לו הייתי אי ירוק בים
הייתי אוהבת אותך בחינם
ממרחקים תבוא אלי
 ברוך הבא לנוח על חופי.

זו אירלנד , אי ירוק בים ,וכמו באירלנד האוויר עטוף ערפילים וטיפות מים ,מזג האוויר לא עולה על 20 מעלות ולא יורד מתחת ל 5 מעלות ,וגם זה ביום קיץ שימשי ,הוא מתחיל בערפל כבד וגשם ומפנה את מקומו לערפל המכסה גבעות ובתים שלאט נסוג עם קרני השמש ,שלפעמים היא חמה ולפעמים סתם שמש “שקרנית”.

אז למה אירלנד ? כי אירלנד היא האגדות והסיפורים על פיות ושדונים ,כי אירלנד כיכבה בספרוני הרומן רומנטי כשהייתי נערה ונכנסתי לדמות הנערה האירית המיוסרת שמתאהבת בספרדי חתיך ולוהט,כי אירלנד זה אוסקר וייאלד' וברנרד שאו, ובונו ולהקת ו2 ,ונופים ובירת גינס . זה הנסתר של הלמה :)

והפשט של אירלנד,,

מזג האוויר,האנשים ,האווירה ..
 מזג האוויר בארץ נוסק ל 35 מעלות ולחות של 80 אחוז, ואתם מרגישים בתוך סיר מבעבע של טירוף מקומי ,להגיע למקום שהמזג אוויר הוא תענוג של אוויר נקי והרבה ירוק ,וקרירות של מזגן טבעי וכן גם גשם ,רוב הזמן גשם והוא בא בטיפטוף ,בחיי נעים ,והוא פתאום מגיע באמצע אוגוסט בסערה , אבל הוא שם ,ומי שלא אוהב ,נכנס לתקלה .

להיות באירלנד זה להרגיש אופי , כמו שבישראל יש אופי שובב לעיתים,מרגיז לפעמים , באירלנד לוקחים את הזמן ,המקומיים אוהבים לומר שאלוהים ברא את הזמן ורק אז לאיריים הוא נתן יותר , אז בזמן שאתם באילרנד תהיו רגועים ,כי באירלנד יש זמן לכל דבר .

ויחסית אלינו הם לא לוקחים את הדברים ביותר מידי רצינות ,תמיד יש בר סמוך לספר את הסיפור בשירה או מעשיה ולעדכן בשקט בלי צעקות יש להם את הדרך היחודית להעביר מסר על כוס גינס קפואה ומפוחית פה ,,

נחתנו בדבלין ביום ערפילי ,טיסה ישירה בת 5 שעות מישראל ע”י חברת ארקיע , בקיץ מארץ יש טיסות ישירות מחודש מאי ועד ספטמבר .
 את היום הראשון התחלנו בדבלין אבל מאחר ונחתנו בשעה מאוחרת והמלון היה מרוחק ממרכז העיר, וגשם קבל את פנינו ,נשארנו במלון והתחלנו את הטיול רק למחרת.

מפת אירלנד


 מסלול הטיול
יום ראשון לטיול : דבלין 
 דבלין עיר הבירה של אירלנד , עיר שמחה וצבעונית צעירה ,עמוסת חנויות ומסעדות ובפאבים פארקים רחבי ידים מבנים היסטוריים לרוב ,פסלים כמעט בכל פינה גשרים,ובירת גינס כמובן . דבלין בעגה האירית היא דובלין (מים עכורים) יש לה היסטוריה עגומה של כיבושים ורעב עוני ועושר

הטיול שלי לאירלנד הסתכם ב-8ימים טיול התחלנו בדבלין ונסענו מערבה ,מסכמת כ5 ימי טיול ,,
 קצת היסטוריה וסיפורים ששמעתי במהלך הטיול ממדריך וממה שקראתי והתרשמתי

על קצה המזלג :

האי עבר באלפי שנות קיומו לא מעט כיבושים והנה חלק מהרשימה :

הראשונים המשמעותיים היו הקלטים במאה השלישית טרם הספירה

ואחר כך הויקינגים שהגיעו במאה התשיעית לאחר הספירה

ולבסוף באו האנגלים במאה השתיים עשרה ונשארו שמונה מאות שנה,

את הסיור בדבלין התחלנו בפארק פיניקס רחב הידים,הפארק נחשב לגדול ויש בו הרבה אתרים וגנים ,השדרה הראשית מוארת במנורות גז ביטחותים בכניסה לפארק יש את “גן האנשים” גן מטופח בסגנון צרפתי , אנחנו התעכבנו בגן פיניקס גן תחום בחומה בסגנון אנגלי ,גן יפיפה עברנו בשבילים שהכל נראה כאילו שתול בערבוביה ומבולגן לחלוטין אבל מתכונן בקפידה בכדי לאפשר פריחה לאורך כל השנה , כדאי לבקר ולראות את השוני בן הגנים הצרפתיים לאנגלים, המשכנו לראות את משכן שגרירות אר“הב ששוכנת בפארק וגם משכן הנשיאות של אירלנד , את אנדרטת ולינגטון ,צלב האפיפיור פסל הפניקס וקנחנו בגן הויקטוריוני האנגלי , גן נפלא של ”בלאגן“ פורח כמו כל הגנים האנגליים אבל יש בו סדר למופת . בגן יש בית קפה ומוזיאון , שווה ביקור ,יש גם גן חיות ועוד גנים ושטחי ספורט , בקיצר ריאה ירוקה ויפה . בהמשך עברנו עם האוטובוס בכל האתרים החשובים ואחכ רגלית ,כי הכי טוב להבין ולהכיר עיר זה היא באמצעות הרגלים ,, חלק פספסנו ,וחלק התרשמנו בזבזנו זמן ברשת ”הפניס מרקט“ שזו למעשה הרשת החנויות המקבילה האירלנדית לפריימרקט הידוע. לגמנו בירה כי אין , אבל אין על גינס קפואה וקרה בכוס של חצי ליטר באיזה פאב אירי, טעמנו את הפיש אנד ציפס ותכלס הם אלופים , יותר מהשכנים האנגלים בהכנת הפיש אנד ציפס . ציוני דרך : טרינטי קולג' ,בית המשפט הפסל ,הקתדרלה , אני באופן אישי לא נכנסתי , ולו רק בגלל ששבעתי מכנסיות, גשר הפניס ,גן הזכרון והפסל ילידי ליר ללכת לאורך נהר הליפי ולראות את הגשרים וגשר המיתרים ,הכיכר הירוקה והפסל של אוסקר ווילד ,רובע הטמפל בר הנהדר ששווה ביקור בעיקר בשעות הערב הזמן בו הרובע מתעורר לחיים ומוזיקה דבלין ,24 שעות של כייף צפוף עד 48 שעות של הנאה צרופה .
תמונות מדבלין :
 פארק פינקס ,הגן האנגלי של מלכת ויקטוריה

גשרים ורובע הטמפל בר בדבלין :

הטמפל בר

היום השני לטיול :קסטלבר,מזקקת קילבייגן,אתלון גלוואי

המשכנו מערבה לכוון קאסטל בר ,דרך יפיפה של אזור ירוק ירוק עד קנאה בתים פרטיים ובעלי החיים השונים שחיים חופשי באחו, ליד כל בית מרחבים ירוקים ואחו עם שון הכבשון ,סוסים ופרות ,מסתבר שבאירלנד העדיפות היא לגדל בעלי חיים ולא ירקות ממספר סיבות שהעיקרית שבהן היא אדמת הכבול החומצית שמכסה את אירלנד כתוצאה משקע עילי שנוצר במשך מילוני שנים ולכן רוב משטחי האי הם לצורך גדול בעלי חיים פרות וכבשים ,יש כאלו שכן מגדלים לצורך אישי ירקות בחצרם הפרטית אבל לא תראו משטחי שדות של גדול עצי פרי או ירקות למשל . בדרכנו לעיירה קילבייגן עצרנו בכפר קטן בשם “הורס ליפ,” בכניסה לכפר הזה יש פסל גדול של הסוס שהוא למעשה הסמל של פרארי ,ולמה דווקא בעיירה הסתמית הזו יש את הפסל הזה דווקא ? הסבר פשוט מסתבר:

פסל הסוס של פרארי כמותו יש רק עוד 2 בעולם , במוזיאון ובמטה החברה,

כל הסיפור החל עם אדי אירווין נהג מרוצים שזכה כאשר עבד בפרארי בלא מעט פרסים ותארים

והם החליטו להפתיע אותו בפסל גדול דוגמת הסמל המפורסם

ושלחו אותו לנמל של דבלין אך לצערם מי שהפתיע היה הוא אותם

הוא כבר עבר לחברה מתחרה ולכן הפסל נותר מיותם

ובמטה החברה הוציאו מכרז בין הערים באי , כולן כולל העיר בלפסט בקשו לקבל את הפסל

ודבלין הגדולה באי חשבה שלה מגיע אותו

גאלווי עם המרוץ הגדול מכולם חשבה כי היא הראויה

אך הורס ליפ כתבו כי זהו שמם ובשל הדמיון לתנוחה הכפר זכה.

 אחד המאפיניים של העם האירי היא תרבות השתיה ,העם האירי ידוע בתרבות השתיה שלו ואצבע המכוונת היא בעברו הרחוק בעת כיבוש אנגליה ,כאשר האנגלים עשו להם צרות והכבידו על חייהם בתקופת השלטון שלהם בכל מיני עונשים מיסים כבדים ,ואז פיתחו את תרבות השתיה והטיפה המרה וככה יכלו להשתחרר מצרותיהם ולשיר שירים על מצבם עגום, ולהיות חברתיים , לכן חובה ביקור במזקקת ויסקי בכדי להבין את תהליך הזקקת המשקה והכנתו, בעיירת קיילבייגן נכנסו לסיור במזקקת Kilbeggan הידועה סיור שנותן פרספקטיבה היסטורית על התהליך הישן באמצעות גלגל מים וכוח יחד התהליך למעשה בשימוש עד היום. אירלנד נחשבת למולדת הוויסקי וכזו כדאי לבקר במזקקת ויסקי בו מראים את תהליך ההכנה של וויסקי ולו רק כדי להבין את היריבות המרה בן וויסקי סקוטי לווסקי אירלנדי , גם לאחר הביקור במזקקה אי אפשר לדעת של מי הכי טוב :) במזקקה מראים את החלק העתיק ומקבלים הסבר על אופן ההכנה והזקקת הויסקי , ובסוף אפשר גם לטעום , ואם אתם נחמדים כמו שאנחנו היינו , משחקים משחק חידוני משהו ומי שעונה שותה ושותה ושותה :)

משם יצאנו לכוון אתלון עיר קטנה על גדות השאנון , טיילנו לארוך המזח היפה ,,והמשכנו בנסיעה כשעה וחצי לכוון גלואווי , איזו עיר נהדרת , עונג של עיר צעירה ועליזה .גלוואי נוסדה בסמוך לכפר הדייגים העני קלאדה שתושביו האמינו שפיות מחליפות בליל ירח מלא את פרי בטנן ואם תשאלו את האירים אם הם מאמינים בפיות לילה אם יגידו שהם גם פוחדים מהן!! גלווואי נוסדה עי 14 משפחות מייסדות שהקיפו עצמן בחומה גבוהה ובנו טירות מפוארות עסקו בסחר עם ספרד וזה הביא את אוליבר קרומוול שהחריב לאחר מצור ממושך את בתיהם עליהם. ירדנו בסמוך לכיכר הראשית “איירה” שמה .כיכר העיר וכל הרחובות היו עמוסים בכל מיני מבקרים ומקומיים שבאו למירוץ הסוסים שהתרחש ביום שהגענו .כייף היה לראות את הנשים והגברים שהיו לבושים מאוד חגיגי ואלגנטי ,להקות נגנים ולהטוטנים במדרחוב ,פאבים והמסעדות היו עמוסים ותחושת חג היתה באוויר . בגלוואי יש את אחת המסעדות המוכרות באירלנד של פיש אנד ציפס ”מקדונג“ שמה אבל מאחר והיתה עמוסה הלכנו לאכול במסעדת “1520” שמתמחה בכנפיי עוף בטעם קייג'ון ,תבלין מוביל במטבח האירי , והיה יאאמי למרות שלא היתה להם בירת גינס , הלכתי על בירה מקומית אחרת טעימה גם היא. משם המשכנו ללכת לאורך הנהר הקורייב וראינו גם דגי הסלמון מרביצים סלטה אחורית בזרימה העזה של מי הנהר ,חוויה בפני עצמה . המשכנו לעיר הלינה הבאה שלנו קאסטלבר למנוחה .


היום השלישי לטיול : הר פטריק ואגמים ,שמורת קאנמרה,אחוזת קיילמור .

עזבנו את קאסטלבר ונסענו לכוון הר פטריק בכבישים צרים,צרים מאוד ,והנוף הנהדר הזה של אירלנד מלווה בנקודות לבנות של כבשים מנוקדות בצבעים כחולים ואדומים בכדי לזהות אותן לאיזו חווה הן שיכות,מזג האוויר הפכפך לפעמים שמים כחולים כחולים ללא עננים ופתאום הכל הופך להיות אפרורי וגשמומי .המשכנו להר פטריק הגבוה שפסגתו נוגעת בעננים ,הר פטריק הוא הר ממנו פטריק ,על פי האמונה ,השליך את הנחשים ובפסגתו יש כנסיה שלא ראינו בגלל העננים, ואל פסגה זו מטפסים ציילנים רבים.המשכנו לכוון עמק דונהלו והדרך הידועה לאורכה צעדו וגוועו האירים בתקופת הרעב הארורה ועצרנו לצלם את האנדרטה אל מול האגם והנוף הקודר אבל בגלל העננות הוא נראה מדהים ומרשים .,זה אזור עם כ600 אגמים ,והאגם הזה הוא המרשים והגדול מכולם. עצרנו ליד מפלי האשלי הנמוכים ,נמוכים עם זרימה חזקה של מים חומים אבל זו למעשה אדמת הכבול,לאחר עצירה קצרה לקפה ושוקו חם בפאב וחנות מזכרות סמוך לפיורד המשכנו הלאה לאחוזת קיילמור ראינו את שדות הכבול ואת הים בשפל .

הגענו אל קיילמור ומיד צעדנו אל עבר הגשר והכניסה . קצת על המקום :

ההיסטוריה של המקום החלה בשנת 1867 הרחוקה

עת משפחת הנרי החליטה להקים כאן את ביתה

ובמשך ארבע שנים נמשכה הבנייה

שכללה בנוסף לבית גם את הגנים בראש הגבעה

שולבו בבנייה כל מיני טכניקות חדשות

למשל חימום תת רצפתי דוגמת החממות

הוקמה יחידת כבוי אש קטנה שלצערה

השריפה היחידה שפרצה כילתה את ביתנה

נשכרו גננים משרתים טבחים ואומנות

ובני המשפחה עברו לכאן וחיו חיי מותרות

אך בשנת 1874 עת טיילו במצריים הרחוקה

חלתה מרגרט ולצער כולם נפטרה

מיטשל שלא רצה להיפרד מאהובתו

הביא אותה חזרה לקיילמור ובנה לה קבר , בו אחר כך קברו גם אותו

ובנוסף בנה כנסייה קטנה אך מעוטרת בגילופי אבן מרשימים

בה יכול היה להתפלל ולהתייחד עם אשתו ואם ילדיו הרבים

לאחר מותו נמכרה האחוזה למשפחת צימרמן , יוגין היה ראש המשפחה

והוא שיכן כאן את ביתו וחתנו הדוכסים ומימן מכיסו את השהייה

וכאשר הוא נפטר וזרם המזומנים נדם

הדרדר המקום והם נאלצו למכור לנזירות שבדיוק הגיעו לכאן

הן ברחו מבלגיה שם נשרף המנזר בו גרו והתפללו

וכאן בחסות גיימס השני מפלט מצאו

הן שיקמו את הבית וטיפחו מחדש את הגנים וחלק מהחממות

ופתחו בית ספר לנערות שהפך למפורסם מאד בקרב המשפחות העשירות

אך לאחר שנים בהן הלכו והתמעטו הנזירות המורות

בית הספר נסגר והמקום נמכר למיליונר מגאלווי ועכשיו הוא קוטף את הפירות

תחילה נכנסנו אל בית האחוזה

וסיירנו בשלושת החדרים בקומה הראשונה

אחר כך בכנסייה ראינו את גילופי האבן כמו תחרה עדינה

את המלאכים בקצות המרזבים , את עמודי השיש ואת החימום ברצפה

את המדרגות שלמרות שהן שחורות הן מגיר עשויות

ראינו את המאובנים בתוכם ולא נדרשות יותר הוכחות

משם צעדנו חזרה אל המיניבוסים הקטנים

ועלינו מעלה אל הגנים השונים

ראינו את הספסל-שולחן המקסים

נכנסו תחילה אל הגן הצרפתי

וירדנו מטה אל ערוגות הירק ועצי הפרי

משם דרך הגן האנגלי לביתו של הגנן הראשי

מזכיר מעט את הסיפור על ליידי צאטרלי

משם יצאנו חזרה לכוון קסטלבר

ועצרנו לצלם את אגם קוריב עם שלל האיים

האירים מאמינים ,ואולי ספרו ,כי יש 365 כמספר הימים

כך או אחרת האגם מספק מראה מרשים ביופיו

וניתן לצלם טוב גם את חלקות המרעה בקרבתו

והנה מגיעים לאחר כשעת נסיעה

אל קונג הקטנה ועוצרים מאחורי הסופר בחנייה

מכאן ממהרים לכוון השירותים

הנעוצים בחומה בסמוך לחוות הדגיגונים

בדרך ראינו את הבתים הקטנים שהשקיעו לא מעט בגינון מרשים

ובסמוך לשער בפסל הציפור – פסל מקסים

לאחר השירותים נכנסנו דרך הגשר והכנסייה ההרוסה

המשמשת את האירים כנקודת אל חזור את פורחת האהבה

היות והאירים בניגוד לארצות אירופה האחרות

לא מאמינים במנעולים כי יצליחו להחזיק אהבות

ולכן הם נוהגים במפגש נהרות נחלים או אפילו יובלים

לשאת נדרי אהבה במפגש המים וזה תואם לאופי המקום ומקסים

כי כמו שבאמת לא ניתן יהיה להפריד מים ממים מנקודה זו והלאה

כך לא יוכלו לכבות את אהבתם שתזרום יחדיו מעתה והלאה

נכנסנו פנינו ימינה ומיד כאשר אתה מתחיל בהליכה

אתה בעולם אחר ממש , עולם של ירוק ומים עטוף בשקט ושלווה

בתום המסלול עוברים אל שרידי המנזר העתיק ומתפעלים

מכל אותם גילופי אבן מרשימים על הקשתות והעמודים

חוצים דרך בית הקברות ושם למדים כי האירים כמונו ממשיכים

את המנהג מימי המדבר הארוכים הם פותחים קברים במקומות חשובים

ומוסיפים נפטרים לקברי הקרובים

כך גם חוסכים מקום וגם מאפשרים קבורה

במקום כזה החשוב לקתולים במדינה

ובשל אותה עובדה גם כאן נשא מיסה ודרשה

האפיפיור יוחנן פאולוס השני בביקורו במדינה

עברנו וצילמנו את הפסל של גון ווין ומורין אוהרה היפה

הם שיחקו יחד בסרט האיש השקט שהוסרט בחלקו כאן בעיירה


 חזרנו לנסיעה

והגענו למלון תוך כשעה גמורים ,,
היום הרביעי לטיול :צוקי מוהר ומצודת האבירים בנארטי ואייך פספסתי כובע יפיפה בגלל מחיר !!!

למזלנו הרב התעוררנו למזג אוויר מושלם ,מצרך הכרחי באזור צוקי מוהר נסענו דרך אזור בארן שהוא יחודי לאירלנד כולו עשוי מאבן גיר , כלומר משקע תת ימי שעלה מהים הוא מורכב ממינרלים מלחים ושלדים של בעלי חיים וכהוכחה ניתן לראות בלא מעט אבנים מאובנים ולכן נוצרות בו מערות קרסט יפות , אך בשעת גשם הן מהוות סכנה לאורך החוף יש גושי גיר ענקיים שנחרצו לאורך ולרוחב ,פרחים צומחים מבעד לחריצים ,מיוחד מאוד הדרך העוברת בסמוך לאוקיאנוס היא יפה ומרשימה וגם ממש אבל ממש צרה , היא ככ צרה ששני רכבים לא יכולים לעבור אחד מול השני וחייבים לתמרן את המעבר ,לשמחתי זה עבר בשלום לצד הדרך ניתן לראות את המגדלור ,את חוות האלפקות ואת משטחי הגיר העצומים את אזור הקרוואנים לנופש ואת הכפרים הקטנים עצרנו פעמיים אל מול הרוח הגלים להצטלם חלפנו על פני דולין והנה צוקי מוהר המדהימים ונחשבים לאחד מפלאי עולם . כ8 ק“מ מסלול הליכה לאורך הצוקים יש מקומות שפשוט אסור לעבור מהחשש לצניחה חופשית לתהום כ240 מטר למטה ,זוהי גולת הכותרת של הטיול , למרות שלפי שהבנתי מאחרים שהיו לרוב הרוח היא בלתי נסבלת וקשה לסייר בגלל הרוחות שם . במקום יש מוזיאון ומסעדה . משם המשכנו הלאה לכפר בנארטי , למצודה האבירים בנארטי ,מאחר והיה מאוחר עשינו סיור בזריזות . התחלנו באולם החיילים עם הצינוק והרצפה העתיקה ועלינו מעלה לאולם הנשפים ומקום מושבם של רוזני הסביבה 35 מדרגות,קטן עלינו,מביאות אתנו לאולם מכוסה שטיחים ראינו את התקרה מיוחדת מעין סירה הפוכה ואת קרני האיל האירי גדול המידות שהוצא מהביצה,שמענו כי לנשים לא הייתה זכות כניסה אך הן פיצו עצמן בחלון ההצצה המונח אוזניים לכותל קיבל משמעות חדשה כאשר ראינו את החור בקיר המשמש להאזנה ,המבצר שוחזר ככפר בימי הבניים וראינו שם בתים מעוצבים כמו שהיו בתקופת ימי הביניים . הבית של הדייג,בית הספר, בית החוואי העשיר וכו וכו , במקום יש חנות מזכרותת כרגיל, עם מכירות של מוצרים מקומיים ובגדים וכובעים מצמר יחודי למקום ,מצאתי שם כובע יפיפה ובגלל קמצנות רגעית , לא לקחתי , לעולם אל תתקמצני על עצמך בעיקר בחו“ל ראית קנית !!!!!! טעות עליה אני מצרה .סיימנו ויצאנו לנסיעה ארוכה דרך לימריק עם המלון המפואר ובתי הקש ברחובה עד למלון בעיירה קטנה ומוזרה ומלון שנקרא ”אוטנטי“ בפי העם , ישן מיושן ומוזר ,, ריבר איילנד שבקאסל איילנד הקטנה המלון כמובן ברחוב הראשי , אך זו עיר קטנה עם הרבה ברים בה , כדי להשכיח את הלם המלון נכנסו לפאב הסמוך לכוס גינס טובה ולשמוע את המקומיים בשירתם הנוגה ,, והנה הסתיים לו עוד יום ארוך אחד ומרשים ..יום חמישי לטיול יעד: חצי האי קרי או טבעת קרי החווה של ברנדון ,קילראניוסיפור התיש 

זה היה אחד הימים יותר גשומים שהיו לנו , אפור וגשם ,לא היה קר ממש ,אבל שינוי מרענן כזה ,מעיל כובע מטריה ואנחנו מוכנים לצאת לדרך , באזור הזה ובכל האי יש כמה חצאי איים שנוצרו עת הים מילא את הרווחים שנוצרו עם נסיגת הקרחונים מימין יש את חצי האי דינגל והוא מפורסם בעולם כולו משמאל יש את ברה והוא נודע כמקום מיושב ולא כל כך קל לאוטובוסים לטייל בסביבה, אנו עוברים בקאסל מיין שם נולד הקולוניאל בוי המפורסם,עצרנו בקילורגלין הקטנה ,עירה שבה ממליכים תיש למך העיירה והסיפור מאחרי זה עוד מימי תקופת שלטון האנגלים כאשר חברי המחתרת היו מסתתרים ביערות ומידי פעם חוזרים הביתה הם הציבו שומר על הגשר אך בעטיו של הלילה הקר נרדם השומר ואוטוטו יגיע האויב והסוף הולך להיות מר ,אבל תיש אחד מיוחם שהסתובב בסביבה הריח אותם וברח טפיפות פרסותיו העירו בזמן את השומר וזה הזהיר את הלוחמים ומאז בכל שנה לתיש הם חוגגים ובמשך שלושה ימים הוא ניצב על במה ועל ראשו כתר מלכות וכל העם חוגג באכילה וסביאה עד כלות הכוחות :

ואם השתכרת יתר על המידה

לא נורא תמיד יש את "שערת הכלב "שתעזור ביציבה

ירדנו וראינו את פסל התיש על הגשר הקטן

משם המשכנו לכוון פונדק השועל האדום שם מגישים אייריש קופי כבר עשרות שנים המשקה כזכור מורכב ממנה אחת של ויסקי , קפה שחור חם וקצפת קרירה, טעים מאוד נסיתי את כולם בהנאת הטיפה והקפה לחימום ,משם יצאנו לחווה של ברנדון,חוואי ומאלף כלבים שהפך את המקצוע להצגה .תחילה למדנו על סוגי הכבשים השונות איל אחד עם ארבע קרניים וזו לא בעיה זו לבשר רזה וזו לצמר עבה לתקופות הקרות ואז בגשם סוחף החל ברנדון את המופע המתחיל בריצה מהירה של ריק הכלב הצעיר , במעלה הגבעה הוא מוריד את הכבשים על פי פקודותיו של ברנדון והמשרוקית הכלבים מזן בורדר קולי והם רועים מלידה מה גם שיש בהם רצון עז לרצות את בעליהם וזה עוזר בעבודה הם מקבלים פקודות במילים ובשריקות .

מהחווה של ברנדון המשכנו לכוון כביש הטבעת ,לכוון העיירה סנים שם יש גן פסלים לזכר אחד הנשיאים,אך בו יש לצער כולם רק שני פסלים בודדים אחד מהם הוא פסל צרפתי של הנשיא דה גול השני של חיים הרצוג נשיאנו לשעבר שנולד באירלנד ובארצנו הגיע למעמדו המוכר לפסל צורת להבה או עלה צבר ויש גם את הגשר ממנו נשקף המראה שם אכלתי את המבורגר הכי טעים במסעדת השור הכחול ‪The Blue Bull‬ לגמרי יאמי , המשכנו לטייל בעיירה ואח“כ נסענו לכוון מפל טורק בדרך נהדרת מפותלת נוף מדהים למרות הערפילות והגשם ,,משם יצאנו לקילראני עיר נחמודת ראינו מופע בסגנון של לורד אוף דה דאנס , מופע מרשים תיירותי לגמרי , אבל יפה לראות . עוד יום הסתיים לנו ..

היום החמישי לטיול : מחוז קורק , רוק אוף קאשל , קילקני

עזבנו את העירה המנומנת גם בשעות היום ואת המלון ההזוי והישן מאוד , ויצאנו לכוון מחוז קורק לכוון טירת בלראני ומשם יצאנו לעיר קורק ,העיר השניה בגודלה צבעונית חנויות שוק אנגלי , אבל מאחר והיה את חג הבנקים הכל הרוב היה סגור , המשכנו הלאה לכוון רוק אוף קאשל,או סלע המלאכים ,מצודה סלעית הנמצאת בגבעה אפופת אגדות וסיפורים, על פי האגדה, נוצרה הגבעה על ידי השטן. בעודו עושה את דרכו בבהילות צפונה, חצה השטן את ההרים, עקר גוש סלע ענק וכאשר חש בטעם המוזר ירק אותו כאן ומאז הגוש הסלעי ניצב מעל לכולם כאשר למעשה מדובר בתופעת טבע גיאולוגית שנוצרה כתוצאה של לחץ פנימי ממעבה אדמה והתפרץ . מאז המאה הרביעית לספירה, תפסה הגבעה מקום חשוב בתולדות המלוכה, הדת והמיסטיקה. לפי האגדה, בשנת 450 לספירה בא לכאן פטריק הקדוש, מייסד הנזירות הקלטית כדי להטיף לנצרות. הוא השתמש בעלה התלתן כסמל לשילוש הקדוש, ובעזרתו שכנע את אנגוס מלך מאנסטר לקבל על עצמו את הנצרות. במקום יש שירידי של המבצר כניסה קטנה ומוזיאון , אבל הנוף ,הנוף המדהים המשקיף על כל העמק , פשוט מדהים.


 משם המשכנו לקילקני עיר ימי ביניים קטנה היא מפורסמת בעיקר בשל היותה עיר השיש של המדינה אך אין בה גרם אחד של שיש , זו רק עבודת ליטוש מדהימה,עיר נחמדה מאוד עם סנטאות קטנות וציוריות והרבה מאוד פאבים שבליל כמעט בכל פאב יש הופעות מקומיות של להקות וזמרים, אחת הערים הכייפיות באירלנד, אחרי גלוואי ודבלין כמובן. למחרת טילנו בשני פארקים לשאוף ריאות ירוקות עברנו דרך גלן דה לוך העמק של שני האגמים בדרך חולפים בעמק המלכים שם הוסרט הסרט לב אמיץ עם ניצבים שנלקחו מהצבא האירי מחוסר האתגרים בהעדר אויבים ,אירלנד היא יעד מוכר לצילומים סרטים בן היתר צולמו סצנות של משחקי הכס ,לב אמיץ ,בשם האב ועוד .. הנוף מדהים ביופיו הגענו לשמורת וויקלו המכונה "הגן של אירלנד"; אזור הררי ופראי רצוף בנחלים, מפלים ועמקים, ירוק ומלבלב המהווה ניגוד מוחלט לאזורים המערביים של אירלנד. עשינו מסלול הליכה בפארק של כ 5 קמ במסלול מעגלי , מחיה ופריחה נהדרת ,מול האגמים עם בעלי הכנף והדגים בילנו באתר כשעתיים משם המשכנו לגני פאוארסקורט המטופחים והמדהימים ביופיים בהשראת גני וראסי הנמצאים בשטחה של אחוזת פאוארסקורט ,המקום משמש גם כמוזיאון וגם בכנסיה הסמוכה אולם אירועים , כאשר הגענו היתה חתונה בגנים,כולם היו לבושים במיטב הבגדים והאופנה .אחוזת פאורסקורט אחוזה נורמנית עתיקה שניתנה במתנה למשפחת וינגפילד על הצטיינות בצבא הסמל שלהם הוא סוס עם כנפיים יש פסלי טריטון ופסחים עתיקים,ושערים מרשימים הנפתחים לגנים המיוחדים ,ויש גן יפני ,גן אנגלי וצרפתי יפיפים .
זה היה היום האחרון באילרנד המפתיעה כל כך בהיותה היא , ירוקה צעירה בעלת עבר היסטורי ,נופים יפיפים שאפילו המצלמה לא ממש הצליחה להעביר את היופי והצבעים, שונה מערים אירופאיות בסגנון הבניה , המוזיקה והשתיה.וגם התושבים אירים אנשים יפים וחמים. אם ישאלו אותכם אירלנד ? אל תהססו טוסו אליה בכייף ותחושת “וואלה תפתיעו אותי “
מבחינת זמן הם מקדימים את ישראל בשעתים .
 טיסות ישירות לאירלנד מובצעות על ידי ארקיע בתקופות מאי עד ספטמבר .

מטבע יורו , לא זול באירלנד אבל פחות יקר מישראל .
להתלבש בסגנון שכבות , כי בכל רגע נתון מג האוויר משתנה !!!
 ותכלס אם שרדתם את כל הכתוב wink
 תשאירו סימן שאדע שבקרתם .

yes תודה