העמק הקדוש וקוסקו היו לב ליבה של ממלכת האינקה. קוסקו נחשבה על ידי האינקה למרכז העולם. בעמק יש עשרות אתרי אינקה ולא ניתן כמובן לראות את כולם. אנחנו התמקדנו בעיקריים שבהם במסגרת טיולנו בעמק הקדוש וביקרנו בפיסאק, צ'נצ'רו, מאראס, מוריי ואיינטיטמבו וכמובן בגולת הכותרת, מאצ'ו פיצ'ו.

כמו ערי אינקה אחרות, פיסאק העתיקה נמצאת במיקום יפה על ההר, חולשת על העמק שמתחתיה. ביקרנו בשרידי עיר האינקה ובשוק של יום ראשון בעיירה שלמרגלותיה. בשוק קנינו מזכרות.

אתר העתיקות של העיר העתיקה של פיסאק:

מורדות ההר היורדים מאתר העיר העתיקה מכוסים בטרסות יפות.

השוק של יום ראשון בעיירה פיסאק:

מפיסאק נסעו לצ'ינצ'רו ושם עלינו במדרגות עד לכיכר המרכזית, שבה נבנתה הכנסיה על חורבות מקדש האינקה, והשקפנו על הטרסות. העיר ידועה במלאכת האריגה שלה.

משם נסענו למוריי Moray, חוות נסיונות חקלאית שבנו האינקה. הטרסות בחווה מיוחדות בצורתן ובעיצובן ובנויות בצורת מעגלים. הפרש הטמפרטורות בין מפלסי הטרסות האלו אפשר לאינקה לגדל גידולים חקלאיים ניסיוניים שונים בכל מפלס ומפלס.

אחרי הביקור במוריי נסענו למאראס Maras, מפעל ליצור מלח מימי האינקה. בריכות האידוי העתיקות מרשימות בהיקפן.

המשכנו בדרכנו לעיר האינקה המרשימה אוינטיטמבו Ollantaytambo אשר הביקור בה היווה השראה למגלה מאצ'ו פיצ'ו, היירם בינגהאם בניסיונותיו לגלות את העיר האבודה.

שרידי העיר מרשימים וכוללים טרסות יפות ושרידי 3 מקדשים.

שימו לב לגודל האבנים במקדש ולסיתות שלהם.

מאתר העיר העתיקה ירדנו לעיירה החדשה הבנויה כולה על שרידי בתים מתקופת האינקה ונכנסנו לבית מקומי. מעניין היה לראות את המגורים בחדר אחד הכולל פינת בישול, פינת שינה, שרקנים (Cuy) המסתובבים בין הרגליים וגולגלות של בני המשפחה שמתו המונחים על המדף.

את הלילה בילינו במלון Casa Andina Private Collection Valle Hotel בעמק הקדוש.

את רכבת הבוקר למאצ'ו פיצ'ו לקחנו מהעיירה אויינטייטמבו Ollantaytambo. הרכבת מזדחלת בעצלתיים בעמק הנהר אורובמבה עד שהיא מגיעה לאגווס קליינטס שהיום נקראת מאצ'ו פיצ'ו פואבלו. העברנו את החפצים למלון El Mapi Hotel ומיד מיהרנו לשאטלים העולים לאתר מאצ'ו פיצ'ו.

מאצ'ו פיצ'ו מדהימה. אל תפספסו אותה. היופי שלה נובע מהשלמות היחסית של השרידים של העיר שלא הוחרבה על ידי הספרדים משום שהספרדים לא ידעו על קיומה ומהמיקום הגיאוגרפי המדהים של העיר.

במאצ'ו פיצ'ו טיילנו בלווית מדריך פרטי. הטיול עם מדריך פרטי באתר זה מוסיף מאוד להבנת האתר ולהנאה ממנו משום שהשילוט באתר בסיסי ולא תמיד קיים.

טיילנו עד לגשר האינקה שממנו ממשיכה דרך האינקה אחרי שהיא עוברת בעיר, באתרי העיר השונים ובמקדשיה: מקדש הקונדור, מקדש המים, מקדש האדמה, מקדש החלונות, מקדש וירקוצ'ה ומקדש השמש. כמו כן ראינו את שעון השמש המפורסם, את מראת המים ועוד ועוד אתרים מעניינים.

רצינו לעלות לעיר שוב בבוקר למחרת כדי לראות את הזריחה משער השמש. בררנו מתי האוטובוס הראשון העולה בהר והתברר שהוא עולה ב 5:30 בבוקר והומלץ לנו להיות בתחנה כבר ב 4:30. כשהגענו ב 4:30 לתחנה ראינו תור ארוך שהיה במקום. נעמדנו בתור ועד 5:30 התור התארך בצורה שלא תיאמן וכלל מאות אנשים. לזכותם של הפרואנים אפשר לומר שהם ערוכים לכך ובמהירות העלו כמות עצומה של אנשים להר בשיירב של מיניבוסים. הזריחה משער השמש הייתה יפה ומשם הלכנו למקדש השמש כדי לראות את קרני השמש חודרות לתוכו.

תמונות נוספות ממאצ'ו פיצ'ו:

תנומה של לאמות על אחת הטרסות:

מקדש החלונות במאצ'ו פיצ'ו:

לאחר יומיים של טיול במאצ'ו פיצ'ו, חזרנו לקוסקו.

לינק לחלק ו': טיול זוגי מרתק בפרו ביולי 2016 - חלק ו'- קוסקו