אם נמאס לכם מהחום והצפיפות של אתונה ויש לכם אפשרות לשכור רכב ליום אחד, הטיול הזה מאוד מומלץ. אנחנו יצאנו לטיול באמצע האביב. סוף אפריל, מזג האוויר מאוד נעים (אך המים קרים מדי לשחיה בחופים) והפריחה בשיאה. בררך ליווה אותנו ניחוח פריחת ההדרים, השדות מנוקדים באדום צהוב וסגול של פריחת הפרגים החרציות ועולש ופריחת כליל החורש הסגולה בשיאה. לא תוכלו להשאר אדישים למראות ולנופים. הטיול לוקח 10-12 שעות מהיציאה מאתונה עד החזרה. בדרך עוברים בכמה אתרים ארכיאולוגיים. כמובן שלא חובה לבקר בכולם - מותר לדלג! גם אם החלטתם לדלג על כניסה לאחד (או כמה) מהאתרים - מומלץ להגיע לנקודות שמצוינות כאן - הדרך פשוט יפהפיה.

תחנה ראשונה: תעלת קורינת

כוונו את הוויז לקורינתוס או קורינת (Korinth Κόρινθος). מאתונה נוסעים על כביש האגרה 8 כשעה ורבע ויוצאים ביציאה 9 לכיוון קורינתוס ולוטראקי. אחרי היציאה שומרים על השמאל לכיוון קורינתוס. מרחק קצרצר אחרי הפניה שמאלה יש חנות מזכרות, שם מחנים את הרכב (יש חניה נוספת מאחורי החנות וגם אחרי הגשר). חוצים את הגשר רגלית מצד אחד שלו וחוזרים מהצד השני כדי לצפות בתעלה מכל צידיה. סמוך לחנות המזכרות יש מרכז מידע לתיירים ובצד השני יש שירותים ציבוריים (נקי מאוד). המקום נגיש.

התעלה מקשרת בין מפרץ קורינתוס למפרץ הסרוני ולמעשה מנתקת את הפולופונס מהיבשה. ראשיתה של התעלה עוד בימי הרומאים ויוסף בן מתיתיהו מספר על התוכנית לכרייתה. העבודות החלו כנראה בימי נירון קיסר והופסקו בשנת 68 בימי גלבה קיסר. התעלה הנוכחית נכרתה בין 1881 ל 1893, אורכה 6.3 ק"מ, רוחבה 21 מטר בתחתית ו 25 בקודקוד. עומקה 80 מטר מהקרעית ועד לפני השטח ועומק המים 8 מטר.

תחנה שניה: אפידרוס

כוונו את הוויז לתיאטרון העתיק של אפידרוס (Ancient Theatre of Epidaurus, Επιδαύρου). גם אם תבחרו לדלג על ביקור באתר העתיקות הזה, כוונו לשם את הוויז. אחרי הגשר שחוצה את התעלה תפנו שמאלה לכביש מס' 10. תשמרו על הנהג שיתמקד בדרך ולא יסיט את המבט כי הדרך לא פחות ממדהימה. אחת הדרכים היפות ביותר, מזכירה מאוד את דרך חוף אמאלפי באיטליה רק בלי הצפיפות, והכביש רחב ובטוח יותר. הכביש מתפתל בין יערות אורן וצוקים שגולשים לים. עקבו אחר השילוט לאתר העתיקות, לאחר כ 60 קמ תשתלבו ימינה לכביש 70 שיוביל אתכם לכניסה לאתר. בערך שעה עד שעה ורבע נסיעה. כדאי להכנס לאתר הארכיאולוגי שהוא גם אתר מורשת עולמית לפחות כדי לראות את האמפיתיטרון העתיק. ישנם שלושה שבילים העולים לתיאטרון, הראשון הוא התלול ביותר ולכן למתקשים בהליכה כדאי לקחת את השביל האמצעי. השביל השלישי הוא ללא מדרגות.

האמפי הוקם במאה הרבעית לפנה"ס, הורחב בתקופה הרומית והוא נחשב לשמור ביותר ביוון. אם אתם עם ילדים תנו להם לטפס לשורה העליונה (הזדמנות נהדרת להוציא אנרגיה) ולבדוק את האקוסטיקה מאיזור הבמה. בדיקות אקוסטיות הראו ששומעים היטב מכל מושב בתיאטרון.

האמפיתיאטרון באפידרוס. צילום: אבי פרידמן

תחנה שלישית: נפפליו

נפפליו (הפ"א השניה דגושה Nafplio Ναύπλιο), כחצי שעה נסיעה על כביש 70, היא עיר עתיקה יפהפיה על חוף הים עם מבצר מרשים שחולש מלמעלה. מקום נהדר לעצור לצהריים ו/או קפה. כוונו את הוויז למלון Nafplia Palace.

אחרי שתכנסו לנפפליו הדרך תקח אתכם במעלה הגבעה לטירת אקרונפפליה, טירה מהתקופה הרומית. עצרו סמוך למגדל השעון לתצפית יפה על העיר, על אי המצודה שבמפרץ (Bourtzi) ועל המבצר העליון. אפשר גם ללכת בשדה הסמוך לתצפית יפה יותר על המבצר ועל המפרץ בצד השני של הגבעה. המשיכו בנסיעה למלון ומשם תזכו לתצפית נוספת. השרידים הם בעיקר מהתקופה הביזנטית ומהכיבוש הונציאני והעותמני. מגדל השעון והמלון נגישים. לאחר שתסיימו להתפעל מהנוף רדו חזרה עם הרכב בדרך שבה עליתם חזרה לעיר ומצאו חניה ליד המרינה ולכו לבקר בעיר העתיקה. מקום נהדר לקפה וארוחה קלה. נפפליו היתה הבירה הראשונה של יון המודרנית בין 1823 ל 1834, ובעיר העתיקה תמצאו מוזיאון מלחמה, אפשר לבקר אם יש זמן וכח.

נפפליו. המצודה ומגדל השעון ברקע. צילום: אבי פרידמן

תחנה רביעית: ארגוס

כרבע שעה נסיעה לצפון מערב על כביש 70 נמצאת ארגוס (Argos Άργος). כוונו את הוויז לתיאטרון העתיק של ארגוס. אפשר להסתובב בעיר בין האתרים הארכיאולוגיים השונים כמו גבעות לאריסה ואספיס. השרידים מראים שהיתה במקום התיישבות עוד בתחילת האלף השני לפנה"ס, קודם להופעת התרבות המיקנית. עיקר פירסומה מגיע מכך שישבה בראש המשחקים האולימפיים ביוון העתיקה, קבעה מידות והטביעה את המטבעות הראשונים.

אם שבעתם מארכיאולוגיה - אפשר לדלג על האתר הזה ולנסוע ישר לתחנה הבאה. גם היא אתר ארכיאולוגי אך עדיף לעצור שם מאשר בארגוס.

תחנה חמישית: מיקנה

ממולץ לא לדלג על האתר הזה. המקום הוא ראשיתה של התרבות המקנית, ערש יוון העתיקה ואתר מורשת עולמית. כוונו את הוויז לאתר הארכיאולוגי מיקנה (Mycenae, Μυκηνών). גולת הכותרת של הביקור באתר הוא שער האריות בכניסה לעיר העתיקה ומבנה קבר עגול שלם (טאלוס). הביקור באתר כולו לוקח כשעה. מי שמתקשה בהליכה יכול להגיע עד לשער האריות (עליה ללא מדרגות) ולבקר במוזיאון. שער האריות הוא הדוגמה הקדומה ביותר של שימוש בקשת לחיזוק מבנה. באבן הראשה מגולפים אריות המקנים לשער את שמו. בניגוד לקשת הרומאית, כאן האבן המשולשת מונחת עם הבסיס כלפי מטה. מאוחר יותר למדו שכשהקודקוד מופנה מטה הקשת חזקה יותר. אחרי שעוברים את השער מימין יש מבנה קבר עגול (אחד מכמה שנמצאו בעיר). מכאן והלאה הטיפוס ממשיך עם מדרגות. השרידים בהמשך לא מאוד מרשימים אבל הנוף מראש הגבעה שווה את הטיפוס. יורדים מהצד השני של הגבעה למערכת המים ומשם למוזיאון. כדי להגיע לטאלוס השלם נוסעים ברכב כ 250 מטר לכיוון ממנו באתם, יש גם שם חניה.

התרבות המקנית התקיימה בתקופת הברונזה המאוחרת (מאות 12-13 לפנה"ס) ובה נוצרה חלק מהמיתולוגיה היוונית. זאוס כנראה הופיע שם לראשונה. במוזיאון אפשר למצוא אוצרות עשירים שנמצאו בחפירות, בעיקר במבני הקבר המיוחדים הנקראים טאלוס - מבנה גלילי חפור בקרקע עם גג חרוט. אפשר ללמוד על התרבות המקנית כאן.

אבן הראשה של שער האריות במיקנה. צילום אבי פרידמן

תחנה שישית: נמאה

נמאה (Namea Νεμέα) היא איזור יין מפורסם ביוון, כחצי שעה נסיעה לכיוון צפון מערב ממיקנה. אם יש לכם זמן, אפשר לעצור באחד או יותר מהיקבים באיזור. חפשו את נמאה בוויז ותמצאו כמה יקבים בסביבה. אנחנו דילגנו מפאת קוצר זמן.

תחנה שביעית: עתיקות קורינתוס

אם עדיין לא שבעתם מעתיקות ויש עוד זמן אפשר לבקר באתר הארכיאולוגי קורינתוס. כוונו את הוויז למוזיאון הארכיאולוגי של קורינתוס. כחצי שעה נסיעה מנמאה או מיקנה על כביש 7. אחנו דילגנו גם על תחנה זו.

תחנה שמינית: מקדש הרה

המטרה להגיע לאתר הזה כשעה לפני השקיעה, אז תכננו את הזמן בהתאם. כוונו את הוויז לאתר הארכיאולוגי הראיון בפראצ'ורה (Archeological Site of Heraion at Perachora, Αρχαιολογικός Χώρος Ηραίου Περαχώρας). כ 45 דקות נסיעה מקורינתוס. חוזרים על כביש 8 לגשר מעל התעלה שחצינו בבוקר. אחרי הגשר וחנות המזכרות פונים שמאלה לכיוון לוטראקי. אם יש לכם זמן, כדאי לעצור בלוטראקי באחד מבתי הקפה על החוף לקפה ועוגה. אחרי שתעברו את לוטראקי תצטרכו להשגיח שוב על הנהג - הנוף פשוט מהמם. ממשכים עם הכביש למעשה עד סופו. בדרך עוד תעברו על שפת לגונת ווליאגמניס (Limni Vouliagmenis, Λίμνη Βουλιαγμένης) - לגונה שקטה ויפה שבקיץ אפשר לשחות בה (אנחנו היינו לפני פתיחת העונה). מרחק קצר משם והגעתם לאתר.

הסיבה לביקור כאן זה בעיקר הנוף והשקיעה המרהיבה. הכניסה חינם והשער פתוח עד השקיעה (יש לוודא). המקום מועדף לצילומי כלות. יש מרפסת תצפית ממש צמוד לחניה. משם יש שביל ירידה סלול לאתר הארכיאולוגי ולמפרצון, נגיש כמעט עד הסוף, ויש מרפסות תצפית לאורך השביל. אם הגעתם עד כאן כדאי לרדת. מעט לפני המרפסת השניה (הראשונה היתה צמודה לחניה) יש שביל עפר (לא נגיש) ימינה. השביל מוביל למגדלור שממנו יש תצפית יפה על קו החוף והשקיעה. מי שירד עד למטה ויגיע לשרידי מקדש הרה (אלת הפיריון) יהנה מראה נוסף של המגדלור כשהשמש שוקעת מאחוריו.

המגדלור ליד מקדש הרה. צילום: אבי פרידמן

זו התחנה האחרונה. הקפידו לעזוב כשעדיין יש אור, הדרך עד לוטראקי לא מוארת. אפשר לעצור בלוטראקי לארוחת ערב או להמשיך חזרה לאתונה, כשעה וחצי נסיעה.