סין - חוויות ותמונות והמלצות מטיול באימפריה של המזרח הרחוק

עדכון אחרון - 26/05/2013

 הפוסט הזה יהיה מעט שונה מקודמיו. אכתוב כמה פרטים טכניים אודות הטיסה והנסיעה שלנו לסין , אוסיף כמובן תמונות והשוני המהותי יהיה בכך שלא אתאר בהרחבה את מסלול הטיול ואת החוויות , בכל זאת עברו ארבע שנים מאז... אולם אוסיף סיפורים, אנקדוטות ואפילו טיפים שלמרות שעבר וחלף הזמן ישמשו את הבאים בשערי פוסט זה.


 
מתארגנים לטיול מאורגן
בתחילת דבריי אציין שזו הייתה הפעם הראשונה שבה נסענו בטיול מאורגן ליעד כלשהו בעולם, אם לעמוד על הדיוק זו הייתה הפעם הראשונה והאחרונה. לא בגלל שהיו לנו חוויות לא טובות, לא בגלל מחיר גבוהה, פשוט סתם יצא כך. זה אומר שאם בעתיד יבשילו התנאים לטיול מאורגן נוסף, בוודאי שנעשה כן.

IMG_3151.jpg

אמנה את השיקולים והיתרונות שבגינם החלטתי לרכוש טיול מאורגן:
טיסה ישירה לסין בחברת אלעל , כי אין עדין חברה הטסה ישירות בקו ת"א -בייג'ינג
מחיר מאוד אטרקטיבי של חבילה ל- 11 יום בסין
אוטובוס ומדריכים מקומי+ישראלי, שמקצרים את זמן המעבר בין האטרקציות השונות
כניסה מסודרת ומחיר הכניסה לאתרים כבר מגולם בתוך התשלום הכללי, חוסך זמן וכסף
 מלון 4 כוכבים חדש ומפנק ע"ב לינה וארוחת בוקר

tailong plaza1.jpgtailong plaza.jpg

כמובן שבצד היתרון המנצח של המחיר הזול ששילמנו על החבילה, יש לא מעט חסרונות לנסיעה בטיול מאורגן:
צריך להתאים את עצמך ללוח זמנים של קבוצה שלמה
מגיעים לאתרים שלא בהכרח הייתם משלבים בטיול פרטי
חלק מהאתרים אליהם אתם מגיעים הם ממוסחרים נטו ונועדו לסחוט כסף מהתייר הממוצע
 ימים חופשיים עולים לא מעט כסף אם מצטרפים לטיולים המוצעים ע"י החברה המארגנת

IMG_2238.JPG

 פרט נוסף שהוא יכול להיות יתרון או חיסרון, תלוי באיזה צד של המתרס אתם וזה חתך הגילאים של המטיילים בקבוצה, לרוב אנשים מבוגרים שאפקט העדר מתאים לקצב וחתך גילאיהם.טסנו לסין בחודש אוקטובר 2008, בשלהי חופשת הסוכות ומחיר של כ-1500$ לאדם ל-11 יום היוו מחיר מנצח. רכשנו את החבילה מספק התיירות גוליבר, כאשר החברה המבצעת בפועל הייתה אופיר טורס. כמה שזה נשמע אבסורדי, גוליבר הציעו מחיר זול יותר ובאופן משמעותי מהמחיר הרשמי שהופיע באתר של אופיר טורס.
 באותה תקופה שבדקתי לגבי טיסה לבייג'ינג במוביל הלאומי, המחיר לאדם היה זהה בערך למחיר חבילת הטיול המאורגן שכללה בתוכה טיסה, מלון, מדריך, העברות ודמי כניסה לאתרים השונים. בד"כ משך הטיול שנקרא "כוכב בייג'ינג" הוא 8 ימים והוא מכסה את מרבית האטרקציות בבירה הסינית ובסביבתה הקרובה.טווח המחירים משתנה ועשוי להיות יקר בעונת התיירות החמה, לעתים ב- 50% ויותר מאשר בתקופת החורף שבה החבילות נמכרות במחירים מצחיקים של פחות מ-1000$, מה שכאמור לא מגיע אפילו למחיר הטיסה עצמה.
 יש לציין שבשנים האחרונות ספקי התיירות והנופש הוזילו עוד במעט את מחירי החבילות ועברו לטיסות בלתי ישירות דרך יעדים במזרח אירופה. לכן בעת רכישת החבילה כיום, שימו לב האם יש עצירות ביניים בין היעדים, למשך כמה זמן והיכן?אז רק כדי לסכם את עניין רכישת החבילה אציין שעוד בטרם קנינו את הטיול בפועל, ביררנו האם יהיו אנשים עם ילדים בטווח הגילאים שלנו בטיול ולשמחתנו הרבה, נרשמו לקבוצה אבא ובת בטווח גילאים בדיוק כמו שלנו. למותר לציין שהבנות (שלי ושלו) התחברו מיד, עשו כמעט הכל ביחד ואפילו נתנו לנו, ההורים, מעט זמן לעצמנו.
 עוד דבר חשוב שהחלטנו זה "לפרק" את החבילה שהוצעה ע"י ספק השירות, כך שנטייל בימים שמתאימים לנו עם הקבוצה ובימים או זמנים שהמסלול לא נראה לנו, או שתוספת התשלום "ליום טיול" נראתה לנו מוגזמת, פשוט החלטנו לטייל לבדנו ולא עם הקבוצה.הטיול עצמו היה מורכב מ- 7 ימים כוכב בייג'ינג הידוע והמוכר (פרטים אודות המסלול והאתרים בהמשך) ועוד 4 ימים בבית מלון ספא ונופש מחוץ לבייג'ינג. זה היה בדיוק מתאים ל"פירוק" שהיה בתכנית שלנו.
 משך 7 הימים בבייג'ינג שהינו במלון שהוזמן לקבוצה, יצאנו עם הקבוצה ליעדים ולאתרים שנכללו בחבילה הבסיסית ויומיים נוספים שהוגדרו כ"חופשיים, נוצלו על ידנו לטיולים פרטיים ובלתי שגרתיים. את 4 הימים הנותרים העברנו בשנגחאי כאשר הטיסה והמלון הנוספים היו על חשבוננו וכמובן שלא קיבלנו זיכוי כלשהו על כך שעזבנו את הקבוצה. גם היום במבט לאחור ובסיכום הסכומים שהוצאנו על מלון וטיסה פנימית ושילוב יעד אטרקטיבי כמו שנגחאי, אני יכול לסכם בסיפוק שזה היה משתלם, גם כלכלית וגם מבחינת החוויות הנוספות שעברנו. אז כיאה לטיול מאורגן נפגשה הקבוצה להיכרות ראשונית, קבלת חומר ומידע, טפסים להוצאת ויזה ואת כל צריך לפני היציאה. כמובן שהייתה גם הרצאה ראשונית שבה הוצגו התכנים וטעימה על קצה המזלג מהמסלול הצפוי לנו. את הויזה הוצאנו בכוחות עצמנו ומבלי להסתמך על שירותי חברת הנסיעות שדרשה 250 ש"ח לאדם להוצאת הויזה, נראה לי קצת מוגזם לשלם 300 ש"ח עמלה ל-2 ויזות בזמן שקיבלנו מראש את הטפסים ממדריך הטיול וכן הסבר מפורט כיצד ניתן להוציא את הויזה בנציגות הסינית שברח' אבן יהודה 219 בת"א. את כל הפרטים ריכזתי בטיפ מסודר שכתבתי:
לטיפ - ויזה לסין - לחץ כאןכמובן שאת הטפסים ניתן להוריד מאתר שגרירות סין בישראל, ניתן למלא אותם בניחותא בבית ואין צורך שכל מבקשי הויזה יגיעו לשגרירות, יתרה מזאת תוכלו אפילו להעביר הטפסים דרך חבר או קרוב משפחה לנציגות שהוא ימסור אותם ותוכלו לאסוף אותם אתם או נציגכם יחד עם הדרכונים לאחר ארבעה ימי עסקים.
 לאתר - שגרירות סין בישראל - לחץ כאן קראתי המון חומר ומידע באתרי אינטרנט שונים, לרבות אזור הטיפים של אתר למטייל, גם באתרי אינטרנט שונים בחו"ל והתחלתי להכין אלטרנטיבות לימים החופשיים של הטיול ובנוסף הכנתי תכנית מגרה ובה אטרקציות ומקומות שלא היו כלולים בתכנית הטיול, למרות שע"פ תכנית הטיול תוכננו לבקר באטרקציות המרכזיות של בייג'ינג.