טסתי למלאמו בעקבות הבת שלי שמשחקת בנבחרת ישראל בענף כדור שער (ספורט פראלימפי) להשתתפות באליפות עולם המקנה כרטיס לאולימפיאדת טוקיו 2020. האליפות בחסות IBSA ארגון בינלאומי למשחקים פארלימפים קבע שאליפות תתרחש במלאמו שבדיה.

את מלאמו הכרתי בעקבות סדרת המתח המצוינת "הגשר" סדרה בכיכובה של סאגה החוקרת ,ודרך הסדרה התוודעתי לערים מלאמו או מלאמה בהיגוי השבדי ,וקופנהגן בדנמרק.
אפילו הרכב של סאגה חיכה לי blush !

המאחד בן שתי המדינות השכנות המפורדות עי הים הבלטי הוא הגשר הידוע מהסדרה ,גשר ארסונד .

מאחר ואין טיסה ישירה באופן קבוע למאלמו מה שגם טיסות ישירות למאלמו מאוד יקרות,טסתי עם פגאסוס לקופנהגן דרך תורכיה ומשם רכבת ישירה למאלמו.כאשר למעשה הטיסה לשם עוברת מעל מלאמו ונוחתת בקופנהגן הסמוכה .

לפני נסעתי למאלמו דיי חששתי בעקבות כל הידיעות כי היא אחת הערים הכי אנטישמיות באירופה עם אחוז גדול של פליטים ממדינות ערב,קראתי וחששתי ראיתי מלא סרטים ביוטיוב וקראתי מאמרים, על המתרחש בקיצר התחושה היתה לי שאני עומדת לנחות באירופה אבל “בעולם השלישי האירופאי”, היגיון אמר לי :את מתגוררת במקום בו את רגילה למציאות כזו, של מוסלמים של התגרויות גורל וכו,קטן עלייך .נסעתי . לא שאין מהגרים במלאמו ,יש !! אבל במרכז בו שהייתי לא ממש נתקלתי בעוינות,או בהקצנה כלפי הנבחרת הישראלית או כלפיי כישראלית ,הם בעיקר מרוכזים בשתי שכונות שלא הגעתי אליהן.

הגעתי למאלמו כאמור דרך קופנהגן ,ברכבת על גשר אורסונד הנפלא ,45 דקות ,נסיעה ברכבת בעלות של 20 יורו ,ירדתי בתחנה המרכזית המסודרת להפליא של מלאמו והדבר הראשון להרגעה אחריי הנסיעה היתה לגימת בירה קרה מקומית בבר הסמוך לתחנה הרכבת מידיו של יוסוף התורכי,פתחנו בשיחה קלה אמרתלי לו שאני מישראל ,הרים איתי כוסית והסביר לי אייך להגיע למלון שהזמנתי שהייה : מלון מצוין בדרגה של מלון 4 ומעלה ,עם מסעדה מעולה בקומה ה25 .

Clarion Hotel & Congress Malmo

מרחק שתי דקות הליכה מהתחנה המרכזית ,הדבר הראשון שהתרשמתי וליווה אותי לאורך שהייתי בעיר כי העיר מלאמו שקטה ,שקטה מאוד אפילו,העיר נחשבת לעיר שאחוז הצעירים בה הוא הגבוה מבין כל ערי שבדיה בגלל האוניבסטאות המופרסמות שבה ,לא ראיתי הרבה מהם ייתכן בגלל שהגעתי לעיר בדיוק בסיום הלימודים ויום הסטודנט מה שאמור היה לעשות רעש רבתי ,אבל לא ראיתי יותר מידי מלבד כמהמ הם שהיו בפארק ואחכ ברחובות העיר באוטובוסים פתוחים ,

מזרקות פסלים מיצגיי אומנות בכל פינת רחוב ,עתיקים ומודרנים כאחד

מה שכן מלאמו עיר נקיה מאוד, הרבה גשרים ,ים פתוח ,פארקים ירוקים ואגמים ,אופניים בעיקר כלי התחבורה שמשמש את תושבי העיר מקטן ועד קשיש.והם פשוט אנשים יפים !!!

בנין עתיק משופץ משולב בטון ועץ

צריפי מגורים

גם בתים על גדות הנהר ,אפשר כזה על הירקון ?

טיילתי עד הגשר ברגל לאורך הפארק ואחכ דרך טיילת הימית ,ואז חזרתי באופנים שהשכרתי באמצעות האפלקציה,שעה ראשונה חינם וזה הספיק לי חזרה עד למרכז.

במלאמו מרכזי ספורט מוזאנים ,פאבים מסעדות מעולות ואנשים יפים,יחסית לעיר השלישית בגודלה בשבדיה ציפתי לראות תיירים רבים ,אבל לא היו יותר מידי .

איצטדיון בליטסטקה הלן ,בו התקימה אליפות העולם , הגענו למקום 10 .ולא זכינו בכרטיס כניסה לאולימפידת טוקיו 2020.

המגדל הגבוה היחיד במלאמו ,מגדל מתפתל של טורסו ,על הטיילת משמש למגורים ומשרדים. 

מיצגי אומנות רבים ,מודרנים עתיקים.

נילס ואווזי הבר 
 מלאמו מעורבת בבניה עתיקה וחדשה ,מרכז העיר העתיק הוא גם המדרחוב ומרכזי הקניות והפאבים ,שני בנינים גבוהים במלאמו אחד זה בנין המתפתל טורסו והוא הכי גבוהה בעיר ויש ממנו תצפית נהדרת של העיר מהגג ,והשני זה המלון ששהיתי בו ,קומה 25 עם תצפית על כל העיר ויש בו מסעדה מעולה ובר שווה . רוב הבנינים במרכז העתיק בנויים משלוב של אבן ועץ ועל חלק מהתעלות בתי עץ נהדרים, מזג האוויר ביוני נע בין 20 ל25 מעלות והרגיש לי כמו 30/35 בארץ ,המקומיים טוענים שעונה הזו חמה מאי פעם ,בהתחשב בזה שבקיץ השבדי יש כמעט 19 שעות אור ,ו4 שעות חשכה , הזריחה מתחילה ב4.30 והשקיעה ארוכה ומסתימת בשעה 22.30 היום ארוך וחם ,וזה רק לתקופה של בערך 4 חודשים ואחכ מתחלף 19 שעות חשוכות ו4 שעות מוארות, אם זה היה בארץ 19 שעות יום האטרף היה גדול יותר :). בשבדיה בכללה הגדול לא מקבלים כמעט מזומן אלא רק כרטיסי אשראי ,מלונות מוניות קיוסקים,תחבורה מסעדות וכו ,הרוב הגדול זה שמוש בכרטיסי אשראי , לא מאוד יקר בשבדיה למרות שהיא מוכרזת כעיר יקרה , לעומת השקל היא המחירים סבירים , כוס קפה ברשת אספרסו בר עם עוגה עלתה כ10 שח ,ישבתי במסעדת גורמה טעימה בירה ,מנת פתיחה מנה עיקרית וקינוח עלו כ150 שח ,אוכל רחוב עלה כ12 שח . לעומת זאת התחבורה רכבות ומוניות יקרות מאוד ,הייתי צריכה להגיע לאיצטדיון המשחקים ומאח ופספסתי את הסעה ,חבר ואני לקחנו מונית מרחק נסיעה של 10 דקות בלי פקקים שלמנו כמעט 100 שח מונה נפתח ב50 שח ואחכ השמים הם הגבול . גם נסיעה ברכבת מעיר לעיר יקרה ואפילו מאוד ,נסיעה ברכבת ממלאמו לגוטברג עיר במרחק נסיעה של 3 שעות עלתה כ350 שח הלוך חזור . האוכל : הטבח השבדי ? זוכרים אותו ? אז מאז ימי הטבח השבדיי הקלונוריה בשבדייה השתנתה ,האוכל מורכב אצלם מהרבה ירקות חלוטים בשרים ודגים , ישבתי בכמה מסעדות ,האוכל טעים ומיתובלן בעדינות ,ויש כמובן השפעה של המהגרים מאכלים של קבב ושוארמות ויתר רשתות ידועות כמו KFS ומקדונלד וכו ,קפה טוב אפשר למצוא ברשת אספרסו שפרושה בסקנדביה , קפה טוב ולא יקר .

שהייתי במלאמו חמשה ימים ,חלק צפיתי במשחקי הבנות שקבלו מקום עשירי בעולם (מתוך 25 מדינות בדרג שלהן) ,ולא זכו לקבל כרטיס לטוקיו 2020 וביתר הימים יצאתי לטייל בקופנהגן הנהדרת התוססת והצעירה באווירה ,ויום אחד נסעתי לגוטברג ברכבת ,מרחק שלש שעות ממלאמו, עיר גדולה תוססת שונה מאוד ממלאמו השקטה והצנועה יחסית. בדרך הנופים הירוקים והכפריים פיורדים כחולים ירוקים לוו אותי בדרך הלוך חזור עם השקיעה הבלתי נגמרת . גוטברג :הנסיעה לשם ברכבת יקרה ממש עלות ברכבת הלוך חזור כ355 שח,הדרך יפה ממש נוף מעורב שטחים ירוקים ופיורדים כחולים בחלקם .
גוטברג העיר שניה בגודלה בשבדיה ,עיר גדולה מאוד מסתבר ,טיילתי בגנים הבוטנים, בשכונת HAGA , דרך הפארקים הירוקים, ואתגרתי את עצמי בחום בעליית 350 מדרגות לתצפית נהדרת של העיר במבצר עתיק Skansen Kronan ,מבצר עתיק יומין עם תצפיות על העיר וגגותיה ,משם המשכתי לשוק מאכלי הים למי שאוהב ריחות ים ודגים :) ומשם המשכתי חזרה למאלמו והשקיעות האינספיות ,כאשר בחזרה הרגשתי סוג של מתח כאשר תושבת מהגרת לבנונית שוחחה בקולי קולות בקרון בערבית,והנוסעים השבדיים נראה היה כאילו הם רגילים אבל כשהיא חשבה שהנוסע שלידה השאיר ”חומר נפץ“ בדמות כוס קוקה קולה והיא צעקה שיש ”בומבה“ בקרון ,כולם קפצו ממקומם והבנתי שהמתח הוא חלק מחייהם והם לא באמת כאלו רגועים לסיטואציה .הגעתי בשלום למאלמו :) יום נוסף בקופנהגן המדהימה והעליזה לעומת מלאמו, על רחובתיה ההומים אדם אופניים ותיירים בכל השפות והצבעים,
לקופנהגן צריך הרבה יותר ממספר שעות קוצבות .הגעתי ממלאמו ברכבת למרכז העיר,משם החלטתי להיות תיירת עד הסוף ועליתי על אוטובוס אדום וגג פתוח בסיור של כשעה בעיר ותחנותיה,ניתן לעלות ולרדת מספר פעמים מאטובוס הזה ,באיזהו שהוא שלב (טעות) ירדתי ואחכ לא מצאתי או לא הבנתי היכן התחנות שלו ו“הלכתי לי לאיבוד“ בן סמטאות המדרחוב העצום והארוך עמוס חנויות ומכל טוב המאכלים בגדים ושאר עינינים , רציתי להגיע לשכונת NYHAVN ,השכונה הצבעונית עם בתיה הצבעונים משהו המזח והשחפים , מקום יפיפה עמוס תיירים ואווירה מקומית ,וחזרתי למאלמו כאשר השמש עוד עומדת במחצית השמים הכתומים,
 בנוגע לקופנהגן,בהחלט שווה להתעכב על המזחים בימים החמים,המונים של מקומים משתזפים להם והוויה היא של חופש וכייף,בנוסף אם אתם לא עם ילדים ,גני טיבולי שנחשבים להמלצה ויעד חובה ,ובמידה ואין לכם זמן,חבל לבזבז זמן שהייה ,יש גנים יפים יותר וחינמים שכדאי יותר לבקר בהם


התמונות מדברות הכי טוב:)

התחנת רוח העתיקה בשבדיה נמצאת במלאמו בפארק הסמוך לטירה


מיצג אומנות בקופנהגן בתוך הנהר .

השכונה הנהדרת NYHAVNעל שלל בנינינה וצבעונים

המדרחוב הכי ארוך בסקנדינביה ,קופנהגן


 גם האהבה מתפרצת בשכונה יום הסלפי

השתמשתי באפליקציות מוביט וגוגל מפס וטריפאדוויזר. בקיצר היה כייף אבל גם מוזר לטייל לבד. עד לפעם הבאה :)
אז אם בקרתם כאן ,ושרדתם עד הלום
 השאירו סימן שאדע yesno
 תודה kiss
 שרי