גם השנה רצינו לבקר בחו"ל בקיץ, אל שלל המבחנים ומועדי ה-ב' האפשריים של כל המשפחה (פרט לי) מנעו מאתנו לתכנן את הטיול מראש.

כשהתקבלו תוצאות כמה מהמבחנים, הסתבר שיש לנו חלון הזדמנויות לטיסה של עד שבוע.

התחלנו לחשוב על יעדים. אני רציתי לבקר באיזה אי יווני – כמה ימי מנוחה בנוף פסטורלי לא היו מזיקים לי.
 אבל הילדים מאוד רצו לבקר בעיר מערב אירופאית – בראש הרשימה שלהם היו אמסטרדם, מדריד וברן בשוויץ.

בסופו של דבר התפשרנו על ברלין או פראג – שתי ערים שכולנו רצינו לבקר בהן ומבדיקה קצרה התגלה שיחסית קל לארגן בהן חופשות של הרגע האחרון.
 ביום ראשון הזמנו חופשה של חמישה ימים בברלין שתתחיל באותו יום שישי לפנות בוקר. שיא חדש מבחינתו לפרק זמן קצר בין הזמנת החופשה לתחילתה.

ולא שזה היה נעים... את כרטיסי הטיסה והאישור למלון (מלון ABBA BERLIN – מומלץ) קיבלנו רק חצי יום לפני הטיסה. אבל בדיעבד הסתבר שזה יותר זמן ממה שחשבנו – כי הטיסה שלנו איחרה בלא פחות מ-13 שעות וכך יצא שחופשה של חמישה ימים בברלין קוצרה לארבעה ימים בלבד. (עדיין ממתינים לפיצוי מחברת התעופה).
 ובכל זאת, היו לנו ארבעה ימים בברלין והספקנו בהם לא מעט.


 אחד המקומות הראשונים בהם ביקרנו היה כזה שלא תמיד נמצא ברשימת אתרי החובה - מוזיאון משחקי המחשב. מבחינת הילדים זה היה אחד המקומות החשובים בברלין.
 המוזיאון מכיל הרבה משחקי מחשב היסטוריים כמו למשל space invaders ו-pacman (בגרסה ענקית במיוחד) וגם תערוכה של המחשבים הביתיים וקונסולות המשחק העיקריות במהלך השנים.
 די התרגשתי למצוא שם את המחשב הראשון שלי – סינקלייר ZX81.

ואם כבר מוזיאונים, כמובן שביקרנו באי המוזיאונים המהווה בית ללא פחות מחמישה מוזיאונים מעניינים וגם לקתדרלה הגדולה – Berliner Dom

התחלנו את הביקור במוזיאון פרגמון המפורסם ואח"כ עברנו למוזיאון "החדש" המתמקד בעתיקות מצריים וגולת הכותרת שלו הוא פסל ראש מדהים של נפרטיטי.
 המוזיאונים היו באמת מאוד מעניינים אבל גם מאוד מעייפים כך שאחרי שמיצינו את המוזיאון החדש ויתרנו על המוזיאונים האחרים ויצאנו מהאי לארוחת צהריים שלאחריה יצאנו לשיט קצר (של שעה) ומוצלח על נהר השפרה (ככה כתוב השם שלו במפה!).

ביום השלישי והלפני-אחרון שלנו בברלין התחלנו בסיור מודרך (מומלץ גם הוא) בכל אתרי החובה של מרכז ברלין – הסיור התחיל בשער ברדנבורג ועבר דרך אנדרטת השואה, הבונקר של היטלר, בניין המפקדה של חיל האוויר הנאצי, נקודת הביקורת המפורסמת (והמשוחזרת) checkpoint Charlie, הכיכר בה הייתה שריפת הספרים ועוד. המדריכה שלנו – Roachele Yates הייתה מאוד מוצלחת וכל המשפחה נהנתה מהסיור.
 (בסוגריים אוסיף שבברלין מתקיימים הרבה סיורים מודרכים – גם בעברית. בחרנו בסיור הזה כי הוא היה קצר יחסית והילדים חששו מסיור מודרך בכלל ומארוך בפרט, אבל הם נהנו).

לאחר הסיור פנינו לעוד אחת מהאטרקציות הפחות מפורסמות של ברלין – החנות של ריטר ספורט. ריטר ספורט היא יצרנית השוקולד המובילה בגרמניה. האטרקציה המרכזית בחנות היא הכנת שוקולד לפי בחירתך – בוחרים שלוש תוספות (מתוך מבחר גדול) ואת סוג השוקולד (חלב או לבן – לצערי לא היה מריר) ומכינים שם את השוקולד לנגד עינייך. לוקח חצי שעה עד שהשוקולד מוכן – זה הזמן להסתובב בחנות ולהתרשם ממבחר הטעמים המקוריים. אפשר גם לראות סרט על ההיסטוריה של המפעל.

ביום האחרון שלנו בברלין ביקרנו בארמון שרלוטנבורג – ארמון היסטורי (משוחזר ברובו) של מלכי פרוסיה. יש לו גנים נהדרים והביקור בארמון מעניין למדי למרות כל הקיטש.


 הספקנו באותו יום גם לבקר ברחוב הקניות הראשי קו-דם.

מה עוד יש לי לומר על ברלין? העיר כולה בשיפוצים ובשיקום ללא הפסקה. המדריכה בסיור אמרה שהציפור הלאומית של ברלין היא העגור(ן) – ובהחלט זה נראה כך.
והמילקי לא ממש זול.

תודה לעננת על התמונות ועל תכנון רוב הטיול.