פרולוג
לפני כשנתיים, קראתי באתר למטייל, כתבה של הרמינטור (יגאל לחזיאל), על קלאב מד סינט מוריץ ויצרתי איתו קשר וקבענו לטוס לסקי בשנה העוקבת ביחד.
לפני כשנה טסנו ביחד לקלאב מד שאמוני והשנה החלטנו לסגור, כאמור, בקלאב מד סינט מוריץ.
יצרנו קשר עם משרדי קלאב מד ישראל והזמנו דרכם ( סוכנת - אילנית) חופשת סקי ללא טיסות בקלאב מד סינט מוריץ, בין התאריכים 27.1-3.2.2013
הקבוצה הלכה וגדלה ובסופו של דבר הגענו לכ 35 אנשים.
לאחר שסגרנו את נושא הקלאב, חיפשנו טיסות, כיוון שבתחילה הטיסות דרך הקלאב לא היו בשעות נוחות (חזרה מציריך בשעה 10:00 בבוקר- יציאה מהקלאב בערך בשעה 05:00 בבוקר).
הטיסות הרלוונטיות ביותר הינם ליעדים הבאים : מילאנו, ציריך ואינסברוק.
אנו יצרנו קשר עם אל -על וסוויס שלהם יש מונופול לציריך, אולם המחיר המינימאלי לקבוצה עמד על כ 580$ לאדם ועל כ 550$ לאדם למילאנו (אל על בלבד).
ישנם טיסות נוחות לאינסברוק דרך וינה באמצעות אוסטריאן אירליינס, אולם גם שם המחיר לקבוצה הינו גבוה (כ 550$).
חלק מהחברה שיכלו להעדר שתי שבתות טסו ביום שישי דרך איג'י ג'ט לג'נבה וחזרו ביום שני בבוקר דרך באזל. הטיסה עלתה להם כ 180 יורו בלבד כולל מזוודה וציוד סקי ( הם הזמינו את הטיסה ביולי).
אנו יצרנו קשר גם עם חברות שכר אחרות (ישראיר, ארקיע וסאן דור, נאוס ועוד), אולם לא היה להם טיסה אטרקטיבית להציע לנו.
אל על הוציאה מבצעים בתחילת אוקטובר עד לסוף דצמבר, ללא ציריך, ב 450$ לשבוע.
13.10.2012 012.jpg
אני יצרתי קשר עם האחראי על קבוצות באל על וניסיתי לסגור עימו על מחיר דומה לתאריכים שלנו, אולם הוא טען שלציריך לא יהיו מבצעים כלל ושהוא לא בטוח שבתאריכים אלו יהיו מבצעים, כיוון שמדובר בתאריכים מאוד מבוקשים.
לאחר שהמו"מ עם חברות התעופה אלו לא צלח, החלטנו לסגור, בתחילת נובמבר, דרך פגסוס אירליינס (טיסת לו קוסט טורקית) והמחירים נעו שם בין 250$ ל כ 320$ לטיסה הלוך ושוב, לא כולל ציוד (על ציוד סקי רצו תוספת של 120$!).
לאחר שסגרנו את הטיסה, אל על הוציאה בתחילת דצמבר, מבצעים שכללו טיסות עד לסוף פברואר, שכללו גם טיסות לציריך ו/או למילאנו ב 450$.
לי לא הייתה את הסבלנות, כיוון שמדובר היה בקבוצה גדולה ופחדתי "שניתקע".
בסופו של יום 18 חבר'ה טסו דרך פגסוס אירליינס, 4 טסו דרך איג'י ג'ט, 3 טסו באמצעות נקודות דרך אל על, 8 טסו דרך סוויס (לחלקם אסור היה לטוס דרך טורקיה) ועוד 2 הגיעו דרך הקלאב.
לאחר שסגרנו את נושא הקלאב והטיסות, בדקנו דרך האינטרנט חנויות להשכרת ציוד באתר.
המחירים שם היו בשמיים, ללא כל פרופורציה לאתרים אחרים ועל כן שכרנו את הציוד דרך הקלאב (קיבלנו ציוד איכותי במחיר הגיוני, קל וחומר לסינט מוריץ).
בתחילה רצינו להגיע לקלאב באמצעות רכבת (כ 60 יורו הלוך חזור), אולם לאחר שהתברר לי שצריך להחליף 3 רכבות בדרך ולאחר מכן יש צורך באוטובוס, כמו כן מספר אנשים הגיעו לא בקו בריאות מירבי ועל כן רצינו לאפשר להם אפשרויות טיול, החלטנו על השכרת רכבים.
ישנן חברות רבות של השכרת רכב באינטרנט שהן כמו ZAP . ניתן לדבר עימם גם טלפונית ולהוריד את המחיר בכ 5-10 אחוזים נוספים (היינו צריכים יחסית מספר גדול של רכבים).
ברוב החברות הללו, אין ביטוח מלא לרכב ויש צורך לרכוש ביטוח נוסף של החזר השתתפות עצמית, כלומר אם חו"ח קורה משהו יש צורך לשלם את עלות התאונה ורק לאחר מכן תובעים את חברת ההשכרה האינטרנטית.
אנו ניסינו ליצור קשר ישירות עם החברות הגדולות ולנסות להגיע ישירות דרכן למחיר הזול ביותר, אולם המחירים שם היו יקרים יותר.
בסופו של דבר יצרתי קשר עם עמי אלמוג מ "עמי סקי", שהוא סוכן שמקבל עמלות מהלקוחות ואת המחירים הזולים שהוא משיג מחברות ההשכרה, הוא "מגלגל" ללקוחותיו.
ניתן להשיג מחירים טיפה יותר זולים באינטרנט מעמי (זה מאוד תלוי באיזה רכב מדובר, לדוגמא בטרנזיט אצל עמי המחיר היה הכי זול), אולם חו"ח כאשר יש תאונה יש צורך לשלם קודם את ההשתתפות העצמית ורק אח"כ לבוא בדין ודברים עם חברות ההשכרה.
אנו שכרנו מספר רכבים מעמי ( דרך שלמה סיקסט) וקיבלתי ממנו שרות מקצועי ומצוין ומספר רב של טיפים (איזה טיפוס מצחיק הוא J).
13.10.2012 173.jpg
טיסה והגעה לאתר
הטיסה של חברת פגסוס אירליינס המריאה בשעה 05:30 בבוקר משדה התעופה לאיסטנבול ושם חיכינו כ 3 שעות לטיסת המשך לציריך.
 שדה התעופה באיסטנבול (לא מדובר על שדה התעופה "אתאטורק" הראשי), יחסית קטן ואין יותר מידי מה לעשות שם.
לאחר מכן תפסנו את טיסת ההמשך לציריך ונחתנו בשעה 13:20 בשדה התעופה.
קיבלנו את המזוודות בהקדם והלכנו לקבל את הרכב מהדוכן של סיקסט.
אנו הוספנו נהג נוסף לרכבים (עלות של כ- 70 פרנק לכל התקופה) ולקחנו את הרכבים והתחלנו בנסיעתנו לכיוון סינט מוריץ.
הניווט לאתר הינו יחסית פשוט ואנו השתמשנו ב "ווייז" ובחלק מהרכבים היה גם מערכת G.P.S מובנת.
הדרך עד לעיר CHUR, עברה באוטוסטרדות , ולאחר מכן הדרך התפתלה בין ההרים. הדרך מקסימה ביופייה והרגשנו ממש "כמו" בשוויץ... J. לאחר כ 3 שעות הגענו לקלאב, בתחילה היה קצת ברדק בחדרים (כמות רבה מאוד של אנשים שחלקם הגיעו בשעה מוקדמת יותר), אולם לאחר פרק זמן של כשעה ועם עזרתה האדיבה של אילנית מימוני הסוכנת שלנו מקלאב מד בארץ קיבלנו את החדרים.
אנו נרשמנו כבר באפריל 2012, ועל כן היינו הראשונים שקיבלו את חדרי המשפחה ענקיים שמורכבים למעשה משני חדרים, איזה הבדל לעומת החדרים הקטנטנים (אך המוקפדים) בשאמוני.
נרשמנו לקבוצות ולקחנו את הציוד מקלאב מד עצמו (לא היה תור וזה היה מאוד מהיר). חלקנו שילם עבור ביטוח סקי וציוד סך של 27 יורו, כיוון שלפני כ 3 שנים נשברו לי זוג מגלשיים ומחיר המגלשיים לטענתם הינו 1,000 פרנקים, על כן לא לקחתי את הסיכון.
בסינט מוריץ לא שמעו על המושג "חנייה בחינם" ו/או חניה במחיר שפוי.
ישנה חניה חיצונית בקלאב בעלות של כ 50 פרנקים לשבוע, אולם לנו לא היה שם מקום וישנה חניה מקורה של הקלאב בעלות של כ 150 פרנקים לשבוע.
אנו החנינו חלק מהמכוניות במרחק של כ 200 מטר מהקלאב והמחיר שם ליום הינו כ 17 פרנקים.
13.10.2012 365.jpg
אתר הסקי והקלאב
אתר הסקי חולש על כ 350 ק"מ ומחולק ל 3 אתרים עיקרים: קורביליה, קורבץ, דיאוולוזה
הקלאב הוא אינו "סקי אין - סקי אאוט" (אחד החסרונות המהותיים).
האתרים מאוד רחבים, מטופחים, שמורים, מקסימים והנוף מדהים, והמסלולים ששולטים שם הינם אדומים ושחורים.
לרוב מעליות הכיסא ישנו כיסוי פלסטי שמגן מהרוח.
הדבר שהכי מפתיע, הינו מיעוט הגולשים. האתר נראה ריק רוב הזמן וכמעט ואין חשש "להתנגשויות", כמו כן אין תור כלל במעליות הכיסא.
קורביליה - הגונדולה ממוקמת כ 300 מטר מהקלאב וניתן ללכת אליה רגלית ו/או יש אוטובוס של הקלאב בשעות הבוקר.
ישנו מסלול כחול מדהים מספר 26 שיורד לעיירה, הוא עובר בין עצים ובמנהרה מתחת לכביש ולבסוף בגשר מעל לנחל מים.
קורבץ- מרוחק כ 8 דקות נסיעת אוטובוס (ישנו אוטובוס של הקלאב שלוקח ומחזיר אותך ישירות).
המסלולים שם דומים בעיקרם למסלולים לקורביליה ושם אני מאוד ממליץ על המסלול השחור שיורד לעיירה והמסתיים ליד הקזינו בקפלינסקי.
דיאוולוזה - מרוחק כ במרחק של כ 20 דקות נסיעה באוטובוס (ישנו אוטובוס של הקלאב שלוקח ומחזיר אותך ישירות). זהו האתר "הפראי" וה"בתולי" ביותר. המסלולים שם הינם יחסית המאתגרים ביותר והגענו שם למהירויות גבוהות ביותר.
מזג האוויר למעט היום האחרון של הגלישה היה מדהים, השמש כמעט וזרחה בכל הימים והשמיים היו כחולים.
ביום האחרון חלה סופה וביום זה הגלישה שם הייתה מאוד קשה.
אני נרשמתי לקבוצה מספר 4 מהיום השני היינו 5 חבר'ה ישראלים ובחור יהודי מטורקיה בלבד בקבוצה ובחלק מהימים היינו 4 גולשים בלבד.
למדריך שלנו קראו חואן והוא הגיע אלינו מברילוצ'י, פטגוניה, ארגנטינה.
חואן ערך לנו טירונות יחידה חוזרת J ולמרות, שהיינו אמורים לגלוש בד"כ במסלולים אדומים, אנו גלשנו בד"כ במסלולים שחורים והוא הביא אותנו "לקצה" וכמה חבר'ה גמרו את השבוע טיפה פצועים.
חואן הינו מדריך מעולה והוא שיפר לנו את הטכניקה ומאוד השתפרנו בגלישה בשבוע זה.
אחד היתרונות של קלאב מד סינט מוריץ, הינו שאין צורך לרדת לקלאב לארוחות הצהריים, כיוון שיש לקלאב מסעדות על ההרים וזה חוסך זמן יקר רב.
המחירים בהר גבוהים מאוד, אחד החברה הזמין כוס קפה במסעדה ושילם 10 יורו וביקשו ממנו להוסיף עוד 2 פרנקים שוויצרים (58 ₪ לכוס קפה !!!).
13.10.2012 363.jpg
בקלאב יש שתי מסעדות :
1.מסעדה רגילה.
2.מסעדה שוויצרית/איטלקית לסירוגין.
האוכל והקינוחים במסעדות היה נחמד, אולם לדעתי, הוא היה פחות טעים מאשר האוכל בקלאב מד שאמוני.
אנחנו כאמור קיבלנו חדרים ענקיים, שמחולקים למעשה לשני חדרים עם מסדרון מקשר, איזה איכות חיים יחסית לחדרים הצפופים הרגילים מקלאב מד.
בקלאב יש סאונה וחמאם נפרדים לגברים ונשים ועל כן ראינו קצת "מראות קשים" שם, כמו כן יש בריכה "מחוממת" ( המים קרים מידי שם).
ההופעות בקלאב הינן סטנדרטיות לקלאב מד יש כאלה שאוהבים אותן ויש כאלה שפחות.
אפליקציות באייפון וצילום
אני מאוד ממליץ על האפליקציות הבאות :
1.Snow forecast- ניתן לדעת נתונים רבים באפליקציה זאת על האתר, אולם הנתון החשוב ביותר הינו תחזית מזג האוויר באותו היום ולפי זה ניתן לדעת מה ללבוש ואיזה ציוד לקחת.
2.Ski tracks- אפליקציה מקסימה ונוחה לתפעול שנותנת מענה מצוין למספר פרמטרים בגלישה: מהירות ממוצעת, מהירות מקסימאלית, הפרשי גבהים, קילומטראז' גלישה והיא מציינת על המפה (ניתן גם באופן אקטיבי), היכן גלשתי ויש עוד מספר "פיצ'רים" נחמדים.
אנו קנינו מצלמות אקסטרים וצילמנו איתם.
אני רכשתי מצלמת אקסטרים מסוג "קונטור2 " וגיל רכש מצלמת אקסטרים מסוג "גו - פרו 3 בלאק".
אני אתייחס למצלמה קונטור2 שהייתה עלי רוב הזמן.
המצלמה הינה מצלמה ספרטנית הקלה ביותר לשימוש, אולם יצאו לנו סרטים מדהימים.
ישנו כפתור גדול שמזיזים אותו קדימה ואז נשמע צליל והמצלמה מתחילה לצלם וכאשר רוצים לסגור אותה מחזירים את הכפתור הגדול אחורה ואז שוב נשמע צליל והמצלמה מפסיקה לצלם.
ישנם מספר מצבים במצלמה שניתן לכוון אותה רק דרך המחשב (לא ניתן בעת הגלישה).
להלן המצבים העיקריים (ישנם עוד) :
1.צילום ב 1080P ב 40 פריימים לשנייה בשדה ראיה של כ 130 מעלות.
2.צילום ב 720P ב 60 פריימים לשנייה בשדה ראיה של כ 170 מעלות.
3.ניתן לכוון את המצלמה לצילומי סטילס כל כמה שניות.
13.10.2012 361.jpg
אני קניתי מספר מחברים לחיבור המסרטה לאביזרי הסקי :
1.מחבר שמדביקים אותו לקסדה (מגיע יחד עם הסט ואני קניתי אחד נוסף) וניתן לסובב אותו ב 360 מעלות. אני חיברתי אחד לצד הקסדה ואיתו צילמתי ברוב הזמן, כמו כן הדבקתי מחבר נוסף שישב על הקסדה והוא מצודד את המצלמה כמו "תותח" של טנק.
 זה איפשר לי גם לצלם אנשים שגלשו מאחורי.
2.מחבר נוסף מתחבר לרצועה של הגוגלס- מחבר זה כאמור מתחבר לגוגלס וכך ניתן לפרק אותו במספר שניות מועט ולהעבירו לצורך צילום בין אחד לשני.
אחד היתרונות הגדולים של המצלמה הינו, שניתן להעבירה בקלות בין אחד לשני ושניתן לכוון את העדשה במצלמה ע"י קרן לייזר, על מנת לסנכרן את הצילום ולראות שאנו מצלמים ישר רק את המטרה ללא צילום של הגוגלס או הקסדה או השמיים או הרצפה.
ישנו מחבר נוסף שניתן לחבר איתו את המצלמה ל"סטיקים" זה יכול להיות מעניין, נראה לי שלקראת שנה הבאה אני אקנה את המחבר.
העיירה ואפרה סקי
העיירה סינט מוריץ מחולקת למעשה לשני חלקים עיקריים - "באד" ו"דורף".
הקלאב נמצא ב"באד", שהוא החלק היותר "עני" ורוב מקומות הבילוי והקניות נמצאים ב"דורף".
המרחק ברגל בין באד לדורף הינו כ רבע שעה, אולם בלילה חייבים לקחת רכב בגלל הקור העז.
ישנם חניות מעצבים ובוטיק רבות בדורף שעל מנת לקנות שם צריך "משכנתא + 3 ערבים", אולם אם רוצים לקנות שוקולדים וכו' יש סניף של coop שם שניתן לקנות במחירים שפויים.
אני ממליץ מאוד על השוקולד נושא המותג coop , הילדים שלי "טרפו אותו"
בכול סניף כזה יש מספר פריטים שמתומחרים כ"סייל". אני קניתי לבן שלי "לגו מלחמת הכוכבים" ענק שבארץ עולה יותר מ 500 ₪ ב 43 פרנקים שוויצרים ( כ 163 ₪).
בערב חלק מהחברה יצא לקזינו במלון קפלינסקי המרוחק 5 דקות הליכה מהקלאב, כמו כן גם נסענו גם ל"דורף".
בדורף יש מספר מועדונים ופאבים, אנו היינו ב "קינגס" ו"בדימונדס".
1.קינגס - המועדון יפה ומושקע נמצא במלון היקר ביותר בסינט מוריץ. המחירים שם פשוט הזויים. ניתן לרכוש שם בקבוקי שמפניה במחיר של כ 6,250 פרנקים שוויצרים (זה לא טעות -- 25,000 ₪ לבקבוק) והבירה עולה שם כ 20 פרנקים.
2.מועדון הדימונדס- למועדון משלמים בכניסה 10 פרנקים, אולם המחירים שם יחסית שפויים ובשעה 00:00-01:00, הוא מתמלא.
13.10.2012 171.jpg
הדרך הביתה
יצאנו ביום ראשון 3.2.2013 בשעה 08:30, יום לפני כן, התחוללה סערה ועל כן הכביש היה מלא שלג, אולם שוויץ זה שוויץ והמפלסות עבדו במהירות ופיזרו מלח ותוך שלוש שעות הגענו לשדה התעופה בציריך.
הדיוטי פרי בצירך יחסית יקר, למעט אולי שוקולד טובלרון, הטיסה לטורקיה יצאה בשעה 14:10 ואנו שהינו בשדה התעופה באיסטנבול כ 3 שעות ונחתנו בנמל התעופה בן גוריון בשעה 23:00.
סיכום, טיפים ותודות
לא סתם כול השמנא והסלתא של אירופה גולשת בסינט מוריץ. האתר מרהיב ביופיו וכיף מאוד לגלוש בו .
למרבה הפליאה קלאב מד סינט מוריץ הינה הדרך השפויה הכמעט יחידה לגלוש באתר בתקציב סביר ואם אנו משקללים את נושא עלות הרכב (תודות לעמי המחיר גם כן היה שפוי) ואת עלויות הטיסה (דרך פגסוס אירליינס או דרך איג'י ג'ט או דרך נקודות אל על או דרך מבצעי אל על), ניתן להרכיב חופשה מדהימה ביעד יוקרתי מאוד במחיר דומה למחיר בחופשה באנדורה.
אם עסקינן בהשוואות (יהודים או לא) לאתרים יחסית דומים לדוגמא, שאמוני, הרי בסינט מוריץ האתר יותר יפה והגלישה בו יותר מהנה, אולם הקלאב בשאמוני נמצא במיקום נוח יותר (סקי אין סקי אאוט לחלק מהמסלולים) והעירה שאמוני יותר נגישה (שעה נסיעה מג'נבה), והקלאב נמצא בעיירה ואין צורך במכונית ובשאמוני האפרה סקי מגוון ורב יותר במחיר שפוי יותר בקלאב מד שאמוני האוכל גם טעים יותר.
ברצוני להודות בנושא הרכב לעמי אלמוג שעזר לי לא רק במחיר, אלא גם בטיפים (לרכב ולאתר) ולאנשי קלאב מד קארין אמזלג וזאב דהן שעזרו לי בכול מיני בעיות שצצו עם הקבוצה הענקית הזאת וללא עזרתם החופשה לא הייתה קורמת עור וגידים.
לאחרונה חביבה ואחת והיחידה אילנית מימוני סוכנת קלאב מד ישראל, ששיגעתי אותה כמעט שנה שלמה והיא עזרה לי עם כל השינויים והבלת"מים שקרו בדרך והיא תמיד חיפשה טובת הקבוצה במסגרת האפשר, על זה מגיע לה יישר כוח ותודה רבה ענקית.
קצת קשה ללא הסקי ויש לי הרגשה של ריקנות, אולם עוד כחודש הבנתי שקלאב מד יוצא במבצעים לגבי שנה הבאה. התחלנו לחשוב בכיוון של קלאב מד ואל דיזר, אם המחירים יהיו הוגנים נראה לי ששנה הבאה ב"ה נהיה שם בינואר עם אותה "הקבוצה המצומצמת".

13.10.2012 160.jpg13.10.2012 165.jpg13.10.2012 179.jpg13.10.2012 183.jpg13.10.2012 251.jpg