יום ג' 23/7

הבוקר התחיל ברפטינג בנהר. הילדים נרגשים, לרובם זה הרפטינג הראשון (אם לא מחשיבים את הירדן שלנו), הנוף מרהיב, המים לא קרים מדי ורמת הרפטינג מתאימה לכל המשפחה כך שההנאה רבה.

Snake River Rafting

לקראת צהריים כבר היינו בבקתה חזרה למקלחות ומנוחה. אחר הצהריים השמים מתכסים עננים וגשם מתחיל לרדת. מזג אוויר טיפוסי להרים. בכל זאת החלטנו לצאת לביקור בעיירה ג'קסון הול במטרה לראות הצגה של קרב אקדחונים שמתקיים מדי ערב במרכז העיר. המשכנו לשוטט במרכז העיר בחנויות מזכרות ושאר כל טוב שמוצע לשמחתם של התיירים הרבים.

Jackson Hole
Town Square Shootout

לפני החזרה ל-KOA נכנסו לסופר להשלמת קניות לקראת שלושת ימי הקמפינג בילוסטון. בקופה נתקלתי בפריט חובה שכמעט שכחתי להצטייד בו. מיד קניתי ולו רק כדי להראות למשפחתי שלא התלוצצתי כשאמרתי שיש דבר כזה ספריי נגד דובים...

יום ד' 24/7

בבוקר אנחנו יוצאים מוקדם (יחסית) כדי לטייל בפארק Grand Teton ואחרי ביקור במרכז המבקרים בוחרים מסלול לא ארוך סביב String Lake. המסלול קליל ונינוח והנוף של הפסגות הגבוהות והקרחונים עם האגם בהחלט נותן טעימה של הפארק היפה הזה. מהכניסה לפארק ולמשך הימים הקרובים עד שנרד מההרים, אין קליטה סלולרית וגם אין wifi בשום מקום. תענוג. הייתי שמח להקדיש לפארק הזה עוד יום או יומיים אבל זו פשרה אחת מני רבות בסוג כזה של טיול.

ככה נראה תא המטען
String Lake - Grand Teton NP
String Lake Loop - Grand Teton NP

המשך הנסיעה הוא בכביש שמחבר בין הפארקים ונכנס לפארק ילוסטון מדרום. היעד שלנו הוא הקמפינג ב-Grant Village לחופו של אגם ילוסטון. אחרי הרשמה והסברים על המותר והאסור, מקבלים מקום ומקימים את האוהלים. לשמחתי נשאר זמן להספיק לעשות סיבוב קצר ב-West Thumb Gayser Basin, שנמצא במרחק של חמש דקות נסיעה מהקמפינג. זה היה המפגש הראשון שלנו עם המעיינות התרמיים המבעבעים בכל צבעי הקשת ובמגוון גדלים וצורות.

Grant Village Campground - Yellowstone NP
West Thumb Geyser Basin

חוזרים לקמפינג לבשל א.ערב בסגנון המערב הפרוע: נקניקיות, חזה עוף, שעועית ופסטה ברוטב פול ניומן. השמש שוקעת מאוחר ובשעה 22:00 עדיין אור אבל מתחיל להיות קר. הקמפינג נמצא בגובה של 2000מ' ובלילה הטמפ' יורדת עד קרוב לאפס מעלות (צלזיוס). הקמפינג מסודר ומלא לגמרי ולמרות זאת לא מרגישים את העומס. הילדים שמחים לא לישון באותה מיטה אחד עם השני וגם 20 ס"מ בין המזרונים עושים הבדל גדול. הגדולה מתנתקת באוהל הפרטי שלה.

במשפחה שלנו אוהבים את חיק הטבע... ובאופן כללי אנחנו מרגישים הרבה יותר בנוח בקמפינג כזה מאשר במלון או מוטל, אבל אחרי שלושת ימי הקמפינג בילוסטון, לא נישן יותר באוהל עד סוף הטיול, אם זה מהחשש ממזג האוויר או אם זה כי מיצינו את החוויה לזמן הקרוב.

יום ה' 25/7

קמים לבוקר קר ובהיר בו תה חם עוזר להתחיל את היום. הילדים נהנים להתחמם במכשיר ייבוש ידיים בשירותים ואנחנו מתחילים יום שכולו גייזרים ותופעות גיאותרמיות. מסלול הליכה ראשון ב-Midway Geyser Basin, מסלול קצר עם בריכות וגייזר חביב שמתפרץ כל רבע שעה בערך. משם ממשיכים בנסיעה ל-Firehole Lake Drive ופיקניק ליד Firehole River. בדרכנו ל-Grand Prismatic אנחנו מצטרפים להמוני התיירים ומזדחלים כדי למצוא מקום חניה. המראות ליד הבריכה שווים כל רגע בחיפוש החנייה ואני רק מצטער שלא נשאר כוח לעלות למסלול הגבוה יותר ולראות את הבריכה מלמעלה. היעד הבא הוא ה-Old Faithful. מגיעים למרכז המבקרים ורואים שההתפרצות הבאה היא בעוד כ-20 דק', מתיישבים בנקודה טובה ושומעים הסברים מריינג'רית חמורת סבר, שמעבירה לקהל את הזמן עד ההתפרצות. מסביב נאסף קהל רב (הערכה שלי היא שהיו שם למעלה מאלף איש) וכולם מחכים בדומיה. לבסוף ההתפרצות מגיעה לקול שקשוק צמצמים ומחיאות כפיים ונמשכת כשתי דקות. כל הקהל מתפזר ולפחות חצי ממנו נכנס ביחד אתנו לחנות המזכרות לעמוד בתור לגלידה. חצי שעה והגלידה בידינו. שמחים ועייפים אנחנו חוזרים לקמפינג ומחליטים שאת המקלחת נדחה למחר, בתנאי שכולם נכנסים לטבילה באגם. הילדים קונים את העסקה ורק לא תיארו לעצמם כמה קרים המים. מכיוון שבימים האחרונים אכלנו פסטה בערב וכריכים בצהריים החלטנו אחרי הרחצה ללכת לקפיטריה של הקמפינג לארוחת ערב מוקדמת ולאחריה יצאנו לנסיעה ל-Hayden Valley כדי לנסות ולראות בעלי חיים. ראינו אלקים, נקבות וגם זכרים יפים. ראינו ביזונים בודדים מרחוק וגם מקרוב ואפילו בונה באחד האגמים הקטנים. לא ראינו עדרים של ביזונים ולא היה זכר לדובים. חזרנו אחרי חשיכה לקמפינג.

Biscuit Basin
Mirror Pool
Grand Prizmatic
Old Faithfull
Elk
Bison

יום ו' 26/7

גם היום הבוקר קר ומזג האוויר בהיר. אנחנו יוצאים ל-Grand Canyon of Yellowstone. מתחילים בגדה הדרומית ב-Artist Point ומצטערים לראות שהשביל של Uncle Tom סגור אז מסתפקים רק בתצפית הקרובה על המפל העליון. עוברים לגדה הצפונית לתצפית קרובה יותר למפל העליון וממשיכים עד Grand View. בכל מקום רואים את הקניון המרשים עם הסלעים באלף גוונים של צהוב ואת עוצמת המים האדירה.

Artist Point
Grand Canyon of Yellowstone
Old Faithfull

חוזרים לקמפינג דרך צומת Norris וצומת Madison. מגיעים בשעה 16:00 בערך ומתארגנים למקלחת. אח"כ מחליטים לנסוע ל-Upper Geyser Basin. בפעם הראשונה נותנים אפשרות בחירה ושואלים מי רוצה לבוא? מס'2 ומס'4 באים. האחרים נשארים לנוח. בודקים מתי ה-Old Faithful אמור להתפרץ, לא משאיר לנו מספיק זמן למסלול ממושך אז מקצרים ונעמדים במקום שונה כדי לראות את הגייזר מתפרץ לשמיים. חוזרים לקמפינג לא.ערב שבת קלילה.

יום ש' 27/7

הלילה היה קר מאד והבוקר קפוא, עננים מכסים את השמים והטפטוף שמתחיל מזרז את הקיפול כך שכבר בשעה 09:00 יוצאים לדרך. נפרדים מהפארק המדהים הזה בתצפית יפיפייה ב-Lake Butte Overlook. עוד קיווינו אולי לראות איזה דב תועה אבל לא היה לנו מזל ונצטרך להסתפק בדובי הקטן שראינו עוד ביערות בקליפורניה.

Lake Butt Overlook

היעד להיום הוא העיירה Cody בה נהיה יומיים. לפני העיירה אנחנו עוצרים במרכז המבקרים הקטן של הסכר שיזם Buffalo Bill. הסכר נבנה בתחילת המאה ה-20 והיה בסיום בנייתו הסכר הגבוה ביותר בעולם. המהנדס של הסכר, כך מסבירים במרכז המבקרים, לא סיים תיכון אבל היו לו 30 שנות ניסיון... כשמגיעים לקודי, הדבר שבולט מיד לעין הוא הסגידה לוויליאם קודי הידוע בכינויו באפלו ביל, ולתרבות המערב הפרוע שאותה הם מנסים לשמר ככל יכולתם. א.צהריים מצוינת אכלנו ב-Irma Hotel וגם שם מנציחים את האיש ואת פועלו. אחרי הארוחה התמקמנו במוטל חביב ממש בפאתי העיירה בסמוך לרודיאו. הילדים נחים ומתחברים ל-wifi והמבוגרים יוצאים לעשות כביסה. לארוחת ערב נכנסים ל-DQ לאכול משהו מתוק. אצל האמריקאים כבר מזמן ביטלו את הגודל small במנות במסעדות והכי קטן שניתן לקבל זה medium וגם זה מפלצתי בד"כ. איכשהו אנחנו גוררים את עצמנו בחזרה למוטל ומכיוון שיש עדיין אור יוצאים להתאושש בהליכה קצרה לצפות על Shoshone River המתפתל לו בסמוך לעיירה. הנהר מתחתר בשכבות הסלע האדמדם ויוצר מראה יפה ומיוחד מאד. בהרים במערב רואים סופת ברקים מתקרבת ולכן אנחנו ממהרים לחזור למוטל. תוך זמן קצר מתחילה סופה של גשם וברד ואני שמח בליבי שאנחנו לא ישנים הלילה באוהל. התוכנית למחר בבוקר היא ללכת למוזיאון של Buffalo Bill ומי שלא רוצה, לא חייב לבוא ויכול להישאר בחדר לנוח.

Shoshone River

יום א' 28/7

כולנו ישנו היטב וקמנו בעצלתיים לא.בוקר בסיסית מאד במוטל. אח"כ יוצאים למוזיאון ורק מס'2 ומס'4 מצטרפים אלינו. המוזיאון מרתק ומציג תערוכות על הטבע והגאולוגיה של האזור ועל כיבוש המערב על ידי החלוצים וכמובן על החיים במערב הפרוע כפי שהוצגו על ידי באפלו ביל קודי. אפשר לבלות במוזיאון יומיים, אנחנו מקדישים לו שלוש שעות בלבד.

חוזרים לאסוף את מי שנשאר במוטל לא.צהריים בסטקייה קרובה למלון. למסעדה קוראים Cassies' וגם היא מלאה באווירה נוסטלגית ומוזיקה שכנראה נגמרה בדיוק כשנכנסנו. אחרי הארוחה הולכים ל-Old Trail Town שנמצא ממש מאחורי המוטל. גם כאן רק מי שרוצה מצטרף והפעם רק הצעירים באים. באתר נמצאים בתים אמיתיים שלא היו דווקא בעיירה קודי, אלא הובאו ונבנו מחדש במקום כדי ליצור מראה של עיירה מהמאה ה-19. כל הפריטים המוצגים בתוך הבתים הם אותנטיים לגמרי ולכן האתר מרתק.

את הילדים זה לא מעניין במיוחד. אחרי הביקור באתר טובלים בבריכה הקטנה של המוטל ומתארגנים ליציאה לרודיאו שמתגאה בכך שהוא מציג כל ערב (היחיד בעולם) ברציפות מ-1938. הרודיאו הוא סוג של הצגה וביחד עם הכרוז והמוזיקה, כולם נכנסים לאווירה חגיגית, שורקים, רוקעים ברגליים ומוחאים כפיים.

Cody Nite Rodeo

יום ב' 29/7

היעד ליומיים הקרובים היה אמור להיות העיירה Custer בדרום ה-Black Hills, לאור ההתנסויות הטובות ב-KOA החלטנו לבטל את ההזמנה בקסטר ולמצוא KOA באזור. המקום שנבחר לבסוף היה KOA ב-Deadwood שנמצא בחלק הצפוני של הגבעות השחורות. החשש מגשם ומיצוי חווית האוהל לזמן הקרוב גרם לי להזמין לנו בקתה. המרחק עד לדדווד הוא כ-400 מייל שכוללים תוספת למסלול בדמות האתר יוצא הדופן - Devils Tower. בדרך עוברים את רכס הרי Big Horn והנסיעה איטית לעיתים בעליות ולאחר מכן בירידות עד שמגיעים לכביש המהיר I-90. הכביש הזה הוא אייקון אמריקאי והוא ה-Interstate Highway הארוך ביותר בארה"ב (3020 מייל). מתחיל בסיאטל ומסתיים בבוסטון. הכביש ילווה אותנו בשבוע הקרוב לאורך 4 מדינות וניתקל בו שוב גם במדינת ניו יורק. בחלקים מהכביש המהירות המקסימלית המותרת היא 80 מייל לשעה כך שעכשיו אפשר להתקדם מהר. מתברר לנו שהשבוע זהו שבוע שלפני פסטיבל Sturgis ולכן נקרא Pre-Sturgis וזה הזמן בו נוהרים המוני אופנוענים על ההארלי דוידסונים שלהם מכל רחבי ארה"ב לעיירה סטורג'יס. ל-Devil's Tower אנחנו מגיעים אחרי השעה 16:00 ולכן האתר כבר לא עמוס מדי. המסלול הרגלי סביב הבסיס מאפשר לנו להפעיל את הגוף אחרי הנסיעה הארוכה. המקום מופלא באמת כפי שדמיינתי לי אותו עוד כשראיתי את הסרט מפגשים מהסוג השלישי. מקרוב לעיתים מאבדים את הפרופורציה של הגודל ורק אם רואים את המשוגעים לדבר שמנסים לטפס עליו, מצליחים להבין את הגובה של עמודי הלבה האלו.

Devil's Tower National Monument

ל-KOA אנחנו מגיעים בשעת ערב ואחרי קבלת הבקתה הילדים נשארים והמבוגרים יוצאים לסופר הקרוב להצטייד במצרכים.