ביולי 2009 נסענו לטיול משפחתי ראשון בארצות הברית, טיול של 37 ימים שהתמקד במערב ארצות הברית אך כלל גם קפיצה קצרה לניו יורק (בדרך למערב) וקפיצה קטנה לטורנטו וניאגרה (בדרך הביתה). הטיול בוצע בהרכב משפחתי עם 3 ילדים בגילאים 8, 12 ו- 16.

התחלנו את הטיול בניו יורק (לינק לפוסט) ומשם טסנו לסן פרנסיסקו כדי להתחיל טיול במערב במסלול שנמשך במדינת קליפורניה מסן פרנסיסקו ועד סן דייגו (לינק לפוסט) ומשם המשכנו למסלול שארך 15 ימים, מלאס וגאס דרך מדבריות נבאדה, אריזונה ויוטה וצפונה דרך אידהו עד שמורות ילוסטון וגרנד טטון שבמדינת וויומינג.

פוסט זה מתאר את החלק הזה בטיול שכולל בין היתר כמה משמורות הטבע הלאומיות היפות והמפורסמות בארה”ב: פארק לאומי ציון, ברייס קניון, גרנד קניון, פארק לאומי ארצ'ס, פארק לאומי ילוסטון, גרנד טטון ואת עמק המונומנט שנמצא בשמורת האינדיאנים של שבט הנבאחו.

אנסה לשתף אתכם בחוויות, לחלוק אתכם תמונות שצילמתי (כל התמונות בפוסט צולמו על ידי במצלמת Canon PowerShot sx130 IS) ולתת טיפים מנקודת ראותנו, על בסיס הניסיון האישי שלנו.

בחבל ארץ זה של ארצות הברית ישנם עוד מספר פארקים לאומיים יפים כמו קפיטול ריף וקניונלנדס. במסגרת הזמן שהייתה לנו, אי אפשר היה לראות את כולם וכמו בכל טיול, התכנון (והביצוע) כללו ויתורים ופשרות.

החלק הצפוני של המסלול:

החלק הדרומי של המסלול:

תוכן:

לאס וגאס:

הגענו ללאס וגאס בשעות אחה”צ לאחר נסיעה מסן דייגו ועשינו צ'ק אין לחדר במלון אקסקליבר Excalibur שצורתו כטירת אבירים. הספקנו לרדת לעשות סיבוב לילי בסטריפ ליד המלון.

למחרת היום טיילנו בסטריפ בין המלונות וביקרנו בין השאר ב- rainforest cafe שהיה במלון MGM, באקווריום הכרישים של מלון מנדלי ביי, בחנות המגניבה של m&m, עלינו למגדל אייפל של מלון Paris ונכנסנו לראות את מלון Caesars Palace ולטייל ביינות לתעלות של מלון Venice.

לא, זו לא ונציה. זה מלון Venice:

פארק לאומי ציון

למחרת בבוקר יצאנו מוקדם לדרכנו כשפנינו מועדות לפארק לאומי ציון. הגענו לעיירה ספרינגדייל, קיבלנו את החדר במלון Quality Inn At Zion Park ונכנסו עם שאטל כדי לעשות את המסלול הארוך והמאתגר של Angel's Landing שאורכו כ-8 ק”מ. המסלול היה מרשים ולקראת סופו גם קשה אבל הנוף שנשקף לכל אורך הדרך ובעיקר בחלק האחרון שלה היה עוצר נשימה. מבחינתנו זו הייתה גולת הכותרת של ביקורנו בפארק זה. המסלול מומלץ רק לאלו אשר אינם סובלים מפחד גבהים ולאוהבי לכת.

בתמונה רואים את חלק מהשביל המתפתל במעלה הדרך ל Angel's Landing. לקראת הסוף, הדרך היא ממש על שפת המצוק, מלווה בחבלי שרשראות ומחייבת זהירות.

הנוף:

בסוף המסלול חזרנו למלון בספרינגדייל.

למחרת הלכנו ל- Weeping Rock שהיה לטעמי מאכזב עקב זרם מים חלש מאוד ומשם המשכנו למסלול ה- Riverside Walk החביב:

בדרכנו לכיוון היציאה מן הפארק ירדנו מהשאטל לתצפית של Court of the Patriarchs המשקיפה על שלושת הצוקים המרשימים הנקראים אברהם יצחק ויעקב:

אחרי ארוחת צהריים, נסענו לכיון ברייס קניון.

פארק לאומי ברייס קניון

הגענו למלון Ruby's Inn שהיה שייך לרשת Best Western, מלון במיקום מצוין קרוב לקניון. קיבלנו את החדר והלכנו לראות את מופע הרודיאו של שעה 19:00 שהתקיים בסמוך למלון. הרודיאו, ספורט פופולרי במערב ארה”ב, כלל רכיבה על סוסי פרא ועל שוורים.

למחרת בבוקר נסענו לטייל בקניון ברייס. בקניון ברייס יש מספר מסלולים שיורדים לתוך הקניון. אנחנו בחרנו לעשות שילוב של 2 מהיפים שבהם, המסלול המשולב של Queen Gardens ו- Navajo Trail שאורכו 4.6 ק”מ והוא ברמת קושי בינונית. בעוד שבנקודות התצפית ראינו את הפארק מלמעלה, הרי שבמסלול זה התהלכנו בשבילים בתוך הקניון ביינות לצורות היחודיות (הנקראות “הודוס”) הממלאות את הפארק וראינו אותם מקרוב ומנקודת מבט שונה. למי שיש ביכולתו לעשות זאת, אני ממליץ לא לוותר על אחד המסלולים היורדים לקניון. לדעתי חבל להסתפק בתצפיות בלבד.

מפת המסלול של Queens Gardens ו- Navajo Trail:

הירידה לקניון:

לאחר המסלול הזה עברנו ברכב בין כל נקודות התצפית שמשקיפות על הקניון וביניהן Natural Bridge ותצפית Inspiration Point.

הגשר הטבעי בברייס קניון:

הנוף ב- Inspiration Point:

לאחר הטיול בברייס נסענו לפייג' וקיבלנו את החדר במלון Days Inn & Suites Page Lake Powell.

אגם פאוול, סכר גלן וקניון אנטילופ 

הקצנו יום שלם לאזור של פייג' ואגם פאוול.

תחילה נסענו לנקודת המפגש בפייג' שממנה יצא הסיור שלנו, שהוזמן מראש דרך האינטרנט בחברת ANTELOPE CANYON TOURS, לקניון אנטילופ העליון. קניון אטילופ הוא קניון צר מאוד (מה שנקרא slot canyon) שהמים יצרו באדמת אבן החול. הקניון נמצא בתוך שמורת האינדיאנים של שבט הנבאחו ולא ניתן לבקר בו עצמאית אלא רק בסיורים של חברות מקומיות. מכיוון שקראנו שהקניון יפה ביותר בשעה 12:00 בצהריים כאשר קרני השמש חודרות אליו אנכית מרום השמיים, הזמנו סיור לשעה 11:30. הגענו לנקודת המפגש ועלינו ביחד עם מטיילים אחרים על טנדר פתוח. ישבנו ביחד עם האחרים בארגז האחורי של הטנדר ונסענו לכיוון הקניון. הסיור בקניון יפה, מרשים, פוטוגני, ומעניין והסבריו של המדריך מלמדים על צורות הסלע היפות שכל אחת מהן דומה למשהו מסוים אך הוא נמשך לטעמן של הבנות שבמשפחה קצת יותר מדי זמן, משום שבכל נקודה ונקודה הוקדש זמן רב לצילום (ואנחנו לקחנו סיור רגיל ולא סיור שמוקדש לצלמים ויש סיור שכזה).

אני ממליץ לא לוותר על הקניון ולדעתי כדאי להזמין מראש כדי להבטיח מקום בשעה שבה הראות והצילום אופטימליים.

אחרי הקניון נסענו לביקור בסכר גלן שעל נהר הקולורדו. הביקור בסכר היה מעניין וכלל סיור מודרך בתוך מבנה הסכר ומתקניו. מומלץ.

בשעות הערב נסענו למרינה של אגם פאוול, אגם מלאכותי שנוצר בעקבות בנייתו של סכר גלן. הזמנו מראש דרך האינטרנט בחברת Canyon Country שייט באגם ומכיון שרצינו לראות את השקיעה על קירות אבן החול האדומים של האגם הזמנו את השייט לשעה 18:15. השייט נקרא Antelope Canyon Cruise והוא נמשך עד 19:45. מומלץ מאוד.

תמונה מהשייט:

תם לו יום מהנה באזור של העיירה פייג'.

פארק לאומי גרנד קניון

יצאנו בבוקר מפייג' ונסענו תחילה 3.4 ק”מ דרומה לתצפית על פרסת הסוס. מקום זה לא נמצא בתוך פארק לאומי ואפילו לא בפארק מדינה והכניסה אליו חינם אך התצפית פשוט יפה ואסור לוותר עליה. במקום זה נהר הקולורדו עושה פניית פרסה. החננו את הרכב בחניית עפר והלכנו קצת יותר מק”מ בודד עד נקודה שבה עמדנו על המצוק מעל הנהר, מביטים על פרסת הסוס.

משם המשכנו בנסיעה לכיוון גרנד קניון, הפארק הלאומי המפורסם.

הירידה לעומק הקניון של גרנד קניון מצריכה טיול של יומיים ולינה בתוך הקניון. החלטנו לוותר על טיול זה ולהסתפק בתצפיות על הקניון מגדתו הדרומית. ביקרנו בנקודות תצפית שונות החל מ- Dessert View המזרחית ביותר ועד ל- Hopi Point המערבית שבה גם ראינו את השקיעה.

סיימנו את היום בלודג' Yavapai Lodge שנמצא בתוככי הפארק הלאומי.

עמק המונומנט

למחרת יצאנו מגרנד קניון ונסענו לעמק המונומנט שנמצא בשמורת אינדיאנים של שבט הנאבאחו על גבול אריזונה יוטה. הנוף המדהים של המונומנט ואלי מוכר לכל מי שצופה בסרטי קולנוע משום שסרטי קולנוע רבים צולמו בו והוא נוף של צוקי אבן חול עם פסגה שטוחה הנקראים Butte. זהו אחד המקומות היפים שבהם היינו בטיול זה.

הגענו לשמורה ולקחנו בה סיור רכוב בטנדר. הסיור מבוצע על ידי האינדיאנים המקומיים. נוסעים ישובים בארגז האחורי של טנדר פתוח בין הצוקים המרשימים ויורדים מהרכב בנקודות עניין לשמיעת הסברים ולצילום.

סיימנו את היום במלון Holiday Inn Kayenta בקיינטה שעכשיו נקרא Kayenta Monument Valley Inn.

אני ממליץ על טיול בעמק המונומנט (מונומנט ואלי). לדעתנו זה היה אחד המקומות המיוחדים ביותר שבהם ביקרנו בטיול זה.

 פארק לאומי ארצ'ס 

למחרת נסענו צפונה לכיוון הפארק הלאומי קשתות (פארק Arches) שליד העיירה Moab. הפארק מדהים, כולל כ-2,000 קשתות אבן חול וניתן לטייל בו במסלולים רבים, חלקם הגדול מסלולים קצרים. בגלל יחודיות הפארק, אנחנו החלטנו להקדיש לו את מרבית היום ועוד חצי יום למחרת.

ביום הראשון טיילנו במסלולים הבאים:

 • החלונות Windows – מסלול של כשעה שכולל את 2 הקשתות הנקראות Windows ואת ה- Turret Arch. כדי לקבל מושג על גודל הקשתות, שימו לב בצילום של קשתות ה- Windows לאנשים:

 • הקשת הכפולה Double Arch – מסלול של כחצי שעה.
 • קשת Delicate Arch – ניתן לעשות מסלול קצר לנקודת תצפית רחוקה על הקשת. אנחנו בחרנו במסלול ארוך ויפה שמתחיל בנקודת Wolfe Ranch ומגיע לקשת עצמה, מסלול של 3 שעות שעשינו לקראת סוף היום, כדי לראות את הקשת לקראת שקיעה. מומלץ ביותר. זהו מסלול יפה שמביא אותך ממש מתחת לקשת היפה והענקית הזו.

צילום של Delicate Arch. שימו לב לאנשים שעומדים ליד הקשת ותקבלו תחושה על גודלה של הקשת:

סיימנו את היום במלון Holiday Inn Express & Suites Moab בעיירה מואב.

למחרת בבוקר הקדשנו עוד חצי יום לפארק הקשתות וטיילנו במסלולים הבאים:

 • שביל Park Avenue עם קירות הסלע שקיבלו את שמם משום הדמיון לגורדי שחקים – מסלול של כשעה וחצי.

 • השביל המקיף את Balanced Rock – שביל שנמשך כרבע שעה.
 • השביל באזור Devil's Garden עד ל- Landscape Arch. בדרך ראינו עוד 2 קשתות, Tunnel Arch ו- Pine Tree Arch – שביל שנמשך כשעה.

צילום של Landscape Arch:

בסמוך לעיירה מואב נמצא גם פארק לאומי קניונלנדס. אנחנו החלטנו מראש, בשלב התכנון, לוותר עליו, במסגרת הבחירות שעשינו בטיול, ובשעות הצהריים התחלנו בנסיעה לכיוון סולט לייק סיטי.

לאחר נסיעה של כ-4 שעות הגענו למלון Comfort Inn - Woods Cross SLC בצפון סולט לייק סיטי.

חוצים את איידהו

למחרת בבוקר יצאנו לדרכנו מסולט לייק סיטי לעיירה ווסט ילוסטון שבמדינה מונטנה, על גבול מדינת וויאומינג. העיירה ווסט ילוסטון צמודה לפארק הלאומי ילוסטון. זו הייתה נסיעה ארוכה שנמשכה למעלה מ-5 שעות ולכן “שברנו” את הרצף שלה ב-2 נקודות עצירה: מוזיאון תפוחי האדמה של אידהו וליד האשדות המלאכותיים שעל הנהר בעיירה Idaho Falls.

לקראת ערב הגענו לעיירה West Yellowstone ולמלון Comfort Inn, שעכשיו נקרא Yellowstone West Gate Hotel ומכיוון שהיה די קריר, יצאנו מיד לעיירה כדי לקנות בגדים חמים.

פארק לאומי ילוסטון

את היומיים הבאים בילינו בפארק לאומי ילוסטון. לדעתנו זוהי גולת הכותרת של הפארקים הלאומיים במערב. פארק שיש בו הכל, יערות, קניון מרשים, מפלים, בעלי חיים ותופעות טבע וולקניות מרשימות כמו גייזרים ומעיינות חמים עשירים במינרליים.

בפארק יש כביש בצורת הסיפרה 8 שדרכו עוברים בין נקודות העניין השונות ובין נקודות ההתחלה של המסלולים השונים. לכל נקודות העניין יש שבילי גישה נוחים.

העיירה ווסט ילוסטון היא הכניסה המערבית של הפארק והיא ממוקמת לקראת החלק העליון של הלולאה התחתונה שבסיפרה 8, פחות או יותר באמצע הפארק.

ביום הראשון נכנסנו לפארק ונסענו בו מזרחה לאורך נהר Madison ולכיוון צפון מזרח לאורך נהר Gibbon עד אזור Norris. ביקרנו במקומות הבאים:

 • שביל באזור הגייזרים של Monument Geyser Basin
 • שביל באזור הגייזרים של Norris Geyser Basin

משם המשכנו בנסיעה מזרחה בכביש המחבר את 2 הלולאות של הכביש (באמצע צורת ה-8) לאזור הקניון הגדול של ילוסטון ובו ביקרנו במקומות הבאים:

 • תצפית על הקניון מ- Inspiration Point בגדה הצפונית:

 • תצפית על המפל התחתון מ- Lookout Point בגדה הצפונית
 • תצפית על המפל העליון בגדה הצפונית
 • תצפית על המפל התחתון מ Artist Point בגדה הדרומית

 • ירידה בגדה הדרומית (ועלייה חזרה) בשביל הדוד תום, כולל 328 מדרגות שהובילו לתחתית הקניון מול המפל התחתון

משם המשכנו צפונה, נגד כיוון השעון, והשלמנו את הלולאה הצפונית של הכביש. ביקרנו במקומות הבאים:

 • תצפית על מפל Tower עם עמודי הבזלת שלידו
 • תצפית על מפלי Undine
 • השביל באזור המעיינות החמים של Mammoth Hot Springs. האדמה מכוסה מינרלים בצבעים שונים ומעלה אדים. מסביב עצים מתים. נוף מכוכב אחר. אזור שאזור לוותר עליו.

 • ובדרך חזרה דרומה לווסט ילוסטון עצרנו ליד המעיינות החמים של Roaring Mountain.

למחרת טיילנו באזור שנמצא דרומית ל Madison. תחילה לקחנו את הכביש הצדדי לאורך נהר ה Firehole וביקרנו ב- Firehole Falls. משם המשכנו דרומה וביקרנו במקומות הבאים:

 • שביל באזור הגייזרים של Lower Geyser Basin
 • בריכת Fountain Paint Pot
 • שביל באזור הגייזרים של Midway Geyser Basin
 • בריכת ה Grand Prismatic Spring

 • שביל הגייזרים ב Upper Geyser Basin כולל המתנה לשעה הייעודה וצפייה בהתפרצות של הזקן הנאמן Old Faithful (שמתפרץ בתדירות פחות או יותר קבועה).
 • עלינו בשביל המעגלי Observation Point Trail (כמעט 2 ק”מ) לראות תצפית יפה על אזור הגייזרים של Upper Geyser Basin ואת האולד פיית'פול מלמעלה.

האולד פייתפ'ול מתפרץ, מבט מ- Observation Point:

משם המשכנו לכיוון פארק לאומי גרנד טטון. בשעות הלילה הגענו לבקתת העץ ב- Colter Bay Cabins - Grand Teton עייפים אך מלאי חוויות.

לסיכום הפרק של ילוסטון, אפשר לומר שהתרשמנו עמוקות מהפארק. אסור לוותר עליו.

פארק לאומי גרנד טטון

מ- Colter Bay נסענו דרומה לאורך חופו המזרחי של אגם ג'קסון כשלכל אורכה של הדרך נשקף נופו של רכס הגרנד טטון.

הנוף מחופו של אגם ג'קסון:

המשכנו בנסיעה דרומה עד אגם Jenny Lake וחצינו אותו בסירת שרות בכדי לטייל כ-3 שעות בשביל המעגלי ל- Inspiration Point ול- Hidden Falls. במסגרת טיול מעגלי זה, בצענו סטייה קלה והמשכנו הלוך וחזור בחלק מהשביל של Cascade Canyon. המסלול המעגלי הזה מומלץ כדי לחוות את הפארק.

מפת המסלול:

לפנות ערב נסענו ל- Moose Wilson Road בדרומו של הפארק ואכן ראינו שם מקרוב, בהתרגשות גדולה, מספר פרטים של אייל קורא המכונה בארה”ב moose.

את הלילה בילינו במלון Quality Inn & Suites 49'er בג'קסון שנקרא עכשיו 49er Inn & Suites

ג'קסון

בג'קסון ביקרנו ב- Jackson Town Square עם השערים העשויים מקרני איילים ועלינו ברכבל הכיסאות לאתר הסקי Snow King כדי לראות את הנוף וכדי לטייל ביער שמעליו, Teton National Forest.

לאחר הביקור בג'קסון יצאנו לנסיעה של כ-5 שעות לכיוון סולט לייק סיטי ואת הלילה שלפני הטיסה לטורונטו (דרך דאלאס) העברנו במלון Days Inn SLC Airport ליד שדה התעופה של סולט לייק סיטי

תם פרק מרשים ויפה זה בטיולנו. לפני השיבה הבייתה קפצנו לעוד מספר ימים בטורנטו ובניאגרה פולס.