בית הקברות היהודי בברלין
Jewish Cemetery

5
(2)
Große Hamburger Straße 26, 10115 Berlin, Germany


 בית הקברות היהודי הישן (Jüdischer Friedhof Berlin-Mitte) בברלין ממוקם ברובע מיטה (26 große Hamburger Straße), סמוך למיקומו ההיסטורי של שער שפנדאו. בית הקברות שימש את הקהילה היהודית משנת 1672 ועד 1827 אם כי קבורה המשיכה עד סוף המאה ה-19, אז הקיפו כבר מבני מגורים את המתחם. בבית קברות זה היה קבור הפילוסוף משה מנדלסון.

בתקופה הנאצית נהרסו מצבות בית הקברות באופן שיטתי ועצמות הנפטרים פוזרו ברחבי העיר.

באמצע שנות ה-80 הוצבה בפתח בית הקברות אנדרטה לזכר "קורבנות הברבריות הפשיסטית".

בשנת 2008 שוקמו שרידי בית הקברות, ננטעה צמחייה, הוצבו שלטי הסבר והוסדרו שער כניסה וגדר המקיפה את המתחם. 

מה חושבים מטיילים על בית הקברות היהודי בברלין

5
2 מדרגים
2
0
0
0
0

2 המלצות על בית הקברות היהודי בברלין

תמונת הפרופיל של PN1
PN1

”ביקור בבית הקברות “

קרא עוד

בית הקברות היהודי השן בברלין נמצא באזור האקשר מרקט, ברחוב גרוס המבורגר. בית הקברות היה פעיל בשנים 1672-1827, ונהרס על ידי הנאצים בשנת 1943.

כיום שטח בית העלמין הוא גן יפה ומטופח, ובו שברי מצבות ישנות ומצבה משוחזרת של הפילוסוף משה מנדלסון. בכניסה לבית העלמין אנדרטה לזכר השואה ולוחות עם הסברים מפורטים על ההיסטוריה של המקום. 

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של מיכל בן אריה
מיכל בן אריה
2

”בית הקברות היהודי הישן ואנדרטת הנשים“

קרא עוד

בית הקברות היהודי הישן בברלין אינו קיים עוד. מתוך מעט המצבות שנותרו ועל פי הכתוב במידע שבכניסה, מסתבר שהקרקע נרכשה ב-1672 ע"י מנדל ריס שביקש להיקבר במקום. בית הקברות שימש את הקהילה היהודית עד 1827. הנאצים הרסו אותו, סילקו את המצבות ופיזרו את עצמות הנקברים. שטח הקבורה שימש אותם כמגרש ספורט. לאחר המלחמה יישרה העירייה את השטח והיום הוא גן זיכרון. מצבתו של משה מנדלסון שוחזרה לאחר שנהרסה ב-1943. תחושת ה"אין" מעוררת מחשבות נוגות. מאחר וברחוב זה מספר אתרים חשובים, כדאי לראות גם את בית הקברות.

בחזית בית הקברות הישן מוצבת האנדרטה של ויל לאמרט לזכר "קורבנות הברבריות הפשיסטית", כהגדרתו. ויל לאמרט היה גרמני-נוצרי נשוי ליהודיה, שנאלץ להימלט מגרמניה. באנדרטה 13 פסלי נשים מברונזה, שכולן דומות. הוא רצה לומר בכך שנאצים קטלגו את כל היהודים כדומים אחד למשנהו. צבע הברונזה השחור מסמל את החיים הקשים שהיו ליהודים בתקופת היטלר. קשה להתעלם מהפסל. שווה לעמוד מולו ולהתבונן.

הטיפ עזר לך?

כתבות על בית הקברות היהודי בברלין

מתוך הבלוגים - פוסטים על בית הקברות היהודי בברלין

הוספת פוסט

תגיות