרנו לשדרה המרכזית וחצינו אותה לצד שני. המשכנו ללכת לאורכה עד בית מספר 207 -208 שבו תערוכה המתארת את ברלין מהקמתה ועד ימינו. בכניסה לבניין יש עקבות של רגל יחפה בצבע אדום והולכים אחריהן עד הכניסה למוזיאון. הכניסה לבניין ישר מהרחוב. כאן מתואר הסיפור ההיסטורי של ברלין. עלות הכניסה 7.5 יורו לגמלאי ולסטודנט וזה כולל גם סיור במקלט האטומי שנבנה ב-1973. הסיור מתקיים אחת לכל שעה שלמה. מקבלים פרוספקט של התערוכה באנגלית המסביר מה יש בכל חדר שעוברים דרכו. בתחילת הסיור יש סרט דובר גרמנית ולאחר מכן הולכים עצמאית בחדרים עצמם. יש גם כתוביות הסבר באנגלית. תוך כדי הסיור רואים גם סרט עם מרלן דיטריך וכמובן שיש גם אזכור של השואה. לאחר מכן הלכנו לסיור מודרך במקלט האטומי אשר בו מקום ל-3000 איש אשר יכולים להישאר בו עד שבועיים. יש רק 16 מקלטים כאלה בברלין המערבית. הסיור מעניין.

לתחילת הכתבה

איזור קו התפר וכיכר אלכסנדר

קמנו בבקר ליום יפה. נסענו בתחתית עד כיכר אלכסנדר כ-40 דקות (עם החלפת רכבת). הלכנו למגדל הטלביזיה. שילמנו בכניסה 15 יורו לשנינו ועלינו במעלית. גובה המגדל 203 מ`. מגיעים למעלה והולכים סביב תוך כדי השוואת תמונות הפנורמה לשטח. המראה מכאן מדהים - אסור להחמיץ. צילמתי מספר תמונות של בית העירייה, כנסיית ניקולאי ועוד. לאחר שירדנו הלכנו לבית העירייה Red Town Hall ולאחר מכן לרובע ניקולאי שבו ביקרנו בכנסייה. הרובע יפה ובו בניינים עתיקים (נהנינו).

לאחר מכן החלטנו ללכת למוזיאון Checkpoint Charlie והתחלנו ללכת ברגל מרובע ניקולאי. ראינו תחנה ליד הנהר אשר עולים בה לסירות השטות בנהר במסגרת סיורים מודרכים. הלכנו ברחוב Rathauss, המשכנו ברחוב Schlospl, בהמשכו לרחוב Werdersher Markt, בהמשך לרחוב Franzosische עד רחוב Friedrich בו הלכנו בכיוון כללי דרום עד לבית מספר 207 אשר מולו תחנת הביקורת האמריקאית צ`ארלי צ`ק פוינט. מולו נמצא קפה אדלר ולידו שלט המורה את הכיוון למוזיאון היהודי. זהו מוזיאון מעניין ובו תיאורים על חומת ברלין והאנשים שהצליחו לברוח למערב. ראינו חלק מאמצעי הבריחה- אחד מהם היה כדור פורח. יש גם כתוביות באנגלית ומומלץ לבקר.

לאחר שסיימנו המשכנו ברגל למוזיאון היהודי. הלכנו ברחוב פרידריך לכיוון דרום, פנינו שמאלה ברחוב Koch ולאחר מכן ירדנו דרומה ברחוב Markgrafen עד למוזיאון שנמצא ברחוב Linden. המוזיאון תוכנן על ידי האדריכל היהודי דניאל ליבסקינד. התכנון מוצלח והמוזיאון מאד מרשים (לא להחמיץ). לאחר שסיימנו חזרנו בתחתית לתחנת הרכבת ברחוב פרידריך שם נכנסנו למודיעין של מדינת ברנדנבורג הנקרא בשם Regio Punkt (יש שלט על המשרד). קיבלנו שם מידע על מדינת ברנדנבורג (הם היו אדיבים). לאחר מכן נסענו באוטובוס קו 200 לאירופה סנטר. משם הלכנו ברגל לכיכר ויטנברג הנמצאת לא רחוק, ולאחר מכן חזרנו בתחתית למלון.

לתחילת הכתבה

עמוד הניצחון, קריית התרבות וקו התפר

יצאנו מהמלון בסביבות השעה 09:00 ליום יפה ומעט קריר. נסענו בתחתית בקו U 7 עד תחנת ביסמרק. לאחר מכן עלינו על קו U 2 וירדנו בתחנת כיכר רויטר Reuter Pl. זאת כיכר יפה עם מזרקות שהספר ממליץ עליה. התברר שהמצב הנוכחי שונה כי יש עבודות שיפוצים והמזרקות אינן עובדות (נאמר לנו שלעירייה אין כסף להחזיר את הכיכר למצבה הקודם). לפני שהולכים לשם כדאי מראש לברר מה המצב. ירדנו בתחנת גן החיות והלכנו לאוטובוס קו 100 ונסענו בו עד לתחנת הכוכב הגדול (Grosser Stern) שהוא עמוד הניצחון Victory Column. ירדנו בתחנה והיינו צריכים למצוא את המנהרות המובילות לעמוד. יש 3 או 4 מנהרות כאלה המאפשרות גישה לעמוד הניצחון. אחת כזאת הייתה ליד תחנת האוטובוסים שירדנו בה. הגענו לעמוד שגובהו 67 מ`, שילמנו 2.5 יורו לאדם עבור כניסה וטיפסנו למעלה ב-285 מדרגות. במרומי העמוד אלת הניצחון המוזהבת והמראה מלמעלה מאד יפה- לא להחמיץ.

לאחר שירדנו הלכנו ברחוב Spree עד שעברנו ליד ארמון Bellevue הלבן. כאשר הגענו לנהר Spree פנינו ימינה לשדרות פוסטר דאלאס -John Foster Dulles. הגענו לבית התרבות הבין לאומי. במקום עורכים כל מיני הרצאות וסמפוזיונים. ראינו את המבנה מבחוץ והמשכנו ללכת בשדרה. עברנו את מגדל הפעמונים והריכסטאג והגענו לשער ברנדנבורג. ליד השער כאשר מסתכלים עליו מצד שדרות אונטר דן לינדן- בצדו השמאלי יש עיגול של פסלי דובים אשר צריכים לסמל יתר הבנה וסובלנות בין בני אדם.

לאחר מכן הלכנו לכיוון כיכר פוטסדאם ברחוב Ebert. לאחר כ-50 מ` משער ברנדנבורג יש אתר בנייה גדול אשר בו מוקם אתר זיכרון לשואה. האתר רק בתחילת בנייתו אולם ברחוב Ebert יש במה לכיוון האתר ועליה צילומים המראים כיצד המקום יראה. המשכנו לכיכר פוטסדאם ואכלנו שם ארוחת צהריים. עלינו לתצפית על אחד המגדלים (כניסה עולה 3.5 יורו לאדם). המראה יפה אולם מבחינת תצפית הייתי מדרג את המקומות כך: במקום הראשון- מגדל הטלביזיה בכיכר אלכסנדר, מקום שני- עמוד הניצחון ומקום שלישי- מגדל פוטסדאם. לאחר מכן סיירנו במרכז סוני (Sony). זה מקום יפה בכיכר פוטסדאם. מכאן הלכנו לאולם הקונצרטים שנמצא בקרית התרבות (5 דקות הליכה מהכיכר). לאחר מכן חזרנו למלון.

לתחילת הכתבה

איזור כיכר אלכסנדר

בבקר היה מעונן. אחרי ארוחת בקר נסענו בתחתית לכיכר אלכסנדר. כאשר הגענו ראינו הרבה דוכני אוכל בכיכר וכן במה ועליה מופעים שונים. הסתבר לנו שזה פסטיבל של אפית הלחם והעוגות אשר מתקיים פעם בשנה. היו כאן הרבה אנשים, יותר מאשר ביום רגיל. נכנסנו בכיכר לחנות כל בו גדולה שבה מספר קומות בשם Kaufhof. עלינו לקומה העליונה שהיא קומה של מציאות וקניתי שם מפה 1:200000 של ברלין ומדינת ברנדנבורג ב-2 יורו (באופן רגיל זה עולה 7 יורו). החלטנו ללכת לראות עוד מספר חצרות באזור.

 יצאנו מכיכר אלכסנדר, חצינו את רחוב קרל ליבקנכט ונכנסנו לרחוב Dircksen. הלכנו בכיוון כללי צפון מערב והגענו לרחוב רוזה לוקסמבורג Rosa Luxemburg שבו פנינו מזרחה - ימינה. הלכנו ברחוב זה עד רחוב Munz . הלכנו איתו לכיוון כללי צפון עד כיכר Weinmeister והמשכנו עד קצה הכיכר עד שהגענו לרחוב Gips. ברחוב זה בבית מספר 12 יש חצרות. נכנסנו לראות. לא שווה ביקור. כאשר הולכים עד סוף החצר מגיעים לרחוב Sophien .חזרנו מהחצר לרחוב Gips והמשכנו בו צפונה עד שנכנסים לרחוב אוגוסט -August. הולכים בו שמאלה לכיוון כללי מערב עד לבית מספר 69 שהוא מרכז לאומנות מודרנית ובו גלריות וכן חצר אשר בקצה שלה בית קפה.

חזרנו ברחוב אוגוסט עד רחוב Grose Hamborger, פנינו בו ימינה והלכנו עד רחוב Sophien. הלכנו בו עד רחוב Rosenthaier אשר צוין כי בבתים 17-18 ו-20 יש חצרות, והחצר היפה היא במספר 20. נכנסנו למספר 20. יש שם חצר ומכון גתה אולם לא משהו מיוחד ששווה ביקור. לאחר שהסתובבנו במספר חצרות אני ממליץ לבקר ב-Hackescher Hofe, ביתר החצרות שביקרתי, כפי שצוין במסלול שלי, חבל לבקר. הגענו לכיכר אלכסנדר והחגיגות של הפסטיבל היו בעיצומן.

לתחילת הכתבה

פוטסדאם ויטנברג

בבקר שילמנו למלון, ירדנו לתחתית ונסענו תחנה אחת עד שפנדאו, שם ירדנו והלכנו ברגל עד תחנת Uoro car. קיבלנו רכב מסוג פולקסוואגן Touran שהוא רכב נחמד ויצאנו ממשרד ההשכרה לכיוון פוטסדאם. נסענו ישר. מתחת לגשר פנינו ימינה עד שהגענו לכביש 5B. לוקח מעט זמן עד שמגיעים מאחר ונוסעים בתוך העיר. לאחר מכן עלינו על כביש 10 B לכיוון פוטסדאם. הגענו לפי שילוט לפארק Sanssouci (סנסוי), החנינו את הרכב בצד הכביש (ללא תשלום) מול האוניברסיטה והארמון החדש. הסתובבנו בחוץ וראינו מבנים יפים אך לא נכנסנו. חזרנו לרכב. לאחר מכן נסענו לאזור הארמון הישן(אפשר ללכת גם ברגל, המרחק הוא של כ-2 ק"מ).

החנינו את הרכב בחניון בתשלום והלכנו לטייל. לקחנו סיור מודרך בארמון סנסוי. אין אפשרות לטייל בו אחרת מאחר והמקום קטן ויש ביקוש רב בעיקר ביום ראשון. העלות היא של 8 יורו לאדם ומשך הסיור כ-40 דקות. לאחר מכן הלכנו לטייל בפארק וראינו את הטרסות, המזרקה, תחנת הרוח, וארמון בשם Orangery שלא נכנסנו אליו. המקום בהחלט שווה ביקור של כ-3 עד 4 שעות. לאחר מכן נסענו על כביש מספר 2 בכיוון כללי דרומה כ-70 ק"מ והגענו לויטנברג בשעה 16:30. במקום התקיים פסטיבל קרמיקה והעיר הייתה מפוצצת. חלק גדול מהמלונות היו מלאים. בעיר כ-45000 תושבים לפי דברי המקומיים. אנחנו מצאנו צימר בעיר העתיקה בעלות של 50 יורו עם ארוחת בקר. במקום גם מסעדה. הכתובת היא:

Mittel Strase-20
06886 Lutherstadt
Wittenberg
 טלפון: 03491411572

לתחילת הכתבה

ויטנברג, Worlitzer Park וליפציג

בבקר היה מעונן אך לא ירד גשם. לאחר ארוחת הבקר יצאנו לטייל. לפני כן העמסנו את הציוד על הרכב והשארנו אותו בחצר הבית בו לנו. טיילנו בעיר העתיקה שהיא מאד יפה . אפשר לטייל בה בעזרת הפרוט בספר פספורט. לשכת התיירות במקום מספקת הזמנות לינה. המקומות העיקריים: כיכר מרקט, בית העירייה, כנסיית העיר, בית הצייר לוקאס קראנאך, כיכר הארמון, כנסיית הארמון, ובית לותר. לאחר שסיימנו החלטנו לנסוע לכיוון Worlitz Park.

התכנון שלנו היה להגיע לפארק וורליצר מויטנברג בכביש 187 הנוסע מצפון לנהר האלבה ולאחר מכן לעבור עם ספינה לצד שני של האלבה ולהיכנס לפארק. לבסוף החלטתי לנסוע בדרך שונה- לצאת מרחוב Mittel בכיוון כללי דרום מזרח בו הנסיעה היא בכיוון אחד, להגיע למגרש החניה של העיר העתיקה, לא רחוק מהבית של מרתין לותר, ולהמשיך עם השילוט לכיוון ליפציג והעיר Pratau. לעבור על שני הגשרים החדשים על האלבה, לעזוב את הכביש הנוסע לליפציג ולנסוע לפי השילוט לכיוון Pratau. מגיעים לכיכר ופונים לכיוון העיירה Seegrehna. אין מספר במפות לכביש זה. לאחר מכן המשכנו עד לעיירה Rehsen ומשם לפי השילוט לעיר Worlitz. החלק האחרון של הכביש אינו אספלט אלא אבנים כפי שהיו בונים פעם. מגיעים לוורצלב ונוסעים לפי השילוט ל- Tourist Information. מגיעים, מקבלים תדריך ומפה של המקום ואז הולכים לטייל בפארק. הפארק עצמו יפה מאד. אפשר לשוט בו בסירה (60 סנט) או לקחת שייט של טיול מאורגן (8 יורו). אנחנו טיילנו ברגל. ראינו בית כנסת עתיק (מספר 4 במפה הנמצאת בחוברת שמקבלים. יש חוברות באנגלית). מאד נהנינו. אני ממליץ מאד לבקר במקום זה.

 חזרנו לרכב והתחלנו לנסוע לכיוון ליפציג כאשר הכוונה לעלות על כביש 107 בכיוון כללי דרום. יצאנו מהמקום של Tourist Information ברחוב Forstergasse ונסענו כ-100 מ` עד רחוב Erdmannsdorffstrase שם פנינו שמאלה והמשכנו עד מלון פארק. משם פנינו ימינה ברחוב Neue Reihe ונסענו בו עד שראינו שילוט לכיוון Dessau. פנינו שם שמאלה ונסענו עד שעולים על כביש 107 לכיוון Oranienbaum. ממשיכים בכביש זה עד העיר Bad Duben. זאת דרך מקסימה העוברת בתוך יערות. ליד עיר זאת עלינו על כביש 2 לליפציג. הגענו העירה. נסענו לכיוון תחנת הרכבת המרכזית, החנינו את הרכב והלכנו עד ל- Tourist Information שליד תחנת הרכבת. מהחניה הלכנו עד לשם כ-15 דקות. לאחר מכן נכנסנו למלון Ibis שהוא סמוך למודיעין ותחנת הרכבת. העלות היתה 59 יורו ללילה, ללא ארוחת בקר ועוד 8 יורו לחניה ללילה. אגב בחניון התת קרקעי של תחנת הרכבת אפשר לחנות ל-24 שעות עבור 3 יורו. לפני כן קיבלנו תדריך במודיעין. לאחר שהתארגנו במלון יצאנו החוצה. קנינו עוף בגריל וצ`יפס וקפה ב-11 יורו ואכלנו בחדר.

לתחילת הכתבה

ליפציג - Meissen

בבקר הבאנו קפה לחדר ממקום ליד המלון שנקרא ניו יורק בייגל. לאחר מכן הוצאנו את החפצים לרכב ופינינו את החדר. הלכנו לטייל בעיר העתיקה בהתאם להנחיות פספורט. האתרים העיקריים היו: תחנת הרכבת, שוק המטעמים- Naschmarkt, אנדרטת גתה, בית העירייה הישן, המרתף של אווארבך- Auerbachs Keller, כיכר השוק-Marktplatz, המכס- Alte Waage, בית המרקחת העתיק, כנסיית תומאס, מדרחוב פטר, בית העירייה החדש-Neues Rathaus ועוד. סיימנו לקראת השעה 11:00. הוצאנו את הרכב מהחניה, קנינו עגבניות ושזיפים ולאחר מכן התחלנו לצאת מהעיר. מהרחוב שלנו מול מלון Ibis שנקרא רחוב Bruhl פנינו שמאלה ונסענו ברחוב זה, חצינו את רחוב Nikolai והמשכנו עד הרמזור הראשון. כאן פנינו ימינה ברחוב Am Llischgu Tor. הגענו לרמזור, המשכנו ישר אחרי הרמזור והיה שילוט של A 14 לדרזדן (יש גם שילוט A 14 לויטנברג שזה הכיוון ההפוך). נסענו לפי הסימון A 14 בתוך העיר עד שהופיע הסימון לדרזדן. ירדנו בו ימינה ועלינו על האוטוסטרדה. נסענו בה עד למפגש עם כביש 107. כאן ירדנו ועלינו על כביש 107 לכיוון צפון עד לעיר Wuzen שם עלינו על כביש 6 עד לעיר Oschetz ולבסוף לעיר Meissen.

הגענו לעיר בשעה 14:00. החנינו את הרכב במגרש חניה ללא תשלום והלכנו עד ל-Tourist Information שנמצא ב-Markt Platz. ההליכה ארכה כ-15 דקות. שם הזמנו מקום לינה בפנסיון בעלות של 55 יורו (כולל ארוחת בקר) ברחוב Neugasse. ראינו את החדר והלכנו להביא את הרכב. מיקום הפנסיון הוא טוב. החנינו אותו מול הפנסיון במקום ללא תשלום ולאחר שהתארגנו הלכנו לטייל בעיר. המקום הראשון היה מפעל הפורצלן (כניסה 7.5 יורו לאדם). המשכנו לטייל בהתאם להנחיות פספורט שהן טובות. העיר יפה ועתיקה, בת 1000 שנה. היום היה יפה ומעט קר. המקומות העיקריים הם: כיכר השוק, כנסיית Frauenkirche, גשר הארמון והקתדרלה. כדאי לבקר גם בארמון אלברכט -Albechtsburg, בכיכר תיאטרון ובתיאטרון העיר. לא רחוק מהפנסיון (באותו רחוב ממול) גילינו מקום שאפשר לאכול בו בזול לדוגמא: חצי עוף בגריל, צ`יפס, סלט וקולה עלו שם 4 יורו.
 כתובת הפנסיון: Neugasse 29 01662 Meissen. טלפון: 03521458198

לתחילת הכתבה

דרזדן

יצאנו בבקר מ-Meissen לפי השילוט לדרזדן כפי שזה הופיע על הכביש אבל פספסנו אותו באיזה מקום ועלינו על כביש אחר המוביל ל-Riemsdorf. הכביש התחבר לאוטוסטרדה E 40 שעליה עלינו. הגענו לדרזדן, נכנסנו לעיר ונסענו לפי השילוט ל- Zentrom ול- AltStadt. הגענו לעיר העתיקה ומצאנו מגרש חניה בכיכר Ferdinand ליד מדרחוב Prager. החנינו את הרכב והלכנו למדרחוב. ראינו שם 3 מלונות של Ibis. נכנסנו אליהם לברר מחירי לינה והתברר שבאחד מהם המחיר הוא 78 יורו ללילה ובשני האחרים 74 יורו ללילה, כל זאת ללא ארוחת בקר. לא היה כדאי להזמין ב- Tourist Information כי הם גובים 3 יורו עבור השרות. אנו נכנסנו למלון Ibis בעלות של 74 יורו.

החנינו את הרכב בחניון של הקניון הנמצא בצד האחורי של המלון. זה עלה 7 יורו ל-24 שעות. כאשר מחנים מוציאים פתק חניה וכאשר עוזבים בקבלה של המלון מחתימים אותו, נגשים לקניון, משלמים ולאחר מכן מוציאים את הרכב. נכנסנו ל- Tourist Information במדרחוב וקיבלנו מידע על דרזדן. לא היה להם מידע על מדינת Saxony. כדי לקבל מידע על סכסוניה שלחו אותנו למשרד אחר ברחוב Bautzner ליד Albert Platz. כל אחה"צ טיילנו מבלי להיכנס למוזיאונים וזה הספיק לנו. יש תמיד לקחת בחשבון הסתבכויות עם רכב כאשר נכנסים לעיר גדולה ואת זמן הסיור ומשכו כדאי לקבוע לאחר שמתמקמים. המקומות העיקריים בהם ביקרנו היו: השוק הישן- Altmarkt כאן ניצבת כנסיית הצלב- Kreuzkiche, בית העירייה החדש, היכל התרבות, כיכר נוימארקט - Neumarkt, כנסיית Frayenkirche, ומרפסת בריל - Bruhl Terrasse שעליה ניתן לטייל. זוהי בעצם מדרכת הליכה והמקום גבוה משפת האלבה ולכן נשקף מכאן נוף יפה- לא להחמיץ. ביקרנו גם בכיכר התיאטרון- Theaterplatz. במקום זה חובה לבקר. יש בו ולידו מספר אתרים כמו הצווינגר - Zwinger, הכפר האיטלקי וסמפר אופרה. חשוב לראות פסיס קיר בשם מצעד האצילים הנמצא ברחוב אוגוסטוס.

לא מכל הטלפונים בגרמניה אפשר לטלפן לשיחות בין לאומיות עם כרטיס 012 או 013. אפשר לדעת זאת לפי צבע האפרכסת של הטלפון. צבע האפרכסת הוא שחור או וורוד/סגול. באלו הסגולים ניתן לחייג שיחות בין לאומיות. כתוב על רוב הטלפונים השחורים שאי אפשר לחייג מהם שיחה בין לאומית אבל היו מספר מקומות שהאפרכסת הייתה שחורה והיה כתוב שיחות בין לאומיות ואז זה ניתן.

לתחילת הכתבה

סכסוניה השוויצרית, דרזדן, Pirna - Bad Schandau

יצאנו בבקר מדרזדן בלי להסתבך על כביש 172 העובר מדרום לאלבה לכיוון Pirna. המרחק הוא של כ-30 קמ`. נכנסנו לכיוון המרכז החנינו את הרכב והלכנו ברגל לעיר העתיקה (כ-10 דקות הליכה) עד ל- Tourist Information. מזג האוויר כבר לא היה איתנו ויורד גשם. קבלנו תדריך ומעט מפות בגרמנית. סיירנו בחלק העתיק של העיר. יש כאן בתים משנת 1760 ובהחלט יפה כאן. לאחר מכן חזרנו לרכב והמשכנו לנסוע על כביש 172 עד Konigstein. נכנסנו לחניה הנמצאת כ-200 מ` מהכביש הראשי. שילמנו 2.5 יורו עבור חניה של 4 שעות וזה הסכום המינימלי. כמובן שירד גשם... התחלנו לטפס ברגל למבצר. אפשר לעשות זאת גם בנסיעה במעין רכבת תמורת תשלום. עלינו למבצר ברגל. זו הליכה של כ-15 או 20 דקות.

הגענו למעלה והראות הייתה מאד גרועה. שילמנו דמי כניסה 3 יורו לאדם (פנסיונר) ועלינו במעלית למעלה. המבצר הוא ענק. התחילו לבנות אותו בסביבות שנת 1200 והוא מעולם לא נכבש. מדי פעם חיזקו אותו. המבצר בנוי על מצוקים טבעיים וגבוהים. עשינו סיבוב מסביב על שביל הליכה לאורך החומה. לצערנו לא יכולנו ליהנות מהנוף בגלל הראות הגרועה כאילו שהיינו מעל לעננים. יש במקום גם בונקרים וחדרים עם סוגי נשק שונים בהתאם לתקופה. לבסוף יורדים בירידה מיוחדת וסגורה, כמו מנהרה, עד ליציאה שמעליה פסל של אוגוסטוס החזק. אפשר להיכנס למבצר גם מכאן, לאחר שמשלמים, ולאחר מכן לרדת במעלית. המבצר פתוח בכל עונות השנה לביקורים. אין להחמיץ ביקור במקום זה.

חזרנו לרכב והתחלנו לנסוע על כביש 172 לכיוון Bad Schandau שזאת עיר תיירותית. הדרך הרגילה 172 הייתה בשיפוצים וכיוונו אותנו ליד הכפר Konigstein לדרך אחרת שהייתה מאד יפה ועברה דרך העיירות Gohrisch ,Papastdorf ,Reinhardtssorf,Krippen ולבסוף דרך העיירה Bad Schandau. זאת הייתה דרך מקסימה וצרה שעברה בנוף הררי בחלקה בתוך יערות. הדרך גם עוברת בכפרים ציוריים.

החנינו את הרכב בחניה ליד הנהר והלכנו ל-Tourist Information. בינתיים פסק הגשם. בקשנו שיסדרו לנו מלון אבל בעיר לא היה מקום כתוצאה של יום חג לרגל איחוד גרמניה שהתחבר לסוף שבוע ארוך. מצאו לנו מקום בעיירה Krippen השכנה שבצד השני של האלבה. היה להם רק חדר קטן ללא שולחן בעלות של 70 יורו ללילה. ויתרנו והחלטנו לנסוע לשם לחפש לבד (ברצוני לציין שהאזור הזה עמוס במיוחד בסופי שבוע). לבסוף מצאנו מקום ללילה אחד ב- Krippen במלון בשם Erbgericht בעלות של 76 יורו (כולל ארוחת בקר). כתובת המלון: Hotel Erbgericht , Bachelweg 4
 01814 Bad Schandau/OT Krippen , Telefon 03502886290.

נכנסנו לחדר, אכלנו ארוחת צהריים ולאחר מכן הלכנו לשפת האלבה (5 דקות) כדי לקחת את הספינה לצד השני בעלות 70 סנט לאדם. הספינה מגיעה למעגן שקרוב למשרד של ה- Tourist Information . הלכנו לטייל בעיר שהיא גם כן ציורית ועתיקה. ראינו שם בית משוחזר משנת 1602 והלכנו למקום שנקרא במפת העיר Ayfzug. זה מעין מגדל גבוה שעולים בו למעלה במעלית הרים (עלות 1.5 יורו לאדם). משם נשקף נוף יפה מאד של הסביבה. למעלה יש מסעדה שמוכרת שתייה וכריכים. ירדנו ברגל בשביל מסודר כ-15 דקות והיה מאד יפה. יש גם ספינת נהרות שעושה "שאטל" מתחנת הרכבת לעיר Bad Schandau בעלות של 70 סנט, משך נסיעה כ-5 דקות. ממגדל התצפית שעלינו בו יש גם שבילי הליכה לפארק הלאומי SachisccheSchwaiz. הירידה ברגל מהמגדל לוקחת כ-15 דקות ומגיעים לרחוב Badallee. אם רוצים לעלות ברגל יוצאים ממפגש הרחובות Badallee עם רחוב R-Sendig.

לתחילת הכתבה

Bastei והנסיעה מצפון לאלבה

אכלנו במלון ארוחת בקר מאד טובה ואז התחלנו לנסוע לכיוון Bastei הנמצאת 190 מ` מעל לאלבה. יצאנו מ- Krippen, עברנו את הגשר ב-Bad Schandau ופנינו שמאלה לפי השילוט לדרזדן- Pirna . נסענו בדרך הררית מאד יפה ועברנו דרך הכפרים כאשר אנו נוסעים לכיוון הכפר Rathmannsdorf. לאחר מכן המשכנו לכיוון הכפר Porschdorf ובהמשך ל-Waltersdorf. משם ממשיכים כללית צפונה לכיוון הכפר Rathewalde (לכפר Rathen שעל שפת האלבה לא ניתן להיכנס ברכב למבקרים כדי לראות את האמפיתאטרון). כאן פנינו שמאלה ליד תחנת הדלק ונסענו לכיוון Bastei. מגיעים עד לשני מגרשי חניה בתשלום. ירדנו עם הרכב עד מגרש החניה ולקחנו כרטיס.

החנינו את הרכב והתחלנו את הסיור. לא ירד גשם אבל הראות לא הייתה כל כך טובה. הלכנו ברגל עד מלון ההרים בשם Bastei שהוא כשלעצמו יפה. במקום יש מסעדות וכן מרפסת תצפית, שעולים עליה ומשקיפים על הנוף. לאחר מכן הולכים בשביל מסומן כאשר משני הצדדים גדר עץ. רואים את סלעי הענק, את האלבה והעמק. עוברים על גשרים של אבן ואז מגיעים למקום שמשלמים בו 1.5 יורו דמי כניסה למבצר. הולכים בנתיב מסומן של המבצר שהוא יפה מאד. במקום מסוים הצלחתי לראות את האצטדיון ולצלם אותו מרחוק. בספר פספורט צוין כי תיאטרון Felsenbuhne נמצא בתחומי העיירה Rathen וכדי להגיע אליו יש צורך ללכת ברגל מהארמון ולאחר מכן לחזור את כל העלייה (כל זאת אורך בסביבות שעה וחצי). אין אפשרות להגיע ברכב. אפשר לעשות זאת ע"י נסיעה בצד הדרומי של האלבה עד אזור Konigsten ושם לעבור עם המעבורת לצד שני. זאת אינפורמציה שקיבלתי ממקומיים אנחנו לא עשינו זאת. הטיול כאן יפה וכדאי להקדיש לו בין שעתיים לשלוש שעות, ללא התיאטרון. גם כאשר מזג האוויר לא כל כך יפה כדאי לבקר.

חזרנו לרכב ונסענו עד תחנת הדלק ומגרש החניה העליון. פנינו שמאלה בעקבות שילוט לכיוון פירנה/דרזדן (אין מספר לכביש). עוברים בדרך את העיירה Lohmen ולאחר מכן יורדים לכיוון פירנה אבל ממשיכים בעיר, בחלק הצפוני של האלבה, לכיוון דרזדן וארמונות ופארק Pillnitz. סיירנו בארמונות ובפארק. לא משהו מיוחד. משם אנו צריכים להמשיך לכיוון העיר Chemnitz. בכל מקרה צריך לעבור דרך העיר דרזדן לכן מ-Pillnitz יצאנו שמאלה לכיוון דרזדן.

עוברים בכפרים עם רחובות צרים ובתים עתיקים כאשר כיוון הנסיעה שלנו הוא ה-Alt-Stadt. בדרזדן מגיעים ונוסעים על כביש לאורך האלבה כאשר הספינות מימין ומשמאל כיכר התיאטרון, הארמונות והכנסיות. נוסעים לפי השילוט Messon וכביש 7 ולא עוזבים אותו עד שמגיעים למקום שבו מופיע יחד עם סימון כביש 7 גם כביש 4 לכיוון ליפציג ו-Chemnitz. כאן עלינו על האוטוסטרדה כאשר המרחק לשמניץ מכאן הוא 69 ק"מ. בשלב מסוים הכביש לליפציג עזב אותנו והפך ל A14. במידה ויש זמן, אפשר לרדת ביציאה 69 שהיא גם כביש מספר 95 המוביל לליפציג. נסענו בכביש זה עד למקום שכביש 7 עוזב את 95 ופונה שמאלה. נסענו עליו עד לעיר Altenburg ולאחר מכן המשכנו עד העיר Gera. עברנו את העיר והמשכנו לכיוון העיר Jena. כאן עצרנו ונכנסנו לפנסיון Elstertal בעלות של 46 יורו לילה (כולל ארוחת בקר). יש בפנסיון גם מסעדה. אכלנו בה ארוחת ערב (20 יורו).

לתחילת הכתבה

ארפורט

לאחר ארוחת בקר התחלנו לנסוע על כביש מספר 7 לכיוון Weimar. התחיל לרדת גשם והגענו לעיר אחרי שעה. נכנסנו לכיוון המרכז, והחנינו את הרכב (שילמנו 2 יורו לשעתיים). שאלנו כיצד להגיע ל- Tourist Information והגענו לשם לאחר 10 דקות. ניסינו להשיג מקום לינה אבל הכל היה תפוס כתוצאה מוועידות שהיו בעיר בסוף שבוע זה וגם כתוצאה מהכמות הגדולה של תיירים גרמניים שמטילים כאן.

המשכנו לנסוע לכיוון העיר Erfort. זאת עיר גדולה (כ-250,000 אלף איש). חנינו לא רחוק מהמרכז והלכנו ל- Tourist Information. ביקשנו פנסיון שקרוב לכביש הראשי ולא בתוך העיר כדי לא להסתבך ואמרנו שאנו רוצים שתי לילות (בכוונה לעשות מכאן גיחות לסביבה). קיבלנו חומר הסברה וסידרו לנו פנסיון לא רחוק מכביש 7 כ-8 קמ` מ-Erfort בכיוון ויימאר בכפר בשם Obernissa. הלינה היתה בעלות של 40 יורו ללילה (כולל ארוחת בקר). לאחר מכן הלכנו לטייל בהתאם להנחיות של פספורט. ברצוני לציין שלשכת התיירות אינה נמצאת במקום שמופיע בספר והם שינו מקומם לכיכר Benedikts Platz. סיירנו בעיר. המקומות העיקריים היו: כיכר אנגר-Anger שהיתה בעבר כיכר השוק, כיכר הדגים- Fischmarkt ובה בית העירייה הישן, בית השור האדום- Haus Zum Roten Ochsen ובית הכירה הרחבה-Huas Zum Breiten שהוא בית מאד יפה.

לאחר מכן הלכנו לכיכר הקתדרלה- Domplatz אשר לידה שוק פרות וירקות, פרחים ואוכל. אפשר לקנות כאן עוף בגריל (5 יורו). לאחר מכן חזרנו והלכנו על גשר קרמר-Kramerbrucke ולאחר מכן נסענו לכפר שבו היה הפנסיון שלנו. סך הכל, כדי לטייל בארפורט מספיקות 3 עד 4 שעות.

לחלק ב' של הכתבה לחץ כאן

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

עדכון סטטוס קורונה נכון ל-27/10/2021

 • נכון לתאריך עדכון זה, גרמניה הוגדרה כמדינה כתומה.
 • גרמניה מאפשרת רק למחוסנים או מחלימים להכנס לשטחה ללא צורך בבידוד. גם ילדים מחוייבים בבידוד.
 • מי שחוסן במנה השלישית ועבר שבוע, או מי שהחלים או חוסן במנה השניה בחצי השנה האחרונה, פטור מבידוד בחזור מגרמניה.
 • כל השבים מגרמניה שאינם עונים על קרטריונים אלו, נדרשים לבידוד של שבועיים, אותו ניתן לקצר לשבוע לאחר שתי בדיקות קורונה שליליות.
 • יש חובת עטיית מסכות במדינה
 • על מנת להיכנס, יש צורך בהצגת בדיקת קורונה שלילית בתוקף 48 שעות אחורה (מחוסנים, מחלימים וילדים מתחת לגיל 12 פטורים).
 • התחבורה הציבורית פועלת כסידרה.
 • והמסעדות ובתי הקפה פועלים, תחת הגבלות.
 • כל החוזרים מחו״ל צריכים להציג בכניסה לארץ בדיקת קורונה שלילית מה-72 שעות האחרונות ולעשות בדיקה נוספת עם חזרתם ארצה (תקף גם למחוסנים).
לוגו וירוס קורונה
גולשים יקרים, אנו עושים כמיטב יכולתנו להציג כאן את המידע העדכני ביותר האפשרי. כיוון שהמצב משתנה באופן תכוף, המידע המוצג כאן הוא להתרשמות בלבד ואינו מחייב. לקבלת מידע מחייב על מצב ומגבלות הקורונה ביעד הנסיעה שלכם, יש לפנות אל חברת התעופה/חברת הנסיעות או רשויות המדינה ביעד הנסיעה שלכם. תודה!

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על גרמניה

כתבות על חופשת סקי 2022

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם