העיר אתונה מזמנת למתארחים בה חוויה תרבותית, קולינרית ומוזיקלית יום יומית, שמעט מאד מערי אירופה נותנות לבאים בשעריהן.

אבל, לעיתים נכון יהיה לצאת אל מחוץ לעיר ו”לגנוב” יום של טיול במרחב הפתוח, אל הכפרים, הנופים, האתרים, הטעמים והאנשים של יוון הכפרית.

הבלוג הזה מיועד לשוחרי המרחבים הפתוחים, מרחק של יום טיול מהעיר הכולל נסיעה הלוך וחזור, ולאלה שטיסתם לארץ יוצאת בשעות הערב המאוחרות, ניתן לשכור רכב באתונה ולהחזירו בשדה התעופה.

הפולופונז הוא אחד מחבלי הארץ הפחות מתויירים ביוון. האצבע הצפון מזרחית שלו, זו הקרובה יותר לאתונה היא בעיני היפה מכולן, משלבת אתרים רבים ונותנת למטייל חוויה ייחודית שבליבה אחת הערים היפות והרומנטיות ביוון – נפפליו (Nafplio).

את הרכב אתם יכולים לשכור באחת מחברות ההשכרה הנמצאות לא רחוק ממרכז העיר ומרוכזות ביחד ברחוב Syngrou Av 12. (הרץ, אוויס, סיקסט, באדג’ט) אני ממליץ לשכור מחברה גדולה וידועה, כל ניסיון לחסוך כמה יורויים בהשכרה, יעלה לכם ביוקר ברגע שתתקעו בהרים או בכל מקום אחר ותזדקקו לחילוץ + רכב חליפי

ניווט – ממליץ להשתמש בוויז, הכבישים המהירים קצת מבלבלים…

תחנה ראשונה – תעלת קורינטוס

את הפלא ההנדסי ויוצא הדופן הזה, אסור להחמיץ. התעלה המחברת את המפרץ הסרוני עם המפרץ הקורינתי החלה את דרכה כבר במאה ה – 1 לספירה בימיו של נירון קיסר, אך כרייתה ופתיחתה הרשמיים נעשו בין השנים 1881 – 1889 וכל השאר, הסטוריה…

מדובר בתעלה שקיצרה את מרחק השייט ב 320 ק”מ, אורכה 6.2 ק”מ, רוחבה בין 21 – 25 מטר ועומקה 8 מטר, עובדה המונעת מספינות סוחר מעבר, אך מאפשרת תנועת יאכטות וספינות תיירים.

אחד משלשת הגשרים שעל התעלה מאפשר למטייל לחוות נקודת תצפית ייחודית אל המעבר ולשני הימים שבקצותיו.

יש לרדת מכביש האגרה המהיר אל הגשר הישן  פניה ימינה (משולטת) תביא אתכם תוך דקות ספורות אל מגרש החניה שבשולי הגשר המוקף בחנויות מזכרות לתיירים.

שביל הולכי הרגל לחציה מעל הגשר בגובה 80 מטר מאפשר מעבר לצידו האחד של הכביש וחזרה מצידו השני, וכך תעשו. אל תשכחו מצלמות, ולעיתים שווה לחכות למעבר כלי שייט מתחתיכם ולצלם את התופעה.

תחנה שניה – ארץ היין – מחוז ארגוליס (Argolis)

תעשיית היין ביוון קיימת כבר אלפי שנים, החל מיין האלים המיתולוגי, עבור ליין העולם הישן והמסורתי שבמשך שנים היה ליבתו של המטבח והשולחן היווני ואילו עכשיו תופס תאוצה יין העולם החדש כשתעשיה ויקבים מודרניים מנצלים את הטרואר הייחודי בחבלי יוון השונים, מהאיזור ההררי ועד מישורי השפלה והים והופכים אט אט לאמר את דברם בשוק היינות האירופאי.

מרגע שתרדו מכביש 65E  לעבר הכפר Nemea  תרגישו שהמרחב הגיאוגרפי משנה פניו, גבעות מיוערות, פרדסים וכרמים והכפר ‘נמאה’ שהוא מרכז חבל היין באיזור Argolis שסביבו תמצאו יקבים רבים, קטנים וגדולים שתמיד ישמחו לקבל את פניכם.

אבל, מכיוון שיעדנו המרכזי הוא העיר ‘נפפליו’, נסתפק כאן בשני יקבים על הדרך ועוד סוד קטן שמסתתר בעיר ארגוס.

היקב הראשון והאהוב עלי מכולם הוא  Domaine Skouras הוא עשוי מהחומרים שיקבים מקצועיים עשויים ממנו – כל כולו משדר איכות ומקצועיות. המבנה המרשים לצד הדרך ובלב הכרם, חדר החביות התת קרקעי, איזור הייצור, איזור הטעימות וכמובן עושר היינות המוצע במקום, בעיקר יינות זניים שהטוב מכולם לטעמי היה סירה – .Fleva / 2017 הביקור מחייב תיאום מראש. והכניסה בתשלום.

היקב השני בו נבקר הוא Koroniotis Winery שגם הוא נטוע בין כרמים ופרדסים והביקור גם כאן מחייב תיאום מראש.  +30 27511 02416

תחנה שניה – Mycenae מיקנה

באזור הגבעות והעמקים החקלאיים של מחוז ארגוליס נמצאת העיר ‘מיקנה’ שהיתה אחת הערים היווניות החשובות ביוון ובאגן הים התיכון באלף ה 2 לפנה”ס. הביקור באתר שהוכרז כאתר מורשת עולמית יגלה לכם חומות ענקיות, שערים אימתניים ומקבץ קברים מרשים. הכניסה בתשלום.

תחנה שלישית – סוד קטן בעיר ארגוס

העיר ארגוס, איננה מרשימה את מבקריה. אין בה כל חן והדר ורחובותיה נטולי סדר ואחידות נוחה למשתמש. אבל בלב העיר, ליד הכיכר המרכזית תמצאו את המזקקה של Mavrakis שנראית כמו מעבדה מהמאה ה 19 אבל למעשה היא מפעל משפחתי קטן לזיקוק ליקרים, ציפורו, אוזו, ברנדי וקוניאק.

המזקקה הוקמה בשנת 1864 על ידי וואסיליס מאבראקיס (Vasilios Mavrakis) וכרגע מנהל אותה הדור הרביעי שממשיך לשמור על איכויות ייצור מענבים ופירות שנקטפו בשיטות מסורתיות הנשמרות עוד מהמאה ה-19.

איך מגיעים: ארגוס כיכר העיר 20, Vas. Konstantinou

תחנה רביעית – Nafplio – מלכת היופי היוונית

העיר נאפפליו היא עיירת נמל ציורית הבנויה על חצי אי בחלקו הצפוני של מפרץ ארגוליס והיתה תקופה קצרה עיר הבירה הראשונה של יוון בעת המודרנית (1829 – 1834). כיבושה על ידי העותמאנים והוונציאנים הותיר בה את חותמו. בתים מיוחדים, סמטאות ציוריות ותחושה של אירופאיות קלאסית יותר מים תיכוניות יוונית.

את הביקור בעיר נחלק לשלשה חלקים: סיור בסמטאות הציוריות בין הככרות, הכנסיות, הבתים הוונציאנים והעותמאנים, הליכה ספורטיבית על שביל הטבעת של נפפליו לחופו של הים, עליה למצודת פאלאמידי.

החניה בנפפליו היא ללא תשלום בתנאי שתחנו במגרשים הגדולים שבפאתיה ממש על המזח ובקרבתו.

  • העיר – אתרים המומלצים – תתחילו Philellion Square, המשיכו לכנסיה היוונית אורטודוקסית הסמוכה, חזית הספריה העירונית, כיכר סינטגמה, רחוב Vasileos Konstantinou והרחוב המקביל לו ובכלל כל הסמטאות שמסביב. כנסיית Chiesa di San Giorgio, כנסית Agios Spyridon וחזרה לכיכר סינטגמה

  • סיבוב ספורטיבי – לכו על המזח עד המגדלור ופנו שמאלה בשביל החובק את העיר לאורך החומות והמצוק המגנים עליה. זו הליכה של חצי שעה כשהים מימינכם שתביא אתכם בסופה אל איזור מגרשי החניה.

  • מבצר פאלאמידי – שתי דרכים להגיע למבצר – ברגל עם שביל מדרגות תלול בן 999 מדרגות שיביאו אתכם לפתחו עם לשון בחוץ, ברכב בנסיעה של חמש דקות מהעיר.

הנוף הנשקף מהמבצר עוצר נשימה. כל מיצר ארגוליס, מחוז ארגוס והאיים הרחוקים פרוסים מתחתיכם לתפארת. אם הראות טובה והים חלק – לא תרצו לרדת…

המהדרים שבכם, אלה שירצו להישאר יום נוסף – יעברו דרך התיאטרון באפידווורס ויקפצו לביקור באי ספצס – ועל כך אספר בבלוג נפרד.

הטיול שלי מודרך בעברית באתונה ומספר את סיפורה של העיר נפפליו בירתה הראשונה של יוון.