ברלין, עיר של תרבות ופתיחות המנוגדת לחלוטין להיסטוריה הלא רחוקה עד נפילת החומה. העיר מחולקת ל-12 רבעים ונמצאים בה מבנים ארכיטקטוניים קלאסים, ארמונות, מבנים עתיקים לצד חדישים, הרבה היסטוריה יהודית כואבת וגם הרבה הרבה גנים ירוקים.

יצאנו לטיול שני זוגות. זוג אחד לשבוע ימים ואנו ל- 10 ימים. לנו, זו הפעם השנייה בברלין, כאשר ב-2008 ביקרנו שם לראשונה. התכנון לתחילת חודש יולי, תחילת החופש הגדול, מה לעשות, זה הזמן של המורים לצאת לחופשות. טיסות UP שהוזמנו חודשיים מראש, כך גם מלון Radisson Blu הצמוד לאי המוזיאונים שהוזמן דרך אתר Hotels, בו הייתה באותו זמן ההצעה המשתלמת. בהמשך התברר המלון כבחירה מצוינת הן בשל מיקומו הנוח והן בשל החדרים המפנקים, ארוחת הבוקר העשירה, הספא (עליו ארחיב בהמשך), הבריכה המקורה, האקווריום המיוחד שבלובי והשרות הטוב.

בתכנון המסלולים נעזרנו בספרו של שיחור, בטיפים רבים שבאתר ובבלוגים יפים שנכתבו. בנוסף לקחנו 2 סיורים עם הקבוצה של נדב, מה ששינה את התכנון המוקדם.

עם מעט חששות בשל המצב הביטחוני בגזרת עזה יצאנו לטיול ואכן אחרי יומיים בחו"ל החל מבצע "צוק איתן", כך שרוב הטיול ליבנו היה עם קרובינו שבבית והטלפון הפך לחלק חשוב מאוד לאורך היום. בנוסף היה זה השבוע האחרון של משחקי המונדיאל ונבחרת גרמניה הייתה חזק בתמונה.

בלוג זה נכתב בצורת יומן טיול המתאר די בפרוט את ההתנהלות היומית.

היום הראשון

נחתנו בברלין בשעות הבוקר ולאחר כ-20 דקות נואשנו מלהמתין לנהג ולרי איתו קבענו הסעה למלון. לקחנו מונית ובשיחת ברור עם ולרי הנהג הוא נשמע מופתע ואמר שיחזור אלינו מיד. כצפוי הוא לא טרח לחזור. עלות המונית הייתה כ-45 אירו.

החדרים במלון לא היו מוכנים, ויתרנו על חדר המשקיף לקתדרלת הברלינר דום, בשל תוספת התשלום המשמעותית שרצו (50 אירו ללילה) ובחרנו חדר עם מרפסת, המשקיף לחזית המלון, מה שהתברר כבחירה מצוינת. השארנו את המזוודות ויצאנו לסיור ראשוני עד קבלת החדרים.

מבט קצר על ה"סי לייף" שמשמאל למלון והליכה לכוון הגן ממול אשר בו כיכר עם פסל מרקס-אנגלס הוגי הקומוניזם.

המשכנו לכוון מזרקת נפטון שאותי הרשימה מאוד. סמוך אליה נמצא בית העיריה החדש וממול מגדל הטלוויזיה בגובה 368 מ'. תכננו עליה לקומת התצפית (203 מ') בהמשך השבוע. ליד המגדל נמצאת כנסיית מריה הקדושה, אחת העתיקות בברלין, אותה ראינו ביום ובלילה ממרפסת חדרנו. בהמשך הגענו לכיכר אלכסנדרפלאץ, מבט על שעון העולם, והמזרקה לאחוות העמים. בכיכר מספר מרכזי קניות גדולים: קניון Alexa עם מגוון חנויות, גלריה קאופהוף היוקרתית יותר, C&A , חנות Primak הפופולרית, dm המקבילה לסופרפארם שלנו ועוד ... תמיד נמצאים בכיכר אלפי אנשים והאווירה שם מאוד נוחה ושמחה. הניקיון לא כל כך...

חזרה רגלית למלון. קבלת החדרים, התארגנות, מנוחה קצרה, מספר צילומים ממרפסת החדר ויוצאים לסיור ערב קצר (לא לשכוח שאנחנו לאחר לילה ללא שינה) ברובע ניקולאי הקרוב. הרובע העתיק שבמרכזו נמצאת כנסיית ניקולאי מרשים מאוד במיוחד עם ההבנה שהכל משוחזר ואינו אותנטי. לאחר התרשמות מהרובע התיישבנו במסעדה שמול פסל הסוס בכניסה לרובע מכיוון הנהר ושם אכלנו ארוחה גרמנית טיפוסית שכוללת נקניקיה ענקית, תפוחי אדמה, כרוב חם, סלט ובירה מקומית. היה טעים והאווירה נוחה מאוד. חזרה רגלית למלון.

היום השני

היום הצטרפנו לסיור "המיטב של ברלין". עם קבוצתו של נדב. המפגש היה בתחנת הרכבת Hackescher Markt לשם הגענו בהליכה של 5 דקות מהמלון. בסיור קיבלנו הסבר טוב באתרים הבאים: אי המוזיאונים (אליו חזרנו בהמשך מספר פעמים),

משם עברנו לרחוב Unter den linden אל המוזיאון הגרמני להיסטוריה, סיור והסבר בתוכו וממשיכים לכוון בית המשמר החדש עם פסל ה"פיטה" במרכזו, פסל של אם המחבקת את בנה המת.

בהמשך בניין אוניברסיטת הומבולדט ממנה יצאו בעבר חתני פרס נובל רבים מאוד. חצינו את הרחוב וממש מול האוניברסיטה נמצאת כיכר בבלפלאץ שמקיפים אותה בניינים היסטוריים וכן האופרה הממלכתית של ברלין. כל המקום כמו חלקים נרחבים בעיר נמצא בשיפוץ ובניה וכן תוספת קו רכבת תחתית על רחוב אונטר לינדן, נותנים הרגשה של אתר בנייה ענקי. במרכז הכיכר (כעת זה ליד מבנה ארעי השייך לאתר הבנייה) נמצאת האנדרטה של האמן הישראלי מיכה אולמן הנקראת ספריה. זהו חדר קטן עם ספרייה בתוכו, הנמצא מתחת לפני הקרקע לזכר שריפת הספרים והאובדן התרבותי שבא בעקבות המהלך.

משם המשכנו רגלית לכיכר ז'נדארמנמארקט הגדולה שזו לדעתי אחת היפות ביותר בעיר. בזמן ביקורינו המקום היה סגור מסביב עקב קונצרט רוק שהיה מתוכנן למחרת. (חזרנו למקום בהמשך כדי לראות את הכיכר במלוא תפארתה). בכיכר 2 קתדרלות דומות הצרפתית והגרמנית שבהן ישנן מוזיאונים שונים. בין שתי הקתדרלות עומד בית הקונצרטים של התזמורת הפילהרמונית הגרמנית. כל המקום נקי, מרשים מאוד יחד עם הכדור פורח ברקע מכיוון צק פוינט צ'ארלי.

הפסקת קפה קצרה בבית השוקולד הסמוך וממשיכים לכיוון צ'ק פוינט צארלי, מקום היסטורי עם תערוכת צילומי רחוב לידו. ממנו עברנו ליד מוזיאון הטרור (לכל האזור הזה חזרנו בהמשך לסיור מעמיק יותר), עברנו ליד חלק החומה שלידו, אל האתר בו היה הבונקר של היטלר ומשם לאנדרטת השואה, כיכר פאריז ושער ברנדנבורג.

כאן תם הסיור. בדיעבד הייתי מעדיף לטייל לבד כמו ברוב הטיולים שלנו היות ואין מספיק זמן לכל אתר ואתר וזה מצריך חזרה אליו כדי לחוות את המקום טוב יותר. מצד שני אין ויכוח על ההסבר העמוק שניתן לנו בכל אתר.

מנוחה קצרה וארוחה מהירה –נקניקייה! אלא מה?- במקום ואנו הולכים לסיור מוזמן ב רייכסטאג הקרוב, סיור שהזמנו באינטרנט מספר שבועות לפני. כל האזור רוחש אנשים רבים סביב רחבה ענקית ומסך ענק שנבנה במקום לצפייה במשחקי המונדיאל ובעיקר בנבחרת גרמניה שהלכה עד הסוף... (עוד נדבר על כך..)

בשבוע הביקור שלנו ערכו שיפוצים גם ברייכסטאג ויכולנו לבקר רק במרפסת התצפית ללא אפשרות עלייה לכיפה. הסתפקנו בזה ולאחר כשעה המשכנו משם לתחנת האופט באנהוף הסמוכה, תחנת רכבת ענקית וחדישה על הנהר ובתוכה קניון עם מגוון חנויות רב. משם חזרנו במונית למלון.

יום שלישי

נסיעה בקו אוטובוס 200 שליד המלון לתחנת Breitscheidplatz שבחלק המערבי. תחנה לפני ה-ZOO. עם הירידה מהאוטובוס נגלה את שרידי כנסיית הקייזר וילהלם הבנויה בסגנון ניאו רומנסקי ונפגעה קשות מהפצצה אווירית של הבריטים ב-1943. מה שנותר הוא מגדל הפעמון והוא הפך להיות יד זיכרון לקורבנות המלחמה. בכניסה למקום ניתן לראות בתמונות את ההיסטוריה של הכנסייה לפני ואחרי המלחמה.

משם המשכנו לכוון אירופה סנטר, רחוב הקודם ומכאן זה הפך ליום קניות שמח בחנויות הרבות שלאורך הרחוב. C&A, H&M, זארה, חנויות נעליים, ספורט ומה לא. חגיגת קניות. בהמשך הגענו לכלבוKA DE WE הגדול, עלינו לקומות האוכל 6,7 ושם מצאנו בין אינסוף האפשרויות מקום טוב לשבת לארוחה טובה.

חזרה למלון עמוסים בשקיות קניות וכמובן רגליים עייפות. התארגנות קצרה וירדנו לספא שבקומה התחתית של המלון לשחייה בבריכה הנהדרת ששם. שם להפתעתנו גילינו כי אורחים רבים נוהגים לשבת בסאונה, במקלחות ובחדרים השונים שבספא בעירום מלא !! גברים ונשים. בימים נוספים שהיינו בספא שמנו לב שכאשר ישנם ילדים וצעירים במקום, כולם עם בגדי ים.

בשעה 22:00 משחק חצי הגמר הבלתי נשכח בין גרמניה וברזיל אותו ראינו במסכים מיוחדים שהותקנו בלובי המלון יחד עם עשרות אורחים. גרמניה מנצחת באופן חד משמעי מה שמוביל את צעירי ברלין אל חנויות אדידס לקניית חולצת גרמניה לקראת הגמר.

יום רביעי

יום זה הוקדש לכיכר אלכסנדרפלאץ וסביבתה. מאות צעירים מסתובבים ברחובות עם חולצת גרמניה (80 אירו בחנויות שונות), תעשיה של דגלים, צעיפים, קישוטי מכוניות ועוד אביזרים רבים ושונים כולם בצבעי הדגל הגרמני. חוויה בלתי רגילה.

בכיכר אלכסנדרפלאץ הגדולה מזרקה ענקית, סביבה תמיד יושבים על מעקה המזרקה עשרות תיירים ומקומיים עם שקיות של קניות מהחנויות הרבות שבסביבה. ליד נמצא שעון העולם שמולו ניסינו לזהות את השעות במקומות שונים. לכיכר פוטנציאל רב, מזרקות יפות, חנויות, שטח נרחב, אך ההרגשה היא שהתחזוקה במקום אינה מושלמת. אשפה רבה לאורך המדרכות בניגוד מוחלט לאופי הגרמני ובניגוד מוחלט לכיכר פוטסדאם הנקייה והיפה.

כאמור, יום זה הוקדש ברובו למעבר בין מרכזי הקניות הגדולים שבמקום, בעיקר קניון אלכסה הגדול, שם ערכנו קניות רבות מאוד.

ארוחת ערב הייתה במתחם האוכל שבקניון.

יום חמישי

סיור בפוטסדם עם נדב.

מפגש בתחנת רכבת ZOO הגעה עם קו אוטובוס 100 מהמלון בשעה 9:30. נסיעה לפוטסדם ברכבת.

בפוטסדם שהייתה בירתם של מלכי פרוסיה, גנים רבים, עיר עתיקה, מדרחוב בסגנון הולנדי וארמונות מרשימים. סיור בחצרות ארמון סנסוסי וכניסה לסיור ב"חדרים החדשים". הליכה לאורך המדרחוב השוקק בתי קפה וחנויות קטנות. בהחלט מקום יפה.

חזרה לברלין ברכבת, נסיעה עד כיכר אלכסנדרפלאץ, כניסה לגלריה קאופהוף וקניית מטעמים מיוחדים בקומת הקרקע.

ארוחת ערב במדרחוב שליד המלון, מסעדה איטלקית מצוינת בשם Trattoria Peretti . במקום מגוון המסעדות הוא גדול וניסינו 3 מתוכן בערבים שונים.

יום שישי

בתכנון הראשוני ביום זה תוכננה נסיעה לעיר דרזדן. אולם במחשבה נוספת החלטנו לבטל את הנסיעה היות ואנו ביקרנו בדרזדן באפריל האחרון אליה הגענו מפראג והחלטנו לשמור את דרזדן לטיול אחר עם החברים. בנוסף, הנסיעה אליה אורכת כ-2.5 שעות נסיעה לכל כיוון. החלטנו לוותר.

התחלנו עם ביקור במוזיאון היהודי שנחנך מחדש ב-2001. האדריכלות במקום היא מאוד מיוחדת ומבטאת באופן ייחודי את חוסר היציבות בהיסטוריה היהודית גרמנית. סיור באגפים השונים של המוזיאון מותיר רושם חזק מאוד ותחושות לא קלות. בהחלט מקום מומלץ לביקור.

מהמוזיאון הליכה רגלית לצק פוינט צ'ארלי. באזור מקבץ לא קטן של תערוכות בנושאים שונים וכן מספר מיצגים פתוחים שנותנים אור על מה שקרה בברלין מהתקופה שלפני המלחמה עד נפילת החומה ב-1989.

מכאן המשכנו רגלית לתערוכת הטופוגרפיה של הטרור הפתוחה לכל. במקום זה היו בתקופת המלחמה מפקדות הגסטפו והאס אס. אילו הוחרבו בהפצצות ב-1945. בגב המקום שריד בן כמה מאות מטרים של החומה. התערוכה מתארת בתצלומים רבים את מנגנוני הדיכוי של המשטר הנאצי עד להפיכתה של גרמניה למדינת דיכוי. לא להחמיץ את המקום.

מכאן המשכנו לכיכר פוטסדם היפה. הדרך מלווה במבני ענק, מוזיאונים ושדירות יפות ומיוחדות. כיכר פוטסדם בניגוד לכיכר אלכסנדרפלאץ, משדרת אווירה נינוחה יותר, נקי, מודרני, מבני זכוכית גבוהים, מלונות פאר. בהחלט אווירה שונה.

ביקור בשרידי החומה עם הגרפיטי המוצבים בכיכר וכניסה למתחם סוני המהודר. שם על במה מיוחדת ניצבים שתי דמויות ענק מסרט הרובוטריקים החדש העומד לצאת. התיירים מרבים להצטלם לידם. גשם עז החל והבריח את כל היושבים בבתי הקפה שמסביב אל החלקים הפנימיים וגם אנחנו ניצלנו את ההזדמנות למנוחת קפה ועוגה במקום.

אי אפשר לפסוח על קניון ארקדן הסמוך. הקניון מוקף בתי קפה, מסעדות ובכלל האזור שוקק חיים ומאוד נעים להסתובב שם. הקניון קטן יחסית אך מאוד מהודר ויפה. מאוד נעים להסתובב שם, הן לקניות והן לשבת במקום. בקניון ישנו סופר גדול מאוד לקניות שונות.

מהקניון חזרנו למלון ומאוחר יותר יצאנו שוב למדרחוב שם ישבנו הפעם במסעדה גרמנית בשם Food lounge berlin, German food. שם הזמנו את אחת הארוחות המקומיות וזכינו לשרות מצוין עם מלצר שפלט מידי פעם מילים בעברית. בשיחה אתו התברר להפתעתנו שהוא יהודי שהגיע לגרמניה מברית המועצות לשעבר.

יום שבת

בימי שבת בבוקר מתקיים בכניסה לאקשן הופה / חצרות האקשה שוק אוכל ועבודות אמנות. זהו יעדנו הראשון ביום זה. סה"כ השוק קטן ולמי שמגיע אחר ארוחת בוקר במלון, קשה להתרשם מסוגי המאכלים שבמקום. ייתכן שבשעה אחרת היינו עורכים טעימות שונות. משם נכנסנו לחצרות האקשר מארקט שהיו מרכז החיים של יהודים רבים בברלין שלפני המלחמה. ישנה במקום מערכת חצרות שמחוברות ביניהן ושם חנויות קטנות, בתי קפה, גלריות שונות ואווירה מיוחדת למקום. בכניסה למקומות רבים אפשר לראות על הארץ את שיבוץ אבני הזיכרון המוזהבות המציינות את קורבנות הנאצים היהודים בכניסה לבתיהם. על האבן חקוק שם האדם, תאריך לידה ואופן מותו. ישנן מספר כניסות לחצרות ובקלות אפשר לפספס אותן. נחזור לאזור בהמשך.

מכאן הליכה רגלית למגדל הטלוויזיה. רכישת כרטיסי עלייה במכונה שבכניסה ואז מתברר לנו ששעת הכניסה שלנו היא רק בעוד כשעה וחצי. בזמן הזה הלכנו לכיכר אלכסנדרפלאץ ונהנינו מאוד מהאווירה שברחוב ערב משחק גמר המונדיאל בהשתתפות גרמניה וארגנטינה. חזרנו למגדל. הכניסה ללא תיקים גדולים, אותם מאחסנים בכניסה, בדיקה ביטחונית כמו בשדה התעופה ונכנסים למעלית "שמטיסה" אותנו לגובה של 203 מטרים, לאותו כדור במרום המגדל שנראה כמעט מכל מקום בעיר.

הנוף מדהים. מומלץ לעלות למגדל לאחר מספר ימי טיול בעיר, כך שקל יהיה לזהות ולהתמצא בכל הבניינים, הרחובות והאתרים המיוחדים שבעיר. במקום בר משקאות שנקרא 203.

את אחר הצהרים העברנו במקום בשל עייפות מצטברת. חנות C&A הסמוכה הייתה פתרון טוב. בהחלט מקום טוב לעריכת קניות לגברים ונשים.

חזרה למלון בשעות מאוחרות יותר ואין דרך טובה לסיום היום מאשר בבריכת המלון.

היום השמיני

התחלנו את היום בנסיעה לשוק המאואר פארק שמבחינתנו היה אכזבה גדולה. הרבה ביגוד יד שניה, תקליטים ישנים ועבודות אמנות מקומיות. צפיפות רבה וחום רב שהיה באותו יום, קיצרו לנו מאוד את השהות במקום.

נסענו לאי המוזיאונים שליד המלון ולקחנו שייט באחת הספינות שיוצאות מהמקום. השייט מתחיל ליד רובע ניקולאי או ליד מלון רדיסון בלו לאורך הנהר עד לתחנת הרכבת האופט באנהוף. שם עושה הספינה פרסה וחוזרת לאותו מקום, סה"כ כשעה. מאוד מומלץ, גם למנוחה, גם למבט מזווית שונה על אתרי העיר וגם תמיד מגלים פינות יפות וחדשות.

בשעות הערב הזוג שהיה אתנו בטיול חזר הביתה ואנחנו נשארנו לעוד שלושה ימים. בדיעבד הייתה תקלה במטוס מה שעיכב להם את הטיסה עד למחרת בצהריים. מאוחר בלילה הם הועברו למלון על חשבון אל על.

אנחנו ניצלנו את שעות הערב לטיול רגלי בטיילת המובילה מהמלון לכוון צפון, חוצה לה מספר גשרים עם פארקים ירוקים והרבה פסלי רחוב על המדרכות. משם עברנו לאי המוזיאונים שתמיד מרשים מאוד לראות את המבנים הגדולים והמרשימים. בטיול הקודם היינו במוזיאון הפרגמון שהוא בהחלט מומלץ לביקור.

קשה לתאר את האווירה ברחוב בשעות אילו שלפני משחק הגמר. אלפי אנשים נהרו לכוון כיכר פריז, שם בסמוך הוקם מסך ענק וההערכה דיברה על 400-500 אלף צופים במקום. חששנו להגיע לשם בגלל הצפיפות הגדולה והבעייתיות לחזור בשעה מאוחרת משם למלון, כאשר רוב הדרכים חסומות והגרמנים רוויי הבירות משתוללים ברחובות.

לאחר "מנוחה" בבריכת המלון הלכנו לראות את משחק הגמר בלובי המלון עם עוד כמה מאות צופים משולהבים. מה שמיוחד הוא שעם שריקת הסיום והניצחון של גרמניה החלו זיקוקים רועשים בכל פינה בעיר, מכוניות רבות ברחוב צפרו, אנשים רבים שרו ברחובות כאשר רובם לבושים ומעוטרים בקישוטים עם צבעי הדגל הגרמני. חוויה חד פעמית.

היום התשיעי

הבוקר שלאחר זכיית גרמניה בגביע העולמי הוא בוקר מיוחד. יצאנו לכוון פארק טיגרגרטן. קו 100 הביא אותנו קרוב מאוד לעמוד הניצחון ומשם סיור רגלי מסביב באזור ירוק, פסלים רבים מסביב כאשר בלב הכיכר הגדולה עמוד הניצחון, מסמליה הבולטים של ברלין ובראשו אלת הניצחון המוזהבת. ניקיון הכיכר והסביבה כולה יוצא דופן.

מאזור זה המשכנו עם אותו קו 100 לתחנת Breitscheidplatz שלפני תחנת ה-ZOO. במקום זה כבר היינו ביום השלישי אולם הרגשנו צורך להגיע לאותו מקום שוקק חיים שם בלטה אווירת הניצחון הלאומיות והגאווה הרבה של המקומיים. ניתן היה לראות את דגל גרמניה בווריאציות שונות על צעירים ומבוגרים כאחד. כיתתנו את רגלינו מספר שעות לאורך הרחוב, חשים את האווירה המיוחדת. נכנסנו למרכז אירופה ולחנויות הגדולות עד שעות הערב. משם נסענו לכיכר פוטסדם, שם באזור בתי קפה ומסעדות רבות. מנוחה, ארוחת ערב, קפה וחזרה בשעות הלילה למלון.

כהרגלנו, לא ויתרנו על רחצה מרגיעה בבריכה. למזלנו היא עובדת כל יום עד השעה 22:00 , כך שהצלחנו תמיד להגיע אליה בחצי שעה האחרונה.

היום העשירי

ביום השביעי טיילנו בחצרות האקשר מארקט, אולם בקריאה בספר הבנו שיש עוד מספר חצרות ושם החלטנו לפתוח את היום, מה גם שהמרחק ממלוננו הוא ממש קצר. הפעם נכנסנו לחצרות מרחוב רוזנטאלר שטראסה 39. (Rosenthaler strase). בכניסה לחצר שפע של גרפיטי על הקירות, למעשה אין קיר חשוף והציורים גדולים ובשלל צבעים. במקום מספר מוזיאונים לזכר השואה, אחד הבולטים הוא מוזיאון אנה פרנק. בזמן ביקורנו היו שם מספר קבוצות שקיבלו הסבר על ההיסטוריה המקומית. בכניסה למבנים השונים על המדרכה ברחוב, ניתן לראות את האבנים המוזהבות שמנציחות את תושבי המקום. באזור זה מספר קבוצות אבנים בכניסות השונות.

משם הדרך לבית הקברות היהודי לא ארוכה. ברחוב Grose Hamburger strase מספר 26 נמצאת האנדרטה לנספי הקהילה היהודית ולידה קיר הפסיפס שאם נשים לב נראה גם כיתוב בשפה העברית בחלקו התחתון. בית הקברות נהרס בתקופת הנאצית ונותרו בו קברים ספורים, אולם השטח נשאר מגודר ובו צמחיה רבה ושלטים המסבירים במספר שפות על המקום.

המשכנו רגלית לכוון בית הכנסת החדש ברחוב Oranienburger Strasse 28-30 שהיה בית הכנסת המרכזי של ברלין עד 1943. לאורך המדרכה הצמודה, גדרות ואבטחת שוטרים בולטת מאוד. בכניסה לבית הכנסת עוברים בדיקה ביטחונית קפדנית. בית הכנסת נפגע במהלך המלחמה ע"י הנאצים והופצץ ע"י בעלות הברית ונהרס. רק ב-1988 נבנה מחדש ומשמש כיום כמוזיאון לתולדות הקהילה היהודית. בתוך המבנה אפשר לראות בתמונות את ההיכל הגדול של בית הכנסת כפי שהיה עד המלחמה ולא נבנה מחדש.

מבית הכנסת המשכנו לכוון אי המוזיאונים. מקום יפה שתמיד נעים לטייל בו.

לקראת ערב הגענו שוב לכיכר אלכסנדרפלאץ. מנוחה, אוכל וחזרה למלון. שחיית לילה וא"כ אריזת המזוודות. מחר טסים חזרה.

היום האחרון

קיבלנו אישור לביצוע Check out בשעה 14:00, מה שאפשר לנו טיול אחרון באזור. הליכה לאורך רחוב אונטר דן לינדן היפה כאשר היעד הוא כיכר ז'נדארמנמארקט שהוקמה ב-1688. הכיכר היפה בעיר לטעמינו. ביקרנו פה ביקור קצר ביום השני במסגרת הסיור של נדב, אז הכיכר הייתה סגורה לרגל קונצרט מתוכנן, אך היום עמדה במלוא תפארתה ויופייה. את החוויה השלים זמר אופרה מאופר ומחופש ששר במרכז הכיכר קטעים שונים בכישרון רב. כדי לבדוק אם שתי הכנסיות בשני הצדדים זהות, נכנסנו פנימה ואכן, לפחות על פי אולם הכניסה, הדמיון הוא רב. היום ישנם במקום מוזיאונים. במרכז נמצא בית הקונצרטים ובחזיתו פסל מרשים המייצג את תחומי הרוח השונים.

משם המשכנו לכוון רחוב פרידריכשטראסה. ברחוב זה נמצאות חנויות היוקרה והמותגים הבינלאומיים. אחת מהם היא גלרי לאפייט במספר 76-78 שבמרכזה חרוט ענקי ומיוחד כלפי מעלה וכלפי מטה. במרכז החרוט עומד דגם של מגדל אייפל. כדאי להיכנס ולראות. בהמשך חנות H&M שעושה רושם, אולי בזכות הרחוב היפה, כי גם היא מהודרת יותר משאר חנויות הרשת.

המשכנו לרחוב אונטר דן לינדן ומשם חזרנו למלון, התרעננות בחדר, צ'ק אאוט, מזוודות לשמירה וממשיכים לכיוון קתדרלת הברלינר דום. כניסה לכנסיית הברלינר דום (7 אירו) הקתדרלה המרכזית של ברלין, מרשימה מאוד ומה שמיוחד בה ומומלץ מאוד הוא מסלול המדרגות המתיש למרפסת העליונה. לבעלי רגליים חזקות בלבד. לאחר שעברנו בקומת ביניים המשקיפה על אולם הקתדרלה המרכזי, יחד עם מיני מוזיאון על תכנון הקתדרלה. הגענו למרפסת העליונה שמקיפה כמעט 360 מעלות סביב. הנוף מדהים ונחמד מאוד לראות את כל האתרים המוכרים מסביב וכן את המלון שלנו שממש ממול מעבר לנהר. להפתעתנו כשעמדנו על המרפסת מול המלון, התחבר הטלפון בצורה אוטומטית לרשת האינטרנט שהכיר מהמלון.

חלק נוסף יוצא דופן בקתדרלה הוא בית הקברות הגדול למלכי גרמניה לדורותיהם וקרוביהם, שנמצא באולם התחתון. באולם אפלולי זה נמצאים עשרות ארונות קבורה חלקם ממש גדולים ומרשימים עם רישום של הקבור בהם.

מהקתדרלה הלכנו למדרחוב שליד הסי לייף שם אכלנו ארוחת ערב אחרונה בברלין. חזרנו למלון ולקחנו מונית (ללא כל הזמנה מוקדמת) משורת המוניות שנמצאת בכניסת המלון לשדה התעופה. העלות פחות מ-40 אירו. יש לציין שכל נסיעה במונית בעיר מתומחרת על פי מונה בלבד והמחירים בהחלט סבירים.

המונית מגיעה לטרמינלA בשדה התעופה, וטרמינלD ממנו יוצאות טיסותUP לישראל נמצא מטרים ספורים מימין.

כאן תם טיולנו הנפלא שבלי ספק השאיר טעם של עוד...