אז לאחר שנה בצבא נסעתי עם הגדולה לטיול כריסטמס בבודפשט.

וכמו בטיול הקודם לפריס זו פעם שלישית שלי ופעם ראשונה שלה.

יום שבת 9.12.17

טסנו בטיסת הלילה של וויזאייר שיוצאת מהארץ לקראת 22:00. הגענו לקראת 19:30 לטרמינל 1 ממנו יוצאות טיסות ה- LOWCOST. עברנו את שרשרת הבידוק, אספנו את הפורינט שהוזמן מבעוד מועד מסניף בנק הפועלים. סיבוב קצר בדיוטי פרי הקטן. קפה וכריך בארומה ועלייה למטוס.

הטיסה יצאה באיחור קל ונחתה בזמן. האמת שהטיסה היתה לי קשה למדי. האוויר במטוס היה חם ויבש, ולא היה לי נח כלל.

ביציאה משדה התעופה בבודפשט המתין לנו הנהג שהוזמן מראש ולקראת יום ראשון בשעה 2:00 שעון בודפשט הגענו לדירה. 

הזמנו את הדירה Rumbach Lux Apartments באמצעות בוקינג. המיקום של הדירה מצויין. מרחק של שתי דקות הליכה מתחנת המטרו Deák tér, מול חצרות Gozsdu Udvar ובפאתי הרובע היהודי. הדירה נקייה, נעימה ומאובזרת. החסרונות היו המקום בבניין ישן לשימור שלנו נתן תחושה פחות נעימה בעיקר בחדר המדרגות ובשעות הלילה, כאשר התאורה לא מספקת. בנוסף, אין קבלה פעילה לדירה והתקשורת עם הצוות היתה בעיקר באמצעות הווטסאפ. יש לציין שהבחורה שקיבלה אותנו היתה נעימה ונכונה לסייע. בגין הציק אין המאוחר נדרשנו לשלם תוספת תשלום. דבר אותו ידענו מראש.

לאחר הצ'ק אין נפלנו למיטה, אבל החימום המעיק בדירה והקושי לשוט בו היקשה על השינה בלילה זו וגם בלילות שיבואו.

יום ראשון 10.12.17

לאחר לילה של שינה קצרה ולא נוחה קמנו לבוקר שמשי. רציתי שנצטרף לאחד מהסיורים החינמיים בעיר שמתחיל בשעה 10:30, כך שבסביבות 9:00 כבר יצאנו מהדירה.

פנינו לחצרות Gozsdu Udvar והסתובבנו מעט בין הדוכנים שהתחילו להיפתח. קניתי קפה בקוסטה (ארומה של אירופה) ומזכרת ראשונה לילדה. ביציאה מהמתחם ראינו מולנו את הערבה הבוכייה בחצר בית הכנסת. 

התחלנו לכוון לכיוון Vorosmarty Square ‪ ממנו יוצא הסיור החינמי. 

בשלב ראשון נכנסו לdm- ע"מ לקנות מוס לשיער של המתולתלת ביננו שבדיוק נגמר.

התקדמנו לכיוון Deák tér תוך ניסיון להתמצא המפה וראינו את שוק חג המולד הראשון לטיול זה. הגענו ל- Erzsébet tér וראינו את הגלגל הענק. משום מה התקשינו למצוא את המקום הנכון. בסופו של דבר לקראת 10:30 הגענו לכיכר, בה מתקיים שוק חג מולד גדול. המשימה הפעם היתה למצוא את פסל האריות ממנו יוצא הסיור. מאחר והכיכר מלאה בדוכנים נדרשנו לזמן עד למציאת הפסל, כך שכאשר הגענו מספר דקות לאחר 10:30 הסיור כבר יצא. 

התחלנו לחשב מסלול מחדש וההחלטה היתה להסתובב באזור ללא מטרה מוגדרת. מה גם שהיינו עייפות למדי. הסתובבנו בין הדוכנים. קנינו לנגוש עם גבינה אותו אכלנו במשותף ולא סיימנו. שמנוני וכבד מידי. נכנסנו למגוון הרשתות והתחלנו בשופינג המתבקש. ירדנו לכיוון הדנובה וצפינו על בודה. החלטנו לחזור לדירה ולשים את הקניות. מהיתרונות של דירה במרכז העניינים. היינו בדירה כחצי שעה והחלטנו על הצטרפות לסיור בבית הכנסת הגדול הסמוך לדירה.

הגענו לקראת 14:30 קנינו כרטיסים ונאמר לנו שיש סיור בעברית אליו רצינו להצטרף. הסיור לא התחיל ובינתיים התחיל סיור באנגלית אותו פספסנו. בסופו של דבר הצטרפנו להסבר באנגלית – אני חושבת שכך נכון יותר לקרוא למוצר שמוצא בבית הכנסת – של השעה 15:30.

בית הכנסת מדהים דומה יותר לכנסיה ובוודאי לא מזכיר את בתי הכנסת שאנו מכירים בארץ. מההסבר כאמור פחות התרשמנו והוא היה שטחי למדי. לאחר הסבר על בית הכנסת יצאנו לסיור קצרצר בחוץ במסגרתו עברנו ליד קברי האחים, גינת ראול ולנברג והערבה הבוכייה. רצינו להיכנס למוזיאון שבמתחם בית הכנסת אולם הוא כבר היה סגור.

משהו ביום הזה לא התארגן לנו מבחינת לוחות הזמנים והדבר אף ילך ויחמיר.

בסביבות 16:30 יצאנו מבית הכנסת, כאשר היו לנו כרטיסים מוזמנים לאופרה לילדים עמי ותמי או בשמה במקום הנזל וגרטל. 

בית האופרה בשיפוצים, וההופעות במתחם אחר שהיה מרוחק מאתנו כעשרים דקות הליכה.

התחלנו ללכת ועצרנו להפסקה של קפה / תה ועוגה בסטארברקס שבתחנת אסטוריה. המשכנו בהליכה ולאחר כרבע שעה הבנתי שאנחנו לא בכיוון הנכון. אם היינו חוזרות ברגל היינו מאחרות, כך שעצרנו מונית לאולם.

נהג המונית דרש מאתנו סכום מופקע, כאשר שילמנו על נסיעה של כעשר דקות קרוב ל-90 שקלים. כנראה אלו חלק "מהחוויות" שצריך לעבור בטיול וטוב שהתקלות הסתכמו בכך.

חלק מהכסף השארתי בחדר ולאחר האירוע עם נהג המונית נשארנו ללא כסף עלינו. באולם נדרשנו להפקיד את המעילים והתיק בתשלום, אבל אפילו את הסכום הפעוט הזה לא היה לנו. בסופו של דבר נכנסנו וכפי שאמרה לנו, הסדרנית בניגוד לכללים, נשארנו עם הציוד עלינו.

האופרה בעיבוד מודרני אין אמא חורגת אלא רק אמא, היער הוא העיר הסואנת. התרגום לשירה מופיע בראש הבמה באנגלית כך שניתן לעקוב אחר ההתרחשויות.

מאד נהנינו חוויה שונה ולא מוכרת לנו.

בשמונה וחצי יצאנו כאשר פתיתי שלג מעטים יורדים עלינו. כאמור היינו ללא כסף כך שאת החזרה לחדר עשינו ברגל. הפעם ללא טעויות ניווט מרחק של כחצי שעה הליכה.

זהו נגמר היום הראשון.

הקור היה סביר, הארגון שלנו קצת פחות אבל סה"כ נהנינו.

יום שני ה- 11.12.17

אז היום כשאנו יודעות כיצד להגיע לנקודת המוצא לסיור החינמי יהיה סיור. יצאנו שוב בסביבות תשע מהדירה מהיציאה שמובילה ישירות ל- Deák tér. התיישבנו לארוחת בוקר בקפה ANNA. קפה, שוקו סלט וטוסט. קצת יקר יחסית לבודפשט אבל טעים. לאחר הארוחה הלכנו לאורך המדרחוב Vaci וראינו אותו מתחיל להתעורר. לקראת עשר חזרנו ל- Vorosmarty Square ונרשמנו לסיור החינמי. עד לתחילתו המשכנו להסתובב בשוק חג המולד שהיה הרבה פחות עמוס מאתמול.

ב-10:30 התכנסו במקום שלושה מדריכים שחילקו את התיירים לשלוש קבוצות הדרכה. אנחנו היינו בקבוצה של אדם. הסיור התחיל בתצפית על בודה – גבעת גלרט, פסל השחרור, הסיטדלה, הארמון וכנסיית מתיאס - תוך קבלת הסבר על ההיסטוריה של הונגריה בכלל ובודפשט בפרט. משם חזרנו אחורה לכיכר Erzsébet tér שם המשיכו ההסברים. פנינו ל- St. Stephen's Basilica קיבלנו הסבר על הבזיליקה והקבורים בה. במקום שוק חג מולד גדול – אנו עוד נחזור אליו. 

חזרנו לאורך דוכני השוק לדנובה. ההסבר עסק הפעם בשפה ההונגרית, מאכלים מקומיים ושתיה אלכוהולית. הילדה התחילה לאבד את סבלנותה. חצינו מפשט לבודה בהליכה על גשר השלשלאות המקסים. אבל ההליכה היתה מהירה ללא עצירות כלל, כך שהיה קושי לצלם או להתרשם מהמקום המרשים. כאן הילדה איבדה זאת כבר לגמרי. 

בהגיענו לצד של בודה בתחתית הפוניקולר עצרנו להפסקה קצרה. את הטיפוס ביצענו בכמה דקות לכיוון הארמון. צפינו הפעם מבודה על פשט – בניין הפרלמנט ו

St. Stephen's Basilic.

בדיוק התחילו חילופי המשמרות בכניסה לארמון הנשיא ואנו צפינו בהם.

משם המשכנו ל- Matthias Church ול- Fisherman's Bastion. 

כאן התפצלו דרכנו. כל אחת תפסה לעצמה פינה אחרת במצודת הדייגים. לאחר שנרגענו שתינו שוטטנו במקום היפה, עלינו לתצפית מהקומה השנייה. צילמנו והצטלמנו. מקום מקסים.

הקור היה כמעט בלתי נסבל כאשר התחזית הציגה ביום זה 14 מעלות. מוזר.

רציתי שניכנס למשהו מתוק בקונדיטוריית רוזוורם אבל היה עמוס וצפוף. התבלטנו האם להיכנס למסעדה של גיימי אוליבר והחלטנו שלא.  במקום זאת הלכנו למוזיאון בית בחולים בסלע. זה בית חולים שהוקם במהלך מלחמת העולם השנייה במערות תת קרקעיות שקיימות בבודה. בשנות ה- 60 הוא הוסב למקום שיכול להתמודד עם פגיעה אטומית. ההדרכה בקבוצה באנגלית מרתקת. במקום מכשור רפואי מתקופת פעילותו של בית החולים ובובות שעווה שממחישות את הפעילות. בהחלט סיור מומלץ ומעשיר.

כשיצאנו מהמקום לאחר השעה 16:00 החל להחשיך. והפעם התזמון היה לטובתנו כך יכולנו לראות את הכנסייה ומצודת הדייגים מוארים בחושך וכן לצפות על פשט המוארת בחשיכה. גם הקור הפך לנסבל יותר. שוב צילמנו והצטלמנו מכל זווית אפשרית. התחלנו לרדת מכיוון מצודת הדייגים דרך רחובות בודה לכיוון גשר השלשלאות. חצינו את הגשר המואר הפעם בנחת עם הפסקות לתצפית וצילומים.

משם פנינו שוב למרכז פשט. ארוחת צהריים מאוחרת מאד אכלנו בופיאנו. נשארנו במסעדה לנוח מעט ולגלוש באינטרנט. לקראת שש יצאנו שוב לעיר. כל האורות דלקו ואנו הסתובבנו במדרחוב ובשוק ב- Vorosmarty Square. המשכנו מעט עם הקניות וצלמנו את התאורה.

משם פנינו לשוק חג המולד בכיכר הבזיליקה. הדוכנים דומים, אולם במרכז הכיכר עץ אשוח ענק מואר באורות אדומים. אחת לעשרים דקות לערך מואר קיר הבזיליקה בתצוגת תלת מימד צבעונית. אווירת חג מולד מדהימה.

החלטנו שוב לטעום ממאכלי הרחוב. קנינו מרק גולש בלחם ותפוחי אדמה. היינו עדיין שבעות מהפסטה בופיאנו, אז רק טעמנו אבל היה כיף אדיר.

לקראת תשע בערב החלו הדוכנים בשוק להיסגר ואנו החלטנו לחזור לדירה.

עברנו ליד הגלידריה שמוכרת גלידה בצורת פרח אבל ויתרנו.

חזרנו לדירה לאחר יום עמוס ביותר.

יום שלישי 12.12.17

היום התחיל בסיור בפרלמנט. כרטיסים לסיור נרכשו מהארץ לשעה 10:00. החלטנו להשתמש בפעם הראשונה בתחבורה הציבורית של העיר וקנינו כרטיס חופשי ל- 24 שעות. הגענו לפרלמנט כ- 45 דקות לפני שעת הסיור, כך שישבנו לשתות משהו בקפיטריה של המקום. בעשר התחיל הסיור שהיה מעניין ביותר. המקום עשיר בארכיטקטורה ואדריכלות. הזהב הוא זהב אמיתי. והמדריכה היתה מצויינת. כאשר שואלים את הילדה מהו הדבר ממנו נהנתה ביותר בטיול בבודפשט מבחינתה זה הסיור בפרלמנט.

משם חצינו לגדות הדנובה וצעדנו לעבר אנדרטת הנעליים. האנדרטה הינה לזכרם של יהודי בודפשט שנורו במהלך מלחמת העולם השנייה וגופותיהם נפלו לדנובה. אבל ההנצחה אינה מזכירה במילה כי מדובר היהודים, אם כי יש שילוט בעברית, והדבר מקומם. המקום צופה על בודה והנוף ממנו מקסים. מבחינתי לפחות מקום מצמרר. יחד עם זאת כמי שהיתה בטיול שורשים בפולין, אציין כי הפולנים מנציחים את השואה וחלקם בה, דבר שלא ניתן לומר על ההונגרים.

חזרנו לכיוון הפרלמנט קנינו כריכים ומאפינס וישבנו בגן שמקיף את הפרלמנט לבוצריים קצר.

התלבטנו מה לעשות, ובסופו של דבר לקחנו חשמלית לאזור קניון west end. במקום חנות דקתלון שרציתי לבקר בה. איתרנו את החנות בקלות, כאשר ברחבה מולה הוצבה חנוכייה גדולה- כן היום נר ראשון של חנוכה. ביצענו רכישה גדולה למדי בחנות ופנינו לקניון. הסתובבנו מעט בקניון שהיה, כמו כמעט כל מקום בעיר, מחומם יתר על המידה ומיצינו.

התלבטנו האם לחכות להדלקת הנרות אם לאו, ומאחר שלא ידענו את שעת ההדלקה, החלטנו לחזור לדירה להניח את הקניות ולהמשיך.

חזרנו לכיוון הדירה, כאשר נכנסו לסופר וקנינו לחם גבינות ועגבניות. אכלנו בדירה והתארגנו לבקשה היחידה של הילדה טרם הנסיעה לטיול – ללכת למרחצאות.

ההחלטה נפלה על Széchényi Spa. חזרנו למטרו ונסענו למרחצאות. משום מה התור לשכירת המגבות התארך מאד בשל תקלה במערכת הממוחשבת שלהם. שכרנו תא הלבשה אחד ושתי מגבות ובשש בערב יצאנו לבריכה. הטמפרטורה בחוץ עמדה על 11 מעלות – חם יחסית לבודפשט בדצמבר בערב, ובמים 27 מעלות. עוד שתי מעלות במים ובכלל היינו חוגגות. שהינו במים כשעה ומחצה. בשלב מסויים התחיל לרדת גשם. למעשה הגשם היחיד שירד עלינו בטיול. במים זו חוויה. בחוץ המגבות נרטבו. לאחר שמיצינו יצאנו מהמים, החלפנו בגדים וחזרנו לאזור הדירה. 

עברנו ב Gozsdu Udvar וראינו שהפיצרייה החדשה של ג'יימי אוליבר נפתחה. נכנסנו למקום עדיין קצת רטובות מהמרחצאות. הזמנו שתי פיצות מצויינות. הילדה אף שתתה יין. כן היא בגיל שכבר מותר. 

עבר עלינו יום מגוון ביותר.

יום רביעי 13.12.17

יום אחרון של השלמות.

התחלנו את הבוקר בארוחת בוקר נחמדה בקפה שפינוזה. הבעלים ישראלי ושוחחנו איתו קצת. הסתובבנו ברובע היהודי. מול הדירה שלנו בית הכנסת רומבאך, שנמצא בשיפוצים. צעדנו לבית הכנסת האורתודוכסי וראינו את המסעדות הכשרות והמכולת הכשרה. הילדה אפילו קנתה במבמה וופל כשרים. 

הלכנו לשוק המקורה והסתובבנו קצת. מראש ידענו שהמקום ממוסחר אבל רצינו בכ"ז לסמן שהיינו.

יצאנו לכיוון גשר החירות והסתכלנו על פסל החרות, גבעת גלרט והסיטדלה. התלבטנו האם לטפס או לא אבל הקור הכריע אותנו והחלטנו לוותר.

קנינו כרטיס נסיעה חד פעמי במטרו והחלפנו שלוש רכבות כאשר הכיוון כיכר הגיבורים.

באחת התחנות קנינו קיורטוש שחלקנו.

כשהגענו לכיכר השמש יצאה. צעדנו בכיכר, צפינו על משטח ההחלקה על הקרח, נכנסנו לאזור הטירה, ישבנו מעט בפארק, והיינו בשוק קטן באזור.

פנינו לשדרות Andrassy Avenue המרשימות וצעדנו לכיוון מרכז העיר. באזור מספר שגרירויות והילדה הפתיעה אותי בזיהוי כל הדגלים.

הגענו למסעדת מנזה וישבנו לצהריים מאוחרים. פעלנו בהתאם להמלצות והזמנו מרק דלעת ומרק שום. הילדה העדיפה את הדלעת ואני את השום כך שהחלוקה היתה הוגנת. הזמנו סלט עוף משותף שהיה כנראה טיפה יותר מידי לשתינו.

הצעתי לילדה שלוש אפשרויות לחזור לאוזר קניון WEST END להדלקת נרות, ללכת לגלריית התלת מימד בעיר או לבקר בתערוכה טיטניק שהציגה בעבר בארץ והיום מציגה בבודפשט. הבחירה נפלה על טיטניק.

לקראת ארבע ועם חשיכה עזבנו את המסעדה. פתאום נדלקו כל האורות ברחוב, יפיפייה. צפינו בחלונות ראווה מיוחדים והגענו לבניין האופרה המרשים. משם חזרנו מעט אחרונה ואיתרנו את חנות הממתקים SUGAR נחמד. קנינו קצת סוכריות גומי והמשכנו לאורך השדרה תוך צפייה בחלונות הראווה האלגנטיים.

הגענו לתערוכה טיטניק שהיתה בסביבות הדירה. רכשנו כרטיסים והתחלנו לסייר, נעזרות בהסברים הכתובים ובמכשיר השמע באנגלית. הסיפור של הטיטניק מרתק וכך גם התערוכה. היינו במקום מעל לשעתיים.

הילדה רצתה כי נעלה לגלגל הענק ביום האחרון של הטיול. המשמעות היתה לחזור ל Erzsébet tér כאשר אנו בקושי עומדות על הרגליים לאחר ההליכות הרבות, ואנו בקרבת הדירה. אז נכנסנו שוב לקוסטה לשתייה אחרונה.

חזרנו לדירה שוב דרך Gozsdu Udvar כאשר במרכזם דלקה חנוכיית עץ גדולה – מרגש.

בדירה התמודדנו עם אריזת הקניות במגבלות של וויז אייר. וכן הצלחנו.

יום חמישי 14.12.17

נהג הסעות לשדה התעופה הוזמן מבעוד מועד וחיכה לנו ב- 4:00 לפנות בוקר ליד הדירה. הירידה עם המזוודה במדרגות בבניין החשוך והישן הטרידה אותי, אולם הסתדרנו. בחוץ היה ערפל שלא ראינו עד כה בבודפשט.

בשדה עברנו את הבידוק, כאשר המזוודה שקלה 200 גרם מעל המותר, כך שלא העירו לנו. ישבנו לכריך ושתיה ופנינו לבידוק הסופי טרם העלייה מטוס. כאן הילדה נבחרה לבידוק נוסף וממש נעלבה. 

הטיסה המריאה בזמן ונחתה בזמן ברובה ישנו.

היה כיף וכיף שהיה