מסלולי טיול בבירה מדריד ברוכים הבאים לממלכת קסטיליאנה, בואו לטייל במדריד הקלאסית בשלושה מסלולים בדרגת קושי - קל.
 מתאים לטסים לדרום אמריקה עם טיסת המשך ממדריד, בה יש לכם כמה שעות חופשיות ולמשפחות אשר מגיעות למדריד כחלק מטיול באחד מחבלי הארץ המדהימים של המדינה, אני ממליץ לאותן משפחות ו/או מטיילים להשקיע לפחות יום אחד של טיול בער התוססת מדריד.

IMG_9929.JPG

טיסות וטרמינלים
 טיסות רבות לדרום אמריקה עוברות דרך ספרד. בדרך כלל יש עצירה במדריד של כמה שעות. אם יש לכם המתנה של 8 שעות ומעלה עד לטיסה הבאה וזה במהלך שעות היום אני ממליץ לעשות סיור/טיול חד יומי במדריד בירת ספרד.

IMG_0084.JPG


 ראשית יש להבהיר כי טיסות של אלעל ואיברייה ממריאות ונוחתות בטרמינל 4 . אם טיסת ההמשך היא באחת מהחברות הללו, אין לכם בעיה והמטען שלכם ישלח ליעד הסופי שלכם . רק צריך לוודא מראש שנציג חברת התעופה כבר דאג מראש לתייגו בהתאם ליעד הנחיתה הסופי שלכם וכך יש לכם שקט נפשי בעת מסירת המטען, אתם תזכו לפגוש אותו בנמל היעד בו תנחתו. אם אתם צריכים לתפוס טיסת המשך מטרמינלים 1 או 2 או 3 (המחוברים בניהם) המרוחקים מטרמינל 4, את המעבר מטרמינל 4 לטרמינלים אלו עדיף לעשות בשאטל פנימי (אטובוס בצבע צהוב) העובר בתדירות של כל רבע שעה לערך והשירות ניתן חינם ללא תשלום. כמובן שאפשר לעשות את המעבר גם במטרו, קו מס' 8 העובר בין הטרמינלים ועד לעיר עצמה. פשוט נוסעים מרחק תחנה אחת עד לטרמינלים 1,2,3 כדלעיל ואולם שירות זה כרוך בתשלום של 2.5 יורו. כאמור תחנת מטרו אחת משרתת את שלושת הטרמינלים. (מצורף בהמשך קישור למפת המטרו של מדריד).

IMG_9053.JPG
לאתר האינטרנט של שדה התעופה ברחאס - לחץ כאן אז אם יש לכם מעבר בין טרמינל 4 לאחד משלושת הטרמינלים האחרים לטיסה הבאה שלכם ואתם כמובן רוצים לנסוע העירה ולא להיגרר עם כל המזוודות והתיקים שלכם, יש בכל הטרמינלים שירות לוקרים לשמירת חפצים בתשלום. תוכלו להפקיד את המטען ולצאת חופשיים ליום טיול בעיר התוססת. יש לציין כי המעבר בין טרמינלים 1,2,3 עצמם שמחוברים ביניהם כמבנה אחד גדול, הוא רגלי ויש מסועים שאפשר להסתייע בהם היות ולעתים המרחקים הם גדולים. בנוסף יש שילוט מאוד ברור ופשוט צריך ללכת על פיו.
 אחרי שדאגתם למטען חשבו מראש את הזמן הפנוי שיש לכם על מנת שלא תפספסו חלילה את המטרה העיקרית שלשמה הגעתם למדריד וזו טיסת ההמשך לדרום אמריקה. קחו בחשבון שעליכם להתייצב בטרמינל ממנו יוצאת הטיסה כשעתיים לפחות לפני מועד ההמראה. אם עליכם להירשם או לאסוף כרטיס עליה למטוס במדריד עשו זאת עוד בטרם תצאו לעיר, כך שכל מה שיישאר לכם לעשות הוא לעבור בדיקה ביטחונית ובקרה בביקורת הדרכונים.

009.jpg
Moncloa - Arco de la Victoria
הנסיעה לעיר כשהכל מוכן זה הזמן לכוון את עצמכם לפוארטה דל סול או בקיצור – סול (Sol), שזוהי הכיכר המרכזית של מדריד. אפשר ורצוי להגיע באוטובוס הצהוב של חב' EMT . האוטובוסים יוצאים משני מוקדים עיקריים, קו 204 היצוא מטרמינל 4 וקו 200 היוצא מטרמינלים 1+2 . המחיר בכל הקווים הוא 2.5 יורו לאדם.

plano metro madrid 300x203 Diversi y cultura mientras esperas en el Metro להגדלת מפת המטרו של מדריד - לחץ על התמונה
מסלול 1 - האטרקציות המרכזיות במדריד לקבלת מפה מס' 1 של מסלול הנסיעה במטרו - לחץ על המפה Fullscreen capture 06052012 204710.bmp.jpg

מפה 1 

 הכי טוב לשלב את הטיול היומי בהליכה רגלית בשילוב המטרו. אם בחרתם להגיע משדה התעופה למרכז העיר במטרו עולים על קו מס' 8 (נקודה במפה 1) , אפשרי לעשות זאת בכל הטרמינלים כאשר ממשיכים בנסיעה עד תחנת Nuevos Ministerios (נקודה במפה 1)

IMG_9127.JPG
Nuevos Ministerios

 אז מטרמינל 4 של שדה התעופה סופרים בסה"כ 7 תחנות ומשאר הטרמינלים סופרים רק 5 תחנות יורדים בתחנת המטרו, עוברים ברגל (תת קרקעי) ומבצעים החלפה לקו מס' 6 (Circular) עם מטרו זה נוסעים עד תחנה אחת עד תחנה שנקראת Cuatro Caminos (נקודה במפה 2)יצוין כי אורכו של המסלול בהליכה הוא כ-6 ק"מ הליכה.
לקבלת מפה מס' 2 של המסלול 1 - לחץ כאן IMG_9837.JPG
Cuatro Caminos
כאשר המטרו מודיע בכריזה יורדים בתחנה, יוצאים מהמטרו החוצה ומתחילים בהליכה רגלית על אחד מהרחובות הראשיים והצבעוניים של העיר - Calle de Bravo Murillo, מכאן נתחיל במסלול הליכה. ברחוב זה יש עשרות ואף מאות חנויות: זולות, יקרות, פשוטות או מפוארות. יש שפע של בתי קפה, מסעדות, טאפאס בארים, קניונים ואף שווקים רבים ומגוונים. זה המקום הטוב ביותר לערוך בו קניות ולמצוא בו מציאות, במיוחד אם נשארו לכם השלמות קטנות בהגיעכם לעיר או לקראת המסע לדרום אמריקה. IMG_0084.JPG

 ממשיכים ללכת בכיוון כללי צפונה עד שבמזלג הרחובות (סמוך לתחנת המטרו Quevedo ) בוחרים ברחוב השמאלי - Calle de Fuencarral (נקודה B במפה מס' 2) ממשיכים ברחוב זה עד שרואים את תחנת המטרו Tribunal (נקודה C במפה מס' 2)שם יש שוק מקומי מקורה, שוק ברצ'לו, הוא ממוקם בפניה ימינה מיד אחריי הכנסייה. גם כאן אפשר להסתובב מעט, השוק מציע בעיקר מזון, פירות/ירקות, בגדים/הנעלה ועוד.

IMG_0078.JPG

יוצאים מהשוק וממשיכים ללכת ישר דרך רחוב Colon (נקודה D במפה מס' 2) עד שמגיעים לרח' Calle Gran V. (נקודה E במפה מס' 2) הגעתם לרחוב הכי מפורסם של מדריד! הוא תוסס ומלא חיים, זהו אחד הרחובות המקסימים שיש לעיר להציע. מבנים עתיקים בצד חדשים, חנויות קטנות לצד קניונים, בתי אופנה מוכרים ובעלי שם, טפאס בארים לרוב, בתי קפה, מסעדות ומקומות בילוי בשפע. יש לרחוב השפעה ממגנטת על המתהלכים בו.

IMG_9958.JPG

 ההמשך הטבעי מכאן הוא ל-Plaza de la Puerta del Sol שממשיכים על רחוב גראן ויה עד לחיבור עם הרחוב Alcal(נקודה F במפה מס' 2) ומיד פונים ימינה והגעתם אל הכיכר המרכזית של מדריד, כיכר השמש היא לב לבה של מדריד. (נקודה G במפה מס' 2) רחוב עמוס עד מאוד באנשים בכל שעות היום והלילה, גם כאן החנויות תאווה לעיניים ואם תחפשו ממש טוב תוכלו למצוא באחת מפינות הרחוב, את הסניף של "פלאפל מעוז". כאן צריך להיזהר מגנבים, נוכלים וכייסים, המקום מושך אליו מטבע הדברים המון תיירים ויחד אתם יש הרבה "זרים" ועוברי אורח המתפרנסים מכייסות, גניבה ונוכליות. אך אל חשש בכיכר יש תמיד נוכחות מתוגברת של שוטרים וההרגשה הכללית היא של חופש וביטחון.

IMG_0020.JPG

 מהכיכר ממשיכים לצעוד על רחוב Calle Mayor עד שמגיעים ל - Palaza Mayor לכיכר העתיקה המוקפת מבנים בני למעלה מ- 500 שנה מכל עבריה, אם תגיעו לכאן בימי ראשון בשעות המוקדמות של עד הצהריים תזכו לחזות במסחר מעניין של שוק מטבעות ועתיקות אותו מנהלים סוחרים מבוגרים. תוכלו לשבת באחד מבתי הקפה ולדמיין לעצמכם את החגיגות והפסטיבלים של ימי הביניים שנערכו בכיכר, חגיגות , הופעות וגם משפטי ראווה שהוצגו, כאשר מסביב צופות המרפסות האותנטיות.

IMG_0045.JPG

 יוצאים מהכיכר ומגיעים לכניסה לשוק Mercado de sn miguel (נקודה H במפה מס' 2) . שוק זה אמנם מיועד לקהל התיירים, הוא לא זול במיוחד, אך אפשר לפגוש כאן מאכלים אותנטיים, שתייה, גלידה ומתוקים. קונים ומתיישבים או עומדים ליד אחד מהשולחנות הפזורים בכל רחבי השוק. הייתי אומר שבמדריד רצו גם איזה סוג של שוק לה בוקריה כמו אצל הנסיכה הקטלונית, אולם התוצאה תיירותית וממוסחרת יותר וכמובן קטנת מימדים. בכל אופן אני לא הייתי מוותר על סיבוב בשוק.

IMG_0063.JPG

 יוצאים חזרה לרחוב וממשיכים עד לרחוב Calle Bail שם נמצאת קתדרלת - La Almudena (נקודה I במפה מס' 2) העצומה, מבנה ארכיטקטוני מרהיב ועצום בגודלו, שווה בהחלט ביקור וכניסה פנימה ללא תשלום. פסלים של קדושים נוצרים, מלאכים ודמויות נוספות מעטרים את המבנה מכל עבר, דלתות ענק ומדרגות למנוחה.

IMG_0100.JPG

 כאשר מול הקתדרלה ניצב לו ארמון המלך Palacio Real. (נקודה J במפה מס' 2) אם יש לכם מספיק זמן תוכלו להיכנס פנימה (הכניסה בתשלום), אולם גם תצפית על החצר המלכותית ועל המבנה שהוא הארמון הגדול ביותר באירופה, מרשימים מאוד . ניתן להכנס לארמון עם מצלמות ואין צורך להפקידן בכניסה, אך הצילום בתוך חדרי הארמון אסור.

IMG_0689.JPG
לקבלת מפה מס' 2 של מסלול 1 - לחץ על תמונת המפה Fullscreen capture 06052012 205138.bmp.jpg
מפה מס' 2

מסלול 2 - המשך מדריד המלכותית לקבלת מפה מס' 3 למסלול 2 - לחץ כאן זה מסלול שיכול לעמוד בפני עצמו או יכול להוות המשך טבעי למסלול מס' 1. מארמון המלך נחצה את הכביש מאותה נקודה בה עצרנו ונגיע אל גן 44 המלכים (נקודה A במפה מס' 3) זה גן מקסים שבו כאמור אפשר לערוך אתנחתה ומנוחה לפני או אחרי הכניסה לארמון המלך.כאן חוזרים במסלול מעגלי, עוברים דרך Plaza de Oriente הלא היא כיכר גן המלכים בו ניצב פסלו של המלך אלפונסו ועוד פסלים של 44 מלכים ומלכות ספרד.

IMG_0118.JPG

 לאחר בילוי קצר בגן ובמדשאות שמסביב ממשיכים על רחוב Calle del Arenal עד ל-כיכר Plaza de Isabel II (תחנת המטרו Opera ).

IMG_9838.jpg

 ממשיכים עד לקצה הרחוב מגיעים חזרה לכיכר- Sol.

IMG_0024.JPG

 מכאן אפשר לחזור חזרה לשדה התעופהשוב במטרו או באוטובוס הצהוב. ואם נותרו לכם כמה עוד כמה שעות אפשר להמשיך ברחוב Calle de Alcal/strong> עד לכיכר Plaza de Cibeles המפורסמת בה ניצב לו בית העירייה המרשים. זוהי הכיכר בה חוגגים בספרד אליפויות כדורגל, בין אם של הנבחרת הלאומית או של קבוצת הכדורגל המקומית מהמועדון המפורסם ריאל מדריד.

IMG_0634.JPG

 לאחר שהתרשמנו מהכיכר והמבנים ניתן להמשיך בהליכה בואך שער Alcalהמפורסם. זוהיא גם אחת מהכניסות לפארק Retiro שהוא הריאה הירוקה של מדריד.

IMG_9174.JPG

 מהפארק עולים על מטרו מס' 2 בנסיעה חזרה לתחנת Cuatro Caminos , שוב מבצעים החלפה למטרו מס' 6 ובנסיעה תחנה אחת עד לתחנת Nuevos Ministerios אפשר לצאת מהמטרו לקניון העצום של El curte inglez , בתחנה זו ממוקם הקניון שהוא גם חנות הדגל של הרשת שיש בה הכל, החל מביגוד ואופנה של המעצבים הידועים בעולם, חנות כלי בית, ספרים, אלקטרוניקה, בישום ופרפומריה וגם היפר מרקט ענקי ובו ניתן למצוא מזון כשר. לאחר שסיימתם, חוזרים שוב למטרו מס' 8, נפרדים מהעיר מדריד בנסיעה עד לשדה התעופה ברחאס לטרמינל המתאים לכם.

IMG_9117.JPG
לקבלת מפת מסלול 2 בהגדלה - לחץ על תמונת המפה 
Fullscreen capture 06052012 203908.bmp.jpg
מסלול 3 - לב מדריד במסלול הקצר: את המסלול הזה בחרתי ע"פ מקבץ אתרים רב הנמצא בלב לבה של העיר מדריד. שימו לב שכל אות המייצגת כל אתר מופיעה ע"ג מסלול המפה שצרפתי מ- Google Map ואשר קישור מצורף בסוף המסלול, ניתן להוריד ולהדפיס ויש הוראות הליכה מדויקות. ההתחלה היא באות A בכיכר המרכזית של מדריד, כיכר השמש או בשמה הספרדי Puerto Del Sol , עברו מנקודה לנקודה בהליכה אטית ועצרו בכל מקום שנראה לכם מעניין. אורך המסלול הוא כארבעה ק"מ וניתן להשלימו ב2-4 שעות של הליכה איטית ואם נכנסים לאתרים השונים ומבלים בהם, הזמן מטבע הדברים יתארך.

לקבלת מפת מסלול 3 - לחץ כאן A- מתחילים בסיור בכיכר סול משם ממשיכים מערבה (שמאלה) על רחוב מיור בהליכה עד פלאסה מיור

IMG_0030.JPG

B- פלאסה מיור, סיור בכיכר הגדולה ויציאה שוב לרחוב מיור בהליכה עד -

010.jpg


C- שוק סאן מיגל, סיבוב בשוק טאפסים, פאייה, פירות, שתייה וקינוחים, משם עד סוף רחוב מיור פונים צפונה (ימינה) ועוברים ל-

IMG_0061.JPG

D - קתדרלת האלמדונה העצומה, ניתן להתרשם מבחוץ ולהיכנס פנימה, הכניסה חינם ובהמשך הרחוב עצמו

Almudena.jpg

E - פלאסיו ריאל (ארמון המלך), סיור ברחבת הארמון, הכניסה לארמון עצמו בתשלום באמצע מול הארמון פונים מזרחה (ימינה) ל-

001.jpg

F - גן 44 המלכים, אפשר לנוח כאן בגן ולהנות ממראה בין הפסלים היפים של מלכי ומלכות ספרד. ממשיכים ויוצאים מהגן ממשיכים מזרחה ל-

262948.jpg


G- לכיכר איזבל השנייה (אופרה), גם כאן אפשר לטייל או לנוח ברחבה הגדולה, ממשיכים על הרחוב הססגוני ארנל עד

005.jpg


H - בסמוך לכיכר ולכנסיית San Gin שם פונים צפונה וישר עד


sang.jpg


I- גראן ויה, פונים מזרחה (ימינה) כל הזמן ישר על רחוב גראן ויה הססגוני עד לתחנת המטרו בנקו דה אספניה, מתחברים ל-

003.jpgJ- לכיכר סיבלס ובניין לעירייה, ממשיכים על רחוב אלקלה, עוברים דרך -

008.jpg


K- שער אלקלה , ממשיכים טיפונת ואתם על פארק רטירו בסיום יוצאים לתחנת המטרו בהמשך -

IMG_9186.JPG


H- ניתן לבלות בפארק, רצוי להביא שמיכה, כריכים, חטיפים ושתייה ולבלות בישיבה על המדשאות או על הספסלים, ניתן לשכור סירה ולהעביר את הזמן בקריאת ספר - ביציאה ממוקמת תחנת המטרו רטירו.

007.jpg

מכאן ניתן להמשיך חזרה לשדה התעופה או לכל חלק אחר של העיר במטרו שנמצא בתחנה הקרובה.
לקבלת מפת מסלול 3 בהגדלה - לחץ על תמונת מפה Fullscreen capture 06052012 205607.bmp.jpg


R e e F