לנוסע העצמאי בפלופונז, בדרום יוון – שילוב מופלא של מנוחה, טבע, ארכיאולוגיה וים.

8 ימים 

פעם רביעית ביוון...לאן נוסעים?

אוהבים ים? אוהבים טבע? אוהבים ארכיאולוגיה ועתיקות מספרות היסטוריה? אוהבים לא למצוא הרבה תיירים סביבכם? רוצים לשלב מנוחה וטיול? הפלופונז הוא המקום. 

והכי חשוב: לא חם שם באוגוסט בכלל להיפך!!!!

הבסיס לתכנון – להקיף את חצי האי הנפלא הזה והכל כך יווני, ללא יותר מדי החלפת מקומות לינה:

  • יצירת שני מוקדי לינה עיקריים: שלושה לילות על החוף הדרומי, ליד העיירה גיתיו GYTHIO ושני לילות בהרים בחבל ארכדיה, ליד קניון לוסיוס. בין המוקדים בכל זאת יש שני לילות בודדים במקומות מיוחדים.
  • בחירת צירי עניין: (הרי אי אפשר לראות הכל): שילוב של חופים קסומים ושחייה עמוק לים, ביקורים באתרי ארכיאולוגיה שהם מורשת עולמית מהתקופה הקלאסית, וטיולים רגליים בשכיות טבע ונוף.

יום א': מאתונה לנפליו (Nafplio)

טיסה ישירה מבן גוריון לאתונה. שכירת רכב בשדה התעופה. נוסעים כשעתיים (בדרך לשים לב כשחוצים את התעלה הקורינתית) דרומה לעיירה הקסומה – נפליון, היושבת במפרץ אינסופי (Nafplio).

לינה: לילה אחד במלון הנחמד: אגממנון. לבקש מרפסת עם נוף לים. Agamemnon Hotel

http://www.nafplioagamemnon.gr/en/

Tel: (0030) 2752028021
Fax: (0030) 2752028022

מומלץ לשוטט ברחובות הצרים והעתיקים של העיר נפליו ולהנות מהבריזה בטיילת.

טיול קטן: מקצה הטיילת (לא רחוק ממלון אגממנון) מתחיל שביל הליכה בנוי ויצוק על המצוק מעל הים, כשני קילומטר, המגיע עד לחוף ים מוסדר. לכל אורכו של השביל נופים לים הפתוח, קולות אוושת הגלים וברקע הגבעות הירוקות שמסביב.

יום ב': מנפליון לדרום חצי האי ליד העיירה גיטיו GYTHIO.

הדרך מנפליו דרומה צמודה לים. הכביש צר ומתפתל בתחילה לצד חופים נהדרים (לא לפספס, לעצור ולשחות)...ומהכפר לאונידיו מתחיל הכביש לטפס לעבר כפרים ציוריים בהרים (לעצור בכל אחד מהם). לעצור במרכז הכפר בלאונידיו - שימו לב למצוקי ענק (יש מטפסים לפעמים...), קוסמאס למשל, כפר יפהפה, רחבה במרכז הכפר עם עץ דולב ענק...ובית קפה. הנסיעה מנפליו לגיתיו (ללא עצירות) אורכת שלוש שעות וחצי בערך.

לינה – 3 לילות: במלון על החוף הדרומי של הפלופונז, לא רחוק מהעיירה גיטיו: Castello Antico Hotel מלון "קסטלו אנטיקו" - המבצר העתיק. המיקום שלו נפלא, ממש על הים, עם ארכיטקטורה מושקעת...יחס נפלא של כל העובדים. החדרים קצת רחוקים מהמים אבל הבריכה והמסעדה ממש על החוף. חשוב לתכנון: בבקרים הים רגוע ואפשר לשחות עמוק פנימה, אבל אחרי צהריים מתחילות רוחות וסחיפה.

אתר המלון: www.castelloantico.com מלון שהוא בסיס נהדר לטיולים בדרום חצי האי היווני.

טיפ קטן: על החוף כ 100 מטר מהמלון יש קמפינג מסודר ובו מסעדה בה מבשל בחור יווני נחמד כל יום מנות חדשות: מוסקה, ממולאים וכד...מאוד מומלץ לבדוק ערב קודם ולהזמין מקום.

יום ג' – חצי האי מאני – יום קסום בלתי נשכח.

בחצי האי מאני הזמן עצר מלכת. זהו יום שלם של מסע בזמן, בלי למהר, אין צורך. יש כביש עוקף את ה”אצבע” אל הים, וברוב המקומות בו ירדנו לטייל היינו לגמרי לבד. הכביש הצר המקיף את חבל מאני מאפשר כל כמה קילומטרים לרדת לחוף מהדרך הראשית. פה ושם חופים ללא נפש חיה, כפרי דייגים וכפרים עתיקים המשמרים את סגנון הבנייה של מגדלי השמירה - נוסטלגיה לתקופות עבר של חברה שדאגה לביטחונה בארץ קשוחה...בכל כפר מספר חנויות וקשישים עם מקל היושבים ומשוחחים…ובין הכפרים חלקות של זיתים, כוורות דבורים.. עדרי כבשים – ארץ זבת חלב ודבש.

כמה טיפים:

מבין הכפרים העתיקים המרשים ביותר הוא הכפר וואטיה Vathia. אבל מצאו חן בעינינו דווקא הכפרים העתיקים שבשולי הכפרים הנוכחיים.

לכפר הדייגים פורטו קאגיו porto kagio : מוואטיה ממשיכים בכביש הצר והמתפתל דרומה לקצה האצבע, לכפר בשם פורטו קאגיו. במקום רק מתרחצים מקומיים, שקט הזוי, ארבע מסעדות קטנות בהם מגישים סרדינים טריים מטוגנים, זיתים וסלט יווני...יוון האמיתית. מהכפרון מתחיל מסלול הליכה של כחצי שעה כיוון, שמוביל לקפלה קטנה ממנה נוף יפהפה אל עומק הים ואל מפרצונים קטנים סמוכים.

מערת הנטיפים DIROS CAVES נמצאת קרוב לעיירה פירגוס דירוס. כביש צר של 5 קילומטר יורד לחוף ומגיע למערת הנטיפים המפורסמת. פגשנו משפחות רבות עם ילדים שיצאו ונהנו. אנחנו לא במיוחד אוהבים מערות ולכן לא נכנסנו.

לכל אורך הנסיעה סביב חצי האי מאני מבצבצים מפרצונים יפהפיים עם מי טורקיז – פשוט להתאהב!!!

יום ד': חבל לאקוניה (מהמילה לאקוני – מקוצר) אזור ספרטה והעיר העתיקה מונמבסיה

מסיפורי הומרוס על ספרטה לא נשאר דבר מלבד אזור הררי חקלאי. בלב האזור נמצאת העיר הביזנטית העתיקה מיסטראס. MYSTRAS שנבנתה במאה ה 13-14 לספה”נ משלבת נופים מרהיבים, טרסות חקלאיות וטיול לעבר עבר מפואר: השבילים הובילו אותנו בינות לכנסיות וקפלות עתיקות, ומעל הארמון והמבצר. לפחות שעה וחצי טיילנו בין העתיקות. הכרטיס מאפשר סיור בשני חלקי האתר ועם המכונית חסכנו עליה רצינית ביניהם.

קפלה ביזנטית במיסטראס.

מכאן נסענו דרומה למונמבסיה. MONEMVASIA.

העיר המבוצרת ממוקמת בקצה אחת מאצבעות הפלופונז ומהווה אתר תיירות מרכזי בחצי האי. (מודה שלא התחברתי במיוחד...). נכנסים אליה מפשפש קטן בתשלום ומעתה ואילך הולכים לאורך רחוב אחד מרכזי צר שמשני צידיו גלריות וחנויות קטנות של אמנים. הנוף יפה והסיור מסתיים לאחר כחצי שעה. ניצלנו לשתות קפה קר באחד מבתי הקפה בפנים והבריזה הייתה במקומה. המיקום היפהפה של העיר המבוצרת הוא על מפרץ ענק שבקצהו חופים ומפרצים קטנים להתבודד.

יום ה' : מגיטיו לאצבע המערבית של הפלופונז עד לעיירה זכארו – מתחילים בנסיעה יפהפיה דרך הרים גבוהים אל האצבע המערבית של הפלופונז. הגענו לפילוס PYLOS בצהריים והמשכנו לשלוחת חוף חולי מצפון לעיירה, ולא רצינו לזוז משם. Voidokilia beach  - אחד מהחופים היפים שראיתי!!! יש לו גם אתר: http://www.voidokilia.com

לא הגענו למתוני – העיירה בקצה בקצה...כי המשכנו באותו היום צפונה לעיירה זכארו. ב-Zacharo בחרנו להיות רק לילה אחד במלון רקס Rex Hotel www.rexhotel-zacharo.gr אנשים מקסימים וארוחת בוקר נהדרת. כעשרים דקות מאולימפיה.

יום ו': ביקור באתר הארכיאולוגי המפורסם: אולימפיה. בבוקר, לאחר ארוחת בוקר נהדרת נפרדנו מהגברת המקסימה במלון ונסענו כרבע שעה לאתר אולימפיה. אחרי כמה ימים של בדידות שוב היינו תיירים. הסיור באתר מרתק...כולל המוזיאון. אתר מרשים! זו יוון הקלאסית במיטבה.

מאולימפיה המשכנו בדרך נופית של שעתיים לפחות ועוד עצירות...אל דימיטסיאנה DIMITSANA בחבל ארכדיה. זהו חבל הררי מאוד גבוה, בחורף יש כאן אתרי סקי ובקיץ מזג אויר נפלא ונופים עוצרי נשימה.

לינה 2 לילות במלון: EN DIMITSANI .מלון קטן בקצה העיירה, עם יחס אישי. חדרים קצת קטנים. יש ארוחת בוקר נהדרת ונוף מרהיב מהמרפסת. http://www.en-dimitsani.gr/

יום ז': חבל ארכדיה: טיול רגלי בקניון לוסיוס LOUSIOS

היום המרגש ביותר בטיול. קמנו מוקדם לטייל רגלית בקניון לוסיוס. התארגנו עם מונית שתאסוף אותנו בסוף המסלול והשארנו את האוטו ליד מנזר פילוסופו. FILOSOPHOU. בילינו את כל היום בקניון לוסיוס הזורם, עלינו בשביל המסומן לצד השני של הקניון (כ 300 מטר גובה) לבקר במנזר התלוי על המצוק – פרודרומו PRODROMOU ומשם ירדנו חזרה לקניון. סיימנו את הטיול בגשר האבן. כשלוש וחצי שעות הליכה אבל עם הרבה מנוחות. תיאמנו עם מונית לאסוף אותנו חזרה מהגשר. מתחתיו נחנו וערכנו פיקניק...לא רצינו לעזוב.

נשארנו עם זיכרונות מהמנזר ומקבלת הפנים של הנזירים – כמעט כמו במנזרי סיני...

חזרנו לישון במלון בדימיטסאנה. בעיירה מסעדות ובתי קפה ובערב כף להסתובב ולאכול גלידה טובה.

יום ח' מיקנה, התיאטרון המושלם באפידאורוס ולשדה התעופה באתונה:

נסענו מחבל ארכדיה מזרחה לבקר באתר הארכיאולוגי הקדום: מיקנה MYCENAE . הצטלמנו ליד השערים העתיקים שיותר מכל מסמלים את התרבות המיקנית שכה השפיעה על תושבי הים התיכון בעבר הרחוק. ועלינו לראש האתר לתצפית מרהיבה על הנוף שמסביב.

משם כחצי שעה נסיעה לביקור חובה בתיאטרון הרומי היפה בעולם: אפידוורוס EPIDAVROS. אסור לפספס!!!.

לאתר שטיפסנו את כל המדרגות והקשבנו לשירה שבקעה מלמטה מהבמה, הרגשנו התעלות. משם המשכנו לעיירת הדייגים באותו שם. אכלנו ארוחת דגים אחרונה והנה גם כאן מצאנו חוף רחצה בו היינו כמעט לבד, בקצה המפרץ ב- NISI BEACH.

לקראת ערב המשכנו בנסיעה (שעתייים לאתונה לשדה התעופה ) לטיסת לילה לארץ.

אתרים עם המלצות שוות על הפלופונז:

https://www.theguardian.com/travel/2013/aug/27/greece-peloponnese-budget-beach-hotels

מפת קניון לוסיוס בחבל ארכדיה