מעודכן - 20.10.2013
 לפני שמתחילים לקרוא את חלק ב', אני ממליץ לכם לקרוא את הפוסט הקודם בקישור הבא:
חגיגות יום ההולדת במון בלאן - ליון חלק א' (לקישור לחץ כאן) ממשיך ביום טיול חדש, בדיוק באותה נקודה בה עצרנו.
 ביציאה מכביש A1 המרכזי אנחנו יוצאים לפי השילוט לשמברי (Chambery), לפי נתונים מחשב כף היד מתמקמים במרכז העיירה. יש לציין כי הרחובות משולטים היטב בתמרורי חניה וכדאי למצוא חניה ולשלם עבורה כמה יורו. בין אם זה בחניון ציבורי מרכזי או בחניה עם מדחן. היות ואנחנו הגבלנו את עצמנו מבחינת זמן הטיול בעיירה, מצאנו חניה ברחוב, סמוכה למדחן, שילמנו כמה יורו בודדים, כל שעת חניה עולה פחות מחצי יורו.מצאנו חניה עם מדחן קרוב מאוד לבית העירייה ולכיכר המרכזית של העיירה. כאן בסמוך תמצאו גם את מרכז המידע לתייר.

IMG_1378.JPG


המדובר על עיירה קטנה ומקסימה, אך לא תמצאו כאן דברים חריגים בנוף העיירות והכפרים של מחוז סבואה.

יש רחוב עתיק וכיכר מרכזית שמתחילים מאזור בית העירייה. ממש במרכז הרחוב חותך הרחוב השני המרכזי של שמברי שמתחיל מהקתדרלה ונמשך עד למזרקה הגדולה, תזהו אותה לפי הפילים.

IMG_1384.JPG

אנחנו נתנו לעיירה כשעתיים שכללו טיול במסלול מעגלי ברחובות הראשיים, יציאה מכיכר הערייה והליכה רצופה עד לרחוב אחד שעובר את רחוב הקתדרלה, פנייה שמאלה ושוב שמאלה לקתדרלה עצמה ואז מעבר ברחוב צר מאוד, ממש מעבר מקורה, פשוט הלכנו אחרי חבורת תלמידים ומורתם, עד שיצאנו שוב למדרחוב הראשי וממנו המשכנו בהליכה עד למזרקה ופסלי הפילים.

IMG_1438.JPG

המסלול מתואר פחות או יותר בתמונות המסודרות באופן כרונולוגי.
לציין שבמדרחוב העתיק המון חנויות וגם מרכז קניות קטן ובו סניף של מונופרי Monoprix, רשת שבה ניתן למצוא הכל כאשר בד"כ המחירים קצת גבוהים מהרגיל, אולם כאן תוכלו למצוא את כל השופרה דה שופרה של צרפת, מגרגר ועד לחליפות מחויטות ובגדי ערב, יש כאן מזון משובח, יינות וכל מה שתבקשו והוא נעים לחיך.

IMG_1409.JPG

 כאן התחלנו להרגיש ולחוש צבעים של סתיו באויר:

IMG_1441.JPG

משמברי נפרדנו לא לפני שעשינו קצת שופינג בסניף H&M המקומי, המחירים סבירים, כמו בסניפים אחרים בהם ביקרנו במהלך הטיול.

IMG_1388.JPG

 היעד הבא שלנו, העיירה איקס לה בן (Aix le bains) השוכנת לחופי אגם לה בורג'ה (Le bourget). אפשר לכוון את ה- GPS ואפשר גם לנסוע לפי השילוט. אנחנו נוסעים על הכביש הראשי ונתקלים באקראי בשלט Le Lac ולא צריך להיות צרפתי כדי להבין שמדובר על השילוט שיוביל אותנו לאגם לה בורג'ה המקסים.

IMG_1460.JPG

המים קרים מאוד אך יחד עם זאת צלולים מאוד. מבחינת תנאי צילום, לא זכיתי להקלות ובשעת אחר צהריים זו זכיתי לערפילים והיה די קשה להוציא תמונות טובות מהאגם.
אבל צבעי הסתיו ניכרים בכל פינה והאגם עצמו כבר לבש אפילו את מעיל החורף שלו עם גווני אפור/תכול.

IMG_1485.JPG

המשכנו בנסיעה תוך כדי שאנחנו מקיפים את האגם ועוברים דרך העיירה בורדו (ראו הסברים בעמוד הראשון לאשכול). נוף כפרי מדהים, אנשים פשוט גרים על צלע ההר כאשר מתחת רגליהם נפרש לו האגם.
אין צפיפות של בתים ואנחנו עוברים בנסיעה אטית ומתקדמים ל- איקס לה בן.

IMG_1492.JPG

העיירה איקס לה בן נראית כמו מקום, שהזמן עמד בו מלכת. גם מבחינת ארכיטקטורת המבנים וגם מבחינת האווירה הכללית בעיירה. כיף לטייל ברחובות המקסימים וכדאי לכם להשקיע זמן של כשעתיים בעיירה השוכנת לשפת האגם.

IMG_1520.JPG

החנינו את הרכב במרכז העיירה וגם כאן כדאי שתעשו כמונו, שימו לב שאתם עושים זאת באמצעות כרטיס מדחן אותו ניתן להוציא בנקל מכל מדחן, אחד ממאות הפזורים ברחובות. הגם שהמקום פסטורלי מאוד לא רצינו לבחון את רצינות פקחי החנייה בעיירה. אנחנו חנינו מתחת לכנסיה המקומית ממש ברחוב . כשהלכתי לצלם את מבנה הכנסייה, ראיתי שיש מרחב חניה חופשי וללא תשלום בצמוד לרחבת הכנסייה, אבל מבחינתנו זה כבר לא היה שימושי, כי הוצאנו כבר כרטיס חניה במדחן הסמוך.

IMG_1548.JPG

מבנה העירייה מקסים וגם בנין הדואר הסמוך, כולם מרוכזים סביב כיכר גדולה שבה בנוי שער גדול שהזכיר לי את הכתובת "ושבו בנים לגבולם". בצד מבנים עתיקים אלו מצוי לו בניין חדיש שנראה כמו מרכז קניות גדול וצבעוני.

IMG_1517.JPG

באיקס לה בן גם נהנינו מחוויית שופינג, בעיקר קוסמטיקה ופרפורמריה לזאת שצמודה לזה שחוגג יום הולדת.
זה מתחיל ב- "תשמע יש כאן חנות קטנה ומדהימה ויש ערכת צבע של למעלה מ-100 חלקים (הכוונה איפור בכל הצבעים), סומק, צללית, פודרה, שפתון וגלוס ובקיצור הכל כולל הכל ב- 19.90, זה לא יכול להיות... בארץ ערכה כזו עולה פי 5 ואולי יותר". "בטח" אני אומר ובזמן שהיא מקבלת הסברים מהמוכרת ותוספת של בקבוקוני בושם בשלל ניחוחות, כאלו שמחלקים כמתנה, אני מזליף על עצמי "מיליון" ומתבשם לי מעצמי...
אני חושב שעשינו עסקה הוגנת, הטיול הזה אני אקבל את המתנה שתמיד רציתי- האפשרות לצלם ככל יכולתי והיא תזכה במתנות עצמן! תודו שיצאתי הכי הוגן שבעולם.

IMG_1545.JPG

יוצאים מהחנות מבושמים ומריחים היטב, אך הניחוח של הבולנז'רי הצמוד גובר על כל בושם, צרפתי ככל שיהיה ואנחנו לא עומדים בריח של החמאה האפויה ומחליטים שזה הזמן לפשע בנוסח מקומי! קונים בריוש גדול, חם שיצא לא מזמן מהתנור ואומרים חצי נאכל עשיו וחצי לארוחת ערב במלון.
עד שהגענו למלון כמובן שלא נשאר ממנו כלום! והיינו חייבים להכנס לסופרמרקט שקרוב מאוד למלון כדי לקנות באגט.
בכל ערב היינו קונים מצרכים הכי טרי שרק אפשר שישמשו אותנו כארוחת ערב, אם היה נשאר משהו, בנוהל הרגיל היינו מאחסנים בשקית גדולה מחוץ לחלון. מהעיירה החמודה אנחנו נוסעים לאנסי בו קבועה הלינה שלנו וזאת בזמן שהערב מתחיל לרדת:

IMG_1543.JPG

מלון F1 באנסי זהה לאחיו התאום בליון ועוד יסתבר לנו בהמשך שהוא זהה לשאר אחיו ברשת, מרגע שמגיעים לחניית המלון מרגישים שכבר היינו במקום הזה וכשנכנסים לחדר, מרגישים שחוזרים פשוט לאותו החדר בליון.
אין חבלי קליטה ואין בעיות, הכל נשאר כפי שהיה.
עוד קצת פרטים על המלון באנסי, המלון ממוקם בפרבר צפוני של העיר במקום שנקרא Argonay, גם כאן הנסיעה למרכז אנסי אורכת קצת פחות - 10 דקות.
האווירה כאן במלון קצת שונה מזו של ליון שבו פגשנו בעיקר תיירים, גם מקומיים וגם מעוד מקומות בעולם, אפילו תיירים מהמזרח הרחוק ישבו עמנו לארוחת הבוקר במלון שבליון.

IMG_1567.JPG

כאן המלון משמש בעיקר נהגים, עובדי דרכים ופועלים שנשארים ללון קרוב לאנסי מסיבות של עבודה. חשוב לציין שחשנו בנוח ולא חשנו הרגשה לא נעימה בקרב אותם אנשים, רק שהקשבנו לחדשות באתר אינטרנט ישראלי, דאגנו שזה יהיה בווליום נמוך, כי בימים של מבצע בעזה, אנחנו כנראה לא העם הכי פופולרי בקרב פועלי דרכים שחלקם יוצאי מדינת המאגרב וחלקם יוצאי מזרח אירופה. אולם כל עוד התנהלנו בשטחים הציבוריים של המלון, הם התנהגו בנימוס רב, תמיד קדמו את פנינו בברכת שלום מסורתית, בקיצור לא חשנו שיש ממה לחשוש או לפחד. אולי בגלל אופי האוכלוסייה הקבועה של המלון כנראה שברשת Accor החליטו (ואולי לא) להשקיע קצת פחות בטיפוח המלון.

IMG_2032.JPG

לא כל חדרי המקלחות היו נקיים ומבריקים כמו במלון האח שהיינו בו בליון ולעתים נאלצנו לעלות קומה כדי למצוא תא מקלחת נקי. רצפת המקלחות והשירותים הייתה עשויה שיש חלק וכהה, לעומת ליון שבמלון שבה, הרצפה הייתה עשויה סוג של גרנוליט, דבר שתרם לתחושת הניקיון וההרגשה הנעימה. גם כאן הוחלפו המגבות מדי יום וסודרו המצעים והחדר.
בסה"כ היה סביר בהחלט ושוב כשאני בודק את המצב בבחינה של עלות מול תועלת, בהחלט שאין מה להתלונן, במבט לאחור הייתי חוזר למלון, יש כאלו שלא, אנחנו כן.

IMG_1585.JPG

אחרי ארוחת הבוקר שזהה לחלוטין לכל רשת F1 , אנחנו יוצאים החוצה, אני יוצא לנשום אויר צלול והקור בחוץ קרוב לאפס! הדשא קפוא כולו ומכוסה שכבה לבנה ואני? מטייל עם כפכפי חוף ים וחולצה דקה...
השמים כחולים מתמיד, גרם של ענן לא נצפה ברקיע, אתם תראו זאת היטב בתמונות של היום, פשוט מזג אויר ותנאי טבע מעולים לצילום.

IMG_1734.JPG

לאגם אנסי, אני שואל את יקירתי? כן, למה לא היא משיבה ואני מתכנן את מסלול הנסיעה על המפה כך שנצא בצידו המזרחי של האגם. למרכז העיר טרם נכנסנו והשארנו את הצד המערבי של האגם ואת מרכז העיר להמשך הטיול.
מתחילים בנסיעה והנופים פשוט עוצרי נשימה, בגלל שיום יפה במיוחד, אני מרשה לעצמי קצת להשתובב עם המצלמה ועם הצבעים ומצלם בטמפרטורה קרה ובשחור לבן...

IMG_1572.JPG

אפקט המסגרת השחורה, זה משהו שניתן להוסיף לכל תמונה, אני ממעט להשתמש בו, אבל כאן נראה לי מתאים.
אנחנו עולים מעט בגובה ומיד הכל מכוסה בשכבה דקה של כפור, הכביש עצמו יבש לחלוטין, אך בשוליים, בשדות ואפילו על החומה שקרובה לכביש מעטה לובן קפוא...
עד שנגיע לאגם אני מתכנן גיחה קצרה לטירת Menthon St Bernard הדרך והנוף פשוט מדהימים:

IMG_1637.JPG

טירת מנטון סן ברנרד סגורה בתקופה הזו של העונה, היא פתוחה למבקרים ממאי עד אוקטובר.
ירדנו מהרכב בפיצול של השביל שעולה לטירה, באזור שבו יש גשר קטן ומתחתיו זורם לו נחל מקסים.
היער עצמו נותן תחושה של משהו מאזור האגדות, מרחוק אני מבחין בכלב רועים גרמני והבעלים שלו, שגם הגיעה ברכב והם ירדו יחד לטיול רגלי. אוירה פסטורלית לשמה.
הגברת הנחמדה מציעה לנו את שירותיה כצלמת מזדמנת ואנו נאותים ברצון.

IMG_1662.JPG

ושאלה ששאלתי את עצמי שם מתחת למבנה אדיר העצמה והממדים, איך זה שלטירות תמיד יש מרפסת, לא סתם מרפסת, אחת כזו שיוצאת מתוך הקיר ומזמינה נסיכה מארץ האגדות לעמוד בה ולחכות לאביר על הסוס הלבן???

IMG_1642.JPG

מגיעים לעיירה Menthon שיושבת על קו המים של אגם אנסי ו... כולם מזמן הלכו לישון. שעה 13:30 בצהריים כנראה שנורתה יריית הפתיחה למנוחת הצהריים, רק שאנחנו לא שמענו אותה.
אפילו בית הקפה המקומי בשלבי קיפול וכך תוך כדי שהמלצר מנקה את מכונת הקפה אנחנו שואלים בזהירות אם אפשר עדין להזמין קפה, אל דאגה, "לקחת" אנחנו אומרים ומוסיפים חיוך, כדי שלא יחשבו שאנחנו הולכים לחרב להם את מנוחת הצהריים.

IMG_1689.JPG

פעם אחת קפה הפוך גדול בשבילי ופעם אחת Hot water עם Big Glass וחלב קר בצד ליקירתי שלא מחליפה את נס הקפה הפושטי של עלית, כן... זה שתפס לו את הכינוי "נס הקפה של העניים". ברכסים שמולינו נצבע הקודקוד במעטה קל של לובן, מה שלא מפריע לחובבי ספורט הרחיפה באזור.

IMG_1752.JPG

אנחנו מחנים במקום שבו מסומן שמותר לחנות בין השעות 14:00 ועד 17:00 ללא תשלום. אלו בד"כ השעות של הנמנום בעיירות הציוריות של מחוז סבוא ולפי המפה תופסים כיוון - מערבה. יורדים בין בתי השכונה/כפר/עיירה, איך שלא קוראים לזה, לכיוון כללי - האגם.

IMG_1710.JPG

נכון שאפשר היה לרדת עד האגם עם הרכב, אבל אז איך אתפוס את הפוזה של כל העצים הצבעוניים בשלכת???

IMG_1748.JPG

IMG_1740.JPG

 עוד קצת תמונות מאזור האגם, כי טובה תמונה מאלף מילים...

IMG_1714.JPG

IMG_1707.JPG

אם החלטתם לשבת על ספסל לחוף האגם ולאכול ארוחת צהריים, השתדלו שלא יהיו לכם ביד כריכים, בטח לא באגטים טריים ויותר מכך שלא עם טונה...

IMG_1797.JPGIMG_1783.JPG

 עשרות בעלי כנף באו בעקבות הריח התעופפו סביבנו כאילו מתחננים לפירורים ושאריות מארוחת הצהריים. זו הייתה הזדמנות מצוינת לתעד אותם מכל זווית אפשרית. כמובן שלא נותרנו אדישים למראה ולצווחות וכיבדנו את הציפורים במרבית הארוחה שלנו. נו מילא... הבולונז'רי יפתח שוב לקראת שעות הערב.

IMG_1818.JPG

אחרי מחול הציפורים של אחר הצהריים שמנו פעמינו לכיוון אלברטוויל. עיירה מקסימה אשר ברקע ניתן לראות ממנה את פסגות המון בלאן. בהחלט שהיה שווה להגיע עד לכאן. חנינו בחניון שבתוכו נמצאת הכנסייה המקומית.

IMG_1931.JPG

איך מגיעים תמיד למרכז העניינים בכפר או בעיר אתם שואלים?
פשוט מכניסים את שם העיירה/כפר ב-GPS ולא מכנסים שם רחוב מסמנים V והמכשיר יביא אתכם למרכז העיירה.
אז מרכז העניינים פה מתחיל בכנסייה המקומית, בדומה למרבית הכפרים והעיירות במחוז סבואה.

IMG_1926.JPGIMG_1895.JPG

בשנת 1992 ארחה אלברטוויל את אולימפיאדת החורף, מה שניקז לכאן תיירות רבה ובעקבות מאורע זה הוקם במקום מוזיאון לספורט החורף.

העיירה מעניינת דיה ומספקת פעילות לכמה שעות, כולל ביקור במוזיאון החורף, הרחוב הראשי שבו אפשר לעשות קניות. אולם אין אטרקציה מיוחדת זולת הטיול הרגלי בין המבנים הישנים והיפים של העיירה המקסימה. גם כאן כמו בכל עיירה טיפוסית, הבולונז'רי (מאפייה) והפטיסיירי (קונדיטוריה) מהווים חלק בלתי נפרד מההוויה המקומית. אנחנו נמשכים כמגנט לאחת מהן.

IMG_1941.JPG

הערב יורד ואנחנו מתחילים לשוב לכיוון אנסי. עם ההגעה לעיר אני עושה סיבוב קצר של צילום לילה. קר מאוד ויום הטיול שלנו מסתיים במהרה.

IMG_1984.JPGIMG_1971.JPG

 זה הזמן סופסוף לראות מקרוב את הטירה שהיא בעצם בית הכלא הישן, שבמרוצת השנים הפך לסמל המובהק של העיר אנסי:

IMG_2007.JPG

עם היציאה לדרך שוב נתקלנו בכפור שהביא אתו הלילה, הכל כוסה לובן רך ועדין. לא ירד שלג, אך טיפות הטל קפאו להן ויצרו בשולי הדרך מרבדים לבנים

IMG_2039.JPG

יום טיול חדש בפתח, היום נוסעים למון בלאן. כדי שלא נעבור באותה הדרך שבה נסענו אתמול לאלברטוויל, אני מתכנן את הנסיעה בשילוב של המפה יחד עם ה-GPS. יש לנו את כל הזמן שבעולם ואנחנו רוצים לראות נופים, טבע ואם תהיינה טירות ומבנים מרשימים בדרך, אז אחלה.

IMG_2049.JPG

מכוון את הGPS לכפר הראשון ששמו - Thones, זהו כפר קטן שעיקר העיסוק סביבו הוא מחלבות ומפעלים ליצור גבינות. קרוב מאוד לכיכר המרכזית יש אפילו מרכז מידע לתייר שבו קיבלנו מפות ולאו דווקא של הכפר, אלא של כל האזור לרבות מפות ומידע רב על אנסי שנחשבת לעיר המרכזית של האזור.
אין יותר מדי מה לעשות בכפר, יש מוזיאון קטן, כנסיה, כיכר עם מזרקה וכמה רחובות עתיקים.

IMG_2065.JPG

העיירה עצמה מתאימה לטיול רגלי של כשעה ואולי טיפונת יותר. אם אתם רוצים גבינות, פשוט קחו ברושורים מלשכת התיירות ותגלו את הדרך המהירה. בכל מקרה על הדרך נתקלנו בתופעה של גבניירות - ממש חנויות המתמחות בגבינות בלבד, כמו הפטיסיירי המתמחה בעוגות או יקב המתמחה ביין.

IMG_2083.JPG

הביקור במחלבה הוא סוג של חוויה מיוחדת וגם כאן לא יצאנו בידיים ריקות, גבינת רבושון וסנט מרסליין המפורסמות ממחוז סבואה. למזלי הרופאה שלי לא קוראת כאן את הבלוג שלי ואין לה מושג מהיכן אני משיג את עודפי הכורלסטרול שלי..

IMG_2085.JPG

גם גבינות עזים יש להשיג

IMG_2080.JPG

גם כאן הסתיו שולט בצבעים מהממים, כאילו נמשחו ביד אמן...

IMG_2077.JPG

עם היציאה לדרך שוב מהכביש המהיר נגלה נוף עוצר נשימה של צבעי סתיו, כאילו כל אחד מעצי היער עטה על עצמו שכמייה בצבע אחר. צו האפנה מורה על גוונים של ירוק, חום, צהוב, אדום ואפילו אפור

IMG_2095.JPG

העיירה הבאה היא - la Clusaz עיירת סקי שהדרך מטונס אליה תפתח לכם את הריאות, נוף מדהים של עצים בכל הצבעים כאשר ברקע כבר רואים הרים מכוסים בלובן רך, התמונה נראה כאילו צולמה בשחור/לבן, אך בעצם אלו הצבעים והגוונים הטבעיים שלה:

IMG_2101.JPG

בדרך על הכביש המהיר נתקלים בבחור שבחר לעצמו דרך מקורית להגיע לעיירת הסקי, פשוט בסקי גלגליות. התצלום הוא תוך כדי נסיעה, בכלל לא מעט תמונות צלמתי בטיול תוך כדי נסיעה ולעתים אפילו דרך שמשת הרכב...

IMG_2107.JPG

בעיירה עצמה הנחל זורם לו בין הבתים אשר חלקם מצטופפים להם במרכז העיירה, בו ממוקם לב ליבה של סצינת הסקי, בעוד בתי המגורים ובתי האירוח פזורים להם במדרונות סביב לעמק.

IMG_2114.JPG
IMG_2112.JPG

 הנופים כאן עוצרי נשימה ולמרות שעונת הסקי טרם החלה, יפה כאן ובהחלט שווה ביקור. בשיא העונה המתחילה בסביבות דצמבר כמעט ולא ניתן להשיג כאן חדר או צימר, למרות שהרוב המכריע של המבנים בכפר מיועדים לאירוח ותיירות. עצירה קלה במרכז העיירה מגלה עשרות מסעדות, בארים ופאבים וגם מרכז מידע תיירותי. אך רובם ככולם סגורים ומסוגרים, המעט שכבר פתוחים אינם מקבלים אורחים, אלא פתוחים לצורכי שיפוץ והכנה לקראת עונת הסקי הקרבה ובאה. הכל עניין של שבועיים שלושה ציין בפנינו אחד מעוברי האורח.

IMG_2126.JPG
 עשרות של בתי אירוח, מלונות סקי וצימרים על המדרון הירוק

IMG_2133.JPGIMG_2131.JPG

 ככל שתופסים גובה מתחילים לראות את האופק נצבע בלבן, פסגת המון בלאן של האלפים הצרפתיים כבר נראה באופק. הכביש מפותל מאוד והנסיעה אטית בהתאמה. הכביש עבר בתחילה בחלק המרכזי של העיירה ועטבר דרך גושי בתי העץ עד לחלק הגבוה ביותר בו ממוקם הרכבל עם הקרוניות הסגורות. קיים גם סקי פאס ורכבל פתוח. הטמפרטורה בחוץ מראה על חד ספרתי וכמה מעלות בודדות. העננים מתפזרים לסרוגין וניתן לצלם בתנאים ממש מיוחדים.

IMG_2145.JPGIMG_2152.JPG

 לרגע קט ניתן לראות שמיים תכולים

IMG_2156.JPG
IMG_2155.JPG

 אנחנו כבר ממש בגובה ומסביב כבר כתמי שלג וקרח פזורים, הדרך לשאמוני פשוט מדהימה ביופיה. לא שמשהו היה מתוכנן מראש מבחינת נופי הדרך, פשוט יצא וטוב שכך. וד לא הגענו למון בלאן... זה רק מהדרך , עוד כפר קטן או אולי עיירת סקי בשם Flumet. עוד נסיעה קצרה דרך פסי ואנחנו אוטוטו בשאמוני.

IMG_2165.JPG
IMG_2157.JPG

מגיעים לשאמוני וממש במרכז קרוב מאוד למלון Hotel Alpina יש חניה חופשית, לא מסומנת וכזו שאינה מחייבת כרטיס מדחן או משהו דומה.
משארים את הרכב במקום המצוין ויוצאים לטיול , מתחילים בגשר שחוצה את הנחל והולכים לכיוון מרכז העיירה.

IMG_2233.JPGIMG_2145.JPG

ניכר מאוד שזו לא העונה והמון בתי עסק פשוט סגורים, למרות שהשעה היא שעת צהריים, בהמשך לקראת הערב, עדין המון מקומות פשוט נשארו סגורים.
ממה הם חיים שואלת אשתי, מאיתנו התיירים אני עונה, אבל מאלו שיגיעו עוד מעט לחופשות הסקי ולאלו שהיו לפנינו בחופשת הקיץ.

IMG_2234.JPGIMG_2247.JPG

בכל מקרה מכל פינה שומרים על העיירה פסגותיו המלבינות של המון בלאן.
זהו אני מרגיש סיפוק, רציתי לצלם את המון בלאן ביום ההולדת וההזדמנות נתנה לי! אמנם באיחור קל של יומיים, אבל עדין בחופשת יום ההולדת שלי.

IMG_2235.JPGIMG_2282.JPG

הרכבל (האגו דו מידי) היה סגור ובתקופה הזו של השנה הוא תמיד סגור, אלא למעט מקרים חריגים. הכל כמעט היה סגור ומבחינת התצפית, הראות הייתה גרועה מאוד כל מה שגבוה ראו מצוין אולם מלמעלה למטה המון ערפילים ועננות נמוכה. השמים הכחולים שמציצים כשהמון בלאן ברקע זה היה זמני וקצר מאוד.

IMG_2259.JPGIMG_2260.JPG

בשאמוני נשארנו עד שעות הערב, כאמור אין יותר מדי חוויות למעט המון בלאן העצום שנשקף מכל רחוב וכל מרפסת.
המשכנו בנסיעה, סתם כך בלי כיוון ובמקום שנראה שאליו זורם נחל בקשה אשתי לעצור כדי לצלם גם אותי על רקע המון בלאן, העגת עד לכאן ולא יהיו לך תמונות למזכרת?
אז כך סתם בלי כוונה, נחתנו נחיתה רכה בפארק מקסים שכולו מכוסה בשכה עבה של...

שלג!!!

IMG_2334.JPGIMG_2363.JPG

אין לי מושג מי ואין לי מושג למה, הציבו במדשאה העמקית 2 תותחי שלג גדולים שעשו את עבודתם נאמה והורידו לנו את המון בלאן למטה!
לא רק לנו, גם חבורת ילדים שהגיע עם המורה שלהם ללמוד לעשות סקי, ניכר שזה היה אחד מהשיעורים הראשונים, כולם היו עם מקלות, אך ללא מגלשיים...

IMG_2372.JPG


הם השתוללו שם ונהנו והיה כ"כ נעים לשמוע את קולם המתגלגל והצעקות של הבנות כשהבנים זרקו עליהן כדורי שלג (ולהפך). היה ממש מיוחד וכיף וכמו תמיד, רק צריך לצאת לדרך... והחוויות? החוויות תתפוסנה אתכם כבר על הדרך.

את הדרך חזרה משאמוני עשינו בדרך שעוברת בעיירות וכפרים נוספים, אין יותר מדי פרטים אז לא אלאה אתכם, למעט העצירה שלנו בבונוויל, שם על הכביש הראשי יש סופרמרקט ענקי של קרפור ובו ראינו לראשונה את המבצע שיש על מזוודות, מה שנתן את הרעיון להתמקד ברשת זו בעת קניית מזוודה. בפועל המזוודה נרכשה באנסי, בסניף נוסף של קרפור עליו ארחיב בהמשך.


יוצאים ליום האחרון של הטיול
מבית המלון שלנו באנסי, הפעם המטרה היא אטרקציות טבע סביב אנסי עד שעות הצהריים המוקדמות ובהמשך הגיע הזמן לתת לאנסי עצמה את תשומת הלב שמגיע לה.
פותחים את הבוקר בנסיעה לכיוון טירת de montrottier שאת הברושור המפרסם אותה קיבלתי מנציגת התיירות ב- thones . עוברים דרך נוף כפרי משגע, דרך הכפר bienvenue lovagny ואת התמונה הזו אני חייב לחבר'ה מפורום המזרח הרחוק, מרפסת של בית ישן נושן ועליה תלויים דגלים שמזכירים את דגלי התפילה הטיבטיים.

IMG_2408.JPGIMG_2388.JPG

המקום עצמו פסטורלי לחלוטין ומאחרי הכנסייה המקומית יש רחבת חניה גדולה בה אפשר לעצור לרגע לתצפית על העמק ועל הטירה המרשימה.
הטירה עצמה שוכנת בעמק טובל בירוק והתקופה בה היא פתוחה למבקרים היא בין מאי לאוקטובר. יחד עם זאת שער הכניסה הראשוני בתחתית החניון היה פתוח ואפשר היה להגיע עם הרכב עד לשער הראשי עצמו. מבט לטירה מחזיר אתכם מאות בשנים לאחור, לימיי הביניים.

IMG_2426.JPGIMG_2429.JPG

בנסיעה לכיוון אנסי, השמים כבר מתכסים בשכבה דקה של עננות בהירה אך בגובה נמוך מאוד. צבעי האגם הם כבר צבעים של חורף. על הטיילת ספורטאית שבחרה לתת לסקי משמעות נוספת.IMG_2457.JPGIMG_2468.JPG

עולים לכיוון אתר הסקי Semnoz לתצפית על אנסי... הנופים מאוד יפים אבל בחלקים לא מעטים באתר הראות 0 , כמו שאומרים: לא רואים ממטר! עונת הסקי טרם החלה והעורבים עדין נהנים מהשיממון. אין אנשים, המסעדה והפנסיון, סגורים. מגובה 1699 מ' ביום בהיר העיר אנסי והאגם נפרשים בתצפית מרהיבה. לא היום... Sad
היום את הכביש אפילו לא רואים.
בניווט מפה יש סוג של הימור, הפעם לא הצליח. אם תבואו ביום אחר, יום בהיר כנראה ותרוויחו.
IMG_2487.JPG


אחרי שעברנו את העננות הנמוכה והערפל בנסיעה אטית ובשלום, ירדנו לאזור האגם ולעיר עצמה.

בחיפושי מידע אחר אנסי במרחבי הסייבר נוכחתי לדעת שהחניה ברחבי העיר היא כמו בכל מקום בתשלום, במרכז העיר ניתן לחנות באמצעות מדחנים הפזורים ברחבי העיר, כאשר התשלום הוא באמצעות מטבעות של 10,20,50 סנט או 1,2 יורו.
חניה בניגוד לחוק עשויה להביא קנסות ודו"חות חניה ובמקרים בהם הרכב מפריע לתנוע ו/או אם מסומן תמרור גרירה, מופעל במקום גרר שגורר רכבים לחניון עירוני בתוספת קנס יקר.
ברחבי העיר פזורים חניונים ציבוריים רבים כאשר רובם בתשלום ואולם יש כמה חניונים לשימוש הציבור בחינם. חניונים ציבוריים בתשלום מסומנים בשלט שחור וכיתוב בצבע צהוב עם האות P ושם החניון.
גם בחניונים בתשלום ניתן לחנות בחינם משעות הערב ועד שעות הבוקר שלמחרת, יש לשים לב לשילוט ולשעות המצוינות בכל כניסה לחניון.

את המידע על החניונים בעיר מצאתי באתר - parking-annecy (לחץ כאן לקישור)
IMG_2522.JPGIMG_2525.JPG

חניון Centre nautique הנו חניון חינמי ללא תשלום והוא קרוב מאוד לאגם אנסי (מרחק חציית כביש בלבד) ויחד עם זאת קרוב כדי 5 דקות הליכה ממרכז אנסי. קל מאוד למצוא אותו לפי השילוט בעיר והוא צמוד למבנה משטרתי שנקרא Hotel De Police (נקודת ציון שתעזור לכם למצוא אותו). החניה אינה מוגבלת בזמן, רק חשוב לחנות לפי הסימונים. אנחנו חנינו בחניון מספר שעות.
מיקום החניון במפה (לחץ כאן לקישור)
IMG_2714.JPG

התנור המרכזי של אנסי. בעבר כל תושבי העיירה היו מבשלים כאן את התבשילים והמאפים שדרשו זמן אפייה ארוך. לכאן היו מביאים את הסירים, למבנה הזה שבסמוך לאגם:

IMG_2521.JPG

מכאן תמונות מאנסי העיר המקסימה:

IMG_2563.JPG

IMG_2587.JPG

אם מתקדמים פנימה לתוך העיר העתיקה ממש לצד הטירה/כלא המפורסם של אנסי יש שוקולטייר שיש בו יצירות אמנות, לעין ולחיך.
קנינו שוקו חם, מקבלים את הנוזל הצמיגי והחם שלדעתי עשוי משמנת מתוקה ושוקולד שמעורבבים במידה הנכונה בדיוק שיוצרת משקה מטרף חושים. גם צורת ההגשה מקסימה, בכדור שקוף!

IMG_2616.JPGIMG_2609.JPG

באנסי מתקיים אחת לשנה פסטיבל מסיכות, הפסטיבל מתקיים בחודש ספטמבר והמוני אנשים ממלאים את הרחובות כשהם מחופשים במיטב התחפושות והדמויות.

IMG_2642.JPGIMG_2655.JPG

IMG_2660.JPGIMG_2678.JPG

כשהחושך יורד על אנסי, המקום הטוב ביותר למלט את עצמכם אליו הוא אחד ממרכזי הקניות של אנסי ולא חסרים כאלו. תכננו לנסוע לאחד מסניפי קרפור לקנות מזוודה, סניף שנמצא מחוץ לעיר, אולם אתה לעולם לא יודע לאן הכבישים והדרכים לוקחים אותך. על הדרך ובתוך העיר עצמה ראינו שילוט של קרפור ולתדהמתנו מצאנו את עצמנו בסניף ענקי, ממש דונמים של סופרמרקט. אני חייב לציין שראיתי כבר סופרמרקטים ענקיים בחיי, אבל זה היה ממש ממש ענקי. נכנסנו אליו בסביבות 18:00 ויצאנו ממנו אחרונים עם סגירתו ב- 20:30, רק מזוודה רצינו, רק חשבנו שרצינו, כי השלמנו את כל הקניות שלנו בסניף הזה, שבהמשך אחפש אותו על המפה ואציין את כתובתו.

002.jpg003.JPG

את הלילה האחרון עשינו שוב במלון F1 הפעם בזה שנמצא בעיירה הצרפתית הצמודה לשד"ת ג'נבה Ferney-Voltaire.
למי שיש רכב ומחפש לינה טובה ובמחיר מעולה, זה המקום לבלות בו את הלילה האחרון של לפני טיסת איזיג'ט

גם כאן במלון זהה לחלוטין לשאר אחיו, שוב לא הרגשנו בהבדל כלשהו. הגענו למלון אחרי קצת פחות משעה נסיעה. קיבלנו את מס' החדר וקוד הכניסה מה"כספומט" בחוץ ונכנסנו לחדרנו.
המלון היה נקי ומצוחצח, שקט מאוד בשעה שהגענו, המקלחות והשירותים היו נקיים מאוד.

IMG_2740.JPGIMG_2738.JPG

יצאנו לדרכנו אחרי כמה שעות שינה, לקראת חמש בבוקר, החזרנו את הרכב בדיוק למקום שממנו לקחנו אותו, את מפתחות זרקנו בקופסת ההחזרה ועלינו לטרמינל עצמו. חשוב לציין ששוב נמצאים בצד הצרפתי ויש לעשות את המסלול ההפוך כי טיסת איזיג'ט לת"א יוצאת מהצד השווייצרי.
הכל מתקתק כמו שעון שווייצרי מעולה ואנחנו מוצאים את עצמנו בטיסת הבוקר חזרה לנתב"ג.
מקווה שנהניתם איתנו בנופים ובאתרים בהם ביקרנו.
זה המקום להודות לכל אחת ואחד מכם על רגעים של קראה, הצצה, מבט ומחמאה! גם על תמיכה, על ו על מילים שחיממנו לנו את הלב, אז להתראות עד הפעם הבאה בה נאמר...

Bon voyage