כל המידע על כריסמס בקולמר
http://www.noel-colmar.com/en/
חוברות להורדה על שווקים ותחבורה
http://www.ot-eguisheim.fr/en/christmas-in-eguisheim.html

כמה תובנות משלי מתוך נסיון טיול שני לאזור,אם תלוי בי,יהיה גם שלישי לא דווקא בחורף.

רכב-כדי לעבור לגרמניה חייבים צמיגי חורף,לא ששוטר גרמני יעצור אותכם וירשום דו"ח.פשוט אין כיסוי ביטוחי גם אם ביעד שנסעתם לא היה שלג,אבל ברדיוס מסויים כן,אפילו פתיתים בודדים. אז לא לקחת צ'נס ולהזמין רכב עם צמיגים,בתנאי שעוברים לגרמניה.
רכב בכללי-למי שיש נסיון נהיגה בחורף אירופאי אין בעיה .
 לאחרים לחשוב היטב כי,גם אם אין שלג,עדיין יש קרה והכביש מחליק,מחשיך מוקדם מאוד,ערפלים בלתי נעימים יכולים לקלקל מאוד.
חניות - בעיירות כמעט ואין.נקודה.
שיירות רכבים,רכבים חונים בין ערוגות הגפנים והליכה ממשוכת באדמה רטובה-לא נעמים בכלל.
 בערים גדולות יותר,חניה=כסף.
המלצה למטיילים בעיירות: אם אתם עם רכב,להגיע לקולמר,להחנות בתחנת רכבת ולצאת בשאטלים או אוטובוסים.לא יקר,נוח,חמים ונעים.
תחבורה ציבורית-מאוד נוחה,גם עם השאטלים המיוחדים קצת מאחרים(בחזור)לצאת יוצעים בזמן.
נהגי אוטובוסים-לא כולם מבינים אנגלית.גרמנית יכולה לעזור מאוד.כולם היו נחמדים עם רצון לעזור.
 כדאי לרכוש כרטיסים הלוך/חוזר-מוזיל עלויות.
כרטיס אלזה +להתעקש,חבל על הכסף.בסופשים במיוחד.
הגעה לפרייבורג-משדה תעופה יש אוטובוס לפרייבור,כך שאפשר ישר להגיע לעיר וללון בגרמניה חלק מחופשה או כולה.תלוי...
נסיעה מקולמר לפרייבורג-מאוד נוחה,האוטובוב 1076 והרכבת מותאמים בזמנים(להבדיל מישראל )כרטיס יומי קבוצתי מוזיל מאוד עלויות.
 פרייבורג יפה ומיוחדת ולא רק לקניות.
לא להשוויץ "אנו ישראליים" דווקא בגרמניה נתקלנו בפרו פלסטינאי.
לא להשוויץ "אנו רוסים"-גם אותם לא אוהבים,הגיאורגים במיוחד 
לעיירות גדולות יותר כמו ריקוויאר וריבווילה לפנות 3/4 יום לפחות.
קייסברג-יפה גם ביום ומיוחדת ביותר בערב-להתחיל מצהריים ולגלוש לערב המאוחר.
שטראסבורג-הלינה בעיר יקרה,פעמיים בחרתי להגיע אליה ליום טיול ארוך,ולא ללון בה,בחרתי גם יום נוח ויפה כי באמת לא קל ביום חורפי מידי להיות כל היום בחוץ,להסתובב.
עיר בסוף שבוע-עומס,עומס במיוחד לקראת הצהרים והערב.
 מחיר נסיעה מוזל מאוד,מחפה על עומס.
אוכל-אם זה לא מקום מיוחד עם נוף מיוחד לא הייתי מחפשת את המומלצים.אוכל בשווקים-טעים,טרי,נעשה בדרך כלל ממש מול העיניים.
 על טעם ועל ריח...במיוחד לא בסופי שבוע כאשר העומס גדול יותר והשרות לא תמיד הולם,גם האוכל יוצא מהר כדי לרצות את הרובהגעה

לאחר חופשה חורפית באגדת אלזס שנה שעברה הצלחתי להלהיב את בעלי וזוג חברי ילדות שאגב לא יכלו/הסכימו לטיול שנה שעברה.לאחר שיכנועים מצידם,לטייל באזור שוב, הפעם יחד.
https://ski.lametayel.co.il/%D7%A9%D7%AA%D7%99+%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%90%D7%92%D7%93%D7%AA+%D7%9B%D7%A8%D7%99%D7%A1%D7%9E%D7%A1_%D7%A7%D7%95%D7%9C%D7%9E%D7%A8+12_2011

מצאתי את עצמי אורבת לכרטיסי איזי ג'ט יחד עם מחצית הפורום וכל בית ישראל. שמועה עברה שאפשר כבר לרכוש כרטיסים טלפונית,בנסיון הרביעי מצליחה לדבר עם פקידת איזי נחמדה,שעוברת איתי על כמה תאריכים אבל המחירים לא זולים. החלטתי להודיע לחבר'ה שאם נצליח לרכוש כרטיסים זולים אני איתם,אם לא,מבטיחה לעזור ולארגן את הטיול לפרטי פרטים וסעו בלעדינו.ואנו?העולם מספיק גדול אולי לוינה. האמת קצת חששתי "לקלקל" את טעם הטיול הראשוני.הוא היה מדהים,מספק מאוד,ממלא. טיול בנות כזה...
עברו כמה ימים ושוב שושי היקרה הודיעה על פתיחת הלוח באיטרנט.
http://www.easyjet.com/

 איך??אני כל שעה נכנסתי.. בזריזות רואה מחירים סביב ה60 יורו מרימה טלפון לחברים למתי נוח לכם("מה זה משנה,תבחרי"),ממש מוציאה את הבוסית מהישיבה "התאריך נראה לך נוח" –נסתדר,חבל שהיא לא יכולה השנה,וזהו יש 4 כרטיסים לבאזל לשבוע,כולל מזוודות ב396 יורו.אחר כך מוסיפה הושבה לכולנו,כך מוודע שנישב יחד,וישאר זמן פנוי לטרקלין דן.
הטיסה נהדרת, עוברת בנעימים,בכלל כאילו יושבים בסלון,מוקפים חברים. בטיסה נפגשים עם אורנה ומשפחתה ועם ורדה ובעלה-הזמן עובר מהר. הפעם אני מצויידת בכל הניירת של תחבורה ציבורית,הדפסות של תשובות אלזה+,קובץ מעודכן עם תוספות ומקומות נוספים ,מגיע לי גם משהו חדש. איסוף מזוודות מהיר,חלקינו לובשים משהו חם נוסף ויוצאים לעבר השאטל מהשדה לתחנת רכבת בסנט לואיס.השאטל,עומד כבר לזוז ואפילו מתחיל בנסיעה...אוטמטית בתנועה ישראלית מנסה לעצור אותו במחשבהמה את עושה?את באירופה.אבל הנהגת הרחמניה עוצרת לנו.
http://www.distribus.com/fr/index.htm
המון מרסי ואנו בפנים,היא דוברת רק צרפתית ולא מובן לה על איזה אלזה+ אני מדברת. מחליטה לא להתווכח,עצרה לנו כבר לאחר יציאה מהתחנה,2 יורו לאדם לא ישברו אותנו. על הדלת האחורית,פלקט ענק על נפלאות כרטיס אלזה+ וכמה הוא חוסך.כמעט בא לי לתלוש אותו ולהראות לה,היה חוסך לנו את ה8 יורו ועוד חלק מכרטיס הרכבת.
http://www.vialsace.eu/ftp/EN_documents/tim_en.swf
בתחנת רכבת הכרטיסנית מסבירה שאלזה+ רק לסופשים(לקבוצת אנשים-כן),ולכרטיס בודד יעלה לנו יותר.
לא מסכימה איתה אבל לכי תתווכחי,מה גם שמאחורי כבר תור ארוך של אנשים..
http://www.sncf.com/fr/
מקבלים כרטיסים היא רושמת לנו שעה ורציף,אנו עולים מייד לרציף,קר מאוד בחוץ,חלק מאיתנו לא לבוש בהתאם.חשבנו להתלבש בשרותים בשדה,אבל לא היה נקי(מאוד מוזר יחסית לשוויץ) . בתחנה יש ביתנים בין הרציפים ,הם מחוממים ונעימים.איתנו זוג דתי הוא דובר אנגלית כשפת אם,היא צרפתית ושניהם עברית.עוד קבוצת צרפתים נעימה.פתאום אחד הצרפתים מסביר שהלוח נכבה,הלך "קפוט"ברציף ממול מבחינים ברכבת שרשום עליה "שטראסבורג".הצרפתי והדתי יורדים לקופה לבירור.מסתבר,לטענת אנשי הרכבת,הם הודיעו על שינוי רציף וזאת אשמה שלנו שלא שמענו ולא שמנו לב. עוברים רציף,המתנה של 40 דקות,וביתן לא מחומם. בינתיים מתחיל מבול הודעות בהולות מהבית."תנו סימן חיים,דברי עם סבתא,היא כבר מתעלפת". ואז הודעה מאחותי היקרה "או שאת מתקשת אליה או שאני שולחת לך אותה בטיסה הבאה" התקשרתי מייד. 9 מבוגרים לא הצליחו להרגיע סבתא אחת.
הנסיעה מסנט לואי לקולמר אורכת כחצי שעה,מתחממים ונרגעים,גם הספקנו לאכול את הסנדוויצים שהכנו מראש.
 המתנה קצרה למונית ואנו בצימר של מירים.
http://www.martinjund.com/index.htm
IMG_5930 (Large).JPG

IMG_5931 (Large).JPG
תמונות ראשונות של חצר הבית
כבר מחודש מרץ,נשארו רק 2 דירות בקומפלקס השלם שלה לתאריכים שלנו.ללילה הראשון רק חדר אחד,אומנם גדול ועם מיטות ל4 אפילו אפשר ל5,הוחלט לא לחפש מלון לזוג אחד ולא להתפצל.לילה אחד נישן יחד באותו הצימר ולמחרת כל אחד בשלו כבר.
הבית מקושט יפה,הכלב, רועה שווצרי, מקבל את פנינו בלביבות .סטודיו 10 שלנו,מתגלה כחדר גדול מרווח עם פינת מטבח נעימה,חדישה,תנור בישול ואפיה חדש עוד התבניות עטופות בניילון , שגם אני לא ניצלתי.מקלחת גדולה וחמה,בכלל בדירה היה חם מאוד אפילו ופתחנו חלון גם בלילה. רק מה???בראש הבניין,מדרגות אין ספור וכמה האחרונים קשים בהחלט.האשמה שלי,לא שמתי לב אפילו. שנה שעברה נהיניתי מהמיקום ודירת מרפסת(אותה קיבלו חברינו השנה)ואפילו לא חיפשתי לי אפשרות אחרת הפעם. מה גם שמירים לא ביקשה מקדמה בכלל ולא הקפדה על שבוע ימים. חברה שלי, ויקטוריה,איתה טיילתי שנה שעברה,גם השנה טיילה באלזס עם בתה וגם הן התאכסנו בבית של מירים,בחדר קטן יותר,ללא מטבחון.הן חזרו יום לפני הטיסה שלנו כך שהספקנו עוד לקבל דיווחים חמים מידיים. בין הקומות יש שטחי מרחב כלליים,פינת מחשב,שרותים כלליים.הכנסנו מזוודות,ללא מחשבה גם את מזוודות החברים.היו צריכים להציא רק דברים ללילה ובוקר ,להשאיר מזוודות בחלק הכללי של הבית,לחסוך מדרגות. IMG_6061 (Large).JPG

IMG_6060 (Large).JPG

IMG_6059 (Large).JPG

IMG_6064 (Large).JPG

IMG_6058 (Large).JPGבין הקומות,שטח ציבורי במבנה הגדול

יצאנו החוצה,לתפוס קצת מהאוירה.שווקים כבר היו סגורים, אנשים טיילו ברחובות המוארים. קר,ממש קר.סיבוב קצר ונכנסנו למסעדה ממש קרובה לבית,למשהו קל. את הבוקר הוחלט להשאיר לקולמר,להצטיידות,סיור בעיר,הכרות ואולי קצת קניות.

IMG_5558 (Large).JPG

IMG_5904 (Large).JPG

מראות הרחוב ע' הבית יום1 קולמר וסלסטה

http://noel.tourisme-alsace.com/en http://www.ot-colmar.fr/en/
מהבית דרך הרחוב הראשי לסופר מונפריקס,ממנו לרכבת הירוקה או מוזיאון ממש כמה דקות. לפי מפת גוגל 4 דקות הליכה...אבל הרחוב הראשי עם שלל חלונות ראווה,דוכני מכירת קרפים,מאפים..לכן לוקח הרבה יותר,במיוחד ביום הראשון. מייד מזהה את הרכבת הירוקה ומחליטים להתחיל ממנה.סיור רכוב בקולמר המתעוררת.
http://www.ot-colmar.fr/en/visit-colmar-with-a-little-train/F235012869_petit-train-touristique-de-colmar-colmar http://www.ot-colmar.fr/en/visit-colmar-with-a-little-train/F235009492_city-train-colmar-colmar
נראה כאילו נהג ברכבת עושה סיבוב נוסף שוב באותו המסלול.נחמד לא יותר מזה,אולי בגלל שהעיר עדיין נמה. קניות זריזות בסופר,לוקחים מכל טוב,אפילו דגים ובשרים.יין לנשים כמובן ובירה לבנים,עוגת כריסמס לקפה.לא שכחנו גם סטייקים,גבינות.על הדרך מדדנו כובעים וכפפות.ועברנו על מציאות במחלקות האחרות(לא נרשמו מציאות שוות)
http://www.monoprix.fr/trouver-mon-magasin/monoprix-colmar-colmar-95.html
IMG_5565 (Large).JPG

IMG_5576 (Large).JPG

תמונות ראשונות מרכבת הקטנה

IMG_5581 (Large).JPG
IMG_5584 (Large).JPG
IMG_5593 (Large).JPG
IMG_5594 (Large).JPG
IMG_5583 (Large).JPG

העיר מתעוררת ג'מוס מצא הודעה על הדלקת נרות חנוכה בבית כנסת בסלסטה.הכנסתי את הקישור והחלטנולהגיע לעיר למשהו משלנו.
הנסיעה ברכבת מהירה,הדרך למרכז לא ארוכה הולכים ברגל,סלסטהעיר גדולה,מוארת,אבל קולמר היא ממש לא.
לא הייתי עושה מעמץ להגיע לולא הטקס. מתקרבים לבית הכנסת,הוא חשוך מאוד,אין זכר לחנוכה,לא חנוכיה,לא אור,לא אנשים.
 עדיין מוקדם אולי. מרכז סלסטה נעים יותר,מואר ונחמד.סיור רגלי בסמטאות המוארות,שאלנו בחנות השועונים עם שם יהודי,שאגב אינם יודעו כלום על הדלקת נרות בבית הכנסת,וחשבנו זהו,נוסעים חזרה. בית קפה חמים הזמין אותנו פנינה לקפה/תה/שוקולטה עם עוגות כמובן. לאחר קפה,עוברים שוב מול בית כנסת,עדיין חשוך, השעהקצת לאחר 18.00 ופתאום בעלי רואה שער אחורי פתוח.נכנסים לבדוק ורואים אנשים. אם כבר הגענו,ניכנס נראה מה יהיה.בחור אחד נחמד ניגש אלינו בחשש מה, מייד סיפרנו לו שאנו יהודים ובאנו לראות טקס הדלקת נרות.הסתבר לנו שאכן יהיה רק משעה 18.30.התרגשות מסויימת מצד גבאי בית הכנסת וכמה מפרנסי הקהילה מול האורחים הלא קרואים מישראל.באיזה שפה מסתדרים?הם בגרמנית אני ביידיש.הגבאי נראה מאושר,וברגע ששמעה שאנו מפרדס חנה,מייד שואל על חברו הטוב מכרכור-משפחת שלום.יש משפחה כזאת, לא הצלחתי להסביר למי אני מתכוונת שמכירה.מה זה משנה.לאת לאת מתאספים אנשים.גברים ונשים יושבים יחד. לבסוף כמעט כל האולם מלא.חלק מגיעים עם אששיות מהבית.רב בית הכנסת שנראה כשליח ש"ס קורה לצעירה חמודה ויחד הם מדליקים נרות,כולם מברכים.הרב נושא ברכה ודברים בצרפתית צחה זמן רב.החברה שלי מאוד מתרגשת.,במיוחד לאחר שקראה על לוח הזכרון איך כל הקהילה נרצחה בשנת 1941 ע' הנצים.בעלי בקושי יושב,בכובע השחור שלו וזקן הוא נראה יותר כפלסטיני ולא יהודי. סוף סוף קמים,כולם מקבלים נרות בתוך צנצנת פלסטיק ,מדליקים ויוצאים בשיירה...חשבתי למרכז העיר.מגיעים לבניין שנראה מאוד ..ככנסיה.
 הגבאי צועד לידי,ואני שואלת "זאת כנסיה,לא" ומקבלת הסבר מה זה " אור לגויים".היהודים עם נרות חנוכה צועדים לכנסיה ,נכון יותר 2 כנסיות,מתארחים בהן,זוכים לברכות מכומר, היה מרגש/מוזר,ומעניין באותה המידה.לאחר צילום קצר כשכולם מתיישבים אנו מחליטים שהבנו וכבר מאוחר להישאר לברכות כומר,כדאי לזוז חזרה לקולמר.
http://www.martinbucer.org/agenda/marche-de-la-lumiere.html
IMG_5621 (Large).JPGIMG_5623 (Large).JPGIMG_5626 (Large).JPGIMG_5630 (Large).JPGIMG_5637 (Large).JPG
סלסטה IMG_5632 (Large).JPG
כך נראה בית הכנסת רגע לפני שפתחו השערים IMG_5653 (Large).JPGIMG_5656 (Large).JPG
כולם מקבלים נר קטן IMG_5676 (Large).JPGבכניסה לכנסיה כל הדרך דנים במשפט "אור לגויים" והחברה מתקשרת לאימא לספר על החוויה. זאת מייד נוזפת בנו,ומזכירה איך הכמרים סגרו כנסיות ולא הכניסו ילדים יהודיים שנרדפו ע' הנצים.שום אור לא מגיעה להם. ומתנחמת מזה שלא נשארנו .לא קל..
יוצאים בקולמר,מאוד קר.מתחנת רכבת תופסים מונית למרות שהבית קרוב.קר מאוד וקשה ללכת ברגל.
זה אותו נהג שהסיעה אותנו ערב קודם,איש מבוגר עם שיער מטולטל,ברקע מוזיקה נשמעת כרומנית,אני מעירה לבעלי בכוונה "זאת מוזיקה רומנית,לא" ועוד לפני שהו עונה כבר מושמע שיר נוסף,הפעם שיר באיידיש.מעניין,הנהג יהודי או שמוזיקה יהודית מאוד פופולרית בקולמר?
 בבית ,סביב שולחן ארוחת ערב,כשבצלחות הסטיקים והדגים מסופר ,מקניות הבוקר,ויין בגביעים -מחליטים להגיע תחילה לפרייבוג,הקניות שם אמורות להיות שוות יותר,חייבים לבוש חם יותר ,תכננו קניות אז אין צורך לדחות.בקולמר עצמה שדרת חנויות יפה ומגוונת אבל יקר יותר.

יום 2 פרייבורג

http://www.germany-christmas-market.org.uk/freiburg_christmas_market.php
כל בוקר זוכים לארוחת בוקר חמה מושקעת,הגברים מאוד משתדלים,אחד מכין השני שוטף כלים.אין מדיח. לאור חוסר הצלחה בחנויות קולמר,היוםפרייבורג.בפרייבורג היינו ב2006 בקייץ.אהבנו את העיר. הפעם גם שווקים וגם קניות.הבוקר יורד שלג קל,לבן פתיתים רכים וגדולים.מתחילים להיערם על העצים,כולנו מאושרים ממש.שלג ,שממש ירד אלינו ראינו כבר לפני שנות דור כמעט. החברים ראו שלג רק בחרמון ואנו עוד זכינו לסביבה מושלגת בזקופני (פולין) לפני כמה שנים. הנסיעה לפרייבורג בתחבורה ציבורית.אמור להיות נוח ולא מסובך.חברה שהיתה בקולמר שבוע לפנינו,דיווחה על נסיעה נוחה היא אפילו עצרה בעיירת ניו בריסךלשוק ימי ביניים שהתנהל בעיירה.
http://www.ot-colmar.fr/en/public-transport
IMG_5693 (Large).JPGIMG_5696 (Large).JPG
ואנו רגועים באוטובוס IMG_5700 (Large).JPG

פרייבורג לבשה לבן IMG_5740 (Large).JPG
מתחנת אוטובוסים ע' התיאטרון בקולמר(דקות מהבית) יוצא קו 1076 עד עיירה ניו בריסך,בעיירה עוברים כביש מתחנת האוטובוס ומגיעים ישר לרציף רכבת פרברים לפרייבורג.הכרטיס משולב, רכבת ואוטובוס מותאמים בשעות.בתחנה נפגשים עם גברת שנוסעת לפרייבורג היא עוזרת לנו עם הנהג,דואגת שנקבל כרטיס מוזל,22 יורו ל4 איש הלוך/חוזר.היא צ'כית במוצאה,חייה בפרייבורג מגיל קטן ובעלה היה צרפתי מקולמר. היום היא נעה בין שתי הערים. הדרך מתחנת הרכבת למרכז פרייבורג לא ארוכה,למרות שהכרטיס כולל גם נסיעה בטרמווי אנו הולכים ברגל.פה ושם דוכנים שונים ופתאום C&A שזה אומר קניות כאן ועכשיו. האמת היה צריך לעשות הפוך,קודם לטייל וקניות בסוף,כך לגברים היה קל יותר.אבל נשים ראו חנות כל בו,לאחת מהם קר כבר יומיים במעיל הדק.לא עבר זמן רב(כך לפחות נראה לנשים) ויצאנו עם שלל רב. 4 מעילים לחברה,אחד עבורי,2 לבעלי,וכל אחת מגף.כובע וכפפות עבורה וכובע צמר גברי לבעלי. עם כל הכבודה הזאת הסתובבנו בעיר.לצלם לסחוב וגם לאכול היה לא פשוט.על המדרכות היתה קרה,שכבת קרח דקיקה ופחדתי ממש ללכת. לפני הטיול התכתבתי עם לשכת התיירות של פרייבורג,היו לי המלצות לטיול בעיר,רחובות יפים,שווקים...אבל היינו עם שקיות,לכן סיבוב קצר בכיכר,דוכני אוכל וכל מיני,הקטדרלה,נגני רחוב וזהו,ליותר לא נשאר כבר כוח.
IMG_5704 (Large).JPG
למי עוד לטקס חם עם רסק תפוחים?

IMG_5703 (Large).JPG

וגם נקניקיה

IMG_5705 (Large).JPG
IMG_5708 (Large).JPG

אולי סיבוב אחד?

IMG_5728 (Large).JPG
IMG_5717 (Large).JPG

סיגריה אחרונה לפני הטקס

IMG_5720 (Large).JPG

אפרופו נגני רחוב,יש לי הרגשה שכולם למדו או שהם בעצמם,שמוזיקה יהודית עוזרת לפרנסה.אם שנה שעברה ניגנו לנו "במייר בסטי שיין" ברקוייאר,הפעם זה היה בפרייבורג ומאוחר יותר בשטראסבורג,שלא לדבר על נהג מונית עם דיסק שירים ביידיש. IMG_5707 (Large).JPGבחזרה נכנסנו למסעדה איטלקית למרק חם לחברים,אני לא הצלחתי להכניס פירור לפה.אחרי הלטקס החמים שבאים בליווי רואטבים תפוחים,שזיפים או שום(ביקשתי טעימה מכולם),הנקניקיה,העוגה ויין חם מי יכול עוד מרק? לרכבת עוד היה זמן וישבנו על קפה/תה חם בקפטריה של תחנת רכבת,שאלתי גבר מבוגר,כסוף שיער לגבי מספר רציף.הוא היה מנומס מאוד,עזר בהבנת הנקרא ושאל מאיפה אנו.היה נינוח מאוד,החמיא על האנגלית ושאל לשפה השניה שאנו מדברים.וכאן עניתי שאנו דיברנו ברוסית אבל בעצם אנו מישראל.טעות. הוא התחיל לספר שהיה בארץ 6 פעמים,(ברגע זה מייד עברנו לרוסית,ואלי הוא מבין עברית?)ביקר לרוב בירושלים ובחיפה.ובעצם הוא יושב ראש של בית חולים לילדים פלסטינאים בו גם לומדים לאחיות,גם מלמדים ילדים וגם מרפאות.כמה קשה לילדים פלסטנאים,כמה חיילים שלנו אכזריים ולא נותנים לעבור לילדים חולים עם האמאות וכמה הוא מתבייש במה שהיטלר עשה,למרות שנולד לאחר המלחמה וחשב שדבר לא יחזור שנית.בעצם הוא משווה אותנו,את ההנהגה שלנו למעשיו של היטלר.שאל האם ראינו את החומה והאם זה נראה לנו תקין?ומה אני אגיד?שבתי עמדה במחסומים לילות כדי שלא יעברו מסתננים,לא יעברו חומרי נפץ ונשק,סחורות אסורות? באנו לטייל לא להרביץ שיעור היסטוריה לגרמני שמשווה אותנו להיטלר. היה לא פשוט. התרחקנו ממקום כדי לא ליצור ויכוח נוקב..וחשבנו על ההסברה שלנו מול הסברה של חמס.
רציף הרכבת היה מלא אנשים שסיימו יום עבודה או לימודים בפרייבורג וחזרו הביתה.בקושי רב נכנסו לקרון.להמתין לרכבת הבאה לא בא לנו.הנסיעה היתה רגוע ושקטה רק חשבנו על האיש ההוא יותר מידי. לקראת סוף הנסיעה הקרון התרוקן ממש,יצאנו מרכבת ואוטובוס לקולמר כבר המתין. ערפל היה גם בדרך הלוך וגם בחזור,עברנו על עיירות קטנות,ואני חשבתי איזה יופי שלא נסענו ברכב.שהנהג הצרפתי יסתדר עם הערפל הסמיך.לנו היה חמים ונעים לשבת ללא דאגות נהיגה. חוזרים הביתה שוב דרך השווקים באחד הדוכנים קבוצה גדולה של אנשים,ציעירים וגרמנים.מסתבר שזה דוכן יין חם ושל מי? של היקב "שלנו" של מירים מאותו רגע אנו שותים את היין שלה בעיר-אכן ייןחם הטעים ביותר בקולמר.
http://www.vin-bio-jund.com/ IMG_5903 (Large).JPGIMG_5911 (Large).JPG
יום4 רקוויאר

http://www.ribeauville-riquewihr.com/en/discover/ribeauville-riquewihr-region.htm
לפני שנה ביום ראשון טיילתי גם בריבווילה וגם ברקוויאר,שתיהן היו עמוסות מאוד. הפעם הוחלט על רקוויאר ביום אחד,יום חול,לא מוקדם מאוד על הבוקר. בבוקר הולכים לשוק המכורה,מטיילים שוב בונציה הקטנה,ברחובות היפים,משאירים בבית את שלל הגבינות שקנינו בשוק ויוצאים לתחנת סינמה בקולמר.ממשיכים ישר מהתאטרון עוד כ300-400 מטר,בניין הקולנוע עם זכוכית שחורה וסביבו,בתוכו,חנויות שונות.אנחנו קצת התבלבלנו,המשכנו ועקפנו את את בית הקולנוע,והגענו לתחנה בה האוטובוס עוצר בחזור,לאחר כמה בירורים ותמונות על הדרך התקדמנו למיקום הנכון .זמן עוד היה לנו,כך שהרווחנו את הפארק הקטן.בפארק על העצים עדיין יש שכבת שלג דקה והמראה נעים מאוד לעיין.

IMG_5786 (Large).JPG

IMG_5785 (Large).JPG
 בוקר בונציה הקטנה,בקולמר

IMG_5794 (Large).JPG

IMG_5791 (Large).JPG

בשוק המקורה

IMG_5800 (Large).JPG

IMG_5802 (Large).JPG

בכל פינה שווקים
האוטובוס מגיעה יחסית בזמן,עוברים כמה עירות,כרמים ערומים לרוב ואנו בעיירה. עיירה יפה מאוד,די גדולה,שבהחלט מגיעה לה ביקור ארוך יותר.
IMG_5809 (Large).JPG
שלג אמיתי
IMG_5814 (Large).JPG

IMG_5815 (Large).JPG
בדרך מתוך האוטובוס


הפעם נכנסים לחנות הכריסמס, איזה הבדל,שנה שעברה בסוף שבוע היה תור ענק רק בכניסה אליה,הפעם הסתובבנו בחופשיות,ללא תורים ואפילו צילמתי ללא הפרעה.המחירים יקרים וגם מה נעשה עם הדברים,סתם כך להניח על המדפים-מסוכן,החתולות וודאי ישברו אותם כמו את הברווז האחרון שרק אתמול הילדים הודיעו שהלך מסכן,נשאר ללא ראש.
http://www.wohlfahrt.com/24-1-ferie_de_noel_in_riquewihr_france


IMG_5848 (Large).JPG

IMG_5850 (Large).JPG

IMG_5849 (Large).JPGIMG_5854 (Large).JPG
בחנות הכריסמס
לחנותמכשפות שלא חלמתי להיכנס בפעם הקודמת בגלל אותה סיבה.בחנות יש שלט האוסר צילום,לכן מסתפקת במחשפה העומדת בכניסה לחנות.
www.la-legende-des-sorcieres.com
http://www.ribeauville-riquewihr.com/LEI/Sarl-Maison-Kiener---La-Legende-des-Sorcieres.htm?HTMLPage=/commerces.htm&action=&page=1&commune=&categorie=1900050&genre=1900013&nom_recherche=&ID=229001537&GENRE=1900013&CATEGORIE=1900050&langue=1&sessionalea=0,786297 


IMG_5868 (Large).JPG

שווקים שווקים,וטעימות. דוכנים עם גבינות מיוחדות,ממתקי נוגת מיוחדים,נקניקים ויין חם.על כובעים וכפפות כבר לא בא להיסתכל.
דוכנים טעימים של גבינות מגוונות,ממתקים שונים,עוגות קינמון כמובן,אפילו קרמבו יפה ובטעמים שונים.כל זה מלווה ביין חם,קפה או שוקולטה חמה.
 ובתים מקושטים,סמטאות צרות ויפות כתפאורה.מקסים.

IMG_5833 (Large).JPG

מתוק וטעים

IMG_5834 (Large).JPG

אולי טעים,אבל הצבע...

IMG_5890 (Large).JPG

הקרמבו כל כך יפה מבחוץ,אבל בפנים רגיל לבן ושיגרתי


בתוך כל ההמולה שומעת את שמי,זאת אורנה עם משפחתה.אחרי דיווחים קצרים מה הספקנו ומה ראינו ,יחד מחליטים על ארוחת צהריים במסעדה מומלצת לארוחת רוסתיק.המסעדה די מלאה,יפה.מושיבים אותנו במקום טוב,מביאים תפריט.בשם רוסטיק מופיע "שוקרוט" בעלי רואה בצלחת של היושב מולו מנה שנראת לו מתאימה לעצמו ומבקש "תזמיני לי כזה בדיוק"-שוקרוט. הלך על רוסטיק.אורנה עוד ניסתה להסביר למה היא מתכוונת אבל לא בהצלחה.או שהמצלנר רצה לשווק ולמכור את מה שבא לו.הבת מזמינה פלמביש שכנראה היה לא מוצלח במיוחד.סוג של פיצה אבל אנחנו רגילים לבצק רך עבהמקמח לבן ולא לעלה דק עד מאוד.הבעיה זכורה לי מפיצות באיטליה עד שהבן התרגל אליהן. החברה היתה טובה,היין טעים והמנה גם בסדר.הרמנו כוס לחיים לאלונה,ויתרנו על קינוח ושוב יצאנו החוצה.אורנה לפרייבורג ואנו לשיטוט נוסף..
IMG_5860 (Large).JPG
שוקרוט,במקום הרוסטיק

IMG_5863 (Large).JPG

בליווי שיר רוסי,לא שאלנו על יהודי,חבל


IMG_5867 (Large).JPG


IMG_5870 (Large).JPG

IMG_5843 (Large).JPG

IMG_5842 (Large).JPG

כל בית,כל כניסה מקושטים ביותר
בכל הדוכנים בעלי בחן את כדורי הקישוט היפים ואם היה בטוח שיצליח להביא את הכדור בשלמותו היה רוכש כמה. המצלמה מתקתקת,הבן זוג מתחיל לכעוס, את מצלמת יותר מידי,מספיק לי לצלם בעיניים,טיילי איתי ולא עם מצלמה.קר לי בידיים ואני מכבה אותה. עם הפסקה לקפה/מרק חם הייתי מוכנה להיסתובב עוד ועוד.יש רחובות קטנים צדדיים בעיררה שפחות מסתובבים בהן,והן מקסימות.לצערי לא רק אני קובעת.

IMG_5823 (Large).JPG

IMG_5828 (Large).JPG
סמטאות רקוויאר היפה
IMG_5827 (Large).JPG

IMG_5837 (Large).JPG
עוד בית

IMG_5840 (Large).JPG

ועוד סמטה

IMG_5882 (Large).JPG
הכרמים הכרמים הערומם(ביום שוק בריבווילה עשרות מכוניות חנו בין השורות
האוטובוס עומד להגיע ואנו יוצאים לכיוון התחנה,מתחיל לרדת שוה גשם קל.שם בתחנה נפגשים עם 3נשים ישראליות,אמא ושתי בנות, בהמשך פגשנו אותן שוב.אחת הבנות מדריכת טיולים ללפלנד וקור לא זר לה,השניה סבלה קצת יותר אך האמא ,אשה מבוגרתמעל 70היתה אליזה ומאושרת,כל כך אהבתי את הטיול שלהן. אולי בסתר ליבי קנאתי,אבל לא מרועה,פשוט נזכרתי איך טיילנו אם אמא גם אם זה בארץ בהמון מקומות,עם ילדים ולבד והיום זה כבר משימה קשה. תוך דיבורים ותיכנונים הזמן עובר מהר ואנו תיכף בקולמר.הבנות (אמא והבנות)ממשיכות לטייל קצת בעיר וחוזרות ללינה במילוז.אנחנו עוברים על פני שוק מקומי של קולמר,להפתעתינו רוב המוכרים בני דודים שלנו,חלקם הגדול תורקים,וחלק ממש בלבוש ערבי מסורתי.לא קונים כלום למרות שיש סחורה יפה וממשיכים שוב לשיטוט ברחובות המוארים. הפעם ב"בנין עם המרפסת שלי" פתוח ואנו נכנסים לראות עתיקות ותמונות.פעם לפני הרבה שנים תמונות מודבקות מגילופי עץ היובאופנה וכמעט בכל בית רוסי היו תמונות כאלה.חלקן הגדול היה ממולדובה,הצד ההונגרי של אוקראינה ורומניה. גם בבית ההורים היו כאלה עד שהוחלפו בתמונות נוף פשוטות.למה לא שמרתי אותן? התמונות יפות מאוד בכלל כייף להיסתובב ,לצאת למרפסת לצילום הצתלבות הרחובות.למטה, כמובן עץ גדול מקושט ויקב. הרגליים מתחילות להיות כבדות,מחר מטיילים בשטראסבורג,יום שלם,כדאי לחזור הביתה. וגם החנוכיה ממתינה לנו.עוברים בדרך שוב על פני בית הכנסת-אין,חושך,הכל סגור,יש אומנם עץ מקושט על המדרכה,ושוב נשאלת השאלה למה?למה בתי כנסת בחו"ל תמיד סגורים ולא מוארים (חוץ מבודפשט ופראג שם הכניסה אומנם בתשלום אבל היינו משלמים ברצון גם כאן) בית כנסת קולמר
http://judaisme.sdv.fr/cihr/ann1.htm#col

IMG_5916 (Large).JPG
IMG_5915 (Large).JPG

IMG_5922 (Large).JPGסיור בערב ושידור לאמא און ליין יום 3.אגושהיים וקייסברג
לפני שנה יצא לי לבקר בקייסברג בבוקר ובאגושהיים בערב.הפעם מחליטה להחליף ביניהם. בודקים את לוח באוטובוסים והשאטלים ומחליטים להתחיל מאגושהיים.
http://www.ot-eguisheim.fr/


אגושהיים עיירה קטנטונת,חמודה מאוד עם רחובות צרים ובניינים מצויירים.בשעות בוקר היא היתה ריקה כמעט. שוק קטן במרכזה,כנסיה,נכון יותר כמה,בניין ע' הכנסיה עם תערוכת צילום מעניינת דווקא . לאת לאת נפתחות החנויות,הגשם מטפטף דק, אך מרגיז.לאחר שעתיים מחליטים לחזור לקולמר כדי לקחת שאטל אחר לקייסברג.זוג צרפתים שהגיעו לקולמר לכמה ימים נראו מאוכזבים,הם רצו להגיעה לריקוויאר והנהג הסביר להם ששאטלים קיימים רק בסופ"ש לריקוויאר. אני ניסיתי להסביר להם שיש אפשרות להגיע לעיירה באוטובוס,ובעלי צחק. "אמה כבר מסבירה לצרפתים איך לטיילבין העיירות,עוד כמה ימים והיא תוציא טיולים בעצמה" לי היה חבל על חוסר המידע שהם קיבלו. (כל המידע על תחבורה ציבורית לתקופה זאת)
https://www.dropbox.com/s/thr70u3f9xdvnbs/Navettes_de_Noel_2012_Gb.pdf
IMG_5941 (Large).JPG

IMG_5954 (Large).JPG

IMG_5978 (Large).JPG אגושהיים קטנה מאוד ודי שוממת מה שאהבתי בה מאוד זה הכניסות לבצים,עדני החלונות המקושטים בעדינות,ללא סרטים מבריקים ונצנצים רבים. IMG_5951 (Large).JPG

IMG_5943 (Large).JPG

IMG_5972 (Large).JPG

IMG_5952 (Large).JPG

IMG_5966 (Large).JPG

IMG_5968 (Large).JPGחזרנו לקולמר היפה וגילינו שעד לשאטל לקייסברג יש לנו עוד כשלוש שעות,מוזיאון אונדרלינגן נסגר להפסקת
 צהריים.בדיוק זמן להגיע לחדר למרק חם ולהספיק לשעה למוזיאון.כך בדיוק עושים,לא לפני שעוברים בשווקים של קולמר ולוגמים עוד כוס יין חמה. המרק יצא טעים הוא כלל כמעט כול מה שמצאנו במקרר בתוספת שקית מרק של קנור. סיור במוזיאון, קומה התחתונה עם ציורים בנושאי הנוצרות,לקחה זמן ונשאר פחותלקומות העליונות היפות יותר בעיני .חלק ממוזיאון בשיפוץ אבל זה לא פוגע
http://www.musee-unterlinden.com/
IMG_5999 (Large).JPG

IMG_6001 (Large).JPG
במוזיאון,מותר לצלם
בזמן המתנה לאוטובוס,מבחינים בזוג צעיר טרי מצטלם.הזוג מעניין,מבוגרים.החתן בג'קט תורקיז, הכלה בחליפת חצאית שחורה. קצת מוזר,צוחקים כי בבדיחה הידוע "למה הכלה בשמלה לבנה?כי לחתן כבר יהיה מספיק שחור" וכאן להפך החתן האליז בירוק יפה.הזוג מסכים לצילום עוברים ושבים וגם אני מנצלת הזדמנות לאחר שביקשתי מהם רשות,לתמונה.
IMG_6004 (Large).JPG
הזוג הצעיר http://www.kaysersberg.com/ http://www.kaysersberg.com/visite-virtuelle-du-marche-de-noel-authentique-de-kaysersberg-en-alsace.htm
לוח אירועים בקייסברג
http://www.kaysersberg.com/kb-guide-manif-noel-web.pdf
קייסברג מקסימה ביום,אהבתי אתה מאוד שנה שעברה. בערב,מוארת היא מקסימה עוד יותר. בעצם אני לא בטוחה.מתפצלים ומטיילים סתם כך ברחובות,נכנסים לדוכנים בשווקים,שוב יין חם,דונטס חם,קרמבו ומה לא?? מוכרת בוגרת של ממתקים מחממת לי ביגל ואני מצלמת,היאצוחקת ושואלת האם אני סוכנת בולשת,אולי אחת מנערות הג'מס בונד, איפה? אני עונה לה ,כבר מזמן עברתי את הגיל לא יקחו אותי.והיא צרפתיה אמיתית אומרת או לא,את לא מבוגרת.כאן אני מתרגמת משפט שלי "שאנו הנשים כמו יין טוב,עם השנים רק משתבחות" זה מוצא חן בעיניה והיא מבטיחה לספר לבעלה בלילה כמה היא משובחת.צוחקות שתינו ונפרדות. בסמטאות חצרות עם מצגות מעניינים,השנה בנושא אחר.סעודת חג לפי ארצות ועמים.נחמד מאוד מוזיקה מתנגנת לה חבורת זמר שרה.אוירה מיוחדת מאוד.יש במרכז העיירה אפילו מלון עם ספא. IMG_6041 (Large).JPG

IMG_6050 (Large).JPG

IMG_6043 (Large).JPG

IMG_6053 (Large).JPG

IMG_6038 (Large).JPG בכמה בתים ראינו מנורות על עדן החלון,בדרך לסלטה וגם מפרייבורג,לרגע חשבנו שאלה הן חנוכיות,חנוכה הרי עכשיו,אבל נראה כי גם המקומיים מדליקים נרות בחנוכיות קצת שונות מאיתנו
IMG_6035 (Large).JPG

IMG_6013 (Large).JPG
לחורבות טירה זו טיפסתי שנה שעברה,איזה כייף שהפעם אנו בערב,חוסכת עליה קשה

IMG_6031 (Large).JPG

IMG_6056 (Large).JPG
כשהגענו,שאלתי את הנהג,שהיה מאוד נחמד ואפילו יצא החוצה להראות לנו, היכן להמתין לו בחזור, קצת פחדתי כי שבוע לפני לויק שלי היה בעיירה פנצ'ר.אוטובוס אחרון לא הגיעה או איחר מאוד והיא כמעט נשארה ללון בקייסברג או לקחה מונית לקולמר.במיקרה מישהו עצר ושאל אותן האם זקוקות לעזרה ולקח אותן עד קולמר,טרמפ. נרגעת קצת כשבתחנה עומדות שתי מקומיות ואומרות שאוטובוס אמור להגיע עוד 10 דקות לפחות. ממתינים וממתינים ומי לא בא? המקומית מתחילה לחייג לטלפון שרשום לה על לוח הנסיעות ופתאום מגיעה האוטובוס.איחור לא סולידי של חצי שעה.נסיעה קצרה ואנו שוב בקולמר. לא בא לנו להיכנס הביתה,כבר התרגלנו לקור.ממשיכים עוד לטייל בעיר,לונציה הקטנה,לרחובות הקרובים. אני מנסה להזיכר ולהגיע לאותם המקומות משנה שעברה.שנה שעברה בערב הראשון ראינו מקום יפה ,בניין מאבן אדומה עם 3 עצים מקושטים בכניסה.לא חזרנו עליו שנית.פתאום אני רואה אותו.ממש לא רחוק מונציה הקטנה.זהו שוק המכורה.כמה קרוב הוא. בודקים שעות הפתיחה ומחליטים להתחיל את הבוקר ממנו. בצימר מצליחים להדליק חנוכיה,לאחר שהצלחנו לקנות גפרורים.מי חשב שמירים החליפה תנורי גז לחשמל ואנו לא מעשנים,היה קשה להסביר מה מחפשים,בעזרת תנועות ידיים הצלחנו לקנות גפרורים,עכשיו יהיה לנו לתווך ארוך,3 חפיסות ענקיות נמכרות יחד.. יש אור חנוכיה,יש יין צרפתי טוב וארוחת ערב חמה. ורק חדשות מהארץ קצת מעיקות (החברה אחות במקצועה)
IMG_5929 (Large).JPG
הנרות שלנו
IMG_5702 (Large).JPG
דוכן נרות צבעוניים


יום 5 שטראסבורג

http://www.otstrasbourg.fr/?lang=en

http://www.noel.strasbourg.eu/
בלילה בדקנו לוח הרכבת והוחלט לא לצאת מוקדם מידי,כל היום לפנינו.רצימו לראות את העיר גם מוארת אז אפשר להתפנק עוד שעה.
הדרך לתחנת רכבת לא ארוכה מידי,משהו בערך 15-20 דקות,הג'.פי.אס מצליח לקצר לנו ועוברים דרך הפארק,מתעכבים לצילום ומגיעים לתחנה בזמן.
הפעם אני לא מוכנה לוותר לצרפתים. מוציאה דך מודפס עם תשובה לגבי כרטיס אלזה+. אנו קבצה של 4 איש והיום שבת. מתאים לכרטיס קבוצתי(2-5 איש) והפלא מקבלים כרטיס בעלות 34 יורו לכולנו במקום 90 הכרטיסים הרגילים,כולל הטרמווים בשטראסבורג. הפקידה רושמת לבקשתי את שעת הרכבת אנו רואים אותה על הלוח,מחתימים כרטיס(הוא ל24 שעות) וממתינים על הרציף. הרכבת ב10.55. יש עוד רבע שעה,אך מגיעה רכבת עם כיתוב שטראסבורג,השעה 10.47 אנו שואלים את הממתינים על הרציף ,ונענים שכן לשטראסבורג. דיון קצר בינינו האם לעלות?רשום לנו 10.55,ואם זאת היא?נמתין להבאה והיא לא תגיעה?הלכה שעה. כבר היה לנו "סרט" בסנט לויס עם רכבת. ברגע אחרון עולים לרכבת. אחרי שרכבת לא עצרה בסלסטה אני קצת נלחצת, היא אמורה לעצור.
 שואלת אדם היושב לפני,כן לשטראסבורג. אנו כבר כמה דקות מהעיר ומי בא?הפקח. "איפה הכרטיסים שלכם" אני בשקט ורוגע מראה לו את האלזה+ שלנו ומקבלת צעקה "פירסט קלאס". לרגע חשבתי שעלינו לקרון הלאנכון אולי(לשמור). הפקח מבקש לצאת איתו החוצה,למעבר ושם אחרי שמבין שבצרפתית לא ילך לו, בשלב מסויים הרמתי עליו קול ברוסית. מה הוא חושב לעצמו?אנו תיירים ,שלא יצרח אלי בצרפתית,לכל אחד את "החברים" שלו. הוא עובר לגרמנית איתה אני מסתדרת טוב יותר. הבנו את הטעות. הרכבת הזאת של 10.47 היא ישירה , לא שלנו ,הכרטיס שלנו לרכבת מחברתTER הרגילה הפרברית אמורה היתה להיכנס לרציף ב10.55 (כמו שכתבו לנו). טוב מה עושים,הוא לא יזרוק אותנו מהרכבת הרי. קנס. 16 יורו עבור כולנו,ועונש,להישאר במעבר בין הקרונות, אסור להיכנס לקרון. במעבר יש2כסאות,הנשים מתיישבות. סתם נאצי,באמת לא ידענו על שוני ברכבות והיא באמת זזה מרציף ב10.55 אותו רציף אליו אמורה היתה להיכנס רכבת TER בדיוק באותה השעה. סיכום התקרית- עדיין היה שווה לשלם 16 יורו, הרווחנו רכבת ישירה.

IMG_6070 (Large).JPG
תחנת רכבת שטראסבורג

IMG_6072 (Large).JPG
לפייט,פעם ראשונה שראיתי כוכב משושה ככתר על העץ

IMG_6102 (Large).JPG

IMG_6092 (Large).JPG

IMG_6104 (Large).JPG

IMG_6085 (Large).JPG
צרפת הקטנה שטראסבורג היפה.מקושטת מאוד,עדיין בוקר ומתחילים מצרפת הקטנה.שוב גשם קל שהופך ליותר כבד. תופסים

פינה מתחת סככה של מסעדה אבל מתבקשים לצאת אם אנו לא נשב בשולחן. הגשם מפסיק,בכלל הגשמים הם של כמה דקות, ממשיכים סביב המגדלים, צד אחד של הגדה, צד שני.
 פוסלים שייט כי לפני שנים היה מעניין אבל כמעט נרדמנו.ערמונים חמים ויין חם מצליחים לחמם אותנו ,טעימות עוגיות צרפתיות פריחות עם חמאה כאלה שנימוכות בפה,חבל רק שאסור. ממשיכים לכיכר הקטדרלה.מחפשים את המתחם הגיאורגי ואיך שהו מגיעים ישירות עליו.
http://www.noel.strasbourg.eu/index.php?page=11&id=3&id_lang=1&PHPSESSID=9763797c23fcecc34645081ebc092dd8
IMG_6111 (Large).JPG

IMG_6108 (Large).JPG

IMG_6115 (Large).JPG

IMG_6110 (Large).JPG
במתחם הגיאורגי.מעץ חג המולד הגיאורגי עד הצ'צ'וחלה
שורות של דוכנים עם מוכרים דיעייפים,דוכן יין, דוכן ריבות, צעיפי צמר עוד משהו, קצת טכשיטים. איפה האוכל? בסיבוב מוצאים דוכן ומולו גריל וחבית חרס לאפיית לחם. נעמדים בתור, לחם סתם כך לא בא לנו, מה עם חצאפורי?נענים בעייפות שצריך להמתין כרבע שעה כי מכינים אותם במקום, התשובות מתחמקות, אנו מרגישים שזה בגלל הרוסית שלנו. הם שונאנים רוסים. כאן שולפים קלף מנצח, החבר שלנו יליד גרוזיה(גיאורגיה היום)עלה ארצה בגיל 17 אבל עדיין דובר כמה משפטים.מרגע זה אנו מקובלים יותר, מה גם שיהודים אהודים יותר מרוסים. בדוכן איתנו ממתינה אשה דוברת צרפתית וגיאורגית, רוסית קצת עילגת, היא עובדת מוזיאון הסמוך(בארמון רוהאן) אני מנצלת זמן להסברים על המוזיאונים ועלות הכרטיסים,החבר דן איתה על מחוזות ילדותו, הזמן עובר וסף סוף מגיעה חצאפורי חם. הם מכינים אותו בשיטה שונה, שיפוד מתכת נעוץ בגבינה עוטוף ברצועות בצק שמרים ונאפה על הגריל,טעים מאוד, ממלא אבל יקר,שיפוד אחד ללא שום תוספות 5 יורו. קונים גם ממתק בכוס, מיץ ענבים מבושל כקרם עם אגוזים-לא רע, מתוק מידי. בסיבוב נוסף אני מבחינה בצ'ציכאלה,דובר אליה רבות בפורום וגם סרטוני יוטיוב צורפו. יחידה אחת אני חייבת הביתה. לדעתי יש אותה גם בארץ, אולי בחנויות במגזר הגרוזיני. לא נצפתה התלהבות בבית.
 האמת?קצת התאכזבנו.הגיורגים ידויים בשמחת חיים שלהם,היינו בטוחים שיהיה שמח יותר.היה נחמד יותר אם היו לפחות משמיעים מוזיקה גרוזינית,גם דיסק היה מספיק.בדוכנים הוקרן משהו על המסכים(בחלק מהם היו מסכים גדולים כנראה לשעות השפל למוכרנים)לרגע חשבתי שזה סרטונים על גיורגיה,אבל לא,סתם תוכנית טלויזיה צרפתית.
יוצאים ממתחם גיאורגי לקטדרלה, חייבים להתחמם ולתת לרגלים מנוחה.שוב יוצאים,שוב מסתובבים, הפעם לא מוותרת על ארמון רוהאן המוזיאונים. גם כי צריך להתחמם ולתפוס מחסה מגשם וגם קצת קולטורה.
http://www.otstrasbourg.fr/article.php?id_article=166&url_ret=rubrique.php?id_rubrique=25&lang=en IMG_6123 (Large).JPG
IMG_6122 (Large).JPG

IMG_6131 (Large).JPG

IMG_6127 (Large).JPG

IMG_6134 (Large).JPG

IMG_6135 (Large).JPG

IMG_6129 (Large).JPGחוזרים לכיכר KLEBER לעץ הגבוהה, ברחבה יש שירה של קבוצת פנסיונרים בגרמנית וממול במה מאורגנת למופע כל שהו.חנות לפייט גם הפעם לא נכנסת,רק מצלמים את החזית היפה.ושוב יורדים ברחובות שכבר מוארים בשלל צבעים ומנורות.שטראסבורג מאוד מוארת,כדאי להישאר לשעות הערב.הרחובות מקסימים,הקישוטים מיוחדים.חווית אמיתית.החברה מעלה את אמא שלה בסקייפ ומראה לה בהתלהבות את הרחוב. למרות החצפורי נהיינו רעבים,שתי מסעדות מומלצות היו לי ברשימות .שתיהן היו במרחק בין 400-500 מטר הליכה,החלטנו על קרובה יותר.בדרך עוברים על פני דוכנים יד שניה.ריהוט,ביגוד ספרים. הרבה מעילי פרווה וכובעים.איך אפשר בלי למדוד לפחות.המחירים...מי יודע האם הם אמיתיים.

IMG_6170 (Large).JPG

IMG_6173 (Large).JPG

IMG_6176 (Large).JPG

IMG_6177 (Large).JPG

IMG_6179 (Large).JPG

IMG_6191 (Large).JPG


IMG_6181 (Large).JPG
אין מספיק מילים לתאר את שטראסבורג המקושטת
http://www.resto-latelierdgrandpere.com/index.html
המסעדה היתה עמוסה מאוד. בקושי מצאנו שולחן לשבת, נדחסנו לפינה. לדעתי זאת היתה טעות . חלמתי על מסעדת LA FLAMBS, לא הייתי בטוחה מה ימצאו החבר'ה לאכול שם, חלקם בדיאטה ולא אוכלים לחם/בצק . שיהיה המבורגרים. המלצר אינו דובר אנגלית בכלל,אין תפריט באנגלית או אפילו גרמנית,מלצרית נוספת עסוקה ובקושי מספיקים להגיש.המצלר שמע אותנו מדברים רוסית ומבין כמה מילים, הוא מקוסובו. הרבה זה לא עזר לנו. הזמנו המבורגר ו3 מנות בלתי מזוהות מהמניו. ההמבורגר היה נוראי, יבש וקצת שרוף, הרבה צ'יפס וקצת (כפית)סלט כרוב.3 המנות הלא מזוהות היו פרוסת לחם גדולה ואליה סוג של פיצה-טעים לפי הדיווחים. החברה לא אוכלת לחם וגבינה שמנה, מזמינים לה מרק. בירה ושתיה קרה לבנות. העלות 68 יורו ל4 איש .הפלוס שהיה מלא,אף אחד לא הסתכל לכיוון שלנו והחברה יכלה להוסיף למרק שלה את הביצה הקשה ופרוסות דג –שלקחה לדרך. שבוע לפנינו, ויקטוריה עם הבת סעדו באותה המסעדה ולהן היה טעם מאוד. היו לא בסוף שבוע,אולי זה ההבדל.


שוב חוזרים לKLEBER מוזיקה מוכרת,נשעמת כמוזיקה יהודית תנגנת מרחוק, מתקדמים מהר יותר אכן כך, לא מזהה את השיר, אך רגע אחרי הלהקה כבר מנגנת את הווה נגילה.אין ספק משלנו הם.מנגנים ארוכות חוזרים שוב ושוב והקהל דווקא נהנה,מוחים כפיים,חלק אפילו מרקד נותנים מטבעות.כמובן גם אנו.
 כמה קיטשי ומרגש זה היה.

IMG_6197 (Large).JPG

IMG_6194 (Large).JPG

IMG_6203 (Large).JPG

IMG_6207 (Large).JPG

והמוארת
חוצים את הכיכר לכיון העץ לצילום נוסף ומגלים קבוצת אנשים עם שלטים על הגב,שלטי מחאה נגד ישראל.מה עשינו לכם? בדיוק היום דיברו על הרוגים רבים בסוריה אולי תחשבו על חפים מפשע שם גם??לא נעים בכלל.כדי לא לנסות את בעלי שדווקא מדבר עברית זזים מהמקום.זהו נהרס מצב רוח,חוזרים לקולמר-הביתה.

IMG_6211 (Large).JPG

IMG_6210 (Large).JPG
וגם קצת מעצבנת מתחנת רכבת עוברים דרך הפארק,משטח החלקה,יש מוזיקה והופעה,הילדים מסתובבים בקרוסלה היפה ואני מתביישת לעלות אליה.יש גלגל "ענק" ועוד כמה מתקנים.החברה מאוד רצתה למגרש החלקה,בפעם האחרונה עמדה על המחליקיים לפני 40 שנה ופעם נוספת במרכז קנדה לכמה דקות,לפני כ20 שנה.
 הצלחנו לשכנע לא לנסות הפעם.

IMG_6215 (Large).JPG
אולי סיבוב אחד??

IMG_6219 (Large).JPG
לא הפעם
http://www.noel-colmar.com/en/colmar-the-magic-of-christmas/christmas-ice-rink-place-rapp
לפני השינה עוד אורזים את עצמינו,כי למחרת נטייל בריבווילה וממנה נחזור לאסוף מזוודות מהצימר ולסנט לויס למלון איביס.גם צריכים לסיים את כל האוכל במקרר ועוד לקנות יין על הבוקר מהיקב של מירים.איפה שהוא מרגישים חופשה שמגיעה לסיומה.
IMG_6223 (Large).JPG

IMG_6225 (Large).JPG

IMG_6227 (Large).JPG

הטיול שלנו חולף כמו הרכבת הירוקה

יום 6 ריבווילה והאבירים

http://www.ribeauville-riquewihr.com/LEI/Medieval-Christmas-market.htm?HTMLPage=/en/entertainment/christmas-events.htm&action=&page=1&commune=&categorie=1900045s1900202&genre=1900009&nom_recherche=&ID=229000533&GENRE=1900009&CATEGORIE=1900045&langue=2&sessionalea=
http://www.ribeauville-riquewihr.com/en/discover/ribeauville-riquewihr-region.htmבבוקר,מכינים ארוחת שאריות מכל טוב שנשאר,מחליטים לא להכין סנדוויצים לדרך,בכל מקרה לא אוכלים אותם,חותפים משהו בשווקים,נחים בבתי קפה על מרק/קפה אז חבל על קלוריות של הלחם.מעבירים את המזוודות לחדר אוכל בפנסיון,אין צורך לדאוג,אף אחד לא יגע בהם.מסכמים עם מירים שאם ישאר משקל פנוי,מאוד רוצים יין הביתה,מוודעים שבערב חנות היקב תהיה פתוחה ומה כדאי לקנות. ביקב שלהם יש ערבי טעימות יין(מופיע בחוברת אירועיים של קולמר),
אבל השעות מוקדמות ולא הצלחנו להגיע בזמן.לדיירים יש זכויות יותר, אפשר לטעום תמיד וגם מקבלים הנחה על הקניה במקום.
 יוצאים החוצה ושוב גשם קל מה שלא מפריע להמשיך ברגל דרך השדרה הראשית,שדה מרשל לתחנת רכבת.

לא חייבים להגיע לתחנת רכבת,האוטובוס יוצא גם מתחנת בית קולנוע והשאטל יוצא מתחנת התאטרון אבל החלטנו על תחנת רכבת כדי לרכוש כרטיס יומי קבוצתי שיתאים גם ליום טיול לעיירה וגם לרכבת לסנט לואיס.וגם כדי להיפרד מקולמר היפה.שוב חוזר על עצמו סיפור עם הכרטיסן,כן כולל,לא כולל.
 הוא משום מה מפנה אותנו לאוטובוס מספר 106 ,עליו לטענתו אמורים לשלם בנפרד, אפשר כרטיס הלוך/חוזר, וכרטיס רכבת בנפרד.
לא מסכימה איתנו,שוב מוציאה את הדף שלי, הוא בודק ומסכים, כן זה כולל הכול, גם אוטובוס גם שאטלים גם רכבת ואפילו שאטל לשדה.
 בעלי צוחק,"אמה ניצחה את הצרפתים". עלות הכרטיס לכולנו(קבוצה 2-5 איש) 21 יורו ליממה. כולל רכבת לסנט לויס ונסיעות בין קולמר ובינה.
תשובה של שרות לקוחות מאתר אלזה+
Dear Mrs Gravits, The Alsa+ Groupe Journée ticket is valid for up to 5 people, during one day (Saturday, Sunday or French public holiday). It lets one use all buses, tramways, coaches and regional trains (TER) of the main transport networks. If your starting place is Colmar, you can buy : - The urban ticket that grants access to Colmar and the surrounding municipalities : 4,70€ - The departmental ticket that grants access to the whole Haut-Rhin (including Saint-Louis) : 21€ - The regional ticket that grants access to the whole Alsace (Haut-Rhin + Bas-Rhin) : 34€ For a Colmar – Strasbourg travel with an Alsa+ multimodal, daily ticket, you need the most expensive one (34€).
השטל יוצא ממש ממול תחנת רכבת מצד שמאל , אוטובוס מתחנה באותו צד של רכבת מצד ימין,על האוטובוס יש כיתוב מתאים. קו 106 יוצא מאוחר יותר מהשאטלים.אותו כרטיסן שלח זוג תיירים לאוטובוס ולי היה חבל שהם יושבו שעה בתחנה במקום ישירות להגיע לעיירה,אבל הם לא שמעו בקולי.חבל.
כדי להגיע לריבווילה צריך לעלות לשאטל לרקוויאר לרדת בעיירה ולהמתין כמה דקות לשאטל נוסף לריבווליה.הדרך קצרה,האוטובוסים מגיעים בזוגות בגלל העומס הצפוי כנראה. בדרך מבינים כמה חכם לא להגיע עם רכב,עדיף ומומלץ להחנות בתחנת רכבת בקולמר ולקחת שאטלים.שיירות של מכוניות הגיעו עד ראש ההר. עמדו שורות שורות, ק"מ מכניסה לעיירה. מחזה לא יאומן ממש. הסדרנים עומדים בשכפצים כתומים ומכוונים תנועה. אנשים צועדים בגשם קל באדמה רכה ובוצית. כמה דקות ואנו במרכז העיירה. רבות נכתב על שוק האבירים בעיירה הססגונית והיפה. מקושטת מאוד,בעלת דוכנים מיוחדים.
 לאורך שעות היום יש מופעים שונים,תהלוכות,הדגמות ומה לא??הפעם היו גם דברים נוספים או ששנה שעברה פיספסתי אותם. למשל מכונת כבדות למיצוי תפוחי עץ, משחקי חברה של פעם, סעודת אבירים ועוד...

IMG_6238 (Large).JPG
שורות שורות של מכוניות הרחק מאוד מכניסה לעיירה

IMG_6243 (Large).JPG

IMG_6252 (Large).JPG
IMG_6246 (Large).JPG

IMG_6260 (Large).JPG
מרק רותח על אמת

IMG_6261 (Large).JPG

IMG_6264 (Large).JPG
בתור ללחם

IMG_6267 (Large).JPG
ופרוסת בשר עבה

IMG_6265 (Large).JPG

איך נגמר??
IMG_6300 (Large).JPG
שניים? מי יכול לאכול כך ישירות??

אנו מתפצלים ומסתובבים באותם המקומות ותוך התפעלות,ראיתם?? אכלתם??
IMG_6278 (Large).JPG

IMG_6283 (Large).JPG

הקישוטים רבים כל כך

IMG_6289 (Large).JPGIMG_6290 (Large).JPG

IMG_6294 - Copy.JPGIMG_6309 (Large).JPG
פאי תפוחים חם ופלינצס במילוי תפחוים עם נגיעות אלכוהול תפוחים-טעים ביותר

IMG_6357 (Large).JPG

לאחר כמה כוסות יין, בלינצ'ס תפוחי עץ עם שיכר תפוחים, כמובן פרוסות בשר עבות(פעמיים), לאן כל זה נכנס, התעייפנו. מה עשים? נכנסים לבית קפה להפסקה. ולשרותים. הוא מלא, הכל מלא מסביב, ממש עורבים לשולחן ולמלצרית עם תזזית יתר, שרק רצה בין השולחנות ומבקשת סליחה. בשלב מסויים אני קמה להזמין בעצמי. העוגות נהדרות, הקפה גדול וטעים גם המקרונים נראים טעימים.
 רק נראים כי...בעלי חיסל את כולם. "הם טעימים תקחי לך עוד"..ומה בא אחרי העוגות? מרק חם. זה לא בדיוק הסדר המתאים אבל כך זה הלך אצלינו(לא אני). IMG_6346 (Large).JPG

IMG_6349 (Large).JPG
אחרי שעתיים בבית קפה של שוקולטר מדופלם
 באחת החצרות ראינו שולחן ארוך ואבירים יושבים לאכול,הם התנהגו כאילו כל הסובבים אינם קיימים,היתה זאת ארוחת סעודה כמו בסרטים,ידעתי שתהיה תהלוכה נכון יותר ארבןבם עם הקהל,אבל מתי??חלק עוד הספקנו לראות.
IMG_6327 (Large).JPG

IMG_6328 (Large).JPG

IMG_6340 (Large).JPG

אבירים

IMG_6303 (Large).JPG

והמלאכיות הקטנות

אישית, יכולתי להסתובב עוד ועוד, אבל הרוב מכריע צריך לחזור ואולי להגיע מוקדם ונספיק עוד סיור סביב המלון. שלום לריבווילה, מי יודעה אולי עוד ניפגש.. IMG_6291 (Large).JPG

IMG_6343 (Large).JPG

IMG_6275 (Large).JPG

IMG_6344 (Large).JPG
נוף לטירה
IMG_6353 (Large).JPG

IMG_6276 (Large).JPG

IMG_6259 (Large).JPG
כניסות מקושטות למסעדות


חוזרים באותו המסלול רק הפוך,שורות שיירות רכבים מנסים לצאת מהחניות,אבל איך?? לא הבנתי איך בכלל הרשו להחנות בין הגפנים?
מתחנת התאטרון שלנו עוברים דרך סופר כמובן, עוד כמה גבינות,עוד נקניקים, עוגת כריסמס. עדיין יש מקום במזוודה הנוספת אפשר למלאות.
מוכרת מחנות התיקים מזהה אותנו ומפתה להיכנס לחנות,קיבלה תיקים חדשים,אבל את העין צדה מזוודה אדומה גדולה במחיר טוב והחברים רוכשים אותה(התיק הגדול יכנס פנימה ריק) חוזרים הביתה לקחת מזוודות, מירים צוחקת קניתם את כל קולמר? לא רק חצי פרייבורג ואת כל גבינות מונסתר והקממבר.
 אני עוד רוכשת 3 בקבוקי יין של היקב,שיחה לסיום,היא מתלהבת מלימון הענק שהשארנו במקרר,הוא מהגינה הפרטית מדווחות לה. תודב,תודה,ניפגש אולי שוב,היה נעים.היא מזמינה לנו מונית גדולה ולדרך.
IMG_5986 (Large).JPG

IMG_5987 (Large).JPG
הרועה השוויצרי,ניפגשנו עם כמה,הכלבים מאוד רגועים בעל המונית נשמע כרוסי,מספר שמביא לאותה טיסה ,שלנו , משפחה גדולה משטראסבורג לבאזל לשדה.העלות 40 יורו לאדם,לא זול אבל חוסך לינה ע' השדה ונסיעה ברכבת עם כל ציוד המזוודות.
הרכבת מגיעה בזמן,היא כמעט ריקה.מקרון שכן עובר זוג צרפתי שתוי,הבחור ממש גמור,צוחק ומתחיל עם כולם.גם איתנו,שומרים על איפוק הוא קצת מדבר גסויות הבנו מחלקי מילים מבטים ותנועות,אבל הוא שיכור,למה לנו להתעסק איתו. בתחנה הוא דווקא עוזר להוריד את כל המזוודות וגם מנסה לעזור להגיע למלון.
 הדרך למלון קצרה,אין גשם אבל כמה ציוד...לוקחים מונית ותוך דקותיים אנו בפתח איביס.
http://www.ibis.com/gb/hotel-5612-ibis-mulhouse-bale-aeroport/index.shtml המלון נעים מאוד,פקיד בקבלה אדיב,מציע גם ארוחת בוקר מוקדמת,כמובן אפשר קפה בכל שעה(בתשלום נוסף) . סיפר שביום היו חגיגות ורחוב ראשי נסגר לתנועה.אנו יוצאים החוצה כדי לגלות עיר/עיירה ריקה ושוממת,מוארת,עם פאב שכוננתיושיפודיה פתוחים.
IMG_6377 (Large).JPG

IMG_6375 (Large).JPG

IMG_6376 (Large).JPG
סנט לואיס שוממת ומוארת

שנה שעברה לנתי באיביס עם חברה והחדר היה טוב,השאטל מדוייק ונוח להגעה לשדה.בקייץ לקחתי את איביס ג'נבה שדה תעופה מאותה הסיבה והמלון התגלה כמוצלח מאוד.הפעם קיבלנו חדר זהה לחדר בג'נבה וקצת שונה משנה שעברה.המחיר דרך אתר מלון,ללא אפשרות ביטול זול יותר ב25 יורו לחדר. כמה ימים לפני הטיול ביטלתי הזמנה דרך בוקינג והזמנתי ישירות מהמלון. דיברתי עם בוקינג, ביקשתי להשוות מחיר ומוכנה לרכוש חדר ללא אפשרות ביטול-אבל הם לא יכולים., החדרים שלהם רק עם אפשרות ביטול.חבל. חשבנו איך נשמור על טונות גבינה ,ופתאום ראיתי שאדן החלון החיצוני שלנו סגור עם רשת,מה שיצר מדף חיצוני סגור,זהה לקירור המקרר.האמסנו הכול למקרר הטבעי,הכנו סנדוויצים למחר,סידרנו ושקלנו את הציוד.זהו אפשר לפרוש לשינה,אבל איך? בראש עדיין המראות והמוזיקה שאפפה אותנו בטיולמקסים.וכמו תמיד גם הפעם היה חסר לי יום. בדיעבד,אם כבר להגיע מוקדם לסנט לואיס היה כדאי להרחיק לבאזל,למרכז העיר,כרטיסי נסיעה בציבורית מקבלים מהמלון.. IMG_6385 (Large).JPG
המקרר הטבעי על עדן חלון באיביס
יום 7 הטיסה הביתה

בשעה 4.30 מקבלים השקמה.מרגישה שרק לפני שעה נרדמתי.אבל אין ברירה ,קמים. מספיקים לרדת ללובי לכוס קפה גדול וטעים. מונית השאטל מגיעה בזמן,דקות בודדות ואנו בשדה. התור קצר מאוד,ועושים מהר מאוד צ'ק אין. המשקל בסדר,עוד היה מקום ל3 ק"ג. עוברים ביקורת מטען יד ושיקוף,כולל הורדת נעליים,חגורה ומישוש/מסג' ע' שוטרת שוויצרית. החברה שוכחת על החזר מע"מ מקומי,לאחר בירור מסתבר שאפשר לצאת לחזור לאולם,ממש מול עמדת בידוק נמצא טלפון,מצלצלים ומזמינים את איש במכס.הבאסה שצריך לחזור על כל פעולת הבידוק,כולל הגופנית,שנית. לחברה פלטינה ברגל,והיא מצפצפת שוב ושוב,והשווצרית שוב ושוב בודקת ממשמשת אותה הטיסה עוברת בנעימים,ברוגע.הקפה בטיסה טעים,המרק פחות. קצת מעל שלוש וחצי שעות והנה אנו בבית. היה כייף לחזור לקולמר היפה,לעיירות,לחדש משהו מטיול שעבר.להגשים אגדה לחברה. התאהבתי באזור וודאי נחזור עליו שוב,בעונה אחרת גם.

IMG_6390 (Large).JPG
נזכרת בשיר רוסי ישן "על כנף המטוס..."

IMG_6393 (Large).JPG

השמיים היפים

IMG_6397 (Large).JPG

חופי ארצינו

תם לו הטיול שלנו,הוא לא היה רגוע,אך השתדלנו גם לא לרוץ מידי.חלק ממקונות הורדנו במודע כי לא נספיק.
היה קר במידה,אבל בכל זאת הכביד לצלם.חם מאוד בכל מקום סגור.
טיול ראשון עבור בעלי שכולו בתחבורה ציבורית(לא כולל טיולי ערים כמובן)
בהחלט נוח ואפשרי,גם אם לא מגיעים לכל פינה.
 לחיי הטיולים הבאים,
אמה