קניות, שופינג וסיילים IMG_3191.JPG

 חישבו רגע על עולם מושלם, עולם כזה שבו מושגים כמו שופינג, קניות וסיילים לא שורפים לכם את הארנק, למרות שהקצב שבו את מעבירים את כרטיס האשראי הופך אותו לכרטיס פלסטי לוהט. אתם מנסים לדמיין ושוב מנסים, אך זה ממש בלתי אפשרי. טוב, אתם כנראה צודקים! זה באמת עדין בלתי אפשרי ולו רק מכיוון שחוק שימור האנרגיה פועל כאן מצוין ומסרב לדלג עליכם, "אין יש מאין" נכתב בספרות המדעית. יתרה מזאת, מקור האנרגיה (במקרה שלנו: הכסף) רק מחליף צורה והופך כל שטר מזומן לחולצה חדשה וכל גיהוץ כרטיס אשראי הופך למכנסיים אפנתיים, אפשר להמשיך עוד ועוד והרשימה רק תתארך ותהפוך מכבידה ומעיקה עד כדי גרימת כאבים בראש, בלב ובאברים פנימיים נוספים בגוף האדם. אם נעמוד על טיבה של המציאות, לרוב הכאבים ותופעות הלוואי השליליות שכיחים בעיקר בקרב ציבור הגברים. זה הרגע בו אני יכול להרגיע אתכם וגם אתכן ולהביא לתודעתכם את קיומה של מילה אחת בספרדית אשר מתנגנת ומתנהלת לה בניגוד גמור לחוקי הטבע הנוקשים והמוכרים. כי שופינג זו לא מילה גסה ו- Rebajas היא אפילו סוג של ברכה. IMG_9201.JPG

Rebajas מקור השם Rebajas - במילה הספרדית Rebaja שמשמעותה "הפחתה" או כביטוי כולל ל- "הנחות". אז נא להכיר את רֶבָּחָאס, זהו שמה של הסניוריטה - נעים מאוד! וכדאי מאוד שגם אתם תכירו אותה, תלחצו את ידה בחמימות ותאמרו בנימוס בדיוק כמוני "כמה נעים להכיר". בכתבה זו בחרתי להכיר לכם את עולם מושגי הקניות בספרד. כמובן שקניות אפשר לעשות בכל השנה וללא קשר למבצעי סוף עונה, יחד עם זאת כאשר תראו את השלטים האדומים המבשרים את בואה של ה- Rebajas אתם תגלו שחוויית הקניות באותה עת הולכת ומתעצמת וככל שעוצמתה חזקה, השפעתה על מפלס המזומנים נמוכה יותר, זה אומר שאתם תקנו ותקנו ויישאר לכם הרבה כסף בחשבון. פעילות נגד חוקי הטבע כבר אמרתי והסברתי, רק אוסיף שפתאום גם חוקי המתמטיקה משתנים להם ואתם מוצאים את עצמכם מוציאים פחות מזומנים מהכיס, מעמיסים וקונים יותר ויותר פריטים. הכיצד אתם שואלים ומגרדים בראש? זה פשוט מאוד אני משיב! תמשיכו לקרוא ותגלו...
IMG_9128.JPG

 פעמיים בשנה מכריזים בספרד רבתי על מכירת סוף עונה, מכירה מטורפת שנמשכת בכל פעם כחודשיים. בפעם הראשונה זה קורה מיד לאחר ליל הסילבסטר, בראשון לכל חודש ינואר והמבצע נמשך עד ליום האחרון של חודש פברואר. זוהי למעשה חגיגת מכירות סוף עונת החורף, למרות שהעונה עצמה רחוקה מסיומה. הדבר חוזר על עצמו בתחילת חודש יולי ונמשך עד היום האחרון של חודש אוגוסט. כאן זוהי חגיגת מכירות סוף עונת הקיץ. יש לציין כי התאריכים הרשמיים לפתיחת עונת ה- Rebajas הם ב-7 לינואר בחורף וב-15 ליולי בקיץ. אולם כפי שכבר נכתב, החנויות ובתי העסק בספרד לא ממתינות ליריית הפתיחה ומקדימים את החגיגה כבר ליום הראשון בחודש ינואר או יולי בהתאם לעונה.
IMG_0580.JPG
לחץ כאן לטיפ - סוף עונה במדריד מדריד כבירת אופנה אינני מבקר אופנה, מעולם לא הייתי ואינני מתיימר להיות כזה, אולם התרשמתי מאוד מהאופן שבו תושבי מדריד מקפידים על לבושם. הנשים וגם הגברים מקפידים מאוד על הלבוש והמראה החיצוני. הנשים , בכל גיל יש לומר, מקפידות מאוד להיות מטופחות. אם זה בהתאמת פרטי הלבוש מבחינת צורה וצבע ובין אם זה בנגיעות הקטנות של האסתטיקה שעושות את ההבדל, צעיף, מטפחת ואפילו זוג עגילים מעודן. אכן עושים את ההבדל. כשרוצים להתרשם מצו האופנה במדריד פשוט צריך לנסוע במטרו, שם פוגשים באנשי העם מכל שכבות האוכלוסייה, החל מנערות ונערים צעירים העושים דרכם לבית הספר, המשך בבני מעמד הביניים העושים דרכם למקום העבודה וכלה בבני המעמד הגבוהה אותם ניתן לזהות בד"כ ע"פ השמלות וחליפות של מעצבים בעלי שם. מהתרשמותי הבלתי אמצעית לא הייתי ממהר לומר שתושבי מדריד נצמדים לעיצובים אוונגרדיים של מעצבי העל. לרוב שולטים העיצובים הצעירים של בתי האופנה הספרדיים המוכרים כמו זארה, מנגו, H&M ועוד. על טיבם של רשתות אלו ורשתות נוספות כמובן שאעמוד בהמשך בסקירה שלי.
IMG_9108.JPG

 לראשונה הגעתי למדריד באמצע חודש יולי 2011, התוודעתי למדרילינוס ("המדרידאים") לאופיים ולתרבותם. אין ספק שהמדרילינוס אימצו אל חיקם את תרבות ההדוניזם (נהנתנות) שהחלה פורחת בשנות השמונים בהשפעת תנועות חברתיות שונות וזאת בהמשך למהפך שהתחולל עם נפילת משטרו של הרודן פראנקו והכל תוך ריסוק וניפוץ המוסכמות החברתיות שהיו נהוגות עד אז.
IMG_9104.JPG

קניונים גדולים, רשתות שיווק והיפרמרקטים מצויים בכל פינה במדריד, יחד עם זאת כמות החנויות ובתי העסק הפרטיים לא נפגעה ועדין ניתן למצוא אלפי חנויות הפועלות ב"שיטה המסורתית", דבר אשר שימר את איכות המוצרים והמרכול המוצע ע"י אותם בעלי עסקים. אסייג ואוסיף שפה ושם צצות להן חנויות זולות המבוססות על סחורה סינית באיכות ירודה, בעיקר באזור הקוואטרו קאמינוס שבו ניתן לראות ריכוזים של מהגרים ממוצאים אתניים שונים (סינים, טורקים, מוסלמים וכו'), אולם הרוב השולט בא לידי ביטוי בחנויות האיכותיות. גם חנויות אופנה ממוצא סיני צצות להן פה ושם, אך יש להדגיש שלא בכולן איכות הסחורה ירודה. IMG_9099.JPG
סוף עונה במדריד כאמור המבצעים מסומנים ובגדול, במרבית החנויות ובכל רשתות האפנה אתם תפגשו בשלטים המבשרים זאת, אם זה בזארה, מנגו, ברשקה, בלנקו, לפטיז, פול אנד בר, ספרינגפילד, אלדו, טומי הילפיגר, בוס, H&M, C&A ראלף לורן, אל קורט אינגלז ועוד... ואם בחנויות אשר על דלתותיהן נתלו השלטים המבשרים את בואה של הרֶבָּחָאס

 שיא המכירות ברשתות השיווק הוא בימים האחרונים של אוגוסט ובימים האחרונים של פברואר, לשם המחשה אציין כי ברשת - H&M המון פריטים נמכרים תמורת יורו אחד. בין היתר מוציאים בחנות סטנדים שלמים ובהם חולצות, גופיות, סריגים, חצאיות , חזיות , לבני נשים וגברים, גרבי ילדים, סנדלים ונעלי עקב ביורו בודד בלבד! שאר הפריטים שנמכרו עד לימים אלו בהנחה משמעותית, מקבלים עוד הנחה ובמקרים הקיצוניים ההנחה עשויה להגיע ל-90% . בשאר הרשתות ההנחות באמת מגיעות לכדי 70% ולפעמים יותר.

IMG_9036.JPG


 ככל שמחכים לסוף, המחירים אמנם יורדים לתחתית, אבל אז לוקחים סיכון שלא יישארו מידות לממוצעים שבנינו. מי שלובשת מידה 28 ומטה, יכולה להיות רגועה כי מידות זעירות יש תמיד, בכמויות, בכל הרשתות ועד לרגע האחרון. אפשר ואף רצוי להיכנס לכמה סניפים של אותה הרשת, היות ולא בכל מקום תמצאו את המידה הרצויה לכם ויש מצבים שבהם יש הפרשי מחיר בין סניף אחד למשהו על אותו פריט.


IMG_0189.JPG
דוגמאות למחירים ברשתות השונות נכון ל- יולי/אוגוסט 2011: ZARA - ג'ינס גברים, מחיר רגיל 50 יורו ברבחאס - 15 יורו. שמלת ערב מחיר רגיל 70 יורו, ברבחאס 19 יורו.

 Pull & Bear - טי שירטס וגופיות גברים/נשים מחיר רגיל 19 יורו ברבחאס- 2 יורו.

MANGO - מכנסיי בד אלגנט נשים מחיר רגיל 45 יורו ברבחאס 10 יורו.

BLANCO - ג'ינס נערות מחיר רגיל 40 יורו ברבחאס- 6 יורו. תיק אפנתי מחיר רגיל 49 יורו ברבחאס 8 יורו.

H&M- חזיות ולבני נשים מחיר רגיל 9-29 יורו ברבחאס- 1-3 יורו. שמלת ערב מחיר רגיל 40 יורו, ברבחאס- 9 יורו.

C&A- חליפת גבר (ג'קט, חולצה ומכנסיים) מחיר רגיל 99 יורו ברבחאס 15 יורו. ג'קט מחויט גברים מחיר רגיל 50 יורו, ברבחאס- 9 יורו.

Springfield- מכנסיי ברמודה גברים מחיר רגיל 39 יורו ברבחאס- 10 יורו. חולצה מכופתרת אפנתית מחיר רגיל 30 יורו ברבחאס 9 יורו.

 ADIDAS - נעלי כדורגל ילדים מחיר רגיל 49 יורו ברבחאס- 15 יורו. חליפות אימונית לילדים ריאל מדריד (עונה קודמת) מחיר רגיל 70 יורו ברבחאס 29 יורו.

Lefties- סנדלי נשים מחיר רגיל 29 יורו ברבחאס- 4 יורו. ג'ינס סקיני נשים בעונה 29 יורו ברבחאס 4 יורו.

ALDO- נעלי גברים מחיר רגיל 100 יורו ברבחאס- 50 יורו.

El Corte Inglés- לבני נשים מחיר רגיל 9 יורו ברבחאס- 1 יורו.
 הערה: זהו רק קובץ מדגמי בלבד, יש עוד המון מציאות ופריטים רבים ומגוונים והמחירים כאמור זולים מאוד.
IMG_1205.JPG

המלצה על שווקים במדריד:

מי שאוהב לטייל ולספוג ניחוח מקומי בשווקים, לא בהכרח מתויירים יוכל לעשות זאת בכמה שווקים מקומיים במדריד.
1. אל רסטרו - שוק הפשפשים המפורסם של מדריד מתקיים בכל יום ראשון החל משעות הבוקר ועד לשעה 15:00. השוק נחלק לשניים, החלק המסורתי יותר בסמטאות בו ניתן למצוא החל מפשפשים כדוגמת שוק הפשפשים ביפו, בגדים משומשים, חפצי אמנות ועתיקות, חפצי נוי וכמובן החלק של השוק התוסס בסגנון שווקי רמלה-לוד בהם ניתן למצוא, ביגוד, הנעלה, חליפות ספורט, כלי בית, תיקים, מזכרות ועוד ועוד. הוראות הגעה: מטרו מס' 5 עד תחנת לה לטינה, ממוקם ממש ביציאה מהתחנה.

 2. שוק סאן מיגל - זהו שוק אוכל קטו ומקורה, ניתן למצוא בו טאפסים, שתיה ומזון ספרדי אותנטי, לצד דוכני פירות, דגים ופירות ים וכמובן קינוחים מתוקים. המחירים לא זולים, אולם מדובר על חוויה נחמדה כאשר קונים את האוכל ומתיישבים באחד מעשרות השולחנות ופינות הישיבה בשוק. השוק פתוח כל יום. הוראות הגעה: מטרו מס' 2 או מס' 5 עד לאופרה ומשם 5 דק' הליכה לכיוון פלאסה מאיור.

IMG_0063.JPG

 3. שוק ברצ'לו - שוק מקומי לפירות/ירקות, בשר/דגים/פירות ים, מוצרי מזון, פרחים/צמחים ובגדים והנעלה. מדובר על שוק אותנטי ולא על שוק תיירותי, המתחם מקורה ומחולק לאזורים ממש כמו במבוך. השוק פתוח בכל יום (אולם רצוי לברר את השעות). הוראות הגעה: מטרו מס' 1 או מס' 10 עד תחנת טריבונל, ביציאה אחרי הכנסייה, 50 מ' הליכה.

 4. שוק לה פאז - שוק מקומי ברובע סלמנקה, ניתן למצוא בו מזון, פירות וירקות, מוצרים לבית ובגדים. הוראות הגעה: מטרו מס' 4 עד לתחנות ולאסקז או סרנו, משם 2 רחובות הליכה. לחץ כאן לטיפ - סופרמרקט עם מזון כשר במדריד
IMG_0190.JPG
מרכזי הקניות במדריד: יש המון רחובות, מרכזי קניות ובתי האופנה בהם ניתן לבקר, באלה שביקרתי ובהם מצאתי את מבוקשי אני ממליץ עליהם ואפילו המלצה שהיא בבחינת - Must אם כבר יצאתם למסע הקניות. אני בחרתי להגיע אליהם במטרו. אציין כאן את הקווים המגיעים אליהם, כאשר צבע הספרה הוא צבע קו המטרו במפת המטרו המצורפת וגם הצבע שתפגשו בשטח.
לנוחותכם צרפתי לכל רחוב מרכזי או מרכז קניות גדול, קישור למפה ב- Google maps הכולל מיקום ספציפי, מסלול הליכה במידה וקיים, וגם ציון מרחקים.
 חשוב לציין שמרכזי הקניות ומרכזי אאוטלט הגדולים הזולים ביותר במדריד הם אלו המרוחקים מהמרכז וממוקמים בדרך כלל בפריפרייה, בהם תמצאו את המבצעים המצוינים, המחירים המגוחכים וגם מה שלא נמכר במסגרת המבצע יוצע במחירים מאוד אטרקטיביים, לרבות רשתות האפנה המוכרות או היוקרתיות.

factory - מרכז קניות ובו מאות חנויות מותגים (אדידס, מנגו, זארה, פול אנד בר, בלנקו, טומי, דוקרס, קונוורס, א'וניל, בוס, ראלף לורן H&M, C&A, קורט אינגלז), כשהדגש הוא על חנויות אאוטלט ועודפים והמחירים הזולים הם בהתאם. מגיעים עם מטרו מס' 10 עד לתחנה האחרונה "הוספיטל אינפנטה סופיה", יוצאים מהמטרו וצועדים צפונה כ-500 מ'. ניתן לראות את השילוט כבר ביציאה מהמטרו, בכיוון צפון רואים את השלט האדום עם הכיתוב Factory.
כתובת: 28702 San Sebastián de los Reyes, מיקום במפה

Decathlon - בקומה התחתונה של מתחם פקטורי ממוקם קניון הספורט "דקטלון", באולם רחב ידיים שיש בו כל מה שחלמתם אי פעם והוא קשור בצורה כזו או אחרת לספורט, החל ממוצרים זולים (לוגו עצמי) ויש כמובן את כל המותגים הנחשבים בעולם הספורט. יש לשים לב למבצעים וסיילים נקודתיים. הגעה בדומה לפקטורי עם מטרו מס' 10.
כתובת: 28702 San Sebastián de los Reyes, מיקום במפה

La vaguada - קניון גדול ומרשים, לא כל החנויות זולות, אולם יש עשרות רבות של חנויות וניתן למצוא כאן כל פריט אופנה או מוצר שחשקתם בו. בקומה התחתונה יש היפרמרקט של המותג "אל קמפו" שהוא זול מאוד ואטרקטיבי, יש בו אלפי מוצרים, החל ממוצרי מזון, כלי בית, ציוד משרדי, ציוד ספורט, אופנה וכו'. בנוסף יש שוק ירקות/פירות בשר/עופות/דגים ופירות ים בקומה מינוס אחת. מגיעים במטרו מס' 9 עד לתחנה בריו דל פיאר, מרחק 50 מ' הליכה. כתובת: Puerto de Maspalomas, 12, 28029, מיקום במפה

Plaza norte 2 - קניון גדול מאוד ובו מותגים רבים, יש מחירים טובים ומבצעים לא רק בעונת הסיילים. מגיעים במטרו מס' 10 עד לתחנה רייס קטוליקו.
כתובת: 28703 San Sebastian de Los Reyes, מיקום במפה

El Campo -רשת היפרמרקטי ענק זולים מאוד ואטרקטיביים, יש בו אלפי מוצרים החל ממזון, כלי בית, ציוד משרדי, ציוד ספורט, אופנה, פירות, ירקות, דגים טריים ופירות ים, מתנות, בישום ופרפומיה וכו'. יש במדריד מס' סניפים לגדול ביותר מגיעים במטרו מס' 9 עד לתחנה Pio XII.
כתובת: Av de Pío XII, 29 מיקום במפה

El Corte Inglés - רשת קניונים עם עשרות סניפים במדריד , קניונים שיש בהם הכל, קומות רבות עמוסות בכל טוב, הבולטים שבהם ביקרתי: בסניף הדגל הסמוך לתחנת המטרו המרכזית - Nuevos Ministerios‏. סניף גדול נוסף יש ב- Goya אשר יש סביבו כמה סניפי משנה המתמחים בספרים, אופנה ועוד. סניף נוסף בסמוך לשוק טטואן וקרוב לקוואטרו קאמינוס - Calle de Tetuán. סניף נוסף על השדרה הראשית Paseo de la Castellana. כמובן שרק במדריד יש עוד כמה עשרות סניפים ועוד סניפים בספרד במדינות שכנות. הגעה לכל סניף בהתאם למפת המטרו המצורפת. לסניף הראשי לתחנת Nuevos Ministerios‏ עם מטרו מס' 8 , 6 ו-10 .
כתובת: Raimundo Fernández Villaverde. מיקום במפה Centro Comercial Príncipe Pío - קניון בן 3 קומות ממוקם בחלקה המערבי של מדריד, קרוב מאוד לפארקים קאסה דל קאמפו וקאמפו דל מורו. הקניון גדול, אבל לא יותר מידי גדול. יש בו חנויות רבות של מותגי אופנה רבים, מסעדות, וגם אולמות קולנוע, תאטרון ומועדוני בילוי. הגעה באמצעות מטרו 10 ו-6 עד לתחנת Príncipe Pío. כתובת: Calle de Mozart, 628008 מיקום במפה ABC Serrano - בלב ליבו של רובע סלמנקה היוקרתי נמצא מרכז הקניות המפואר שנבנה בתוך שלושה בניינים משנת 1893. במקום כ- 80 חנויות יוקרה והוא פונה לקהל האקסלוסיבי , האלגנטי והעשיר במיוחד. מגיעים עם מטרו מס' 5 עד תחנת רובן דריו. כתובת: Serrano, 6128006, מיקום במפה

Xanadu Shopping Mall - מרכז קניות ענקי עם מאות חנויות מכל הסוגים כאשר האטרקציה המרכזית היא מדרון סקי בו אפשר לבלות בנוסף לחוויית בקניות, יש מסלולי גלישה SnowZone למתחילים, למתקדמים וגם לסנובורד. ממוקם כ- 20 ק"מ ממדריד ב- Arroyomolinos הגעה באמצעות הסעה מיוחדת של הקניון (לוגו של הקניון מודפס על האוטובוס) , או ב אוטובוסים 528 ו-534 היוצאים מתחנת המטרו Principe Pio אליה ניתן להגיע במטרו 10 ו-6 .
כתובת: Autovía A-5, salidas 22 y 25. Arroyomolinos, 28939 מיקום במפה IMG_0192.JPG
למפת המטרו של מדריד - לחץ כאן

רחובות נוספים בהם חובה לבקר בעת מסע הקניות: Calle Gran via

Calle del Príncipe de Vergara
Calle del Conde de Peñalver

Calle de Goya

chueca

Calle de Serrano

Paseo de Recoletos

Paseo de la Castellana

Paseo de la prado

Cuatro Caminos‏ Tribunal‏

Calle del Arenal
IMG_9127.JPGהחזר מע"מ - VAT אז קניתם כל כך הרבה, צברתם חשבוניות רבות וזה הזמן לגלות לכם שגם מגיע לכם החזר כספי. החזר מע"מ (VAT) בספרד אפשרי לישראלים כאשר מתקיימים כמה תנאים. ראשית, יש לציין כי גובה המע"מ בספרד הוא 16% ואולם באופן רגיל מתקבל החזר של עד 13.79 וזאת בכפוף לסוג הטובין , כאשר סכום הרכישה המינימלי עומד על 92 יורו אותם יש לצבור באותה החנות או הרשת. אפשר כאמור לצבור קניות באותה הרשת, גם אם הן עשו בחנויות במיקומים שונים ובסיום הקניות יש לגשת לאחת החנויות ושם בקופה הראשית לבצע הליך של החזר המס.

הערה חשובה - ריכוז הקניות צריך להיות של חודש קלנדרי שלם ועד ל- 10 הימים הראשונים של החודש שלאחריו. בחלוף העשירי בחודש, לא ניתן יהיה לבקש זיכוי מס לחודש הקודם שחלף. קרי: קניות שביצעתם במהלך חודש ינואר, ניתן יהיה לבקש עבורם זיכוי רק עד לעשירי בפברואר וכיוב'.

לאחר ביצוע הרכישה, יש לגשת לקופה הראשית ולבקש החזר מס VAT tax refund. שם יוציאו לכם חשבונית נוספת של החזר המס (טופס החזר מס). על חשבונית הקניה המקורית צריך להטביע חותמת TAX FREE. מקבלים בד"כ מעטפה של Global Blue או של BBVA, כאשר חשוב מאוד לשמור את חשבונית הקניה בצמוד לחשבונית החזר המס. לא מקבלים החזר בשדה התעופה בהצגת חשבונית רכישה בלבד או בהצגת טופס החזר מס בלבד, יש להציג את שתיהן יחד.

בטרם ניגשים לקבל את החזר המס, יש לגשת לדלפק המכס להחתים את החשבוניות. לעתים נציג המכס ידרוש מכם להציג הטובין שרכשתם, לכן חשוב לגשת למכס לפני ששולחים את המזוודות בצ'ק אין. לאחר שקיבלתם אישור וחותמת מכס, יש לגשת לדלפק החזר המס הרלוונטית ( Global Blue או BBVA), שם ניתן לקבל את החזר המס במזומן, ביורו או בדולר. בהחזר לכרטיס האשראי או בצ'ק. כאשר הם מנכים עמלה.

דרך נוספת, היא לשלוח את המעטפה בדואר ולקבל דואר חוזר עם צ'ק. אני ממליץ לכם להתעכב עוד כמה דקות בדלפק ולקבל החזר במזומן.

הערה:
 אפשר גם לקבל החזר מס מלא ואולם הדבר מותנה ברישום מראש וביצוע קניות חודשי בסך של 240 יורו באותה החנות/רשת.


לחץ כאן לטיפ - החזר מס VAT בספרד
 כל שנותר כעת הוא למצוא את העיתוי הנכון, לתפוס טיסה למדריד, ברצלונה או יעד אחר בספרד, בו תוכלו להגשים את החלום, אם לא שלכם אז של בת/בן זוגכם. אל תשכחו להביא אתכם מינימום של חפצים במזוודות וזאת כדי לשמור כמה שיותר מקום ומשקל לטיסה חזרה. תעריפים של משקל יתר עשויים לנגוס בחסכון שצברתם. חשבו את צעדיכם בתבונה ובחכמה ובואו ליהנות.

 Nos vemos en España
R e e F