אזור "ההר הגבוה" בסנטה קתרינה בסיני הוא אחד מהמקומות היפים בעולם!!!!

בכדי להישאר מעודכנים ולשמוע חוויות ממטיילים עצמאיים נוספים הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו ״למטייל העצמאי בהר הגבוה בסיני״

בבוסתן של חסין אבן סאלח בבוליע

בוסתן מחמד בואדי טלאח

קשה לתפוס כמה פשוט להתארגן מהבית ולצאת לטיול ל"הר הגבוה" בסיני. בחורף האחרון ירד שלג באזור... היו כמה שטפונות קלים בהרים, תהיינה זרימות מיים באביב ובקיץ בואדיות ובבארות…הקורונה הביאה להתחדשות בוסתנים בהרים, והנופים שם בשביל המטיילים...אבל, בבקעה נבנית, לצד הכפר הציורי, עיר - מדינת סנטה קתרינה ובולדוזרים ואבק יקדמו את פניכם.

לאלה שפעם ראשונה או שמזמן לא טיילו באזור ההר הגבוה:

החוויה מתחילה בסנטה קתרינה בלב ההר הגבוה, כשמתרחקים ברגל קצת מהכפר אל מילגה המכונה כבר "אלמדינה" (העיר), עולים במאמץ במעלה אבו ג'יפא לעבר ואדי טובוג, השאג הקטן, זוואתין, ואדי ג'יבל...או מתרחקים בטלאח, או מהשריג׳, וכל הטרדות של הציוויליזציה מתפוגגות לנוכח השקט, השמיים הכחולים, הפשטות של הטבע, פסגות הגרניט הדרמטיות ופסלי הטבע החרותים בהם. יש מסלולים לכל קושי, ותמיד אפשר לשכור גמל למתקשים בהליכה.

מומלץ בתכנון לשקול מראש אחת משלש אופציות טיול:

א. הגעה לסנטה עם ערב, לינה בכפר ולמחרת בבוקר לעלות להרים לכמה ימים: (אופציה נוחה למי שמגיע ביום אחד מהבית, או למי שנהנה בבוקר בחוף). מנצלים את הערב להתארגן על כל הלוגיסטיקה וקניית האוכל כך שלמחרת בבוקר, מוקדם, עולים להרים, בשעה קרירה. ממלץ ללון בערב הראשון למשל בבוסתן FOX בפתח ואדי שריג׳, או בחורף אצל שייח מוסה (ראו קישורים בהמשך). אצל שייח מוסה יש חימום בחדרים (ראו המלצות נוספות ללינות בכפר).

ב. הגעה לסנטה אחה"צ ועליה באותו יום ללינה באחד מהבוסתנים בהרים: זוהי האפשרות המועדפת עלי!!! לתכנן להגיע לסנטה לפני 15:00. מתאמים מדריך, גמלים וקניית אוכל מראש, ראו הנחיות בהמשך, ויוצאים להרים. לתכנן לפחות שעה וחצי - שעתיים, שלוש של הליכה לפני חושך שתאפשר התארגנות ללינה באחד הבוסתנים הראשונים בהרים, למשל שעה וחצי הליכה עד לבוסתן של עיד בשאג הקטן, או שעתיים לאחד מבוסתני ואדי זוואתין, או לישון בואדי טלאח לאחר טיול בירידה של שעה וחצי לבוסתן המדוגם של מחמד או ד'ר אחמד, או עליה בשריד׳ לפריעה וירידה לדיר אל ארבעין - 3 שעות. מהבוסתן בו ישנים יש אפשרות לטיולי כוכב, וכך ניתן לקום ברוגע בבוקר ולבחור מסלולי יום מהבוסתן וחזרה. בכל פעם שאני בסנטה אני בוחרת בבוסתן אחר כמרכז, לפעמים בשניים. אהוב עלי במיוחד הבוסתן של חסין סאלח, בואדי בוליעה המסתעף מואדי ג'יבל. הבוסתן בזוואתין של חסין אבו טראווה גם נפלא, והנוף הכי וואו הוא מהבוסתן של מוחמד בטלאח. לרמדאן יש בוסתן גדול ומושקע בקצה ואדי אל ארבעין ממנו ניתן לעלות לג׳בל צפצפה ומוסה, לקתרינה ולאחמר. ואדי אל ארבעין סגור והגישה רק מהשריג׳ העליון- פריעה. אפשרויות רבות ללינה בבוסתנים בהמשך. הבוסתן של עיד בשאג הקטן הוא פופולרי ולרוב מלא.

ג. לכאלה שאינם מיטיבי לכת - יש אפשרות לטיולי "כוכב" מהכפר : אופציה קצת בעייתית כיום בגלל תנופת הבנייה החוסמת דרכים ושבילים. כשמשפחה רוצה להתפצל ובכל זאת להפגש בערב ניתן למצוא מקום לינה בכפר וכל יום לצאת למסלול אחר. למשל, סיבוב ואדיות: עליה באבו ג'יפה טלעה קטן, טלאח. דרך השריג' העליון עולים ליום בג׳בל צפצפה עם כל הקפלות וכוכי ההתבודדות... מהמנזר (פתוח לביקורים) יוצא מסלול נהדר דרך כניסת מגפה לג'בל א-דיר (כרגע מסלול סגור למטיילים, שווה לבדוק). לסיבוב ואדיות או לג'בל אחמר ניתן לעלות דרך ואדי המסרדי ביום ארוך של טיול. מסלול אחה"צ יפהפה: נקב קוויז, המעין המטפטף, ואדי טלאח עד אבו סילה, או חזרה מנקב רהב...ועוד הרבה....לגבי לינות בכפר, ראו בהמשך.

שימו לב!!

מעבר טאבה יהיה פתוח 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע, ל2 הכיוונים.

אין יותר צורך בשום מסמכי קורונה כלשהם גם למי שלא מחוסן כלל.

לא תעודת חיסון, לא בדיקת קורונה, כלום. לא בצד הישראלי ולא בצד המצרי, לא בהלוך ולא בחזור.

לקנית אגרות מעבר באינטרנט: https://borderpay.metropolinet.co.il/

 אין צורך במילוי טופס יציאה מהארץ במעבר טאבה.

חשוב:  יש היום 2 גופים גדולים שמארגנים את הטיולים הרגליים באזור סנטה קטרינה – שיח מוסא (בעל האכסניה בכפר - "בדואין קמפ גסטהאוס") בסיוע בחור בשם סאלח +201006413575 ופארג' +201094732417 המנהל את fox camp. עם שניהם ניתן לתקשר דרך WhatsApp. (בנוסף שמעתי שיש דלילים שאפשר לארגן ישירות מולם, למשל דרך ג'בלי  201007680996+ דליל עצמאי, לא בדקתי).    

בפוקס עונה גם חמדי לטלפונים, בווטסאפ קולי. טלפון: 201003897416+ או 201094732417 - אני מעדיפה אצל פרג' בואדי שריג' שם דואגים לרכב הקפצות לקניות במכולת בכפר, לתחילת המסלול, בתשלום נוסף (בקטנה). מתחם שייח מוסה נמצא בלב הכפר ואין צורך בהקפצה. המייל של שייח מוסה: Email: [email protected]

שינוי חשוב למטיילים ותיקים: לאחרונה החלו המארגנים בסנטה לספק את השירותים של מדריך וגמלים בחבילה של 55-60 דולר לאדם ליום, כולל הכל: הסעות, אוכל, מזרונים, שמיכות... ככל שהקבוצה גדולה יותר יש הנחה מצטברת.

כדאי להצטייד בדולרים או יורו כ 300-400$ לאדם לשבוע בסיניי. אפשר לשלם במטבע מקומי, דולרים, אירו, לפעמים גם שקלים. שווה להחליף כסף בצד מצרי בגבול להוצאות קטנות/ טיפים.

סים מקומי – ניתן לקנות מיד אחרי יציאה מתחנת מוניות בגבול בצד ימין יש חנות דואר שמוכרת גם סים, עלות 167 לירות (כ 30 ₪) ל 10 גיגה, תקף ל 14 יום. המוכר מסייע להתקין את הסים. ברוב מקומות הטיול בהר הגבוה אין קליטה...

מפת לווין:

https://www.wikiloc.com/hiking-trails/mt-sinai-sinai-peninsula-egypt-10350350

נסו גם להוריד מכאן מפות:

https://drive.google.com/open?id=18mJ28EqXkgDs1ziESx0ANEKCcZ5ni7L8

קבוצה בפייסבוק פעילה בחידושים בנוהלי כניסה ויציאה בסיני:

https://www.facebook.com/groups/SinaiLoversInternational/?multi_permalinks=3059854254246511

מה יש לתכנן מראש מהבית לקראת הטיול לסנטה: 1. תיאום בווטסאפ מונית מהגבול. 2. תיאום בהודעת סמס (לא לכולם יש טלפון חכם) או ווטסאפ, לפוקס או לשייח מוסה לארגון מורה דרך (דליל) בסנטה ומגמל (ראו הנחיות בהמשך). 3. תכנון בוסתני לינה ומסלול בהר הגבוה, כך שבמפגש עם הבדואים בסנטה תדעו מה אתם רוצים. אשמח לסייע בהתכתבות.

לתיאום מונית מהגבול לסנטה: (כשעתיים נסיעה יפהפיה)... שולחים ווטסאפ קולי לג'מיעה אחמד מנסור (משבט הג'בלייה, גר בטרפה). טלפון: 201002904746 +

ג'מיעה דואג לכם למונית הלוך וחזור לגבול, מוודא מתי אתם מגיעים לגבול, שולח לכם תמונה בווטסאפ ושם של הנהג, בקיצור אתם בידיים טובות. הנהג שלנו היה פעם אחת סאלח, קרוב שלו, שהגיע עם ג'לבייה צחורה לבנה ועם רכב ממוזג ונקי, ופעם שניה ביוני 2021 היה מחמוד מנסור החביב.

מחירי הסעות:

במיניבוס קטן וממוזג מאקווה סאן לחושות בביר סוויר: סביב 50 ש"ח לאדם.

מהגבול לסנטה במיניבוס: 4 איש עלה לנו 1200 לירות מצריות.

חזרה לחוף אחרי כמה ימים מסנטה עלה לנו ל - 4 איש: 900 לירות מצריות.

מיכל שמיר, שמדריכה קבוצות לסיני ממליצה על: Mohammed mousa taxi driver 00201095302876
מוחמד הוא הבן של שיח מוסא. מסנטה. מגיע בכל סיני.

נהג מיניבוס נוסף: Driver Sayed Abu Matar on: 01003686842.

כסף: מצטיידים בדולרים או יורו להחלפה ללירות מצריות. יש בנק בצד המצרי של הגבול וגם כספומט. לפרוט 400 לירות מצריות (כמאה ש"ח) מס תיירות שמשלמים כבר בגבול והכי חשוב לשמור כל "פתק קטן" שניתן לכם בגבול - תזדקקו להם ליום החזרה!!!!

טיפים:

לא שוכחים דרכון בתוקף 3 חודשים, תעודת מתחסן, דולרים או יורו.

המלצה: לנסוע דרך מצפה רמון משתי סיבות: הדרך הרבה יותר יפה ומגוונת ושנית – בסטטיסטיקה – הרבה פחות סיכון לתאונת דרכים. לעצור ליוגורט נפלא או לאסי בסמדר.

חנייה לאוטו באילת:

מומלץ לחנות בחניון עפר מול המשטרה הישנה (החדשה הועברה לעוקף), בכניסה לעיר מימין. מונית לגבול בטאבה תעלה משם סביב 60 שח. חנייה ארוכת טווח גדולה ומסודרת בתשלום יש בשדה התעופה הישן של אילת. אל תחנו ברחבי העיר ולאורך החופים כי למי שאין תג עירוני יחלקו קנסות בלילות.

סבלנות במעבר הגבול הישראלי והמצרי!!! במעבר הגבול המצרי, יש למלא טפסי כניסה. לא צריך עזרה במילוי הטפסים וסתם תשלמו. כל פתק קבלה שמקבלים שומרים!!!!! (תזדקקו להם בחזרה). מחליפים בבנק או בכספומט ללירות מצריות. – 16.70 ל"י מצריות לדולר בערך (תבדקו). יש תשלומי אגרות בלירות מצריות: 35 ל"י מצריות השד יודע למה. 400 ל"י מצריות מס תיירות לאדם.

בהמשך בכניסה ל"שמורת סנטה קתרינה" ליד נבי סאלח משלמים 25 ל"י מצריות לאדם.

כמה אופציות נוספות למעוניינים בלינה בכפר הבדואי: (לא בדקתי את איכותם וחלקם נסגרו בגלל הבנייה)

Bedouin Camp and Guesthouse:

El Milgah, St.Katherine, South Sinai Egypt
Contact: Salah or Sheik Mousa
Mobile: (002) 010 641 3575 and (002) 010 688 0820
Fax: (002) 69 3470 457
Website: http://sheikmousa.com/
יש חדרים עם חימום.

Emai: [email protected]

Mohamed Salem’s Garden Lodge:

Contact:
Mohamed Salem: 012 170 8641
Ramadan Mohamed: 012 846 8949

במנזר סנטה קתרינה יש אכסנייה נחמדה.

רשימת מקומות לינה נוספים בכפר הבדואי בסנטה קתרינה עם טלפונים תמצאו באתר:

http://st-katherine.net/en/accommodation/

מפת תרשים עם מסלולים בסנטה – מצורפת בזה... ותודה לצוות בי"ס שדה "צוקי דוד" על הפקתו.

ספרון "בחזרה לסיני", בהוצאת מסע אחר, שכתבו מדריכי ביה"ס שדה וערכו אברהם שקד ונירה פנסו. תמצאו בו שפע של מסלולים רבים ומידע מדויק על שמות מקומות ורקע בוטני וגיאולוגי.

הבוסתן בשריג' - FOX - מקום לינה ומסעדה, וניתן כאן גם לארגן את כל הטיול על מרכיביו: מדריך, מגמל, טבח וכו.

מפת הבוסתנים בהר הגבוה:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1JoZXPva6p7s7yTqPGDJ7jMhM0Ex2FVoA&ll=28.55870754590283%2C33.90005637349997&z=13

כמה המלצות חמות על בוסתנים ללינה שדגמנו:

 • הבוסתן של עודה בשאג הקטן ליד הבריכות, יש הרבה צל, שירותים, ניתן להצטייד במיים ומזרונים. (עודה נפטר אבל שני בניו מתחזקים את הבוסתן). זהו בסיס נהדר למסלולים לעבאס, לקתרינה, לאחמר. אפשר גם לערוך בבוסתן זה הפסקת צהריים לתה…

 • הבוסתן בבוליעה של חסין סלאח: בוסתן גדול ומושקע... יש מספר חדרים סגורים, 2 סוכות, ומרחב לפתוח שקי שינה. חסין מספק מזרונים. יש בית שימוש ומקלחת, אויר הרים ושמיים של מיליון כוכבים. כדאי לוודא שחסיין יהיה בבוסתן מבעוד מועד. אשתו חולה והוא יורד לכפר לעיתים קרובות. זהו בסיס נהדר לטיולים לעבאס, לסומרה, לאינשייל, לבאב אל דוניה…

 • בפארש רומנה יש שני בוסתנים ללינה של אבו רלבה (ז"ל). זהו בסיס נהדר לירידה לברכת גלת אל אזרק.

 • לחסין אבו-טרוואה יש בוסתן בוואדי זויתין, מעט מעל לפניה לנקב ג'יבל. יש באר מקורה ובתוכה משאבה מודרנית, יש שירותים כימיים תוצרת גרמניה (תרומה) מוקפים קירות מקנה. יש בבוסתן גם חדרי אירוח.

 • בוסתן אבו טויטה.

 • בוסתאן של סאלם בואדי ג'יבל מעולה. יש שם מזרונים שמיכות כלי בישול . ממוקם בואדי עצמו חצי שעה אחרי שעוברים את הפניה לואדי בוליע.

 • בואדי טלאח, כשעה וחצי מנקב קוויז, שעה מאבו סילא, יש בוסתן מדוגם, עם נוף עוצר נשימה, של מחמד.

תמונות של בוסתנים ובדואים בכתבה נהדרת על חוקרת אנגליה ששהתה שנה בבוסתני בהר הגבוה ב2013:

https://madamasr.com/en/2015/06/09/panorama/u/the-orchard-keepers/

מפה של חלק מהבוסתנים:

כמה מדריכים מומלצים ויש הרבה נוספים:

 1. פראג' פרחאן. בחור צעיר ונחמד שמכיר היטב את שבילי ההרים וגם יודע לטבח. מעט עברית. נהנינו אתו מאוד 3 ימים בהרים.

 2. חסיין אבו טראווה. יודע עברית מצויין. מכיר את ההר הגבוה כמו על כף יד ויש לו גם בוסתן משלו בזוואתין. היה בן 12 ועבד במוזיאון בתקופה הישראלית.

 3. מוחמד אבן חסיין סלאח (מהבוסתן בבוליעה). צעיר חייכני, גדל בהרים ומכיר היטב. עובד בחלקיות מישרה במתחם השייך לאוניברסיטת איסמעלייה (בי"ס שדה לשעבר). הוא דובר אנגלית.

 4. נאצר מנסור (אח של מחמוד מנצור) - מדריך חביב ומיומן.

 5. טבח מעולה – עיד סאלח.

 6. המלצה חמה על דליל בסנטה בשם איברהים ממטיילות: 

  דאג לנו במסירות כאילו כולנו אמהותיו. בישל לנו את האוכל הכי טעים שאפשר לבקש. תמך במתקשות ועודד אותן, וברגישותו האינסופית הצליח להעלות את כולנו לפסגה, ולעוד אחת ועוד אחת...

  אז אם החלטתם על טיול בסנטה - החלטה נהדרת כי זה דפנטלי אחד המקומות היפים בעולם - דברו עם איברהים.

  הוא יארגן לכם את הטיול של החיים.

  הוא מסדר הכל, החל מהסעה מטאבה ועד לינה בבוסתנים (עם בריכות!)

  איברהים - ‭+20 109 6546256‬

  להשאיר הודעה קולית באנגלית

 7. שאבן - מדריך מעולה.

 8. סעד הדליל הוביל אותנו בהרי סיני העוצמתיים, בבוסתנים ובמעיינות, בישל לנו טעים, דאג לכל צרכינו, חזק ותושייתי.

  +20 109 971 2561

עלויות: חבילה ב - 60 - 55 דולר ליום. כולל הכל. ככל

שהקבוצה גדולה יותר יורד הערך לאדם.

פירוט המחירים: היתה עליית מחירים לאחרונה ב-50 לירות מצריות ליום.

1200 ל"י מצריות מונית לסנטה כיוון אחד. 2700 מיניבוס 11 מקומות הלוך וחזור לסנטה מהגבול.

300 ל"י מצריות ליום גמל בסנטה

300 ל"י מצריות ליום למדריך בסנטה

300 ל"י מצריות ליום דמי תיווך

300 ל"י מצריות – טבח צמוד. לא חובה. הוא יכול להיות גם המגמל ולקבל תמורה על שני התפקידים.

שהות בבוסתן ללילה – 50 ל"י מצריות לאדם ללילה.

מקובל להשאיר טיפים. לקבוצה גדולה בבוסתנים עם בריכה כ 30 לירות לאדם מתרחץ, למגמל – 90, לטבח 100 , לדליל כ 110 לירות ליום.

קניית ירקות ומזון למספר ימים בהרים בחנויות בכפר: יש הכול ומאוד זול.

******************************************************************************************

מסלול נוסף מומלץ שחברים שלחו לי:

לילה ראשון: ישנים על החוף.

בבוקר היום השני: יוצאים לסנטה במונית. עולים ב”אבו ג'יפה” אחה"צ...מתפלאים מכך שהעליה לא קשה בצל, וניתן תוך 45 דקות ללכת 40 שנה אחורה...כי שום דבר לא השתנה בהרים... לינה בבוסתן ב”חדוד”, תחתית ואדי זוואתין, בבוסתן של מחמוד סעד. (הבוסתן ערוך ללינת מטיילים ומצויד בהתאם).

בבוקר היום השלישי: ממשיכים במעלה ואדי זוואתין עד האוכף של ג'בל עבאס בשא. עולים לפסגה ויורדים חזרה לאוכף או מדלגים על הפסגה ויורדים לואדי טיניה, עם קפיצה לבוסתן הגדול באבו טוויטה ללינה.

בבוקר היום הרביעי: יורדים בואדי טיניה ומתחברים עם ה”שאג הגדול”, שכשוך ב”חרזה” ולינה בואדי טלאח – “כאן התגלתה לנו הפתעה בדמותו של אחמד מנסור (אחיו הבכור של מחמוד מנסור) המכונה חג' אחמד או ד"ר אחמד על שם עיסוקו רב השנים ברפואה מסורתית מבוססת על צמחים. כנראה שזה היה עיסוק טוב כי הבחור (בן 72) רב אמצעים, מחייך עם שיניים מושלמות וצחורות מעשה ידי אמן... ובוסתנו בתחתית הטלח ענק, מטופח וכולל אכסניית מטיילים מאובזרת.

ביום החמישי עלינו בנקב ל”אבו סילה” ומשם בצהריים נסענו במונית חזרה לחוף.

הדליל שלנו היה ג'מיל אומברק אבו מע'נם – בנו של אומברק הגדול... בחור צעיר בן 66

********************************************************************************************

מעניין!!!! כמה מיזמים מרגשים מתפתחים בשנים האחרונות בסנטה:

1.אחמד סאלח יש לו גינות מרפא בפתח ואדי אל ארבעין - ראו כתבה וקישור לאתר המספר עליהם. יש גם חנות של צמחי מרפא של מחמוד מנסור בכפר.

https://sinaigardens.net/contact/

https://egyptindependent.com/st-katherines-flourishing-medicinal-growers/

Enquiries about the garden project

Sheikh Hemeid Abu Ghalaba, representative of the gardeners: (+2) 0100 893 7133

Sheikh Mousa Abu Lheim, tribal tour operator: (+2) 0100 688 0820

Zoltan Matrahazi, international coordinator: Discover Sinai

Email: [email protected]

 1. מומלץ מאוד!!!! במישור א-רחה: סלימה ג'בלי, בדואית בעלת יוזמה וכישרון בנתה רשת של 300 בדואיות שמשחזרות מלאכות יד עתיקות של שבטי סיני והיא מוכרת את עבודות היד בביתה. אתר וסרט: יוטיוב על מפעל העצמה נשית מקומית בג'בל א-רחה. שווה מאוד להגיע אליה ולקנות:

https://www.youtube.com/watch?v=ofAwBLoK2Ts&feature=youtu.be

אתר המיזם: http://fansina.net/

וטיפ אחרון בחוף: למי שרוצה להגיע לראס אבו גלום לצלילה ולינה:

הדרך הכי קלה ונוחה להגיע לראס אבו גלום היא דרך דהב מה"בלו הול" ומשם סירה בערך 15 דקות. אלטרנטיבה היא שכירת ג׳יפ בהגעה פחות נוחה - שעה וחצי מדהב.

אם תרצו לשאול שאלות אני זמינה גם בקבוצת הפייסבוק על ההר הגבוה:

https://www.facebook.com/groups/987727508590843/?ref=sharegrouplink

בהנאה רבה!!!!!