מסלול יומי ברומא - כל הדרכים מובילות לכאן

רומא היא עיר עשירה באתרים היסטוריים, ארכיאולוגיים שהפכו לשם דבר בעולם כולו. אם יש לרשותם רק יום אחד בעיר, תוכלו לטעום מהאתרים הללו. הנה הצעה למסלול יומי שיאפשר לכם להציץ לאתרים המרכזיים של העיר ולרצות לחזור
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי

רקע על רומא

העיר רומא הוקמה במאה השמינית לפני הספירה כאי בנהר הטיבר. על פי המסורת הרומאית, רומא נוסדה על ידי רומולוס שרצח תוך כדי כך את אחיו התאום, רמוס. לפי המיתוס, האחים נאספו וגודלו על ידי זאבה (סמלה של העיר). גבעת הקפיטול הינה המרכז הדתי הקדום של רומא ועליה הוקם מקדש הרה. בשוליה של גבעת הצ'לו נמצא האמפיתיאטרון קולוסיאום ובין הגבעות שכן עמק ביצתי שנוקז ועליו הוקם הפורום - מרכז הפעילות החילונית. לא מעט כתרים, מושגים ותארים נקשרו לעיר זו. הדרך הטובה ביותר לנוע בעיר היא ברגל (אורכה - תשעה ק"מ). אם במסגרת חיפושיכם אחר מלונות ברומא מצאתם מלון במרכז - אתם בהחלט מסודרים להמשך המסלול.

 לרוב הכנסיות ניתן להיכנס חינם ולחלקן מדרגות רבות עד הכניסה. האתרים המרכזיים לא נסגרים בצהריים, כאשר הרבה אתרים ביום ראשון האחרון של חודש הם בחינם. חיי לילה ברומא: אזור טרבסטרה, בוקה דלה וריטה, טיבולי בערב, הפיאצות.

האטרקציות העיקריות כוללות את: הותיקן, מזרקת טרווי (מזרקת המשאלות), קולוסאום והפורום הרומי, פנתאון, פיאצה נבונה, המדרגות הספרדיות, המוזיאונים בגבעת הקפיטול. על אלה כדאי להוסיף את הכנסיות החשובות בעיר (שיוזכרו בהמשך), גני בורגזה, ארמון ברניני, קטקומבות, ויה ונטו ועוד.

הקולוסיאום. צילום: ליאור כהןהקולוסיאום. צילום: ליאור כהן

בוקר: הקולוסאום, כיכר ונציה, הפנתאון ועוד

תחילת היום תהיה דווקא בכנסייה: סן פייטרו אינוינקולי (S. Pietro InVincoli), "פטרוס באזיקים" (כתובת: Piazza di San Pietro in Vincoli 4A). הכנסייה מפורסמת לא רק בשל אזיקיו של פטרוס, אלא בזכות פסלו של מיכאלאנג'לו - "משה" משנת 1505. זהו למעשה, קברו של האפיפיור יוליוס השני. מכאן נגיע אל רומא העתיקה, ובראשית דבר האמפיתיאטרון של הפלוויים, הידוע בעולם כקולוסאום. זהו המבנה הגדול ביותר שנותר מרומא העתיקה ואפשר להתרשם מממדיו ותפיסתו התכנונית גם לאחר שעברו כאלפיים שנה בהם ניזוק, נשדד, נשרף, נפגם על ידי רעידות אדמה ועוד. בשנת 72 לספירה, בהוראת הקיסר אספסיאנוס, הוחל בבניית הקולוסאום, במקום בו עמד פסל ענק של הקיסר (קולוסלי ברומית). המבנה נחנך בשנת 80 על ידי טיטוס. אורכו 188 מטר ורוחבו 156 מטר. היו בו 50 אלף מקומות בכל ארבע הקומות. כל המערכת התת קרקעית גלויה, לאחר שרצפת הזירה התמוטטה לאורך השנים. צעידה קלה מהקולוסאום תוביל אתכם לביקור קצר במרכז החיים הרומיים בזמן העתיק, כשלפני כן מומלץ לעבור ליד שער קונסטנטינוס - שער הניצחון שהוקם על ידי הסנאט, לאחר ניצחון קונסטנטינוס על מקסנטיוס בשנת 312, "לכבוד משחרר העיר ומביא השלום". זהו השער הגדול והשמור משערי הניצחון בעיר.

לפורום הרומי - שתי כניסות: Via dei Fori Imperiali, Largo Romalo e Remo, שכוללת כניסה לגבעת הפלטין. בשיאו, המקום הכיל כיכר שוק, בתי משפט, מקדשים, שערי ועמודי ניצחון ובית נבחרים. מאחר ורוב האזור מורכב משרידים היסטוריים, ההמלצה היא להצטייד במפת האתר (מראש או בכניסה באנגלית) ולראות את האתרים החשובים הבאים: מקדש יוליוס קיסר שהוקם על ידי אוגוסטוס, הקוריה - בית הסנאט המשוחזר, מקדש וסטה ובית הבתולות הוסטיות, הבזיליקה של קונסטנטינוס, אשר ממנה שאב מיכאלאנג'לו את ההשראה לסן פטרוס, השערים של ספטימוס סוורוס ושער טיטוס ובו התבליט של השבויים היהודיים עם כלי בית המקדש.

מהפורום דרך עמוד טראינוס מגיעים אל כיכר ונציה ובה האנדרטה לויקטור עמנואל, אשר איחד את איטליה. הכיכר נקראת כך משום שנמצא בה ארמון ונציה (אותו בניין חום שיהיה מימין כשנעמוד עם המצלמה במרכז הגינה ונצלם את האנדרטה), מבנה אשר שימש את שגרירות ונציה. ממרפסת ארמון זה נשא מוסוליני לא מעט מנאומיו. לאחר שהתרשמנו מהכיכר והאנדרטה נמשיך דרך הרחובות הבאים: Via del Pelbiscito - כיכר Gesu - Via d. Gesu - S.Caterina - כיכר Minerva - כיכר הרוטונדה (Rotonda), בה נמצא הפנתאון, שריד נוסף מהתקופה הרומית. "מקדש כל האלים" נבנה בשנת 27 על ידי מרקוס אגריפא ולאחר שנשרף, הוא נבנה מחדש על ידי אדריאנוס (מדכא מרד בר כוכבא) בשנת 125 ומאז נשמר. הכיפה עצמה בנויה ללא עמודי תמיכה ומהווה עדות מרשימה לאדריכלות הרומית. בתחילת המאה השביעית הוסב המקום לכנסייה בשם מריה רוטונדה, בה קבורים מלכי איטליה והצייר רפאל.

 מהפנתאון מומלץ להמשיך אל אחת הכיכרות היפות בעיר: כיכר נבונה (Piazza Navona). צורתה האובלית היא כמעט הזכר היחיד בעיר להיפודרום מהתקופה הרומית. את הכיכר הקימו בצוותא: בורומיני, ברניי ורינלדי. במקום ניתן לראות שלוש מזרקות, כשהמרכזית היא מזרקת ארבעת הנהרות (דנובה, ריו דלה פלטה, גנגס ונילוס). האובליסק הוא מהפורום (לשם הובא ממצרים), המסמל את האור האלוהי וניצחון הכנסייה על הפגניות. שעות הצהריים כבר בעיצומן וכדאי לשבת באחד מבתי הקפה במקום ולהשקיף לעבר הארמונות מתקופת הבארוק ועל העוברים והשבים, לפני שממשיכים ליעד הבא.

הותיקן. צילום: איתמר ברקהותיקן. צילום: איתמר ברק

הותיקן - המדינה הקטנה ביותר בעולם

חוצים את הטיבר בגשר אומברטו הראשון ופונים אל המדינה הננסית בעולם (אין צורך להכין דרכון) - הותיקן. מהכיכר הגדולה והמרשימה ברניני, עולים במדרגות ונכנסים פנימה. המדינה כ"מדינה" משנת 1929 ויש לה את כל הסממנים: דגל, המנון, דואר, ממשלה, תחנת רדיו המשדרת בעשרים שפות, עיתון יומי וכמובן חנויות.

  • הכנסייה פתוחה מדי יום, אפריל, ספטמבר 7:00-19:00; אוקטובר עד מרץ, 7:00-18:00. אוטובוסים: קווי אוטובוס 81,49,32,23,64,492,991, חשמלית 19 לכיכר Risorgimento, M- Ottaviano. לאוצר הכנסייה ולכיפת הבזיליקה הכניסה בתשלום.

מאחר וזמננו קצר נעבור את המסלול הבא בכנסיה, שאורכה 187 מטר, מכילה 11 קפלות, 45 חדרי תפילה ואוסף אמנות מרשים: ה"פייטה" - פסלו של מיכאלאנג'לו היחיד עליו חתום האמן הוא פסל הברונזה של פטרוס, היושב על כיסא מהמאה ה-13; המוזאיקה Angelo della Navicella מהמאה ה-13 שצוירה על ידי ג'וטו; פסלו של לונג'ין החייל הרומי שתקע את חניתו בלב ישו; ה"חופה" במרכז הכנסייה; אשר בנה ברניני בהשראת העמודים של בית המקדש בשנת 1624 מעל קבר פטרוס (על במה זו נושא האפיפיור את דבריו, 76 מטר גובהם). זה המקום להעיף מבט לעבר הכיפה (להישאר הלומים ולקוות שחתיכת זהב תיפול על ראשנו); "קרן האור והיונה" - האפסיס. ברחבי הכנסייה אנדרטאות לאפיפיורים השונים כשבין היפות ביניהן נמצאות: האנדרטה לאפיפיור אלכסנדר השביעי (עבודתו האחרונה של ברניני משנת 1678); האנדרטה ללאו התשיעי (כיהן 27 ימים כאפיפיור); קברה של מרה סוביצקי - אנדרטה לזכר אשתו של ג'יימס סטיוארט. כדאי לשים לב במהלך הסיור לסוגי השיש השונים, לגודל, העוצמה ובכניסה למלאכים. ראשיתו של המקום היא בשנת 324, כשקונסטנטינוס בנה בזיליקה במקום, שעל פי המסורת, פטרוס נקבר בשנת 64. החל מהמאה ה-15 ולאורך המאות ה-16, 17 נבנתה הכנסייה העומדת כיום. החזית נוספה בשנת 1614, ובשנת 1626 נחנכה. למבקרים יותר מיום אחד מומלץ שלא לפספס את המוזיאון של הותיקן וכמובן הקפלה הסיסטינית.

ערב בפיאצות

את שעות הערב מומלץ בחום לבלות בפיאצות: פופולו, אספניה ונסיים במזרקת טרווי. הפיאצות הן ממאפייניה העיקריים של העיר והגדולות שבהן מהוות מקום מפגש ובילוי. הכיכרות הן נקודות ציון חשובות מבחינה אומנותית, ארכיטקטונית והיסטורית ואף תיירותית. כיכר פופולו - "כיכר העם" - הגדולה בכיכרות העיר, מעוטרת במזרקות ופסלים ובמרכזה אובליסק מצרי בגובה 24 מטר שהובא על ידי אוגוסטוס. מהכיכר יוצאים שלושה רחובות, כשהחשוב הוא ויה דל קרסו. עד למאה ה-19 התקיימו בו הוצאות להורג, ששולבו במסגרת הקרנבל ששיאו היה מרוץ סוסים. כיכר ספרד (Piazza di Spagna) - על שם מגורי השגריר הספרדי לכס הקדוש. האטרקציה העיקרית הינה המדרגות הספרדיות שנבנו לפני 250 שנה ומשמשות מקום מפגש לצעירי העיר ובאפריל לפרחים. מזרקת טרווי (Fontana di Trevi) - המזרקה המפורסמת של העיר, נבנתה בשנים 1732-1762 בהוראת האפיפיור קלמנט ה-12. כאן נזרוק מטבע למשאלה שעוד נחזור ונבקר בעיר!

לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על טיול ברומא? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

הזמנת כרטיסים מראש

בשיתוף Ticketbar

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על רומא