עפתי לתרמילאים

ייעוץ והדרכה על שקי שינה

כל המידע שצריך לדעת לפני שהולכים לקנות שק שינה: המלצות לבחירה נכונה, המאפיינים וההבדלים בין שקי השינה השונים, קבלת אחריות, שימוש וטיפול נכון בשק``ש, תפקוד שק השינה, וגם על סוגי המזרונים המתאימים לטיול.
chen
|
שמור לעצמי

בכתבה זו:

מאפייני השק"ש

 • טמפ` COMFORT משמע: הטמפרטורה הנמוכה ביותר בה אדם ממוצע יכול לישון בנוחות ללא השפעת רוח. זהו הנתון הראשון והחשוב ביותר בבחירת השק"ש, שנובע מהתנאים הצפויים בטיול. הגמישות היחידה כאן היא למי שלא סובל מקור ויכול לבחור שק"ש שתואם לטמפרטורה הגבוהה במעלה או שתיים מהטמפרטורה הצפויה. מאידך, מי שסובל מקור מומלץ שיבחר בשק"ש המתאים גם לטמפ` נמוכות יותר. במילה אחת- זו ברירת המחדל בבחירת השק"ש המתאים לטיול. טווחי הטמפרטורה (במעלות צלסיוס) המומלצים לאזורי הטיול הנפוצים הם:
  6- עד 10-לטיולים בגובה מעל 3,000 מטר, למשל: לטרקים בדרום אמריקה ולטיול באירופה בחורף.
  4- עד 6-לטיולים בגובה מעל 1,500 מטר- למשל: לטרקים בנפאל וצפון הודו, לטיול באוסטרליה ובניו-זילנד בחורף ולמדינות קרות בעונות החמות יחסית.
  5+ עד 2- לטיול בישראל בחורף, לאפריקה (חוץ מההרים הגבוהים) ומדינות חמות בעונות הקרות.
  5+ ומעלה- לטיולים בישראל בקיץ ובמדינות חמות בעונות החמות.
    נתון טמפרטורה נוסף שיש לשק"ש הוא הטמפרטורה הנמוכה ביותר EXTREME בה אדם ממוצע יכול לישון ללא ביגוד נוסף ולעבור בשלום את הלילה אבל לא בהנאה יתרה. אנחנו ב"למטייל" מציינים את טווח הטמפ` לפי נתוני היצרן. אך אם לפי דעתנו ולאחר הבדיקה שלנו, דירוג היצרן מוגזם, אנו מתקנים את נתוני הטמפ` כדי להבטיח ללקוחותינו ציוד שיתאים לדרישותיו ! 
 • משקל: זהו הנתון ההשוואתי בין שק"שים שונים באותו תחום טמפרטורה וכדי להוריד מהמשקל משתמשים בסיבים ובבדים איכותיים יותר וקלים יותר (כגון סיבים מיקרונים שעוביים כאלפית המילימטר) ולכן המשקל הוא מאפיין האיכות של השק"ש בדרך כלל, ושק"ש איכותי יותר יהיה קל יותר.
    המחיר נגזר מהמשקל והטמפרטורה ככל שהם יורדים המחיר עולה
 • שק"ש במילוי סינתטי או טבעי: יתרונות המילוי הסינתטי הם מחיר נמוך יותר, עמידות גבוהה יותר ברטיבות ואפשרות לבצע ניקוי של השק"ש בבית.
    יתרונות מילוי פוך טבעי הם יחס טמפרטורה/משקל מעולים עמידות גבוהה לאורך זמן.
  חסרונות המילוי הסינתטי עמידות נמוכה יותר לקריסה (כאשר השק"ש לא מתנפח למלא נפחו ולכן כושר הבידוד שלו יורד), משקל כבד יותר יחסית.
  חסרונות מילוי הפוך מספר הנוצות יורד בהדרגה, השק"ש מפסיק לבודד אם הוא נרטב במהלך הטיול, מחיר גבוה מאד לפוך איכותי.
    בעיקר בגלל בעיית הרטיבות של הפוך, אין אלו מומלצים לטיול באזור רטוב ומכיוון שרוב האזורים הקרים מאד הם גם רטובים, הם לא מומלצים כמעט בכלל, הם כן באים בחשבון למי שתקציבו משיג שק"ש פוך איכותי אך גם אוהל אטום לחלוטין וטיול באזור יבש יחסית.
 • שק"ש זוגי: אין שק"ש זוגי אך ישנם שקי שינה שניתן לחבר שניים מהם לשק"ש זוגי אחד, בשקי שינה אלו ניתן לבחור ברוכסן בצד ימין או שמאל, כאשר קונים את השק"שים צריך לשים לב שהרוכסנים יהיו בצדדים הפוכים, וכאשר רוצים לחבר בינהם מחברים את צדו העליון של הימני לצדו העליון של השמאלי וכך גם לתחתון ומתקבל שק"ש זוגי.
שק שינה של MARMOTשק שינה של MARMOT
 שק שינה של MARMOT

שלבי הבחירה והאחריות

קודם כל בוחרים את טווח הטמפרטורה המתאים, בטווח הזה בוחרים את השק"שים המבודדים יותר או פחות על פי החסינות האישית לקור. נתונים נוספים שכדאי להתחשב בהם בנושא הטמפרטורות: לחות גבוהה מורידה את החסינות לקור, רוח במהירות 8 קמ"ש מורידה את החסינות לקור ב-3 מעלות ורוח של 32 קמ"ש ב- 15מעלות צלסיוס. לגוף קשה יותר להתרגל לקור בלילה, כאשר משרע הטמפרטורה מהיום גדול במיוחד, כמו במדבר. אם יש מחסור בנתונים על הטמפרטורה, עדיף לקחת מקדם בטיחות של מספר מעלות. אחרי שהחלטנו על הטמפרטורה נשאר "לשחק" בין המשקל והמחיר. לטיולים ממושכים עם הליכות רבות כשהתרמיל על הגב, כדאי להשקיע בשק"ש קל במיוחד. אתם תודו לעצמכם מאד על כל גרם שתחסכו מלשאת במהלך הטרק. מי שרוצה לחסוך בתקציב יצטרך בכל זאת לבחור בשק"ש מעט כבד יותר.

אחריות 
 לכל שקי השינה יש אחריות מאת היצרן למשך שנה מיום הקנייה. האחריות תקפה לגבי כל פגם במוצר וכוללת פגמים ברוכסנים ותפרים שנפרמו. האחריות לא חלה על פגם הנובע משימוש ואשר אינו נובע מתהליך הייצור. כמו כן אין אחריות על קריסה של הסיבים הפנימיים (הסבר תחת סעיף טיפול נכון בהמשך). בכל מקרה של בעיה במוצר אשר נקנה מרשת "למטייל", אנו מעדיפים שלקוחותינו יפנו אלינו ישירות כדי שנוכל להיות בטוחים שהם מקבלים את כל השירות המגיע להם.

שימוש נכון בשק"ש

עם כל שק"ש צריך לישון על גבי מזרון או מצע מבודד כלשהו. השק"ש אינו יכול לבודד את הקור מהקרקע, שכן מתחת למשקל הגוף אין השק"ש יכול להחזיק שכבת אוויר לבידוד. מכאן, תפקיד המזרון בטיול הוא קודם כל לבודד ואח"כ להוסיף לנוחות. ישנם מזרנים לטיולים שאפשר לגלגל ומשקלם גרמים ספורים, וישנם גם מזרנים מתנפחים וגם מזרנים המתנפחים בעצמם ללא ניפוח או משאבה. בימים קרים או גשומים חייבים לישון באוהל או בתוך מבנה משום ששקי השינה לא עמידים בגשם ולא עוצרים את הרוח. גם הטמפרטורה שלהם לא לוקחת בחשבון את אפקט הרוח. יש לפרוס את השק"ש כ-15 דקות לפני שהולכים לישון כדי שיתנפח. בימים קרים במיוחד מומלץ לאכול לפני השינה. תהליך העיכול מייצר חום רב שהשק"ש כולא בתוכו. אפשר לבצע התעמלות פסיבית בתוך השק"ש לחמום מהיר (למשל- לרעוד בכוונה) ומומלץ לא לשתות אלכוהול לפני השינה בלילות קרים!

טיפול נכון בשק השינה
 שקי השינה הם מוצרים טכנולוגיים ומשולבים בהם סיבים וחומרים המיוצרים בטכנולוגיה עכשווית, אך עם זאת ישנם מספר כללים לשימוש ואחזקה שחייבים לשמור עליהם על מנת להאריך את תקופת השימוש האפשרית והיעילה בשק"ש. קודם כל, בתקופה שלא משתמשים בשק"ש יש להוציא אותו משק הדחיסה שלו. בבית כדאי לשמור אותו מקופל כשמיכה או לתלות אותו, ובתקופת הטיול אפשר לאפסן אותו בתוך שקית ניילון גדולה. בתקופת השימוש היום יומי אין בעיה לדחוס אותו כל יום, רק צריך לזכור שלסיבים הפנימיים אין יכולת כיווץ והתנפחות אינסופית וסופו של כל שק"ש שיאבד מניפחו או ש"יסבול" מקריסת סיבים או איבוד נוצות. מטרת הטיפול הנכון היא לצמצם ולדחות את קריסת השק"ש.

שק שינה קיצי של Wildcat, מקופל ואינו תופס נפח רב.שק שינה קיצי של Wildcat, מקופל ואינו תופס נפח רב.
 שק שינה קיצי של Wildcat, מקופל ואינו תופס נפח רב.

איך עובד שק השינה?
 לכל שק שינה יש מעטפות בד חיצונית ופנימית כשביניהן דחוסים סיבים סינתטיים או נוצות. תפקיד הסיבים האלו ליצור חיכוך רב ככל האפשר עם שכבת האוויר שמסביב, וכך לכלוא את שכבת האוויר כדי שהאוויר יבודד בין החום שבפנים לקור שבחוץ. ככל שהסיבים צפופים יותר ובעלי שטח פנים גדול יותר, יעילות הבידוד של השק"ש - עולה.

* בשימוש בסיבים סינתטיים ישנן מספר שיטות להגברת שטח הפנים של הסיבים הפנימיים והקטנת משקלם:
* בשקי השינה לתחום הטמפרטורות הקר ישנם מספר שכבות והשק"ש בנוי כשק"ש אחד בתוך השני, כך שמול כל תפר בשכבה אחת לא יהיה תפר בשכבה השניה.
 * לשק"שים לתנאים קרים מקובל לתת גזרה מקבילה לגזרת הגוף - צרה באזור הרגליים (גזרת מומיה) ובכך להקטין את משקל השק"ש ולהקטין את נפח האוויר מסביב לגוף שצריך לבודד.

סוגי המזרונים לטיולים

אין ספק, מזרון הוא מצע נוח לשינה, אבל יותר מזה, הוא חיוני לבידוד יעיל. כאשר שרועים בשק שינה, שכבת הבידוד התחתונה נדחסת ואינה תורמת הרבה לבידוד הכללי. מזרון טוב מונע אובדן חום ע"י הולכתו ישירות לקרקע הקרה יותר. מזרון שומר על השק שינה משחיקה וקריעה.
ניתן לאפיין שני סוגים עיקריים של מזרנים: מזרון עשוי פלציב (ספוג תא-סגור) ומזרון מתנפח עצמאית.
מזרון פלציב - המזרון עשוי חומר מוקצף המכיל מיליוני תאים הלוכדים אוויר. מאחר ודפנות התאים סגורות האוויר כלוא בתוך התאים ואינו יכול לנוע. כך נוצרת שכבת בידוד יעילה. המזרנים הסטנדרטיים עשויים פוליאתילן. בזמן היצור ניתן לקבוע את צפיפות החומר וגודל התאים. לעיתים מעבירים את המזרון בתנור. החום אוטם את התאים החיצוניים הפתוחים ומשאיר מראה מבריק וחלק. שיטה זו משפרת את עמידות המזרון ומונעת ספיגת לחות ע"י התאים הפתוחים.
מזרון מתנפח עצמאית - מזרון זה עשוי ספוג תא-פתוח המצוי בתוך מעטפת אטימה עם שסתום ניפוח. שיטה זו מאפשרת שליטה על רכות המזרון בהתאם לכמות האוויר וצמצום רב בנפח כאשר המזרון לא בשימוש. כאשר רוצים לנפח את המזרון פותחים את השסתום ותוך מספר דקות המזרון מתנפח למלוא גודלו וזאת עקב שימוש בחומר עם "זיכרון" נפח החוזר תמיד לצורתו הבסיסית. אם רוצים ניתן להוסיף ולנפח בעזרת הפה (למי שמעדיף מזרון קשה יותר). החיסרון של מזרנים אלה הוא מחירם הגבוה, הם כבדים יותר ממזרון רגיל השוקל כ- 350 גרם והמעטפת עלולה להתפנצ'ר (ניתן לתיקון בקלות עם ערכה מתאימה). מאידך, הם מספקים נוחות אולטימטיבית ובידוד מעולה ומתאימים בעיקר למטיילים עם רכבים בשטח ותקציב גמיש יותר.
מזרונים מתנפחים ע"י משאבה - מזרונים ליחידים או זוגיים המתנפחים לעובי של מזרון ביתי רגיל וגם לא נופלים בנוחות. מזרונים אלו כבדים וגדולים מדי כדי להתאים לתרמילאים, אך בהחלט מתאימים למטיילים ברכב שלא מעוניינים להתפשר באיכות השינה. מומלץ להשתמש במשאבה חשמלית לניפוח המזרונים הללו, ניתן להשיג משאבות מתאימות לשימוש ברכב או בבית. מזרונים אלו מצויינים גם בבית כאשר באים אורחים, 5 דקות מילוי ויש מזרון נוח, מוכן לשימוש. וכשלא צריך אותם הם מקופלים בארון.

 • ליצור תעלות או חורים בתוך הסיב (בסיבים המתקדמים ביותר עוברות 7 תעלות בתוך כל סיב).
 • להקטין את קוטר הסיב כיום ישנם סיבים שעוביים הוא כאלפית המילימטר בלבד (סיבים מיקרוניים).
 • מקנים לסיב צורה תלת ממדית כגון סלסול אשר יכול לכלוא שכבה גדולה יותר של אויר בשקי שינה ממולאים פוך (נוצות אווז) העובי הסופי של סיבי הנוצות יורד הרבה מתחת לאלפית המ"מ. גם בבד החיצוני והפנימי מקובל להשתמש בסיבים מיקרוניים כדי להגיע למקסימום יעילות במינימום משקל. כאשר בבדים האלו שוזרים סיבים עבים יותר וחזקים יותר בין הסיבים המיקרוניים מתקבלת דוגמת ריבועים על גבי הבד. בדים אלו נקראים RIPSTOP (עצירת קרע) שכן קרע בבד ייעצר בתחום הרבוע הנוצר בין הסיבים העבים יותר.

לתחילת הכתבה

כתבות נוספות עבורך