גיאורגיה היא ארץ יפהפיה עם נוף מגוון. 

מעניין מאוד לטייל שם וללמוד על החברה האנושית שלה בעבר ובהווה. מצד שני, לא קל לטייל בגאורגיה. העבירוּת קשה, משפצים כבישים ודרכים בכל מקום, רוב הדרכים מלאות מהמורות ואבק ומזג האויר בעמקים חם. תתפלאו, אבל אין כמעט תשתית לתיירים, המטיילים היחידים הם ישראלים וחובה להתארגן מראש בארץ על תכנון הטיול לפרטיו. אני ממליצה להתארגן בקבוצת חברים (12 זה מספר אידיאלי) ולפנות לאחת מהחברות המארגנות ג'יפים לנהיגה עצמית ומדריך (חובה).

 האזורים שאין להחמיץ:
אזור סוואנטי בקווקז הגבוה המערבי(בגבול עם רוסיה): לקחת בחשבון יומיים הגעה, עם לינה באמצע הדרך בקוטאיסי (בית הכנסת שם שווה ביקור). 

לינה בקוטאיסי: מלון גורה (Gora) מומלץ. טל':995-599-57-4625.

המלון ממוקם מעל העיר, אל תשאלו איך מגיעים כי הדרך מאוד מפותלת, והנוף מהמרפסות מרהיב. המלון מנוהל על ידי משפחה שמאוד מעוניינת לתת למטייל הרגשת בית במקום. מומלץ להזמין מקום מראש כי המלון מבוקש.

משם ביום נסיעה ארוך למסטיה שבחבל סוואנטי. תוצאת תמונה עבור אושגולי
סוואנטי זהו האזור היפה והמעניין, שהשאיר בי הכי הרבה רושם בטיול. בתוך יער מחטני עבות ונהרות שוצפים, משובצים כפרים עתיקים ימי-ביניימים, נוף עוצר נשימה ומזג אויר נפלא. 

לינה במסטיה - לפחות 2 לילות. מומלץ מלון Tetnuldi;
 www.tetnuldi.ge. 

טיילנו ברגל חצי יום לקרחון יפהפה. הג'יפ מקרב עד לגשר תלוי על הנהר ומשם מתחילים ללכת, מרחק שעה וחצי הליכה לכל כיוון, בתוך הזרם והסבך.

הכפר אושגולי. ממסטיה המשכנו בנסיעה בדרך קשה העולה בגובה ל 2,200, לכפר הקטנטן אושגולי. זוהי פנינה שאסור להפסיד, גבוה מעל קו היער. הכפר העתיק מקנן בתוך עמק מכותר בפסגות גבוהות ומושלגות בקיץ. בכפר תמצאו מספר משפחות המאפשרות לישון בביתם. 

לינה: מומלץ Akhteri Chelidze Guest House. טל: 995-599-5076.

אם שכרתם רכב ללא הנעה קדמית או שהגעתם בתחבורה ציבורית עליכם לחזור ממסטיה חזרה באותה דרך שבאתם. רכב הנעה קדמית יכול להמשיך מאושגולי, למעבר בגובה 2600 מ' הפתוח רק לרכבי 4X4, וביום שבו נסיעה יפהפיה להגיע שוב לקוטאיסי.

אזור אחליציחה (Akhaltsikhe) ו-וארדזיה (Vardzia), בקווקז הנמוך (לא רחוק מהגבול עם טורקיה) יש נוף מפתיע ביופיו של וולקנים רכים, חקלאות, ערי נופש מקומי וכפרים. 

בית הכנסת ובית הקברות באחלציחה מביא את סיפור יהודי גיאורגיה - לא להחמיץ. 

בווארדזיה נחצבה עיר שלמה במאה ה - 12 במצוק סלע וניתן לטייל בתוך אלפי החדרים החצובים, שחלקם מעוטרים בציורי קיר. להקדיש לפחות 3-4 שעות לאתר.

 דרך ג'יפים מדהימה מחברת את האזור עם עיירת הסקי בקוריאני (Bakuriani). הנסיעה היא על רכס גבוה מאוד, בזלתי, בין כפרים חקלאיים של המיעוט הארמני בגיאורגיה. בכפרים משתמשים עדיין במיכון חקלאי שאפיין את תקופת העליות הראשונות לארץ. התושבים נחמדים והיו לנו שיחות מעניינות על חלומותיהם.
מלון מומלץ בבקוריאני: Villa Palace. אתר אינטרנט: www.villapalace.ge.

העיר טבליסי (Tbilisi) - לתכנן לפחות יום טיול בסמטאות העיר העתיקה ולקנח בשוק הפשפשים (נסגר בשעה 17:00). מומלצת גיחה למצחטה (Miskheta), עיר הבירה הקדומה, להכרות לעומק יותר עם ההיסטוריה המעניינת של גיאורגיה ועם מאמצי השימור ובניית הזהות החדשה של המדינה מאז שהשתחררה מעול בריה"מ.

אזור גודאורי-קזבגי (Kazbegi) בקווקז הגבוה המזרחי השארנו לטיול הבא. שמענו רבות על נופיו הייחודיים. טיול של 9-12 יום יאפשר לכלול את כל חבלי הארץ המוזכרים. לצערנו היו לנו רק 9 ימים וחזרנו עם טעם של עוד.