זהו המשכו של הבלוג שלנו על הטיול למקסיקו, טיול עצמאי של 3 שבועות ביולי 2023, בפוסט זה אתאר את חלקו השלישי של הטיול, 7 ימים של טיול מעגלי מקסים ומרתק בחצי האי יוקטן. חצי האי יוקטן Yucatán נמצא בין הים הקריבי למפרץ מקסיקו. בחצי האי נמצאות המדינות המקסיקניות יוקטן, קמפצ'ה, קינטנה רו. אנחנו טיילנו 7 ימים ברכב שכור במסלול מעגלי במדינות קינטנה רו ויוקטן.

מפת המסלול שלנו בחצי האי יוקטן:

אז נתחיל בתיאור ה-Road Trip שלנו

כל התמונות צולמו על ידי במצלמת Sony A6400 עם עדשת 18-135 אך עברו כיווץ באתר https://squoosh.app/ כדי להתאימן להעלאה לאתר.

23.7.2023 Playa del Carmen

טסנו לקנקון מוייהרמוסה בטיסה שהוזמנה מראש באתר האינטרנט של חברת Viva Aerobus. לאחר הנחיתה בקנקון, נסענו בשאטל של חברת ההשכרה  אלאמו נסיעה קצרה עד לסניף אלאמו של שדה התעופה. הייתה לנו הזמנה שבוצעה מראש דרך Rentalcars.com. ביקשנו רכב עם אנדרואיד אוטו והעובד בסניף אלאמו ממש יצא מגדרו כדי לנסות לאתר לנו רכב מתאים שגם יהיה עם תא מטען מספיק גדול כדי להכיל את שתי המזוודות הגדולות והטרולי שלנו. בסופו של דבר נמצאה רנו לוגאן חדשה שענתה לדרישות ואנחנו יצאנו לדרכנו ליעד, פלאיה דל כרמן Playa del Carmen. הגענו למלון שלנוResidence Inn by Marriott Playa del Carmen ואחרי צ'ק אין נסענו לחוף Playa Punta Esmeralda. זו הייתה שעת אחר צהרים מאוחרת ביום ראשון וכביש הגישה לחוף היה מלא במכוניות. אחרי מספר ניסיונות מצאנו חניה וירדנו לחוף לבילוי קצר. ארוחת ערב אכלנו במסעדה איטלקית Perché No הסמוכה למלון.

24.7.2023 טולום, Gran Cenote, קובה, וויאדוליד

אחרי ארוחת בוקר מעולה, יצאנו בנסיעה לכיוון אתר המאיה טולום Tulum. בכניסה לאתר לקחנו מדריך פרטי, מה שאפשר לנו להיכנס ביחד אתו וכך לעקוף את התור הארוך בכניסה וחשוב יותר....לקבל הסברים מלומדים על המבנים השונים באתר שהיה עיר נמל חשובה ואחת מהערים העתיקות האחרונות שננטשו אחרי הכיבוש הספרדי.

 בשל מיקומו היפהפה לחוף ים, זהו אחד מאתרי המאיה הפופולאריים. המבנים שמורים, חוף הים יפהפה ואיגואנות משוטטות בין השבילים. מרשים במיוחד מבנה המקדש El Castillo שהספרדים ראו לראשונה מהים וזיהו כמבצר.

מקדש אל קסטיליו בטולום על רקע הים
איגואנה מסתובבת באתר טולום
חוף הים בטולום
מבט על הים מאתר טולום

אחרי הביקור בטולום נסענו להתרענן בסנוטה Gran Cenote Tulum. זה המקום לתת הסבר קצר על תופעת הסנוטות.

סֵנוֹטֶה Cenote היא פתח בפני השטח למאגר מים תת-קרקעי ובעצם היא בולען שנפער בסלע, המוצף בחלקו במי תהום צלולים מאוד, שמקורם מי גשם שחלחלו באיטיות דרך שכבות הסלע למאגר מי התהום, תהליך שסינן את המים. הסנוטות הידועות ביותר הן בריכות מים גדולות שקוטרן כמה עשרות מטרים, אך מרבית הסנוטות קטנות בהרבה וחבויות בין עצי היער הגשם הטרופי. מקור השם Cenote בשפת המאיה ופירושו: מקום בו ניתן להשיג מים. חלק מהסנוטות היוו אתר חשוב בפולחן הדתי של המאיה. הסנוטות מהוות לעיתים כניסה למערכת מערות תת-קרקעיות מוצפות.

הביקור שלנו ב- Gran Cenote היפה היה כיפי ומרענן.

הגרנד סנוטה שליד טולום

אחרי טבילה בסנוטה הגדולה של טולום, נסענו לכיוון אתר המאיה קובה Coba ועצרנו לאכול ארוחה מקסיקנית קלה טובה ואותנטית ב- La Casa de los Gorditos קרוב לכניסה של קובה. המשכנו לאתר הארכיאולוגי של קובה.

בקובה יש קבוצת מבנים ליד השער וקבוצת מבנים ופירמידה במרחק די רחוק מהשער. לפיכך וגם מכיוון שהיינו די קרובים לשעת הסגירה החלטנו לנצל את שירותי ההסעה הקיימים באתר ושכרנו את שירותיו של נהג אופניים עם עגלה. ישבנו על העגלה שבקדמת האופן ורוכב האופניים הוביל אותנו בשבילי האתר כשהוא עוצר בנקודות עניין. עצרנו כשהוא ראה קופים על העצים, כשראה תולעים יפות עוטפות גזע עץ וליד כל אחד מהמבנים שבאתר וביניהם הפירמידה הגדולה Nohoch Mul, ה-Observatory ומגרש משחקי הכדור.

ה- Observatory באתר המאיה קובה
אתר המאיה קובה - הפירמידה הגדולה Nohoch Mul

אחרי הביקור בקובה, המשכנו בנסיעה לכיוון העיר הקולוניאלית וואידוליד Valladolid שבה היה מלוננו ללילה הקרוב, מלון Casa San Juan.

הגענו למלון ואחרי צ'ק אין הלכנו ברגל למרכז ההיסטורי של העיר, לכיכר Parque Principal Francisco Cantón Rosado  והסתובבנו ברחובות הסמוכים. חזרנו למלון במונית שעצרנו בכיכר הראשית.

כיכר Parque Principal Francisco Cantón Rosado בוויאדוליד

25.7.2023  Chichén Itzá ,Cenote Ik-Kil, Izamal

יעדנו הראשון ביום זה היה אתר המאיה המרשים צ'יצ'ן איצה.  בכניסה לאתר לא חרגנו ממנהגנו המוצלח ולקחנו מדריך פרטי שהעשיר אותנו בידע על האתר. התור בכניסה די ארוך משום שכמו טולום גם צ'יצ'ן איצה הוא אתר מאוד פופולרי אבל לנו היו כרטיסי Skip the Line שרכשנו דרך אתר Tiqets. כדי להמיר את הכרטיסים היה עלינו לגשת לחנות Calendario Maya חנות נסתרת שמצאנו בעזרת המדריך.

בסיור באתר צ'יצ'ן איצה ראינו את המבנים השונים ובהם את מגרש משחקי הכדור ואת הפירמידה הגדולה שהספרדים כינו El Castillo. הפירמידה המרשימה היא מימוש חזותי של לוח השנה של המאיה, לוח מחזורי הנקרא האב (Haab). ההאב הוא מחזור שאורכו 365 יום. הוא מורכב מ-18 חודשים של 20 יום ועוד 5 ימים נפרדים. בפירמידה 9 קומות המחולקות כל אחת ל-2 באמצעות גרם מדרגות שעובר באמצעה של צלע הפירמידה וכך נוצרות 18 טראסות המייצגות את 18 החדשים של שנת המאיה. בכל גרם מדרגות יש 91 מדרגות ובסה"כ בכל 4 גרמי המדרגות בתוספת המדרגה של הטראסה העליונה יש 365 מדרגות כמספר הימים בשנה. פעמיים בשנה, בימים שבהם אורך היום והלילה משתווים (21 במרץ ו-21 בספטמבר), יוצר צל השמש על צלע הפירמידה לכל גובהה את צורת נחש הנוצות, אל המאיה.  

פירמידת אל קסטיליו בצ'יצ'ן איצה

אחרי הביקור ב- Chichén Itzá נסענו להתרענן בסנוטה המקסימה Cenote Ik-Kil, סנוטה מפורסמת ומאוד עמוסה במטיילים.

סנוטה Cenote Ik-Kil

משם נסענו לכיוון מרידה ובדרך עצרנו בעיר הצהובה Izamal. העיר נקראת כך משום שמרבית הבתים במרכז ההיסטורי בנויים צהוב. איסאמאל הייתה מרכז פולחן של המאיה ולכן הספרדים בנו בה מנזר פרנציסקני גדול, Convento de San Antonio de Padua en Izamal. ביקרנו בכיכר הראשית של המרכז ההיסטורי ובחצרו של המנזר הגדול. כנסיית המנזר הייתה סגורה לביקור בשעות הצהריים,  החלטנו שלא להמתין לפתיחתה מחדש ונסענו לביקור בפירמידה הגדולה של Izamal, פירמידת Kinich Kak Moo. התחלנו לטפס על הפירמידה ואז בבת אחת התקדרו השמיים, החלה רוח וירד גשם זלעפות.

המנזר הפרנציסקני ב-Izamal שצבוע צהוב כמו כל בתי העיר

אחרי הביקור בפירמידה המשכנו בנסיעה לעיר הקולוניאלית מרידה, למלון שלנו ל-2 הלילות הבאים, מלון Viva Merida Hotel Boutique. עשינו צ'ק אין במלון והלכנו לכיכר Parque de Santiago הסמוכה כדי לאכול, בכיכר הייתה הופעה חינמית של להקה שניגנה מוזיקה מקומית והייתה אווירה מאוד נחמדה עם הרבה תושבים מקומיים.

26.7.2023  Riu Celestun, Merida

בבוקר יום זה נסענו מערבה לשמורת Reserva de la Biosfera Ría Celestún, השוכנת בלגונה בחופו של מפרץ מקסיקו. מי הלגונה המהווים עירוב של מי מעיינות מתוקים ומי ים מלוחים מושכים ציפורים רבות. בשמורה יש להקות פלמינגו וקורמורנים רבים ויערות של עצי מנגרוב. 

אחרי נסיעה של שעה ורבע ממרידה הגענו ל- Parador Turístico Celestún ועלינו על סירה כדי לשוט בלגונה. במהלך השיט שנמשך כשעה וחצי התקרבנו ללהקות הפלמינגו שחנו באגם, ראינו אינספור קורמורנים על העצים, שטנו בינות לעצי המנגרובים וטבלנו במעיין המים המתוקים Ojo de Agua Baldiosera שמבעבע בלב יער המנגרובים. מומלץ בחום, שמורה מקסימה.

ציפורי פלמינגו בשמורה
ציפורי פלמינגו במעופן
קורמורנים בשמורת Reserva de la Biosfera Ría Celestún
שייט בין עצי המנגרובים של שמורת Reserva de la Biosfera Ría Celestún
מעיין המים המתוקים Ojo de Agua Baldiosera שמבעבע בלב יער המנגרובים של שמורת Reserva de la Biosfera Ría Celestún

חזרנו למרידה, השארנו את הרכב בחניית המלון והלכנו לטייל במרכז ההיסטורי של מרידה. יעדנו הייתה הכיכר הראשית Plaza Grande והמבנים המונומנטליים שסביבה. בצידה המערבי של הכיכר נכנסנו לארמון Palacio Municipal de Mérida וממרפסת הקומה השנייה ראינו תצפית יפה על הכיכר. ביקרנו גם במרכז התרבות הסמוך Olimpo Cultural Center, ראינו בו תערוכת פיסול מודרני מעניינת וממרפסת הקומה השנייה ראינו גם כן תצפית יפה על הכיכר ועל הקתדרלה שבקצה השני.

Palacio Municipal de Mérida
במרכז התרבות Olimpo Cultural Center
נוף כיכר Plaza Grande ממרפסת מרכז התרבות

חצינו את הכיכר, לא לפני שהצטלמנו עם שלט האותיות של מרידה שבמרכזה, ונכנסנו לארמון Palacio de Gobierno הירוק והיפה שבצידה הצפוני, ארמון שנבנה במאה ה-19 עבור המושלים הקולוניאליים ומאכלס היום את משרדי הממשל של מדינת יוקטן. ניתן לבקר בו והכניסה חינם.

החצר הפנימית של ארמון הממשל לארמון Palacio de Gobierno
האולם הגדול בארמון הממשל Palacio de Gobierno

אחר כך ביקרנו גם ב- Museo Casa Montejo שבצידה הדרומי ובקתדרלה שבצידה המזרחי Catedral de San Ildefonso שנבנתה במאה ה-16 מאבני מקדש המאיה שהיה במקום ונהרס.

Museo Casa Montejo

משם הלכנו לכיכר פארק הידלגו. בצמוד לפארק נמצאת כנסיית Iglesia d Jesus שנבנתה גם היא מאבני מקדש מאיה שהיה במקום. הספרדים השמידו את התבליטים שהיו על האבנים אבל פספסו 2 אבנים בקיר המערבי הפונה לכיכר. עמדנו וחיפשנו במבטנו את 2 האבנים האלו בקיר. מקומי שעבר שאל אותנו אם אנחנו מחפשים את 2 האבנים עם תבליטי המאיה ומשענינו בחיוב הראה לנו אותן.

המשכנו להסתובב במרכז ונכנסנו לחנויות של מלאכת יד.

אח"כ המשכנו ללכת לכיוון כיכר Parque Santa Lucia וממנו לשדרת Paseo de Montejo שלאורכה בתי מידות מהמאה ה- 19. הלכנו קצת לאורך השדרה וחזרנו למלון במונית שעצרנו ברחוב.

בשעות הערב המאוחרות נסענו עם הרכב לאחד מסניפי Walmart שבעיר.

27.7.2023 מרידה, אושמאל Uxmal,  Los tres cenotes de Cuzamá

תחילה נסענו כדי לראות את הפסל המרשים Monumento a la patria, אנדרטה למולדת, מונומנט ענק שמתאר באמצעות כ- 300 דמויות את ההיסטוריה של מקסיקו. המונומנט נמצא בהמשכן של שדרות מונטחו ואחרי שחנינו בחניה של סניף מקדונלד הסמוך יצאנו לראות ולהקיף את האנדרטה.

Monumento a la patria, אנדרטה למולדת
Monumento a la patria, אנדרטה למולדת
שדרת Paseo de Montejo

אחרי הביקור באנדרטה נסענו דרומה כשעה וחצי לאתר המאיה היפה Uxmal אושמאל. כהרגלנו, לקחנו בכניסה מדריך פרטי. אושמאל מאוד מרשימה, היא שילוב של פירמידות ענק ותבליטי טיח של צורות גאומטריות על המבנים. העיר ננטשה בשנת 900, התגלתה במאה ה-19 ונחפרה לראשונה רק ב-1929. ראינו את המבנים השונים וביניהם הפירמידה העגולה Casa del Adivino בית הקוסם, "חצר הנזירות" Cuadrangulo de las Monjas הענקית עם המקדשים שסביבה, מגרש משחקי הכדור, בית הצבים שממנו יש תצפית יפה על האתר ועל פירמידת הקוסם, "ארמון המושל" והפירמידה הגדולה. זה בהחלט אחד האתרים המרשימים של תרבות המאיה. 

אושמל - הפירמידה העגולה Casa del Adivino בית הקוסם
דוגמא לעיטורי המבנים
מגרש משחקי הכדור - המנצחים הוקרבו לאלים (ברקע הארמון)
צידה השני של פירמידת הקוסם - מבט מבית בצבים

אחרי הביקור באושמל, יצאנו לנסיעה ארוכה לכיוון וויאדוליד ובדרך תכננו לעבור באזור Homun – Cuzama כדי לבקר בסנוטות באזור.

בחרנו ב-3 הסנוטות של קוסמה Las tres Cenotes de Cuzama, סנוטות מרשימות ומבודדות שנמצאות בלב היער. הגענו לאתר, השארנו את הרכב ויצאנו לדרך על גבי קרונית שנעה על מסילה ונגררת על ידי סוס. המסילה הייתה מסילה בודדת ומדי פעם הגיעה קרונית בכיוון הנגדי. בכל מקרה שכזה, העגלונים היו עוצרים את הסוסים, הנוסעים היו יורדים מהקרונית ואחד מהעגלונים היה מוריד את הקרונית בכוח ידיו מהמסילה ומפנה את הדרך לחברו. אחרי שהקרונית הנגדית עברה החזיר העגלון את הקרונית למסילה.     

3 הסנוטות נמצאות, כל אחת, בתוך מערה כאשר לשתיים מהן יש רק פתח צר שדרכו יורדים בסולם ארוך ולאחת יש פתח חלקי. 3 הסנוטות מדהימות וכמובן שטבלתי ורחצתי בהן.

הסנוטה הראשונה נקראת Chan Ucil והיא בעצם מערת נטיפים. מדהים. השנייה נקראת Chak-Zinik-Che והשלישית BolonChojool.

סנוטה Chak-Zinik-Che
סנוטה BolonChojool
הכניסה בין שורשי העץ לסנוטה Chan Ucil
סנוטה Chan Ucil

הביקור בסנוטות ארך יותר משחשבנו ומצאנו את עצמנו ממשיכים את דרכנו לכיוון וויאדוליד, כשבמהרה חשכה נפלה עלינו. הגענו למלון שלנו בוויאדוליד, HOTEL KOOKAY VALLADOLID בשעת לילה.

28.7.2023 – 29.7.2023 איסלה מוחרס

בבוקר יצאנו לדרכנו לכיוון קנקון כדי לעבור במעבורת לאי איסלה מוחרס. לאחר נסיעה ארוכה שבמהלכה התחיל לרדת גשם זלעפות הגענו לרציף המעבורת של חברת Ultramar ב- Puerto Juarez ועברנו עם המעבורת לאיסלה מוחרס. לאחר שירדנו ברציף הלכנו למלון שלנו שבחוף הצפוני, Privilege Aluxes Adults Only, מלון מעולה, ואחרי צ'ק אין ירדנו לחוף הסמוך כדי לרבוץ על החוף ולראות את השקיעה. מקסים.

השקיעה החוף הצפוני באיסלה מוחרס
בחוף הצפוני של איסלה מוחרס סמוך למלון שלנו

למחרת בבוקר ירדנו לחוף כדי להתרחץ ולבלות ב"בטן-גב" ואחרי בילוי בחוף עברנו לבלות בבריכת המלון. בצהריים פינינו את החדר, השארנו את החפצים בשמירה ושכרנו רכב גולף כדי להקיף בו את האי. נחמד מאוד. כמובן שבנסיעה עצרנו מספר פעמים בנקודות תצפית וגם בנקודה הדרומית של האי Punta Sur.

חזרנו למלון, החזרנו את רכב הגולף ואחרי שהסתובבנו קצת במדרחוב של איסלה מוחרס לקחנו מונית לרציף ולקחנו את המעבורת בחזרה לקנקון.

אחרי ה"נחיתה" ברציף המעבורת בקנקון, נסענו לראות מהרכב את אזור המלונות בקנקון ומשם המשכנו למלון שלנו באותו לילה, NH Cancun Airport. ה- GPS הוביל אותנו לכתובת המלון אך מלון בשם זה לא נמצא, אחרי מספר סיבובים החלטנו להיכנס למלון בשם אחר שנמצא באותה כתובת ואכן מסתבר שזה אותו המלון ששמו הנוסף הוא Avani Cancun Airport.

30.7.2023 – טיסה לניו יורק

נסענו בבוקר לשדה התעופה, החזרנו את הרכב והמראנו בטיסה של חברת JetBlue לשדה התעופה JFK בניו יורק. תם הטיול המהנה והמרתק במקסיקו ולפנינו עוד יומיים בניו יורק לפני החזרה לארץ

לחלק א - מבוא

לחלק ב - מקסיקו סיטי

לחלק ג - צ'יאפס