יומיים וחצי בניו יורק -

זהו המשכו של הבלוג שלנו על הטיול למקסיקו, טיול עצמאי של 3 שבועות ביולי 2023, בפוסט זה אתאר את חלקו הרביעי של הטיול, יומיים וחצי בניו יורק הסואנת והמרתקת בדרך חזרה מקנקון לתל אביב.

זו לנו, לאשתי ולי, הפעם הרביעית המשותפת בניו יורק ולי זו הפעם החמישית, כך שניסינו הפעם גם להשלים ביקור באתרים חדשים יחסית שלא ביקרנו בהם בעבר: SUMMIT One Vanderbilt, The Edge, The Vessel, Little Island.

הפעם, בניגוד ל-3 הפעמים הקודמות שבהן היינו בחודשי הקיץ בעיר ניו יורק, מזג האוויר היה נעים.

הערה: כל התמונות צולמו על ידי במצלמת Sony A6400 עם עדשת 18-135 אך עברו כיווץ באתר https://squoosh.app/ כדי להתאימן להעלאה לאתר.

30.7.2023

אחרי טיסה בחברת JetBlue נחתנו בשדה JFK בניו יורק. לנו הישראלים מוכרים התורים הארוכים בביקורת הדרכונים בכניסה לארה"ב אך הטיסה נחתה בטרמינל שונה מזה של אל על ורוב הנוסעים הלכו לתור של בעלי אזרחות אמריקאית כך שהיינו כמעט היחידים בתור שיועד לבעלי אזרחות זרה ולא חיכינו בתור כלל.

לקחנו מונית למלון שלנו, מלון Riu Plaza New York Times Square  שנמצא ברחוב 46 פינת השדרה השמינית. המלון מעולה ומומלץ. החדר שלנו היה באחת הקומות הגבוהות ונוף מגדלים יפה נשקף מחלון חדרנו.

הנוף מחלון חדרנו במלון

אחרי מנוחה ירדנו לרחוב והלכנו לאורך השדרה השמינית מהמלון ועד לכיכר קולומבוס שבקצה הקרוב של סנטרל פארק. ראינו את אנדרטת קולומבוס ואת אנדרטת Maine National Monument שנמצאת מעבר לכביש בכניסה לסנטרל פארק.

 אחרי מנוחה קלה על ספסל בסנטרל פארק, עברנו לשדרה התשיעית והמשכנו בה לכיוון Lincoln Center Plaza כדי לראות את חזיתו של לינקולן סנטר, מרכז אומנויות הבמה.

Lincoln Center Plaza בלילה

מלינקולן סנטר פלאזה חזרנו לאורך השדרה התשיעית עד למלון. 

 זה מסלול ההליכה שלנו ביום זה:

31.7.2023

לקחנו את הסאבווי לתחנת 86th street וחצינו את סנטרל פארק לרוחבו כדי להגיע למוזיאון המטרופוליטן הענק ששוכן בצמוד לפארק. בכל ביקור שלנו בניו יורק אנחנו מקדישים כחצי יום למוזיאון אחד או שניים, אבל ב"עוונותינו", במוזיאון המטרופוליטן טרם ביקרנו. ובכן, המוזיאון ענקי ומרשים ואי אפשר לבקר אפילו בעשירית ממנו ביום אחד. אנחנו התמקדנו בתערוכה המרשימה של ממצאי הארכיאולוגיה ממצריים העתיקה, בתערוכת הציורים ההולנדיים ובתערוכה היפיפייה של ציורי האימפרסיוניסטים. במקרה התוודענו גם לסדרת ציורי הקיר המרשימים מ- 1930 של הצייר האמריקאי תומאס הארט בנטון  Thomas Hart Benton שנקראת America Today. סדרה של 10 ציורי קיר ששמונה מהם מתארים את החיים באזורים השונים של ארה"ב ועוד שניים מתארים את התיעוש המודרני ואת השפל הכלכלי הגדול.

חזית מוזיאון המטרופוליטן
סקרופג מצרי
קטע מסדרת ציורי הקיר America Today

אחרי מספר שעות במוזיאון המטרופוליטן הלכנו לאורך השדרה החמישית בצמוד לגדר האבן של סנטרל פארק. בצמוד לגדר האבן שלאורך השדרה החמישית נמצאת האנדרטה לחללי מלחמת העולם הראשונה 107th Infantry Memorial. לא ציפינו לראות זאת, אבל מיד אחריה בצדו השני של הכביש נמצא בית כנסת רפורמי ענק ומרשים, Temple Emanu-El, חצינו את הכביש ואחרי שביקשנו מהשומר בכניסה נכנסנו לראותו מבפנים.

בית הכנסת הרפורמי הענק טמפל עמנואל

המשכנו לאורכה של השדרה החמישית עד שהגענו ל- Grand Army Plaza בקצה הדרום מזרחי של סנטרל פארק. בכיכר נמצא פסלו של גנרל שרמן, מצבא האיחוד במלחמת האזרחים האמריקאית.

Grand Army Plaza

בצמוד לכיכר נמצא מלון פלאזה המפורסם שהופיע בסרטים רבים ונכנסנו לראות את הלובי שלו.

המשכנו לאורך השדרה החמישית וראינו בשדרה את חנויות היוקרה, את  קתדרלת פטריק הקדוש St. Patrick's Cathedral ואת הרחבה של מרכז רוקפלר. הגענו למלון ואחרי מנוחה התחלנו את חציו השני של היום.

זה מסלול ההליכה שלנו בבוקר יום זה:

אחרי מנוחה קצרה במלון הלכנו לטיימס סקוור

Times Square

משם המשכנו לפארק ברייאנט Bryant Park המקסים וממנו לתצפית SUMMIT One Vanderbilt. זוהי תצפית מהנה וחדשה יחסית שנפתחה באוקטובר 2021 במגדל One Vanderbilt שגובהו 93 קומות, עם אולם תצפית שרצפתו ותקרתו מראות ועם תאי זכוכית שקופים שבולטים מקיר הבניין ובהם אתה עומד על רצפתו השקופה של התא מעל הרחוב. מומלץ.

אולם המראות בתצפית SUMMIT One Vanderbilt
האמפייר סטייט בילדינג במבט מ-SUMMIT One Vanderbilt

חזרנו ל- Bryant Park שם כבר התחילו להתאסף המונים במדשאה שבמרכז, ממתינים להצגת סרט במסגרת פסטיבל הקרנת הסרטים שהיה שם בלילות הקיץ. 

המשכנו לכיוון המלון ובדרך עברנו שוב בכיכר טיימס.

 זה מסלול ההליכה שלנו בחציו השני של יום זה:

1.8.2023

נסענו בסאבווי עד תחנת 34 St - Penn Station. יצאנו ממנה וראינו את היכל הכדורסל מדיסון סקוור גארדן. משם המשכנו לתצפית המגניבה  Edge, תצפית שנפתחה בסוף שנת 2020, שמשקיפה על צידו המערבי של מנהטן ועל נהר ההדסון. התצפית היא ממרפסת פתוחה בצורת משולש התלויה מקיר הבניין בקומתו ה-100. מומלץ.

המרפסת החיצונית של Edge, מבט מה- Highline
מנהטן ונהר ההדסון בתצפית מה-Edge

ירדנו מה- Edge והלכנו לראות את מבנה המדרגות Vessel שנמצא לידו. ניתן להיכנס לקומת הקרקע של המבנה אך לא לעלות באחת מ-2,500 מדרגותיו משום שהבניין החדש שנפתח ב-2019 נסגר ב- 2021 אחרי שרשרת התאבדויות.

מבנה ה-Vessel
מדרגות ה-Vessel במבט מבפנים - צילום מקומת הכניסה שאליה יש גישה

 עלינו לטיילת ה- High Line והלכנו לאורכה. זו טיילת יפה שנבנתה על הגשרים של מסילת רכבת עילית שיצאה משימוש.

טיילת ה- Highline
קטע נוסף של טיילת ה-Highline, הבניין ברקע הוא ה- Edge

המשכנו בטיילת ה- HighLine עד 14 St. וירדנו לראות את הפארק המלאכותי Little Island שנבנה מעל מי נהר ההדסון על גבי 132 עמודים שכותרתם בצורת עציץ.

הפארק המלאכותי Little Island

זה מסלול ההליכה שלנו מתחנת 34 St - Penn Station ועד Little Island:

אחרי הביקור בפארק נסענו בסאבווי למוזיאון החדש לאמנות עכשווית The New Museum of Contemporary Art, מוזיאון שאמנם מתפרס על מספר קומות אבל הוא מאוד קטן. המוזיאון נועד להציג תערוכות של אמנים לא ידועים והתרשמותנו היא שהוא מציג אמני שוליים ולדעתנו אפשר לוותר על המוזיאון הזה.

The New Museum

פנינו לכיוון Sara D. Roosevelt Park והלכנו לאורכו לכיוון גשר מנהטן. גשר מנהטן Manhattan Bridge הוא גשר תלוי שנחנך ב- 1909, חוצה את איסט ריבר ומחבר את מנהטן וברוקלין. זהו גשר ענק עם ארבעה נתיבי כלי רכב במפלסו העליון, שלושה במפלסו התחתון וארבע מסילות ברזל ואורכו מקצה לקצה 890 מטרים. חצינו את גשר מנהטן ולכל אורכו ניבט מולנו הגשר ה"שכן", גשר ברוקלין.

השער לגשר מנהטן
גורדי השחקים של מנהטן וגשר ברוקלין - מבט מגשר מנהטן

זה מסלול ההליכה שלנו מה- New Museum לברוקלין דרך גשר מנהטן:

מברוקלין לקחנו את הסאבווי בחזרה למלון ומשם נסענו במונית לשדה התעופה ניוארק שממנו המריאה טיסת הלילה שלנו לארץ.