הטיול שלנו לאיסלנד – טיול מקיף באי הבראשיתי - חלק ד' - דרום איסלנד, לנדמנלאוגר, איי וסטמן, רייקיאויק וחבל רייקיאנס

זהו חלקו הרביעי של פוסט המתאר טיול מקיף של 18 ימים נטו שטיילנו באופן עצמאי באיסלנד בקיץ 2019.

הלינק לחלק א' - מבוא ומערב איסלנד (אזור הוספל, סנייפלסנס והפיורדים המערביים)

הלינק לחלק ב' – צפון איסלנד ואסקיה

הלינק לחלק ג' – מזרח איסלנד והפיורדים המזרחיים

להלן המשך המסלול החל מהיום ה-13 של הטיול (הערה: כל התמונות, אלא אם צוין אחרת, צולמו במצלמת פאנסוניק FZ1000).

לגונת הקרחונים יוקולסרלון

שמורת סקפטפל ומפל סוורטיפוס

קניון Fjaðrárgljúfur

טיול אופנועי שלג על קרחון Myrdalsjokull

דירהולי ורייניסדראנגר

לנדמנלאוגר ו-Fjallabak

ווסטמנאייאר

מעגל הזהב וטיול סוסים

רייקיאוויק

חבל רייקיאנס

לגונת הקרחונים יוקולסרלון

14.8.2019

התחלנו את היום בנסיעה ללגונת הקרחונים יוקולסרלון Jökulsárlón. היו לנו כרטיסים שהוזמנו מבעוד מועד לשעה 10:20 לשייט בלגונה ברכב אמפיבי. הגענו מוקדם יותר, כמתוכנן, וירדנו לחוף הים שמעבר לגשר, כדי לראות את שברי הקרחון שנסחפו לים. מדי פעם ראינו חתיכת קרחון אחרת נסחפת עם הזרם לים. כמו כן ראינו גם כלבי ים, שוחים להנאתם במים שזרמו מהלגונה לאוקיינוס.

אחרי ההליכה בחוף עשינו את השייט שנמשך כ- 40 דקות. הרכב האמפיבי ירד למים ושייט בין שברי הקרחונים. מקסים, מרהיב ומומלץ ביותר.

משם המשכנו ללגונה הקרחונית Breiðárlón / Fjallsarlon. מהחנייה הלכנו בשביל המעגלי שהגיע עד לחוף הלגונה וחזר משם לחנייה. ראינו שם שברי קרחונים קטנים יותר מאלו שראינו ב- Jökulsárlón.

שמורת סקפטפל ומפל סוורטיפוס

המשכנו בדרכנו לשמורת סקפטפל Skaftafell, שמורה יפה בחורש (יוצא דופן באיסלנד שרובה חסרת עצים). בשמורת Skaftafell עשינו את מסלול S2 המעגלי והקל שאורכו 5.5 ק"מ עד למפל השחור, מפל Svartifoss (מסלול של 2 ק"מ עלייה), משם המשכנו בהליכה לתצפית Sjónarsker שממנה פחות התלהבנו, ומשם לבית החווה Sel עם בתי הדשא שלו ואז בחזרה לחניון לאורך הנהר דרך Lambhagi (כ- 2.5 שעות מעגלי).

מפל סוורטיפוס:

החלטנו לנצל את שעות האור שנותרו לנו והמשכנו בנסיעה מערבה כדי לראות אתרים שתוכננו ליום המחרת. כך רצינו לפנות לנו זמן ביום המחרת לטיול אופנועי השלג. נסענו לכיוון הר השולחן Lómagnúpur עליו עשינו תצפית מהכביש ומשם נסענו לעשות סיבוב רגלי קצר ב"צוקי הגמדים", Dverghamrar, עם תצורות הסלע היפות של עמודי הבזלת.

המשכנו מזרחה כדי לבקר באתר המפורסם של "רצפת הכנסייה" Kirkjugólf, שמונים מטרים רבועים של רצפה שהטבע יצר ממשושי בזלת.

בשעות הערב המאוחרות חזרנו למלון Hotel Skaftafell בפאתי שמורת Skaftafell.

קניון Fjaðrárgljúfur

15.8.2019

יצאנו בבוקר בנסיעה מערבה לכיוון קניון Fjaðrárgljúfur, כשאנחנו עוברים על פני האתרים שבהם ביקרנו בערב יום אתמול. הגענו לקניון המקסים והשארנו את הרכב בחנייה התחתונה שלו המתאימה לכל סוגי הרכב. לקניון קיימת גם חנייה עליונה המתאימה לרכבי 4X4 אבל ממילא השביל מהחניה התחתונה עובר בכל נקודות התצפית היפות ומגיע עד לחלק העליון של הקניון כך שאין כל יתרון ברכב שטח שממילא לא היה לנו. הקניון הצר והמרשים הזה הוא בלי כל צל של ספק אחד האתרים היפים והפוטוגניים באיסלנד. מומלץ ביותר.

צולם במצלמת Samsung Galaxy:

משם המשכנו לכיוון מפל סקוגפוס Skogafoss, עלינו ב-527 המדרגות המטפסות מעל המפל והמשכנו עוד כחצי שעה בהליכה לאורך השביל המתמשך לאורך הנהר ולאורכו עוד מפלים נוספים (מומלץ). לבסוף חזרנו בשביל, ירדנו במדרגות וחזרנו בחזרה לבסיס המפל כדי להתקרב לבריכת המפל העוצמתי והמרשים.

המדרגות העולות מעל המפל:

אחר כך נסענו לכיוון קרחון Sólheimajökull. חנינו ב- Sólheimajökull glacier parking lot ומשם הלכנו בשביל הקצר לתצפית על הקרחון.

טיול אופנועי שלג על קרחון Myrdalsjokull

נסענו לעשות את הטיול באופנועי שלג על קרחון Myrdalsjokull. הייתה לנו הזמנה לשעה 15:00 והגענו לנקודת המפגש כחצי שעה קודם לכן, קיבלנו תדרוך, התלבשנו בביגוד מתאים ויצאנו במשאית מיוחדת במעלה הדרך לקרחון. המשאית הזו היא עם הנעה מיוחדת של 8X8 ומיועדת לנסיעה בכל תוואי שטח כולל על גבי קרחונים. הגענו לקרחון ושם עלינו על אופנועי השלג ועשינו טיול של שעה, חלקו כאשר יורד עלינו שלג, בנסיעה על גבי כיפת הקרחון שמכסה את לוע הר הגעש. לדעתנו, הטיול הזה מומלץ מאוד.

התמונה צולמה ב Samsung Galaxy

דירהולי ורייניסדראנגר

משם נסענו לאזור צוק Dyrhólaey היפה ומשם המשכנו לצוקי Reynisdrangar שבחוף. מהחוף רואים צוקי בזלת שמזדקרים מהמים ועל החוף עצמו ישנו קיר יפה של עמודי משושים שכל התיירים מטפסים עליו כדי להצטלם.

צילום מדירהולי:

צילום מרייניסדראנגר:

את היום סיימנו במלון שלנו ל-2 הלילות הבאים, מלון Hotel Selja שב- Hvolsvöllur. המלון נמצא באמצע דרך עפר רחוק מהיישוב ולא רחוק ממפל Seljalandsfoss שאותו גם רואים מהמלון. זהו מלון מודרני, חדש ומומלץ.

לנדמנלאוגר ו-Fjallabak

16.8.2019

בבוקר אסף אותנו נהג מחברת South Coast Adventure לטיול שהוזמן עוד מהארץ בסופר ג'יפ לשמורת לנדמנלאוגר.

הטיול עבר בחבל Fjallabak היפה. חצינו נהר והגענו למפל יפה שנקרא מפל ללא שם....

משם המשכנו בנסיעת שטח בין ההרים והגבעות היפות של Fjallabak עד שהגענו ל- Landmannalaugar. ב- Landmannalaugar עשינו מסלול hiking מעגלי יפה של כ-3.5 שעות שטיפס על הגבעות וחצה את שדה הלבה.

אחרי הטיול הרגלי התחלנו בנסיעה חזרה. בדרך עברנו באתרי טבע נוספים בחבל Fjallabak. עלינו עם הרכב על לוע הר הגעש Hnausapollur ומראה מקסים נגלה לעינינו.

המשכנו עם הרכב לתצפית מגדת הקניון על קניון ומפלי Sigoldugljufur. קניון Sigoldugljufur מרהיב ביופיו ושרשרת מפלים יורדת בו. הרוח שנשבה הייתה כה עוצמתית עד שנאלצנו להתאמץ ללכת ישר.

קניון Sigoldugljufur:

תחנתנו האחרונה הייתה מפל Sigoldufoss ליד תחנת הכוח.

משם המשכנו בנסיעה חזרה למלון ואחרי ארוחה בעיירה Hvolsvöllur, נסענו לבקר במפל Seljalandsfoss היפה, מפל מפורסם ששביל הליכה מוליך אל מאחוריו.

בלילה שהינו, זה הלילה השני, במלון Hotel Selja

ווסטמנאייאר

17.8.2019

יצאנו בנסיעה לרציף המעבורת כדי להפליג לאיי ווסטמן, Vestmannaeyjar. את המעבורת הזמנו מראש עוד בארץ. אחרי שייט של 40 דקות הגענו לנמל באי היימאי Heimaey , הגדול מבין איי הארכיפלג.

יצאנו מהמעבורת ונסענו לכיוון חרוט האפר הוולקני Eldfell שנוצר בהתפרצות הגדולה של 1973. עלינו לפסגת החרוט בשביל הקצר והתלול ומהפסגה ראינו נוף מרהיב של האי. מומלץ מאוד.

חרוט האפר:

הנוף מפסגת הר האפר:

חזרנו לנמל ויצאנו לשייט מרהיב בין איי הארכיפלג, מומלץ. במהלך השייט נכנסים עם הספינה למערות בסלע, רואים תצורות סלע יפות ושומעים סיפורים על החיים באי ועל ההתפרצות של 1973 מפי המדריכה המקומית.

תמונות מהשייט:

אחרי השייט נסענו כ-10 דקות לדרום האי למקום שנקרא Stórhöfði ובו צריף מצפור על ציפורי הפאפין Puffin Lookout. היה נחמד, אולם חווית הפאפינים שלנו הייתה הרבה יותר טובה בצוקי Látrabjarg שבפיורדים המערביים.

ב- Stórhöfði הלכנו גם תחת רוח מאוד חזקה בשביל המעגלי מסביב למגדלור שעל המצוק וזה המקום לציין שהמקום נחשב כמקום היבשתי עם הרוחות החזקות ביותר בכל יבשת אירופה.

משם נסענו חזרה לכיוון הנמל כדי לבקר באזור Skansinn, באזור זה היה המבצר העתיק של האי וישנם שם מספר בתים עתיקים. זרם הלבה של ההתפרצות שהחריבה ב-1973 חלק ניכר מבתי האי היגיע עד אזור זה וראינו את בריכת המים שזרם הלבה ממש כיסה אותה ונעצר עליה.

לצערנו לא נותר לנו זמן כדי לבקר במוזיאון אלדהיימאר Eldheimar המתעד את השרידים של אותה התפרצות. עלינו על המעבורת בדרכנו חזרה ל"יבשת" של איסלנד ונסענו לכיוון המלון שלנו לאותו לילה, מלון Hotel Kanslarinn שבעיירה Hella. המלון נראה לנו קצת מוזר משום שלא הייתה לו קבלה והכניסה אליו והקבלה התבצעו דרך המסעדה הצמודה. המלון ממש צמוד לכביש 1, הכביש הראשי, אך לא סבלנו מרעש ובסך הכל הוא היה בסדר גמור.

לדעתנו איי ווסטמן הם אחד הפנינים של הטיול. מאוד מומלץ לבקר בהם.

מעגל הזהב וטיול סוסים

18.8.2019

את הבוקר הקדשנו לאתרים העיקריים של מעגל הזהב. האתר הראשון שבו ביקרנו היה אתר גייזר Geysir המפורסם שנתן לתופעה הגיאותרמית את שמה. באתר גייזר ישנם מספר גייזרים, אחד מהם נקרא גייזר והתפרצויותיו כבר לא סדירות, כך שאת התמונות מצלמים בהתפרצויות של הגייזר השכן Strokkur שמתפרץ בצורה סדירה כמעט כל 5 דקות. טיילנו בשביל מעגלי בין הגייזרים השונים. זהו אתר יפה ומעניין אם כי מניסיוננו, אתרי הגייזרים של פארק ילוסטון במדינת וויואמינג שבארצות הברית מרשימים הרבה יותר.

התפרצות של הגייזר Strokkur:

אחר כך נסענו למפל Gullfoss, מפל יפה, מדהים בעוצמתו ומרשים מאוד. הלכנו במסלול של כחצי שעה בשביל התחתון היורד קרוב למפל ובשביל העליון לנקודות התצפית. אסור להפסיד.

החלטנו לוותר על מכתש Kerid, אתר נוסף במעגל הזהב, גם מפאת קוצר הזמן וגם משום שראינו כבר הרבה מכתשים מרשימים אחרים ונסענו לחוות הסוסים Eldhestar כדי לעשות טיול סוסים קצר שהוזמן מראש יום קודם. עלינו על הסוסים ובליווי מדריכה חביבה טיילנו על גבי הסוסים בשבילים ובשדות הקרובים לחווה (מומלץ מאוד). לחווה ישנם גם טיולי סוסים ארוכים יותר של מספר ימים.

סוסים בשדה ליד החווה, צולם ב Samsung Galaxy

אחרי טיול הסוסים, נסענו לפארק הלאומי ת'ינגווליר Þingvellir שבו עובר קו השבר בין 2 הלוחות הטקטוניים החוצים את איסלנד, הלוח הצפון אמריקאי והלוח האירו-אסיאתי. טיילנו בשביל ממרכז המבקרים דרך הסדק שבין הלוחות (Almannagjá) ועד סלע החוק (Lögberg), היכן שהתכנסה אסיפת המחוקקים הקדומה, האלת'ינגי, של איסלנד. משם המשכנו למפל Öxarárfoss Waterfall. אחר כך הלכנו לראות את כנסיית העץ Þingvallakirkja ומשם בחזרה לחנייה.

מפל Öxarárfoss:

כנסיית Þingvallakirkja:

משם נסענו לרייקיאויק למלון City Park Hotel ארוחת ערב אכלנו באחת המסעדות הסמוכות למלון.

רייקיאוויק

19.8.2019

את חצי היום הראשון, שהיה שמשי, הקדשנו לבירה ריקייאויק. השארנו את הרכב בחניון ליד הטיילת והלכנו לראות את פסל הסירה המפורסם, Sólfarið or the Sun Voyager.

משם המשכנו ברגל לכיוון הכנסייה המפורסמת Hallgrímskirkja Church ועלינו במעלית לראש מגדל הפעמונים שלה. התצפית, מראש מגדל הכנסייה, על הגגות הצבעוניים של רייקיאויק יפה מאוד ומהמגדל רואים היטב גם את אולם הקונצרטים הארפה.

בצמוד לכנסייה, מעבר לכביש ומאחורי קירות אבן, שוכן גן הפסלים Einar Jónsson Sculpture Garden. נכנסנו לביקור קצר בגן הפסלים הזה.

משם שמנו פעמנו לכיוון בית העירייה המודרני השוכן ליד האגם המלאכותי Tjörnin City Pond. ביקרנו בבית העירייה וראינו שם דגם גדול של מפת איסלנד שנתן לנו מבט רטרוספקטיבי של כל המקומות שביקרנו בהם בטיול.

משם המשכנו לכיוון אולם הקונצרטים הארפה העשוי מתכת וזכוכית Harpa Concert Hall. ראינו את המבנה המודרני המרשים מבחוץ ונכנסו לראותו מפנים.

.

חבל רייקיאנס

בצהריים יצאנו בדרכנו דרומה לרייקיאויק לחבל Reykjanes בפינה הדרום מערבית של איסלנד. תחנתנו הראשונה הייתה אתר נוסף שבו רואים את היפרדות הלוחות הטקטוניים, ה"גשר בין יבשות" Bridge between Continents.

אחרי ביקור באתר זה נסענו לביקור באתר מעינות הגופרית Gunnuhver

לסיום הטיול, נסענו לביקור ורחצה מפנקת בלגונה הכחולה המפורסמת. שהינו בלגונה הכחולה עד לשעת סגירתה, מה שאפשר את הצילום הזה שבו היא ריקה מאדם.

הלגונה הכחולה, צילום ב Samsubg Galaxy

את הלילה בילינו שוב במלון Tjarna Hotel Keflavik Airport שבקפלאויק, אותו מלון בו שהינו בלילה הראשון.

20.8.2019

קמנו בשעה מאוד מוקדמת ולמזלנו, המלון אפשר לנו, בתיאום מראש שנעשה בערב הקודם, לקחת בבוקר מהמטבח באופן עצמאי את ארוחת הבוקר. בשעה מאוד מוקדמת יצאנו לדרכנו הקצרה לשדה התעופה והחזרנו את הרכב. להפתעתנו התברר לנו שהטרמינל מאוד קרוב ואין צורך להמתין לשאטל. הלכנו ברגל לטרמינל והמראנו בחזרה לארץ דרך לונדון.

תם טיול הטבע המקסים שלנו באי הצפוני.