ביולי 2009 נסענו לטיול משפחתי ראשון בארצות הברית, טיול של 37 ימים שהתמקד במערב ארצות הברית אך כלל גם קפיצה קצרה לניו יורק (בדרך למערב) וקפיצה קטנה לטורנטו וניאגרה (בדרך הביתה). הטיול בוצע בהרכב משפחתי עם 3 ילדים בגילאים 8, 12 ו- 16.

פוסט זה מתאר את חלקו של הטיול שלנו בקליפורניה. אנסה לשתף אתכם בחוויות, לחלוק אתכם תמונות שצילמתי (כל התמונות בפוסט צולמו על ידי במצלמת Canon PowerShot sx130 IS) ולתת טיפים מנקודת ראותנו, על בסיס הניסיון האישי שלנו.

המסלול התחיל בסן פרנסיסקו המשיך לפארק הלאומי יוסמיטי ומשם חזר לאזור החוף במונטרי וממנו דרומה ללוס אנג'לס ולסן דייגו. סה”כ 13 ימים של מסלול מגוון שכלל הרבה טבע, מפגש עם בע”ח, עיירות וערים גדולות.

מצ”ב המסלול בקליפורניה:

תוכן:

סן פרנסיסקו:

נחתנו בסן פרנסיסקו בטיסת אמריקן איירלינס בשעת צהריים ולקחנו את הרכב השכור שהזמנו מהארץ דרך אופרן בחברת אלאמו. הזמנו מיניואן של 7 מקומות ובשדה בסן פרנסיסקו הציעו לנו לקחת טויוטה סיינה, מה שבדיעבד התברר כבחירה מוצלחת מאוד, ואן גדול ומרווח עם מקום למזוודות.

הגענו למלון שהוזמן מראש באינטרנט, BUENA VISTA MOTOR INN קיבלנו את החדר המשפחתי והשארנו את הרכב בחנייה הפרטית. המלון ממוקם ברחוב לומברד. זהו הרחוב המפורסם עם הפיתולים אך החלק המפורסם הוא רק חלק קטן ברחוב ארוך זה.

סן פרנסיסקו מקסימה וכל כך שונה מניו יורק. והטיול בה הוא חוויה.

לאחר שהתארגנו במלון נסענו בתחבורה ציבורית לטייל ברובע הסיני.

למחרת ירדנו ל Pier 39 לראות את אריות הים. התלהבנו לראות עשרות אריות ים הרובצים על המזחים.

טיילנו באזור המזח ולקחנו את השייט המעגלי למפרץ שעבר בין השאר מתחת לגשר שער הזהב ומסביב לאי אלקטרז.

תמונות מהשייט: גשר שער הזהב ומבט על העיר מהספינה, בצד ימין של התמונה מגדל קויט על גבעת הטלגרף בו נבקר בהמשך טיולנו באחד הימים הבאים.

משם המשכנו למרכז המסחרי Cannery שב- Fisherman's Wharf (רציף הדייגים) ומשם ולביקור בספינת המפרשים בלקלוטה Balclutha במזח הייד.

משם הלכנו לתחנת החשמלית המפורסמת של סן פרנסיסקו ונסענו בחשמלית הפתוחה במעלה הדרך (חוויה נחמדה) עד לאזור המפורסם של רחוב לומברד הידוע בשל פיתוליו היפים.

את היום העמוס והמרתק סיימנו בהעפלה לתצפית יפה בראש מגדל קויט (שגובהו 64 מטרים) בגבעת הטלגרף.

את בוקר המחרת התחלנו בנסיעה עם הרכב לגשר שער הזהב. עצרנו בנקודת התצפית על הגשר שכמובן היה מכוסה ערפילים

ומשם המשכנו למוזיאון האקספלורטוריום, מוזיאון מדע אינטרקטיבי, מרשים ומהנה שהיה ממוקם באותה שנה בהיכל האומניות היפות (ב 2013 הוא הועבר ל Piers 15 ,17). מומלץ.

לאחר ביקור מהנה במוזיאון נסענו למיור וודס Muir Woods National Monument. זהו יער של עצי Redwood שהם סוג של עצי סקוויה, גבוהים יותר מהסקויה הענקית שביוסמיטי אך פחות רחבים. שמם ניתן להם בשל הגוון האדום של הגזע שלהם.

בבוקר המחרת נסענו לטייל בגן היפני שב- Golden Gate Park, גן מרשים ויפה שכיף להסתובב בו.

ומשם לתצפית על העיר מגבעות הטוין פיקס Twin Peaks. לאחר התצפית נסענו לכיוון יוסמיטי ואת הלילה העברנו בחדר משפחתי במלון Cedar Lodge ב- El Portal, כ-30 דקות נסיעה מהפארק.

פארק לאומי יוסמיטי

התעוררנו לבוקר ראשון של טיול בשמורת יוסמיטי המפורסמת. נסענו לשמורה ורכשנו כרטיס כניסה שנתי לכל שמורות הטבע הלאומיות בארה”ב. מניסיוננו, אם מתכוונים להיות ב-3 שמורות או יותר, הכרטיס השנתי כדאי כלכלית. (אנחנו בטיול זה למערב ארה”ב היינו ב-7 שמורות טבע לאומיות, אחת מהן, יוסמיטי, בקליפורניה).

נכנסנו לשמורה והתחלנו לטפס במסלול (כ-3 שעות הלוך וחזור) למפל וורנל העוצמתי והיפה. השביל טיפס וטיפס עד שהיגיע לבסיס המפל וכמובן שהמשכנו במעלה שביל ה- Mist Trail, שנקרא כך משום שהוא עפוף רסיסי מים, עד למרפסת התצפית שבראש המפל.

מפל וורנל:

משם נסענו למפל יוסמיטי המפורסם, שגובהו 739 מטרים והוא בעצם 3 מפלים שנופלים ברצף. הזרימה במפל זה בקיץ 2009 הייתה מאכזבת. הטיול לבסיס המפל קצר ולקח כ-30 דקות.

המשכנו לנסוע בעמק לטיול האחרון של אותו יום במפלי בירדלויל היפים (כ-20 דקות הליכה).

לכל אורך הדרך, נשקף נוף העמק הקרחוני היפה עם המצוקים מצידיו.

עמק יוסמיטי:

ביום המחרת נסענו ל- Wawona משם לקחנו אוטובוס לחורשת Mariposa שנמצאת בשמורת יוסמיטי, סיירנו בחורשת עצי הסקויה הענקית בינות לעצי הענק הרחבים (כ- 3 שעות). ראינו גם את העץ המפורסם שבגזעו חצובה מנהרה (עץ שהתמוטט ומת לאחרונה).

ומשם מסענו לתצפית היפה של גלשייר פוינט Glacier Point ממנה משקיפים על הר חצי כיפה Half Dome ומשם לתצפית היפה על העמק מ- Tunnel View.

הר Half Dome בתצפית מ Glacier Point:

את הלילה העברנו במלון Comfort Inn Mariposa בחדר משפחתי.

גילרוי – קניות בדרך

זהו, הסתיים הפרק של שמורת יוסמיטי היפה . זה היה הזמן לחזור לקו החוף. אז למחרת בבוקר קמנו ונסענו מערבה לכיוון מונטרי. בדרך עצרנו באאוטלט שבגילרוי לקניות, אאוטלט מרשת Premium Outlets שלה מרכזי קניות בכל רחבי ארה”ב. מומלץ להרשם כחבר VIP באתר הרשת עוד לפני הנסיעה משום שהרישום הוא בחינם ולאחר הרישום מקבלים קופונים שונים במייל.

מונטרי

לאחר הקניות באאוטלט המשכנו למונטרי לביקור באקווריום היפה ובטיילת רציף הדייגים Fisherman's Wharf.

בלילה התאכסנו במלון Comfort Inn Monterey בחדר משפחתי.

דרך 17 המייל

בבוקר המחרת יצאנו לדרכנו דרומה לכיוון לוס אנג'לס כאשר התכנון היה לעשות את כביש מספר 1, כביש החוף המפורסם של קליפורניה, בקטע שממונטרי ועד לוס אנג'לס, במשך 2 ימים עם עצירות באתרים ובמקומות נבחרים בדרך. מקום הלינה בלילה הבא היה בסן סימיון.

התחלנו את היום בנסיעה בדרך 17 המייל היפה. הדרך עוברת בין האוקינוס לבין בתי העשירים של שכונות Pacific Grove ו-Pebble Beach ולאורכה נקודות תצפית. לדעתנו מומלץ לבקר במקום זה.

בתמונה עץ ה- Lone Cypress המפורסם שהפך לסמלה של דרך 17 המייל.

שמורת מדינה פוינט לובוס

לאחר הטיול בדרך 17 המייל המשכנו לשמורת המדינה Point Lobos State Natural Reserve פוינט לובוס. זו אמנם רק שמורת מדינה ולא שמורה לאומית אבל היא יפה מאוד ומומלץ לא לוותר עליה. בשמורה מסלולי טיול קלילים וקצרים לאורך החוף בינות למפרצים קטנים ומול איים קטנים הפזורים במיים.

משם המשכנו דרומה בכביש מספר 1.

אחד המפרצים שבשמורה:

שמורת מדינה ג'וליה פיפר ברנס 

שמורת המדינה Julia Pfeiffer Burns State Park היא שמורה יפה בצמוד לכביש מספר 1 שטיול קצר בה הביא אותנו למפל יפה שנשפך לאוקינוס. זו נקודת עצירה נחמדה וקצרה לאורך כביש 1 אך אם לחוצים בזמן ניתן לוותר עליה.

פיידרס בלנקס

מכאן המשכנו דרומה לכיוון סן סימיון ולפני הגעה למלון עצרנו במושבת פילי הים פיידרס בלנקס Piedras Blancas Elephant Seal Rookery. זהו חוף המשמש מושבה לפילי ים וממש ראינו בו להקה של פילי ים נחה על החול מטרים ספורים מאתנו. ראינו אותם מתנועעים והולכים על החול והמצלמה לא הפסיקה לתקתק. החוויה מומלצת לילדים וגם למבוגרים. לא לוותר!

סיימנו את היום במושבת פילי הים ונסענו למלון קורטסי אין בסן סימיון שם שהינו ביחידה משפחתית.

טירת הרסט

טירת הרסט נבנתה ע”י איל העיתונות הרסט ושימשה כמקום מגוריו עד שנות ה-50 של המאה ה-20. זו טירה מצועצעת, עירוב של סגנונות, קיטשית….הכל נכון אבל זאת גם טירה מרתקת. לנו היו כרטיסים שהוזמנו מראש באינטרנט לסיור בוקר בטירה וכולנו מאוד התרשמנו מהיופי שלה ומהעיצוב שלה.

תמונות מהבריכה החיצונית ומהבריכה הפנימית שבטירה:

סולבנג'

אחרי הביקור בטירה במשכנו דרומה. עצרנו בעיירה מורו ביי, טיילנו ברציף והשקפנו על הצוק הגדול הבולט מהים. משם המשכנו לתחנה הבאה בטיולנו, סולבנג', עיירה דנית מקסימה ששמרה על צביונה המקורי הדני. יש בה תחנות רוח, מאפיות דניות מסורתיות ובתי עץ מסורתיים ונחמד מאוד להסתובב בנחת ברחובותיה. ההרגשה היא שנמצאים שוב בצפון אירופה ולא בארה”ב.

מסולבנג' נסענו לכיוון לוס אנג'לס. בדרך עשינו סיבוב ברכב ברחובות סנטה ברברה אך החלטנו לוותר על טיול רגלי בה.

לפנות ערב הגענו למלון שבו שהינו בלילות הבאים: Holiday Inn Express Hotel & Suites HOLLYWOOD WALK OF FAME, מלון מעולה שנמצא ממש צמוד לשדרת הכוכבים של הוליווד וקיבלנו סויטה משפחתית.

לוס אנג'לס

בערב ההגעה טיילנו באזור המלון ואת יום המחרת הקדשנו לאולפני יוניברסל. באחד הימים הבאים טיילנו גם באתריה ובשכונותיה של העיר.

אולפני יוניברסל

למחרת התחלנו ב-3 ימים מרתקים של בילוי בלוס אנג'לס. את היום הראשון הקדשנו במלואו לביקור באולפני יוניברסל. היו לנו כרטיסי Front of the Line Pass שהוזמנו מראש באינטרנט, מה שאיפשר לנו להנות מהאטרקציות ומהמתקנים הכיפיים שוב ושוב ללא המתנה ארוכה בתור. במיוחד זכורים לנו סיור האולפנים ברכבת, מתקן פארק היורה, מתקן הסימפסונים המדמה בצורה מדהימה רכבת הרים מטורפת והופעות הפעלולים והאקשן.

תמונה ממופע האקשן:

iFly הוליווד

לאחר יום של כיף באולפני יוניברסל הסתובבנו בערב בינות לחנויות ולמסעדות של Universal Studios CityWalk הסמוך ועשינו (הבנים שבחבורה) את מתקן ה- iFly המדהים שנמצא במקום זה. זוהי מנהרת רוח אנכית שאתה נכנס אליה לבוש בחליפה מיוחדת ובקסדה ופשוט עף (תחת השגחת מדריך). בסוף החוויה מקבלים DVD ותמונות של החוויה. המתקן מתאים לבני נוער ולילדים הרפתקנים. בני בן ה-8 עשה אותו ונהנה.

טיול בעיר לוס אנג'לס

ביקרנו באתריה השונים של הוליווד: תיאטרון קודאק שבו נערכים טקסי האוסקר והתיאטרון הסיני המפורסם וחיפשנו כוכבים מפורסמים המוטבעים על מרצפות השדרה. לפעמים מוטבעים על אבני השדרה גם טביעות רגליים וידיים של כוכבי הוליווד.

התאטרון הסיני:

טביעות ידיים ונעליים של כוכבי הארי פוטר:

לאחר מכן עשינו סיור בטרולי (מיניבוס) בשכונת בוורלי הילס, סיור שעובר בין בתי השכונה וביניהם בתיהם של מפורסמים.

את היום סיימנו בנסיעה לחוף וניס המפורסם ובטיול לאורך החוף.

כדי לקצר מרחקים ולחסוך זמן נסיעה ופקקים לבילוי של יום המחרת בדיסנילנד, עברנו בסופו של אותו יום למלון Howard Johnson Plaza Hotel Anaheim שנמצא באנהיים, סמוך לדיסנילנד.

דיסנילנד

למחרת בילינו יום שלם בדיסנילנד קליפורניה. כדי לנצל עד תום את זמן השהות בפארק השתמשנו במנגנון ה- fastpass של דיסנילנד שאינו כרוך בתשלום נוסף. בשיטה זו אתה מחתים את הכרטיס ליד האטרקציה הרצויה ומקבל חלון זמן חדש שבו תוכל להיכנס לאטרקציה בתור המהיר. הבילוי בפארק היה נהדר. לדעתי הפארק מומלץ מאוד, אם כי בני נוער גדולים המחפשים מתקנים אתגריים יהנו יותר בפארקים של יוניברסל.

הטירה של דיסנלנד:

Toontown בדיסנילנד:

לאחר הבילוי בפארק חזרנו למלון באנהיים.

סן דייגו

ביום המחרת, אחרי הביקור בדיסנילנד נסענו לסן דייגו. למרות שבסן דייגו יש עוד דברים לראות, התכנון מכלתחילה, במסגרת הפשרות והוויתורים שצריך לקבל בטיול, היה לוותר על הביקור בעיר ולהסתפק בבילוי ב Sea World. ראינו את ההופעות ובילינו במתקן ה Journey to Atlantis.

לאחר הביקור בעולם הים נסענו למלון Best Western Lamplighter Inn San Diego שבו קיבלנו חדר משפחתי.

תם החלק של קליפורניה בטיול. מסן דייגו נסענו למחרת היום ללאס וגאס וכאן התחיל פרק הטיול של מדבריות נבדה, יוטה ואריזונה והטיול לילוסטון (לינק)