טיול חוויתי מרתק של 4 ימים בדרום ירדן - אפריל 2022

בתחילת אפריל 2022 נסענו, זוג בגילאי 55+, לטיול קצר של 4 ימים בדרום ירדן, בפטרה בירת הממלכה הנבטית הקדומה שהמבנים המפוארים שבה חצובים בסלע אבן החול האדומה, בוואדי ראם ובעקבה. זה היה חו"ל קרוב, קצר, חוויתי ומרתק ללא טיסות.

אז לפני שנתחיל בסיפור, נביט במפה להתמצאות במרחב הגיאוגרפי

את הטיול ארגנו באמצעות שירותיו של מוסעב Mosaab, סוכן תיירות ירדני מקומי שאת פרטיו ואת ההמלצות עליו מצאתי באתר למטייל. מוסעב ארגן לנו את הטיול לפי התכנון שלי ולפי הבקשות שלי, שינה את סדר הימים כדי שנוכל לבקר ב- Petra By Night (מיצג אורקולי בפטרה שמתבצע רק בימים שני, רביעי וחמישי), כלל בתוכנית לפי בקשתי ביקור של יומיים בפטרה וביקור בפטרה הקטנה וכמו כן  טיול 4*4 של 6 שעות (קצת יותר ארוך מהסטנדרטי של 4 שעות) בוואדי רם. כל התקשורת אתו לפני הטיול נעשתה בווטסאפ. הוא הזמין לנו מלונות לפי בחירתנו ושריין את כל הנהגים לטיול.

נסענו לאילת ביום רביעי 6.4 וביום חמישי 7.4 בבוקר התייצבנו במעבר רבין (ערבה) בשעת הפתיחה 8:30. בצד הירדני חיכה לנו נציג של מוסעב וניהל עבורנו את כל תהליך בקרת הדרכונים. מחוץ למסוף הגבול, בצד הירדני, חיכה לנו מוסעב ביחד עם ג'אמל, הנהג שלנו בימים הקרובים בואן יונדאי מרווח.

יצאנו לדרך לנסיעה של כשעתיים לפטרה, בירת הנבטים הקדומה, עיר הסלע האדום שנחשבת לאחד משבעת פלאי עולם החדשים (הרשימה הוכרזה ב- 2007).

בכניסה לפטרה פגשנו את Mamoun, מדריך מקצועי שטייל איתנו 3 שעות בפטרה. הלכנו ממרכז המבקרים בשביל לכיוון הסיק (נקיק הקניון שמוביל לפטרה) ודרך הסיק לכיוון מבנה האוצר (אלחזנה) כשבדרך אנחנו רואים את קבר האובליסק ושרידי מבנים נוספים. קניון הסיק מרשים ביותר ומראה האלחזנה המבצבץ מעבר לסיק מהפנט.

כל התמונות צולמו על ידנו במצלמת  Panasonic Lumix FZ1000 ובסלולרי Galaxy S20 FE.

הסיק
מבנה ה- Treasury מבצבץ בסוף הסיק
מבנה ה- Treasury החצוב בסלע
פתח הסיק - מבט מרחבת בית האוצר אלחזנה

המשכנו ברחוב הראשי של פטרה, רחוב החזיתות Street of Facades לכיוון התיאטרון כשלאורך הדרך חזיתות מרשימות ומונומנטליות של מבנים חצובים בסלע.

Street of Facades - פטרה
פטרה - Street of Facades

ראינו את התיאטרון שכל מושביו חצובים בסלע האדום (לא ניתן להיכנס לתוכו) והמשכנו ברחוב העמודים Colonnaded Street. את הטיול סיימנו במקדש Qasr al Bint.

כאן נפרד מאתנו Mamoun ואנחנו והמשכנו בטיול של כ-3 שעות בשביל  המטפס לג'בל א-דיר כדי לבקר באחד המבנים המונומנטליים של פטרה, המנזר. לכל אורך הדרך ישנם בדואים שמציעים "הסעה" על חמור במעלה השביל. אנחנו ויתרנו על הצעות אלו והעדפנו לעשות זאת בהליכה. הטיול בשביל זה מומלץ ביותר.

השביל המטפס לג'בל א-דיר-מבט כלפי מטה
מבנה המנזר בג'בל א-דיר

חזרנו למרכז המבקרים באותה הדרך. סה"כ הלכנו בפטרה ביחד עם הטיול לאתר ה-Monastery שבג'בל א-דיר וביחד עם הסיור המודרך 14.71 ק"מ במשך 6 שעות ברוטו.

במרכז המבקרים התקשרנו לג'אמל שבא לקחת אותנו למלון. המלון שלנו, Petra Bubble Luxotel camp שכן על גבעה מחוץ לוואדי מוסא. זהו מלון של חדרי בועה או כיפה שקופים. כל חדר כולל 3 בועות מחוברות ביניהן. המלון נקי, מצוין, מצויד ונוח, למעט רעש המפוחים שמזרימים ללא הפסקה אוויר פנימה, רעש מונוטוני שהתרגלנו אליו במהרה.

התארגנו בחדרים ואחרי ארוחת ערב, בשעה 20:00 נפגשנו שוב עם ג'אמל שבא להסיע אותנו שוב למרכז המבקרים של פטרה כדי שנבקר ב- Petra By Night. השביל המוליך ממרכז המבקרים לסיק והסיק עצמו לכל אורכו היו מוארים בעששיות. הלכנו לאורכם עד שהגענו לרחבה שלפני ה- Treasury  (אלחזנה) שהייתה מוארת גם היא בעששיות. ב- 20:30 התחילה הופעה של נגנים בדויים. אנחנו לא התלהבנו, בין השאר משום שציפינו שהמבנה עצמו יהיה מואר ולא רק הרחבה שלפניו. סה"כ הלכנו בערב לאורך הסיק הלוך וחזור כדי לראות את Petra By Night כ-6 ק"מ.

לאחר המופע חזרנו למרכז המבקרים שם המתין לנו ג'אמל כדי להסיענו בחזרה למלון. זה היה סיומו של יום מרתק ועמוס.

למחרת בבוקר ה- 8.4, ביום השני של הטיול, נסענו שוב למרכז המבקרים כדי לטייל בפטרה שוב עצמאית. הגענו למרכז המבקרים ב- 09:00 וקבענו עם ג'אמל שניצור אתו קשר שוב בסביבות השעה 13:00 כדי שיבוא לקחת אותנו. הלכנו דרך הסיק שוב למבנה ה- Treasury, המשכנו לכיוון Street of Facades ומשם טיפסנו לכיוון Aneisho Tomb ויתר קברי המלכים Royal Tombs. ה- Royal Tombs החצובים בסלע מרשימים מאוד.

אחד ממבני המערות החצובים שליד הקברים המלכותיים - שימו לב לשכבות הצבעוניות של הסלע
באזור הקברים המלכותיים
דוכני ממכר מזכרות של הבדואים ליד הקברים המלכותייים

מהשביל המוליך ל- Royal Tombs יש תצפית יפה מלמעלה על התיאטרון ועל רחוב החזיתות.

תצפית על התאטרון החצוב בסלע מלמעלה
תצפית על ה- Street Of Facades

המשכנו בשביל לכל אורכו וחזרנו חזרה למרכז המבקרים בסביבות השעה 12:30. סה"כ הלכנו בבוקר זה בפטרה כ- 8 ק"מ. אחרי ארוחת צהרים קלה במסעדה במרכז המבקרים שלחנו הודעת ווטסאפ לג'אמל שבא תוך דקות לאסוף אותנו ולקח אותנו לפטרה הקטנה.

פטרה הקטנה,  Siq al-Barid, נמצאת מצפון לפטרה. זהו קניון קצר עם מספר מבנים נבטיים מעניינים החצובים בקירותיו. טילנו בקניון לאורכו הלוך וחזור כ-1.5 ק"מ במשך כ- 45 דקות וכשסיימנו את הטיול בקניון פגשנו שוב את הנהג ג'אמל שהמתין לנו.

מבנה נבטי חצוב בפטרה הקטנה
קניון Siq al-Barid (פטרה הקטנה)

משם נסענו עם ג'אמל לכיוון וואדי ראם.

במהלך הנסיעה לוואדי ראם נשבה רוח חזקה והייתה סופת חול. ממש לא ראו ממטר. הגענו למלון בוואדי רם, Wadi Rum UFO Luxotel Camp, מלון בועות באמצע המדבר שמסביבו צוקים יפים ומרשימים. זהו מלון בועות, אלא שהבועות גדולות יותר מאשר אלו שבמלון שליד פטרה, לכל יחידת דיור יש 2 בועות מחוברות והן מחוזקות בשלד קשיח ללא מפוח אוויר. המלון נקי, מאובזר ונוח ומומלץ ביותר.   

ציפינו לראות את השקיעה מהמלון אולם בשל סופת החול נבצר מאתנו לראותה. יחד עם זאת, עם רדת החשכה שככה הסופה ויכולנו ללכת בנחת לבועה הגדולה שמשמשת כחדר אוכל.

בבוקר המחרת, בוקר ה- 9.4, יצאנו בשעה 08:30 לטיול רכוב בטנדר 4*4, ביחד עם הנהג מוחמד, ברחבי השמורה. שמורת ואדי רם היא שמורה מדברית מרהיבה של צוקי אבן חול, קשתות אבן חול טבעיות, דיונות חול וערוצי קניונים.

עצרנו ליד אחת מדיונות החול הגבוהות הרבות שבשמורה וטיפסנו עליה רגלית עד לראשה, כאשר רגלינו שוקעות בחול.

מטפסים על דיונת החול

ראינו ציור קיר נבטי של שיירת גמלים

קבוצת גמלים ליד ציור הקיר הנבטי של שיירת הגמלים
ציור קיר נבטי של שיירת גמלים

טיילנו ברגל בוואדי Um Ishrin

ביקרנו בשרידי ביתו של לורנס איש ערב וטיפסנו על המצוק שמאחורי הבית לתצפית

הנוף מהמצוק שמעל בית לורנס ושרידי הבית בפינה השמאלית התחתונה

בקרנו בגשר הטבעי/קשת הסלע הטבעית המדהימה Um Froth ואני טיפסתי לראשה

על הגשר הטבעי/ קשת הסלע הטבעית Um Froth
הקשת בצילום מהצד השני
צילום מהטיפוס לקשת

חצינו ברגל לכל אורכו את קניון Abu Khashaba הצר והמרשים.

קניון Abu Khashaba

בקרנו בפטריית הסלע הטבעית

עברנו ליד קשת טבעית נוספת שממוקמת בגובה רב בראשו של אחד הצוקים

בקרנו בקניון Lawrence

אחרי 6 שעות יצאנו לכביש החיצוני לשמורה שם בתחנת דלק המתין ג'אמל שהסיע אותנו לעקבה.

המלון שלנו בעקבה היה מלון Al Manara המצוין. נפרדנו מג'אמל אחרי שקבענו אתו לשעה 13:00 למחרת היום, עשינו צ'ק אין ויצאנו להסתובב במרכז עקבה.

מלון Al Manara
מסגד במרכז עקבה

למחרת בבוקר, 10.4, בילינו בחוף הפרטי של המלון ובבריכת המלון. בשעה 13:00 הגיע ג'אמל כדי לקחת אותנו למעבר הגבול.

תמו 4 ימים מרתקים בדרומה של ירדן. עשה חשק לעוד.....

טיפים:

אנחנו ממליצים על סוכן הנסיעות הירדני מוסעב. הוא שירותי, גמיש לשינויים וקשוב לבקשות.

כל שלושת המלונות שהיינו בהם מומלצים, אם כי היתה לנו בעיה קטנה עם המנעול במלון הבועות בוואדי רם (קושי בנעילה, אבל הסתדרנו)

מומלץ לבקר בפטרה יותר מיום אחד.

לדעתנו מומלץ לבקר גם בפטרה הקטנה.

ובוודאי שאנו ממליצים על טיול ה- 6 שעות בוואדי רם.

כחודשיים לפני נסיעתנו היו מגבלות הקורונה בשיאם ונדרשה בדיקת קורונה בישראל לפני מעבר לירדן, בדיקת קורונה בכניסה לירדן, בדיקת קורונה לפני חזרה לישראל (אחרי שהייה של יותר מ-72 שעות) ובדיקת קורונה בכניסה לישראל. למזלנו במועד הנסיעה כמעט כל ההגבלות בוטלו ונאלצנו לבצע רק בדיקת קורונה אחת בכניסה לישראל. מומלץ לא לשכוח לשלם עליה מראש.

לא לשכוח למלא מראש טופס כניסה לירדן ולקבל את קוד ה- QR ולא לשכוח למלא טופס נוסע נכנס לישראל.