חברנו, מולי ברוג, יצא לפני מספר שבועות עם בתו לאיסלנד לטייל ולצפות בהתפרצות הגעשית של Fagradalsfjall  שמסתבר שממשיך להתפרץ... הוא משתף אותנו בחוויות ובהנחיות כיצד להגיע:

 "הקהל שמטפס לצידנו הוא ברובו איסלנדי, חלקם החלו משעות אחה"צ, לאחר סיום העבודה, וחלקם מתחילים במסע ב 10 בלילה (עדין אור). מאות אנשים, נשים וילדים, מגיל 8 חודשים ועד 80 שנים, צועדים לאט אבל בבטחה במעלה התלול אל עבר גבעת התצפית, שבעצמה הייתה פעם הר געש קטן. "

 התארגנות: "הטמפ' בחוץ היתה 3-4 מעלות לכל היותר, והרוח החזקה והקרה מורידה אותן אל גבול ה 0 מעלות. אני ובתי לבושים בארבע שכבות בגדים חמים, נושאים תיקי גב עם חטיפים, פירות וירקות, תחליף לארוחת ערב חמה שלא נאכל, בשל שעות השהייה הרבות שמצפות לנו...".

 התחלה: ממגרש החניה שבצדי כביש 427, שבעה ק"מ מזרחה ל Grendavik .

חנייה - אין על הכביש שילוט לעבר מגרשי החנייה למבקרים בהר וגם לא לתחילת מסלול ההליכה אליו, אבל אלה מתבהרים מעצמם. לבאים ממערב, מכיוון רייקיוויק - תחילה נראים  מהכביש מגרשי החנייה מימין אבל ללא דרך גישה אליהם. יש להמשיך ולנסוע עד שמגיעים לנקודה בה יש מגרשי חנייה משמאל לכביש. בנקודה זאת מומלץ לפנות דווקא ימינה, לדרך עפר (בצבע שחור כמובן) שמובילה למגרשי החנייה שנראו ראשונים. מהם יוצאים שבילים המוליכים אל נקודת חציה של הכביש ומכאן, מתחיל השביל אל ההר.

מפת המסלול: לעדכון יומי כנסו לאתר: travelsafe.is ושם הנחיות ומפות.

מהחניה הולכים לכיוון הכביש וחוצים אותו. מגיעים למזלג ולוקחים את השמאלי, שביל A ( בניגוד למה שמופיע במפה) כ 3.5 ק'מ, כ90 ד' הליכה.

לעדכון יומי כנסו לאתר: travelsafe.is ושם הנחיות ומפות.

פירוט המסלול: מתחילים לצעוד במסלול מסומן A(בערך) של כ 3.5 ק"מ, לעבר גבעת תצפית על ההתפרצות - פלא הטבע!   לאחר כ - 1 ק"מ התפצלות, לוקחים את השמאלי. תחילה ההליכה היא במישור ואחרי כ 25 דק', מתחילה עליה די תלולה שנמשכת כחצי שעה ואחריה עוד עליה קצרה והליכה נוספת של 20 דקות עד למישור ממנו כבר רואים את "זיקוקי הדינור" הכתומים של הלבה הרותחת שנזרקה לגבהים של עשרות מטרים. הליכה איטית נוספת של כ 5 דק' משם מביאה אותנו לבסוף לגבעת התצפית על הלועות הבוערים, שלא מפסיקים לזרוק את הלבה בעוצמה אדירה לגובה של עשרות מטרים. סה"כ הולכים כ 3.5 ק'מ עם עליות וירידות, כ90 ד' הליכה.

מקבץ חוויות:

"אחרי כחמש שעות, לפנות ערב, מתגברת עוצמת פליטת הלבה מההרים וזרימתה על המישור השחור והגבוה שייצרו בשבועות שעברו מאז התפרץ ההר לראשונה (20.3.21)".

 "הדבר הראשון בו נתקלים, שמעיד על הפעילות הוולקנית הטרייה, הוא חומת זרימת הלבה בגובה של 6-10 מ', שהתקרשה לפני ימים אחדים או אפילו בשעות האחרונות. מבין גושי הלבה ש'קפאה' נראים בבירור כתמים צהובים-כתומים של לבה טרייה שטרם התגבשה, והיא דוחפת ללא הפסק את קודמתה. רעש מרתק של התנתקות הגושים השחורים מצמיד אותי לקירות חומת הלבה, ממתין בסבלנות להתפרקותה לחלקים קטנים"...

"יושבים מתבוננים ב'פלא' שמתרחש מול עיננו, אנחנו לא מפסיקים למלמל מילים של התרגשות. כל רגע מביא איתו התרחשות שטרם ראינו כמותה. תחושה של התבוננות במעשה הבריאה. פני האדמה משתנים מול עיננו ושום טרקטור לא יגיע לפנות את זרמי הלבה שסתמו את ערוץ הנחל, שהיה שם קודם למילואו לרמה שחורה."

 " התפרצות הלבה מכשפת, זרימת הלבה מרתקת ורעש כל אלה הופך למוסיקה שמימית. אי אפשר להתנתק מהמראות והקולות וכך עוברות להן 10 שעות של סרט טבע ממעלה ראשונה. זה לא הספיק לי, חזרתי אחרי שלושה ימים ל'שדה הקרב' והדברים נראו שונים מעט. זה טבעו של תהליך יצירה באשר הוא "...