פוטסדאם (Potsdam)

אחרי הרבה שעות של חיפושים באתרי תיירות באינטרנט ובאתר המטייל המצוין אספתי מספיק חומר וריכזתי אותו בפשטות בכדי לאפשר קריאה והבנה נוחה לסיור כליל בפארק סנסוסי.

סיור בפארק סנסוסי (Park Sanssouci)

הפארק משתרע על שטח של 2900 דונם. זהו מקבץ הארמונות והגנים החשוב ביותר בגרמניה. הקמתם החלה בימי פרידיריך הגדול במאה ה-18 ונמשכה בימי פרידריך וילהלם ה-4 באמצע המאה ה-19. החלק העתיק ביותר הוא ארמון סנסוסי, שהיה מעון הקיץ של פרידריך הגדול. את הפארק בצורתו הנוכחית תכנן אדריכל הגנים הגרמני פטר יוזף לנה (Lenne`) בימיו של פרידריך ה-4.

הגעה: מתחנת הרכבת פוטסדאם באוטובוס קו 695 או בחשמלית בקווים 96 או 98. אל מתחם הפארק נכנסים מהכניסה הראשית, המזרחית מרחוב (Schopenhauerstrasse ) נכנסים לרחוב (Hauptallee). הכניסה מעוצבת בסגנון רוקוקו. תכנן אותה הנס גיאורג פון קנובלסדורף בימי פרידריך הגדול. אדריכל זה הוא שהחדיר את הרוקוקו לפוטסדאם. הסיור בפארק סנסוסי (בלי תשלום) כרוך בהליכה מרובה. אי אפשר להיכנס אליו במכונית. מי שזמנו בידו יכול לטייל בנחת בגנים המרהיבים וליהנות משפע הפסלים, הירק, המים וכמובן הארמונות. מי שממהר יכול להתרכז ב-2-3 מהמבנים. אסור כמובן להחמיץ את ארמון סנסוסי עצמו (כניסה בתשלום), העומד ליד השער (צריך לעמוד בתור לקופה). ליד הקופה אפשר לקבל עלון (בכל השפות, חוץ מעברית כמובן) ובו מפה מפורטת של הפארק ואתריו.

ארמון סנסוסי (Sanssouci)

שעות הפתיחה : 09-17 – מאפריל עד אוקטובר. 09-16 - מנובמבר עד מארס. ביום שישי סגור

פרידריך הגדול הורה בשנת 1744 לעקור את עצי הפרי מגן המטבח המלכותי של אביו,

המלך פרידריך 1, ולשתול במקומם כרם ענבים. שנה לאחר מכן, התחיל אדריכל החצר פון קנובלסדורף בבניית ארמון בתוך הכרם. זהו מבנה חד-קומתי מוארך, בסגנון הרוקוקו. הוא תוכנן כדי להגשים את משאלתו של פרידריך: לחיות בלי דאגות (Sans souci בצרפתית), להגות את הגיגיו הפילוסופיים ולעסוק בתחביביו המוסיקליים. ליד האגף המזרחי של המבנה נמצא קברם של בעל הבית וכלבו האהוב, "וינדשפיל". פרידריך ציווה עוד בחייו לקבור אותו ואת כלבו בסן סוסי. אבל לאחר מותו קברו את המלך בקברי משפחתו, בית הוהנצולרן. רק ב-1991 הוחלט למלא את בקשתו האחרונה, ועצמותיו הועברו לארמון סן-סוסי. צורתו החיצונית של הארמון פשוטה יחסית, אבל מבפנים רוהט וצויד ברוב פאר והדר. אגב, האורח הבולט ביותר בארמון היה הפילוסוף הצרפתי וולטייר שהתגורר בו שלוש שנים, מ-1750. במרכז הארמון מצוי אולם השיש הסגלגל (אובאלי). באגף המערבי מצויים חדרי האורחים, ובהם "חדר וולטייר".

באגף המזרחי: חדרי המגורים של המלך, חדר הקונצרטים והספרייה הפרטית המפוארת. את האגפים הצדדיים – אגף הנשים בקצה המערבי ואגף השירותים בקצה המזרחי בנה פרידריך וילהלם ה-4 בשנים 1841-2 (האדריכל: א. פרסיוס). מלך זה, נינו של פרידריך הגדול, עמד במרכזה של תקופת הבנייה הגדולה השנייה בפארק סנסוסי. את הגנים המופלאים סביב הארמון פיתח פרידריך הגדול בהדרגה מתוך כוונה להאפיל על גני ארמון ורסיי. גלריית התמונות (Bildergallerie). מבנה חד קומתי שנבנה בימי פרידריך הגדול כדי לאכלס את אוסף הציורים הפרטי. מוצגות בו יצירות היסטוריות של אמנים הולנדיים ואיטלקיים, ובהם רובנס, ואן-דייק, טינטורטו וקאראבאג'יו.

הלשכות החדשות (Neue Kammern)

נמצאות כמה עשרות מטרים ממערב לארמון. תכנן אותן פון קנובלסדורף, אדריכלו של פרידריך הגדול. במקורן שימשו מבנים אלה כחממה לגידול תפוזים, אבל בשנים 1771 – 1774 עוצבו מחדש, על פי תכנון של האדריכל ג. אונגר, בתור מעון לאורחיו של המלך. מעל למבנה נראית טחנת הרוח ההיסטורית, שנבנתה רק בסוף המאה ה-18, והיא חיקוי של טחנות רוח הולנדיות. ניתן לבקר בתוך הטחנה. יש שם תערוכה על הטכניקה של הפעלת טחנות רוח (ביום שני – סגור. בשאר ימי השבוע פתוח מ-10 עד 18 בימי הקיץ ועד 16 בימי החורף).

חממת התפוזים (Orangerie)

המבנה נבנה באמצע המאה ה-19 בסגנון ארמונות הרנסנס. הוא עומד בראש גבעה קטנה, שצריך לטפס עליה. כיום, הוא משמש ארכיון. אורכו של המבנה כ-300 מטר. לפני הכניסה הראשית עומדת אנדרטה לזכרו של המלך שבנה המבנה, פרידריך וילהלם ה-4. בקומת הקרקע ניצב פסל של פרדיריך הגדול. בתוך המבנה מוצגים העתקים של יצירות הצייר האיטלקי רפאל. מן המגדל ניתן להשקיף אל הנוף מרהיב העין של פארק סנסוסי כולו.בית הדרקון (Drachenhaus ). מבנה עומד אף הוא על הגבעה של חממת התפוזים. מגיעים אליו מחממת התפוזים דרך שדרת עצים יפה. המבנה נועד להיות בית המגורים של הכורם המלכותי בחצרו של פרידריך הגדול. הוא נבנה בסגנון אדריכלי סיני. כיום יש בו בית קפה .

הבלבדרה (Belvedere)

מבנה העומד בהמשך הגבעה של בית הדרקון, בראשה של פסגה גבוהה יותר המכונה הר קלאוס (קלאוסברג). זהו ביתן כפול המשקיף אל הטראסות שעליהן נטעו גנניו של פרידריך הגדול עצי פרי. המבנה נשרף בסוף מלחמת העולם השנייה, ושופץ.

הארמון החדש (Neues Palais )

לאחר מלחמת שבע השנים (1756 – 1763) בנה פרידריך הגדול את האחרון והמרשים בסדרת ארמונותיו, כדי להוכיח שפרוסיה עדיין חזקה. את הארמון תכננו האדריכלים בורינג וגונטארד. יש בו שלושה אגפים. אורכו של המתחם 240 מטר ומקשטים אותו 428 פסלים מאבן חול. יש בו 400 חדרי אירוח ומגורים ואפילו אולם תיאטרון. ב-60 מהחדרים ניתן לבקר. מוצגים בהם רהיטים עתיקים, כלי פורצלן מתוצרת מקומית ומיבוא, וציורים יקרי ערך, שברובם הועברו לכאן בשנת 1960 מארמון העיר, לאחר שהשלטונות הקומוניסטיים הרסו אותו. הארמון שוכן בקצה המערבי של הפארק, ומגיעים אליו דרך שבילים קסומים, מעוטרים בפסלים.

הקומונות (Communs)

שני המבנים עומדים מאחורי הארמון החדש. יש בהם כיפות, טורי עמודים וגרמי מדרגות רחבים. בימי פרידריך הגדול שימשו מבנים אלה למינהלה ולמגורי המשרתים. כיום, יש בהם אוניברסיטה.

ארמון שרלוטנהוף (Scharlottenhof)

הארמון נמצא בחלק הדרומי המרוחק של הפארק. הוא צנוע יחסית לארמונות האחרים. סגנונו ניאו-קלציסיסטי. בניית הארמון הושלמה ב-1829, והוא שימש למגוריו של פרידריך וילהלם ה-4 בעת שעדיין היה יורש העצר, עם אשתו אליזבת. מי שמוכרח לבקר גם בארמון זה יוכל לראות בתוכו, בין היתר, את חדרי העובדה והשינה של אלכסנדר פון הומבולדט, וכן יצירות של ציירים גרמניים מהמאה ה-19, ובהם קספר דוד פרידריך, קרל גוסטב קארוס.

המרחצאות הרומיים (Roemische Baeder)

נמצאים בדרך אל ארמון שרלוטנהוף. הם נבנו בשנות ה-30 של המאה ה-19. תכנן אותם האמן הברלינאי הדגול שינקל בסגנון בתי אחוזה איטלקיים. כיום מוצגות בהם תערוכות מתחלפות.

בית התה הסיני (Chinesisches Teehaus)

המבנה הוקם באמצע המאה ה-18 בסגנון רוקוקו. הוא מבטא את אופנת הימים ההם שחיקתה את סין. מוצגים בו אוספים מרהיבי עין של כלי פורצלן מסין, מיפאן ומגרמניה (מייסנר).

כנסיית השלום (Friedenskirche)

זוהי בסיליקה בסגנון הניאו-קלציסיסטי. נבנתה באמצע המאה ה-19, על פי תכנון של האדריכל לודוויג פרסיוס. זהו אחרון המבנים הגדולים שהוקמו בפארק סנסוסי. החלק היפה ביותר שלה הוא האפסיס (גומחת הקיר), המעוטר בפסיפס מהמאה ה-12, שהובא מכנסיה באיטליה. מתחת למזבח טמונים ארונותיהם של פרידריך וילהלם ה-4, מלך פרוסיה ואשתו אליזבת.