כשהתחלתי לחשוב על יום ההולדת ה-50 שלי (שפעם התקרב בצעדי ענק והיום הוא הולך ומתרחק באופן מוזר) החלטת לציין אותו בחופשה משפחתית בחו"ל.

היעד היה די ברור: פראג.
 שמעתי הרבה המלצות על העיר וזהו יעד מצוין לחופשה קצרה ולא יקרה יחסית.

אחרי קצת תלאות והתלבטויות בעניין תאריכים, בחירת טיסות ודירה שריינו לעצמנו 5 ימים באפריל (בחופשת בתי הספר, אך לפני חג הפסח עצמו), הכנו רשימה של מקומות שאנחנו רוצים לראות ויצאנו לדרך.

בעיקרון המסלול שלנו התבסס על מסלול מומלץ שמצאנו באתר "למטייל" (אתר בהחלט מומלץ לתכנון טיולים לחו"ל), עם שינויים קלים שחלקם תוכננו מראש וחלקם אולתרו במקום. היינו בכל אתרי החובה (כיכר העיר העתיקה עם השעון האסטרונומי, גשר קארל, כיכר ואצלב, טירת פראג, תצפית מגבעת פטרין, בית הקברות היהודי...) ועליהם אני לא מתכוון להרחיב כאן, אבל רציתי לשתף אתכם בכמה מקומות קצת פחות מוכרים בהם היינו.

כשביקשתי מהילדים לחפש אטרקציות שיעניינו אותם בפראג, הבת שלי מצאה תמונה של פסל מעניין של פרויד, תלוי גבוה מעל הרחוב.
רשמנו לפנינו להציץ בו.
 בערב השני שלנו בפראג עברנו מתחתיו בלי לשים לב... (הוא לא מואר). אבל למחרת בבוקר הלכנו במיוחד לצפות בו ונהנינו.

בהמשך אותו יום, בדרכנו לבית הרוקד גילינו במפתיע עוד פסל התלוי גבוה מעל הרחוב – הפעם גבר אלמוני הנאחז במטריה. לא רחוק ממנו גילינו גם את בת זוגו במצב דומה...

אותו יום היה קר למדי. בדרך עננת שמה לב לבית קפה שוקולדי קטן. נכנסנו מיד והיא והילדים שתו משקאות שוקולד חמים ומאוד טעימים. לצערי לא הייתה להם אופציה טבעונית ואני "נאלצתי" להסתפק ביין חם ומתובל שגם היה טעים מאוד.

את הפיצוי שלי קיבלתי ביום למחרת (שהיה יותר קר וגם גשום) בו נכנסנו לבית קפה שוקולדי אחר (גדול יותר), בו היה גם משקה שוקולד טבעוני טעים מאוד (והם גם מכרו שוקולדים מצוינים ומעניינים מתוצרת עצמית).

באותו יום, לפני בית הקפה נסענו לשמורת טבע בשם Divoka Sarka הנמצאת ממש בתוך פראג (אם כי לא בעיר העתיקה). הגשם שירד באותו יום (וגם הקור היחסי) די הפריע לנו ולכן לא טיילנו בכל השמורה הנחמד הזאת אלא הסתפקנו בסיבוב קצר יחסית במהלכו ראינו כמה פרחים מעניינים.

מקום יותר ידוע הוא גבעת פטרין ממנה יש תצפית נהדרת על העיר העתיקה והטירה, כמו גם על חלקים מהעיר החדשה. מגדל התצפית על הגבעה הוא העתק מוקטן של מגדל אייפל שנבנה שנתיים אחרי המקור.
כמו במגדל המקורי יש שתי מרפסת תצפית. שלא כמו במגדל אייפל ניתן לעלות במעלית רק למרפסת העליונה.
 אני ממליץ מאוד לעלות למגדל במדרגות (למי שמסוגל) וליהנות מהנוף משתי הקומות.

בפראג קיימים גם כמה מוזיאונים מעניינים. הבת שלי התעניינה בשני מוזיאונים שלא מוזכרים ברוב המדריכים לעיר: מוזיאון אפל ומוזיאון הלגו.

מוזיאון אפל מציג את כל המוצרים שחברת אפל ייצרה אי פעם, כולל גם מוצרים של חברת NEXT אותה הקים סטיב ג'ובס לאחר שנאלץ לעזוב את אפל. חלק מהמוזיאון מוקדש לסטיב ג'ובס ולאנשים שהשפיעו עליו ויש גם גלריה המציגה תמונות פופ-ארט של אותם אנשים.

לדעתי הגלריה הייתה החלק המעניין ביותר. המוזיאון עצמו היה קצת מייגע בשבילי ונועד יותר למשוגעי אפל או מעריצי ג'ובס.

למוזיאון הלגו לא הייתי בטוח שאנחנו רוצים להכנס. הרושם שלי היה שמדובר במעין חנות לגו גדולה המתאימה יותר לילדים קטנים. להפתעתי ולשמחתי הילדים הגדולים שלי (18 ו-16) מאוד נהנו במוזיאון – בעיקר בזכות התצוגות הרבות המוקדשות לגיבורים ולסרטים האהובים עליהם כמו הארי פוטר, מלחמת הכוכבים ושודדי הקאריבים.

לא רחוק ממוזיאון הלגו גילינו סניף של חנות הצעצועים Hamleys  אותה הכרנו (וממנה נהנינו מאוד) בלונדון. החנות בפראג קטנה משמעותית מזאת בלונדון ופחות מעניינת, אבל עדיין הילדים מאוד נהנו להסתובב שם (ולאכול cupcakes בצורת חבובות).

מוזיאון יותר מפורסם ממוזיאון הלגו הוא מוזיאון הקומוניזם. קראתי עליו כבר בארץ אבל הוא לא היה בתכניות שלנו.
עברנו לידו בדרך ל-Hamleys (מרכז פראג יחסית קטן והכל במרחק הליכה) והבן שלי הביע רצון לבקר בו, אז ביום האחרון באמת ביקרנו שם.
זהו מוזיאון קטן יחסית המציג את ההיסטוריה של הקומוניזם בצ'כיה החל ממלחמת העולם הראשונה ועד לתום השלטון הקומוניסטי שם. יש הרבה מידע שצריך לקרוא ויחסית מעט מוצגים.
 בסה"כ היה מאוד מעניין.

הנסיעה לפראג באפריל דווקא תרמה לנו עוד אטרקציה עליה לא שמענו קודם: בכל כיכר מרכזית התקיים שוק פסחא – דוכני עץ בהם מכרו בעיקר מאכלים צ'כים מסורתיים וגם מעט אמנות ומלאכת יד. בשווקים הגדולים יותר התקיימו גם הופעות. זה היה נחמד מאוד.

ואי אפשר לבקר בפראג בלי לפגוש את קפקא... בכל פינה יש מסעדת קפקא, קפה קפקא, חנות ספרים קפקא... למוזיאון קפקא לא הלכנו, אבל הזדמן לנו להיכנס לבית בו הוא גר שנתיים בסמטת האלכימאים.

 בערב השני שלנו בפראג הלכתי עם הילדים לסופרמרקט ויצאנו ממנו בכיוון אחר לחלוטין מזה שנכנסנו דרכו. הופתענו למצוא פסל ענקי של ראש אדם מסתובב בפרוסות – הפסל היה בנוי מפרוסות שהונחו זה על זה והסתובבו כל אחת בתורה. למחרת הלכנו לראות אותו באור יום וגילינו שמדובר בראשו של קפקא.

תודה לעננת על התמונות. (את R2D2 במוזיאון הלגו צילמה בתי ואת התמונה במוזיאון אפל צילמתי בעצמי...)