סין היא מדינה ענקית ומדהימה, היה לנו טיול עמוס בחוויות, שבו התגברנו על מכשולים לא פשוטים. בפוסט הבא אנסה לעזור למטיילים שחושבים לנסוע לסין (מומלץ בחום) דרך סיפור הטיול שלנו שכולל מסלול מפורט עם לינקים, תמונות ועלויות כולל הפער בין תכנון וביצוע בהתחשב גם בגורמים חיצוניים שלא תלויים בנו (ביטול הזמנה של המלון – השפעה מכרעת, ביטול טיסת פנים – השפעה זניחה). נסענו בהרכב המשפחתי הרגיל זוג + 2 ילדים 15 + 11.5 לטיול של 15 ימים נטו.

התכנון: סין היא לא מדינה פשוטה למטיילים, בעיקר עם ילדים. הסוד להצלחת הטיול טמון בתכנון קפדני. אני בחרתי להזמין את כל הספקים בעצמי, כמו כן תכננתי מסלול מפורט לכל יום. הזמנתי מראש את כל מקומות הלינה, טיסות הפנים ומדריכים ונהגים לפי הצורך. אי לכך השקעתי למעלה מ50 שעות בתכנון הטיול. המוטו הוא שזמן שווה כסף ואנחנו לא מוכנים לחסוך באטרקציות או הצגות, לכן במקומות בלי נגישות של מטרו עם מרחקים גדולים בין המקומות העדפנו לשכור מדריך או נהג ולשלם יותר כדי להספיק יותר

טיסה בינלאומית – הכרטיסים הוזמנו כשישה שבועות לפני. הלוך לבייג'ין וחזור משנחאי. הטיסות הן ישירות באמצעות היינאן איירליינס (2204$ לשלושה מבוגרים וילדה).

ויזה לסין – מיד לאחר הזמנת כרטיסי הטיסה, הגשתי בקשה לויזה, שימו לב שבפעם הראשונה סורבנו כי לא הייתה לי הזמנה של מלון. אני הגשתי את הטפסים בשם כל המשפחה העלות 400 ש”ח ל4 אנשים

הביטוח – עשינו את הביטוח דרך כלל וכללית. 650 ש”ח ל17 ימים כולל כל הסיכונים. לשמחתנו כרגיל, לא נאלצנו להפעיל את הביטוח.

מקומות לינה – כל המקומות הוזמנו מראש, דאגנו שכל החדרים יהיו עם שירותים מערביים פרטיים, התפשרנו על מספר המיטות – קשה למצוא חדרים עם שלוש או ארבע מיטות, ודאגנו לא להתפצל למספר חדרים. בטיולים העצמאיים הקפדנו על מיקום. להלן הנחות למקומות לינה.
10% הנחה בוקינג

המסלול עם לינקים לניווט קל בתוך הבלוג:

לינק למסלול בצורה טבלאית

בייג'ין 3.5 ימים

שיאן – 1.5 ימים

ז'אנגג'יאג'יה (פארק אוואטר) – 3 ימים

איזור גווילין – 3 ימים

איזור שנחאי – 4 ימים

טבלת עלויות

מסגרת התקציב המיועדת הייתה באיזור 35K ש”ח לכולנו, בפועל הטיול עלה 32K כולל טיסות, לינה, אטרקציות, טיולים פרטיים ומאורגנים ואוכל. העלות עם קניות באיזור 34K

תקשורת – גוגל ועוד שירותים מערביים חסומים בסין. מיד התקנתי את האפליקציה הפופולארית wechat כדי שאוכל לתקשר עם הספקים ולהשוות הצעות אונליין, ולא רק באמצעות מיילים. התקנתי 2-3 VPN בכל מכשיר סוללארי (כולם עבדו, לפעמים לוקח להם זמן להתחבר, הם נדרשים לחיבור WIFI. השתמשתי בhide me, windscribe, turbo vpn, vpn free, express vpn). בנוסף קניתי סים של simless מהארץ עם חבילה של 5G (רק 1G נוצל). הסים מתחבר תמיד ואין צורך בVPN. באופן כללי האינטרנט בסין לא ממש מהיר ולא תמיד יש קליטה. עם הנחיתה בבייג'ין קנינו עוד סים מקומי.

באופן גורף הסינים לא מדברים ומבינים אנגלית, גם כשמתרגמים בgoogle translator הם לרוב לא מבינים… מסתבר שהם לומדים אנגלית, אך לעולם לא משתמשים בה, ולכן שוכחים ):

כסף – הצטיידנו בכסף מקומי, בדולרים ובשלושה כרטיסי אשראי בינלאומיים. טרם היציאה כדאי לבדוק תנאים של כל כרטיסי אשראי. לנו היה משתלם לגהץ במאסטרקארד ולהוציא כסף בויזה. הם לרוב לא מקבלים כרטיסי אשראי בינלאומיים, רק כרטיסים מקומיים ותשלומים דרך wechat שמחייב חיבור לכרטיס אשראי מקומי.

תיירות פנים – מעט האנשים המערביים שמטיילים נבלעים ברוב הגורף של המטיילים הסיניים המקומיים. הסינים לא ממש משקיעים מאמץ כלפי תיירי חוץ כי השפעתם על מאזן התיירות הכולל היא זניחה.

מזג אוויר – בגדול לא היווה פקטור משמעותי בטיול מלבד יום אחד בז'אנגג'יאג'יה שירד בו גשם כל היום. מזג האוויר נע בין 15 ל25 מעלות בשעות היום.

30.3.18 הטיסה הבינלאומית – הטיסה יצאה בזמן בשעת צהריים שעון ישראל. המטוסים מפנקים עם מערכת מולטימדיה משוכללת, לגבי האוכל כדאי להזמין מראש אם אתם מעדיפים מזון ספציפי. היו 2 ארוחות במטוס, אבל לפעמים מנות מהתפריט אוזלות ואז אין בחירה (נתקלנו בבעיה זו גם בהלוך וגם בחזור) כעבור כתשע שעות נחתנו בבייג'ין 0500 בבוקר שעון מקומי

יום 1 בייג'ין שבת (31.3)החומה (נהג), מופע קונג פו – לקח לנו כשעתיים לסיים את כל העניינים הביורוקרטיים, רוב הזמן בוזבז על תור כניסת זרים לסין. למקומיים אין ממש תור. כמו כן קנינו סים מקומי נוסף (200¥ ל3G באשראי) בעיקר מאחר והסים שקנינו בארץ לא ממש תפקד (הזכרתי את ענייני הקליטה).

שכרנו את הנהג מרטין שדובר אנגלית ( 50¥ + 100$) עוד מהארץ. הוא חיכה לנו עם שלט באולם הנוסעים. מיד התמקמנו ברכב 7 המקומות. תחילה הוא לקח אותנו למיני מרקט להצטייד בכמה מצרכים בסיסיים. לקטע החומה מוטיאניו הגענו בשמונה בבוקר. המקום היה ריק לגמרי, נעזרנו במרטין לקנות כרטיסים שכוללים כניסה ושאטל, עליה עם רכבל לקטע החומה השישי וחזרה במגלשת הרים (680¥). באופן כללי כשקנינו כרטיסים לבד תמיד קבלנו הנחה על הילדים כשקנינו דרך המדריכים כמעט תמיד שלמנו מחיר מלא. יש אפשרות באותו מחיר לקנות כרטיסים הלוך חזור של חברה אחרת שעולה לקטע 16 אך לא כוללת את מגלשת ההרים.

בחרנו בקטע חומה זה בעיקר בגלל היותו פחות עמוס וגם בגלל מגלשת ההרים. לא ניתן לבקר בסין בלי להתרשם מקטע חומה כלשהו. הרכבל לקח אותנו לקטע 6, לאחר ארוחת בוקר אינטימית בלב בחומה התחלנו לטפס אט אט. המדרגות מאוד תלולות ולא סימטריות (כנראה מסיבות היסטוריות כדי שסוסים לא יוכלו לדהור שם), יש מגדלי שמירה רבים, והשילוב בין הנוף ההררי לחומה הענקית מעשי ידי אדם מאוד מרשים. טפסנו כמשפחה עד קטע 10 ואז אני והבן הגדול המשכנו למעלה עד קטע 20 שזו הנקודה הגבוהה ביותר מלבד האחרונה (יש 23 קטעים) ומאפשרת תצפית פנורמית יפה. הטיפוס לא קל, מי שרוצה להגיע לקטע האחרון רצוי שיעלה ברכבל הארוך לקטע 16.

בדרך חזרה ירדנו במגלשה הכיפית הארוכה. לקראת 1230 היינו כבר ברכב לקראת התחנה הבאה – הפנדות בגן החיות. פקקים איומים הביאו אותנו לאיזור ב1430 אך לא היה מקום חנייה והתורים היו עצומים. בקשנו ממרטין לוותר ולהסיע אותנו למלון וקצת אחרי שלוש הגענו למלון לצ'ק אין.

הנהג (wechant id: tourvanrental) סיפק את הסחורה מלבד היותו ראש קטן. הוא ידע מראש שבימי שבת הפקקים לגן החיות מטורפים ולא ניתן להכנס לשם, והוא עדיין נסע לשם ובזבז לנו שעה וחצי רק כדי לקבל עוד 50¥ שהייתי משלם לו בכל מקרה. כמו כן הוא התלונן שהוא חיכה לי בשדה מ0430 בבוקר למרות שקבענו להפגש ב0630 בהמלצתו…

על אלווין (wechat id: alvinbenton) המדריך יש המלצות חמות, הוא לא יכל להדריך אותנו. אולם הוא התעקש לעזור לנו עם הכרטיסים להצגות במחירים זולים וללא עמלה. אני יכול להוסיף שמדובר באדם מדהים שעזר לנו רבות בלי תמורה כספית. אלווין הביא לנו למלון את הכרטיסים להצגת הקונג פו (620¥ לכרטיסים בצד שמאל למטה באולם לפי בחירתנו)

לאחר מנוחה של כשעתיים, ב1900 צעדנו לכיוון התיאטרון האדום שנמצא כחמש דקות הליכה מהמלון, הצגת הקונג פו מהנה מאוד עם סיפור מסגרת שמתקדם עם העלילה בליווי אפקטים ופעלולים.

המלון הוא מלון סיני על טהרת הנוסטלגיה, שהינו בו 3 לילות (1857¥ אשראי). המרחק למטרו הקרוב שסמוך לשוק הפנינים הוא כרבע שעה הליכה, בסך הכל הם סיפקו את כל השירותים הבסיסיים והיו נחמדים מאוד, WIFI טוב מאוד, רק יש לקחת בחשבון שהם לא יודעים אנגלית. ביום האחרון אכלנו ארוחת בוקר במלון (¥80 אשראי) ארוחת בוקר סינית ולא טעימה במיוחד.

יום 2 בייג'ין (1.4) – כיכר טיאנמן, העיר האסורה, מקדש השמיים, ארמון הקיץ (מאורגן)

יש אתרים שחובה לראות בבייג'ין והטיול המאורגן (102$) מכסה את כולם. הייתי סקפטי לגבי תוכנית הטיול, אך להפתעתי היא התבצעה במלואה. הקבוצה מנתה כ17 אנשים כולם מערביים. זהו המקבץ הגדול ביותר של אנשים מערביים שראינו בכל הטיול, ללמדכם כמה תיירות החוץ היא משנית. זה הטיול המאורגן היחידי שלקחנו, שימו לב שהעיר האסורה סגורה בימי שני. המחיר היה מוזל בגלל שתי עצירות “שופינג”. כבר בשבע בבוקר אספו אותנו מהמלון

המדריך שלנו לא היה העפרון הכי חד בקלמר, אבל דאג להכניסנו במהירות לכל האתרים וחסך לנו זמן רב. התחלנו בכיכר טייאנמן הענקית וצפינו במונומנטים ובמוזוליאום של מאו. התורים גדולים ויש בדיקה בטחונית, אבל אנחנו נכנסנו במהירות ללא תור, משם המשכנו רגלית לעיר האסורה – מקום משכנם של קיסרי סין מאות בשנים. כמות האנשים הייתה אינסופית, ושוב עקפנו באלגנטיות את התור בלי פספורט. העיר מורכבת מחצר פנימית ואחורית וממאות חדרים שלכל אחד ייעוד אחר, כמו כן פזורים מבני דת לאורך הארמון. במקור העיר הייתה אסורה לכניסה של האנשים הפשוטים ונפתחה רק לפני כמאה שנה.

התחנה הבאה הייתה שופינג של מוצרי מרפא. נצלנו את הזמן למנוחה ולפוט מסאז (20¥ לאשה), משם המשכנו לסיור תמציתי במקדש השמיים הסמוך למלוננו, ומהווה גן מרכזי בשביל הסינים – זהו אחד משלושת האתרים הבודדים בכל סין שנתקלנו בקבוצה קטנה של ישראליים.

עצרנו לארוחת צהריים במסעדה מקומית, שכללה מנות אכילות של אורז, ירקות ובשר. הארוחה הייתה סבירה. זה הזמן להרחיב קצת על נושא האוכל הבעייתי. האוכל המקומי הוא זול מאוד וטעים (או אכיל) אם יודעים מה להזמין. יותר התחברנו לאוכל המהיר שבו טעמנו מנה ולפי זה הזמנו, לעומת האוכל במסעדות שהיה ברובו לא אכיל. ב50% מהזמן מצאנו את עצמנו אוכלים במסעדות ג'אנק פוד מערביות (מקדונלדס, בורגר קינג, פיצה האט, KFC...),

המשכנו לשופינג בחנות פנינים ושם דווקא קנינו מספר קרמים בעסקת חבילה עם זוג מקסיקנים שטען שהעסקה מעולה (350¥ באשראי). כאן זה המקום היחיד שבו נפלתי בהונאת DCC. הסינים באופן אוטומטי ממירים את המטבע המקומי לדולרים וגובים סכום שגבוה ב5-10% מהסכום המקורי בדולרים. בגלל סכום העסקה הנמוך, המשמעות הכספית היא זניחה (15ש”ח) אבל תמיד מומלץ לשמור את הקבלות ולשים לב על מה חותמים.

התחנה האחרונה שלנו בטיול הייתה ארמון הקיץ. מדובר באגם יפה, טובל בהרבה ירוק שבמרכזו נמצא הארמון. ניתן להפליג אליו בתשלום נוסף בסירת דרקון. אנחנו בחרנו לטייל בשבילים היפים וליהנות מהפסטורליה, הראות לא הייתה מדהימה. האדם המערבי לא נפוץ כל כך בסין, ונתקלנו במקומיים רבים שהתחככו בנו, ובקשו להצטלם איתנו ולצלם אותנו. בארמון הקיץ התופעה בלטה מאוד.

בקשנו מנהג המיניבוס להוריד אותנו בשוק הפנינים ושם התחלנו במסע קניות (הקניות תוכננו למחרת, אבל לשמחתי הצלחנו לשלב אותן באותו ערב ולחסוך זמן יקר לטיול שתוכנן למחרת). לא יאומן כמה מוצרים ניתן לקנות בשעה אחת (נעליים, חולצות, תיקים...). המתחם מורכב ממספר קומות, מתחיל באלקטרוניקה וממשיך בביגוד והנעלה וצעצועים מכל הבא ליד. חווית הקנייה היא שהמוכר מציע מחיר מופרז ואתה מתמקח איתו. רצוי לעשות שיעורי בית ולדעת את טווח המחירים לכל זיוף. הרוכלים נהנים ממשחק המיקוח, אני קצת פחות נהניתי…

משם צעדנו ברגל למלון. הפיגור של היום הראשון בשל פספוס גן החיות בבייג'ין נמחק בזכות הקניות. הטיול המאורגן מומלץ מאוד למי שקצר בזמן, מי שמעוניין להתעמק באחד המקומות או בכולם רצוי שיעשה את הטיול בצורה עצמאית או הדרכה פרטית. לנו המינון ומבנה הטיול היה מושלם, ומאוד נהנינו מההספק.

יום 3 – בייג'ין (2.4): גן חיות, חוטונגים, תחנת רכבת בייג'ין, מסכת הזהב (עצמאי במטרו)

לאחר עייפות מצטברת, אנחנו מרשים לעצמנו לקום קצת מאוחר. לאחר צעידה קלה לתחנת המטרו ,אנחנו קונים כרטיסים במכונה האוטומטית (20¥) זה מאוד פשוט. אני התקנתי אפליקציות מטרו של בייג'ין ושנחאי ותמיד היו לי את תחנות היעד שאליהן רצינו להגיע. בוחרים את התחנה לפי הקו ואת מספר הכרטיסים ומשלמים בשטרות או מטבעות. ברוב התחנות יש גם עמדות מאויישות אם נתקעים.

לקראת 1030 אנו מגיעים לגן החיות (57¥) שהיה שקט לחלוטין (Beijing Zoo line 4). אין ספק שהמתחמים הרבים של דובי הפנדה המתוקים מושכים המון תשומת לב. היינו מאושרים שזכינו לראות אותם אוכלים, עד שהבנו שהם אוכלים 14 שעות ביממה!!! מתחם הציפורים, הקופים ובמיוחד מתחם דובי הקוטב גם שווים ביקור קצר, מתחם הטורפים היה סגור, ולשאר המתחמים לא הלכנו.

לגבי השירותים, ברוב המקומות הציבוריים השירותים הם סיניים (בול פגיעה ולא תמיד נקיים למעט שירותי נכים). בבתי מלון ושדות תעופה השירותים מערביים.

מאושרים מהביקור המשכנו לאיזור החוטונגים במטרו (16¥) Shichahai line8. נכנסנו לאכול ארוחת צהריים במסעדה מקומית האוכל (116¥) היה מזעזע ברמות קשות ויצאנו רעבים. המשכנו לסייר בחוטונגים ונכנסנו לאיזור מקומי מדי ולא מצאנו את עצמנו. כשכבר רצינו לוותר ולהמשיך לתחנה הבאה, סוף סוף נחתנו באיזור המתוייר. לארח שיטוט רגלי קצר לקחנו שתי ריקשות לאחר מיקוח קצר(200¥) לסיור יותר מעמיק. הסיור שהיה אמור לקחת 40 דקות נמשך רק 25 דקות, כי לא רצינו לעצור בחד הבתים המשוחזרים. בסך הכל חוויה נחמדה אבל לא חובה.

משם נסענו לתחנת הרכבת הענקית בבייג'ין במטרו (16¥). לקח לנו קצת זמן למצוא את קופת הכרטיסים. קנינו כרטיסים לשבוע הבא לרכבות המהירות באיזור שנחאי לסוזואו והנגאזו (531¥ לשלוש נסיעות). בתחנה יש קופה באנגלית (קופה מס 16) בכל מקרה אלווין דאג לרשום לי את מספרי הרכבות והיעדים בסינית לפי מידע שספקתי לו. לאחר מכן עשינו חוויה מתקנת במקדונלדס (ביקור ראשון מתוך 4 או 5 אבל מי סופר). המחירים הם 75% מהארץ אבל בקנה מידה סיני הם יקרים מאוד.

התחנה האחרונה שאליה גם הגענו במטרו הייתה מתחם עמק השמחה (Happy Valley Scenic Area line 7) שם צפינו במופע מסכת הזהב המרהיב (560¥ TYPE C). במתחם ישנו פארק שעשועים (ויתרנו עליו כי עוד נבקר בדיסני שנחאי). נפגשנו עם אלווין שבא לשם בהתנדבות, כדי להוציא את הכרטיסים המוזלים עם כרטיס סוכן הנסיעות שלו. רציתי לשלם לו עמלה עבור השירות שלו בימים האחרונים, אך הוא סירב בתוקף. פגשנו ישראלים רבים באולם שהיה ריק כמעט לגמרי, וכך יכולנו לשפר עמדות מבחינת מיקום. ההצגה לא מתמקדת בסיפור או עלילה אלא בשואו אחד גדול. וזה אכן וואוו בעיקר הקטע בו הבמה הופכת למפל. בהחלט סיום נהדר לאיזור בייג'ין (ובראייה לאחור מכל האיזורים שביקרנו בהם, בייג'ין לוקחת את המקום האחרון ואפילו בפער)

איזורים שויתרנו עליהם בבייג'ין הם המתחם האולימפי בעיקר בגלל שפארק המים בו היה סגור.

יום 4 – בייג'ין, שיאן (3.4): שוק הפנינים, פגודת האווז הגדול ומופע מזרקות (עצמאי)

לאחר ארוחת בוקר לא טעימה במלון (80¥ באשראי), הלכנו לשוק הפנינים לגיחה נוספת, הגענו לשם ברבע לעשר, אך החנויות נפתחות רק בעשר. במשך כשעה ורבע שוטטנו שוב בין הדוכנים ועשינו השלמות. בגדול חלק מהמחירים שאנו שלמנו הם ¥20 מגן זכוכית לטלפון, 30¥ שעון (שעדיין עובד) כובעים 30¥, נעליים אדידס 60¥ נייק 80¥, חולצות 50¥ תיקים 70-150¥ צעיף 10-20¥ ועוד ועוד

שיאן הנמצאת במרכז סין מאפשרת טיסות זולות יחסית לרוב רחבי סין. מאוד רצינו להגיע למופע המזרקות ב2030 בפגודת האווז הגדול. רכבת לילה עם קרון soft sleepers שלוקחת כ12 שעות היא פתרון מצויין, בגלל שלא רצינו להפסיד את מופע מסכת הזהב ויתרנו על האופציה. רכבת מהירה לוקחת בין 5 ל6 שעות נסיעה היא אופציה בטוחה, לבסוף כדי “לחסוך זמן” בחרנו באופציית הטיסה.

הטיסה (330$) של china eastern airlines הוזמנה באתר CTRIP, בשעה 1130 תפסנו מונית (80¥) לכיוון שדה התעופה ב1230 הגענו לשדה מוכנים לטיסה של 1400 בצהריים.

לגבי מוניות ומזוודות. חלק גדול מהמוניות מונעות על ידי גז ולכן תא המטען קטן. אם ברשותכם כמות מזוודות גדולה כדאי לתאם נסיעה במונית מתאימה. אנחנו התניידנו עם מזוודות טרולי ומזוודות בינוניות ובלי מזוודות גדולות, כלומר מראש יצאנו עם כמות בגדים קטנה יותר שמספיקה לשבוע בלבד. כמעט בכל נסיעת מונית, נאלצנו לשבת עם חלק מהכבודה על הרגליים. בטיולים הפרטיים לא הייתה בעיה וכל המטען נכנס לתא המטען.

בעמדת הצ'ק אין הדיילת במקום הודיעה לנו שהטיסה שלנו בוטלה. בעיקרון יש 40 טיסות יומיות מבייג'ין לשיאן, אז קיווינו שהנזק לא יהיה גדול. כשהגענו לדלפק הוצעה לנו טיסה בשבע בערב, לאחר דין ודברים קשים החליטו לעלות אותנו על טיסה של 1515 של air china. הטיסה יוצאת מטרמינל אחר בנמל. לאחר מסע ארוך בשאטל בין הטרמינלים עשינו צ'ק אין לטיסה. הגשם התחיל לרדת ובפועל הטיסה יצאה אחרי 1600 ונחתה ב1830 בשיאן.

נחתנו לעיר חמה מאוד עם פקקים איומים. לקראת 2000 הגענו למלון, השארנו את המזוודות, ונהג המונית (190¥) שחיכה לנו, הסיע אותנו ישר למופע המזרקות בפגודה

הערב שבילינו שם היה מרהיב, המופע החינמי יפהפה, הכיכר והאיזור צבעוניים ומעניינים והכל אותנטי. לא היה צורך להתמקח כי כל המחירים של הסחורות היו נמוכים 10-20¥. קנינו שם צעצועים רבים שמחירם בבייג'ין היה משולש.

אכלנו במסעדה מקומית לא מלהיבה שמתיימרת להכין אוכל מערבי (140¥) ובתום הערב לקחנו מונית (25¥) למלון שלנו. המלון (49$ ללא ביטול באשראי) שהוזמן ללילה אחד בagoda ממוקם בלב העיר, קרוב למגדל הפעמון, מגדל התוף, החומה והרובע המוסלמי, שבהם נבקר מחר. ארוחת בוקר טובה ועיצוב מערבי. בסך הכל אהבנו מאוד את המלון, בקבלה מדברים אנגלית.

יום 5 – שיאן, טיסה לז'אנגג'יאג'יה (4.4): חיילי הטרה קוטה, הרובע המוסלמי (עצמאי עם מוניות)

מתחם חיילי הטרה קוטה שנחשף באקראי עלי ידי חקלאים, נחשב לאתר חובה. לנו לא היו ציפיות גדולות מהמקום שנחשב לאובררייטד. אכלנו ארוחת בוקר במלון במקור היו לנו 2 ארוחות בוקר חינם ושלמנו על 2 נוספות (76¥ באשראי)

לקראת עשר יצאנו במונית לאתר(145¥), יש גם אוטובוס שנוסע לאתר, אבל עשינו חישוב שהמסע באמצעותו עלול לקחת מספר שעות. כרגיל פקקים קשים, והנסיעה אורכת כשעה וחצי. נכנסים למתחם הענקי (450¥). בילינו במקום כשעתיים וחצי. המתחם מרשים מאוד בעיקר הבור הראשון שהשתמר בצורה הטובה ביותר, המתחם השני הרוס כמעט לחלוטין והמתחם השלישי קטן מאוד. הדרך למתחם יפה מאוד וכוללת הליכה בשבילים יפים מאוד.

הדרך חזרה במונית (120¥) הייתה קצרה יותר וארכה כשעה, ירדנו ברובע המוסלמי. במשך כשלוש שעות טיילנו ברובע המוסלמי טעמנו שם פיתות, תפוחי אדמה מצויינים, שיפודי צ'יפס וגלידות, כמובן שהיו שם גם “מאכלים” פחות מערביים. קנינו שם פריטים נוספים בשוק ובחנויות כמובן בלי להתמקח.

ראינו מבחוץ את המסגד הגדול, הצד הדרומי של החומה, מגדל הפעמון ומגדל התוף וקינחנו במקדונלדס. אופציה ליום טיול נוסף שלא עשינו היא טיפוס להר חושאן, שחובבי האקסטרים גם יכולים להקשר לשלשלאות ולעשות דרך על פי תהום.

לקראת 1815 נפרדנו משיאן המהממת והצבעונית. לקחנו מונית (110¥) לשדה התעופה לקראת התחנה הבאה שלנו ז'אנגג'יאג'יה ב2150. כבר בדרך לשדה קבלתי הודעה מההוסטל בשנחאי (לעוד שבוע) שההזמנה שלי מבוטלת. כאן התחילה סאגה נוראית עם טיפול שערורייתי של בוקינג. הטיסה (383$) עברה חלק, בשדה חיכו לנו המדריך שלנו ליומיים הקרובים אריק. הנהג שלו לקח אותנו להוסטל באיזור wulingyuan. לאחר שעה נסיעה התמקמנו בחדר המקסים בהוסטל דובר האנגלית ל2 לילות (¥460 באשראי) ורק לקראת אחת בלילה הלכנו לישון. יש לציין שברוב מקומות האירוח קבלנו מים ולפעמים חטיפים כמתנה. בהוסטל הזה לקחו פקדון של 100¥ ובסוף השהות עשו קיזוזים עם מים ומעילי גשם שהשתמשנו בהם. בתום השהות הוחזר חצי מהפקדון.

המדריך אריק (לגבי אריק אם האתר לא פעיל)
Whatsapp&Mobile:+8613367438423
 Wechat:ericbendenny
westchinatravel@qq.com

הוא מצויין ומומלץ מאוד מאוד, הוא דובר אנגלית רהוטה. וככלל הימים הקרובים בז'אנגג'יאג'יה בהחלט היוו את פסגת הטיול. שלושת הימים הקרובים נחשבים לחג לאומי בסין בו המקומיים הולכים לבתי הקברות לטהר את הנשמות של יקיריהם שבאות לקברים – Qingming Festival. לשמחתנו הלחץ לא ממש הורגש בימי החג.

יום 6 (yellow dragon cave, glass bridge, grand canyon – wullingyuan (5.4 טיול פרטי עם מדריך ונהג

שלמנו על שני ימי הטיול עם אריק 800$ (5000¥) במזומן שכללו את האיסוף משדה התעופה, כניסה לכל האטרקציות, מדריך ונהג (עלות יומית של מדריך ונהג עם רכב של 7 מקומות 1100¥) יש לציין שההדרכה חסכה לנו הרבה זמן וכאב ראש. מי שעושה את המסלול הקלאסי של יומיים בשמורה שנהיה בה מחר וצמודה להוסטל יכול לחסוך עלויות בצורה ניכרת.

יש לציין שאריק היה מעורב מאוד ונתן לי רשימה של מקומות אירוח פוטנציאליים ואף פסל מקומות אירוח שאני בחרתי בשל מרחק מהשמורות. בחרנו את רשימת האטרקציות ביחד, אני התעקשתי מאוד לבקר בגשר הזכוכית הגדול בעולם ובמערה, שזו לא בחירה שגרתית של כל המטיילים.

התחלנו את היום בשעה 10 בבוקר, לאחר נסיעה של חצי שעה בגשם שוטף הגענו למערת הדרקון הצהוב (342¥). אריק התגלה כמדריך יעיל מאוד שסיפק הסברים, וגם נתן לנו מרחב מחיה. המערה היא ענקית (השנייה בגודלה בעולם), היא מוארת וצבעונית ומלאה בנטיפים מיוחדים ובאולמות גבוהים ואדירים. חיכינו כשעה לשייט החוויתי הנפלא עם עוד מאות סינים. השייט ארוך מאוד בין הזקיפים הצבעוניים וכולנו נהנינו מאוד. לאחר עוד הליכה של חצי שעה בין המבוכים במערה המשכנו לנקודה הבאה. יש לציין שגם החצר של המערה מרשימה מאוד וטובלת בנוף יפה ובהרבה ירוק.

הגענו לקניון הגדול (הפעם ללא קניות), עד השעה 4 חובה לקנות כרטיס משולב לקניון ולגשר הזכוכית, משעה 4 ניתן לקנות כרטיס רק לגשר. אריק עזר לנו למצוא דוכני מזון מקומיים ואנחנו אכלנו נודלס ואורז (המחירים מאוד זולים ¥10-20 למנה) טעימים בזמן שהוא קנה כרטיסים (834¥)

לקראת 1 הגענו לגשר הזכוכית הגדול והעוצמתי תלוי בין שמיים לארץ בגובה של 300 מ', בעתיד מתוכננת גם קפיצת הבנג'י הגבוהה בעולם מהאתר – ראינו את ההכנות במקום. בשל הגשם השוטף לא היו המוני מבקרים. מאחר ומתכנן הגשר הוא ישראלי, לאורך 2017 כל ישראלי יכל להכנס בחינם, ב2018 החגיגה נגמרה. הגשר מאפשר תנועה של עד 8000 מבקרים ביום, ובכל זמן נתון רק 800 מבקרים יכולים לעמוד על הגשר. הגשר ענק ומאסיבי, בשל הגשם, הראות לא הייתה צלולה מה שפגם בהנאה, וגם גרם לנו לבלות פחות זמן. ההליכה מעל הגשר כלל אינה מפחידה

הפיצוי הגיע בזכות grand canyon, מדובר בשביל יפהפה בלב הטבע, שכולל ירידה במדרגות עץ לאורך 300 מ', למרות הגשם שלא הפסיק להכות, נהנינו מאוד מהמסע שהסתיים בשייט חוויתי לאורך הנהר.

בדרך חזרה עצרנו בסופר מרקט על מנת להצטייד במצרכים בסיסיים וחזרנו להוסטל מאושרים מיום טיול נפלא. מלון סמוך הציע שירותי כביסה. כביסה ידנית מחושבת לפי פריט ועלולה להגיע למאות שקלים. אנחנו כבסנו בצורה עצמאית, יש לזכור שבסין מייבשי כביסה לא ממש קיימים, הם לא הבינו על מה אנחנו מדברים. עשינו 3-4 מכונות ותלינו את הכביסה לייבוש בחדר (20¥).

יום 7 (tianzi mountain, avatar mountain, golden whip stream – wullingyuan (6.4 טיול פרטי עם מדריך

בוקר נאה לפנינו. אחרי צ'ק אאוט בהוסטל (50¥ על חליפות הסערה והמים) אנו מתחילים בצעידה לעבר פארק אוואטר או בשמו הרשמי Zhangjiajie National Forest Park, שמצוי 5 דקות מהמלון. כמו שספרתי אריק היה מעורב מאוד בבחירת מקומות הלינה, הבוקר הבנו למה הוא פסל מקומות לינה שהצענו בטווח של 3-4 ק”מ מהפארק.

ביום מדהים זה נוכחותו של אריק כמדריך הייתה הכרחית, כי הוא הצליח לנווט אותנו בפארק הענק בדרך הנכונה וההגיונית ביותר בהתאם לצרכינו כמשפחה ובהתאם לתנועה בפארק, על מנת שנוכל ליהנות בצורה מיטבית מהיום הזה, דרך שכללה רכבל, אוטובוסים, מיניבוסים ומעלית. כניסה לפארק היא 822¥ שימוש ברכבל לצד אחד 230¥ וירידה במעלית החיצונית הארוכה בעולם Bailong Elevator 230¥.

להזכירכם זהו יום חג ומורגשת תנועה באתר. אנו עולים ברכבל מעלה לפסגת הר טיאנזי משם אנו מתחילים לפסוע בין השבילים כשברקע הנוף המוכר של אוואטר. מה שמיוחד בצורת נוף זו היא העצים שצומחים מתוך הסלעים. אנו עוצרים בשגרירות ארה”ב – מקדונלדס וממשיכים לעבר הר Hallelujah הידוע בשם אוואטאר.

היום הנפלא אורך כתשע-עשר שעות שבהם המצלמה מתקתקת ללא הרף כדי לתפוס את כל מראות הנוף הנפלאים, אנו מסיימים בצעידה של שעה וחצי בgolden whip stream, שביל שמרכזו מאפשר זווית של 360 מעלות של הפארק מלמטה, את הדרך אנו עושים לצד עשרות קופים שמקיפים אותנו.

בסיומו של יום אנו משוטטים בשוק שליד מקום האירוח שצמוד לפארק, ומספיקים לאכול פיצה ופסטה טעימים במחירים סבירים במסעדת ההוסטל וגם לשחק משחק אחד של סנוקר…

ישנו מופע מאוד מומלץ – Tianmen Fox Fairy Show עם במה טבעית לצד התפאורה של ההר. בכל מקרה היינו לחוצים מבחינת זמנים, ואריק טען שמופע impression ביאנגשו שנראה בעוד שלושה ימים הוא רמה בפני עצמו ומרגש הרבה יותר, אז ויתרנו...

לקראת שבע בערב חובר אלינו הנהג לנסיעה של שעה וחצי לקראת ההוסטל הבא שמצוי בז'אנגג'יאג'יה. אנו נפרדים לשלום מהמדריך המומלץ. ההוסטל (200¥ שולם מראש ללא אפשרות החזר) הוזמן דרך agoda ללילה אחד ונאלצנו להוסיף 20¥ על מתארח רביעי. בקבלה יש נציג דובר אנגלית, והחדר בסדר גמור, אם כי בילינו בו רק ללילה. החדר שקבלנו היה קצת רועש אבל לאחר מקלחת חמה כולנו נרדמנו.

בארבעת הימים הקרובים נבלה במחיצתו של אנדי שמשמש כמדריך ונהג – זה הזמן להרחיב על אנדי שאני ממליץ עליו בחום – איש המפתח של הטיול, סגרתי איתו שלושה ימי טיול באיזור גווילין, התכתבנו המון, והוא עזר לי להעביר כספים לספקים אחרים דרך wechat. אנדי אדם אדיב ידידותי וחייכן שתמיד נכון לעזור, הוא ליווה זוג צרפתי לז'אנגג'יאג'יה, והציע לי לחזור איתו ברכב. שיניתי את המסלול שיתאים לנסיעה זו ובזכותו בדרך מז'אנגג'יאג'יה לגווילין בילינו לילה בעיר האורות המרהיבה funghaung. כמובן שאנדי פחות מתמצא באיזור ז'אנגג'יאג'יה, אך זה לא פגם כלל ביום הטיול שלמחרת. לאנדי יש רכב עם 5 מקומות, אבל כל המטען נכנס בקלות לתא המטען. בניגוד לאריק שמסלול הטיול אצלו מחושב, אצל אנדי דברים נעשים לעיתים בצורה ספונטנית וכל תכנית היא בסיס לשנויים, וחווינו זאת על בשרינו לטוב ולרע.

אנדי הוא מהבודדים שמקבל paypal וגם דולרים, על כל העברה של פייפאל יש לשלם עמלה של 5%. עבור ארבעת הימים הבאים כולל הנסיעה הארוכה לגווילין שלמנו 1500$ + 400¥ כולל כניסות לאתרים (שקול ל9200¥ בלי עמלות המרה)

יום 8 (7.4) – zhangjiajie הר טיאנמן שכולל את הרכבל הגדול בעולם, הדרך עם מספר הפיתולים הגדול בעולם, חור המערה הגדול ביותר ולינה בעיר האורות funghaung. עם מדריך/נהג

הגענו לאמצע הטיול וליום שמבחינתנו נחשב לשיא בגלל השילוב של יום טיול מושלם וערב מושלם. הכרטיס לשמורה כלל רכבל בהלוך ומדרגות נעות ואוטובוס בחזור (838¥)

ביום מופלא זה חיכינו כחצי שעה על מנת לעלות תחילה ברכבל הארוך בעולם לצד נוף מרהיב, הנסיעה ברכבל סגור היא מאוד ארוכה ומאפשרת מראה פנורמי של 360 מעלות של ההרים, העמקים ושל מערת טיאנמן הקדושה.

הניווט באתר הוא מעגלי ויחסית פשוט, ישנם מקדשים, מערות, נקודות תצפית רבות, שבילים רבים הצמודים לתהום וגשרים.אין ספור. אנחנו עשינו מסלול חצי מעגלי ובקרנו במשך כ5-6 שעות באתר ברוטו.

ישנם לפחות שני מסלולי SKYWALK על מצוק זכוכית, אנחנוו בחרנו בארוך (¥20 תוספת עבור הנעליים) . החוויה הייתה יותר מסעירה מגשר הזכוכית הענק בקניון הגדול, בעיקר בגלל השביל הצר והראות הטובה. עברנו דרך גשר תלוי (suspended bridge) שזו חוויה בפני עצמה להיות תלוי בין שמיים וארץ בגשר מתנדנד.

לקחנו רכבל זוגי פתוח (80¥ תוספת) למקדש, מסלול יפה ומרגיע של כ15 דקות. ויתרנו על גשר הזכוכית השני והמשכנו לטייל בינות השבילים על סף תהום. הירידה למערה מתבצעת באמצעות קומפלקס ענק של 6-7 מדרגות נעות שזו חוויה בפני עצמה, לאחר שיורדים במדרגות אין אפשרות לחזור חזרה לאתר. יש חור מערה תלוי (הגדול בעולם) שבשביל הסינים מדובר בפלא עולם, האתגר הגדול מבחינתנו היה לנסות לתפוס את כל החור בצילום אחד…

החלק הראשון ליציאה מהאתר אפשרי באמצעות ירידת מאות מדרגות תלולות, לאלו שמתקשים ניתן לרדת במדרגות נעות בתוספת תשלום (32¥). אני והילדים לא ויתרנו על התענוג של לרדת רגלית (חוויה מקסימה), האשה לקחת את המדרגות הנעות והגיעה אחרינו…

המסע האחרון בדרך למטה כולל אוטובוס שיורד את הירידה התלולה (99 פיתולים the 99 bends) בנסיעה שלא הייתה מביישת פעלולן מהוליווד עם מינימום לחיצות על הברקס.

אכלנו במתחם נודלס, קציצות עוף, ואגרולים. המנות היו טעימות מאוד (10-20¥), לקחנו כ8 מנות.

כעת התחלנו במסע לכיוון גווילין שמתחלק ל3 חלקים עם עצירות. ראשית נסענו כ3 שעות (250 ק”מ) בנסיעה חלקה לעצירת הלילה בעיירה funghaung.

אנדי עשה דברים מדהימים עבורנו ,אבל הוא כל פעם חושב צעד קדימה, ולא ממש בדק את מקומות הלינה ששלחנו לו, ואישר את כולם מיד. רצינו לבחור מקום עם נוף לנהר ולצד המואר של העיר, ואכן בחרנו כזה. רק מסתבר שהגישה אינה אפשרית עם רכב. מקום הלינה שבחרנו הערב במקרה ענה על הקריטריונים (בניגוד לבחירה הפחות מוצלחת של מחר). אנדי תיאם עם המקומיים שיאספו אותנו מהכביש הראשי שנמצא 50 מטרים מההוסטל. להלן הנוף מהחדר:

הם לא יודעים מילה באנגלית, התשלום מתבצע במזומן ללילה אחד (379¥), אבל מדובר באנשים נחמדים מאוד, החדר היה נפלא ועם שילוב של הנוף והמרפסת בהחלט מדובר בבחירה מוצלחת מאוד.

סיימנו את הערב הנפלא בהליכה בטיילת של העיר, אין מציאות גדולות והמחירים לא ממש אטרקטיביים, אבל הרוגע השלווה והאווירה חיפו על הכל. נחשפנו גם למאכל עם ריח מזוויע במיוחד במהלך השהות שלנו שנקרא טופו מסריח, ובעיירה הספציפית הזו הם מאוהבים גם בפנקייק תולעים חיים – הלך התיאבון. מבחינה קולינרית העדפנו חטיפים בסופרמרקט וגלידה.

יום 9 (8.4) – טראסות האורז The Jinkeng Terraced Fields (מדריך/נהג פרטי)

נסיעה של 350 ק”מ (כ4 שעות) מביאה אותנו לאיזור הטראסות. אני כותב עכשיו במבט לאחור כשאני מבין את הטופוגרפיה של המקום. טעות שלי שלא עשיתי כלל שיעורי בית. מסתבר שיש שני מרחבים פופולאריים כדי לראות את טראסות האורז, אנדי בפירוש ביקש ממני להזמין לינה באיזור Ping'an ולא במקום שאני הזמנתי, כנראה בהסח הדעת הוא אישר את ההזמנה.

בעיקרון הזמנתי פנסיון מלא, אך אנדי בדק עם מקום האירוח, והם טענו שמדובר בטעות של בוקינג, והאירוח לא כולל שום ארוחה.

תחילה התעקשתי לבקר באחד משבטי ארוכות השיער, במשך כחצי שעה שוטטנו בין הדוכנים השונים וחזינו באורחות חייהם מקרוב. לאחר מכן אכלנו ארוחת צהריים מזעזעת של שאריות עוף ועצמות דוחות ואורז ותפו”א שדווקא היו אכילים (236¥)

מסתבר שבית העץ שלנו ממוקם בחלק האמצעי של טראסות האורז של ג'ינקנג (400¥ מחיר כניסה), 45 דקות טיפוס לפי אנדי שהתארכו לשעה וחצי בקצב המשפחתי שלנו כולל עצירות רבות להתרעננות וצילומים, את הציוד השארנו ברכב שלו וארזנו תיק קטן ללילה. ההגעה לבית האירוח הייתה מפרכת למרות המראות היפים. אם בית ההארחה היה ממוקם בראש ההר כנראה היינו מתפגרים בדרך…

יש 3 נקודות תצפית בשדות האורז (שנחשבים לפחות מסחריים) כולל אחת שנגישה באמצעות רכבל, הבקתה שלנו הייתה ממוקמת ליד נקודת התצפית האמצעית, ובגלל החשכה והעייפות ויתרנו על נקודת התצפית העליונה.

המארחת בבית העץ (263¥ ללילה אחד) היא דוברת אנגלית, והם קבלו אותנו בסבר פנים יפות, טראסות האורז נשקפות מחלוננו. הילדים שמחו מאוד לגלות שיש פסנתר וכלב ידידותי במקום, ומבחינתם זה היה מקום יחודי ומרענן, והם גם הצליחו לתקשר הם המארחים. הספקנו לקנות כמה מצרכים במיני מרקט היחידי בכפר שהיה פתוח והלכנו לישון יחסית מוקדם כשמחלוננו נשקף נוף פסטוראלי

כמה תובנות: יתכן שהיינו בוחרים באותו מסלול אם היה בפנינו כל המידע ויתכן גם שלא. בדיעבד המסלול ההגיוני ביותר היה לנסוע לשדות האורז השניים, ולאחריהם לנסוע ישירות לגווילין (המלון שם היה מצויין – הטוב ביותר בטיול) ולבלות שם 3 לילות במקום שניים. וכך התכנית להמשך (שנאלצה לעבור שנויים) הייתה מרווחת הרבה יותר והימים היו פחות עמוסים. לחילופין הרווחנו שינה בהר בלב טראסות האורז בבית עץ וגם ביקור ב2 טראסות אורז נפלאות.

לגבי ההזמנה בשנחאי, בוקינג מתעלמים ממני לחלוטין ורק לאחר “הצקות” שלי במיילים ושל המשפחה בארץ בטלפון הם מציעים לי סוף סוף מקום חלופי. המקום נראה נחמד בתמונות ואנחנו מאשרים אותו. בימים הבאים נקבל הודעה שכל עוד אנחנו לא משלמים, לא ניתן להבטיח את החדר. אבל לא ממש ניתן לשלם.

יום 10 (9.4) – The Ping'an Terraced Field, reed flute cave, yao mountain, 2 rivers 4 lakes (אנדי מדריך/נהג, בילוי עצמאי בערב בגווילין)

בשמונה בוקר אנחנו כבר בדרכינו מטה לחניה. תוך פחות משעה בהליכה נינוחה כולל עצירות נוספות לצילומים (ירדנו מדרך אחרת, נופית לא פחות) הגענו לרכב. במקור היינו אמורים לנסוע ישר למערה, אבל אנדי רצה שנתרשם גם מטרסות האורז של ping'an, נסיעה של שעה הביאה אותנו לשדות האורז של פינג'ן. הם נחשבים לשדות אורז ממוסחרים, אבל בכלל לא היה עמוס והמראות היו מרשימים – בהחלט אסור להחמיץ. אנדי (תודה) העלה אותנו לראש הטראסה עם הרכב, ואנו ירדנו עצמאית בזמן שהוא חזר לחניה. הטיולים המאורגנים של האוטובוסים מגיעים עד מרגלות ההר, ויש צורך בטיפוס עצמאי, אנחנו רק ירדנו.

מאושרים המשכנו בדרכנו (כשעתיים נסיעה) לעבר אחת המערות המפורסמות בגווילין מערת חליל הסוף (440¥). לפני הכניסה למערה עצרנו לארוחת צהריים במסעדה מקומית במחיר מגוחך (17¥) וארוחת הנודלס הייתה בהחלט טעימה. המערה עצמה קטנה בהרבה ממערת הדרקון הצהוב שבקרנו בה, אבל הרבה יותר מעודנת ואינטנסיבית. כל פנייה וסמטה מלאה בצבעים וצורות עם נטיפים וזקיפים מיוחדים. מרהיבים במיוחד היו ההשתקפויות של הצורות השונות במים.

המערה היא אחת מעשרות מערות באיזור, ומסתבר שהיא פחות מתויירת בעיקר בגלל מחירה הגבוה יחסית. בסיום הסיור ישנו מיצג יפה מאוד ב4 מימדים. מומלץ!

השעה כבר לקראת שלוש ואנדי טוען שיש סבירות שלא נוכל לעלות להר yao. הוא מחליט לדחות את הביקור למחרת, אך אז מגלה שהמקום יהיה סגור למחרת. אנחנו ממהרים לאתר וממש קונים כרטיסים לפני הסגירה (300¥). המקום מפוצץ בתיירים מקומיים, ואנו נאלצים להמתין כשעה וחצי – בתור אנו רואים המוני סינים דוחפים כסף ומטבעות לבודהות במקום, כשיצאנו החוצה כל הכסף נעלם.

לצערנו כנראה בגלל השעה המאוחרת מגלשות ההרים סגורות (לפחות עשינו מגלשות הרים בחומה – חצי נחמה). בכל אופן השיטוט בהר שמכיל מקדשים ופסלי בודהא מוזהבים הוא מהנה מאוד. הנופים מקסימים, וגם הרכבל מסעיר, אבל היה לנו מכל זה המון בימים האחרונים. מי שעושה את המסלול שלנו (עשיר בנוף ורכבלים) יכול לשקול לוותר על האתר או להגיע מוקדם על מנת לעשות את מגלשות ההרים. יש לציין שבאתר זה זכינו ל”פופולאריות” עצומה עקב היותנו מערביים, אבל זה לא הקנה לנו זכויות יתר בתור.

אנחנו עושים צ'ק אין במלון המדהים ל2 לילות (826¥ שולם מראש). הם גם דוברי אנגלית, ויש שם שני חדרים ושלוש מיטות זוגיות. לא צריך להצטופף. אנדי מחכה לנו בחניה ומקפיץ אותנו לעיר, אנחנו אוכלים ארוחת ערב בKFC לשם שינוי. השיטוט בעיר בין הדוכנים מהנה מאוד, לא נשאר מקום במזוודות, אבל אנחנו עדיין מעמיסים. אנחנו מקנחים בהליכה לאורך הנהר המואר. יש אפשרות לעשות שייט חוויתי בערב ,אנחנו ויתרנו עליו וטיילנו במקום רגלית. תופסים מונית (20¥) למלון ותופסים מנוחה לקראת יום עמוס נוסף למחרת

יום 11 (10.4) – שייט בli river בסירה קטנה, Xingping hill, bambo rafting, west street, impression show

במקור תוכנן יום עמוס מאוד כדי להספיק את כל הדברים תכננו מלכתחילה. בפועל ערב קודם לכן אנחנו משנים קצת את התכנית, גם אם משמעותה שנפספס חלק מהדברים. זהו יום עם נסיעות רבות ואנחנו מחליטים להתחיל אותו ב9 בבוקר, לפני כן אנחנו אוכלים ארוחת בוקר סינית במלון, במלון מזהים את מצוקתנו ומכינים לנו ביצה מקושקשת, שתייה חמה ומפנקים במיץ תפוזים (הריטואל יחזור על עצמו גם מחר), גם האוכל המקומי (אורז ונודלס) טעים למדי.

ההחלטה ראשונה שאנחנו מקבלים היא לראות את ההצגה הראשונה של Impression כדי שנחזור ב2230 למלון במקום אחרי חצות (המשמעות ויתור על המדרחוב ביאנגשו west street)

התחנה הראשונה שלנו שלא הספקנו אתמול (ואני התעקשתי עליה) היא גבעת חדק הפיל. בפארק מקומיים רבים מבצעים פעילות התעמלות וריכוז (טאי צ'י), זוהי עוד נקודה נדירה שבה פגשנו מספר ישראליים. אנחנו מגיעים לעמדה המפורסמת של חדק הפיל ולא ממש מתרשמים, הפיצוי בא בשוטטות בפארק עצמו שכולל כמה מיצגים מעניינים מאוד ולא רק על טהרת הפילים. אנחנו גם מגיעים לעמדת תצפית חיצונית על הגבעה שמרשימה הרבה יותר מהעמדה הפנימית. בסך הכל חימום טוב ליום המהנה שבפתח.

אנחנו בדרכנו לנמל לצורך השייט. בין 0930 ל1130 הנתיב סגור לסירות קטנות ואנחנו מתחילים ב1145 את השייט. הנתיב הקלאסי שויתרנו עליו הוא שייט בסירה גדולה (3 או.4 או 5 כוכבים המחיר בהתאם) של 4 שעות, הנוף הוא מדהים אבל לא משתנה לאורך השייט. אנחנו לקחנו סירה קטנה ממונעת פרטית לשייט בן שעה (400¥). השייט מרגיע ומזג האוויר מצויין, אנחנו אפילו עוצרים ליד מערה קטנה נחמדה ומסיירים בה מספר דקות.

משם אנחנו ממשיכים לנסיעה של קצת יותר משעה לנקודת התצפית Xingping hill. זוהי עוד התעקשות שלי, ובמהלך הדרך הארוכה והמפותלת אני חושב שאולי היה כדאי לוותר על התצפית ולהמשיך ישר לראפטינג. אנדי עוצר לארוחת צהריים ומחכה לנו למטה. אנחנו מתחילים בטיפוס ובשלב מסויים הבנות מתייאשות. אני והבן עולים למעלה – נפעמים מהמראות המדהימים, אנחנו חוזרים וגוררים את הבנות. הטיפוס לא ממש קשה (20 דקות) אבל שווה. כל הנהר לרבות האוניות והנוף הקרסטי, נפרס בתצפית פנורמית נפלאה. וגם אנו זוכים לראות את הסיניות במיטבן

אנחנו נכנסים לשעות הצהריים המאוחרות ואנדי מבין שמפסיקים למכור כרטיסים לבאמבו ראפטינג ב4. אנחנו עוצרים בסופר מרקט כדי לקנות מצרכים בסיסיים וממשיכים לשייט. לקראת 4 אנחנו עולים על 2 סירות bamboo ומתחילים בשייט (640¥ + 40¥ טיפ). השייט החוויתי נמשך כשעתיים במהלכו עברנו 8 מפלונים. המשיטים אפשרו לבן הגדול לנתב את הסירה, משימה לא פשוטה כלל. השייט הזה הוא חובה, כדאי להתאמץ להגיע אליו והוא שווה בגדול את המחיר. נהנינו לשוט בנהר הפסטורלי בין שדות הירק וצלליות ההרים וכמובן בינות הברווזים. יש אפשרות לקחת שייט קצר יותר של פחות קטעים, אבל אנחנו קבלנו את הגרסה המלאה וטוב שכך. להלן תמונת הבלוג בשלמותה

שמחים ורעבים אנחנו בדרך לתחנה האחרונה בערב מופע ההתרשמות. מסתבר שיש לנו 45 דקות להסתובב בwest street המפורסם. אנחנו מזמינים פיצה בפיצה האט, ומשוטטים בדוכנים ובכיכרות הצבעוניים. אנחנו קונים מספר פריטים (אם לא קטנים במחיר לפחות קטנים בגודל...) וממשיכים לאמפיתיאטרון להופעה.

הפקקים למקום לא קטנים, והפיצה מחכה באריזה. לבסוף אנחנו חונים כ200 מטר מהמקום וממשיכים רגלית. המקום עמוס בטירוף מלבד קהל של 3000 איש שגודש את המקום יש גם 600 שחקנים בהצגה. אנחנו אוכלים את הפיצה ומתיישבים במושבי הVIP שלנו (800¥)

אני מכין את המשפחה שכל ההצגות שראינו עד כה הן כאין וכאפס לעומת ההצגה שנחזה בה. הביקורות הללו אותה, הקהל גודש את היציעים, ולמען האמת הסיבה הראשונה שבחרתי בכלל להגיע לאיזור גווילין היא ההופעה.

המופע מתרחש על הנהר כשברקע צלע ההר והטבע משמש כתפאורה. אבל המופע לא מתניע, הוא איטי, מבוסס על כמות ולאו דווקא על איכות. וקריאות הוואו שלנו הן מעטות. ציפינו לגדולות אבל בפועל התאכזבנו. אני החשבתי את המופע כסביר ולא הייתי מוותר עליו גם בדיעבד ,הבנות הכתירו את המופע כגרוע.

בזמן הקרדיטים אנחנו חותכים מהמופע כדי לקצר פקקים, אבל עוד אלף אנשים חושבים כמונו. אנדי מוצא אותנו בחוץ, ואנחנו בדרכנו חזרה למלון בגווילין.

יום 12 – גווילין – האנגזו - שנחאי. leifgang pagoda, west lake, flying peak, dancing fountain, רכבת לשנחאי (טיול פרטי עם נהג.מדריך)

west lake מופיע ברשימת עשרת אתרי החובה בסין, בשל הקרבה היחסית שלו לשנחאי, החלטתי לטוס ישירות להאנגזו מגווילין, לשכור נהג/מדריך לבלות באיזור כיום שלם ולקחת רכבת לשנחאי ולשהות באיזור עד סוף הטיול.

עוד לפני כן אנדי משכים קום ומסיע אותנו לשדה התעופה לאחר שהספקנו לאכול ארוחת בוקר במלון. הטיסה (273$) של 9 בבוקר אפילו מקדימה ואנחנו נוחתים ב1045 ואת פנינו מקבל jack עם רכב ביואיק בן 7 מקומות. ג'ק בעל האנגלית הבריטית (1180¥ עבור רכב והדרכה) מתגלה כרס”ר קשוח שלא סוטה מהתכנית במילימטר על מנת לעמוד בלוחות הזמנים. הוא דואג לתת הדרכה בכל מקום שאנו מגיעים. המחיר ששלמנו הוא יחסית גבוה, אבל מבירור שערכתי הוא עדיין נחשב למחיר זול יותר. בסך הכל ג'ק (wechat id – qishan168) עשה עבודה טובה מאוד וסיפק את הסחורה.

התחנה הראשונה היא Leifeng Pagoda שמאפשרת תצפית יפה מאוד על האגם (160¥). אנחנו מטפסים לפגודה היפה, וג'ק מספר לנו פרטים מעניינים לגבי המקום, כולל האגדה על הקמתה (משרוול של נזיר), ולצד זה הסיפור האמיתי של הפגודה המקורית והשחזור שלה. כבר מלמעלה האגם נראה מרשים, אבל לא כמו המראות שראינו אך אתמול.

בכל זאת אנו לא סוטים מהמסלול וג'ק מוביל אותנו למסעדה מקומית טעימה על טהרת נודלס ואורז (100¥), אנחנו מחליטים לעשות את השייט באגם (220¥) למרות שבמבט לאחור בהחלט היה ניתן לוותר עליו ולהסתפק במראות מראש הפגודה ואפילו במראות מהרציף. השייט נמשך כשעה כשברקע המדריך הסיני הצעקני מדריך את המקומיים. לשמחתנו טיפות גשם מבריחות את הסינים פנימה ואנחנו תופסים מקום בחרטום. השייט הרגוע משתפר, ג'ק מסביר ומראה לנו על האתרים המרכזיים כולל Three Pools Mirroring the Moon. מסתבר שיש 33 ירחים ואנחנו צריכים למצוא את מס' 33. הוא מראש מזהיר שרק בנות מוצאות אותו, ואכן ההגיון שלי מזכה בתשובה שלילית (חשבתי על דמות משולש דמיונית) ותשובתה של אשתי נעמה שבאה מהלב היא זו שמצילה אותנו.

בהתאם לתוכנית אנו ממשיכים לPeak Flown From Afar זהו אתר מפורסם דתי שמלא במקדשים מרשימים שחקוקים בתוך הסלע. לאחר שיטוט קצר באתר וצילומים, ג'ק פורש למכונית, ואני והבן מחליטים לטפס לפסגה. הדרך לפסגה נחמדה מאוד וכוללת מקדשים בינות העצים, אבל בפסגה אכן אין ממש מה לראות. משם אנחנו עוצרים להפסקה קצרה בפיצה האט (הילדה שצמה רוב הזמן, לא מתחברת כלל לאוכל מקומי)

האטרקציה האחרונה שלנו להיום היא המזרקות המרקדות באגם. התנועה בדרך כבדה, ואנחנו מגיעים ממש דקות ספורות לפני ההופעה. המזרקות מרקדות בצבעים וגבהים שונים בתוך המים לצלילי שלושה שירים מערביים. המראה מרהיב (הרבה יותר מהמופע אתמול) ולמעשה דווקא האטרקציה החינמית הזו נחשבה לשיא בטיול של היום. הדבר היחיד שהעיב זה כמות הקהל הגדולה במקום, שהסתירה לבנות בחבורה…

במבט לאחור אולי כדאי היה להשאר לילה בהנגזו או לוותר עליה ולנסוע ישירות לשנחאי, באיזור יש עוד אטרקציות רבות ששוות להתייחס אליהן כמו שדות התה, Song Dynasty Town שזו עיר שעשועים עם מופע מפורסם, בתי רוחות ומקומות מסתוריים (על טהרת הסינית), עוד מופע מפורסם הוא impression west lake

משם המשכנו לתחנת הרכבת הנגזו מזרח. היינו בלחץ שנאחר אבל הגענו כשעה לפני, עשינו בידוק מזוודות וחיכינו לרכבת. להזכירכם היו לנו כבר כרטיסים שקנינו בבייג'ין. הנסיעה עברה חלק, הרכבת מגיעה למהירויות של מעל 300 קמ”ש, וגם היה מקום לכל המטען שלנו. חששתי מדברים רבים לאורך היום, שהטיסה תאחר או תתבטל, שנסתבך עם הרכבת, לא האמנתי שנתברבר קרוב לשעה בתחנת הרכבת הענקית hongqiao . לקח לנו זמן רב עד שהגענו למגרש החניה הנסיעה (85¥) למקום האירוח עברה ללא בעיות, רק שהנהג לא מצא את המקום כי לא היה שום שלט. רק לאחר שבעלת המקום התקשרה אלי בwechat, היא הסבירה לו איפה המקום בדיוק. וזה היה רק קצה הקרחון…

אז ככה מדובר בכלל בדירה .כדי להכנס אליה קבלנו הוראות שלא מביישות חדר בריחה (כולל מנעולים וקודים), הכניסה למקום מזכירה חורבה, החדר שקבלתי בכלל לא דומה לתמונות – למעשה קבלנו חדר אחר. ישנו עם מזרונים על הרצפה, ולכל אורך השהות לא ראינו את המארחת. מקום שערורייתי זה היה ניגוד גמור לכל מקום אירוח שהיינו בו. זה עניין של תיאום ציפיות. המארחת אכן טענה שהיא החליפה חדר וסיפקה לנו מקום טוב יותר… הסאגה נמשכה כשהיא דרשה מאיתנו לפנות את הדירה למחרת ולעבור לחדר אחר, אבל סירבנו בתוקף כי תכננו לצאת לדיסני לנד וכבר הזמנו כרטיסים מראש. הכניסה למקום חשוכה מאוד ולא סימפטית עם מדרגות תלולות. גם עבור תשלום באשראי נדרשנו לשלם עמלה המחיר ל3 לילות 265$. הדירה מרוחקת כעשר דקות הליכה מתחנת מטרו ויש בה מכונת כביסה (לפחות 2 דברים טובים)

זו הייתה נקודת שבירה בטיול, דרך אגב בוקינג כרגע מתנערים מכל אחריות ואפילו לא מוכנים לשלם את ההפרש בין מקומות האירוח או כל פיצוי אחר (את התמונות נחסוך מכם ואולי נשאיר לבית משפט). עדכון: לא פשוט כיום לתבוע את בוקינג בבית משפט כי הם נמצאים באמסטרדםץ בכל אופן החברה זיכתה אותי ב700 ש”ח על כל ההרפקאות בסין.

יום 13 (12.4) – שנחאי דיסני לנד (עצמאי מטרו)

ליום הזה ציפינו בכליון עיניים. הכרטיסים (215$) נקנו מראש דרך אתר klook. ההוסטל המקומי שבוטל נבחר בעיקר בשל הקרבה למטרו לקו 11 (disney land resort תחנה אחרונה) שמוביל לדיסני. עשיתי המון שיעורי בית וידעתי שהגעה בזמן ושימוש בfast pass, תגרום לנו לסיים את רוב המתקנים השווים תוך כשעתיים. בפועל לא רק שלא הגענו ב0730 אלא עמדנו בתור למתקן הראשון רק ב0930 בבוקר. מאורעות אתמול גרמו לנו לקום מאוחר ואף חשבנו לוותר על הביקור בדיסני, וגם טעות לא אופיינית שלי בהחלפת מטרו (24¥) עיכבה אותנו עוד יותר. המוני אנשים מתקבצים באתר אבל תור הבידוק והתור לכרטיסים עובר מהר – שימו לב שלא ניתן להכניס אוכל ובקבוקי שתייה גדולים למתחם וצריך דרכונים.

לשמחתנו היה יום יחסית רגוע, והספקנו את רוב הדברים שתוכננו. הדגש בדיסני הוא על שואו ומתקנים מתקדמים ועתידנים בניגוד לפארקים רבים שהיינו בהם באירופה שמבוססים על אקסטרים. התחלנו במתקן טרון (40ד') שנחשב למתקן הכי אקסטרימי שמדמה מסע בחלל .יש שמגדירים אותו כמתקן הטוב בעולם, בסך הכל חוויה בהחלט מרטיטה אבל המסע קצר מדי. המשכנו לבאז שנות אור הצמוד (25ד') מעין משחק יריות במהלך נסיעה איטית ברכבת. המשכנו לפיטר פן (30 ד') רכבת איטית עם תפאורה מדהימה דיסני במיטבו. ומיד רצנו למצעד המהמם של דיסני בשעה 12 – כל הדמויות וכל הקלאסיקות של דיסני במצעד מרגש. לאחר המצעד המשכנו לפו הדב עם כניסה מהירה (5ד') בדומה לפיטר פן הדגש הוא על התפאורה המרהיבה.

המשכנו לשודדי הקאריביים (30 ד') שללא ספק לוקח בגודל את התואר של המתקן המרהיב ביותר שכולל מסע מציאותי כמעט לחלוטין של ספינת פיראטים. לארוחת צהריים אכלנו טורטיות במחיר מופקע (220¥), לאחר מכן צפינו במופע מאוד יפה של טרזן שכולל גם כמה קטעי אקרובטיקה.

המשכנו למתקן הכי משוכלל ולטעמי הטוב ביותר בפארק soaring over horizon לאחר 90ד' של המתנה יצאנו למסע מרתק ברחבי העולם.המשכנו להצגה קפטן ג'ק המשעשעת והמרשימה עם כמה קטעי פעלולים מרשימים.

הילדה רצתה מאוד את רכבת ההרים של שלגיה, אינדקציית התור התריעה על 60 ד' בפועל חיכינו רק 30. רכבת לא מרשימה עם תפאורה מאוד מרשימה… מחליטים לעלות שוב על שודדי הקאריביים (10ד'), הילדים רוצים לעלות שוב על טרון, אבל מתאכזבים לגלות שהמתקן נסגר בשבע, במקום זה עושים את באז שנות אור ללא תור ועולים לטיסה מיותרת בjet packs.

רשימת מתקנים שלא הספקנו – roaring rapids שהיה סגור, explorer canoes, פארק חבלים challenge trail, voyage to the crystal grotto, once upon a time. כמובן שלא ראינו את כל המופעים ולא נכנסנו לכל הביתנים מפאת קוצר זמן.

בשמונה בערב אנחנו צופים במופע הסיום של הפארק שמקרין הולוגרמות עם הדמויות האהובות של דיסני על פני הטירה (הגדולה מכל טירות דיסני) בליווי זיקוקים. בהחלט סיום מתוק ליום שהתחיל בקרטוע. בגלל התורים העצומים למטרו, אנחנו עוצרים לשעה לאכול בקונדיטוריה שבחוץ – סוף סוף מאפים שווים (150¥)

בדרכנו למטרו (24¥) אנחנו עוצרים בחנות דיסני היקרה להחריד, לשמחתנו בחוץ רוכלת מציעה כל מיני מוצרים של דיסני במחירים זולים מאוד (כנראה חיקויים אבל למי אכפת)

יום 14 (13.4) – סוזואו Humble Administrator's Garden, lion grove garden, מופע אקרובטיקה (רכבות מטרו ומוניות עצמאי)

היו לנו כרטיסים לרכבת מהירה בשעה 10:06, רק בתשע יצאנו מהדירה ולקחנו מטרו (12¥), אבל עדיין ב0945 כבר היינו ברציף של הרכבת. לא היו לנו ציפיות גבוהות מהיום הזה… בשעה 1030 כבר היינו בתחנה בסוזואו, מדריכי טיולים עטו עלינו עם הצעות לטיול – אבל הם לא ידעו מילה באנגלית…

סוזואו ידועה במקבץ הגנים האדיר שלה – הגנים המפורסמים נמצאים ברשימה הזו. מאחר ורצינו טיול רגוע בחרנו בשני גנים סמוכים.

במקור תכננו לנסוע באוטובוס, אבל לא ממש מצאנו את התחנה ומזג האוויר היה סגרירי, אי לכך ירדנו לתחנת המוניות לקח לנו מספר דקות להסביר לסדרן ולנהג מה היעד שלנו (15¥) ורבע שעה נסיעה ואנחנו במקום. הנהג הוריד אותנו סמוך לגן הפקיד הצנוע. החלטנו להתחיל דווקא בגן השני הסמוך עם הסלעים lion grove garden. בדרך לשם עברנו בשוק, קנינו צעיפים וטעמנו כמה מאכלים מקומיים לא ממש מוצלחים.הפירות הצבעוניים רק נראים מעולה.

נכנסנו לגן (120¥) ובילינו במשך שעה בין מבוכי הסלעים השונים והשבילים השונים. הגן הזה נחשב לגן הקטן ביותר בין שלל הגנים המפורסמים.

משם המשכנו לגן הפקיד הצנוע (270¥) המפורסם בגני סוזואו. הגן הוא מהמם עם שבילי פרחים צבעוניים, עצי בונסאי, אגמים ומקדשים. פשוט חוויה. המצלמה עובדת שעות נוספות. יש אפשרות בתוספת תשלום לחוות חוויה של מציאות מדומה, אנחנו ויתרנו.

כבר בתחילת הסיור ירד גשם שוטף שנרגע לאחר זמן קצר. הניווט בגן הוא מעגלי ופשוט, יש גם שלטים שמכווינים כלפי המסלול המומלץ. אנחנו בילינו כשעתיים בגן ונהנינו מכל רגע.

הייתה לנו רכבת חזרה ב1736. בדרך החוצה שוטטנו בין השווקים ולקראת 1600 כבר היינו בתחנת הרכבת אחרי נסיעה קצרה במונית (15¥). אכלנו ארוחת שחיתות משולבת בבורגר קינג סטארבקס ומקדונלדס ונסענו ליעד הבא – מופע האקרובטיקה בשנחאי. תחילה רכבת לשנחאי ואז מטרו (12¥) קו 1 לShanghai Circus World

קנינו דרך אתר klook כרטיסים (93$) במחיר הזול היותר והמרנו אותם בקופה, במהלך המופע שפרנו עמדות ובכל אופן מכל מקום ניתן לראות מצויין. המופע עצמו הפתיע מאוד לטובה וכדאי מאוד לצפות בו. כולל שלל תמרונים אקרובטיים שנראים בלתי אפשריים, כולל אופניים, אופנועים, הקפצת צלחות וכדים ועוד המון דברים מטורפים. המופע אורך מעל כשעה וחצי עם הפסקה. לטעמי היה אפשר לקצר בקטע אחד או שניים.

בתום ההופעה קנינו צעצועים וכובעים וחזרנו במטרו (16¥) לדירה.

יום 15 ואחרון (14.4) – שנחאי גני יויואן, כיכר העם, הבונד, רחוב נאנג'ינג, מגדל שנחאי

מרגישים את הסוף, יום קריר מקבל את פנינו. לאחר קימה מאוחרת ואפסון חפצים עצמאי במחסן ליד חנות נעליים, אנחנו מתחילים את יומנו האחרון רק ב1100. לאחר אכילה של פנקייקים (40¥) טעימים בדרך למטרו (12¥), אנו נוסעים לגני יויואן קו 10 yuyuan garden. השוק במקום הומה מאוד,וכדאי לבקר באיזור הססגוני. לאחר התברברות קלה אנחנו נכנסים לגנים המפורסמים של שנחאי (120¥).

הגנים עצמם מפורסמים בדגי הזהב העצומים ובסלע מיוחד ונדיר שאם שופכים ממנו מים, המים מחלחלים ויוצאים דרך כל 72 הפתחים שלו – Exquisite Jade Rock.

מהגנים אנחנו צועדים רגלית לכיוון הרציף. בעיקרון הזמנתי שייט לאותו יום על נהר huangpu. כשהגענו למקום התברר שההפלגות מבוטלות. לא ממש התאכזבנו כי המראות המדהימים של הבונד הם מלמטה ומלמעלה, ולאו דווקא מהנהר עצמו. המשכנו לטייל בטיילת ולצפות בגורדי השחקים העצומים שמעטרים את קו הרקיע המפורסם של שנחאי. ראינו את קו הרקיע באור ובשקיעה וגם בחושך, שווה בכל זמן של היום.

למעשה בשעות הקרובות טיילנו בכיכר העם וברחוב הקניות העיקרי של העיר נאנג'ינג' הצבעוני. עצרנו גם במזללה של subway כדי לברוח מהרוח הפחות נעימה. הייתה לנו אפשרות לקחת את רכבת האורות התת קרקעית, אך הילדים למרבה הפלא לא היו בעניין. חוות הדעת לגבי האטרקציה נוטות לכיוון השלילי וכל המסע אורך דקות ספורות בלבד (פחות מ5 דקות)

לקראת שבע בערב תפסנו מטרו תחנה Lujiazui קו 2 (12¥) לעבר התחנה האחרונה בטיול, מגדל שנחאי. המגדל החדש יחסית נחשב למגדל השני בגובהו בעולם, אך מתהדר בנקודת התצפית הגבוהה בעולם שפתוחה לציבור הרחב. כשהגענו בשעת ערב כמעט ולא היו אנשים במקום.

לקחנו את הכרטיסים (105$) שקנינו בעוד מועד בKlook בקופה. המקום מתוקתק ומצוחצח ומעלית מהירה מטיסה אותך לקומה 118, ישנה תצפית פנורמית של 360 מעלות שמאפשרת תצפית מרהיבה על כל גורדי השחקים האחרים ועל הנהר שמלא בכלי שייט צבעוניים.

החלטנו להרחיב את החוויה לטובת חוויה קצרה של מציאות מדומה (הילדים התלהבו, אני קצת פחות) ותמונה מהודרת של כולנו בלב גורדי השחקים (180¥) לתענוג. הביקור במקום הפתיע ממש לטובה. ביקור בשנחאי אינו שלם בלי עליה לאחד מהמגדלים ומגדל שנחאי מומלץ מאוד.

חזרנו במטרו לדירה ולקחנו מונית (235¥) לנמל התעופה. במקרה שלנו הנהג טעה וחשב לקחת אותנו לנמל התעופה הקרוב. השוויתי עם google maps והעמדתי אותו על טעותו כבר בתחילת הנסיעה. בנסיעות הארוכות חשוב לוודא שאתם בכיוון הנכון.

אנחנו ויתרנו לחלוטין על ערי המים המפורסמות הנגישות משנחאי סוזואו והאנגזו לאור תגובות צוננות של הילדים לגבי הביקור בונציה בקיץ שעבר.

טיסה קלה מאוד אם כי ארוכה כ11.5 שעות הביתה. לפחות בטיסת לילה זו כולנו תופסים שינה של כמה שעות. נחיתה ב0815 בבוקר. 150 שקל מונית וב0945 אנחנו כבר בבית, מפנטזים על היעד הבא…

טבלת עלויות מדויקת ב95%. קנינו יואנים ב0.55 ודולרים ב3.5

דולר יואן ש”ח
טיסה בינלאומית 2200 7700
3 טיסות פנים 1000 3500
לינה 950 3300
מדריכים ונהגים 9500 5200
מוניות 1100 600 + 150
אטרקציות 420 8600 6300
תקשורת 40 200 250
אוכל 3700 2100
מטרו 200 100
רכבות מהירות 530 300
הצגות 93 2000 1450
ביטוח 650
ויזה 400
זיכוי בוקינג -700
סה”כ 31500
קניות 2800
סה”כ עם קניות 33000

מסלול בצורה טבלאית:

יום בייג'ין
1 נחיתה בבייג'ין החומה הסינית mutianyu מופע קונג פו
2 כיכר טיאנמן העיר האסורה מקדש השמים ארמון הקיץ שוק הפנינים
3 פנדות בגן החיות חוטונגים מסכת הזהב
בייג'ין שיאן
4 שוק הפנינים טיסה לשיאן פגודת האווז הגדול ומופע מזרקות
שיאן
5 חיילי הטרה קוטה הרובע המוסלמי סיור חיצוני בחומה, מגדלי הפעמון והתוף טיסה לז'אנגג'יאג'יה
ז'אנגג'יאג'יה
6 מערת הדרקון הצהוב הקניון הגדול וגשר הזכוכית
7 פארק אוואטאר טיאנזי golden whip stream
8 הר טיאנמן funghaung
איזור גווילין
9 טראסות אורז Jinkeng  שבט ארוכות השיער
10 טראסות Ping'an  מערת חליל הסוף הר יאו סיור ערב בגווילין
11 גבעת חדק הפיל שייט בנהר הלי בסירה קטנה תצפית Xingping hill באמבו ראפטינג west street מופע impression
האנגזו
12 טיסה להאנגזו leifgang pagoda west lake flying peak מופע מזרקות מרקדות רכבת לשנחאי
שנחאי
13 דיסני לנד שנחאי
14 רכבת לעיר הגנים סוזואו lion grove garden גן הפקיד הצנוע רכבת לשנחאי מופע אקרובטיקה
15 גני יויואן הבונד, כיכר העם רחוב נאנג'ינג מגדל שנחאי טיסה הביתה