בייג`ין - עבר, הווה, עתיד

בייג`ין, עיר מלאת ניגודים של מזרח מול מערב וישן מול חדש, הופכת בשנים האחרונות ליעד יותר ויותר פופלארי למטיילים הישראלים. רוית, כתבתנו במזרח, מסכמת בשבילכם את כל מה שצריך לדעת על העיר. לקראת אולימפיאדת 2008 המתקרבת כאי לדעת שיש כאן הרבה יותר מחומה גדולה.
רוית
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: בייג`ין - עבר, הווה, עתיד
Chung King/Depositphoto ©

הכרות עם בייג'ין ותושביה

בייג`ין היא עיר מלאת ניגודים. מצד אחד, עיר עם מורשת תרבותית רבת שנים ומרהיבה ביופייה, מצד שני, עיר בעלת מראה מערבי, עם רבי קומות וקניונים בכל פינה. השילוב הזה, הוא שיוצר את הקסם, כי לא משנה מה מושך אותך יותר, כל מבוקשך יינתן לך בעיר הזו. המראות, האתרים והאנשים יסקרנו וישאירו אותך נפעם. השווקים עם ההיצע האדיר (וכמובן - המחירים), יגרמו לך לקנות ולמלא תיקים נוספים עם דברים שלא חשבת שאתה ממש צריך...

בסינית זה נשמע יותר טוב (וגם אין ברירה)
 שהות בת שבוע ימים בבייג`ין בהחלט מספיקה למטייל הממוצע. הדרך הכי נעימה לחוות את העיר, כמו כל עיר, היא דרך התושבים שלה. מהם ניתן ללמוד הכי הרבה על אופייה. הרי אם נסתובב רק באתרי התיירות ה`רגילים`, לא נחווה את המקום באמת. ולכן, הנה הכרות ראשונית עם הביג`ינאים:

 קודם כל, הם (כמו חבריהם בכל המדינה) לא יודעים אנגלית. אבל ממש לא. גם אלה שמתיימרים לדעת, כמו פקידי קבלה במלון, לא ממש יודעים. המשמעות של זה היא שכישורי הפנטומימה שלכם יעלו פלאים. היחידים שיודעים בצורה דלה ביותר, הם המוכרים בשווקי התיירים -;וזה בעיקר במה שקשור להתמקחות על מחירים. לכן, כמעט בכל מקום בעיר, ניתן ורצוי לקחת כרטיסי ביקור. מסעדות, נהגי מוניות, חנויות ובתי הארחה. מאוד חשוב להסתובב עם כרטיס של המלון עם כיתוב בסינית, אחרת לא תצליחו להסביר לאן אתם צריכים להגיע כשתלכו לאיבוד. שיטה שפיתחתי עם הזמן היא פשוט להעתיק את המילים בסינית מהמדריך שלכם. כן, ממש כך. סינית היא אולי שפה קשה ללמידה אבל להעתיק אותה זה ממש לא מסובך. הכל קווים פשוטים- אז אם אתם טיפה יצירתיים -;תראו איך נקרא המקום בסינית במדריך, העתיקו לדף והראו לנהג מונית. לנו זה עבד מצוין, ולא היינו צריכים לסחוב את המדריך הכבד איתנו. אגב, בבייג`ין הכי נוח להסתובב במוניות -; מאוד זול והכי מהיר, אבל אם תרצו אחרת -; יש מטרו.

 מה שלרוב מאפיין את הסינים שתתקלו בהם (ראה ערך נהג מונית/ הולך רגל ברחוב או מלצר), הוא שאם תרצו כל דבר - הם יתנו לכם לשאול ולהסביר באנגלית כל זמן שתחפצו, יהנהנו בהבנה גמורה, יאמרו גם `יס` -; שלמעשה בפועל מה שהם שמעו מכם זה רק ג`יבריש... אין להם שמץ של מושג מה רציתם ולכן הם יעשו מה שהם רגילים ללא קשר למה שביקשתם. לפעמים זה מתיש. הצטיידו בסובלנות. לכבוד האולימפיאדה הממשל מנסה לשפר את רמת האנגלית, בעיקר של אלו שעוסקים בתיירות. כך לדוגמה, חולקו לנהגי מוניות קסטות ללימוד אנגלית. אז אל תתפלאו אם תעלו למונית ובפקקים תאלצו לעזור לנהג להתאמן עליכם בציטטות חוזרות ונשנות של: "Where would you like to go, sir?".

 ולסיום הפרק הזה, קוריוז: הידעתם שהסינים מחשיבים עצמם כעם החכם ביותר אחרי היהודים? כן, כן. אחרינו. המוח היהודי נתפס כחכם ביותר והסיני אחריו. קבלות ליכולת המוח הסיני ניתן לראות בהמצאות הרבות המיוחסות להם: מהנייר, אבק השריפה, רובה ועד למריצה ומצפן.

הנה היא באה: אולימפידת בייג`ין 2008
 ההתפתחות הסינית כמעצמה כלכלית, ניכרת מאוד בעיר וניתן להרגיש זאת היטב בשער המטבע ביחס לדולר מדי שבוע כמעט, במיוחד לקראת האולימפיאדה המתקרבת. הסינים מאוד מתרגשים מהאולימפיאדה וגם אם ממש תנסו, לא תצליחו להתחמק מתזכורת על בואה ב- 8/8/2008. כך למשל, עוד מהיציאה משדה התעופה ובצמתים מרכזיים בעיר, תראו שלטי חוצות דיגיטאליים עם שעונים שמודדים בימים, בשעות וכן... גם בשניות אחורה את הזמן עד לטקס הפתיחה המיוחל.

 אם זה מעניין אתכם, כבר ניתן לערוך סיור בכפר האולימפי שנמצא בתהליכי בנייה. בשבועות האחרונים הייתה פנייה מן הועד האולימפי לסינים בדרישה שיאטו (כן יאטו...) את קצב הבנייה חסר התקדים מחשש שהמתקנים יתבלו עד תאריך השימוש המיוחל שנה הבאה. אם איכשהו פספסתם את שלטי החוצות, תמיד תוכלו לקנות חולצות, כובעים, מחזיקי מפתחות, בובות ו... מה לא, בעצם, עם סמל אולימפיאדת בייג`ין מוטבע עליו. למעוניינים, שווה לקנות חולצה עכשיו (10 ¤), כי אתם יודעים כמה היא תעלה ב-2008???

לתחילת הכתבה

אתרי חובה בבייג`ין

מקום נפלא להתרשם מהעם הסיני הוא מקדש השמיים (Tiantan). יום שבת הוא היום המומלץ ביותר לביקור, וכמה שיותר מוקדם, יותר טוב. בשבת המונים באים להתפלל, לטייל וליהנות מיופיו של המקום. מלבד המקדש ישנם גם גנים מרהיבים סביבו, בהם אפשר לשבת שעות ופשוט להסתכל על התושבים. זה מיצג מדהים ומגוון של תחביבים ופעילויות שונות ומשונות, וניתן לראות שם את השילוב בין הרוח לגוף. אנשים שונים מתגודדים בקבוצות וביחידים ועוסקים כל אחד בתחומו: קבוצת רוקדים ריקודי עם סינים לצלילי נגנים מקומיים שזה תחביבם. כל אחד מוזמן להצטרף! יש גם קליגראפיה (כתיבה) עם מכחול ענק שמרטיבים את ראשו ומציירים בו על האספלט. הציור מחזיק כשעה עד שהוא מתייבש. המתעניינים ימצאו גם קבוצות מתאמנים בכל אומנות לחימה שתבחרו: אימון חרבות, שירה, עפיפונים, משחקי כדור שלא ראיתי מעולם וכמובן הרבה טאי -;צ`י, בכל הגילאים. מדהים לראות שם זוג קשישים הנעים בקלילות כמו חברה בני שלושים. רק בשבילם שווה למשכימי קום לבוא בשבת למקדש בחמש בבוקר. בשעה זו מתאספים אלפים, אחד לצד השני, לעשות טאי צ`י. זהו מראה שלא ניתן להעביר במילים. כך, בקלות עובר לו יום שלם במקדש.

 ישנם אתרי חובה נוספים, כמו החומה הסינית. טוב לשלב יום טיול שמשלב ביקור בחומה יחד עם ביקור בארמון הקיץ (Summer Palace). ארמון הקיץ הוא ארמון מיושן, ששימש קיסרים משושלת מינג ואחרים במשך מאות שנים. הארמון נמצא לצד אגם בפאתי בייג`ין, וכיום משמש כאתר תיירותי בלבד. באגם ישנה ספינה עתיקה, הבנויה בצורת דרקון -; אחד מסמלי החוזק והגבורה הסינים. ישנה אגדה המספרת, כי לפני כמה מאות שנים הייתה קיסרית שפחדה ממים ולא עמדה בשיט באגם. בשל חששה הרב, היא הרשתה לעצמה להשתמש בתקציב השנתי, המיועד לעם, על מנת לבנות לעצמה ספינת שיש מפוארת שהוצבה בשפת האגם. כך הרגישה בטוחה על פני המים.

על החומה הסינית אין מה להרחיב. אחד מפלאי עולם, אורכה עצום וישנם 4 אתרים עיקריים אליהם תיירים מגיעים. זה תמיד מרגש לראות בחומה קבוצות קבוצות של סינים, חלקם מבוגרים מאוד, המגיעים מרחבי סין, כדי לראות לראשונה את הפלא בו הם כל כך גאים. כל חייהם חסכו כסף להגיע לרגע זה. לחומה ניתן להגיע באוטובוס תיירים, או להשכיר מונית ליום שלם, כולל ביקור בארמון הקיץ. מונית צמודה מ-8 בבוקר עד 18:00 עלתה לנו, 3 אנשים, כ-500 un ביחד (250 ¤). אגב, מהירח לא באמת רואים את החומה אך מהמטוס, כחצי שעה לפני הנחיתה ביום בהיר, ניתן לראותה בברור.

 אתר חובה נוסף הוא העיר האסורה. אם היינו נוסעים אחורה בזמן כמו דאג וטוני ,300 שנה לדוגמה והיינו במקרה נוחתים בתוך העיר האסורה , היינו מתים תוך 5 דקות. העיר האסורה כשמה כן היא - מקום מושבם וביתם של הקיסרים ומשפחתם. העיר נבנתה וחלקים ממנה נהרסו ושופצו, אך תמיד חיו שם שושלת המלוכה, מוקפים בחומה, מופרדים מן האספסוף ופשוטי העם. גזר דין מוות הוטל על מי שנתפס בתוך גבולות העיר ללא דם כחול בעורקיו. כיום ניתן להיכנס ולראות את המקום ללא חשש, ואפילו עם דמי כניסה לא משמעותיים. שעתיים-שלוש זהו פרק זמן די והותר לעיר האסורה. ניתן לראות את הבנייה המיוחדת של המקום, את מיטת האפריון של הקיסר, את העץ המיוחד בחצר, למרגלותיו היו הקיסר והקיסרית נישאים. כיום רואים זוגות זוגות מצטלמים לצידו כיוון שהאמונה אומרת כי כך לא יתגרשו לעולם. לבתים עצמם אין כניסה אך ניתן להציץ מן החלונות. אגב, הרבה מן הבנייה היא בהתאם לאמונת הפאנג-שווי -; די מדהים לחשוב שבנו זאת לפני מאות שנים, בהתחשב בעובדה שאנו במערב התוודענו לתורה בעיקר בעשור האחרון...

לתחילת הכתבה

אוכל וקניות בעיר

האוכל הסיני : לא רק אורז.....
 האוכל הסיני הוא מאוד מגוון, ומכיל מטבחים מסוגים שונים. המאכלים המסורתיים הבסיסיים כוללים את הברווז פקין וכמובן הדים סאם. בתרגום חופשי מסינית, דים סאם הוא `חלק מהלב`, מרגע שאוכלים אותו קשה להוציא אותו מהלב - התמכרות מהירה מובטחת. מדובר בכיסוני בצק ממולאים, מטוגנים או מאודים. הם באים בטעמים מגוונים: דים סאם עם ירקות, בשר, שרימפס. מלוחים או מתוקים. זה מתאים במיוחד ליום עמוס שאין זמן לשבת ולאכול. אפשר לקנות אותו בכל מקום, גם ברחוב. באופן כללי, אני ממליצה בחום על ירקות מאודים (שבכל מקום אחר בעולם אני לא סובלת) - שם הם פשוט עושים זאת אחרת: ברוקולי, פולי שעועית (אדממה) ועוד כל מיני ירוקים שלא טעמתם ולא גדלים באזורים אחרים בעולם. טעים ומוסיף.

המלצה כללית : האוכל מאוד חריף אז ניתן לבקש מהמלצרית ללא החריף. רוב הסיכויים הם שהיא תהנהן בהבנה, למרות שאין לה מושג מה רוצים ממנה האנשים המערביים המשונים האלו, ובסופו של דבר, כאשר תטעמו תבינו שאכלתם אותה (תרתי משמע). הנחמה היחידה שזה לא עלה לכם כמעט כלום...

במסעדות המסורתיות זה חוויה להיות בעת חילוף משמרות של צוות העובדים. ישנם טקסים ברורים. צוות המלצרים לדוגמה, עומד בשורה בחוץ, סמוך לכניסה, וראש המשמרת עובר בין כולם, בוחן ובודק מי לא הגיע תקני, מי לא גיהץ היטב את החולצה - ממש כמו רס"ר משמעת. אחרי שהסתיימה הבדיקה, נגלה מחזה משעשע: המלצרים שרים שיר קבוע עם תנועות ריקוד משותפות על מנת להיכנס למצב רוח של עבודה. טקס דומה, אך ללא ריקוד (תודה לאל...) נערך לטבחים על-ידי השף.

 לאלו מכם שלא מתחברים לאוכל המקומי -; אל דאגה: בבייג`ין ניתן למצוא את כל רשתות ה`פאסט פוד` הבינלאומיות: ממק`דונלדס ו-KFC ועד סטארבאקס ופיצה האט. אני ממליצה גם על ה- Breadtalk - רשת מדהימה של מאפים, קפה ודברים טובים. אנחנו התמכרנו- מומלץ ! המטבח שקוף כולו כך שניתן לצפות בעבודת הקונדיטורים, יש מבחר גדול של טעמים ויותר מכל -; מדברים אנגלית! מומלץ: עוגת תמרים, לחם בננה ומאפה צימוקים וגבינה. נמצא ברחוב וואנג -;פו -;ג`ינג (Wangfujing) בתוך קניון בצומת הרחוב (לידו יש גם סטארבאקס).

לקנות הכל מהכל
וכעת הגענו לחלק החשוב והמהנה ביותר - הקניות. הביאו מזוודה ריקה או שתיים איתכם (או פשוט תקנו שם) כי אפשרויות הקניות הן בלתי מוגבלות. העיר מלאה בקניונים, אך אל תתנו למראה להטעות אתכם, מה שנראה מבחוץ כקניון בן 5 קומות הוא בעצם שוק אחד גדול, עם הרבה דוכנים צפופים בפנים. זהו סידור נוח מאוד, במיוחד שקר בחוץ .

הקניונים העיקריים והמוכרים הם:
Silk market
Ya shaw (san li tun) market
Lido market -; שוק קטן מאוד, אך פתוח עד 23:00 בלילה .
pearl market - לצד שוק הפנינים ישנה חנות גדולה לצעצועי ילדים ומשחקי מחשב למיניהם. אגב, שוק הפנינים נמצא קרוב למקדש השמיים, אז ניתן לשלב בין השניים.

Wangfujing -; וואנג-פו-ג`ינג: אחד הרחובות המפורסמים בעיר. זהו למעשה מדרחוב קניות מרכזי באזור של העיר האסורה. כאן תמצאו המון חנויות, כולל מותגי יוקרה בינלאומיים לצד חנויות זולות, חנויות אמנות, כולל מספר קניונים. מדי פעם גם עורכים תערוכות רחוב במקום. אגב,זה בערך הדבר היחיד שתוכלו לומר לנהג מונית בסינית והוא יבין למה התכוונתם....

מילת המפתח בקניות היא להתמקח, והרבה. שיטה ידועה שכמעט תמיד עובדת היא לא להסכים למחיר, ללכת שני צעדים ואז לשמוע את המוכר צועק שתחזור, והנה הוא מסכים למחיר שנקבת. שימו לב גם היכן אתם קונים: בקניונים התיירותיים כמו שוק המשי (silk market) המחירים מעט יותר גבוהים מדוכני רחוב או שווקים פחות מוכרים. חשוב לדעת כי רוב הדברים שמוכרים לא עולים מעל 100 un. מעל מאה נהוג לשלם על מעיל טוב או מוצרי אלקטרוניקה כמובן. מחירון דוגמה (במטבע מקומי ליחידה): חולצות מכופתרות : 35-40, נעלי סניקרס -50, צעיף -; 20 ,משחק מחשב או סרט -; 10 .

אני לא יודעת מה אתכם -; אני מכורה לסופרים הגדולים, ובמיוחד במזרח. ביקור בבייג`ין מחייב ביקור ב"קארפו" -; רשת סופרים בינלאומית. שם תמצאו הכל מהכל: דברים לבית, מתנות, אוכל ותבלינים, סוגים שונים של תה צמחים, כלי כתיבה- גן עדן לסטודנטים, קוסמטיקה והמון הפתעות בעיצובים מדליקים. לאנשים שגרים בסין הסופר לא נחשב לזול אך בשבילנו זה ממש משתלם. טוב גם למי שעייף מההתמקחויות ברחוב...
Carrefour Supermarket (China International Exhibition Center Branch)
כתובת: No. Yi 6, Beisanhuan Donglu, Chaoyang District
 טלפון: 010-84601030

והערה אחרונה על החלפת כסף: אפשר להחליף במקומות רבים בעיר, גם בחלק מהחנויות למרות ששם אתם מסתכנים בכסף מזויף- במיוחד בשטר גבוה כמו 500 UN. על מנת להחליף בבנק צריך דרכון. הכי נוח פשוט להחליף במלון . שימו לב שבסלנג הסיני המטבע נקרא :"קוואי " (KWAY) אך שמו הפורמאלי הוא: UN.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על בייג'ין