מוזיאון טופוגרפיה של טרור
Topography of Terror

4.6
(8)
מוזיאון טופוגרפיה של טרור - למטייל (1) מתוך הטיפ של חבל
מוזיאון טופוגרפיה של טרור מתוך הטיפ של חבל - למטייל (2) מתוך הטיפ של חבל
מוזיאון טופוגרפיה של טרור מתוך הטיפ של חבל - למטייל (3) מתוך הטיפ של חבל
מוזיאון טופוגרפיה של טרור מתוך הטיפ של חבל - למטייל (4) מתוך הטיפ של חבל
Niederkirchnerstraße 8, 10963 Berlin, Germany
הפרטים התקבלו מגולשי אתר למטייל ובאחריותם

מוזיאון זה, הנמצא בקרבת כיכר פוטסדאם, בנוי מעל חורבות המפקדה המרכזית של הגסטפו ומרתפיה הידועים לשמצה, אשר נהרסו במלחמה.

במקום תערוכה מרשימה העוסקת בדיכוי וברצחנות המשטר הנאצי. התערוכה מתעדת את מעשיהם של חיילי הגסטפו והאס.אס, שקבעו את מרכזם במקום. במלחמת העולם השניה ובימים של השלטון הנאצי, מאות אלפים מתושבי העיר קיפחו את חייהם. 

מה חושבים מטיילים על מוזיאון טופוגרפיה של טרור

4.6
8 מדרגים
6
1
1
0
0

8 המלצות על מוזיאון טופוגרפיה של טרור

תמונת הפרופיל של BAC1
BAC1

”מוזיאון חשוב!“

קרא עוד

המוזיאון, שהוקם על חורבות מטה הגסטאפו בברלין, מציג כיצד ניתן על ידי הפחדה וטרור להביא לחוסר לגיטימיות של קבוצות באוכלוסיה ומשם הדרך להשמדתם פתוחה. התערוכה מתמקדת בשנים 1933- 1945 וחשוב ללכת לפי סדר השנים על מנת להבין את התהליך. הדה לגטימציה היא ממתנגדי המשטר הנאצי, הומואים, צוענים וכמובן יהודים. משנים אלו ממשיכים לכיבוש הנאצי וההרג וההשמדה של קבוצות אוכלוסיה שם מהיהודים ועד למתנגדי הכיבוש ועד למשפטי נירנברג ואפילו אדולף אייכמן מוזכר שם.

המוצגים הם בעיקר של תמונות גדולות ודברי ההסבר הכתובים המתלווים אליהן, ציטוטים מצמררים של ההנהגה הנאצית אך גם סרטי וידאו. התמונות לא קלות לצפיה ובכלל הביקור בו מעורר שאלות רבות ומטרידות על ניצול הדמוקרטיה לעליה של כוחות רשע, למה יכול להביא חוסר סובלנות לאוכלוסיות השונות ועוד.

כשאנחנו היינו שם, המוזיאון היה מלא במאות מבקרים שרובם היו בני נוער במסגרת סיורים לימודיים, מארצות שונות ולא רק גרמניה. היו שם קבוצות תלמידים מצרפת, איטליה, ספרד, ארצות הברית ועוד. חשוב מאוד לאור כל מה שקורה עכשיו בעולם.

בחצר ניתן לראות את שרידי מרתפי העינויים של מרתפי הגסטאפו.

הכניסה חופשית.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של hai_89
hai_89

”ביקור במוזיאון הטופוגרפיה של הטרור“

קרא עוד

“טופוגרפיה של הטרור” הוא מוזיאון פתוח בחלקו בברלין, שמציג את תקופת השלטון הנאצי בין השנים 1933-1945, עלייתו ועד תחילת מלחמת העולם השנייה. המקום שוכן במרחק הליכה קצר מאוד ממעבר צ'ק פויינט צ'ארלי ולא רחוק מ-Potsdamer Platz.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של חבל
חבל

”מוזיאון פתוח תחת כיפת השמים“

קרא עוד

המוזיאון ממוקם ברחוב נידרקירכנר (Niederkirchnerstraße) פינת רחוב וילהלמשטרסאסה Wilhelmmstrasse במקום בו עמדה בעבר מפקדת הגסטפו וה-SS בין השנים 1933 - 1945, בתקופת השלטון הנאצי. זה מוזאון פתוח תחת כיפת השמים. מבנה המזיאון מסודר כרונולוגית לפי השנים ששלטו הנאצים.

המוזיאון בעיקר בא להנציח שבעצם העם הגרמני עצמו הוא גם קורבן הטרור של השלטון הנאצי. יש שם תמונות משרפת הספרים ובתי כנסיות, החרמת העסקים והחנויות של היהודים וכו'. אך אין שם חלילה תמונות זוועה של ערמות גופות, מוזלמנים מורעבים או התעללוית מזוויעות כמו ב”יד ושם”. כיוון שהגרמנים נפשם רגישה ואינם יכולים לראות מראות כאלה.

הכניסה חינם. 

אם רוצים לראות לפי הסדר של השנים ולא הפוך, יש להכנס מרחוב נידרקירכנר (Niederkirchnerstraße) ולצאת מרחוב וילהלמשטרסאסה (Wilhelmmstrasse).

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של Adry
Adry

”תערוכה מרתקת מתחת לכיפת השמיים שחובה לבקר“

קרא עוד

טופוגרפיה של טרור זו תצוגת קבע מתחת לכיפת השמיים בברלין, אשר מציגה באופן ברור ומרתק את הנסיבות שגרמו לעליתו של היטלר לשילטון וכל מה שהתרחש מאז ועד היום.

התצוגה מוצגת במקום בו פעלו שלושת מנגנוני הטרור העקריים של המשטר הנאצי: הגסטפו, הנהגת האס-אס והלשכה הראשית של משרד הבטחון של הרייך.

במקום יש גם בניין עם מיצגים נוספים, חלקם קבועים וחלקם משתנים, שמציגים באופן מרתק את מה שהתרחש בעת המלחמה.

טיפ למגיעים למקום: בתוך הבניין יש לוקרים, כך שאפשר להשאיר את התיק בזמן שמסתובבים במקום, יש בבניין גם שירותים.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של Lioryanai
Lioryanai

”מוזיאון טופוגרפיה של טרור“

קרא עוד

מוזיאון טופוגרפיה של טרור שוכן בבניין אשר שימש כמפקדה של הגסטפו, של האס.אס. והאס. דה. בברלין ומספר את הסיפור שמאחורי ההחלטות שקיבלו הנאצים לפני ובמהלך המלחמה ובעצם מה הניע אותם לעשות את הדברים כפי שעשו. מדובר בתערוכה שעוקבת צעד אחר צעד בהתקדמות הנאצים כלפי פלישה לפולין והתחלת המלחמה וכוללת ציטוטים רבים מפי מנהיגי הנאצים לחייליהם.

לדוגמא – ישנו ציטוט של היינריך הימלר, שנאם בפני קצינים בכירים בו הוא מתאר את הרג היהודים כ’עבודה פחות נעימה שעליהם לעשות, אך עבודה נחוצה’.

בנימה אישית, נהניתי לראות מספר קבוצות של תלמידים גרמנים מסתובבים באתר, חוקרים ומכינים עבודות על מה הניע את המכונה הנאצית וכיצד היה אפשר להימנע מלהגיע לכדי הרג מליונים.

הכניסה חינם, מומלץ בחום.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של drorlev2
drorlev2

”הטופוגרפיה של הטרור - מה זה בעצם?“

קרא עוד

הטופוגרפיה של הטרור (Topography of Terror) איננו מוזיאון אלא אתר היסטורי המאפשר בעזרת תמונות, וידאו וטקסט ללמוד על התהליך הנוראי אשר עבר על הגרמנים בשנות ה-30 וה-40 של המאה שעברה. המבנה החדש שוכן בדיוק במקום בו שכנו המטות של הגסטפו והאס אס הידועים לשמצה. המבנים המקוריים נהרסו ובמקומם הוקם מבנה חדש ובו אולם תצוגה, ארכיון וספריה. 

התמונות מוצגות הן במבנה הגדול אשר במרכז השטח והן בשטח פתוח לאורך קטע הנמצא מתחת לשרידי חומת ברלין. התמונות מראות את התפתחות המוסדות אשר היו אחראים על הטרור, הפשעים שבוצעו על ידם וכן האוכלוסיות השונות שסבלו משלטון איימים זה. זהו איננו מוזיאון שואה אשר מתמקד רק ביהדות אירופה אלא נותן מקום גם לפשעים שבוצעו נגד הגרמנים עצמם וכן במדינות הכבושות.

הכניסה היא בחינם. ניתן להקדיש לביקור 2-3 שעות. יש לציין כי חלק מהתמונות הן קשות.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של שלי מ
שלי מ
2

”מוזיאון הטופוגרפיה של הטרור בברלין“

קרא עוד

מוזיאון הטופוגרפיה של הטרור בברלין הוקם לפני כמה שנים, במקום בו שכנו מ-1938 ועד 1945 מפקדת הגסטפו הנאצית, האס אס ומפקדת הביטחון של הרייך השלישי, שנמחו מעל פני האדמה. 

הכניסה למוזיאון היא חינם. היא מתחילה בחוץ בתמונות בסדר כרונולוגי עד עליית הנאצים לשלטון על ידי ניצול הדמוקרטיה הרופפת בחסות הנשיא אדנאואר. היא סוקרת את שיטות הטרור שהפעילו הנאצים כלפי מפלגות יריבות, חסרי ישע והיהודים. בפנים יש סרטים ותצוגה של השמדת היהודים בחלקים שונים של אירופה. יש במקום שירותים וקפיטריה. 

אפשר להזמין סיור מודרך. המוזיאון ממחיש את התהליך של השתלטות מנגנון פוליטי על כל מוסדות המדינה בדרכי טרור, תוך ניצול המבנה הפוליטי הרעוע של גרמניה לאחר מלחמת העולם הראשונה, תוך שימוש באנטישמיות מסורתית וניצול מצוקה כלכלית ואבטלה.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של dsifri
dsifri

”מוזיאון "הטופוגרפיה של הטרור" - הכניסה בחינם“

קרא עוד

אני רוצה להמליץ כאן על מוזיאון מיוחד במינו הקיים בברלין והוא מוזיאון "הטופוגרפיה של הטרור" (באנגלית Topography of Terror). המוזיאון הוקם ע"י ממשלת גרמניה באופן סמלי בדיוק באתר שבו שכן מטה הגסטאפו הראשי בברלין בתקופה הנאצית. במבנה המודרני וגם בחצר שמסביבו יש תמונות, מסמכים וקטעי וידאו (עם הסברים גם באנגלית) שמעבירים את החוויה הנוראה של אותה תקופה חשוכה בתולדות גרמניה ובהם יש גם חלק נכבד לרדיפות נגד היהודים בנוסף לשאר מתנגדי המשטר. זהו מוזיאון מרתק ודרך אגב, ניתן להבחין בחצר שבחוץ בקירות המקוריים של מרתפי הגסטאפו והכניסה היא בחינם כמובן!

הטיפ עזר לך?

כתבות על מוזיאון טופוגרפיה של טרור

מתוך הבלוגים - פוסטים על מוזיאון טופוגרפיה של טרור

הוספת פוסט

תגיות