טיפים וסיפורים משבוע בפריז: שלושה מבוגרים וילד מתוקקקקקק בן שנתיים: לאו דוקא לפי הסדר:

יום שווה במיוחד: מזמן תכננו ללכת ל )Fondation Louis Vitton מוזיאון אומנות מודרנית – לא של אופנה – רק קרוי על שם המעצב, שעל שמו קרויה הקרן - fondation) בעיצובו של האדריכל המפורסם פרנק גרי. יחד עם זה זכרתי מאד לטובה פארק/ לונה פארק לילדים שהייתי בו עם ילדי ב 2011- ומאד רציתי לקחת לשם את האחיין (המתוקקקק) בן השנתיים בטיול הנוכחי. שם הפארק: Jardin d'Acclimatationבשולי יער בולון. ובכן, מסתבר ששניים אלו- המוזיאון והפארק צמודים אחד לשני, וגם.. כרטיס הכניסה למוזיאון מאפשר כניסה ישירות ממנו לתוך הפארק – מבלי לשלם כניסה לפארק. שווה. המוזיאון מרשים, יצירה ארכיטקטונית, עם מרפסות לנוף. זמן: שעתיים פלוס. ואז הפארק: מושלםםםם. מתקני לונה פארק לקטנטנים ממש וגם לגדולים יותר (התמקדנו בשניים, זה הספיק עם הקטן). הכל מטופח, מקסים. ההיילייט: השטח הגדול עם זרנוקי המים מכל הכיוונים- הילד משוגע על מים. קפץ ערום והיה מאושר. עד שמפקח בא להעיר לי...רצוי לא ערום לגמרי☺ אבל הוא היה נחמד וגם הספיק לנו. בסוף היום יצאנו מהפארק לתחנת האוטובוס הקרובה, נסיעה קצרה לשאנז' אליזה. כי איך אפשר בלי?! והיי..השדרות אפילו הפתיעו: את הפסז' שיפצו ועשו חנות גדולה הפונה לשדרה עם פייר הרמה+ ל'אוקסיטן ביחד. תודו שהשילוב מרגש משהו...ועוד כמה מטרים למטה: גלרי לה פייאט בשאנז' אליזה!! השומר ראה את הפליאה וענה בחיוך שהסניף חדש: נפתח לפני שלושה/ ארבעה חודשים. קומפקטי. שווה להיכנס גם רק על מנת להינות מהעיצוב.

יום אחר: עוד אטרקציה שווה לכולנו: L'Atalier des Lumieres (עכשיו מוצגת תערוכה של ואן גוך )- באולם הענק והחשוך (פעם בית יציקה) יצירות האומנות מוקרנות על הקירות בליווי מוזיקה ואפקטים דיגיטליים. מהמם. עובדה שחזרנו לשם כעבור שנה (יולי 2018: Klimt). ברובע ה 11 המומלץ!

טיפ כללי ובעצם ספציפי: גינות בפריז!! חפשו אותן במסלול שלכם. או לכו לפי הנסיון שלנו:

ביום הראשון לטיול (יום שישי בבוקר) על הבוקר (לא כזה מוקדם..."בוקר" זה יחסי) ירדנו לשדרת Richard Lenoir קנינו בשוק מה שצריך וחשבנו לראות מה יש בPlace de la Republique – קראתי שיש שם בקיץ מזרקות מים לילדים, וחשבתי שיהיה מקום נחמד לפיקניק ...אז לא ראינו כלום. קרוב מאד לשם יש גן שהכרתי רק מחריש מפות וטיפים וכו' – Square du Temple Elie Wiesel ולשם הלכנו (בדרך עצרנו בMonoprix שווה, הצטיידתי בשתי עוגות חמודות (היה שם פטיסרי בפנים)). הבאגטים היו אחלה (שאנחנו הכנו - מהקניה בשוק*). ישבנו על הדשא. הגינה מאד יפה. בכלל קטע הגינות האלו במרכז העיר – לא...אין לנו כאלו בארץ. הן פרוסות ברחבי העיר, והגישה אליהן היא ישירה וקלה: מהמדרכה, פותחים דלת ברזל קטנה: והנה אתם במקום רגוע, ירוק, מטופח. בגינה הזו היתה ספריה לילדים מתחת לגזיבו, וגן יפני כזה עם בריכת מים, ברווזים... פשוט יפה. הגינה מוקדשת לאלי ויזל. פסלו מוצב בגן היפני, במרכזה.

*שווקים: לדעתי כדאי לבדוק ימים ושעות השווקים הקרובים אליכם. (מצאתי באתר עיריית פריז):

בשדרת Richard Lenoir יש שניים לפחות: היינו בשניהם:

הידוע כ marche de Bastille חמישי 7-14:30, ראשון 7-15:00

השני, טיפה יותר צפונה:marche de Popincourt בין הרחובות Oberkampf et Jean-Pierre Timbaud

שלישי 07:00-14:30, שישי 07:00-14:30

חוזרת לגינה: היה בה גם שלט מצמרר: בכל הטוב הזה פתאום ההיסטוריה מכה בפנים: בקיצור, ובתרגום חופשי, כך כתוב בשלט: מ 2007:

"יותר מ 11,000 ילדים גורשו מצרפת מ1942 עד 1944 ונרצחו באושוויץ בגלל שנולדו יהודים. יותר מחמש מאות ילדים חיו ברובע השלישי*, ביניהם שמונים ושבעה קטנים מאד שלא זכו להגיע לגיל גן/ ביה"ס

עובר אורח, קרא את שמותיהם, עדותך תהיה כיד זכרון למקום קבורתם שאינו נודע"

ושמות 87 הילדים וגיל כל אחד מהם (שנה עד שש) כתובים כאן, מתחת.

לכתוב זאת עכשיו כואב יותר מאשר לקרוא זאת אז באותו הרגע, אז בגינה. עצוב ולא נתפס. איך קרתה הזוועה. איך נתנו לה לקרות.

*הרובע בו נמצאת Square du Temple, רובע המראה, בו חיו הרבה יהודים לפני השואה.

משם הדרך לרחובות הפנימיים של המארה היתה קצרה.

וגינה נוספת, יום אחר: אחרי ארוחת צהרים בrue de la Harpe התירותי, ברובע הלטיני, הגענו לגינהSquare René Viviani, (בילינו בה בעזרת: אחת מילפיי ושתיים: אקלייר מהפטיסרי ממש מעבר לכביש. זה הקינוח לארוחה), האחיין המתוק בעזרת הדוד (בעלי…) פגש בברז מים הפריזאי היפה הזה שרואים פה ושם בגינות, ונהנה שוב ממים מרעננים על גופו (לא, לא היה שוב סטרפטיז מלא, אבל חלקי בהחלט שכן).

ובמעבר חד: בגינה זו גם כן מוצב שלט לזכר המגורשים ובפרט לזכר הילדים היהודים שנרצחו באושוויץ "כי נולדו יהודים", ונמנו שמותיהם, שחיו כאן, ברובע החמישי. אם כך, הבנו, זו בודאי אנדרטה נוספת , אחת מיני כמה , שהעיריה(?) עומדת מאחורי ההחלטה לפזר בגינות או בפינות שונות בפריז. (גם במארה, ליד בי"ס נתקלנו בציון דומה, חרוט על קיר).

ראוי לציון.

כעבור חצי שעה, ולאחר שחצינו את הסיין ועברנו ליד קטדראלת הנוטרדאם (אין גישה אפילו לגן היפה שבגב הקטדראלה. לפחות לא מהרחבה הקדמית שכן היא מגודרת בגדר לבנה אטומה גבוהה. ראינו אנשים הולכים מצד שמאל של המונומנט- יתכן שאילתרו כניסה משם. אבל לא רצינו להתעכב שם הפעם). והנה אנו בגדה הימנית: שוב צורך במנוחה עם הקטן שעובר משבר עייפות קל: חיפשנו גינה ומתקני שעשועים: הכרנו מפעמים קודמות: גינת Châtelet, השם במפה: Square de la Tour Saint Jacques, מיקום אחד המרכזיים שיש, ליד הוטל דה ויל, rue de Rivoli. נכנסנו. הגינה הגדולה מלאה אנשים: על הדשא מסביב: כאלה שלוקחים פסק זמן, אוכלים, נחים, סתם נפגשים, מקומיים ותיירים. ויש גם מתקני שעשועים לילדים הקטנים. יכול להיות פסק זמן מעולה לשופינג ב rue de Rivoli.

טיפ אחרון משמח לסיום: חנות הלגו במרכז הקניות המחודש Forum les Halles - חנות יפה! והאחיין המתוק קבל מהדודים משחק לגו לגיל שנתיים. מטוס!! איזה כיף!! היה מה לעשות בערב במלון:)

דוקא לגני לוקסמבורג לא הגענו… חבל… והיו עוד המון דברים שרציתי ולא הספקנו… אבל היה כיף גדול.

מקווה שעזרתי והיה מעניין ופרקטי!

נ.ב. היום זה היום החם בהיסטוריה (בלי הרבה הגזמה) בפריז. 45 מעלות לפי החברים הפריזאים, 42 לפי מהדורת החדשות בארץ. יתכן שגינות ומים זה שילוב לא רע למי שמבלה עכשיו בעיר….ויש את Paris Plages ובצפון העיר גם בריכות ממש ב canal de l'Ourcq. (קראתי, לא הייתי).