צפון הודו ל-50 פלוס: כל מה שצריך לדעת לטיול מדויק ומושלם

צפון הודו ל-50 פלוס: כל מה שצריך לדעת לטיול מדויק ומושלם

בירת היוגה הבינלאומית, מקדשים מרהיבים ובהם טקסים מרתקים, שווקים ססגוניים, טבע מרהיב, אוויר הרים צלול ופלא עולם אחד. כל אלה מחכים לכם בצפון הודו, יחד עם טעמים מיוחדים וצבעים בוהקים. הנה כל מה שתצטרכו לדעת לתכנון הטיול בצפון הודו

ורנאסי - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

ורנאסי - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

ורנאסי היא העיר הקדושה ביותר להודים. נהר הגנגס החוצה אותה משמש מקום לטקסי שריפת הגופות והודים רבים מגיעים על מנת להטהר במימיו. מי שיגיע לכאן, יוכל לשוטט בסמטאות המתפתלות, לשוט על הגנגס ולספוג את אווירת הקדושה. ורנאסי איננה קלה לעיכול, אך ביקור בהודו איננו שלם, ללא ביקור בה והמבקרים בה יזכו לחוויה מיוחדת במינה.

וראנסי - יותר הודו מהודו

וראנסי - יותר הודו מהודו

שום דבר שתראו בערים אחרות לא ידמה לחוויה בוראנסי. הפלגים בוחרים בורנאסי, העיר הקדושה על גדת הגנגס, כתחנה אחרונה בהודו. סיבה נוספת לסיים בה שהות בהודו, ממנה ניתן להגיע בקלות יחסית לקטמנדו שבנפאל.

ורנאסי - טיול באווירה מיסטית

ורנאסי - טיול באווירה מיסטית

ורנסאי ידועה כאחד היעדים שמותירים את הרושם הרב ביותר על המבקרים בהודו ולאחת הערים הקדושות ביותר בה. מי שמגיע לכאן מתפעל מהטקסים ומהאווירה הקסומה ומכאן יכול לדרך הארוכה לנפאל הרחוקה. מחפשים קצת קדושה? כאן תמצאו אותה

הודו - טיול תרמילאים של חודשיים

הודו - טיול תרמילאים של חודשיים

בטיול של חודשיים בהודו אפשר להספיק לא מעט. להתרשם מהתרבות יוצאת הדופן שלה, מהמראות המיוחדים וללא ספק - מהאווירה הקוסמית שרק הודו יכולה להציע. תומר חזר מטיול כזה, טיול תרמילאים של חודשיים בהודו, והנה כתבתו.

פרק י``ז- אג`אי נוסע לבקר את אמו החולה…

פרק י``ז- אג`אי נוסע לבקר את אמו החולה…

"אני מרגיש שאפילו טקסי שרפת הגופות כבר לא מעוררים בי אותן תגובות כמו בהתחלה, וזה, יותר מהכל, סימן בשבילי לקום ולהמשיך הלאה; הדבר האחרון שאני רוצה שיקרה לי כאן זה שאתרגל למשהו, שאקבל את הדברים כמובנים מאליהם, שאפסיק לשאול, לחפש, להתעניין; אבל אני אגיע הנה שוב, אני בטוח". איציק גונן מסיים את ביקורו בורנאסי וממשיך ברכבת לאגרה.

פרק ט``ז - עפיפונים מעל הגאנגס

פרק ט``ז - עפיפונים מעל הגאנגס

כל שמיה של ואראנאסי מלאים כל יום עפיפונים צבעוניים, מרובעים ומעויינים, די פשוטים ולא גדולים, אותם מעיפים ילדים ואבותיהם ממרפסות וגגות בתים, וממשטחי הגאטות עצמם, כשהם מחזיקים סלילי חוט ענקיים, המאפשרים לעפיפונים לעוף גבוה-גבוה מעל לגאנגס. לא פעם ניתק החוט המחזיק את העפיפון, וזה מסתחרר לו כלפי מטה..

פרק י``ד - בעקבות הגאנגס - מרישיקש לואראנאסי

פרק י``ד - בעקבות הגאנגס - מרישיקש לואראנאסי

פתאום החיים שלך מקבלים נקודת מבט אחרת, יותר שלווה, יותר רגועה, יותר מקבלת. פתאום אתה מרגיש שהכל אפשרי, אם רק תרצה, ואתה יכול להתפנות ולחשוב מה באמת אתה רוצה, מה החלום שלך? מהו הדבר שאם היה מתרחש היית אומר לעצמך `היה שווה לחיות את החיים האלה?` איציק גונן ממשיך במסע בעקבות הגנגס ומגיע מרישיקש לורנאסי.

פרק ט``ו - קולין יקירתי...

פרק ט``ו - קולין יקירתי...

העיר ורנאסי ידועה בטקסי הפוג'ה שמתקיימים על גדות הגנגס ובטקסי שריפת הגופות. זוהי גם בירת המוסיקה ההודית המסורתית. איציק גונן צופה בטקסים ומאזין למוסיקה ולומד רבות על מנהגים אלה, בעיר שהיא מחד סוחטת רגשית ומעייפת ומאידך מלאה במוזיקה ושמחה.

חגים: השיווה ראטרי בואראנסי

חגים: השיווה ראטרי בואראנסי

כולם ממהרים להקיף הלילה את משכנו של שיווה, העיר קאשי, היא ואראנסי. זהו הלילה בו, לפי המסורת, מתאחד שיווה עם בת זוגו פארווטי ולכן בלילה זה עולים המאמינים למקדש ומקיפים את העיר כדי לחוות את האל. המון האנשים נראה כמו חיה גדולה שדוהרת ומקיפה את העיר. זוהי הקפה מלאה של הקוסמוס, שבמרכזו מקדשו של שיווה.

פולחן במקדש להנומאן

פולחן במקדש להנומאן

אמונה בהינדואיזם פירושה גם פולחן מתמיד: במקדשים, בטקסים, בחיי היום יום. מפגש עם אורח החיים ההינדי מזמן את המגע עם הצבעים, הריחות, הצלילים והמהויות של פולחן ססגוני זה.

וראנאסי- נשים מכאן ומשם

וראנאסי- נשים מכאן ומשם

``נשים מכאן ומשם...`` חווית המפגש של בנות `מסע נשי` עם נשות הודו העליזות.. והפחות עליזות... ``מולנו בשורה ארוכה ודמומה, הן ישבו זקופות: כל אחת וה`סארי` שלה, כעין טווסים מרהיבים הפורשים את מניפותיהם, כל אחת מהן עם ברק סקרנות בעיניים, נוצצות בתכשיטיהן, ביישנות מלומדת והמון חששות באוויר.. איך תיראה הפגישה הזו?``

הטיול להודו ונפאל-פברואר 1998 - חלק א'

הטיול להודו ונפאל-פברואר 1998 - חלק א'

מסע ארוך מביא את דוד נחמוני לבקר בחלקים נרחבים של הודו. הוא מתחיל בבומביי ומשם מגיע אל גואה, המפי, והכף הדרומי, הוא ממשיך במסע אל מדינת רג`אסטאן שבמערב תת היבשת ההודית ואל הצפון משם הוא עובר לנפאל. לפניכם חלקו הראשון של המסע המקיף.

הודו - אהבה חדשה

הודו - אהבה חדשה

במסע רכבות בין הערים כולכתה, ורנאסי וניו דלהי אני נשבה בקסם ההודי. החן הויקטוריאני המתפורר של כולכתה, אווירת הקדושה הדחוסה של ורנאסי וצפייה בסרט קולנוע תוצרת בוליווד בדלהי, מובילה להתאהבות בלתי נמנעת. האמת - הכתובת היתה על הקיר.

פרק א`-תלמה ויורם מכירים את הודו

פרק א`-תלמה ויורם מכירים את הודו

תלמה ויורם גלין, מטיילים ותיקים, יצאו למסע בהודו. יורם הספקן מעלה על הכתב את כל הדרוש למטייל הנבוך כדי לרכך את ``הלם הודו`` הראשוני. בכתבה הראשונה בסדרה הוא מספר על ההחלטה להגיע לשם ומספק לנו היכרות ראשונה עם התרבות המקומית.

פרק ב`- לומדים להכיר את ה``אינדגליש``

פרק ב`- לומדים להכיר את ה``אינדגליש``

היכן גילו יורם ותלמה גלין את הרוחניות בהודו? בכתבה השניה בסדרה מתאר יורם את סיבוכי הלשון בהודו וה``אינדגליש`` אותה גילה ומביא הסבר ראשוני על זרמים ודתות בהודו.

הלב של הודו

הלב של הודו

``הקיץ בפתח, שוב חשים בריח / לא צריך שבשבת כדי לדעת שיהיה שמיח / מקדשים בשפע / ארמונות ומים / בשיער לי זר יסמין פורח, שרה שיר שמיח ./ סופר-מריו מבשל לנו במיה ועוד דברים שיש בעונה / איפה נעשה ת`סדר?! עוד לא יודעים מה נהיה... הקיץ בפתח, שוב חשים בריח / לא

וראנסי

וראנסי

אי אפשר לבחון את וראנסי בעיניים מערביות כי אין לעולמנו אחיזה כאן. משפחת שפירא מגיעה לורנאסי, רגע לפני שהיא עוזבת את הודו, מספרת על חוויות מהעיר ונפרדת עם כמה זכרונות.

דרמסאלה ווראנסי

דרמסאלה ווראנסי

במקלוד ניתן לראות גם נזירים בודהיסטים רבים, ביניהם אירופאים רבים ועשרות קופים שמשחקים לצד הדרך. יאיר, כתבנו, מספר על המשך הביקור בדרמסלה וסביבתה ועל ביקור בוראנסי שכולל שיט על בגנגס, ביקור במבצר רמנגר ובגאת שריפה.

השיבה להודו - וראנסי

השיבה להודו - וראנסי

משפחת פלג מגיעה לסונולי - מעבר הגבול בין הודו לנפאל, ומשם מתחיל מסע מפרך ומיגע, נסיעה באוטובוס מקומי ומגעיל במיוחד לורנסי, שהות בורנסי מעבר לצפוי עקב ביטול הרכבת לצ`נאי, עצירת ביניים לא מתוכננת בסקונדרבד ולבסוף הגעה לדרום הודו עם הלשון בחוץ, קשה אבל מחשל!

שוב וראנאסי, רק ואראנסי.

שוב וראנאסי, רק ואראנסי.

זה תפס אותי שוב ברגע שעברתי מתחת לשלט ``ברוכים הבאים להודו`` במעבר הגבול בסונאלי. אני לא יודע איך להסביר את זה, אבל זה היה שם, וזה גרם לי לחייך כל הדרך הארוכה ממעבר הגבול לוראנאסי. אחרי עשרים ושש שעות רצופות באוטובוסים מקומיים נזרקתי על

ורנאסי - מידע כללי

ורנאסי - מידע כללי

ורנאסי, העיר הנצחית, בנויה על הגדה המערבית של נהר הגאנגס הקדוש ובמדרגות האבן היורדות אליו מתקיימים מדי יום טקסיים דתיים שונים, המפורסמים בהם הם טקס שרפת הגופות וטקס הטבילה שאמור לנקות את הטובל מחטאיו. לפניכם מידע כללי על העיר שמושכת אליה מאמינים מכל רחבי הודו והעולם.

ורנאסי - מידע שימושי

ורנאסי - מידע שימושי

יש המון סיבות להגיע לוראנסי, בראש ובראשונה זהו נהר הגנגס והגתות היורדות אליו. הגתות רוחשות הפעילות, החל משריפת הגופות ועד כביסת הבגדים. ועוד לא אמרנו דבר על ההרוחניות, קורסי מדיטציה, קורסי נגינה והשייט לאור זריחה...

יומן מערב הודו - צבעוניות שובת לב - חלק ב'

יומן מערב הודו - צבעוניות שובת לב - חלק ב'

ביקור בטאג' מאהל המלכותי, במקדשי קאג'וראהו על פסליהם ובורנאסי שעל גדות הגנגס. תמר יוחאי ממשיכה את במסע בן שלושת השבועות בהודו ואתם מוזמנים להצטרף. חלקו השני של המסע, לפניכם.

הודו - מסע משותף של אב ובנו

הודו - מסע משותף של אב ובנו

הודו תופסת חזק את כל החושים. היא מלאה בצבעים, בריחות, בקולות ובמראות יוצאי דופן שלא רואים במקומות אחרים. אב ובנו יוצאים לטיול משותף להודו. אמנם ההתחלה לא קלה, אבל אחרי כמה ימים הם מצליחים, כמעט כמו כל מי שמבקר בה, להישאב למדינה הכל כך מופלאה הזו וחוזרים לארץ מלאים בחוויות ורשמים.

על אהבה וחלומות

על אהבה וחלומות

משפחת שפירא נוחתת בקטמנדו וכעבור שעה כבר יושבת בטאמל, ומשלימה את חסך הבשר מהודו. בין לבין מסכמים את מה שעברו עד עכשיו ומוסיפים קצת על ציוד ומשקל עודף. טיסה קצרה לג`ומסום והם יוצאים לטרק חנוטים במעילי פליז וכפפות.

סדר בקטמנדו

סדר בקטמנדו

פרק מתוך הספר ``שאנטי שאנטי בלגן`` - המסע מהודו לנפאל: היציאה מורנאסי (Varanasi) ועד ההגעה לקטמנדו ולסדר פסח בבית חב"ד.

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם