איסלנד  אוגוסט 2001 מסלול מעגלי . לפני לפני עידן האינטרנט waze וכו'..
 סביר להניח שחלק מהדברים כמו מחירים השתנו, אבל השלד והתכנון של המסלול והמקומות לא השתנו.

את כרטיס הטיסה לאיסלנד קנינו באוסלו בירת נורווגיה. המראה מצפון נורווגיה, עם עצירה בקופנהגן וחזרה מאיסלנד ישירות לאוסלו. למרות שזה עונת השיא יכלנו לבחור איזה תאריך שנוח לנו.

כל 100IC היו שווים 1$ .

נחתנו בשדה התעופה כפלויק שנמצא קצת מחוץ לעיר הבירה - REKJAVIK ועלינו על האוטובוס לריקוויק.

הנוף בדרך לעיר הוא אדמה מישורית שחורה, שמים כחולים, מאד סקרנים לגלות מה מצפה לנו.

אכסניות: באיסלנד אם אתה ישן בשק"ש זה מוריד את המחיר בחצי Sleeping bag accommodation .

את האכסניה הזמנו מה-INFO בשדה התעופה. אמרו לנו שבעונה האכסניות מפוצצות וכדאי להזמין מקומות מראש לכל איסלנד כמה שיותר מוקדם, בפועל לא נתקלנו בבעיות, ותמיד מצאנו מקום לישון.

תחבורה: הרבה בטח השתנה מאז, בזמנו היו קיימים 3 סוגי פסים (כרטיסי נסיעה) בתחנת האוטובוסים B.S.I :

  1. The full circle pass - פס זה מאפשר להקיף את האי על כביש מס' 1 (כביש סובב האי), לכיוון אחד ללא הגבלת זמן, אפשר לעצור איפה שרוצים ולכמה זמן שרוצים, המחיר 17700IC .
  2. Full circle pass incl. westfjords - כמו הפס הקודם + הפיורדים המערביים, ומעבורת שבהם. המחיר 26200IC .
  3. The omnibus pass - הפס הזה מאפשר לנסוע בכל הכבישים, איפה שאתה רוצה, ללא הגבלת כיוון, אפשר לנסוע הלוך חזור ולעצור איפה שרוצים. הפס מוגבל למספר ימים והמחירים: פס לשבוע אחד - 19400IC . פס לשבועיים- 28200IC. שלש שבועות- 36100IC. חודש- 40100IC .

חלטנו שאת הטיולים בעיר נדחה לסוף הטיול וישר נתחיל את המסלול ההיקפי של האי, עם כיוון השעון, קנינו את ה The full circle pass 177$, בנוסף קנינו כרטיס נסיעה לאקוריירי דרך פנים האי (הנסיעה דרך פנים האי לאקוריירי לא כלולה בפס והיא תוספת 15$ ). אף אחד מהפסים לא כולל את כבישי פנים האי. בטיול הזה לפיורדים המערביים ידענו שלא נגיע.

המסלול לאקוריירי דרך פנים האי: המסלול כולל מספר עצירות, הראשונה אחרי 40 דקות היא בגייזר (אסור להפסיד) עצירה יחסית קצרה (20 דקות), האזור כולו פולט קיטור מהאדמה ומלא ברכות לוהטות בצבעים מגוונים. הגייזר הוא בריכה גדולה, שכל 4-5 דקות הוא מתפרצת לשמיים לגובה של 20 מטר, מחזה מרהיב.

משם אחרי עוד 10 דקות נסיעה עוצרים במפלי הגולפוס. אחד מהמפלים הכי יפים באיסלנד. שוב 20 דקות לטייל באזור ואז ממשיכים בנסיעה בנוף המדברי של פנים האי. בדרך עוברים בעמק שנמצא בין 2 קרחונים (יש מטיילים שיורדים ועולים בנקודות האלה, ומטיילים בהם). העצירה הבאה היתה בהוארבטליר, עוד אזור גייזרים מרשים, האזור כולו מעלה קיטור מהאדמה, עם בריכות טבעיות חמות באמצע הכלום, שאפשר לטבול בהם.

מי שלא מגיע לאקרויירי יכול לקחת טור מריקיויק, 8 שעות, לכל האתרים הנ"ל. אבל עדיף להגיע לכל המקומות האלו באופן עצמאי ולטייל ללא מגבלת זמן.

אקרויירי AKUREYRI: הגענו בשעות הערב, עיר חמודה, יש אפשרות להמשיך מיד לעוד שעתיים נסיעה עד מיבאט, אנחנו החלטנו לעצור ולהסתובב בעיר.

למחרת המשכנו לאגם מיבאט,MYVATN , (בניגוד לאזהרות - לא היו יתושים בכלל), הכפר העיקרי שמסביב לאגם נקרא ריקאליד, REVKJAHLIO , שהוא כפר קטן שפועל בעיקר בתקופת התיירות, יש כמה גסטאהוסס ושני אתרי קמפינג , ELDA ו- HILD .

ELDA בדרך כלל מלא, אנחנו התמקמנו ב- HILD, לא הזמנו מקומות מראש אז נאלצנו לעבור חדר כל לילה. בלילה הראשון ישנו בעליית גג של ה-SUMMER HOUSE שהוא הכי טוב. ב- 2 הלילות הנותרים ישנו בבית הירוק (שהוא סביר) (הבית האדום בסדר, וישנן בקתות קטנות ללא שירותים - הכי פחות טוב) 3000IC ללילה לזוג בכל סוגי החדרים.

ה- INFO במיבאט היה ממש יעיל (למעט מיקומו הרחוק ) והם הזמינו לנו מקומות לינה לכל הלילות לכל המשך הטיול וגם שני תורים ליומיים הקרובים.

ממיבאט יוצאים כל מיני תורים, אנחנו עשינו 2 תורים ועוד טיול רגלי באזור.

הר HVERFELL מסלול טיול להרHVERFELL-: את מה שנשאר מהיום החלטנו לנצל לטיול באזור, יש מסלול הליכה להר געש כבוי, שחור כולו, לא רחוק מהעיירה, מסלול יפה בתוך שדות לבה, באמצע המסלול יש סדק גדול באדמה ובו מערה עם בריכת מים חמים. כשמגיעים להר יש 2 שבילי עליה, אחד בכל צד של ההר, ומחבר בניהם שביל שמקיף את כל הלוע של ההר, הנוף מרשים מאד האזור מסביב מלא כולו בשדות לבה ישנים, פנים ההר חלול, ואנשים יצרו כתובות ענק עם אבנים גדולות על הרקע השחור בתוך הלוע. כדי שיראו מלמעלה את הכתובת היא צריכה להיות ענקית, הוספנו מגן דוד ענק (בערך5 על 4 מטר), צריך לציין שיש שלטים שמורים ללכת בשבילים המסומנים בלבד. חזרנו בטרמפים לעיירה עייפים אך מרוצים.

אסקייה: התור לאסקייה : $61 לאדם, תור של 12 שעות, צריך להביא אוכל, לבוש חם ונעליים טובות.

יוצאים לכיוון פנים האי בדרך הררית , אוטובוס 4X4, נסיעה איטית בדרך לא סלולה בתוך שדות לבה נרחבים בכל מיני צבעים, חוצים נהרות גדולים, הנוף ירחי מאד ייחודי שאין דומה לו. המדריך היה מצוין, נתן הסברים, סיפר סיפורי עם איסלנדיים אבל לא חפר יותר מידי.
 בדרך עוצרים בכמה תצפיות, קניונים ונהרות קרחונים גועשים ושוצפים. האזור של אסקייה שחור כולו ומכוסה שלג, כך שהמראה מסביב ולאורך כל הדרך הוא כולו שחור לבן - שחור לבן ושמיים כחולים, פשוט מדהים. כשמגיעים יש בערך 3 שעות לטייל באזור, חייבים ללכת בשלג. אחרי הליכה של 35 דקות מגיעים לאסקייה, שהוא מכתש (קלדרה) גדול שנוצר אחרי התפרצות לבה, שגרמה לקריסת הקרקע, ומה שנשאר זה 2 מכתשים שהתמלאו מים במשך השנים, מכתש/לוע אחד גדול עם מים קרים וכחולים ואחד קטן גופריתי עם מים חמים וירוקים שנקרא VITI (גיהנום), מסביב הרים שחורים, אדומים, חומים ופיסות קרח - נקודת חובה למטייל באיסלנד.

Deifuss tour: התור השני שעשינו (45$ לאדם), נקרא על שם המפל הגדול באירופה. תור של 12 שעות, קליל יותר מהתור של אסקייה, צריך להביא אוכל. הנקודה הראשונה היא 20 דקות בתצפית על מפל DETIFUSS , בזה נגמר כל הקשור ל - DETIFUSS . משם ממשיכים לעוד נקודת תצפית יפה, מעל קניון בו שוצף נהר הקרחון עם עוד מפל ונוף יפה. משם אחרי נסיעה קצרה יוצאים למסלול יפה של שעתיים וחצי עם כל מיני נופים, תופעות מעניינות, הרים אדומים, מערות לבה, משושים...

עצירה הבאה היא טיול באזור של לגונה ירוקה שקופה. משם ממשיכים לעיר הוסביק שצמודה לים, היעד הוא הצוקים שמעל הים שם בעונה גרים במחילות ה - PAFENS שהם הציפורים האיסלנדיות שדומות לפינגווינים. מי שרוצה יכול לסיים את התור בהוסביק או לחזור למיבאט . הוסביק ידועה בשייט הליוויתנים המוצלח שלה, רואים הרבה ומקרוב.

ממיבאט המשכנו ל-הפ(HOFN) שממוקמת בדרום מערב איסלנד.

הפ: התמקמנו ב-YH (YOUTH HOSTAL ) בחדר עם עוד כמה אנשים. מול האכסניה יש ספא נחמד תחת כיפת השמיים, בריכות ג'קוזי בטמפרטורות שונות ובריכה. את השבת העברנו כאן. יש גם אתר קמפינג לאוהלים.

מכאן יוצא תור לקרחון שמשלב אופנועי שלג, שייט בין קרחונים בלגונה הקרחונית בעונה - אנחנו לא עשינו.

הלגונה הקרחונית : את היום הבא החלטנו להעביר בטיול בלגונה הקרחונית (שעתים נסיעה מהפ), לגונה ענקית מלאה קרחונים צפים בשלל צורות גדלים וצבעים שונים שמשתקפים במים. לקחנו שייט (15$ לאדם) בין הקרחונים עם הסברים ויצאנו לטיול מסביב ללגונה. חזרנו בטרמפים להפ.

מהפ המשכנו לסקפטאפל, בדרך האוטובוס עוצר שוב בלגונה הקרחונית, שנראית מדהים ושונה לגמרי מהיום הקודם.

בסקפטאפל ובלאנדמאלגר אין סופרים וצריך להגיע לשם עם מספיק אוכל לזמן השהיה, כך שכדאי להצטייד בסופרים בהפ.

סקפטאפל,SKAFTAFELL : ב-INFO יש סרט על ההתפרצות העצומה משנת 96 -מומלץ.

2 אפשרויות לינה, הראשונה זה במלון שממוקם על הכביש הראשי מחוץ לשמורה, והשניה היא הבית של BOLTI בתוך השמורה, יש גם חניון אוהלים בכניסה לשמורה.

הדרך לשמורה היא עלייה רצינית, התקשרנו אל BOLTI והבת שלה באה לאסוף אותנו, ישנו בסלון, על הספה והריצפה (10$ לאדם).

השמורה מתאפיינת בצמחייה (שלא נפוצה באיסלנד) והיא ממוקמת בין 2 קרחונים. יש כל מיני אפשרויות טיול – הליכה לקרחון, עליה לתצפית אל הקרחון, טיול למפלים. הטיפוס למעלה לתצפית שווה רק אם אין עננים ויש ראות, לנו היה מזג אוויר סגרירי אז עשינו תצפית על הקרחון וטיילנו בין המפלים המיוחדים. יש גם כפר קטן נטוש שנשמר משנות ה - 70 בשם SEL שנחמד לטייל בו, האזור עבר הרבה שיטפונות ורוחות, והנוף מסביב באמת נראה ככה.

מסקאפטאפל לקחנו אוטובוס לפנים האי (שלא נחשב בפס, צריך לשלם עליו), ללאנדמאלגר.

לאנדמאלגר,LANDMAHNALAUGAR – מבחינתנו – המקום הכי יפה באיסלנד. בדרך הנוף הולך ומשתנה, במקום הרים מושלגים האזור מתחיל לקבל צבעים שונים ומיוחדים של שדות לבה ישנים שצמחייה גודלת עליהם. הדרך זה משהו שקשה לתאר - נוף בראשיתי. נוסעים בדרכים מפותלות ולא סלולות, אמצע הכלום, חוצים נהרות, כאילו נוסעים בעולם אחר. בדרך יש עצירה של 50 דקות בקניון אלדגיאו המהמם שבסופו מפל יפה.

גם מי שלא נשאר בלאנדאמלאגר שווה לעשות את הנסיעה הזאת (יש אוטובוס המשך עד ריקיאוויק ). ההרים באזור הזה מדהימים, נוף פסטורלי וציורי בשלל צבעים וגוונים- צהובים, ירוקים, אדומים, אפורים, כחולים, ממש לטייל בציור.

אנחנו ממליצים להשקיע באזור לאנדאמאלגר, האופציות לטיול פה רבות.

לאנדאמאלגר - 2 בתים גדולים באמצע הכלום, אחד גדול למגורים משותפים, ואחד שרותים (1300IC ללילה לאדם, צריך להזמין מקום מראש ולהצטייד באוכל), הבתים ממוקמים צמוד למעיין מפנק של מים חמים. אפשר גם לבנות אוהל. אין סופרמרקט.

מסביב כל האזור הרים ציוריים, ואפשרויות הטיול פה גדולות, יש טרק של 4 ימים שיוצא מכאן עד תורמוסק .

אנחנו עשינו טיול רגלי בתוך אחד הקניונים לכיוון אחד, עשינו טיול סוסים (שעתיים 2900IC לאדם ) לכיוון אחר, דוהרים בשדות הלבה וחוצים נהרות גדולים, למרגלות הרים מחודדים בעלי צורות משונות.
 המסלול העיקרי פה הוא הטיפוס על ההר הגבוה וההר הצבעוני, יש מסלול סיבובי שמשלב אותם - לא להפסיד. אין מילים לתאר את הנוף הזה, בדרך יש הרים שמתוכם שומעים קולות של מים רותחים מתוך ההר, מבעבעים כמו קומקום מבעבע שעומד לגלוש -מדהים.

משם חזרנו לריקיויק. האוטובוס לריקיויק עוצר לתצפית על הר הגעש HEKLA .

ריקיאויק :

שייט לוויתנים (30$) 3 שעות. תצפית מגג כנסיית הלגרים . בניין הפרלמנט - יפה מבפנים ונוף יפה מהמרפסות - מומלץ. טיול וצפייה בציפורים באגם.

הלגונה הכחולה מעיין/ברכה טבעית ענקית של מים חמים עם מלחים (משהו בסגנון ים המלח) - יש אוטובוס שנוסע ללגונה, עוצר לשעתיים וממשיך משם לשדה התעופה, עולה 22$ כולל את הנסיעה והכניסה ללגונה. אפשר לעשות טיול סוסים (שעתיים) עד הלגונה, כניסה ללגונה וחזרה באוטובוס.

הסוסים באיסלנד מאד מיוחדים ויפים ויש הרבה אפשרויות רכיבה לכל מיני אטרקציות, ויש גם תורים של כמה ימים. יש בית קולנוע פרטי של אדם שהיה וצילם את כל ההתפרצויות, אנחנו לא היינו, שמענו שזה שווה.

לקחנו את התור ללגונה הכחולה, ואחרי מספר שעות של רגיעה בלגונה היינו כבר בדרכנו חזרה לאוסלו שבנורווגיה.