בואנה סרה רומא - חורף 2014

איזיג'ט פתחו קו לרומא, הייתה זו הזדמנות נהדרת לסתום חור בהשכלה ולסמן V על יעד המוגדר כחובה באירופה בכלל ובאיטליה בפרט. המחירים שהוצאנו לרומא עם הגברת הכתומה היו לא רעים בכלל. כ-€104 לאדם, הלוך ושוב (ללא הושבה וללא מזוודות), התנאים הרגילים של טרולי גדול במידות 56x45x25 לכל נוסע וקבלת הושבה בעת ביצוע צ'ק אין באינטרנט 30 ימים לפני מועד הטיסה. כמובן שאפשר לרכוש הושבה מראש במחירים הנעים בין €4-15 לאדם, תלוי במיקום המושב במטוס. לחופשה הזו יצאנו 3 זוגות, נהנינו מאוד, אפילו חגגנו יומולדת לאחת המשתתפות. בילינו נהדר, אכלנו ושתינו נהדר ואפילו שופינג נהדר היה לנו.

שבעה חדשים לפני מועד הטיסה נפתח הקו החדש בין ת"א-רומא בחברת איזיג'ט שהחליטו לפנק ביעד אטרקטיבי נוסף, לקח לי כמה ימים להחליט ולהתביית על טיסה טובה במחיר האטרקטיבי - €208.54 לזוג כרטיסים (כאמור ללא תוספות).

איך הכל התחיל?

זה באמת משהו בלתי הגיוני בעליל, אבל גם המחירים שהוצאנו לרומא בטיסה זו היו לא רעים בכלל כמו שציינתי ולמחרת היום שבוז הזמנתי לנו את זוג הכרטיסים בעת שיחת הבוקר טוב, על הקפה הראשון של היום, החבר אל"ף עמד משתאה נוכח המחיר המגוחך ופסק ללא עוררין – גם אני רוצה כזה! אמרתי לו תוציא את כרטיס הפלסטיק מהארנק ואני עושה קסם שגם לך ולאשתך יהיה "כזה". הבחור הזריז לא חשב פעמיים ותוך הפגנת אומץ לב יוצא דופן ברמתו (מיד תבינו למה ומדוע) שלף את הכרטיס המוזהב ואמר לי - Shoot . באותו הרגע עלה בי זיכרון ילדות עם המשפט המפורסם של טוקו (המכוער מתוך השלושה “הטוב הרע והמכוער”) – When you have to shoot...Shoot! Don't talk!

אז ירינו וההתמהמהות של החבר א' עלתה לו ב- 3€ וכמה סנטים, יען כי - €211.62 לזוג כרטיסים, אבל תודו שגם זה אחלה של מחיר. אחרי שהחבר קיבל את אישור הרכישה והודעת ה- SMS שהתריעה על צג הסמארטפון שלו על כך שהכסף כבר עושה דרכו למסלקות באנגליה, הואיל בטובו אותו חבר אמיץ, להתקשר לאשתו ולספר לה שהם נוסעים עם ה"מדריך" לרומא. אני לדעתי צריך אומץ לב, לרוץ לקנות ורק אז לספר לאשה :)

מי זה “המדריך” ולמה נקרא שמו כך בישראל, עוד נברר בהמשך.

אם חשבתם שתם מסע הרכישות אז תצטרכו להכיר את רב סרן שמועתי שככל הנראה שתה רדבול, אחרת אין לי הסבר כיצד עשתה לה השמועה כנפיים והגיעה עד למשרד בו עובדת אשתי... כיוון שתוך שעות ספורות בלבד לאחר ביצוע הרכישה השנייה שלי באותו יום, קיבלתי הודעת SMS בזו הלשון - גם החברה שלי רי"ש ובעלה רוצים לטוס לרומא במחיר ארוחה במסעדה, אתה יכול לסדר גם להם “כזה”? אני אומר - "על העיני ועל הראסי", רק שישלחו לי צילום דרכון ומספר כרטיס פלסטיק ויהיה גם להם “כזה כזה”.

חלפה שעה קלה ויש לנו זוג נוסף בחבורת הרוכשים שהפך אותנו כבר לקבוצה של ממש. אמנם מעט זרים האחד לשני, אבל בכל זאת קבוצה. הזוג המצטרף שילמו כבר €288.50 לזוג, עדין מחיר שווה ואטרקטיבי בכל קנה מידה.

סיכמנו מראש שזו תהיה קבוצה במבנה האורגני שלה, אך הנחת היסוד של כולם היא שכל זוג יכול להחליף באופן חופשי וללא כל התחייבות, את מצב רוחו ולעבור למצב של מטיילים בזוג. בתכלס זה לא קרה, נשארנו יחד מלוכדים ומאוחדים לאורך כל הטיול והייתה זו התחלה של ידידות מופלאה שתניב עוד לא מעט טיולים משותפים.

פיאצה דל פופולו. גני בורגוזה. כנסיית סנטה מריה מאג

שיקולים בבחירת המלון/הסעה:

ארבעה מועמדים עיקריים נבחרו, כאשר הזמנתי מראש חדרים בכולם עם אפשרות ביטול. ערכתי טבלה ובה מניתי את הפרמטרים החשובים מבחינתי ולבסוף לקחתי החלטה, מעולה לדעת כל משתתפי הטיול.

אפשרויות בתי המלון:

  1. מלון Regno בעל 3 כוכבים. דירוג בבוקינג 8.4. מיקום מצוין על ויה דל קורסו, ארוחת בוקר טובה מאוד, גודל חדר 12 מ"ר. המחיר 276€.
  2. מלון דירות bollo Apartments אין דירוג כוכבים, דירוג בבוקינג 7.8 מיקום טוב ליד קמפו די פיורי. ארוחת בוקר - אין, גודל חדר 18 מ"ר. המחיר 212€.
  3. B&B - חדרים Casa Cleo - אין דירוג כוכבים. דירוג בבוקינג7.6 מיקום טוב בשכונת ריונה מונטי, ארוחת בוקר - דלה ובסיסית, גודל חדר 22 מ"ר. המחיר 117€.
  4. מלון Borromeo. בעל 3 כוכבים דירוג בבוקינג 7.9 מיקום טוב בשכונת ריונה מונטי ארוחת בוקר טובה מאוד, גודל חדר 18 מ"ר. המחיר 200€.

אפשרויות ההסעה:

  1. שאטל אייל - 11€לאדם לכיוון - סה"כ 132 לכולם הלוך ושוב. הסעה עד/מ פתח המלון.
  2. רכבת מהירה (חצי שעה נסיעה) - 14€ לאדם לכיוון - סה"כ 168 לכולם הלוך ושוב. הנסיעה עד תחנת טרמיני.
  3. רכבת רגילה (שעה נסיעה) 8לאדם לכיוון - סה"כ 96יורו לכולם הלוך ושוב. הנסיעה עד תחנת Tiburtina ממנה יש לקחת מטרו רבע שעה נסיעה ועוד תוספת תשלום של של 12 ובסה”כ 108€ לכולם.
  4. אוטובוס Teravision - מחיר 4€ לאדם לכיוון - סה"כ 48€ לכולם הלוך ושוב. הסעה עד טרמיני.
  5. Rome Shuttle Service - מחיר 10€ לאדם לכיוון - סה"כ 120 לכולם הלוך ושוב. הסעה עד/מ פתח המלון.

נבחר מלון Borromeo בגלל ארוחת הבוקר המפנקת, המיקום בשכונה טובה ואותנטית וכמובן המחיר האטרקטיבי (ישירות באתר המלון).

נבחר האוטובוס של Teravision בגלל שעות הטיסה הנוחות (נחיתה 15:30, המראה 13:05) וכן המחיר הזול.

טיפים חשובים:

רוצה לציין שבטרם קיבלתי החלטות לגבי ההסעה והמלון התייעצתי עם חבר שמתגורר ברומא בשנים האחרונות והוא נתן טיפ לגבי בחירת המגורים: לדבריו מגורים באזור הפנתאון אמנם אטרקטיביים אך זה למעשה לחיות בתוך מלכודת התיירים, עוד הוסיף שאם רוצים לחוש אותנטיות גם ברחוב וגם במסעדות ובחנויות, יש לבחור באחד הרחובות כדוגמת Via cavuor (הרחוב של המלון שבחרתי), מצד אחד נושק לצנטרו (המרכז של רומא) ומצד שני פחות עמוס, פחות רווי בתיירים וכאמור הרבה יותר אותנטי. היום ולאחר שאימצתי הטיפ, אני בהחלט מסכים.

טיפ נוסף: צריך להיות זהיר מאוד בבחירת הרובע מכיוון שאזור כמו החלק שנמצא במפה צפונית לתחנת טרמיני הוא לא נעים ומוצף זרים. ואילו בחלקו הדרומי מטרמיני כאשר יורדים במפה מטה מטה עד הקולוסאום ופיאצה ונציה, זה נחשב למיקום טוב מאוד.

אז כשאומרים לכם צנטרו, או טרמיני, צריך לבדוק טוב טוב על המפה ולבדוק את המיקום של המלון שלכם.

נתב”ג טרמינל 1:

ביטחון, ביקורת דרכונים והסעה לטרמינל 3 כולם כבר מכירים ומתורגלים ובכל זאת מדוע הגענו לטרמינל 1 אם אין לנו מזוודות (לפחות לא לי ולזוגתי)?

רק כדי לשלוח את הטרולי לבטן המטוס. שלחנו ונשארנו חופשיים. מסתבר שמאז התקנה החדשה על הטרולי המוגדל (זה של ה-56 ס"מ) נציגי חברת התעופה שולחים מטען זה שנחשב תיק יד, ללא שום בעיה, כך היה בת"א וכךהיה גם בחזור, ברומא.

יום 1 ברומא

הטיסה יצאה בעיכוב קל אך נחתה ברומא בדיוק בזמן. אספנו עצמנו ומטעננו ויצאנו לליין מס' 5 שסמוך לטרמינל 3 הרומאי, ממנו יוצא האוטובוס של Teravision לתחנת Termini.

את כרטיסי הנסיעה הזמנתי מראש באתר האינטרנט של Teravision  קל מאוד למצוא את התחנה, יש שילוט מרגע שיוצאים מביקורת הדרכונים ועד לתחנה עצמה.הנסיעה ארכה כ-40 דק' ובסופה מצאנו עצמנו צועדים 7 דק' בדיוק עד לפתח המלון.

קיבלנו 2 חדרים צמודים בקומה 2 וחדר נוסף עם יציאה לטרסה פרטית בקומה 3. יש מעלית קטנה וצרה , אבל מעלית יש.

מתארגנים ויוצאים לכבוש את רומא. היעד אזור מזרקת Trevi שבקרבתה נמצאת המסעדה המומלצת הראשונה שלנו.

ההמלצה נלקחה מאתר שיחור וקיבלה חיזוק באפליקציה Rome City guide של Trip Advisor.

צעדנו בניחותא ומצאנו בקלות את המזרקה אשר הומה מאות אנשים בכל רגע נתון. היום קראתי במדריך של לונלי פלאנט שבכל יממה נזרקים אל מימי המזרקה מטבעות בסך כולל של כ-3,000€ עסק לא בכלל לקבצנים שפושטים על המזרקה באשמורה האחרונה.

פונטנה די טרווי. שוק טריאנוס. מבנה רומאי 1. הפורום הרומי

סביב המזרקה הוצבו מצלמות רבות ושוטרים רבים מוצבים בה כדרך קבע מכיוון שעד לא מזמן היה אתר זה ידוע לשמצה בגנות הכייסים הרבים שפעלו בסביבתו. היום יש המון שוטרים בזוגות, בשלשות וגם ניידות משטרה מוצבות בסביבה הקרובה כך שההרגשה בטוחה מאוד.

הטלנו מטבעות, הצטלמנו והמשכנו למסעדה המרוחקת 2 רחובות וחצי, מרחק כ-3 דקות צעידה.

המלצה קולינרית ראשונה

מסעדת - L'Archetto

כתובת: Via dell'Archetto, 26 

אזור: טרווי

טלפון: 39-06-6789064+

הזמנו מקום מראש: לא

שעות: 12:00-01:00

המלצה: אתר שיחור ו- Trip Advisor 

קיבל את פנינו הבעלים בסבר פנים יפות, עם אפשרות לשבת בקומת הכניסה או בקומת המרתף, בחרנו באפשרות השנייה. מסתבר שתרבות הישיבה "מתחת לאדמה" נפוצה עקב הצפיפות והגודל המזערי של החנויות והמסעדות, קומת המרתף הייתה הומה ומלאה בצעירים מקומיים.

הזמנו יין הבית, ברומא קרף ליטר יין זול ואיכותי במסעדה רק 7-10€, בהחלט מומלץ.

המנות שדגמנו:

2 פיצות צמחוניות עם ירקות קלויים (פלפל, חצילים וקישואים) ופיצה נפוליטנית רגילה - הפיצות דקות מאוד גדולות וטעימות מאוד - במילה אחת נהדרות.

ספגטי ברוטב רוזה ופטריות - נחמד, לא יותר מזה

פנה ברוטב עגבניות ופרמזן - נחמד, לא יותר מזה

קלצונה ריקוטה ותרד - טעם חלומי

פוקצ'ה רגילה - שמן זית ומלח גם קריספי וגם רך, שילוב נהדר וטעים מאוד.

בסה”כ 7 מנות וקרף אחד של ליטר יין , שילמנו 66€ - זול, שווה ובהחלט משתלם.

לסיכום - שווה את emojiemojiemojiemoji שניתנו ב- Trip Advisor 

תמונות של המנות... אין!!! היינו רעבים מאוד!

חזרנו למלון בהליכה, שמחים שבעים ומחייכים.

בדיווח שיכלול פירוט אתייחס לתכנית שהוכנה מראש, כלומר אילו אטרקציות סימנתי על המפה ובהמשך, מה הספקנו בפועל. הכנתי תכנית שתתאים גם לימי גשומים ולימים יבשים. 

יום 2 ברומא

תוכנן כולו בהליכה רגלית + טיול סאגווי (3 שעות).

נקודות הציון:

תחנת Tourist information ב- Via Nazionale

ארמון ברבריני

פיאצה ברבריני

Santissima Immacolata Concezione -כנסיית

המדרגות הספרדיות ו-Piazza di Spagna

IMG_7630.JPG. IMG_7614.JPG. IMG_7619.JPG. IMG_8164.JPG

נקודת התחלת סאגווי ב- Piazza Bucharest (כניסה לוילה בורגוזה)

טיול סאגווי בגני בורגוזה ובנקודות:

פיאצה דל פופולו

ויה דל קורסו

piazza san lorenzo

ארמון - Montecitori Palace

Piazza colona

אורנים בוילה בורגוזה. גני בורגוזה. פיאצה דל פופולו

פיאצה דל פופולו
הכנסיות התאומות - סנטה מריה דיי מיראקולי וסנטה מריה אין מונטסאנטו
ויה דל קורסו קניות
הפנתאון
כנסיית סנטה מריה סופרה מינרווה
Trevi Fountain
קווירינאלה
 Fontana della naiadi -כיכר רפובליקה

מה היה לנו היום בפועל ?

היום החל בשעה איחור מהמתוכנן, ארוחת הבוקר נמשכה ונמשכה. היה ממש כיף בטרסה המקורה של המלון בה מוגשת ארוחת הבוקר.

שינוי קל בתכניות ויצאנו במטרו מהתחנה הקרובה Cavuor (עם החלפה בטרמיני) לתחנת - Flaminio , ממנה הליכה קצרה ל- Piazza del Popolo ולקיחת הסאגווי בנקודה זו. את הפרטים אודות הסאגווי ביררתי באתר segwayroma כאשר החלטנו לשכור סאגווי לשימוש חפשי וללא הדרכה.

המחירים:

חצי שעה - 10

שעה מלאה - 15€

יום מלא (כ-6 שעות) - 60

עשינו אימון מהיר להכרת הכלי בפיאצה דל פופולו רחבת הידיים ולאחר שכולם הרגישו בטוחים, יצאנו לדרך.

המדרגות הספרדיות . ויה דל קורסו בסאגוויי

בסאגווי טיילנו כשעתיים, רובן בגני בורגוזה. היות ויש שעות בהן התחבורה לכלי רכב פרטיים מוגבלת,

התאפשר לנו לעשות גם חלק מויה דל קורסו באופן רכוב.

טיפים והארות לגבי סאגווי, באופן מודרך או בסיור לא מודרך:

תרגלו נסיעה במקום פתוח ורחב ידיים בטרם תצאו לסיור -

שאלו ובררו כיצד מניעים הסאגווי במידה והוא כבה (יש שלט/מפתח מיוחד) -

שמרו מרחק האחד מהשני, גלגל סאגווי הנוגע בגלגל אחר עשוי להביא לאבדן שליטה -

שמרו מרחק מקצה מדרכות ורדו/עלו למדרכות בזהירות -

- גם כשאתם חשים ביטחון עצמי בנסיעה שמרו על זהירות וערנות

- הימנעו מנסיעה ברחובות וכיכרות הומי אדם

- נסיעה בכביש ובסמוך לכלי רכב נוספים מחייבים זהירות וערנות מרובים

אחרי שהחזרנו הסאגווי המשכנו לטייל ברגל, לנקודות העניין שהכנתי בתכנית המקורית, למרות שבכל שלב ניתן להשתחרר מכבלי התכנית לזרום וללכת לאיבוד חופשי, גם ללא מפה וללא ניווט כיף ללכת לאיבוד ברומא.

יום 3 ברומא 

בתכנית:

כנסיית Santa Maria Maggiore

Piazza di San Pietro in Vincoli

קולוסיאום

הפורום הרומי

גבעת הפלאטין

שער טיטוס

גבעת התפוזים

שדרת הקיסרים

שער קונסטנטינוס

עמוד/שוק טריאנוס

קרקס מקסימוס

Domus Aurea

שער Septimius

Piazza del Campidoglio

כנסיית סנטה מריה אין ארצ'לי

אופציות נוספות ליום זה:

פה האמת

פירמידת קסטיוס

מרחצאות קרקלה

קברי הקטקומבות - St.Callixtus או St Sebastian

מה היה לנו בפועל:

את היום פתחנו בכנסיית Papal Basilica of Santa Maria Maggiore, הכנסייה השנייה בגודלה ברומא, הכנסייה ממוקמת כמה עשרות מטרים מהמלון שלנו. בשעת הבוקר המוקדמת כשהגענו אליה הייתה עדין סגורה, אז עשינו סיור סביבה והמשכנו דרך מעבר בגרם מדרגות תלול לכנסיית San Pietro in Vincoli שהייתה על הדרך לגבעה המשקיפה על חלקו האחורי של הקולוסאום.

IMG_7805.JPGIMG_7847.JPGIMG_7823.JPG

הקולוסאום ביום חצי גשום היה די שומם (הכל יחסי) והעברנו בו כשעתיים. לציין שלא היה תור כמעט וקנינו כרטיס המשלב כניסה לשלושת האתרים: קולוסיאום>הפורום הרומאי>גבעת הפלטין.

אם הגעתם לכאן ויש תור ארוך מדי בכניסה, לכו לכניסה לגבעת הפלטין, מרוחקת כמה עשרות מטרים מהקולוסאום וקנו שם הכרטיס, כך תחסכו עמידה בתור.

הקולוסיאום והעתיקות של רומא צולמו ונטחנו מכל זווית אפשרית, גם אני אתרום את חלקי ברשותכם.

שוטטנו במרבי הקולוסאום למעלה משעתיים וזה פשוט לא נגמר. קראנו קטעים שהכנתי מראש על המקום ובדימיון ניתן היה לחוש את העצמה.

נשאלה שאלה:

"מדוע הקולוסאום 'מחורר' כולו מכל כיוון אפשרי?"

עלו כמה סברות וניתנו כמה תשובות…

IMG_7956.JPGIMG_7912.JPGIMG_7861.JPG

מהקולוסאום עברנו באופן טבעי לגבעת הפלטין ולפורום הרומי.

חשוב להדגיש שלטפטוף הגשם יש כמובן חסרונות, אולם לפחות הוא הביא לכך שהאתרים היו כמעט ריקים מתיירים במונחים של רומא.

220083.jpg