העיר ניו יורק חוזרת לחיים, ובגדול!!!! בינתיים עוד לא צפוף כמו פעם, התיירות בקטנה, הרבה מלונות סגורים... רק 70-60 אחוז מהעובדים באים פיזית לעבודה יומית, אזורים שלמים כמו הסוהו עדיין רדומים, אבל לניו יורק יש וויב משלה...ובאזורים רבים יש חידושים מרתקים לתיירים, וכן אפשר גם לצאת מניו יורק לגיחות צפונה לאורך ההדסון ומערבה, למשל, ובמרחק שעתיים נסיעה מגיעים להרי הפוקונוס בפנסילבניה.

למעוניינים לצאת לטיולי סתיו מחוץ לניו יורק - ראו כתבה של משה גלעד בהארץ:

https://www.haaretz.co.il/travel/usa/MAGAZINE-1.1044680

הפעם ההמלצות הן תוצאה של שוטטות ב UPPER WEST SIDE שבין סנטרל פארק לבין פארק ריברסייד RIVERSIDE. אזור נהדר של ניו יוק: בתים עתיקים, רחוב ברודווי לכל אורכו שוקק חיים, הרבה קולינריה, תרבות, חנויות קטנות, פה ושם מוזיאונים וגולת הכותרת - סנטרל פארק, ובסתיו הוא קסום!!! רוב ההמלצות ממוקמות על רחוב ברודווי בין רחובות החמישים וצפונה לשמונים.

תכנון מראש: כלום!!! למעט כרטיסים להופעות מיוחדות - ראו המלצות היכן לבדוק בהמשך.

מלון מומלץ ויקר קצת: BEACON HOTEL על ברודווי בפינת הרחוב עם 75. איזה מיקום מעולה, צוות נעים, חדרים עם מטבחון וקרוב לתחנת הסבווי ברחוב 72 וברודווי שממנה קצר לכל מקום בניו יורק.

מהחלון בקומה 15 במלון ביקון נשקפים בתיה העתיקים של ניו יורק על רחוב ברודווי:

בניינים לשימור על רחוב ברודווי

נתחיל דווקא מההצגות בברודווי – איזו התרגשות של חזרה לבמה הן מצד השחקנים ובני משפחותיהם והן מצד כל מי שמעריך ומוקיר את תרומת אמנויות הבמה לתרבות.

ההצגה המילטון נהדרת!!!!! שווה ל"בזבז" על כרטיסים בין 300 דולר (כן, הצלחנו מהיום למחר להזמין באינטרנט כרטיסים במחיר זה) ועד 500 דולר. הקהל היה נרעש ונרגש... גם השחקנים הצליחו להפיק את המקסימום מעצמם בשירה, ריקוד, ומשחק בכוריאוגרפיה קסומה ומוסיקה עוצרת נשימה שמאפשרים 3 שעות (עם הפסקה קצרה) של חוויה על חושית.

המילטון בברודווי - הצגה מרגשת

חשוב: לקרוא על ההצגה ועל הסיפור לפני ההצגה ולהתמצא בהיסטוריה של מלחמת העצמאות האמריקנית אחרת לא מבינים כלום!!!! להכיר את חלקם של המילטון, ג'פרסון, וושינגטון, בר, בתרומתם לעצמאות ולחוקה האמריקנית!!! הדיבור בהופעה הוא דרך שירה, רובה בסגנון ראפ באנגלית מדוברת... ראו הוזהרתם.

נשמרים נוהלי קורונה ובכניסה (היה תור ארוך) נבדקים תעודות חיסון או בדיקות טריות עם מסמך זהות ותמונה. גם תיקים נבדקים בסורק. אין להכניס תיקים גדולים!!! התהליך בכניסה  לוקח זמן ולכן מומלץ להגיע חצי שעה לפני ההופעה. מזון אסור להכניס אבל מיים לא בדקו לי.

טיפים והמלצות בחלקה המערבי-צפוני של מנהטן – UPPER WEST SIDE:

האזור מתוחם למעשה מקולומבוס סירקל, רחוב 59 וצפונה, עד הארלם, וממערב מסנטרל פארק עד לפארק ריברסייד, ממזרח להדסון. בתקופת הקורונה האזור קבל מתיחת פנים וקפיצה גדולה בבתי קפה, פינות, חנויות, שופץ מתחם לינקולן סנטר (עדיין לא הסתיימו השיפוצים שם) וזאת מכיוון שרוב דיירי האזור שייכים למעמד הביניים, הרבה צעירים שמתחילים להצליח ויכולים להרשות לעצמם שכר דירה באזור בטוח זה, שלא עזבו את העיר.

סנטרל פארק בסתיו, העלים הצבעוניים והשלכת, בכל רגע נתון, שלא יורד גשם כיף ללכת ולאבד דרך בו...

בארת הפארק יש תמיד רשימת פעילויות ומפה מעולה של כל פינות החמד:

https://www.centralparknyc.org/

סביב האגם הגדול למשל יש שביל מדליק, מלא פינות חמד לעשות פיקניק עם יין טוב, ובמספר חנויות דלי מסביב יש אפשרות להזמין סל שיש בו הכל לקחת לפארק. איזה כיף למשל לעצור ב SHAKE-SHACK על קולומבוס ו-77 , מצטיידים בהמבורגרים מעולים וצ'יפס ויוצאים עם מחצלת לשבת בפארק לזלול...

האגם הקטן בסנטרל פארק

פארק RIVERSIDE(בין רחוב 72 לרחוב 129 על רחוב 'RIVERSIDE DR) - זהו פארק מאוד מסודר, שבילים, דשאים (בדרך כלל רטובים), נופים לעבר ניו ג'רסי, סירות שטות ממול, בריזה כל השנה...

 הופעות - ברדווי ועוד:

אזור ה-UPPER EAST SIDE בערבים שוקק חיים, מלא באולמות, הופעות, תרבות, מוסיקה – חגיגה ממש:

1.     בלינקולן סנטר   - בלוק שלם (בין רחוב 62 – 65 ובין שדרות קולומבוס לאמסטרדם) שבו שווה גם ביום לסייר (כשיסתיימו השיפוצים). הפילהרמונית בהופעות, וכמעט כל ערב יש תוכנית מוסיקלית:

https://nyphil.org/calendar?season=22

המטרופוליטן אופרה השנה באופרות קלאסיות ידועות:

https://www.ticketsonsale.com

יש במתחם גם קולנוע איכותי, גם תיאטרון., גם אולם למוסיקת ג'ז – היושב בקולומבוס סירקל ועוד.

 2.     בקרניגי הול, CARNEGIE HALL קצת יותר דרומה (על רחוב 56 והשדרה השביעית)התחילו ההופעות של אומנים מוסיקלים ידועי שם, וליד גם אולם ההופעות של הניו יורק סיטי אופרה.  איזו חגיגה.

https://www.carnegiehall.org/Events

3.     איזו הפתעה: הופעות בביקון BEACON THEATRE - זמרים ידועים מופעים בתיאטרון משומר זה:

https://www.msg.com/calendar/beacon-theatre-november-2021-bob-dylan/3B005B380AF421B5

בוב דילן מופיע בנובמבר... מהרו לקנות כרטיסים. גם רינגו סטאר ואחרים...  

קניות:

קניותדמיינו ללכת ברחוב ברודווי, ולאבד את הראש... כל פעם בצד אחר... זו חוויה של הצצה בחלונות ראווה. החנויות נגישות, לא גדולות, על הרחוב... (רק UNIQLO חסרה, זה יגיע).

מרשלס, (על ברודווי ו 78) : Marshalls היא רשת שיש בה הכל ובזול. חנות נוספת של הרשת נפתחת באמצע אוקטובר בקולומבוס סירקל. אונליין היא חסומה לישראל – מעניין אם זה פוליטי?

GAP – על ברודווי ו-68

ZARA – על ברודווי ו-66

MADWELL – בגדי נשים וגינסים צבעוניים – על ברודווי בין 70 ל-69.

BLOOMINGDALES OUTLET – ברודווי בין 72 ל-73

NORTHFACE – על ברודווי ו-73

PATAGONIA על קולומבוס בין 81-82

BARNS AND NOBLES – ברנס אנד נובלס היא החנות האהובה עלי בניו יורק! צמצמו מאוד את הסניפים בעיר ואחד הגדולים (נמצא על ברודווי בין 82-83). לא רק ספרים לכל הגילאים אלא גם בית קפה, מתנות, המון צעצועים חכמים לילדים ועוד.

לילדים:

 לילדים – CHILDREN MUSEUM  מוזיאון הילדים (על 83 בין אמסטרדם לברודווי). חביב, נהדר לימי גשם. https://cmom.org/     

קולינריה:

בארים בערב אינספור באזור של אמסטקדם בין רחוב 82-84. HAPPY HOUR ממש שווה...

מסעדות שדגמנו:

נהננו מאוד ב"דה סמית" - THE SMITH (על ברודווי בין 63-64). שייכת לרשת המפוזרת בכל העיר, והסניף הזה גדול, גם בחוץ וגם בפנים. אוכל בינלאומי, עשוי מעולה וברוחב לב. מרקים מומלצים לערבים קרים. מולים, צ'יפס ובירה (כמו ברחוב מופתארד בפאריס) - ראו תמונה.

https://thesmithrestaurant.com/

לגבי ארוחות בוקר - קיבלה מקום ראשון: Sarabeth's   (על אמסטרדם ורחוב 80). ביצים עלומות מעולות בכל מיני צורות. קשה למצוא מקום...

Sarabeth's

מסעדה עממית איטלקית מומלצת – SALUMERIA ROSI (על אמסטרדם ורחוב 73). גם בחוץ.

שתי חנויות דליקטסן אהובות עלי במיוחד הן:  ZABAR'S (שמכונה זה=בארס) (על רחוב ברודווי ו81 )והשניה היא: CITARELLA (על ברודווי ורחוב 75). יש בהן את כל מה שצריך להכנת ארוחת גורמה!!! ממליצה גם על האוכל המוכן שלהם - ברמה גבוהה. לזבארס יש גם פינה לאכול בפנים - הקנישס שלהם משהו, משהו. ואין על הסלמון המעושן שלהם!!!

 אם תרצו לעשות קניות ולבשל אחר כך בבית: בקולומבוס סירקל יש סניף של WHOLE FOOD, בתוך הקניון, בקומת מרתף גדולה, שם מסתתרים כל הטוב מכל העולם, דוכנים של סי פוד, בשרים, גבינות, ירקות מכל העולם - חגיגה לבשלנים!!!!!

בהנאה!!!!!! מחכה לתוספות שלכם ממה נהניתם....