חומת ברלין - מדריך למבקר באתר חומת ברלין

למעלה מעשרים שנה אחרי שנפלה חומת ברלין, נותרו ברחבי העיר שרידים, המהווים עדות לאותה תקופה, בה הופרדו תושבי מזרח ברלין ממערבה ומציינים את ניצחון החופש ואת האיחוד של העם הגרמני. לפניכם, האתרים המרכזיים לביקור בחומת ברלין
עמית פלד - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: חומת ברלין - מדריך למבקר באתר חומת ברלין

הקמתה של חומת ברלין

ברלין היא אחד היעדים הפופולאריים באירופה בכלל ובגרמניה בפרט. זו עיר שמשלבת בין ישן לחדש ואשר לצד מבנים חדשניים ומתקדמים, ניצבים בה מבנים המעידים על עברה המורכב. אחד האתרים המרכזיים של ברלין הוא חומת ברלין, אשר שימשה כחיץ בין גרמניה המערבית לגרמניה המזרחית-הקומוניסטית. החומה, ששימשה סמל ועדות למלחמה הקרה, הוקמה ב-1961 על ידי הרוסים, אשר רצו ליצור חיץ בין החלק שנשלט על ידם, לבין זה שנשלט על ידי המערב. כך חולקה ברלין לשניים: ברלין המזרחית וברלין המערבית.

בתחילה הוקמה גדר וזו הוחלפה בחומה. לאורך החומה הוקמו מגדלי שמירה ונקבעו שמונה מעברי גבול. בנייתה נמשכה לאורך שנים ונוכחותה יצרה פיצול בקרב תושבי העיר, שכן תושבי הצד המערבי לא הורשו להיכנס לצד המזרחי. נסיונות בריחה רבים של תושבים מיואשים הסתיימו לרוב במוות. ב-9.11.1989, 28 שנים אחרי הקמתה, החל תהליך נפילת החומה, תהליך זה ארך שבועות ובסופו הוסר הגבול המלאכותי שחצה את העיר. כשנה לאחר מכן אוחדה גרמניה.

כיום, כמעט ולא נותרו עדויות לקיומה של החומה. חלקים רבים ממנה נלקחו למזכרת על ידי ההמונים, אחרים מוצגים כיום במוזיאונים שונים ברחבי העולם באוניברסיטאות ובמבנייני ממשלה ומה שנותר עומד על תילו הם שרידים בודדים בלבד, המשמשים אתרי הנצחה. מסלול החומה מסומן על ידי לוחיות מתכת זהובות, הפזורות ברחבי העיר ועליהן כתוב "Berliner Mauer" ("חומת ברלין"). בנוסף, מומלץ לקחת אתכם את מפת ברלין, בכדי להקל על ההתמצאות בין האתרים השונים.

רוצים עוד? הצטרפו לסיור שמגלה את המיטב של ברלין »

צ'ק פוינט צ'ארלי

צ'ק פוינט צ'ארלי (Check Point Charlie), מעבר הגבול המפורסם ביותר של החומה, מצויין כיום על ידי קיר לבנים ושחזור של עמדת השמירה של הצד המערבי. לאחר נפילת החומה ועד לאיחודה של גרמניה, המשיך לשמש מעבר גבול זה זרים ודיפלומטים. מוזיאון צ'ק פוינט צ'רלי הסמוך מתעד את ההיסטוריה של החומה. קפה אדלר (Cafe Adler), שנמצא מול מעבר הגבול, הוא עדות נוספת לאותה תקופה עגומה בהיסטוריה של גרמניה.

East Side Gallery

החלק השמור ביותר של חומת ברלין, שיכול לתת ולו במעט את התחושה ששררה בשנות קיומה, נמצא ב-Mühlenstr. חלק זה נמתח לאורך של למעלה מקילומטר ומכונה "גלריה" על שום ציורי הגראפיטי הצבעוניים, המעטרים אותו. לאחר נפילת החומה, הגיעו לכאן אמנים מכל רחבי אירופה ונתנו ביטוי לתחושותיהם בדרך האומנות. הגעה: S-Bahn: S3, S5, S7, S9 Ostbahnhof או Warschauer Str., U-Bahn: U1, U15 Warschauer Str.

הצטרפו לסיור מודרך בברלין האלטרנטיבית »

פוצדאמר פלאץ

כיכר פוצדאם (Potsdamer Platz), השוכנת במרכז ברלין, מוקפת כיום בגורדי שחקים חדשניים ובבניינים מודרניים, בהם ה"סוני סנטר" המרשים, אולם עד שנת 1989 היה זה אזור חיץ בין מערב העיר למזרחה. במקום זה ניצבה חומת ברלין, וכיום ניתן לראות כמה לוחות אבן מעוטרות בגראפיטי צבעוני, שהרכיבו בעבר את החומה העצומה וכיום משמשים עדות לתקופה הקשה ההיא.

  • כתובת: Potsdamer Platz
  • הגעה: S-Bahn: S1, S2, S25, רכבת תחתית: U2

רחוב ברנאואר

רחוב ברנאואר (Bernauer) מפריד בין רובע מיטה במזרח לרובע וודינג (Wedding) במערב. כיום, בחלק ששכן בעבר בחלקה המערבי של העיר, נמצא מרכז תיעוד הסוקר את עברו של הרחוב. בחלקו המזרחי לשעבר של הרחוב ניצבת אנדרטה לציון קיומה של החומה. השטח הריק ברחוב נקרא באותה תקופה "רצועת המוות", שטח שרוחבו 20-30 מטרים לאורכו פטרלו שומרים מלווים בכלבי צייד והוקמו מגדלי שמירה וגדרות תיל. לשם הקמת האזור הזה, נהרסה שורת בתים שניצבה במקום.

  • כתובת: Bernauer Strasse/Ackerstrasse
  • הגעה: S-Bahn: S1, S2 Nordbahnhof

הרחובות Niederkirchner ו-Wilhelmstrasse

ברחוב זה ניתן לראות עד היום חלקי בטון, שהם שרידים מקוריים של חומת ברלין. בחלקה המערבי של החומה ניצב בעבר מטה הגסטפו וכיום מוצגת כאן התערוכה המרתקת "טופוגרפיה של טרור". בצידה המזרחי בניין מנהל התעופה של הרייך. כיום משמש בניין זה כמקום מושבו של משרד האוצר.

  • כתובת: Niederkirchner Strasse/Wilhelmstrasse
  • הגעה: תחנת פוצדאמר פלאץ

פארק החומה

בשכונה הפופולארית פרנצלאואר ברג (Prenzlauer Berg) נמצא "פארק החומה" (Mauerpark). זהו פארק שהוקם בצמוד לשרידי החומה שבין Behmstrasse ל-Bernauer Strasse ומשמש כיום כמקום פופולארי למנוחה והפוגה מהמולת העיר. חלקה המזרחי של החומה צבוע אף הוא בציורי גראפיטי.

  • כתובת: Eberswalder Strasse/Schwedter Strasse
  • הגעה: U2 Eberswalder Strasse, טראם: 20 Eberswalder Strasse

מגדלי השמירה של חומת ברלין

לאורך החומה הוקמו 302 מגדלי שמירה, שנועדו למנוע עריקה מהחלק המזרחי למערבי ולשמור על הפרדה בין הצדדים. כיום ניתן לראות כמה דוגמאות לכך. מגדל השמירה Pushkinallee שוכן כיום בתחומיו של פארק Treptower ואפשר להגיע אליו עם קווי הרכבת S6, S8, S9, S10. מגדל שמירה נוסף נמצא ב-Kieler Strasse במיטֵה. הגעה: קו 157.

טיול אופניים לאורך חומת ברלין

כיום מתקיימים בעיר סיורי אופניים מאורגנים לאורך מסלול החומה. מסלול זה, הנקרא Berliner Mauerweg, נמשך לאורך 160 קילומטרים, ולאורכו פזורות תחנות מידע. בין החברות שמוציאות טיולים מסוג זה: חברת Berlin on Bike אתר אינטרנט: www.berlinonbike.de וחברת Fat Tire Bike Tours. אתר אינטרנט: fattirebiketours.comלתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על טיול בברלין? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

הזמנת כרטיסים מראש

בשיתוף Ticketbar

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על ברלין