נפאל - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

נפאל היא אחד מיעדי התרמילאים המרכזיים של אסיה, בזכות רכס ההימלאיה ושלל הטרקים היפהפיים שבו, עם ההרים המושלגים, האנשים הידידותיים והאווירה המיוחדת שבה. אך אל תוותרו על שהות גם בערים הגדולות בנפאל, שמרתקות ומיוחדות בפני עצמן
אלעד איפרגן ודנית טביב - מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: נפאל - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים
© איתי אמוזה

סקירה כללית

נפאל היא אחת הארצות היפות והמגוונות ביותר בעולם מבחינה אתנית, תרבותית וטופוגרפית. המדינה שוכנת למרגלות הרי ההימלאיה, וההרים הגבוהים והיפהפיים הפכו את נפאל לבירת הטרקים של המזרח – גם האוורסט, ההר הגבוה ביותר בעולם, נמצא בשטחה.

עד שנת 1951 היתה נפאל ממלכה מסתורית וסגורה בפני מבקרים. כיום, לעומת זאת, התיירות מהווה את אחת התעשיות המכניסות ביותר של המדינה, ומאות אלפי תיירים מגיעים לכאן מדי שנה.
 נפאל, שממוקמת בין הודו לסין, היא מהמדינות העניות בעולם. מתגוררים בה כ-30 מיליון התושבים, ומחציתם נמצאים מתחת לקו העוני.

מגוון עמים התיישבו בה לאורך ההיסטוריה – הודים, סינים, בורמזים, טיבטים ומספר תרבויות מקומיות מאזור ההרים וכולם גיבשו אוכלוסייה ידידותית במיוחד, אדיבה, מנומסת ומכניסת אורחים. רוב תושביה של נפאל מקיימים מנהגים של דת ההינדו והבודהיזם, ובשטחה נמצא מקום לידתו של בודהה.

במחצית המאה ה-18 אוחדו מספר ממלכות קטנות באזור לממלכה אחת בשם נפאל. לאורך השנים לא הצליחה הממלכה לשמור על יציבות שלטונית והתקיימו בה הפיכות ומהומות. ב-1951, לאחר הפגנות ושביתות כנגד משפחת המלוכה, הונהגה במדינה דמוקרטיה לצד שלטון מלוכני. ב-2008 פירקה האסיפה הלאומית את שלטון המלוכה ונשארה שיטת השלטון הדמוקרטית בלבד. בין 1996 ל-2006 התקיים מאבק עקוב מדם בין כוחות הממשלה למורדים מאואיסטים, שהוביל ליותר מ-12,000 הרוגים. כיום, ישנו הסכם שלום, אך ניתן עוד לחוש את האיבה בין הצדדים.

במוקד המשיכה המרכזי של נפאל הוא הרי ההימלאיה, שבהם נמצאים כמה מהטרקים היפים והמפורסמים ביותר ביבשת, המושכים אליהם כל שנה המוני מטיילים, בכל גיל ובכל מצב גופני, מכל העולם. בין אם זה התהילה של הר האוורסט, המרחבים, הגיוון והנוחות של שמורת האנאפורנה או היופי והסקרנות של האגמים הקפואים, בנפאל תמצאו תרבות מרתקת ומיוחדת.

ביקור בעיר הבירה קטמנדו הצבעונית, הסואנת והצפופה, במקדשים, בארמונות המלוכה ובאתרי השימור והמורשת המפוזרים בעמק קטמנדו, צפייה בשריפת גופות או בטקסים המבצעים נזירים ומאמינים הן חוויות בלתי נשכחות. תמצאו בנפאל אפשרויות מגוונות של ספורט אתגרי, החל מבאנג'י בין ההרים ועד ראפטינג מלא אדרנלין בנהר שוצף.

בשנת 2015 התרחשה רעידת אדמה גדולה במדינה, ברעידה נהרגו כ-8,000 איש ונגרם הרס רב. מקדשים עתיקים שסימלו את המדינה נפגעו קשות. עד היום ניתן לראות ברחובות קטמנדו את ההרס שעדיין לא חודש לגמרי.

תוכלו גם לבקר בעיר הנופש השלווה פוקרה על נופיה המרהיבים והאגם שלצידה או בפארק הלאומי צ'יטואן, שנמצא בשפלת הדרום, שבו אפשר להתבונן בחיות הג'ונגל, בהם קרנפים, חזירי בר וצבאים. תיירים רבים מגיעים לנפאל גם כדי להתנדב ולסייע לאוכלוסיה המקומית בכפרים המתפתחים.
 הדרך הטובה ביותר לטייל בנפאל היא בעזת סוכניות הטיולים – עם ההגעה לקטמנדו מומלץ להיכנס לאחת מארבעת סוכניות הטיולים ושם לקבל את כל המידע הדרוש על המדינה ועל התיירות בה.

תוכניות הטיולים שעובדות בעיקר עם ישראלים הם: "סוויסה האדום", "סוויסה הצהוב", "Flyeast" ו"שי". כולם יושבות בתאמל בקטמנדו (רובע התיירים), ובלייק סייד בפוקרה. ארבעת הסוכניות מאוד מקצועיות, ויודעות להנחות ולתת את כל המידע הדרוש למטיילים.

נפאל - אחת הארצות היפות ביותר בעולם. צילום: עמית פלדנפאל - אחת הארצות היפות ביותר בעולם. צילום: עמית פלד

שפה ושליטה באנגלית

השפה המדוברת בנפאל היא נפאלית, אך רבים משתמשים בשפות אחרות מהאזור. תושבי הערים, בעיקר באזורי התיירות שבהן, יודעים אנגלית ברמה מינימלית עד בינונית, אך רק מעטים באמת יודעים לדבר בה. עם זאת, רוב המקומיים ישמחו לנהל אתכם שיחה בסימני ידיים והבעות פנים. כתרמילאים אפשר להסתדר בקלות יחסית עם ידע בסיסי באנגלית.

גיאוגרפיה/טופוגרפיה

נפאל גובלת מצפון בסין (בשטחה של טיבט), ומדרום, מזרח ומערב בהודו. רוחבה כ-800 ק"מ ואורכה כ-200 ק"מ. חלק ניכר משטחה מורכב מרכס הרי ההימלאיה וביניהם ההר הגבוה בעולם, האוורסט. כ-20% משטחה של נפאל מוכרזים כשמורות טבע ונמצאות בה שמונה מתוך 14 הפסגות הגבוהות בעולם. בנפאל שפלה שטוחה בדרום, הרים נמוכים וגבעות במרכז, והרי ההימלאיה הגבוהים ברצועה הצפונית. במרכז המדינה נמצא עמק קטמנדו, האזור הפורה והמפותח ביותר במדינה, המשמש כמרכז תרבותי ושלטוני.

תיאור מסלול קצר ומסלול ארוך

מסלול קצר (כשבועיים): קטמנדו – טרק קצר בהימלאיה – פוקרה
 במסלול קצר כדאי להקדיש מספר ימים לקטמנדו, עיר הבירה של נפאל ולאטרקציות שהיא מציעה, לבצע טרק קצר בשמורת האנאפורנה (פון היל – שלושה-חמישה ימים, או ABC – שישה-שמונה ימים) או את טרק האגמים הקפואים בלאנגטאנג (5-7 ימים) ולסיים במנוחה בפוקרה עם שלווה ורוגע על גדת האגם ובצל ההימלאיה.

מסלול ארוך (ללא מגבלת זמן): קטמנדו טרק אוורסט בייס קאמפ (EBC) – חזרה לקטמנדו וביקור בעמק קטמנדו (פתן, באקטפור, נגראקוט) – טרק האגמים הקפואים וטרק הלנגטנגפוקרה – ראפטינג בנהר הקאלי גאנדקי – טרק בשמורת אנאפורנה – פארק צ'יטוואן – לומביני.
 מסלול זה כולל את שתי הערים המרכזיות, שלושת הטרקים המפורסמים ואטרקציות נוספות: עיר הולדתו של בודהה, עמק קטמנדו ופארק לאומי לחיות בר. לבאים יבשתית מהודו, כדאי להתחיל מפארק צ'יטוואן והעיירה לומביני שבדרום נפאל, קרוב לגבול. לבאים יבשתית מסין, ניתן לבקר בעיירה דוליקל, שנמצאת על הדרך המחברת בין לאהסה (בירת טיבט) לקטמנדו. למעוניינים בטרקים לא מתויירים, נפתחו לאחרונה מחוזות (כגון מוסטאנג), שהיו סגורים בפני מטיילים. הכניסה אליהם יקרה יותר ותחת תנאים מגבילים.

5 דברים שאסור לפספס

 1. טרקים בהרי ההימלאיה – לא לחינם נקראים ההרים הללו "גג העולם". אי אפשר לוותר על טרק בהרי ההימלאיה, ולצפות בפסגות המושלגות ובנוף הפראי והבראשיתי. ישנם טרקים למטיילים בכל כושר גופני. המוכרים שבהם הם טרק סובב האנפורנה, טרק האוורסט בייס קמפ, וטרק האגמים הקפואים. אם זמן אינו מהווה מגבלה אל תהססו לטייל ביותר מטרק אחד. הם נמצאים במקומות שונים במדינה, ולכן גם הנופי ההימליה שונים בין הטרקים.
 2. לשוטט בתאמל – הרחובות הצבעוניים של רובע התיירות של קטמנדו לא דומים לשום מקום אחר. תיירים המומים, רוכלים מתחנפים, צפירות ריקשות וריחות מתוקים מתערבבים יחד וכולם מחייכים לנוכח האווירה המיוחדת.
 3. נופש בעיר פוקרהפוקרה היא עיר מיוחדת,רגועה, ויחסית מערבית. בין הטרקים מומלץ להגיע אליה לשבת על שפת הנהר וליהנות ממגוון מסעדות, בתי הקפה והאטרקציות בסביבתה.
 4. ביקור במקדשים וצפייה בטקס של נזירים בודהיסטים – בשעות הבוקר המוקדמות והערב בכל מקדש ברחבי המדינה מבצעים הנזירים המתגוררים בו טקסי פולחן שונים ומיוחדים. ברוב הטקס ניתן לצפות בנזירים גלוחי הראש הלבושים בגלימות אדומות ממלמלים או שרים מנטרות, מנגנים בתופים ומצילות ענקיים, שקועים במדיטציה או אפילו שורפים את גופות המתים. לעיתים, במהלך הטרקים, עוברים ליד מקדש פעיל וניתן לצפות בטקסים אלו גם ממש על המסלול ולא רק בערים.
 5. מנוחה באגם הבאגנס – מקום שקט ורגוע למנוחה בין הטרקים. במקום תוכלו למצוא הוסטלים עם ערסלים ומדשאות לצד אגם מקסים לשחיה.
טרקים בנפאל. צילום: אלעד איפרגןטרקים בנפאל. צילום: אלעד איפרגן

הגעה אל המדינה

טיסה

בקטמנדו נמצא שדה התעופה הבינלאומי היחיד של נפאל, Tribhuvan International Airport TIA, יש טיסות ישירות אליו מישראל, אך תוכלו להגיע אליו פחות או יותר מכל שדה תעופה אחר במהלך טיולכם במזרח.

דרך היבשה 

ממעברי הגבול יוצאים אוטובוסים תכופים לקטמנדו, עיר הבירה. לרוב, הם יהיו מקומיים וזולים. עם זאת, קטמנדו נמצאת יחסית במרכז המדינה ולכן המרחק שיעברו האוטובוסים הללו יסתכם ב-8-12 שעות בדרכים משובשות ולא נוחות. מהודו ישנם חמישה מעברים לאורך הגבול הדרומי של נפאל:

 • מעבר סונאלי (Sunauli) – המעבר המרכזי, הפופולארי והנוח ביותר. נסיעת אוטובוס מווארנסי שבהודו למעבר הגבול אורכת כעשר שעות (כ-150 רופי הודי). אוטובוסי יום ולילה לקטמנדו ולפוקרה מהגבול אורכים כ-8-10 שעות ועולים 200-300 רופי נפאלי.
 • מעבר רקסול (Raxaul) – המעבר המזרחי: במעבר רקסול עוברים לנפאל לעיירה בשם Birgan ואוטובוס לקטמנדו אורך 9-10 שעות.
 • מעבר מאהנדראנגאר (Mahendranagar) – אוטובוס מדלהי למעבר גבול זה לוקח 10 שעות ועולה כ-200 רופי הודי. ממעבר הגבול לקטמנדו ישנם אוטובוסים שעולים כ-900 רופי נפאלי ואורכים כ-16 שעות. יש להתעדכן במצב הביטחוני בדרך זו ולברר האם היא אינה חסומה בשל תנאי מזג אוויר.
 • מעבר קאקארביטה (Kakarbhitta) – המעבר הקרוב למחוזות דרג'לינג וסיקים שבהודו, נמצא בקצה המזרחי של נפאל. כדי להגיע אליו יש להחליף מספר רב של אוטובוסים בתוך הודו, שכל אחד אורך מספר שעות. מהגבול ניתן לקחת אוטובוס יום/לילה לקטמנדו, שאורך 17 שעות ועולה 600-800 רופי נפאלי.
 • מעבר נפאלגאנג' (Nepalganj) – ממוקם בצד המערבי של נפאל ומעט אנשים משתמשים בו. מהעיירה Lucknow שבהודו ניתן לקחת אוטובוס לגבול (כ-150 רופי הודי, 7 שעות) ומהגבול ניתן לקחת אוטובוס יום/לילה לקטמנדו או לפוקרה (12 שעות, 400-550 רופי נפאלי).
 • מסין (טיבט) יש מעבר גבול אחד. בשל הגבלות של השלטונות הסינים הדרך הפשוטה ביותר היא לשכור ג'יפ בלהאסה ולנסוע איתו לגבול, בדרך כלל, הדרך נעשית ביומיים (נסיעה ישירה), בדרך שנקראת High Way 9, שמקשרת בין להאסה, בירת טיבט, לקטמנדו, בירת נפאל. מהגבול ניתן לקחת אוטובוסים לקטמנדו.

תחבורה בתוך המדינה

תחבורה בינעירונית בנפאל מתבצעת על ידי שני סוגי אוטובוסים:

אוטובוס מקומי (Local Buss) – בדרך כלל אוטובוס ישן, צפוף ואיטי, עוצר במרבית הכפרים בדרך להעלאה והורדה של נוסעים מקומיים. אין מגבלה על כמות הנוסעים ואם אין מקום בתוך האוטובוס, חלק מהנוסעים ישבו על הגג (שם נמצא גם המטען). חוויה, אך לא ממש נוח, ובחלק מהמקרים הדרך מסוכנת ומצוקית, אם אתם מרגישים שהנהג אינו מקצועי או נוהג בפראות אל תהססו לרדת ולהגיע בכלי תחבורה אחר.

אוטובוס תיירים (Tourist Bus) – אוטובוס חדיש יחסית, משמש כמעט אך ורק תיירים, נוח וישיר, ללא עצירות להעלאה והורדה של נוסעים אלא רק עצירות מנוחה והתרעננות. יקר יותר מהאוטובוס המקומי.

ג'יפים – במקרים רבים פועלים ג'יפים שכורים (עם נהג), שניתן להתחלק בהם מספר אנשים. לרוב, יהיה זה יקר יותר מאוטובוס תיירים. אפשרות זו נפוצה בעיקר בדרך חזרה מהאנפורנה – מג'ומסון לפוקרה.

בתוך הערים – התחבורה בתוך הערים מתנהלת בעיקר על ידי מוניות, שייקחו אתכם לאן שתרצו בתחומי העיר וסביבתה במחירים זולים יחסית אך יצריכו התמקחויות. שימו לב כי מונית מתוך התאמל (בקטמנדו) תעלה יותר, כדאי לצאת מרחובות התאמל הצפופים ומשם לקחת מונית. כנ"ל לגבי מונית חזור.

מטבע מקומי, עלויות והתנהלות עם כסף

המטבע המקומי הוא "רופי נפאלי" והוא מסומן NPR, אך לעתים יירשם גם Rs. ערכו של המטבע המקומי מול הדולר והשקל משתנה מידי יום, אך לרוב ערכו נע סביב ה-100 רופי נפאלי לדולר אמריקני אחד או כ-25-30 רופי נפאלי לשקל חדש אחד. השימוש נעשה בעיקר בשטרות ונדיר למצוא מטבעות.

מטבע זר תוכלו להחליף במשרדי החלפנות הרבים או בסניפי הבנקים שברבעי התיירות בערים הגדולות ולעתים גם בגסטהאוסים. דולר, אירו ורופי הודי ניתן להחליף כאן בכל מקום אך לא ניתן להשתמש בהם לתשלום (במקומות מסוימים, השימוש ברופי הודי הוא עבירה על החוק).
 את השער הטוב ביותר תמצאו כנראה בסוכנויות "סוויסה" ו"שי" הפופולאריות בקרב ישראלים בקטמנדו ובפוקרה.

חלק מהמקומות מקבלים כאן המחאות נוסעים (Travel Cheques), ולרוב יגבו מכם עמלה מעטה.

במרכזי הערים ובמרבית היעדים התיירותיים תוכלו למצוא כספומטים המקבלים את כל סוגי הכרטיסים. בטרקים סביר שלא תמצאו כספומט, אך הרשויות מתכננות להפעיל כמה מהם בכפרים הגדולים. בדרך כלל לא יקבלו אשראי במסעדות ובגסטהאוסים הפשוטים והזולים.

המטבע חסר ערך במקומות אחרים מחוץ לנפאל וכדאי לתכנן או להחליף את המטבע הנפאלי שיישאר לכם ביציאה מהמדינה. מבחינת עלויות, נפאל זולה מאוד אפילו יחסית לשאר מדינות המזרח. עם זאת, הרבה בעלי עסקים ונהגי מוניות וריקשות יבקשו מחיר מופקע בתחילה ורק לאחר מיקוח תגיעו למחיר הוגן. מחירי התחבורה הציבורית זולים יחסית (וכך גם רמת הנוחות), הלינה והאוכל זולים מאוד, מזכרות וקניות כלליות זולים אף הם.

אוטובוס מקומי. צילום: אלעד איפרגןאוטובוס מקומי. צילום: אלעד איפרגן

קניות

רוב מוצרי החשמל והאופנה במדינה זולים אך מזויפים, חלק מבעלי החנויות יאמרו את האמת לגבי הזיוף וחלק לא. הרבה בעלי עסקים יבקשו מחיר מופקע בתחילה ורק לאחר מיקוח תגיעו למחיר הוגן. ברבעי התיירים בערים הגדולות של נפאל, התאמל בקטמנדו והלייקסייד בפוקרה, ישנן אינספור חנויות מכל הסוגים שתייר צריך.

תוכלו למצוא כאן בין היתר מגוון גדולות של עבודות יד ומזכרות, תכשיטים, פסלוני בודהה וחפצי דת בודהיסטים, ספרים, גלויות ותמונות של נופי נפאל, צעיפים ובדים מקומיים מיוחדים (קשמיר ופשמינה), לבוש וכו'. תוכלו למצוא חולצות מקוריות עם רקמה לבחירתכם (כמו מפת הטרק) ותוכלו להשלים ציוד להמשך הטיול בחנויות לתיירים.

ויזה ותהליכי מעברי גבול

ניתן לקבל ויזה לנפאל עם ההגעה לשדה התעופה בקטמנדו או לאחד ממעברי הגבול היבשתיים. ניתן גם להסדיר מראש בשגרירות נפאל בישראל אך התהליך בשדה הוא פשוט ומהיר (פרטים מצורפים). הוויזה ניתנת לכניסה רב-פעמית. ניתן לשלם אך ורק בדולרים ומומלץ להכין סכום מדויק, מפני שפעמים רבות לא מתקבל מטבע אחר ולא מוחזר עודף.

יש למלא טפסי בקשה המצויים באולם הכניסה לשדה התעופה או במעברי הגבול ולצרף תמונת פספורט (מומלץ מאוד להצטלם מראש, תהליך הצילום במקום לפעמים מסתבך). מחיר הוויזה בשדה הוא 40 דולר לחודש או 100 דולר לשלושה חודשים. בשדה אין אפשרות ביניים.

למתכננים להישאר יותר מחודש, אך לא לשלושה חודשים – ניתן להאריך את הוויזה במשרד ההגירה בנפאל. עלות הארכה היא 2 דולר ליום, למינימום 15 יום (כלומר מינימום 30 דולר). למשרד ההגירה יש להגיע עם תמונת פספורט, טופס אינטרנטי מלא (הצגת צילום מסך מספיקה ואין צורך בעותק מודפס). שימו לב לבדוק את ההארכה שנעשתה כמו שביקשתם. מקבלים את הוויזה במקום, ללא צורך בהשארת הדרכון.

פרטים נוספים ואת הטופס המכוון הרלוונטי לכם ניתן למצוא באתר: ww.nepalimmigration.gov.np

משרד ההגירה בקטמנדו

 • כתובת: Kalika Marg, Kathmandu 44600, Nepal (מרחק מונית מהתאמל)
 • טלפון: 977-1-4429659+
 • שעות פתיחה: ראשון-חמישי 10:30-16:30, שישי 10:00-14:30, סגור בשבת

משרד ההגירה בפוקרה

 • כתובת: Sahid Chowk,, Pokhara 33700, Nepal (מרחק מונית מרחוב הלייקסייד)
 • טלפון: 977-61-465167+
 • שעות פתיחה: ראשון-חמישי 10:00-17:00, שישי 10:00-15:00, סגור בשבת

שימו לב כי בחגים שעות הפעילות עשויות להשתנות.

מידע נוסף על הוצאת ויזה לנפאל בכתבה הזו » 

חגים ופסטיבלים שנתיים

בנפאל מתקיימים יותר מ-50 פסטיבלים וחגים מידי שנה, לחגים משמעויות המבוססות על דת ההינדו והבודהיזם, על אירועים מההיסטוריה ומהאגדות ועל בסיס עונות השנה ועונות חקלאיות. חלקם נחגגים על ידי המשפחות בבתי התושבים ובמקדשים ובחלקם מתקיימים פסטיבלים וחגיגות ברחבי הערים והכפרים. לעתים הם מלווים בשתיית אלכוהול ועישון. לחגים מסוימים תאריכים קבועים ולאחרים מועדים משתנים על פי לוח שנה מקומי.

דסיין (Dashain) – הפסטיבל הגדול והחשוב ביותר בנפאל, נחגג על ידי כל העמים והדתות בנפאל. הוא נמשך כשבועיים בסוף ספטמבר–תחילת אוקטובר. טבילה בנהרות קדושים, ריקודים במסכות, צפייה בלהטוטים, הטסת עפיפונים והקרבת בעלי חיים הם רק חלק מהאירועים שמתקיימים במהלכו. הנפאלים נוהגים למרוח את רכביהם בדם של חיות אותן מקריבים על מנת לפייס את האלה דורגה ולמנוע תאונות. יומו האחרון של הפסטיבל הוא יום צבעוני ומעניין. קרובי משפחה מכל רחבי נפאל מגיעים לזקני המשפחה על מנת לקבל מהם טיקה אדומה למצח וברכות למזל טוב.

טיהאר (Tihar) – פסטיבל זה הוא פסטיבל האורות. זהו הפסטיבל השני בחשיבותו במדינה והוא מתקיים באוקטובר/נובמבר. במהלכו נפאל מתמלאת באינספור אורות, וקישוטים מנצנצים, ההופכים אותה לאגדית ממש. הנפאלים מנקים את כל המקדשים, הבתים, והרחובות וממלאים אותם בנרות ועששיות. לפי המסורת, האור הזה מוקדש לאלה לקשמי, שתביא למאמינים מזל טוב וברכה. לכל אחד מימי הפסטיבל ישנו ייחוד: יומו הראשון מוקדש לאל המוות יאמה. השני מוקדש לכלבים של נפאל, אותם מטפחים ומקשטים ביום זה. היום השלישי מוקדש לפרות והן זוכות לרחצה ופינוקים. היום הרביעי מוקדש לבני האדם ולמשפחה והיום החמישי והאחרון הוא יום האחים והאחיות, שבו בני המשפחה מחליפים מחמאות ומתנות לרוב.

הולי (Holi) – פסטיבל המים והצבעים, המוכר גם בשם פאגו (Phagu), מתקיים בפברואר/מרץ ובמהלכו נערכת חגיגה ספוגת צבעים עזים. החגיגה פרועה, מלאת אדרנלין ואלכוהול ובמהלכה מתיזים הנפאלים צבעים לכל עבר, כך שכדאי ללבוש לכבוד החג בגדים פחות חגיגיים, כי ממילא הם יתמלאו צבעים שונים. מקורות החג בהינדואיזם, אולם גם כאלה שאינם ממאמיניה, משתדלים להעיף דליי צבע מלאים על חבריהם ולהשתתף בשמחה הכוללת.

ראש השנה הנפאלי (Navavarsha) הנחגג באפריל וראש השנה הטיבטי (Lhosar) הנחגג בפברואר – האוכלוסיות השונות בנפאל מציינים את ראשי השנה האלו בחגיגות משפחתיות, קישוטים, סעודות וטקסים במקדשים השונים.

ישנם חגים נוספים ורבים לאורך השנה כמו פסטיבל הסוסים, יום הולדתו של בודהה וחגים נוספים המוקדשים לאלים השונים. פירוט על החגים אפשר למצוא כאן: www.nepalhomepage.com

קוד התנהגות ומנהגים

התרבות וקוד ההתנהגות בנפאל אינה דומה לעולם המערבי ולכן מחוות ומעשים שלדעתנו פשוטים וטבעיים, נחשבים לעתים בעיני הנפאלים מעליבים ולא נאותים. לרוב, האדם הנפגע לא יאמר דבר, אך המקומיים יעריכו ויכבדו מאוד את המטיילים שיתנהגו בהתאם למנהגי המקום.

לבוש: הנפאלים מאמינים שבנפאל יש להתלבש כמו נפאלים. בגדים קצרים או חשופים לא מתקבלים בעין יפה כמו גם מגע אינטימי בין גבר לאישה. עירום או הליכה ללא חולצה לא מקובלים לחלוטין. ייתכן ותבחינו בגברים או נשים הולכים שלובי ידיים או חבוקים עם בני מינם, אך הדבר מראה על קרבה ולא על רקע מיני.

צילום: אלעד איפרגןצילום: אלעד איפרגן

שיחה: בעת מפגש בין אנשים, יש לברך אחד את השני באמירת "נמסטה" (Namaste) המלווה בהצמדת כפות הידיים אחת לשנייה. פעולה זו מברכת את האדם שעומד מולכם והנפאלים מכבדים את הנוהגים כך. הרמת קולכם או צעקות יגרמו לבן שיחתכם להעריך אתכם פחות ולא יפתרו דבר. נסו לשמור על איפוק ורוגע. בפנייה לאדם מבוגר נהוג להוסיף את המילה "ג'י" (ji) לאחר שמו. כדי להביע תודה מומלץ לומר "דאניאבאת" (Danyabat).

התנהגות: הימנעו מלהפנות את כף רגלכם כלפי אדם כלשהו או לגעת באמצעותה במישהו והתנצלו אם הדבר קרה בטעות. אל תיגעו בראשו של אדם אחר (במיוחד של ילדים), אל תעברו מעל מישהו שיושב נמוך מכם. בקבלה ונתינה של חפצים או כסף נהוג להשתמש בשתי הידיים או ביד ימין כשכף יד שמאל מונחת על מרפק ימין. נהוג לחלוץ נעליים בכניסה לבית פרטי.

התנהגות במקדשים: יש לחלוץ נעליים ולהשאירם בכניסה למקדשים. כשעוברים ליד או סביב סטופה, מקדש או חומות עם גלגלי תפילה, יש לעשות זאת בכיוון השעון. אסור לעשן בתוכם ותרומה צנועה תתקבל בברכה.

צילום: בקשו רשות לפני שתצלמו אנשים ומקומות קדושים. כבדו את פרטיותם של אנשים בטקסים ואירועים ציבוריים (ובמיוחד שריפת גופות ורחצה בנהר).

נימוסי שולחן: האכילה סביב השולחן הנפאלי מתבצעת באמצעות היד הימנית. מערבבים את האוכל והופכים אותו לגושים באמצעות חמש האצבעות, ושואפים מכף היד לפה. בגלל שהיד הימנית מלוכלכת מהאוכל, יש להיעזר בשמאלית בשביל לשתות, להוסיף אוכל וכדומה.
 עם זאת, במסעדות תיירים לרוב מוגש סכו"ם.

עונות לטיול ומזג אוויר

בנפאל שתי עונות עיקריות, העונה היבשה (אוקטובר-מאי) והעונה הרטובה (יוני-ספטמבר, עונת המונסונים). עונות הטיול המומלצות לטרקים בנפאל מתחלקות לשתיים: אוקטובר-נובמבר ומרץ-אפריל (ניתן לטייל שבועיים לפני ואחרי חודשים אלו, אך מזג האוויר פחות נוח).

סוף ספטמבר-נובמבר, תחילת העונה היבשה, היא העונה האידיאלית לטרקים בנפאל: גשמי המונסונים הסתיימו ומותירים את הארץ ירוקה, מזג האוויר נוח (אם כי קר מאוד בגבהים) והראות מצוינת.

במרץ-אפריל, מזג האוויר מתחיל להתחמם, נעים, אך עדיין קר, בהרים הגבוהים. פריחת האביב בטרקים צבעונית במיוחד, אך בשל האבק באוויר והעננים, הראות לפעמים פחות טובה מאשר בחודשי הסתיו.

שימו לב, כי בגלל שהתקופות המומלצות לביקור כל כך קצרות, יהיו איתכם עוד אלפי תיירים במדינה, מה שיוביל לעליית מחירים תפוסה מלאה במלונות והמוני אנשים לאורך הטרק. למי שרוצה להימנע מדברים אלה, מומלץ להגיע בתחילת העונה או בסופה.

מתי לא מומלץ להגיע?
 בין אמצע מאי לאמצע ספטמבר, בשל עננות שמסתירה את הפסגות והנוף, וגשמי מונסון, שמספקים כ-70% מכמות המשקעים השנתית. מדצמבר עד מרץ קר מאוד, ומקומות גבוהים רבים יהיו מושלגים ובלתי עבירים.

עם זאת, נפאל נמצאת בחציו הצפוני של כדור הארץ, ויש בה חמישה אזורי אקלים, המתחלקים לפי גובה, כך שגם מחוץ לעונת התיירות תוכלו לבקר בערים הגדולות, הממוקמות נמוך ובמקומות נמוכים נוספים.

בטיחות ובריאות

חיסונים – דלקת מוח יפנית, טיפוס הבטן ומחלות נוספות הנפוצות בנפאל הן מחלות שאפשר וכדאי להתחסן כנגדן לפני הטיול. רוצים לדעת אילו חיסונים אתם חייבים לקבל לפני שאתם יוצאים לטיול? ביקשנו מרופא מומחה למחלות זיהומיות לכתוב על כל החיסונים המומלצים וריכזנו כאן את הכל לנוחיותכם. כדאי להגיע למרפאת מטיילים כחודשיים לפני הטיול ולוודא שאתם מקבלים את כל החיסונים המומלצים.

אם בכוונתכם לבצע טרקים בהימלאיה, ודאו שהביטוח הרפואי שרכשתם לפני הטיסה מכסה חילוץ ואיתור ומתאים לטרק.

ערכת עזרה ראשונה – כדאי להצטייד בערכת עזרה ראשונה, שתכיל בעיקר אמצעי חבישה לטיפול בחבלות שעלולות להיגרם בטרקים. כדאי גם לקחת תרופות נגד צינון והתקררות בשל הקור בגבהים.

טרקים – הסכנה העיקרית בטרקים בהימלאיה, יש לדעת לזהות את הסימפטומים של מחלת הגבהים, לנקוט באמצעי המניעה הנדרשים ולדעת את דרכי הטיפול למקרה הצורך. תוכלו לקרוא עוד על מחלת גבהים כאן »

ישנן מספר תופעות נוספות, השכיחות במהלך טרקים כמו כוויות שמש, יובש בשפתיים, עיוורון זמני, היפותרמיה ועוד. בנוסף, ביציאתכם לטרק השתדלו לצאת בקבוצות והקפידו על זהירות כללית בשבילים. אל תקצרו דרך מקומות מסוכנים, לכו בדרכים המסומנות או הסלולות, לפי הסימונים והמפה שבידכם.

לעתים תטיילו במקומות ללא קליטה, השתדלו להודיע לקרובים ולחברים על תוכניותכם ולעדכן כשניתן. התעדכנו בתחזית מזג האוויר. לא כדאי להיתקע בשיטפונות, מפולות שלגים, חסימת כבישים וכו'. מדריך רפואי באתר "למטייל"  »

ביטחון – בדומה למדינות עולם שלישי אחרות, ישנם מקרי גניבות בנפאל. הדבר לא נפוץ, אך יש להקפיד על ערנות וזהירות. השאירו בבית ובתיבת הדואר האלקטרוני צילומי דרכון, כרטיסי טיסה, צילומי ביטוח והמחאות נוסעים. הקפידו לסגור ולנעול את התיק שלכם בנסיעות ולא להשאיר בו דברי ערך כשהוא לא בטווח ראייה מכם (למשל על גג האוטובוס). הקפידו לא להשאיר דברי ערך בחדר הגסטהאוס שלכם כשאתם לא נמצאים.

אוכל – מזון ושתייה הם מקור עיקרי להידבקות במחלות בנפאל. אין לשתות מים מברזים, אלא אך ורק מבקבוקים, ולוודא שהבקבוק סגור היטב עם כיסוי פלסטיק. ישנם מקומות שממלאים מחדש בקבוקים במי ברז ומוכרים אותם כמים ראויים לשתייה ויש להיזהר מכך. בקבוקי הזכוכית, לרוב, ממוחזרים ויש לשתות מהם באמצעות קשית ולא מהפיה. הימנעו מקוביות קרח במסעדות זולות, ייתכן שהן עשויות ממי ברז.

בטרקים, השתמשו בברזים שבכפרים בדרך וטהרו אותם בעצמכם באמצעים כימיים או הרתחתם, אל תשתו מנחלים.

אכלו במקומות שרבים אוכלים בהם, הקפידו על הגיינה באכילה ועד כמה שאפשר, ודאו שהבישול נעשה בצורה נקייה. הימנעו מאכילת בשר שאינו צלוי היטב.

נופי נפאל. צילום: אלעד איפרגןנופי נפאל. צילום: אלעד איפרגן

פשפשים, חרקים, עכברים וכו' – רמת ההגיינה של חלק ממקומות הלינה הזולים אינה גבוהה וכדאי להשתמש במצעים משלכם.

ספורט אתגרי – אל תתפתו לבצע באנג'י, רפטינג וסוגי ספורט דומים בחברות הזולות ביותר, ודאו שיש להם רישיון עסק וביטוח מתאים. לעתים, החברות הזולות לא מקפידות על תקנות הבטיחות והדבר מסוכן ביותר.

מצב ביטחוני – ייתכנו מידי פעם שביתות ללא התרעה מוקדמת ("באנדה" – Bandh). לעתים, ניתן להתעדכן פה לגבי שביתות שכאלה. התרחקו מתהלוכות, הפגנות ומחאות, משום שהן הופכות במהירות לאלימות.

תקופה זו רגועה והסכסוך עם המאואיסטים נרגע, אך עדיין ניתן להבחין באנשים יחידים שהושפעו מהמצב ויש להיות ערניים להתנהגות חשודה. בעבר, חסמו המאואיסטים דרכים מסוימות והכריחו את התיירים לשלם תמורת המעבר. לעתים הם אף היו חמושים. כיום, הדבר נדיר אך ייתכנו אפילו מתחזים למאואיסטים, שינסו לסחוט דמי מעבר מתיירים במסלולים מסוימים. אין להוציא מכלל אפשרות גילויי אלימות כלפי אלה המסרבים לשלם.

נסיעות – הנסיעה באוטובוסים מקומיים היא מאוד פופולרית בקרב מטיילים, אך יש לקחת מאוד בחשבון כי יש בצידה סיכונים. מרבית הכבישים מחוץ לערים הם במצב תשתיתי רעוע ונמצאים על צוקים ומקומות מסוכנים. האוטובוסים המקומיים הם ישנים מאוד והם אינם מתאימים לתנאים אלה. בנוסף לכל, אוטובוסים אלו מסיעים מספר רב של נוסעים (אפילו על הגגות).

עקב כך, היו בשנים האחרונות מספר רב של תאונות אוטובוס, שגרמו לנפגעים רבים. כדאי מאוד לנסוע למקומות ההרריים בכלי רכב קטנים, כמו ג'יפ או מיניבוס, שבהם ידוע מספר הנוסעים ואיכותו. כמו כן, כדאי להימנע מנסיעות לילה. באור היום הנסיעה בתוואי השטח הבעייתי תהיה בטוחה יותר.

מזימות – היזהרו מפניות אקראיות אליכם ברחובות רבעי התיירות בבקשות להעברת דברים, הצעות להרוויח כסף או להעניק לכם משהו. לרוב, תסתיים היענות להצעות אלה באובדן סכום כסף גדול.

סמים – החוק המקומי אוסר על שימוש, החזקה או סחר בסמים. החוקים בעניין זה נוקשים. החזקת כמות קטנה של סם תוביל כמעט בוודאות למאסר. שימו לב, שמטיילים אחרים או מקומיים לא מכניסים אותם לתיק שלכם.

מידע מיוחד לנשים ולקהילת הלהט”ב

נפאל בטוחה יחסית לנשים מטיילות, אך כדאי לנקוט ערנות וזהירות בכל מקרה. לרוב, לבוש צנוע ובהתאם למנהגי המקום ימנע הערות והצעות מיניות. כדאי להימנע מלטייל לבד עם פורטר או מדריך, מפני שחלקם מטרידים את המטיילות בהצעות מיניות.

הפתיחות בנפאל כלפי הקהילה הגאה נמוכה. תיירים לרוב אינם מוטרדים בנושא, אך הפגנת מחוות מיניות בציבור אינה מקובלת (כמו גם בין גברים לנשים), ומומלץ להימנע ממנה כדי להימנע ממבטים והטרדות ולשמור על מנהגי המקום.

אוכל מקומי

למטבח הנפאלי טעם ייחודי משלו, אך ישנן השפעות רבות מהמטבח ההודי (בעיקר מבחינת תבלינים וחריפות) והטיבטי. אחד מהתבשילים הנפאלים הנפוצים ביותר הוא ה-דאל-באט, מעין מרק עדשים המוגש עם אורז וירקות ברוטב ולחם תירס דק ופריך. המנה זולה ומשביעה מאוד ולרוב, לאחר שתסיימו, תוגש שנית ושלישית עד שתשבעו.

מנה בולטת נוספת בנפאל היא מומו, שמקורה בטיבט, אלו כופתאות בצק ממולאים בבשר או ירקות בגדלים שונים ובאופן הכנה של אידוי או טיגון, המנה נפוצה בטרקים, אך מומלץ לנסות אותה גם בעיר. מנה מפורסמת נוספת בטרקים בהימלאיה היא מרק שום, שהמקומיים מאמינים שמונע מחלת גבהים. אחד הקינוחים האהובים ביותר הוא דווקא מהמטבח ההודי – כדורי גולאב ג'אמון. מנות רבות צמחוניות וישנם גם מסעדות צמחוניות רבות. בכפרים בהרים תמצאו לרוב גבינה אך ורק מחלב יאק, בעלת טעם שונה.

שתיה – המשקה החם המקובל ביותר הוא הצ'אי – שהוא למעשה התה המוכר, אלא שמוסיפים לו חלב וסוכר. נהוג לשתות לאסי – משקה יוגורט הודי. ישנן מספר בירות מקומיות ויין העשוי משעורה ואורז ומיוצר ע"י המקומיים בעצמם.

מנהגי האכילה בנפאל – תושבי נפאל נוהגים להקפיד על אכילה עם יד ימין, כיוון שיד שמאל משמשת לניקוי הגוף. נהוג לאכול את האוכל שבצלחתכם ולא לחלוק או להעביר אוכל מצלחות של אנשים שונים. קחו בחשבון, שייקח זמן עד שהמנה שהזמנתם תגיע לשולחנכם - הנפאלים נוטים לקחת את הזמן במטבח... תיירים לרוב מקבלים סכו"ם.

תרבות ומוזיקה

בשל מגוון התרבויות והעמים שחיים בנפאל התרבות והמוזיקה שונה מעט מעם לעם וייחודית לו. כל אוכלוסיה כזו משתדלת לשמר את מנהגיה, אורחות חייה וההיסטוריה שלה ככל האפשר אך עם שילוב של המנהגים המקומיים של שאר העמים שמהווים רוב במדינה.

המוזיאונים שתמצאו במדינה יהיו בעיקר על ההיסטוריה של אוכלוסיות מסוימות, על הרי ההימלאיה והטיפוס עליהם ועל החי והצומח של המדינה.

המוזיקה הנפאלית דומה מעט לזו ההודית. נפוצים מאוד שירי מנטרה, בהם משפט או שניים שחוזרים על עצמם בטונים שונים ומעגליים למשך דקות ארוכות. מוזיקה זו משמשת לרוב למדיטציה, אך ניתן לשמוע אותה גם במסעדות או בחנויות.

חשמל ומתאמים לשקע

בנפאל תתקלו מדי יום בהפסקות חשמל יזומות – המדינה מחולקת למחוזות ולערים, ובכל מחוז החשמל יפסיק לשעתיים ביום ולשעתיים נוספות בלילה. רוב ההוסטלים והמסעדות ערוכים לכך, והם מייצרים תאורת חירום שנדלקת כאשר מפסיק החשמל. ברוב בהוסטלים תמצאו דף עם שעות ההפסקות הידועות,שימו לב כי יתכנו הפסקות חשמל נוספות שאינן יזומות.

החשמל בנפאל הוא במתח של 220 וולט, כמו בארץ. והשקעים הנפוצים הם אלו בעלי הפינים העגולים (בדומה לישראל) או שקעים מעורבים, שאליהם נכנסים מגוון תקעים. לכן, לרוב אין צורך במתאם, מלבד במקרים חריגים, שבהם ניתן לקנות מתאם ברובע התיירות בערים הגדולות.

הפרשי שעות מהארץ

השעון המקומי בנפאל מכוון 5:45 אחרי שעון גריניץ' (GMT), כך ששעון נפאל נמצא 2:45 שעות אחרי ישראל בשעון קיץ ו-3:45 שעות אחרי ישראל בשעון חורף.

אם גם לכם מוזר שההפרש הוא לא בשעות עגולות, כמו שאתם רגילים מרוב העולם, דעו שההסבר לכך טמון ביחסים המורכבים עם הודו. בגלל גודלה של הודו היא אמורה להתפרש על פני שני אזורי זמן, אך ההודים רצו שכל המדינה תהיה באזור זמן אחד, לכן קבעו שהשעה תהיה לפי GMT+5:30.

הנפאלים, מצידם, רצו להבדל מההודים, לכן קבעו את השעה לפי עוד רבע שעה נוספת.

הטרקים בנפאל - מהיפים בעולם. צילום: אלעד איפרגןהטרקים בנפאל - מהיפים בעולם. צילום: אלעד איפרגן

שגרירויות וקונסוליות

שגרירות ישראל בקטמנדו

 • כתובת: Bishramalaya House, Lazimpat St., P.O Box 371, Kathmandu
 • שעות קבלת קהל: שני-שישי: 09:00-12:00
 • טלפון: 977-1-4411811 שלוחה 0.
 • פקס: 00-977-1-4413920
 • מייל: [email protected]
 • אתר אינטרנט: embassies.gov.il/KATHMANDU

שגרירות נפאל בישראל

צפו במקבץ של דברים יפים בנפאל:

קהילה יהודית

בנפאל אין קהילה יהודית, אך קיים סניף של בית חב"ד בקטמנדו, למען המטיילים הישראלים הרבים שמגיעים למדינה. בית חב"ד נוסף נמצא בפוקרה, אך פעילותו עונתית בלבד.

בית חב"ד קטמנדו נחשב לאחד מבתי החב"ד הטובים במזרח. מלבד פינה חמה לבצע בה נחיתה רכה בנפאל, ניתנים שם השירותים הבאים: מידע על טרקים ועל נפאל, משלוח וקבלה חבילות מהארץ, מסעדה כשרה, לוח מודעות להמלצות, אזהרות וחיפוש שותפים, ספרים להחלפה ומדריכי טיולים, קניית מוצרים שנשלחים מהארץ, מכירת ציוד טיולים משומש ועוד.

שירות נוסף וחשוב שמבצע בית חב"ד הוא השכרת טלפון לווייני לימי הטרק בעלות סמלית. בחגים ושבתות מתמלא המקום והשמועה אומרת שסדר פסח שנערך שם הוא הגדול בעולם!

 • מיקום: בתוך התאמל, על רחוב Chaksihari Marg מול מלון Marshiangdy ליד מלון Vishaly
 • טלפון: 977-9803002466+
 • דואר אלקטרוני: [email protected]
 • אתר אינטרנט: www.chabadnepal.com

התנדבות

בשל היותה של נפאל אחת המדינות העניות בעולם, והעובדה שהאוכלוסייה בכפרים נחשלת ולא משכילה, ארגונים רבים מארגנים התנדבויות ברחבי המדינה. מטיילים רבים משלבים במהלך הטיול תקופת התנדבות משמעותית לא פחות מהחוויות האחרות.

ההתנדבות יכולה להיות ארוכה או קצרה ובתחומים שונים, כמו לימוד אנגלית, היגיינה או חקלאות. הארגונים המפורסמים והגדולים, מישראל ומנפאל, שמארגנים התנדבויות כאלו הם:

קישורים רלוונטיים

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על נפאל

אטרקציות בנפאל

מלונות ומקומות לינה בנפאל

מדריכים ונותני שירות בנפאל

נהגים בנפאל

הזמנת חופשה לנפאל

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

חופשה של פעם בחיים

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי