סרי לנקה עפתי: המלצות על טיולי תרמילאים

סרי לנקה מוכרת בזכות חופיה המרהיבים, שמושלמים לצלילה, גלישה וגם סתם רביצה על החוף. אך יש באי סרי לנקה כל כך הרבה יותר - טיולים יפהפיים בטבע הירוק והשופע, בין אגמים, נחלים ומפלים, אתרי מורשת היסטוריים מרתקים, טיולי ספארי ופסטיבלים צבעוניים
גב זיו - מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: סרי לנקה עפתי: המלצות על טיולי תרמילאים
© Depositephoto/ Givaga

סקירה כללית על המדינה

הרפובליקה הדמוקרטית הסוציאליסטית של סרי לנקה היא מדינת אי טרופית, הממוקמת ליד החוף הדרום מזרחי של הודו, קרוב לקו המשווה. במדינה חיים כ-22,053,500 תושבים, כש-75% מהאוכלוסייה הם סינהאלים, קבוצה אתנית האופיינית למדינה, וכ-14% הם טאמילים, קבוצה אתנית שמקורה בדרום הודו.

הדת הנפוצה במדינה היא הבודהיזם, דבר המשפיע רבות על התרבות. דתות נוספות הן ההינדואיזם, שבה מאמינים כ-11% מהאוכלוסייה, האיסלאם (כ-7.5% מהאוכלוסייה), והנצרות (כ-6% מהאוכלוסייה). השם סרי לנקה מורכב משתי המילים "סרי", שפירושה "קדוש", ו"לנקה", שפירושה "אי".

הבריטים כבשו את האי בשנת 1815, וקראו לו “ציילון” (Ceylon). הם הבינו את הפוטנציאל הרב הטמון בגידולי התה באי, בזכות מזג האוויר הקריר בהרים. בסוף שנות ה-50, הבריטים הביאו מדרום הודו מאות אלפי טאמילים כדי שיעזרו בגידולים. מספר שנים לאחר מכן, בעקבות חקיקות חוקים אשר הגבילו את זכויותיהם של הטאמילים, נפתחה מלחמת אזרחים בינם לבין הסינהאלים, והטאמילים דרשו להקים מדינה עצמאית בצפון מזרח סרי לנקה.

בזמן הסכסוך לא היה ניתן לטייל בחלקו הצפון מזרחי של המדינה, עד שבסוף 2009 הסכסוך הסתיים עם כניעתם של הטאמילים. כיום, אין הגבלות על אזורים שבהם ניתן לטייל, אבל ניתן להבחין במספר בסיסים צבאיים, בצפון מזרח המדינה, המרמזים על הלחימה העיקשת שהתנהלה שם עד לא מזמן. החופים בחלק זה של האי, בעיקר טרינקומלי (Trincomalee), נמצאים עדיין בתהליכי שיקום, ומתקיימים בעיקר מהתיירים הרבים, הפוקדים את החופים כל השנה.

שפה ושליטה באנגלית

השפות הרשמיות בסרי לנקה הן סינהאלית (Sinhalese) וטאמילית (Tamil), אך מקומיים רבים, בעיקר העוסקים בתיירות, דוברים גם אנגלית. ברוב המדינה, המקומיים דוברים את השפה הסינהאלית (תראו את זה בעיקר בכפרים), ואילו המיעוט הטאמילי, שנמצא בעיקר בצפון מזרח המדינה, דוברים את השפה הטאמילית.

גיאוגרפיה/טופוגרפיה

סרי לנקה היא מדינת אי, ה-25 בגודלו בעולם, הממוקמת דרומית להודו. אורכה כ-350 קילומטרים ורוחבה כ-180 קילומטרים. רובה נמצא בגובה פני הים, קרוב מאוד לקו המשווה, ולכן המדינה מאופיינת במזג אוויר טרופי. לעומת זאת, בדרום מרכז האי, ישנו אזור הררי הנקרא "היל קאנטרי" (Hill Country). הכפרים וההרים מגיעים שם עד סביבות גובה 2,100 מטרים מעל פני הים, והאזור מאופיין במזג אוויר קריר יותר, ביחס לשאר סרי לנקה. תוכלו לצאת לטיול בהרים וליהנות מהוואדיות וממטעי התה המאפיינים את האזור. העיירות המתוירות באזור הן נוארה אליה (Nuwara Eliya), בירת ההיל קאנטרי, ואלה (Ella), עיירה מקסימה ומרכז יציאה למספר טיולי יום מרהיבים. פסגת אדם, הטרק המפורסם של סרי לנקה, נמצא במערב ההיל קאנטרי ומהפסגה תוכלו לצפות בצורה הטובה ביותר ביופיו של האזור.

תיאור מסלול קצר ומסלול ארוך

ישנן כמה אופציות למסלולים בסרי לנקה, תלוי במטרה שבשבילה הגעתם – חופים או טיולים. בכל מקרה, הנה כמה הצעות, שכמובן תוכלו לשחק איתם, תלוי זמן ורצונות אישיים:

שבוע של חופים  נגומבו (יום אחד) – טרינקומלי (שלושה ימים) – ארוגם ביי (שלושה ימים) – קולומבו.

שבוע של טיוליםקולומבו (יום אחד) – אלה (שלושה ימים) – נוארה אליה (יומיים) –פסגת אדם (יום אחד) – קולומבו.

שבוע של היסטוריה ועתיקותקולומבו (יומיים) – קנדי (יומיים) – דמבולה (שלושה ימים) – קולומבו.

טיול ארוך המשלב חופים, טיולים והיסטוריה ועתיקותנגומבו (יום אחד) – קנדי (יומיים) – דמבולה (יומיים) – טרינקומלי (שלושה-ארבעה ימים) – ארוגם ביי (שלושה-ארבעה ימים) – נוארה אליה (יומיים) – אלה (שלושה-ארבעה ימים) – פסגת אדם (יום אחד) – קולומבו (יומיים).

5 דברים שאסור לפספס

לסרי לנקה מגיעים תרמילאים רבים בשביל החופים היפיפיים וגני החיות המרשימים, אך ישנם דברים רבים נוספים שלא כדאי לפספס:

הרכבת מקנדי לכיוון באדולה – אומרים שזו הנסיעה היפה ביותר בסרי לנקה, ומהיפות במזרח. הרכבת יוצאת מכיוון קנדי (Kandy) ומגיעה לבאדולה (Badulla) ובדרך תעברו מעל ואדיות ענקיים, מטעי תה ירוקים ואין-סופיים, תחזו במפלים מרהיבים, ותיהנו מההתערבבות עם המקומיים. הנסיעה אורכת כ-7.5 שעות עד לבאדולה, אך כדאי לעצור לפני באלה או בנוארה אליה, כיוון שהן אטרקטיביות יותר לתיירים, והחלק בהמשך עד באדולה פחות יפה.

הנסיעה מקנדי לנוארה אליה אורכת כארבע שעות, ולאלה כשש וחצי שעות. אפשר לוותר על החלק האחרון עד לבאדולה, כי הוא פחות יפה וגם העיר עצמה פחות אטרקטיבית. ניתן להזמין מקומות מראש במחלקה שנייה או שלישית, וברכבות מסוימות ישנה גם מחלקה הראשונה. ההבדלים בין המחלקות השונות הם בריפוד הכיסאות, ובצפיפות הקרונות. תוכלו לברר עוד אודות ההבדלים בתחנות הרכבת השונות. בנוסף, המקומיים גם נוסעים ברכבת, ולכן הנסיעה, על אף התיירים הרבים הפוקדים את הקרונות, היא באווירה אותנטית, ותזכו לחוות חלק מהתרבות הסרי לנקית. כלומר, הריחות המקומיים, וכמובן המוכרים שעוברים בין הקרונות ומציעים אוכל מקומי במחירים זולים עד כדי גיחוך. אל תפספסו!

פסגת אדם – שווה להתאמץ בשביל להגיע לצפות בנוף המהמם שיתפרש לנגד עיניכם בזריחה מפסגת ההר הגבוהה הזו. כמה להתאמץ? ברמה שקמים ב-2:00 לפנות בוקר, משפשפים את העיניים, מצחצחים שיניים, אורזים את התיק ויוצאים לחושך המצרים שבחוץ. אתם מתחילים את הטיפוס של ארבע השעות אל עבר פסגת אדם. בדרך אתם לא רואים את הנוף שמסביב, אבל יכולים לדמיין בזכות רעש המים שזורמים, וקרקור הצפרדעים. הגעתם למעלה, מזיעים, עייפים אך בעיקר מרוצים. הוצאתם את הבגדים החמים מהתיק, ועכשיו? מחכים. עוד רגע תתגלה בפניכם הזריחה, כנראה מאחת הנקודות היפות בעולם. פסגת אדם לא סתם נחשבת לאחד האתרים המעניינים בסרי לנקה, ולמוקד הגעה של תיירים מכל העולם. השילוב של האתגר הייחודי, של לצלוח טיפוס של הר באמצע הלילה, 5,400 המדרגות והמקדש המרתק שנמצא בפסגה, הוא ללא שום ספק אחד הדברים המשוגעים שתעשו בחייכם.

הפירות באי – הפירות בסרי לנקה הם מהייחודים, הטעימים והטריים בכל העולם. חשבתם שבתאילנד יש את הפירות הכי טובים? אז תחשבו שוב! בכל שוק שתסתובבו, ולכל עיר שתגיעו תגלו עשרות סוגי פירות, טריים באופן יוצא דופן, הנמכרים במחירים נמוכים במיוחד. בנוסף, המוכרים ישמחו לחתוך לכבודכם כל פרי שרק תקנו, ולארוז לכם להמשך הדרך. אתם תזכו גם לגלות כמה מהשילובים יוצאי הדופן של הסרי לנקים, כמו – מנגו וצ'ילי, אננס ופלפל שחור.

סיגריה – מצודה עתיקה בצפון מרכז האי. לא משנה אם אתם מחפשים היסטוריה ותרבות או נופים וטיולים – זה המקום בשבילכם. התצפית המשקיפה ממעלה המצודה היא מהיפות במדינה ולמקום כולו סיפור מרתק, שתוכלו ללמוד עליו במוזיאון הצמוד. בריכות קסומות, עשרות קופים ופינות חמד הם רק חלק ממש שתזכו לראות ולחוות במהלך הביקור. תגיעו לכן מוקדם בבוקר, תעקפו את מאות התיירים המגיעים בשעות הצהריים, ותזכו ביום מושלם במזג אוויר נעים.

אלה – על אף שרבים מהתיירים מגיעים בשביל החופים, ופחות בשביל לטייל, לא הייתי ממליץ לפספס את אלה, העיירה המקסימה במרכז ההיל קאנטרי, האזור ההררי והקריר של סרי לנקה. זהו בעצם רחוב אחד, קטן, עם מספר גסטהאוסים ומסעדות, שמכאן תוכלו לצאת כל יום למסלול אחר. תגלו כאן את האלה רוק, טיול בן כחמש שעות, שבו תחצו מפל מדהים ותטפסו לעבר אחד מנקודות התצפית היפות במדינה. מפלי רוואנה, הנמצאים כ-10 דקות נסיעה מהעיירה, הם בגדר אוצר טבע של ממש שתוכלו להגיע להשתכשך, ולצפות במים הנופלים בזרימה אדירה. ישנו גם מפעל תה באזור, דבר לא מפתיע, בהתחשב באלפי הדונם של מטעי התה המרהיבים שמקיפים את העיירה. בכל מקרה, ברגע שתגיעו, יהיה קשה מאוד לעזוב.

תחבורה – איך מגיעים אל המדינה ותחבורת פנים

ההגעה לסרי לנקה אפשרית בטיסה. לצערנו, אין טיסות ישירות מישראל, ולכן ניתן לטוס דרך הודו, ירדן, ויעדים אחרים באסיה. שדה התעופה הרשמי, Bandaranaike Inernational Airport, נמצא בקרבת קולומבו (Colombo) עיר הבירה, לבין נגומבו (Negombo), עיירת חוף פופולארית. ברגע שתנחתו, תוכלו להמשיך במונית, אוטובוס מקומי, או טוק-טוק (השם הסרי לנקי לריקשה ההודית, כלי רכב פתוח תלת-גלגלי).
 מחירים:

  • אוטובוס לקולומבו – כ-100 רופי. לנגומבו – כ-40 רופי.
  • מונית לקולומבו – כ-2,000 רופי. לנגומבו – כ-1,500 רופי.
  • טוק-טוק לקולומבו – כ-1,500 רופי. לנגומבו – כ1,200 רופי.

שימו לב כי המחירים משתנים משעה לשעה, עונה לעונה ומנהג לנהג.

בתוך סרי לנקה נהוג לנוע בין הערים והעיירות באוטובוסים, אשר נחשבים מהזולים במזרח. תוכלו לסכם נסיעה של שמונה שעות בכ-300 רופי, שהם כתשעה שקלים, וכמובן שנסיעות קצרות יותר יעלו אפילו פחות. בתוך הערים נהוג לנוע בטוק-טוקים. המחיר שלהם יקר יותר, ונקבע בצורת המיקוח – בתחילה הנהג מציע מחיר, לאחר מכן אתה מציע את המחיר שלך ולאט לאט מגיעים למחיר שמקובל על שניכם. הנהג לא רוצה? אין בעיה, תמיד יהיה נהג אחר.

אופציה נוספת למעבר בין הערים היא ברכבת. מערכת הרכבות לא מפותחות במיוחד במדינה, והרכבות פעמים רבות מתעכבות, אך חווית הנסיעה לפעמים שווה הכול (ראו 5 דברים שאסור לפספס). תוכלו לנסוע במחלקה הראשונה, השנייה או השלישית. המחלקה הראשונה היא כמובן הטובה ביותר, עם מזגנים, מקומות מרווחים וריפוד נוח לכיסאות. המחלקה השנייה קצת יותר צפופה ויש בה מאוורים וריפוד נוח, והמחלקה השלישית צפופה מאוד בלי מאוורים ובלי ריפוד. כמובן שהמחירים בהתאם – מחלקה ראשונה היקרה ביותר, והשלישית הזולה ביותר. ברוב הרכבות יש רק את המחלקה השנייה והשלישית, ולגבי המחלקה הראשונה צריך להתעדכן מראש בתחנה. אתר האינטרנט, שבו תוכלו גם לחפש מסלולים וזמני נסיעה: www.railway.gov.lk

מטבע מקומי, עלויות והתנהלות עם כסף

המטבע הרשמי במדינה הוא הרופי הסרי לנקי (LKR). מבחינת החישוב, שקל אחד שווה ל-36.47 רופי, ודולר אחד שווה ל-141.05 רופי (נכון לאוקטובר 2015). לשם נוחות, כדאי פשוט לעגל ולחשב את הרופי כך שכל מאה רופי שווה ערך לשלושה שקלים, או לשבעים וחמישה סנט.

ברוב הערים והעיירות תוכלו למצוא בנקים וכספומטים בהם ניתן למשוך כסף. הבנק המוכר והאמין ביותר הוא בנק אוף ציילון (Bank Of Ceylon) שסניפים שלו מפוזרים בכל המדינה. אתר אינטרנט: web.boc.lk. כדאי למשוך כמות נכבדה יחסית בכל פעם, בגלל העמלה הגבוהה. בכל פעם שתתכננו לעבור לעיירה חדשה, כדאי לברר האם יש במקום כספומטים, ובמידה ואין, למשוך מספיק מזומנים מראש. ניתן גם לבצע המרה מדולרים בבנקים, אך העמלה גבוהה וזה פחות נהוג.

חדר זוגי בגסטהאוס עולה בין 1,000 ל-3,000 רופי ללילה. אוכל מקומי במסעדות מקומיות צריך להסתכם בסביבות ה-80 עד ה-150 רופי למנה, ובמסעדות המערביות יכול להגיע גם ל-800 רופי למנה עיקרית. תרמילאי ממוצע מוציא ביום בין 2,000 ל-4,000 רופי, תלוי ברמת הגסטהאוס, האטרקציות, האוכל וכדומה.

קניות

ברחבי המדינה תמצאו מספר חנויות מזכרות, בעיקר בעיר הבירה קולומבו. בשווקים המקומיים תוכלו לקנות פירות טריים מהטובים בעולם, תבלינים מקומיים כמו צ'ילי, קינמון, קארי ופלפל, ובחנויות הבגדים תמצאו לבוש מסורתי כמו הסארי ההודי. עוד, התה הסרי לנקי משובח ואיכותי במיוחד. תוכלו לקנות אותו באחד ממפעלי התה הרבים במדינה, בעיקר באזור ההיל קאנטרי, או בחנויות המזכרות בערים הגדולות כמו קולומבו או קנדי, העיר השנייה בגודלה באי.

הקניות בשווקים, בחנויות המקומיות וגם בחנויות המיועדות לתיירים, היא בשיטת המיקוח. תוכלו להציע מחיר משלכם, לשמוע את המחיר שמציע המוכר, ולהגיע יחדיו למחיר ששניכם תהיו מרוצים ממנו. המוכרים מציעים מלכתחילה מחיר מופקע, בידיעה כי התיירים תמיד יבקשו מחיר נמוך יותר, ולכן אל תחששו משיטת המיקוח.

תקשורת

הקידומת הבינלאומית של סרי לנקה היא 94. התקשורת מאוד מפותחת במדינה ותוכלו להתקשר כמעט עם כל בעלי העסקים מראש באמצעות הטלפון. בנוסף, תגלו נקודות W-Fi כמעט בכל גסטהאוס, ובחלק גדול מהמסעדות המערביות. לחלופין, אפשר לעשות סים מקומי, שמחירו זול (גם קנייה וגם הטענה) ועובד בכל חלקי המדינה. הוא כולל גם שיחות לארץ במחירים נמוכים. החברה המומלצת נקראת Dialog, ותזהו דוכנים שמוכרים את כרטיס הסים ושוברים להטענתו, בזכות הפוסטרים האדומים בכניסה הנושאים את שם החברה.

במידה ואתם מתוכננים להמשיך ליעדים נוספים בעולם, מומלץ לרכוש בארץ כרטיס סים בינלאומי, המאפשר שיחות נכנסות חינם ב-140 מדינות בעולם, שיחות לישראל ושיחות מקומיות, במחיר נמוך, בהשוואה לשאר האפשרויות הנמכרות בישראל. תוכלו לקבל פרטים נוספים בסניפי למטייל או בקישור הזה.

ויזה ותהליכי מעברי גבול

אשרת כניסה לסרי לנקה עולה 30 דולר וניתן לעשות אותה בשדה התעופה, עם הכניסה למדינה, או באינטרנט מראש, דבר שחוסך את התור הארוך והמייאש לקבלת האישור והתשלום.
אתר עם מידע ותשלום: http://www.eta.gov.lk

אשרת תייר תקפה ל-30 ימים, והארכתה ניתנת במהלך השהות במשרדי ההגירה של סרי לנקה.

  • כתובת: Ananda Rajakaruna Mawatha, Maradana, Colmbo
  • טלפון: 94115329000
  • אתר אינטרנט: www.lankainformation.com

תרמילאים רבים מגיעים לסרי לנקה במטרה להוציא ויזה להודו. בדרך כלל, תקבלו ויזה התקפה לחצי שנה. תוכלו לעשות זאת בקולומבו או בקנדי. תצטרכו להגיע עם שתי תמונות פספורט, וטופס מלא של שגרירות הודו. במידה ותרצו, תוכלו להצטלם ולמלא את הטופס בשגרירות, במחיר סמלי.

קולומבו:

קנדי:

שימו לב! במידה ויש לכם אזרחות זרה, כל אזרחות זרה, ייתכן וכי תאלצו לשלם יותר על הוויזה, ותתבקשו לציין כתובת מגורים במדינה שאליה שייכת האזרחות.

חגים ופסטיבלים שנתיים

הסרי לנקים אוהבים לחגוג. לא חשוב מתי תגיעו לטייל במדינה, תוכלו להצטרף לאחד הפסטיבלים הרבים המתקיים באי. רוב האירועים מתקיימים בסביבות הבירה קולומבו ובקנדי. הנה כמה מהפסטיבל היותר פופולאריים במדינה:

דורות'ו פראהרה (Duruthu Perahera) – חגיגות לציון הביקור הראשון, מבין שלושה, של בודהה בסרי לנקה. תהלוכה יוצאת ביום הירח המלא, הנקרא פויה (Poya) של ינואר, ממקדש קלאנייה (Kelaniya), שבקולומבו. תוכלו להצטרף לאלפי המקומיים שמגיעים לצפות בתהלוכה, אשר עוברת בנקודות שונות בעיר.

וסאק פויה (Vesak Poya) – חג לאומי הנמשך יומיים ומציין כמה דברים – לידתו של בודהה, הגעתו להארה, ולבסוף, מותו. נערך ביום היום הירח המלא, הנקרא פויה (Poya), של מאי. חגיגות רבות מתקיימות בכל האי, ובפרט בקולומבו, שבה מתקיימות חגיגות אורות מרהיבות.

קנדי אסאלה פראהרה (Kandy Esala Perahera) – הפסטיבל החשוב ביותר בסרי לנקה. חגיגות הנמשכות עשרה ימים, בין יולי לאוגוסט, לכבוד השן של בודהה, שמאמינים כי נמצא במקדש השן (Temple Of The Tooth) בקנדי. במהלך תהלוכה ענקית, מאות רקדנים הלבושים בבגדים מסורתיים ועשרות פילים מחופשים, מסתובבים ברחבי העיר בין אלפי המקומיים והתיירים, המגיעים במיוחד לחזות באירוע.

ראש השנה, אורודה (Aurudu New Year) – בסרי לנקה מציינים את תחילת השנה החדשה ואת סיום הקציר ותחילת הפריחות וההתחדשות ב-13-14 באפריל. חגיגות מרשימות, הכוללות מצעדים מרהיבים וחגיגות אורות, מתקיימות בכל המדינה.

חג הפועלים (May Day) – בקולומבו מציינים בכל שנה את הפועלים, על ידי טקסים רבים המתקיימים בעיר. ביום זה יוצאים המקומיים לרחובות, בדרישה לשפר את מעמד הפועלים בעולם.

קוד התנהגות ומנהגים

שימו לב כי סרי לנקה היא מדינה דתית מאוד, מסורתית ולכן גם שמרנית. לכן, יש כמה קודים התנהגותיים שכדאי לפעול על פי הם:
לבוש צנוע – שימו לב כי מותר להיכנס למקומות קדושים (כמו מקדשים) בלבוש צנוע בלבד, כלומר, בלי גופיות ועם מכנסיים ארוכים. אמנם ברוב המקומות זה רק בגדר המלצה, כדי לכבד את המקומיים ולמנוע מבטים כועסים, אך ישנם מקומות שבהם זה חובה. כדאי לבדוק כל מקום בנפרד, לפני שמגיעים אליו.

הורדת נעליים – הכניסה לרוב המקומות הדתיים עם נעליים אסורה. בחלק גדול מהמקומות יהיו מן "לוקרים" שבהם תוכלו להשאיר את הנעליים לפני הכניסה לאתרים הקדושים, עבור תשלום סמלי.

לא להסתובב לבד – הכלל מופנה בעיקר לנשים, כיוון שלא נהוג לראות נשים מסתובבות לבד במדינה, במיוחד בשעות הלילה. דבר זה יכול להיות מסוכן ולגרור הטרדות מיניות וסיטואציות לא נעימות (ראו מידע מיוחד לנשים).

הימנעו ממגע פיזי בציבור בין גברים לנשים – זה לא נהוג, ויכול להתפרש כזלזול בדת ובמקומיים.

עונות לטיול ומזג אוויר

בגלל קרבתה של סרי לנקה לקו המשווה, מזג האוויר בה טרופי: חם, גשום ולח במיוחד לאורך כל השנה. במהלך השנה יש שתי עונות של מונסונים, שמתאפיינות במזג אוויר גשום מאוד ושתי עונות יבשות, המאופיינות בגשמים מעטים ובחום כבד.

דצמבר עד מרץ – העונה המומלצת להגיע ולטייל בה באזור הקריר והגבוה של סרי לנקה, ההיל קאנטרי ובחופים המערביים של האי. זוהי העונה שבה יש מונסונים בצפון המדינה, בערים העתיקות, כלומר אזור דמבולה, ובחופים המזרחיים כמו טרינקומלי וארוגם ביי, ולכן לשם לא כדאי להגיע.

אפריל – העונה היבשה, מעט גשמים וחום כבד בכל סרי לנקה. פחות מתויר ומחירי הגסטהאוסים זולים יותר בהתאם.

מאי עד ספטמבר – הזמן האידיאלי להגיע לחופים המזרחיים ולערים העתיקות.  תוכלו לקחת אוטובוס ישיר מקולומבו, לחצות את המדינה ולהגיע עד לחופים המזרחיים. בתקופה זו יש מונסונים באזור ההיל קאנטרי, בחופים הדרומיים ובחופים המערביים.

אוקטובר ונובמבר – עוד עונה יבשה. גם כאן פחות מתויר. שימו לב, כי בחודשים האלה עלול להיות חם במיוחד!

כמובן, לפני נסיעה ליעד מסוים, בדקו באינטרנט את מצב מזג האוויר. לפעמים תקופת המונסונים נכנסת מוקדם מהצפוי.

בטיחות ובריאות

סרי לנקה לא נחשבת למדינה מסוכנת, ובשנים האחרונות ענף התיירות התפתח מאוד. לרוב, תטיילו במקומות שבהם מטיילים גם תיירים נוספים, לכן בדרך כלל יהיה למי לפנות בעת מצוקה. עם זאת, במהלך הטיול יש כמה דברים שחשוב לשים לב אליהם:

שתיית מים מינרליים בלבד – אנחנו לא רגילים למים הסרי לנקים, ושתייתם עלולה לגרום לכאבי בטן ולבעיות בריאותיות אחרות. לכן, שתיית המים בסרי לנקה נעשית מבקבוקי מים מינרליים בלבד. אל דאגה! תוכלו למצוא מים כאלו בכל מקום במדינה – בכל מסעדה, קיוסק, וברוב הגסטהאוסים מוכרים מים במחירים מגוחכים. אל תשחקו עם זה, לא שווה להרוס טיול שלם בגלל שתיית מים. שימו לב גם למיצים טבעיים ברחוב. כדאי לשאול את המוכר האם זה על בסיס מים, ואם כן, האם הם מינרליים? במידה וניתן, צפו בחומרים בו הוא משתמש בהכנת המשקה.

כלבים – בסרי לנקה יש כלבים רבים שמסתובבים ברחובות ונראים חולים מאוד. אל תסתכנו: לא ללטף, לא לשחק, לא להתגרות ולא להתקרב אליהם בכלל אם אפשר. במידה וננשכתם, גשו מיד לבית החולים הקרוב ביותר. המקומיים נוהגים להתעלל בהם, וזה מחזה לא נעים בכלל.

לא להסתובב לבד – מופנה בעיקר לנשים, ובעיקר בחושך. ישנם מספר סיפורים של הטרדות מיניות ומקרי אלימות בסרי לנקה. אם אתם מטיילים לבד, חפשו עוד תרמילאי וטיילו ביחד. נשים, מומלץ לא להסתובב לבד בכלל, בעיקר לא בערים הגדולות כמו קולומבו ונגומבו. בלילה, אם אין חיי לילה תוססים, מומלץ להישאר בגסטהאוס, לבלות עם החבר'ה האחרים שם, ולצבור כוחות לימים הבאים.

ביטוח – לפני היציאה לטיול, אל תשכחו לעשות ביטוח. טיפול בבית חולים בסרי לנקה, כמו בשאר המדינות בעולם, יכול להגיע לאלפי דולרים בקלות, ולכן כדאי לשלם כמה שקלים מראש, ולצאת לטיול בראש שקט. שימו לב כי ברגע שיצאתם מהארץ לא ניתן לעשות ביטוח, לכן יש לדאוג לזה מראש.

חיסונים – עוד דבר שחשוב לעשות מראש, זה חיסונים. אין הגבלת כניסה למדינה לתייר שמגיע לא מחוסן, לפני שיוצאים לטיול בסרי לנקה כדאי לבדוק אילו חיסונים צריך לקבל. כל המידע שאתם צריכים נמצא כאן. גשו למרפאת מטיילים מספיק זמן לפני הטיול, כדי לוודא שאתם מחוסנים לכל מה שצריך.

מידע מיוחד לנשים/ לקהילת הלהט”ב

ההמלצה לנשים היא לא להסתובב לבד ברחובות. ישנם מספר סיפורים על מקרי אונס והטרדות מיניות של תיירות שהסתובבו לבד. שימו לב כי אתן תמיד מסתובבות בזוגות, ובמקומות המתויירים פחות, כדאי גם לא להסתובב בכלל בשעות הערב המאוחרות. באופן כללי, גם לגברים לא מומלץ להסתובב לבד, בעיקר במקומות הלא מתויירים.

נשים, שימו לב כי מחוץ לקולומבו, קשה מאוד, על גדר הבלתי אפשרי, למצוא טמפונים. לכן, במידת הצורך, עברו בקולומבו לפני שאתן ממשיכות לטייל.

קיום יחסים בין גברים אינה חוקית בסרי לנקה, לעומת קיום יחסים בין נשים. בשנים האחרונות חל שיפור בתודעה הציבורית, ולפני כמה שנים אף התקיימה החתונה הראשונה בין שני גברים בקולומבו. לאחרונה התפתחה סצנת גייז חדשה בקולומבו. מידע אודות מסעדות ומלונות שידידותיים לקהילה הגאה תוכלו למצוא כאן.

על האוכל המקומי

האוכל בסרי לנקה מזכיר את האוכל ההודי, ומנת הדגל היא האורז וקארי – מנת אורז עם שלל תוספות כמו קארי, דאל וסוגי ירקות. האוכל המקומי חריף במיוחד, ולכן כדאי, לפני כל ארוחה, לבקש שלא יבשלו עם הרבה חריף. בכל מקרה כדאי להגיע תמיד עם בקבוק מים מינרליים שתוכלו לשתות במידה והמנה תהיה חריפה במיוחד, וכי לא כדאי לשתות מהמים שמגישים במסעדות המקומיות.

האוכל המערבי פחות חריף ותוכלו למצוא מנות מוכרות, כמו המבורגרים, נודלס, סוגי פסטות וכו'. הנה כמה מהמנות המקומיות המוכרות של סרי לנקה:

רוטי (Roti) – בצק סרי לנקי הממולא בשלל סוגי ירקות, ביצים, וסוגי גבינות. מזכיר מאוד מלוואח ובדרך כלל חריף מאוד וצורתו משולשת. נמכר במסעדות ובדוכנים ברחוב.

קוטו (Kottu) – מנה אהובה מאוד שמרכיביו זהים לרוטי, רק קצוץ. פלטות להכנת קוטו נמצאות בקדמת מסעדות מקומיות רבות, והרעש של הסכינים הקוצצים את הקוטו נשמע בכל הרחוב, ומבשר על "שעת הקוטו".

סטרינג הופרס (String Hoppers) – אטריות אורז מקומיות. מוגש במסעדות המקומיות, והמקומיים נוהגים לאכול את המנה עם הידיים.

אג הופרס (Egg Hoppers) – בצק מתוק מקומי, עם ביצה מעל, ללא גלוטן וטעים במיוחד. נמכר בדרך כלל בשעות הערב.

מאכלי ים – בחופים תמצאו מגוון רחב של דגים מקומיים, טריים במיוחד, המוגשים במגוון צורות כמו במרקים, עם אורז וירקות וכו'.

בנוסף, בסרי לנקה תגלו כי הפירות כאן הם מהמדהימים בעולם. כדאי ליהנות ממיץ פירות טבעי באחד מהדוכנים המקומיים, ולהתפנק בסלט פירות איכותי תוצרת עצמית מהפירות בשוק. כדאי לנסות את פרי הג'ק, Jackfruit – פרי מתוק, הייחודי לאזור דרום אסיה, ומאוד פופולרי בסרי לנקה.

תרבות ומוזיקה

התרבות בסרי לנקה מושפעת מאוד מהבודהיזם, כיוון שכ-70% מאוכלוסיית המדינה מאמינה בה.ניתן לראות זאת במקדשים השונים באי, בעיקר במשולש התרבות קנדי-דמבולה-אנורדהפורה. כלומר, רוב המקדשים והמקומות הקדושים מתייחסים לבודהה, כמו מקדש השן בקנדי, שמאמינים שבו נמצא השן של בודהה או פסגת אדם שמאמינים שלשם בודהה הגיע, השאיר את טביעת רגלו, והמשיך לגן עדן.

השפעות תרבותיות נוספות ניתן לראות מהשליטה האירופאית: ההולנדית, הפורטוגזית וכמובן האנגלית, בעיקר בערים הגדולות. בקולומבו קיים המוזיאון הלאומי שבו סממנים בריטים רבים, ובית חולים הולנדי ישן, שיצא מכלל שימוש. מטעי התה באזור נוארה אליה נשתלו על ידי הבריטים עם הכיבוש, ולאחר מכן טופחו על ידי הטאמילים. בגאלה, אחד מהחופים המוכרים בדרום המדינה, תוכלו לחזות בחומת המבצר שהוקמה על ידי ההולנדים.

עם זאת שהסרי לנקים היו תחת כיבוש שנים רבות, הם עדיין הצליחו לשמור על תרבות משל עצמם. דבר זה מאופיין בפסטיבלים רבים הנערכים לכל אורך השנה, המציינים בעיקר אירועים בחייו של בודהה, ואלים בודהיסטים שונים (ראו חגים ופסטיבלים שנתיים).

הריקודים והפסטיבלים המקומיים מאופיינים בתלבושות נוצצות וצבעוניות, ובתיפוף בקצב מקומי וייחודי. פעמים רבות במהלך הפסטיבלים ניתן להבחין בפילים מחופשים בגלימות צבעוניות, והמקומיים יחבשו מסכות שונות אשר יסתירו את פניהם. הסרי לנקים גאים מאוד בפסטיבלים ובתהלוכות המפוארות שלהם, ומתכוננים אליהם חודשים מראש. בקנדי תוכלו לחזות במופע פולקלור מקומי הנערך כל ערב, המציג ריקודים ומוזיקה מסורתית הדומים מאוד למתרחש בפסטיבלים.

חשמל ומתאמים לשקע

מתח החשמל בסרי לנקה הוא 240/230 וולט, ומתאים לשימוש עם רוב המכשירים הישראלים. החורים התחתונים בשקעים זהים לחורים בשקעים בישראל, והעליון הוא תוספת. ניתן לקנות מתאם בכל אחת מחנויות החשמל במדינה, למרות שבדרך כלל איך בכך צורך. שימו לב, שייתכנו הפסקות חשמל אקראיות ולכן מומלץ תמיד להסתובב עם פנס. בנוסף, בזמן שאינכם משתמשים במכשירי החשמל, כדאי להקפיד להוציאם מהשקעים.

הפרשי שעות מהארץ

שעון סרי לנקה מקדים את שעון ישראל בשלוש וחצי שעות (UTC + 5.5 שעות).

שגרירויות וקונסוליות ישראל

בסרי לנקה אין שגרירות ישראלית, ולכן, אם צריך, ניתן לפנות לקונסול הכבוד של ישראל בסרי לנקה, Wicky Wickramatunga. טלפון: 94112806460 או 94777555444.

שגרירות ישראל שאחראית על סרי לנקה נמצאת בהודו, בעיר הבירה ניו דלהי.

  • כתובת: No. 3 Aurngzeb Rd, New Delhi, 110011, India.
  • טלפון: 911130414500.
  • אימייל: [email protected]

קהילה יהודית

בסרי לנקה אין קהילה יהודית קבועה, אך בקולומבו, נמצא בית חב"ד. אם תכננתם להגיע לקולומבו ישר משדה התעופה – כדאי להגיע לבית חב”ד ל”נחיתה רכה”. הלינה ללא תשלום, ותוכלו להזמין אוכל כשר ומפנק במסעדה שבמקום. בימי שישי מתקיימים במקום ארוחות שישי, ואת החגים תוכלו לחגוג כאן ברוח היהודית והמסורתית. תמצאו כאן גם מקווה, בית כנסת וספריה עם ספרים בעברית. נהוג להשאיר תרומה בסוף השהות.

קישורים רלוונטיים

האתר הראשי של התיירות בסרי לנקה - www.srilanka.travel

והנה חמש דקות של בעלי חיים, נופים מטורפים ואנשים נחמדים:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על סרי לנקה

אטרקציות בסרי לנקה

מלונות ומקומות לינה בסרי לנקה

מדריכים ונותני שירות בסרי לנקה

נהגים בסרי לנקה

הזמנת חופשה לסרי לנקה

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

חופשה של פעם בחיים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי