אנחנו שני הורים ושני ילדים בן 11 ובת 8. נסענו בחודש יוני 2014 בין 6 ל16 ביוני. מזג האוויר היה נוח למדי וכמעט ולא ירד גשם.

בששת הימים הראשונים היה חם מאוד.

יום 1 יום שישי - פנטזיה לנד

טסנו בטיסת לילה לקלן בחברת ג'רמן וינגס. לאחר הנחיתה חיכינו שעתיים לרכב שהוזמן עוד בארץ בחברת שלמה סיקסט. קבלנו רכב אוטומטי מסוג אאודי עם ג'י פי אס מובנה. רכב מקטגוריה יקרה ממה שהזמנו. בדיעבד הג'י פי אס ממש עזר לנו. הוספנו עוד בארץ לרכב ביטול השתתפות עצמית סך כל החבילה 442 יורו.

התלבטנו מה לעשות ביום הראשון והחלטנו לנסוע לפנטזיה לנד. המקום מדהים ונהנינו מאוד. זמני ההמתנה היו בין 0 ל10 דקות. על מתקנים מסויימים עלינו אף פעמיים ויותר. היה שווה למתוח את גבול היכולת שלנו ואפילו ראינו מספר מופעים.

בשעה חמש סיימנו את הפארק, הצטיידנו בכמה מצרכים בסופר, ונסענו למלון בסיסי שהוזמן מראש (68 יורו) עם ארוחת בוקר. את הרכב החנינו בחניון ל24 שעות ליד המלון (12 יורו)

יום 2 - קלן

עשינו צ'ק אאוט ושמרנו את המזוודות במלון. המלון שלנו היה ממוקם קרוב לארנה, כך שטיילנו ברגל. ראשית עלינו לקולון טריאנגל, זוהי תצפית פנורמית נחמדה מאוד. בילינו שם כחצי שעה (6 יורו) לאחר מכן שוטטנו בגשר המנעולים הסמוך והמהפנט. משם המשכנו לקתדרלה הדום. טיפסנו כ600 מדרגות והגענו מותשים לפעמון ולקצה הקתדרלה (6 יורו) אבל היה שווה.

חזרנו ברגל למלון, הוצאנו את האוטו מהחניון ונסענו לגנים הבוטניים של קלן. המקום מאוד יפה ורגוע, נרגענו שם למשך כשעתיים.

משם נסענו לפרימארק בקלן כדי שהבנות תוכלנה למלא את המלתחה שלהן. שוטטנו שם במשך שעתיים וכשסיימנו כבר היה שמונה וחצי בערב, ולא היה לנו מקום לינה.

החלטנו לצמצם מרחקים לכיוון היער השחור, ובמהלך הנסיעה החלטנו לנסוע להיידלברג. לא הצלחתי לבצע הזמנה דרך הנייד, כשהגעתי למלון הוא כמעט נסגר ולבסוף קבלנו סוויטה מדהימה עם ארוחת בוקר שהייתה ניגוד גמור למלון בקלן (155 יורו)

יום 3 - היידלברג ושטרסבורג

עד שעות הצהריים בילינו בטירה היפהפייה בהיידלברג וקצת סיירנו בעיר, משם החלטנו לטעום קצת מצרפת ונסענו לטיול נחמד בעיר המקסימה שטרסבורג. בעיר קנינו כמה מזכרות אך החלטנו לוותר על הטיפוס בקתדרלה המרשימה. בשעות הערב נסענו לצימר הראשון שלנו (3 לילות 150 יורו) ביער השחור בהינטרזרטן הצמודה לטיטיסי.

יום 4 - שוויץ ומפלי הריין

בגדול השתדלנו לאכול ארוחת בוקר מלאה בבקתה, לארוז סנדביצ'ים לשעות הצהריים, לאכול בחוץ אחרי הצהריים וארוחה חמה גדולה בצימר בערב.

לקראת הצהריים הגענו למפלי הריין. ברכב לא הייתה לנו מדבקה לנסיעה בכבישים המהירים בשוויץ, לכן כיוונו את הג'י פי אס בהתאם בעזרת אנשי הגבול של שוויץ.

הפלגנו (21 יורו) למרכז המפלים, באותו יום היה חם מאוד ומאחר והיה יום חג, אז היה קצת עמוס. בילינו כשעתיים באתר. מחיר החנייה היה גבוה והם מחזירים עודף בפרנקים בלבד.

לאחר מכן טיילנו בעיר השוויצרית היפה הסמוכה שפהאוזן ואחרי הצהריים נסענו לכיוון קונסטנץ.

התוכנית הייתה לנסוע לאי הפרחים במיינהאו. לשם כך נסענו לעיר מיירסבורג,כשהגענו פספסנו את המעבורת וגם את אי הפרחים. במשך שעתיים טיילנו למרגלות אגם קונסטנץ היפה ואכלנו ארוחת ערב.

יום 5 - פארק אירופה

היום השכמנו קום וכבר בשמונה וחצי הגענו לפארק. בילנו יום שלם מתשע עד הסגירה בשבע בערב. הספקנו את כל המתקנים לפחות פעם אחת. התחלנו בהתחלה בצרפת שהייתה ריקה לגמרי, כשהגענו ליוון כבר היו תורים של חצי שעה ואז דלגנו לסוף הפארק. הספקנו את כל מה המתקנים ואפילו את המופע בארנה בספרד. הפארק עצמו מומלץ ביותר (154 יורו)

יום 6 טודנאו

היום החלפנו צימר באותו מקום ישוב. הצימר מעניק את הכרטיס האדום ושלל אטרקציות בחינם, חלקן שוות חלקן לא. יש לציין שהצימר הזה היה הרבה יותר מטופח ויפה מהצימר הראשון וגם בלי הכרטיס שווה את התוספת (5 לילות 384 יורו). הסבתא החביבה במקום לקחה את סל הכביסה שלנו ובערב חיכו לנו בגדים יבשים ונקיים.

בשעות הצהריים נסענו למגלשות ההרים בטודנאו (חינם עם הכרטיס).מסלול יפהפה ארוך מאוד - מומלץ ביותר. העלייה לאתר מתבצעת ברכבל. הבילוי אורך כשעה אם אין תור. ולנו בשום אתר לא היה תור מלבד שעות הצהריים בפארק אירופה וקצת במפלי הריין.

לאחר המגלשות נסענו למפלי טודנאו הסמוכים (חינם). זהו שביל קצר שבמהלכו ניתן להכנס למפלים ולהשתכשך. נהנינו מאוד, הילדים נהנו אף יותר במפלי טודנאו מאשר במפלי הריין.

לאחר כשעתיים נסענו לשביל חושים סמוך חינמי במוגנבורן. היה כיף מאוד ובמשך שעה צעדנו יחפים בין התחנות.

לקינוח נסענו לפארק המים באדאפארדייז (שעה וחצי חינם עם הכרטיס). המקום לא גדול והכניסה די יקרה. יש מספר מגלשות משוכללות ומושקעות וגם בריכת גלים. כרגיל לא היה תורים ובשעה אפשר להספיק כל מתקן לפחות פעמיים.

יום 7 פלדברג

את הבוקר הזה התחלנו בעצלתיים ורק בצהריים הגענו לפארק החבלים (שעה ראשונה חינם עם הכרטיס, שעה שנייה 5 יורו לאדם). באתר יש חמישה מסלולים שונים לפי דרגות קושי. כבר באמצע המסלול הראשון הבת והאישה נשרו והמשיכו את המתקנים הפחות מפחידים בגובה רצפה.אני סיימתי סיים שלושה מסלולים, הבן שלי עשה את כולם ללא מאמץ מיוחד.

בילינו שלוש שעות באתר ולקראת הסוף החל לרדת גשם. בדיעבד היינו צריכים להתחיל עם מסלול האבנים והעצים (יום 8)לפני פארק החבלים על מנת לצבור יותר בטחון. בשורה התחתונה לפחות לבנים זו הייתה חוויה מדהימה.

משם עברנו לעוד אתרים סמוכים שהכרטיס מציע ללא תשלום. הרכבל והתצפית בפלדברג וגם מוזיאון הטבע. הגשם קצת הטריד, ולא ממש נהנינו מהאתרים. לאחר שעה באיזור השעה חמש התלבטנו אם לדלג חזרה לבקתה או להמשיך במסלול אנטוני התרנגול.

לאחר חצי שעה של חיפושים מצאתי את השביל שהיה סמוך לפארק החבלים. גררתי את האשה והילדים למסלול יפהפה בן שעה וחצי עם תחנות. הדפסתי את התרגום לתחנות מבעוד מועד. כולנו נהנינו מאוד.בינתיים הגשם פסק, והאנרגיות חזרו אז קינחנו שוב בפארק המים באדאפרדייז.

יום 8 פארק שטיוונסון ומסלול האבנים והעצים

הפעם קמנו יותר מוקדם על מנת להספיק עוד גלישה אחת בטודנאו. משם נסענו לפארק שטיוונסון (חינם עם הכרטיס) הכניסה די יקרה לפארק שיש בו מספר אטרקציות שרובן קשורות למגלשות הרים. בסך הכל נהנינו מאוד אך ברור שהוא לא משתווה לפארק אירופה או למגלשת ההרים הארוכה בטודנאו. למרות שחשבנו ששבענו מהטיול בילינו יותר משלוש שעות בפארק ולקינוח נסענו משם למקום מקסים:

שביל האבנים ועצים (17 יורו) - אזהרה לוקח מעל שעה של עלייה כדי להגיע למקום. בדרך ישנו אגם ומסעדה וגם כל מיני תחנות בטבע. הגענו ממש לקראת הסגירה באיזור חמש וחצי בערב.

ממתקני החבלים כל המשפחה נהנתה. לא היינו צריכים להיקשר לרתמות כמו בפארק החבלים בפלדברג. לאחר מכן עשינו את שביל החושים שהיה מאכזב לעומת השביל הקודם. ולקינוח גלשנו במגלשה הארוכה באירופה לאורך מאתיים מטר. הגלישה די מפחידה ויש להכנס לתוך שמיכה ולהזהר לא להחבט מהדפנות.

לאחר כשעה וחצי נסענו חזרה לצימר ובדרך עצרנו בפרייבורג. זה היה יום שישי בערב אבל החנויות היו סגורות. אבל נהנינו לסייר בעיר היפה.

הספקנו לחזור לסוף המחצית הראשונה של המשחק המדהים בין הולנד לספרד בפתיחת המונדיאל

יום 9 טיטיזי ומפלי טרייברג

היום היה קר. התחלנו בשייט סתמי חינמי באגם. לאחר מכן טיילנו בעיירה המקסימה ואף נכנסנו למוזיאון הרכבות המיניאטוריות ולמיני גולף הסמוך (שניהם חינם עם הכרטיס).

בשעות אחר הצהריים נסענו למוזיאון השעונים בפורטוונגן (10 יורו). במוזיאון ישנה הפעלה לילדים, ובסך הכל נהנינו מאוד.

לאחר כשעה נסענו למפלי טריברג (8 יורו כולל בוטנים), נכנסנו בכניסה הראשונה שראינו. הירידה הייתה קלה מאוד ומאוד נהנינו לשוטט לצד המפל. לצערינו לא ראינו סנאים, אבל הבוטנים שקנינו היו טעימים מאוד. העלייה התלולה חזרה הייתה מפרכת, אך צלחנו גם אותה. לאחר כשעתיים חזרנו לצימר

יום 10 שלוכזי וסט בלסן

לא מהימים המדהימים בטיול. התחלנו בספאס פארק בשלוכזי (חינם עם הכרטיס) יש שם מסלול כדורגל נחמד בסגנון מיני גולף עם הרבה מכשולים. במקום ישנם כמה מתקנים נוספים ואפשר גם לקחת אופניים. לאחר כשעתיים המשכנו לאגם המלאכותי הסמוך ושם עשינו שייט נחמד מאוד בן שעה (חינם עם הכרטיס).

כשסיימנו נסענו להשתכשך בבריכה מחוממת קטנה (חינם עם הכרטיס) בסנט בלסן. כעבור שעתיים בבריכה, עצרנו במפלים היפהפיים הסמוכים. הסתפקנו בטיול קצרצר בן חצי שעה, אבל אפשר לבלות שם יותר.

אני חייב לציין שלאתרים רבים הגענו גם דרך הג'י פי אס. פשוט כיוונו אותו לנקודות טבע קרובים והוא לקח אותנו אליהם.

לא הספקנו לטייל בערוץ הרוואנה לצערנו.

בשעות הערב המאוחרות החזרנו את הרכב בלוראך עם KEY BOX. ונסענו במיני ואן לשדה התעופה בבאזל (51 יורו). דמי ההחזרה שבקשו מאיתנו עבור החזרה בצד השוויצרי או הצרפתי בנמל היו בין 200 ל300 יורו, לכן השתמשנו במונית.

חזרנו בטיסת בוקר של איזי גט מבאזל.

לסיכום הטיול ענה על כל הציפיות שלנו, והתכנון התגשם כמעט במלואו ואף מעבר.

טבלת הוצאות עבור כולנו בשקלים:

טיסות: 3200

תחבורה: 3200

לינה: 3600

מזון: 1400

אטרקציות: 1800

סך הכל: 13200

על זה יש להוסיף מזכרות וקניות שאינן קשורות במישרין לטיול. אנחנו גם עשינו ביטוח מורחב לכל המשפחה בעלות של 230 שקלים. וקנינו סים מקומי בשווי 150 שקלים.